Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-08-2019, 07:48   #21
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,836
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin

_______________________________________
https://www.gazetaexpress.com/ne-mes...shtaret-serbe/
Vetem dinamiti i vie ne hak ...Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 18-08-2019 nė 07:54
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 08:03   #22
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,970
Thanks: 7,823
Thanked 3,590 Times in 1,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Vetem dinamiti i vie ne hak ...


Kėshtu shkruante Washington Post pėr Gani Gecin para 21 viteveShkrimi i plotė i botuar nė Washington Post:
NĖ KOSOVĖ, JETA NĖ MES TĖ RRĖNOJAVE
Nga R. Jeffrey Smith
Dhjetor 6, 1998


Washington Post, kishte bėrė njė reportazh pėr familjen Geci, gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, saktėsisht me datė 6 dhjetor tė vitit 1998.
Jeffrey Smith, nė njė shkrim tė titulluar, ‘’Nė Kosovė, jeta nė mes tė rrėnojave”, rrėfente se si nė kompleksin familajr tė familjes Gecit, nė atė familje ku jetonin mė shumė se 29 anėtarė, ēdo gjė ishte bėrė shkrumb e hi.
Nga 470 shtėpi, sa kishte gjithsej fshati Llaushė vetėm dy kishin mbetur tė paprekuara, nga sulmi qė kishte ndodhur nė gusht tė atij viti.
Familja Geci dhe njė tjetėr, ishin tė vetmet qė kishin mbetur nė fshatė, pa ujė, e pa energji elektrike, atyre nuk iu kishte mbetur edhe shumė mall nė dispozicion as nė dyqanet e afėrta qė kishin. Madje, nuk kishte as ilaēe.
Atyre iu ishte djegur edhe vetura, vazhdonte shkrimi, e pėr mė tepėr rezerva e tekstilevedhe mallrave ishte vjedhur apo djegur.
Gani Geci thoshte se humbje totale kishin pasur 600 mijė dollarė.
“Familja jetonin nė dy dhomat e vetme qė ishin pjesėrisht tė thata. Nė njė dhomė janė dy karrige dhe njė sobė e vogėl qė digjet nga druri; tjetra pėrmban njė kolltuk qė ende mban shenja tė djegur, dhe njė dyshek tė hollėtė mbėshtetur prej druri. Njė furrė nė qoshe ėshtė shkrepur nga shkopinj druri qė mbushin ajrin me tym gri tė fortė; dritarja e vetme ėshtė e mbuluar me llastikė tė errėt, me njė vrimė tė vogėl. Pasi vėzhguan rrėnojat, vėllezėrit vendosėn tė shndėrrojnė njė shtallė kafshės tė mėparshėme dhe kuzhinė nė njė strehė mė tė pėrshtatshme. Qė nga ajo kohė, ata kanė bėrė goditje tė betonit nė muret e saj tė plasaritura dhe rindėrtimin e ēatisė me pllaka nga mbeturinat e shtėpive tė rrėnuara tė fqinjėve. Por projekti me siguri nuk do tė pėrfundojė pėr disa javė tė tjera”, vazhdonte shkrimi.
Banorėt thonin se nuk duan qė tė bėjnė riparime nė shtėpitė e tyre, sepse ata presin qė konflikti tė rikthehet nė pranverė.

“Unė po i riparoj kėto dhoma nė mėnyrė qė fėmijėt e mi tė kenė njė dimėr mė tė mirė. Tė ndėrtosh diēka mė shumė do tė ishte qesharake. Ju mund tė shihni policinė nė rrugė, kėshtu qė nuk ėshtė e sigurt”, tha Geci. Vėllai i tij Gani shtoi, “Ne po mundohemi … nė njė farė mėnyre tė kalojmė kėtė dimėr, nė mėnyrė qė tė gjithė tė mund tė qėndrojmė tė gjallė.
Geci, nga ana e tij, do tė dėshironte tė besonte se konflikti ka pėrfunduar. Por ai dukej i pa bindur se ka pėrfunduar. “Serbėt janė budallenj nėse nuk e shohin se Kosova nuk ėshtė pronė e tyre,” tha ai. “Ndoshta ata e kanė kėtė ndjenjė qė mund tė fitojnė, sepse ata janė njė fuqi e madhe. Por ata humbėn nė Slloveni, ata humbėn nė Bosnje dhe ata humbėn nė Kroaci. Ata mund tė na vrasin, por ata nuk mund tė na vrasin dėshirėn pėr tė qenė tė pavarur dhe ėshtė pak vonė qė Serbia tė pranojė tė na japė diēka mė pak”

Shkrimi i plotė i botuar nė Washington Post:
NĖ KOSOVĖ, JETA NĖ MES TĖ RRĖNOJAVE
Nga R. Jeffrey Smith
Dhjetor 6, 1998


Haxhi Geci qėndroi nė kompleksin e tij familjar nė kėtė vend tė Kosovės, duke treguar nga ana tjetėr rrėnojat e djegura dhe tė shkrumbuara tė shtėpive, ku ai dhe gjashtė vėllezėrit e tij jetuan me 28 tė afėrmit e tyre deri nė fillim tė kėtij viti.
“Ne kemi njė jetė tė mirė”, tha Geci, 33 vjeēar, duke kujtuar dyqanin e tekstilit qė zinte katin pėrdhesė tė njė shtėpie, dhe arat qė kishin afėr, ku tė afėrmit rritnin bagėti dhe kultivonin grurė.
Por jeta e qetė e kėtij vendi tė vogėl qė ishte tipike pėr Kosovėn para njė viti, tani mund vetėm tė imagjinohet. Nė gusht, sipas banorėve tė kėtij vendi, trupat serbe shkuan nga njė shtėpi nė tjetrėn, duke shkatėrruar, plaēkitur dhe djegur.
Tani vetėm disa shtėpi nga 470 kanė ēati dhe njė apo dy mure tė paprekura, duke i dhėnė tė gjithė fshatit Llaushė pamjen dhe ndjenjėn e njė shkatėrrimi romak. Njė pus (bunar) u helmua me kokėn e dėmtuar tė njė qeni.

Pėrkundėr kushteve tė tmerrshme tė jetesės, Geci e solli familjen e tij nė shtėpi nė muajin Tetor, pasi Presidenti Jugosllav Slobodan Millosheviē ra dakord pėr tė tėrhequr forcat ushtarake pėrgjegjėse pėr represionin civil nė Kosovė nėn kėrcėnimin e sulmeve ajrore tė NATO-s, ku shqiptarėt po luftojnė pėr pavarėsi nga Serbia – republika dominante nė federatėn Jugosllave.

Familja ishte pjesė e njė migracioni masiv tė refugjatėve shqiptarė qė ktheheshin nė shtėpi nga malet dhe pyjet e Kosovės qė u inkurajua nga Sekretarja e Shtetit Madeleine K. Albright dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė perėndimorė pėr tė shmangur krizėn humanitare. Zyrtarėt kanė sugjeruar qė pėr shkak se shumė banorė tė Kosovės po riparojnė shtėpitė e tyre dhe tani jetojnė nė strehimore tė pėrshtatshme, njė zgjidhje paqėsore e konfliktit tė hidhur etniko politikė do tė ishte mė e dėshiruar.
Por pėrvoja e Gecit dhe familjes sė tij tregon se gjetja e njė forme strehimi ėshtė vetėm njė pjesė e sfidės; ata gjithashtu duhet tė qėndrojnė tė ngrohtė, tė gjejnė ushqim tė pėrshtatshėm dhe tė mbeten tė shėndetshėm. Pėrballė njė shkatėrrimi kaq tė pėrhapur dhe tė dėshpėruar, kėto detyra janė aq tė vėshtira pėr aq shumė njerėz sa kthimi i refugjatėve mund tė jetė duke shtyer zemėrim politik dhe jo ta lehtėsojė atė.
Zyrtarėt e Sh.B.A kishin shpresuar se duke u vendosur nė kufi gjatė luftimeve ata do tė mund tė inkurajonin serbėt tė pranonin diēka mė pak se pavarėsi e plotė nga Serbia. Por pėr shqiptarėt qė pėrballeshin me njė dimėr tė ashpėr ishte e pafalshme qė tė jetonin nė rrėnojat e shtėpive tė tyre tė vjetra, ata mund tė ishin mė pak tė gatshėm tė pranojnė njė zgjidhje qė i detyron ata tė qėndrojnė si banorė tė njė krahine serbe.

Lausa dikur kishte rreth 4500 shtėpi tė banuara me shqiptarė, por sot ajo ėshtė e pushtuar nga vetėm dy familje, njėra prej tyre familja e Gecit.
Tė kalosh njė ditė me Gecin ėshtė tė shohėsh qė nė Llaushė, ashtu si nė qindra komunitete tė tjera, bazat shoqėrore tė jetės u hoqėn plotėsisht kur forcat qeveritare zhvilluan ofensivėn e tyre ushtarake kundėr serbėve , tė njohur si Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Ishte sikur njė pėrparim gjysmė shekullor duke ndėshkuar pėrpjekjet qė zgjatėn vetėm disa orė ose ndoshta ditė.

Sė bashku me dhjetėra mijėra banorė tė tjerė tė Kosovės, Gecėt nuk kanė energji elektrike dhe nuk kanė mė motorre pėr tė nxjerrė ujė nga puset e tyre. Shumica e gjedhėve tė tyre u zhdukėn ose edhe u vranė dhe ata nuk kanė para pėr tė blerė pak mallra nė dispozicion nė dyqanet e afėrta. Nuk ka kujdes lokal shėndetėsor dhe ilaēe pėr tu mbrojtur nga tuberkulozi, hepatititi dhe sėmundje tė tjera qė pėrhapen nė Kosovė.

Pėr familjen Geci e gjithė bota ėshtė bėrė e ngjeshur: Nė vend qė tė jetojnė nė pesė shtėpi, mė shumė se njė duzinė prej tyre e kalojnė pjesėn mė tė madhe tė ditės nė dy dhoma tė vogla tė nxehura nga soba ( koftorr) tė pastruara nga mbeturinat e vendbanimeve tė fqinjėve tė tyre.
E vetmja veshje e ngrohtė qė ata kanė janė rrobat qė ata kanė veshur. Ushqimi i vetėm qė ata kanė ėshtė marrur nga ndihmat humanitare ose sillen nga Skėnderaji nga miqtė e tyre n qė ende kanė automjete funksionale ose traktorė.

Tre fėmijėt e familjes Geci – 5-vjeēari Festim, Kaltrina 2-vjeēare dhe Elvetina 4-muajshe – mbijetojnė nė njė dietė tė varfėr me fasule, bukė, vezė, patate dhe kos; ata nuk luajnė jashtė pėr shkak tė tė ftohtit dhe patrullimeve nga policia pėrgjatė rrugės qė kalon buzė qytetit. “Ne nuk kemi para dhe asnjė mėnyrė tjetėr pėr tė blerė diēka,” tha Raba Geci, nėna 60 vjeēare e Haxhiut.
Shumica e banorėve tė Laushės, 20 milje nė veri-perėndim tė kryeqytetit tė krahinės Prishtina e mbėshtetėn lėvizjen pėr tė ndarė Kosovėn nga Serbia.
Geci dhe gjashtė vėllezėrit e tij, pėr mė tepėr, janė tė lidhur me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe vijnė nga njė linjė e gjatė e nacionalistėve shqiptarė, disa prej tė cilėve u ekzekutuan pėr politikė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore – njė lidhje qė Geci beson se mund tė ketė synuar familjen pėr ndėshkim tė organizuar.


Por pėrvoja e tyre nuk ėshtė aspak unike. Njė studim dy-ditor pėr strehimin nė fillim tė nėntorit, i organizuar nga zyra nė terren nė Kosovė e Komisionerit tė Lartė tė Refugjatėve tė U.N., zbuloi se gati gjysma e tė gjitha shtėpive nė 285 tė fshatrave tė Kosovės kishin pėsuar dėme nė luftė; gati njė ēerek u shkatėrruan.

Disa rezoluta tė Kėshillit tė Sigurimit tė Sh.B.A kanė kėrkuar qė qeveria jugosllave tė ndėrtijnė strehimin e shkatėrruar nga trupat e saj. Por deri mė tani, sipas punonjėsve tė ndihmės ndėrkombėtare.zyrtarėt nė Kosovė kanė shpėrndarė vetėm dy ngarkesa me materiale pėr 26 shtėpi nga mė shumė se 25,000 qė janė tė dėmtuara.

Geci, njė burrė i hollė dhe i lezetshėm dhe shumė i sinqertė, marsin e kaluar sė pari i dėrgoi larg nga Llausha gruan e tij qė nė atė kohė ishte shtatzėnė dhe dy fėmijėt tjerė, kur tensionet u rritėn nė tė gjithė rajonin e Drenicės tė Kosovės. Gruaja e Gecit, Emine, 31 vjeē, tha qė ata u kthyen nė shtėpi dhe u larguan pėrsėri tė paktėn tre herė pasi luftimet vazhdonin tė lėvizėn rreth tyre, ndėrsa fėmijėt u frikėsuan.

Gjatė njė periudhe tre-ditore, forcat qeveritare e sulmuan vendin aq nė mėnyrė tė pamėshirshme sa Geci dhe vėllezėrit e tij pyetėn nėse forcat serbe “ndonjėherė ndaluan tė hanė”, tha ai. “Ne u pėrpoqėm t’i parandalonim ata tė hynin, por ishte e pamundur t’iu rezistosh”. Ai vendosi tė ikte pasi pa dhjetėra trupa qė rrėmbyen mbi njė kodėr disa qindra metra nė jug tė shtėpisė, dhe mė pas shikoi nga njė distancė kur filloi djegia.

Familja qėndroi sė pari nė qytetin e Mitrovicės me tė huaj para se tė transferohej nė njė fshat tė vogėl pėr tė qėndruar me tė afėrmit. Tre ditė pasi forcat serbeu tėrhoqėn nėn marrėveshjen e arritur midis NATO-s dhe Millosheviēit, anėtarėt e familjes Geci u kthyen nė shtėpi dhe u tronditėn nga ato qė gjetėn.

Asnjė nga shtėpitė e tyre nuk kishte ēati, kishte kaq shumė mbeturina qė 10 anėtarė tė familjes punuan dy javė pėr ta pastruar.
Toyota Corolla e tyre ishte djegur. Pėr mė tepėr, njė rezervė e tekstileve dhe mallrave tė tjera ishin vjedhur ose djegur. “Ishte njė fatkeqėsi kur e pashė”, tha vėllai 31-vjeēar i Gecit, Ganiu, i cili vlerėson humbjen totale nė 600,000 dollarė.

Familja jetonin nė dy dhomat e vetme qė ishin pjesėrisht tė thata. Nė njė dhomė janė dy karrige dhe njė sobė e vogėl qė digjet nga druri; tjetra pėrmban njė kolltuk qė ende mban shenja tė djegur, dhe njė dyshek tė hollėtė mbėshtetur prej druri. Njė furrė nė qoshe ėshtė shkrepur nga shkopinj druri qė mbushin ajrin me tym gri tė fortė; dritarja e vetme ėshtė e mbuluar me llastikė tė errėt, me njė vrimė tė vogėl.

Pasi vėzhguan rrėnojat, vėllezėrit vendosėn tė shndėrrojnė njė shtallė kafshės tė mėparshėme dhe kuzhinė nė njė strehė mė tė pėrshtatshme. Qė nga ajo kohė, ata kanė bėrė goditje tė betonit nė muret e saj tė plasaritura dhe rindėrtimin e ēatisė me pllaka nga mbeturinat e shtėpive tė rrėnuara tė fqinjėve. Por projekti me siguri nuk do tė pėrfundojė pėr disa javė tė tjera.

Me vėshtirėsi nė jetėn e tyre, disa banorė thonė se nuk dėshirojnė tė bėjnė mė shumė sesa riparime rudimentare nė shtėpitė e tyre, sepse ata presin konflikt tė pėrtėrirė nė pranverė.

“Unė po i riparoj kėto dhoma nė mėnyrė qė fėmijėt e mi tė kenė njė dimėr mė tė mirė. Tė ndėrtosh diēka mė shumė do tė ishte qesharake. Ju mund tė shihni policinė nė rrugė, kėshtu qė nuk ėshtė e sigurt”, tha Geci. Vėllai i tij Gani shtoi, “Ne po mundohemi … nė njė farė mėnyre tė kalojmė kėtė dimėr, nė mėnyrė qė tė gjithė tė mund tė qėndrojmė tė gjallė”.

Enver Xani, pronar i njė depoje tė madhe private tė pajisur me materiale ndėrtimi nė qytetin afėr Polacit, konfirmoi se “shitjet kanė qenė shumė tė dobėta. Ata nuk kanė para. Gjithashtu, ata kanė frikė tė fillojnė diēka tė re.” Xani theksoi se tė gjitha materialet janė blerė nga firmat e furnizimit tė ndėrtimeve nė Serbi, sepse fabrikat nė Kosovė janė shkatėrruar. Pronarėt serbė kohėt e fundit rritėn ēmimet e tyre, shtoi ai, sepse “ėshtė biznes i mirė” pėr ta.

Geci, nga ana e tij, do tė dėshironte tė besonte se konflikti ka pėrfunduar. Por ai dukej i pa bindur se ka pėrfunduar. “Serbėt janė budallenj nėse nuk e shohin se Kosova nuk ėshtė pronė e tyre,” tha ai. “Ndoshta ata e kanė kėtė ndjenjė qė mund tė fitojnė, sepse ata janė njė fuqi e madhe. Por ata humbėn nė Slloveni, ata humbėn nė Bosnje dhe ata humbėn nė Kroaci. Ata mund tė na vrasin, por ata nuk mund tė na vrasin dėshirėn pėr tė qenė tė pavarur dhe ėshtė pak vonė qė Serbia tė pranojė tė na japė diēka mė pak.
” KAPITULLI: Gani Geci ulet nė mesin e asaj qė ka mbetur nga shtėpia e tij nė Llaushė, Kosovė, e cila u shkatėrrua gjatė njė sulmi serb nė muajin gusht.
___________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/keshtu...ara-21-viteve/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 18-08-2019 nė 08:07
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 10:00   #23
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,054
Thanks: 3,500
Thanked 2,817 Times in 1,902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

“Shqiptarė! Juve djemtė tanė brez pas brezi kur tė zini nė gojė fjalėn grek mos harroni therjet, djegiet dhe ēnderimet.”
-Papa Kosta Tomorri
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 11:00   #24
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,040
Thanks: 15,601
Thanked 9,240 Times in 6,250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė


Perse ky komb eshte bere BACIL...


Ne ekranet me...ANTISHQIPTARE.

blendi fevziu dhe ai KURVA e leshes.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 17:33   #25
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,382
Thanks: 17
Thanked 174 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

ne vend qe historianet te mirren me genocidin serb ndaj popullates shqiptare te Kosoves, me perdhunimet dhe vrasjet makabre qe ata kene kryer, mirren me nje memorial a statuje kushtuar ushtarve serb,
nuk e kuptoni se ai memorial, na nderon neve si komb tolerant, jo urrejt-nxites, si komb miqesor siē kemi qene gjithmon,
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 19:53   #26
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 861
Thanks: 40
Thanked 323 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Kaubojsi pagoi 2000€ per prishjen e memorialit turk. A ka ndonje qe ofron ndonje shume per kete memorialin e temes?
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur