Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-04-2019, 10:41   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,806
Thanks: 5,498
Thanked 2,603 Times in 1,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Vallja Spartane e Hajdutėve

VALLJA SPARTANE E HAJDUTĖVE,
TRADITA E RUAJTUR NGA SHQIPTARĖT QĖ NGA ANTIKITETI

Njė tjetėr kėrcim qė do thuhej gati-gati njė traditė e spartanėve, e qė ėshtė akoma gjallė tė shqiptarėt, ėshtė edhe ajo qė nga ata quhet “vallja e hajdutėve”. Njė valle jo shumė e ndryshme nga kjo, bėhej edhe nga grekėt e vjetėr, duke festuar kthimin e tyre nga Persia, sipas dėshmisė sė Senofonte-s.
Njė valle e tillė bėhet para pashallarėve, nė njė sallė tė ndriēuar nga pakė qirinj tė verdhė, flaka e tė cilėve edhe pose e zymtė, i bėn tė vagullt e tė dyshimtė spektatorėt dhe objektet qė janė pėrqark. Valltarėt e kalojnė krahun e majtė rreth qafės sė njėri-tjetrit dhe e mbanė tė djathtin nė brezin e shoku-shokut, duke u shtrėnguar bashkė e duke u rrotulluar me hapa tė matur, tė cilėt vijnė duke u pėrshpejtuar derisa fillojnė e bėhen njė lėvizje si vorbull. Nė kulm tė vrullit tė kėtij rrotullimi, dėgjohen bėrtitje tė egra, pėrzier me gjėmimin e njė muzike nga mė barbaret.
Nė kėtė ēast futet herė-herė edhe vallja pirrike, pėr tė cilėn kėmi folur [si valle shqiptare]. Pas kėsaj, valltarėt shtiren sikur po gjurmojnė hajdutėt, sikur i ndjekin, i kapin dhe mbyllin shfaqjen me njė triumf.

_______

Titulli: Il Costume Antico Modeno di tutti popoli
Autor: Dottor Giulio Ferrario
Botues: Vincenzo Batelli, Firenze: 1826

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur