Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-08-2018, 09:23   #101
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

1-Kaēaniku u bashkohet qyteteve tjera tė Kosovės, nė tė cilat u protestua kundėr dhunės ndaj grave dhe vajzave.

Kjo protestė organizohet nga INJECT, dhe sipas organizatorėve protesta me moton “BollMa” ka pėr synim vetėdijesimin e qytetarėve se vrasjet dhe dhuna ndaj grave po bėhet nė bashkėveprim tė institucioneve tė drejtėsisė dhe policisė, tė cilat nė mėnyrė sistematike e neglizhojnė kėrkesėn pėr ndihmė nga gratė.

Kėrkesat e protestės janė qė tė shkarkohen policėt qė ishin nė detyrė atė ditė, sikurse prokurori i Gjakovės.

“Boll Mo dhunės institucionale strukturore ndaj grave, ndaj tė varfėrve, ndaj grupeve mė tė dobėta tė shoqėrisė. Kėrkojmė drejtėsi korrekte e jo selektive. Jeta e vajzave tona ka vlerė! Jeta e ēdo qytetari ka vlerė!

Kosova nuk ka mė vajza tjera pėr tė humbur.

Organizata INJECT nga Prishtina, e pėrkrahur nga shoqėria civile e Kaēanikut, organizojnė protestėn me kauzė kundėr dhunės sė grave dhe dhunės institucionale. Dil, e trego se ti nuk pajtohesh me vrasjen e fėmijėve dhe grave.

Takohemi nė parkun e qytetit nė Kaēanik duke vazhduar marshin ne bulevardin “Ismail Raka” pėr tu ndalur tek gjykata, policia dhe do tė pėrfundojė para komunės”, thuhet nė njoftim./telegrafi/


2-Turqia pranon dėrgesėn e dytė tė helikopterėve ushtarakė amerikanė.


Pavarėsisht nga tensionet e fundit midis Uashingtonit dhe Ankarasė, ushtria turke dje ka pranuar dėrgesėn e dytė tė helikopterėve CH-47 Chinuk nga Shtetet e Bashkuara.

Ministria turke e mbrojtjes ka njoftuar se dėrgesa e dytė prej 5 helikopterėve ushtarak Chinuk ka mbėrritur nė Turqi. Sipas gazetės "Daily Sabah", kėta helikopterė ushtarakė u ndėrtuan nga kompania Boeing, ku Turqia nėnshkroi njė kontratė nė vitin 2011 pėr tė blerė 11 helikopterė dhe qė deri nė vitin 2016 ishin dorėzuar 6 prej tyre.3-Erdogan ndėrton njė pallat tjetėr.

Presidenti turk njoftoi se do tė ndėrtojė njė pallat presidencial nė zonėn Okhlat nė brigjet veriperėndimore tė Liqenit Van.
Rexhep Taip Erdogan gjatė njė ceremonie tė organizuar pėr nderė tė pėrvjetorit tė Malazgerd nė provincėn Mosh, ka thėnė: Ndėrtesa prej 1071 metra katrorė me njė sipėrfaqe prej 10 hektarėsh ėshtė duke u ndėrtuar. Erdogan ndėrtoi njė pallat tė madh presidencial nė Ankara nė zonėn Bashtepe qė kushtoi miliarda dollarė. Gjithashtu, ai ndėrtoi njė tjetėr pallat nė rajonin Marmaris, i cili ka 300 dhoma dhe ku zbatohen masa strikte tė sigurisė, duke prerė qindra pemė gjė qė shkaktoi shumė kritika.
U krye.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 10:17   #102
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

World War 3: China 'fighting tomorrow's fight' warns FBI as Beijing becomes BIGGEST threat.

CHINA presents a “very significant threat” to the US and its interests according to the Director of the FBI who recently testified before the Senate Homeland Security Committee.

FBI Director Christopher Wray spoke to the committee Wednesday and was asked to rank with country represent the greatest threat to the US.

While the Director was “reluctant to rank treats”, he eventually warned China represents the most serious threat due to its efforts to thwart the US.

He said: “I would tell you that China in many ways represents the broadest, most complicated, most long-term counterintelligence threat we face.”

Mr Wray then argued Russia was not as serious of a treat as they appear despite their attempts to interfere in US elections.

FBI Director Christopher Wray spoke to the committee Wednesday and was asked to rank with country represent the greatest threat to the US.

While the Director was “reluctant to rank treats”, he eventually warned China represents the most serious threat due to its efforts to thwart the US.

He said: “I would tell you that China in many ways represents the broadest, most complicated, most long-term counterintelligence threat we face.”

Mr Wray then argued Russia was not as serious of a treat as they appear despite their attempts to interfere in US elections.

The FBI Director explained: “Russia is in many ways, fighting to stay relevant after the fall of the Soviet Union.

“They’re fighting today’s fight.”

When speaking about China, Mr Wray explained their acts of aggression focus on how to assert future dominance.

He said: “China is fighting tomorrow’s fight, and the day after tomorrow, and the day after that.

PS: qeka shkrim i gjate ne shkruesi po i bi shkurt me do thenie trojore.

1-ujku,ujku por QAKALLI po ben KERDINE.
2-...1 DRAGUA ka bota...AJO eshte ne Azi,ndersa skiponjen e kane.... KLLUFAT me flamures ka europa.

Fund jave te mbare shqiptare.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg China-denies-trying-to-interfere-with-the-US-1548532.jpg (22.9 KiloByte, 44 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 12-10-2018, 14:32   #103
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,917
Thanks: 296
Thanked 504 Times in 376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

T'i ka enda qato qeshtjet nderkombtare ...
Gutes Wochenende auch für Deutsche!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2018, 12:03   #104
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Gjermania e irrituar me njė vendim tė SHBA.

Gjermania ėshtė irrituar pasi qeveria amerikane ndėrhyn nė njė marrėveshje disa miliardė dollarėshe tė Siemens AG pėr tė zhvilluar stacione energjetike nė Irak.

Kompania amerikane nėnshkroi njė memorandum mirėkuptimi me qeverinė e Irakut mė parė kėtė javė, duke pėrshkruar bashkėpunimin e tyre nė fushat e prodhimit tė naftės dhe gazit dhe prodhimit tė energjisė. Njė person, i cili ka parė dokumentet, i tha The Financial Times se Uashingtoni ka nė plan tė ofrojė financime dhe sigurime pėr firmat amerikane qė bėjnė biznes nė sektorin energjetik tė Irakut. Marrėveshja e GE-sė me Irakun dha shpresat e Siemens pėr tė fituar njė kontratė prej 15 miliard dollarėsh pėr tė furnizuar 11 gigawatt tė pajisjeve tė prodhimit tė energjisė nė Irak. Deri nė ndėrhyrjen amerikane, Siemens u konsiderua si kontrabandist pasi shefi ekzekutiv Joe Kaeser udhėtoi pėr nė Irak nė shtator dhe foli me kryeministrin Haider al-Abadi lidhur me kontratėn. Zyrtarėt amerikanė, megjithatė, paralajmėruan Abadin se nėnshkrimi i kontratės me Siemens mund tė rrezikojė marrėdhėniet midis Bagdadit dhe Uashingtonit. Njė kėshilltar i lartė i kryeministrit irakian, atėherė i tha Siemens tė heqė dorė, sepse po shkakton probleme pėr Irakun, duke pasur parasysh presionin e SHBA.

Oct 21, 2018 22:22 Europe.

Permbledhja: te drejtat e njeriut i besojne KLLUFAT.Qe te ndertohet duhet te shkaterrohet(Siri dhe shteti ne fjale per shembull).Per gjermanet nuk eshte hera e pare sepse ja kane NGOPUR dhe Deutsche Bank,Volkswagen(ndersa markat e tjerave te kerrave nxjerrin parfume <bio> nga AusPUFF-et),pra dhe kete here diqka nuk ka funksionuar.Per interresa NUK KA....vllazen apo miq dhe prijatelja.Masanej Level Playing Field ne XHUNGEL ska se si te kete(perjashto LOQET me flamure qe RREJNE veten),ose General Electric dringend Aufträge braucht se ndryshe NGORDH apo nuk ekziston me,dhe presidenti i USA i mbron interesat e siperrmareseve te TIJ.

Bravo i qofte per rastin KONKRET dhe diten e mire.

Pune njoni,dhe ju vazhdoni me urime.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2018, 11:42   #105
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Ne trojet e VDEKURA do llapaqeneronin...perralla me mret.


Ura mė e gjatė nė botė ndodhet nė Kinė.

Inaugurohet nė Kinė ura mė e gjatė nė botė qė lidh Hong Kong me Macaon dhe Zhuhain. AI qė njoftoi hapjen e veprės gjigande, tė gjatė 55 km ishte Presidenti Xi Jinping.

Ura ėshtė nė gjendje qė t’i mbijetojė njė tėrmeti me magnitudė 8 ballė dhe pėrballimin e njė anijeje mallrash me 300 mijė ton, ka kushtuar mbi 7 miliardė dollarė dhe u deshėn 9 vjet pėr ta realizuar atė.

Pėr Pekinin kjo ėshtė njė infrastrukturė vendimtare pėr tė ringjallur ekonominė e rajonit, por pėr shumė, qėllimi i vėrtetė i qeverisė kineze ėshtė rritja e ndėrhyrjes nė territoret gjysmė autonome.

23 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Shenimi im kesaj RRADHE: kinezet do kene menduar....sdoni ju KOQET me flamur investime????Mire pra mo....i japim do miliarda si investim ne serbi,do porte i gatisim si infrastrukture ne greqi,ndersa juve PALLOSHAT ne troje,boni aeroport ne Kuqove,ndonje maket per ne vllore,dhe noi kulle hashashi ne kukes.

FAZIT; ne KINE bejne ART.
PS: poshte Mao CHE Duni,rrnoft xon zyberi

RIP Fadil Hasa.

Tungi......qe mos te harroj....do perfunoi nei ure qeter ne Dhjetor,n.q-se nuk rrejne shkinat.

Po qpaten gjanem....me UREN???Ne shkoni futini i xhiro ju albanezet ne jermani dhe ndiqni si i drejtim...Frankfurt-Eisenach-Erfurt-Drezden deri ne Berlin.Do vreni noi autostrade me pllaka betoni te bere ne kohen e.....Hitlerit(si FAKT).

Chapeau.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpu7f138356521a6jj_800C450.jpg (20.3 KiloByte, 25 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 4bpu9c10e955051a6jy_800C450.jpg (21.2 KiloByte, 25 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 4bpu4898f54d641a6k2_800C450.jpg (20.0 KiloByte, 25 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 4bpud6d0dc36a61a6jl_800C450.jpg (14.0 KiloByte, 25 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 4bpufd0ca7aab41a6jm_800C450.jpg (19.4 KiloByte, 25 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 29-01-2019, 00:19   #106
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,069 Times in 5,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

China Responds To George Soros.

While this year's now-concluded World Economic Forum conference in Davos was mostly a dud and increasingly a joke in financial circles, with Deutsche Bank's Jim Reid going so far as admitting that "we had a DB drinks reception for our clients last night and one said to me that in 11 years of coming here the best advice would be to trade in the opposite direction to the main theme of the conference over the next 12 months", there was one event that boondoggling billionaires were eagerly anticipating: George Soros' annual remarks.

And, as we reported previously, one year after he famously slammed Google and Facebook at Davos 2018, calling them a "menace" and "monopolistic" and predicting it's "only a matter of time before the global dominance of the US IT monopolies is broken," this time Soros took aim at what he believes is an even greater adversary, one which even Donald Trump might agree with: China.

"China is not the only authoritarian regime in the world but it is the wealthiest, strongest and technologically most advanced,” Soros lashed out at Beijing, while taking particular aim at China's president: This makes Xi Jinping the most dangerous opponent of open societies.

Soros, who also warned that China's increasing use of AI and a social credit system to monitor its citizens (as if the US is any different) could result in the most ruthless yet technologically advanced authoritarian regime in history, proposed a "solution" to eliminating what he sees as China's ills: crash China's economy and market, an approach Soros' critics say he applies to every nation which he finds disagreeable.....................

The unspoken social contract in China is built on steadily rising living standards. If the decline in the Chinese economy and stock market is severe enough, this social contract may be undermined and even the business community may turn against Xi Jinping. Such a downturn could also sound the death knell of the Belt and Road Initiative, because Xi may run out of resources to continue financing so many loss-making investments

But before the general public rushes to declare that Soros and Trump are now BFFs due to their shared common nemesis, the billionaire democrat donor made it clear that in addition to seeking the replacement of Xi, he would be just as delighted if Trump were also gone, because since "we are in a Cold War that threatens to turn into a hot one" if "Xi and Trump were no longer in power, an opportunity would present itself to develop greater cooperation between the two cyber-superpowers." Cooperation which would only be made possible and dominated by "something similar to the United Nations Treaty that arose out of the Second World War." In other words an organization modeled after Soros' very own Open Society.

Yet while Soros' aggressive 3295-word attack on China took many by surprise, what was just as notable was China's response to Soros' scathing criticism: there was none.

In fact, China made it quite clear that in its opinion, Soros is no longer relevant saying that "statements by certain people, which portray black as white and distort facts, are completely pointless and not worthy of even a rebuttal."

Of course, the best way for Beijing to respond to Soros' damning insinuations and accusations is merely to ignore them, while implicitly stating that Soros is not only senile but ideologically motivated and "distorting the facts", in short: not even worthy of a rebuttal.

That said, Soros took aim not only at China, but also Russia, saying "I’ve been concentrating on China, but open societies have many more enemies, Putin’s Russia foremost among them." And unlike China, Russia's response to Soros' remarks was somewhat more explicit, with Russia's Minister for Economic Development Maksim Oreshkin saying that "Washington should focus on actually fixing its domestic problems instead of searching for external enemies to blame them on."

According to Oreshkin, the US should stop trying to blame the troubles of “open societies” on someone else, but look for the root of its problems at home.

“Look at what is happening in America. Over the past 30 years real income of the middle class and below haven't grown almost at all. The expenses for healthcare and education have risen trifold, even taking inflation in account,” Oreshkin told RT during a press conference in Davos. “Naturally, it has led to the growth of dissent in America, becoming one of the factors in Donald Trump, with all his peculiar rhetoric, becoming the president.”

The Russian then hit the bullseye: "the problems are within the US. An external enemy, which impedes them and causes all the trouble in the US – whether Russia or China – is just substitution of concepts."

The official warned that such an approach – expressed by Soros and other figures of the US elite – sows nothing but confrontation, which ultimately harms the US itself end impedes economic growth worldwide.

"Until every country realizes that the problems exist, above all, in themselves and not in some external forces, such mindset will persist and we'll continue to hear such statements,” Oreshkin added, yet we are confident that anyone who relayed his important message would be dubbed a Kremlin agent and branded fake news.

by Tyler D
Sun, 01/27/2019 - 07:58

PS....shko sorra ne Kine dhe mbaj ndonje leksion per pranverat me mire.Do te thone(ta zeme)KINEZET....para 30 vjeteve i....SHTYPEM me TANKE,ose....nuk eshte KINA ato trojet e VDEKURA qe tall bycen ti.

Noten e mire ....skipe.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur