Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Arti Programimit

Arti Programimit Mėsoni dhe ndihmoni tė tjerėt tė hyjnė nė Artin e Programimit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-01-2016, 17:09   #21
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,851
Thanks: 2,560
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Aha, ne fillim mbasi tha me te verdhe me shkoj mendja tek JavaScripti pasi logon e ka te verdhe, por po PHP nsintaks perdor ?(pikepyetjet).

PHP eshte de facto gjuha programore me e popullarizuar per momentin ne programimin e web-sajteve ne anen e Serverit. Ne qofte se e veren edhe ky forum ne esence eshte i programuar ne PHP. Shiko url-n dhe e veren showthread.php skripten. Mbi PHP eshte krijuar Wordpressi qe eshte CMS me i perdorur ne bote.

Por, kohen e fundit JavaScripti(gjuha skriptuese standarde ne anen e klientit) eshte duke i thyer gjitha limitet pasi po ja merr pjesen e tortes PHP-se ne anen e Serverit me ane te Node.js(JavaScript RE).
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2016, 17:56   #22
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,891
Thanks: 769
Thanked 474 Times in 284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga voyager Shiko postimin
Aha, ne fillim mbasi tha me te verdhe me shkoj mendja tek JavaScripti pasi logon e ka te verdhe, por po PHP nsintaks perdor ?(pikepyetjet).

PHP eshte de facto gjuha programore me e popullarizuar per momentin ne programimin e web-sajteve ne anen e Serverit. Ne qofte se e veren edhe ky forum ne esence eshte i programuar ne PHP. Shiko url-n dhe e veren showthread.php skripten. Mbi PHP eshte krijuar Wordpressi qe eshte CMS me i perdorur ne bote.

Por, kohen e fundit JavaScripti(gjuha skriptuese standarde ne anen e klientit) eshte duke i thyer gjitha limitet pasi po ja merr pjesen e tortes PHP-se ne anen e Serverit me ane te Node.js(JavaScript RE).
Leo,


te thot gje chm ? P.sh. dokument.doc, .... .chm


Mua me duhet dic e thjeshte, qofte si liber e qofte si fjalor ose dic nderjemt tyre... ku mund te kem qasje te shpejte (kur kerkoj dic).


Dikush me pat thene se kjo gje mund te behet the me Excel por, ashtu sic ma shpjegoi, pasi e provova, nuk me doli.Shtese:

CHM apo KHCM qenka tool (mjet) per shfletim me duket. Per shfletim te librave elektronik (e-books). Tash shtrohet pyetja si behet (programohet) nje liber elektronik?


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2016, 21:29   #23
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,090
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin

Leo,


te thot gje chm ? P.sh. dokument.doc, .... .chm


Mua me duhet dic e thjeshte, qofte si liber e qofte si fjalor ose dic nderjemt tyre... ku mund te kem qasje te shpejte (kur kerkoj dic).


Dikush me pat thene se kjo gje mund te behet the me Excel por, ashtu sic ma shpjegoi, pasi e provova, nuk me doli.Shtese:

CHM apo KHCM qenka tool (mjet) per shfletim me duket. Per shfletim te librave elektronik (e-books). Tash shtrohet pyetja si behet (programohet) nje liber elektronik?


*
Nje "file" chm eshte ne fakt nje indeks fjalesh, pas ēdo fjale fshehet nje tekst i tere.
chm perdoret psh si ndihme (doracak perdorimi) elektronik per printer, skaner,...etc.

Per programimin e nje libri elektronik, me prapashtesen chm, kemi nevoje per programin gratis Microsoft HTML Help Workshop qe shkarkohet ne adresen e Microsoft :
https://www.microsoft.com/en-us/down...21138#filelist

Pas shkarkimit te Workshop :
-Instalo Workshop
-Hape, shko ne menu Files New
-Ne kutine e dialogut kliko Projet, OK
-Emerto projektin
-Zgjedh typin e skedes(prapashtesen) *.hhp
....
I shtojme dokumentat e deshiruar(me dhjetra...); keta dokumenta duhet te kene prapashtesen .html
...
Nje tuto ne frengjisht :
https://openclassrooms.com/courses/creer-un-fichier-chm
...

NB: Tash e kuptova qe workshop prodhon dokumenta(help) me nje ? .
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 18:29   #24
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,851
Thanks: 2,560
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Artikulli i Paul Ford-it eshte shume i bukur, i detajueshem dhe i qarte:

What is Code?
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 19:35   #25
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,031
Thanks: 1,380
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Njė pyetje kisha unė...
Ja vlejnė kėto kurset mė poshtė apo janė thjesht pėr tė marrė paret...?

https://www.start2impact.it/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 19:57   #26
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,252
Thanks: 0
Thanked 486 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Edlin,

Nese do te fillosh, ka ne youtube kurse plot.

Vetem durim per te lexuar dhe filluar te besh testime te kesh.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:09   #27
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,031
Thanks: 1,380
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Edlin,

Nese do te fillosh, ka ne youtube kurse plot.

Vetem durim per te lexuar dhe filluar te besh testime te kesh.
E di.... kėtė i thashė dhe unė ēunit....
E di e di mė thotė.... po kėtu janė mė tė plota e mė tė qarta thotė.... ka katėr orientime inteligjenca artificiale, marketing... e nja dy tė tjera....
Prit, i thashė tė pyes njėherė kėtej se ka elementė qė marrin vesh mirė nga kėto punė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:14   #28
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,252
Thanks: 0
Thanked 486 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Nese do te beje kurs me pare, do ta beje per te marre provimin apo impelqen dhe do qe te punoje ne kete fushe?

Se pas shkolles, pjesa me e madhe e studimit qe ka bere sdo i hyje ne pune fare. Do i duhet te specializohet ne punen qe do beje.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:27   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,031
Thanks: 1,380
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Nese do te beje kurs me pare, do ta beje per te marre provimin apo impelqen dhe do qe te punoje ne kete fushe?

Se pas shkolles, pjesa me e madhe e studimit qe ka bere sdo i hyje ne pune fare. Do i duhet te specializohet ne punen qe do beje.
I pėlqen tė merret po edhe shkollėn pėr kėtė drejtim e ka, megjithėse nuk kanė filluar akoma tė hyjnė nė programime
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:31   #30
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,252
Thanks: 0
Thanked 486 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Mire eshte, nese ka mundesi te bej bej intership ne ndonje firme startup programimi.

Nderkohe qe ktu ka cuna qe merren me programim, qe mund te te ndihmojne me shume.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:37   #31
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,031
Thanks: 1,380
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Diēka e tillė ėshtė edhe ajo mė lart.... Ndėrkohė i kam lėnė dorė tė lirė tė fusi duart nėpėr celularė, timin psh e rregulloi dhe mė kurseu 80 €...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:47   #32
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,252
Thanks: 0
Thanked 486 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Po pra po aty ti mson pa paguar, dhe i ndihmon ata qe punojne, me rregullin dosjesh, dhe ben noj pune te vogel rrutine dhe i vjedh edhe " zanatin",...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur