Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-05-2019, 06:41   #41
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

E kam permendur shume kohe me perara per nekosrevatistet dhe shume grupe me fakte dhe shume grupe te tjera ca ben me policy.

https://www.amazon.com/Neoconservati.../dp/0521545013
Kur vjen puna tek sorrosi ai ka mbrojtur ide cifute/ dhe polcies qer cifutet kane qene pioner si LGBT, open borders, etj dhe ka mardhnje me grupe cifute. Tani ca do the thote kjo?
Pa u zgjat shume a ju duket e cuditshe qe sorrosi mbron polikat e grupit qer jane dhe interes se vete?

Si mundet tju duket e cuditshe kur ke AIPAC, anti defamation league kane vite qe lobojne dhe marrin leke nga cifutet apo dispora cifute dhe mbeshteten nga diapsora cifute me vite?


A ju duket kjo e cuditshe kjo ktu?
https://www.washingtonexaminer.com/n...ies-in-albania

SI mundet te arrish te kesh kte mardhenje me shtetin?

A keni parasyh sa cifute kishte ne kabinetin e obames?

https://forward.com/opinion/383829/h...ump-our-least/

https://ifamericaknew.org/us_ints/po-obamaj.html


Qe te jesh dikush do kesh network te fuqishem. Cifutet jane kush jane spese gjithmoine jane bazuar ne nje network megjithse e mohjne.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 06:48
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 06:49   #42
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Shifeni legacien e obamen

https://ifamericaknew.org/us_ints/po-obamaj.html


Dhe si u kthye favori

https://www.jewishvirtuallibrary.org...administration

A keni pak llogjike common sense. Verte mendoni se shqiptaret jane specjale me politikat e tyre hajdute dhe vendet si amerika skane favoritism ?
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 06:54
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 06:58   #43
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Me vjen per te qesh se ne si shqiptare mendojme se jemi specjal por jemi nga fundi, kur bota fliste ne akoma ishin tek abc, dhe ke nje popullin qe shtypin me kembe ca hajdute ordinmer jo me me mar vesh politikat e sofistikuara qe kane me mira vjet qe aplikohen nga grupet e interesave.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 07:02
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 07:07   #44
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Ku bota faktonte faktet ne kemi qene akome me enverin ne m... dhe jemi nje nga ventet qe kemi dale nga 90 qe njohim ca behet neper bote.
Politika shqiptare nuk erdhi nga zero dhe doli specjale.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 07:22   #45
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,203
Thanks: 2,347
Thanked 1,885 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Me vjen per te qesh se ne si shqiptare mendojme se jemi specjal por jemi nga fundi, kur bota fliste ne akoma ishin tek abc, dhe ke nje popullin qe shtypin me kembe ca hajdute ordinmer jo me me mar vesh politikat e sofistikuara qe kane me mira vjet qe aplikohen nga grupet e interesave.
Shiko, pikėrisht sepse nuk jemi special por jemi fundi i botės, ne duhet qė tė merremi me hallet tona dhe mos tė ngatėrrohemi me kėto historitė e mėdha. Ne si komb i vogėl, pa lidhje gjaku me ndonjė komb tjetėr dhe pa ndonjė aleat, nė periudhėn e globalizmit ku jetojmė dhe qė sipas teorisė sė konspiracionit promovohet nga ēifutėt, rrezikojmė qė tė zhdukemi si komb. Por krahu tjetėr, "sovranistėt" siē quhen dhe qė janė antisemitė, pėrsa i pėrket kombeve tė vegjėl kanė tė njėjtin qėndrim, zhdukjen e kėtyre kombeve pėrfshirė edhe tonin. Ata duan tė ruajnė sovranitetin e kombeve tė tyre por pėr tė tjerėt nuk janė shumė tė interesuar.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:07   #46
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Shiko, pikėrisht sepse nuk jemi special por jemi fundi i botės, ne duhet qė tė merremi me hallet tona dhe mos tė ngatėrrohemi me kėto historitė e mėdha. Ne si komb i vogėl, pa lidhje gjaku me ndonjė komb tjetėr dhe pa ndonjė aleat, nė periudhėn e globalizmit ku jetojmė dhe qė sipas teorisė sė konspiracionit promovohet nga ēifutėt, rrezikojmė qė tė zhdukemi si komb. Por krahu tjetėr, "sovranistėt" siē quhen dhe qė janė antisemitė, pėrsa i pėrket kombeve tė vegjėl kanė tė njėjtin qėndrim, zhdukjen e kėtyre kombeve pėrfshirė edhe tonin. Ata duan tė ruajnė sovranitetin e kombeve tė tyre por pėr tė tjerėt nuk janė shumė tė interesuar.


Ehste nje fjale disa here e vertat este inkovenjente. Ne jemi aleat te neokonservatistave ne politikat dhe cifutve sidomos amerikane.

E dyta per sa i perket BE'S:
https://www.telegraph.co.uk/business...iteers-discov/


Sic e hengrei gerqi kte fat pret te gjith "other players":

https://www.avaresearch.com/articles...jewish-bankersTek e treta e the vet geopilitka ehste globaliste. Nuk ka me morra te vegjel qe hajn m. Ne loje ke kinen dhe shume te tjere.Ata te vegjlit qe i genjen vetja vashdojne te mashtrohen nga te medhenjte si puna e serbise.Serbia ka mbaruar me kohe dhe rusia vashdon ta mashtroje ti bej qefin per shitje armesh kur shteti serb ka marr fund. Stroking their ego apo ja rrisin mendjen duke ja fut nga mbarapa.
Njese.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 08:11
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:13   #47
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Edhe ne e di sa te pa vauru jemi sa presim qe hallet ktu delegeacjonet apo Be'ja apo amerika.
Ca pavarsi e sovranitet kemi ne?

Kemi shekuj qe politika diktohet dhe presim nga kta.U lidhem me komunistet ne rusi dhe kine mbas 90 me ameriken.

Ne kemi shperesa e vetme per mbi jetese, tek hyrja ne evrope. Merre me mend ca behet.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 08:17
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 08:19   #48
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 217
Thanks: 2
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Ne na duket enderr dhe shpetim hyrja ne BE domethen presim nga jashte ,ca sovranitet ke me? Flaism per shpetim mbijetese nga Be'ja apo me mire per te emigruar te gjithe dhe thikur lirisht prandaj dune shqiptaret e thjeshte hyrjen BE dhe politikanet laujne me ate per vota.

Jemi ushtare, nuk i perfill njeri ne globalism per vec se karrema.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 23-05-2019 nė 08:28
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 09:07   #49
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,203
Thanks: 2,347
Thanked 1,885 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Ne na duket enderr dhe shpetim hyrja ne BE domethen presim nga jashte ,ca sovranitet ke me? Flaism per shpetim mbijetese nga Be'ja apo me mire per te emigruar te gjithe dhe thikur lirisht prandaj dune shqiptaret e thjeshte hyrjen BE dhe politikanet laujne me ate per vota.

Jemi ushtare, nuk i perfill njeri ne globalism per vec se karrema.
Po ti pranoj tė gjitha sa the pa ju lėvizur asnjė presje, megjithėse pėrgjigja jote ndaj postimit tim ishte pak skiē dhe pa lidhje.
Shkojmė direkt te dunque, konkretisht ēfarė propozon ti? Se kėshtu me tė sharė ēifutėt ne mund tė rrimė gjithė ditėn, po kjo nuk ėshtė zgjidhje, kjo ėshtė urrejtje siē edhe tha ajo zonja apo zonjusha tė cilėn ti e fyeve shumė rėndė, kjo quhet propagandė, nuk ėshtė zgjidhje.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 18:03   #50
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,364
Thanks: 1,624
Thanked 2,187 Times in 1,252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Mafia Imobiliare/ Skandali me shitjen e Veneto Bank, nuk dihet se ku pėrfundojnė pasuritė e shqiptarėve


Njė skandal i madh bankar, i cili ka tė bėjė me shitjen e Veneto Bankė duket se po hetohet nga organet e drejtėsisė shqiptare.

Ajo ēka e bėnė mė tė rėndė ngjarjen ėshtė se nė skandal ėshtė i pėrfshirė edhe Institucioni i Presidentit tė Republikės, ndėrsa ngjarja ka tė bėjė me transferimin e hipotekave tė shqiptarėve, qė kanė marrė kredi nga kjo bankė, jashtė Shqipėrisė, procedurė e cila ėshtė e ndaluar nga Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė.

Skandali ka marrtė edhe njė vėmendje tė gjerė nga mediat italiane, tė cilat kanė pėrcjellė kėtė ngjarje tė paprecedentė.

Nė gushtin e vitit 2018, pėr klientet e ish-Veneto Bank qė kishin dhėnė njė garanci hipotekė nė favor tė saj, shlyerja e detyrimeve kalon te zyrat e regjistrimit tė hipotekave nė LCA (Liquidazione Coatta Amministrativa), operacion ky i cili ėshtė zyrtarizuar nga noteri Ermal Hamzaj.

Mirėpo, kėtu lind gafa ligjore nga ana e Veneto Bank sh.p.a, e cila sipas Kushtetutės sė Republikės sė Shqiperisė, “ekskludohet transferimi i hipotekave pėr njė subjekt tjetėr jashtė vendit”.

Tashmė duket se Veneto Banka, shitur te Intesa San Paolo, nėpėrmjet Tranzit shpk njė shoqeri e cila merret me rikuperimin e kredive me seli nė ishujt off shore Cayman, qė presupozohet se nė krye ka njė grup ruso-amerikan, NCH Capital, do tė jetė nė vėshtirėsi tė mėdha.

Kujtojmė se presidenti Ilir Meta, pėrmes njė shkrese nė 20 majit, me insistim i kėrkoi Prokurorisė, tė hetojė se ku po shkojnė garancitė hipotekore tė shqiptarėve qė kanė marrė kredi nė kėtė bankė pėr tė shmangur atė qė po konsiderohet si “Mafia Imobiliare” pėr kreditė e kėqija tė Veneto Bank.

Garancitė e shqiptarėve ndodhen nėn zotėrim tė SGA sh.p.a nė Itali, por ende nuk dihen shumė detaje nga ky proces.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur