Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-02-2019, 18:44   #801
Kashta
Samuni
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 72
Thanks: 17
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Kashta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesBiden takon Thaēin, kėrkon unitet pėr dialog


GazetaExpress E shtune, 16 Shkurt 2019 19:27Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, nė kuadėr tė Konferencės pėr Siguri nė Munih, ka zhvilluar njė takim me ish-zėvendėspresidentin amerikan, Joe Biden. Nė njė postim tė profilin e tij nė Facebook ka postuar njė fotografi me Biden ku ka thėnė se me tė ka biseduar pėr marrėdhėniet speciale ndėrmjet Kosovės dhe SHBA-sė.

“Ish-zėvendėspresidenti amerikan Joe Biden dhe familja e tij janė ndėr miqtė mė tė mėdhenj tė Kosovės. Sot biseduam pėr marrėdhėniet speciale ndėrmjet Kosovės dhe SHBA-sė. Biden ėshtė krenar me shtetndėrtimin 11 vjeēar tė Kosovės dhe kėrkoi unifikim tė spektrit politik pėr ta pėrmbyllur njėherė e pėrgjithmonė konfliktin shekullor ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė”, ka shkruar Thaēi.

Sipas tij, SHBA-ja, demokratėt dhe republikanėt, mbėshtesin fuqishėm arritjen e njė marrėveshjeje gjithėpėrfshirėse dhe ligjėrisht tė obligueshme ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

“Kjo marrėveshje sjellė paqe tė pėrhershme dhe siguron njohje reciproke, si dhe anėtarėsim tė Kosovės nė NATO, BE dhe OKB. Jemi tė bekuar qė kemi mbėshtetjen e gjithanshme tė SHBA-sė”, ka shkruar ai.

Ky ėshtė postimi i plotė i Thaēit:

Ish-zėvendėspresidenti amerikan Joe Biden dhe familja e tij janė ndėr miqtė mė tė mėdhenj tė Kosovės. Sot biseduam pėr marrėdhėniet speciale ndėrmjet Kosovės dhe SHBA-sė.

Biden ėshtė krenar me shtetndėrtimin 11 vjeēar tė Kosovės dhe kėrkoi unifikim tė spektrit politik pėr ta pėrmbyllur njėherė e pėrgjithmonė konfliktin shekullor ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. SHBA-ja, demokratėt dhe republikanėt, mbėshtesin fuqishėm arritjen e njė marrėveshjeje gjithėpėrfshirėse dhe ligjėrisht tė obligueshme ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Kjo marrėveshje sjellė paqe tė pėrhershme dhe siguron njohje reciproke, si dhe anėtarėsim tė Kosovės nė NATO, BE dhe OKB. Jemi tė bekuar qė kemi mbėshtetjen e gjithanshme tė SHBA-sė. HTH
Kashta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2019, 16:03   #802
Kashta
Samuni
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 72
Thanks: 17
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Kashta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesThaēi priti njė delegacion tė senatorėve dhe kongresistėve amerikanė
shkurt 17, 2019 - 15:35


Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, sot ka pritur njė delegacion tė senatorėve dhe kongresistėve amerikanė tė udhėhequr nga senatori Jim Inhofe.

Presidenti Thaēi falėnderoi senatorėt dhe kongresistėt amerikanė pėr kontributin e tyre nė procesin e lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, njofton kumtesa.

“Vizita e juaj pikėrisht nė 11 vjetorin e pavarėsisė ėshtė dėshmia mė e mirė e marrėdhėnieve tona tė shenjta ndėrmjet Kosovės dhe SHBA-sė”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Siē thuhet nė njoftim, nė anėn tjetėr, senatori republikan Jim Inhofe e ka uruar presidentin Thaēi dhe popullin e Kosovės pėr 11 vjetorin e pavarėsisė sė Kosovės.

“Jam i nderuar qė udhėheq delegacionin e Kongresit Amerikan nė Kosovė. Kosova ėshtė njė partner i rėndėsishėm pėr Shtetet e Bashkuara dhe pėr NATO-n, pasi qė punojmė sė bashku nė ndalimin e rritjes sė agresionit rus nė rajon”, ka thėnė senatori Inhofe.

Presidenti Thaēi shtoi se Kosova gjatė tėrė rrugėtimit tė saj e ka pasur pėrkrahjen e parezervė tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Kashta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2019, 13:37   #803
Kashta
Samuni
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 72
Thanks: 17
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Kashta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves
Thaēi pėr taksėn: Ēdo kėrkesė e Amerikės tė pėrmbushet
Aktuale shkurt 18, 2019 - 14:01

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi ka folur rreth reagimeve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (ShBA), pėr taksėn qė e ka vendosur Qeveria e Kosovės ndaj produkteve tė Serbisė.

Nė njė intervistė pėr Top Channel, Thaēi ka thėnė se marrėdhėniet nė mes Kosovės dhe ShBA-sė nuk mund tė cenohen nė asnjė mėnyrė.

“Nuk ka ēmim dhe kauzė qė mund tė na cenojė partneritetin e Kosovės dhe me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Mund tė jetė cenim i qeverisė amerikane nė raport me ndonjė politik tė gabuar tė qeverisė sė Kosovės”, ka thėnė Thaēi duke ju referuar vendimit tė qeverisė pėr taksėn ndaj Serbisė.

Thaēi ka shtuar se “ata [ShBA,v,j] na kanė ndihmuar qė Kosova tė jetė e lirė dhe e pavarur dhe ēdo kėshillė qė kemi respektuar nga ana jonė qė ka ardh nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe ka dalur mirė ndaj neve dhe natyrisht do tė respektohet edhe kjo kėshill ndoshta do tė duhet edhe pak mirėpo sa ma shpejt qė tė mbyllet kjo aq mė mirė”.

Mirėpo Thaēi ka thėnė se nuk do tė lejojė qė Serbia ta kushtėzojė procesin e dialogut me Kosovėn.

“Nuk do ta lejojmė qė Serbia ta kushtėzojė dialogun nė asnjė rrethanė. Kosova ka pasur tė drejtė pėr ta nxjerr taksėn por nė tė njėjtėn kohė nuk duhet tė tregohemi rigjid ne veēanti pėr tė cenuar raportet me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, ka thėnė Thaēi.
Kashta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 09:06   #804
Kashta
Samuni
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 72
Thanks: 17
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Kashta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Kashta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur