Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-09-2019, 17:47   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 922
Thanks: 0
Thanked 204 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Presidenti amerikan, Donald Trump, sapo ka njoftuar se ka shkarkuar nga detyra kėshilltarin e tij pėr Siguri Kombėtare, John Bolton.

Trump njoftimin e ka bėrė pėrmes njė postimi nė Twitter, ku ka thėnė se nuk ėshtė pajtuar me shumė sugjerime tė Boltonit.

“E informova John Boltonin mbrėmė se shėrbimi i tij nuk ėshtė mė i nevojshėm nė Shtėpinė e Bardhė. Unė fuqishėm nuk po pajtohesha me disa nga sugjerimet e tij, ashtu sikur tė tjerėt nė Administratė, prandaj e pyeta Johnin pėr dorėheqje, tė cilėn e dha kėtė mėngjes. E falėndėroj Johnin shumė pėr kėtė shėrbim”, shkruan Presidenti Trump nė Twitter.

Trump ka shtuar se do emėrojė Kėshilltarin e ri pėr Siguri Kombėtare javėn e ardhshme.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 07:46   #2
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,726
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Bolton eshte 100% antar sekret i Mossad i betuar te shikoje vetem interresat e shtetit izraelit. Ai me cdo kusht donte te fuste ameriken ne lufte me iranin dhe kjo deshtoi. Antaret e Mossad jane njerz ne pozita boterore kyce qe ne do i marrim vesh kush jane vetem30-50 vjet me vone.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 07:53   #3
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,690
Thanks: 5,853
Thanked 6,237 Times in 3,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Hengshin koken e njeri tjetrit .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:32   #4
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 578
Thanks: 214
Thanked 246 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Ky idiot ja kish bere mendjen dhalle Trump per tu futur ne lufte me Iranin.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 21:21   #5
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 861
Thanks: 40
Thanked 323 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Tani shtepia u be me e bardhe.
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:27   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,054
Thanks: 3,500
Thanked 2,817 Times in 1,902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Bolton eshte 100% antar sekret i Mossad i betuar te shikoje vetem interresat e shtetit izraelit. Ai me cdo kusht donte te fuste ameriken ne lufte me iranin dhe kjo deshtoi. Antaret e Mossad jane njerz ne pozita boterore kyce qe ne do i marrim vesh kush jane vetem30-50 vjet me vone.
Ore vėrtetė i kujtoni kaq leshko amerikanėt ju? I harruat grupet anti-parti tė Enverit? E provuan nė njė krah, nuk ju eci, thanė faji ėshtė i Bolton. Vetėm se Boltonit nuk do ti bėjnė gjyqin pėrpara kolektivit. Tani do provojnė me Pompeun, linja tjetėr, qėllimi nuk ndryshon.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:38   #7
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,542
Thanks: 6,921
Thanked 8,177 Times in 5,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Analize politike ...

Nje Antishqiptar me pak...

...Me se fundi Presidenti amerikan Trump eshte bindur se John Bolton nuk mund te vazhdoje te jete me Keshilltari i tij personal per Sigurine kombetare te USA...ndaj dhe e ka larguar perfundimisht nga stafi i tij, nga Shtepia e Bardhe dhe nga Departamenti Amerikan i Shtetit por edhe nga politika e jashteme amerikane.....

Ka mjaftuar e fameshmja shprehje e Trump ..You are Fired qe Bolton nga i plotfuqishmi i politikes se jashteme amerikane deri dje ... nga sot e mbrapa te jete thjesht vetem nje ISH e asgje me teper...

Po flitet sikur Trump ka deklaruar se gjithmone ka qene i pa kenqur e kundershtues me idete, propozimet, e keshillat e ishit te tij keshilltar sidomos per maredheniet e perplasjet me Iranin, Korene e Veriut e Afganistanin....por analistet e ketushem nxitojne te shtojne ne listen e keqe te kontraversit Bolton edhe relacionet Serbi - Kosove ne te cilat prej gati 2 vitesh ai ka qene Violine e pare...

Sepse ishte pikerisht Bolton qe e zgjoi Shejtanin serb nga gjumi e ju a paraqiti Trump e administrates se tij si Engjell ...

Ne te gjitha veprimet e qendrimet e tija ne postin qe mbante prej gati 2 vjetesh Boltoni ishte e mbeti me antishqiptari i administrates amerikane te ketyre 20 viteve te fundit..

Ndaj largimi i tij duhet konsideruar si nje nder lajmet me te mira e me pozitive qe shqiptaret e ceshtja e tyre kombetare kane marre ndonjehere sidomos ne keto momente jo pak te trazuara gjeo-politike te tyre...

Bolton ishte ideatori dhe mbeshtetesi kryesor pro Serbise per te ashtuquajturen ndarje territoresh e rishikim te kufijve ...sikurse ishte i pari qe hapur e ne emer te qeverise amerikane guxoi e perdori postin e emrin e shtetit te tij duke e kercenuar hapur e rrezikshem Kosoven e ish kryeministrin Haradinaj per heqjen e Takses ndaj Serbise...

Ishte po Boltoni qe ndikoi jo pak terthorazi e drejtepersedrejti ne largimin e Haradinajt nga posti i kryeministrit te Kosoves dhe ridergimin e tij serisht ne Gjykaten Nderkombetare te Hages...

Sikurse analistet e ketushem po duan te thone se edhe Paketa e fundit e propozimit amerikan per ''njohje'' te Kosoves nga ana e Serbise ne kembim te pranimit te saj ne BE si dhe furnizimit te saj me armatim te fjales se fundit e 14 aeroplane luftarake F-16.. ..eshte po nje ide e skenar i rafinuar e djallezor i vete Boltonit te njohur boterisht si antishqiptar e pro serbo-sllav...

Serbi...njihe Kosoven e me pas na aeroplanet e mij bombardues e vrite pastaj... keshtu perkthehet paketa e propozimi i fundit Made in USA -[ lexo made in Bolton]....thote ne nje koment te tij nje analist i njohur i politikes se jashteme amerikane ,,,duke komentuar largimin e Boltonit nga posti i keshilltarit personal te sigurise kombetare te Presidentit Trump...

Nderkohe jo pak komente te tjera te ketushme e cilesojne Boltonin si nje nder njerezit me luftenxites ne krye te administrates se Trump...si nje person arrogant, megalloman e prepotent ...dhe shtojne se Presidenti duhej ta kish larguar nga detyra shume kohe me pare e jo tani...

Ne te gjitha ceshtjet e politikes se jashteme amerikane per Ballkanin Perendimor e vecmas ne ceshtjen kombetare te Shqiptareve hapur e publikisht Bolton ka qene kundershtari e armiku i deklaruar i tyre dhe ''cuditerisht'' nje mik per koke e dashamires i serbo-sllavizmit ne politiken e tyre shoviniste kunder vendeve e popujve te tjere te rajonit...

Boltoni ...pengesa me e madhe e ceshtjes kombetare shqiptare dhe miku me i madh i Serbise ne krye te politikes se jashteme amerikane tashme iku...dhe ishalla paste kemben e mbare e terheqte pas vetes sa me shpejte te jete e mundur edhe vellain e tij te vogel siamez e dhenderrin e Beogradit...Matheu Palmerin...qe keto dite po viziton me kenaqesi te vecante Beogradin, Podgoricen , Shkupin e Sarajeven...ne perpjekje per te rinisur bisedimet e dialogun Serbi - Kosove...turne te cilin e ka nisur pikerisht nga Atdheu i gruas se tij...

Boltoni e theu qafen...ky eshte kryelajmi me i mire i ketij mes shtatori 2019 per kombin shqiptar....pasketaj jam mese i sigurte se dite me te mira vijne...ani pse sot me largimin e tij Vucic-Dacicet e Rama - Thacet jane shkrehur ne lot e dhimbje ...

A.R.DOSTI
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 14:47   #8
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Bolton ka qene njeriu me i fuqishem nga te gjithe ata qe e rrethojne Trumpin,eshte zeri dhe eksponenti kryesor i grupimeve me te fuqishme ne SHBA,...ndersa raportet e Boltonit me Trump me siguri nuk kan qene marredhenie te nje shefi dhe te nje nenshtruari te tij...per kete arsye per mua eshte befasi shkarkimi i tij.

Bolton deri me tani munde te krahasohet me ate qe ka qene Dick Cheney gjate presidences se Bushit,Bolton edhe atehere ka qene dore e djathte e Cheney,dhe tani nen Trumpin vetem e ka vazhduar politiken e mentoreve te tij dhe grupimeve qe perfaqeson,...dhe prap,per pak nuk e arriten qellimin kryesor te tyre LUFTE ME IRANIN,...pervec kesaj ky grupim (qe ne kohen e Trump formalisht perfaqesohej nga Bolton) e konsideron aleatin kryesor dhe te vetem Izraelin (Britania e Madhe nenkuptohet)...te gjithe te tjeret jane fare te parendesishem (ndersa ne shqiptaret nuk jemi as ne orbiten e tyre).

Trump nuk ka mundur ta shqelmoj me vullnetin e tij nje njeri teper te rendesishem ne Shtepine e Bardhe,...kush ja ka shkelur syrin Trumpit qe ta perjashtoj Boltonin,vetem munde te supozojme...ndoshta ne prapavije eshte duke rrjedhur konflikt midis klaneve ne politiken e larte amerikane,qe per NE shqiptaret munde te sjell pasoja.
Politikberesit shqiptar duhen te jene teper te vemendshem per cdo levizje apo konflikt ne politiken e larte aemrikane,per te nxjerrur perfundime te drejta dhe per tu pozicionuar drejte...perndryshe si amator qe jemi me politikan gjysmeanalfabet,mos te habitemi kur do te perballemi me pasoja te renda.

SHBA eshte eshte esencialisht e rendesishme per trojet shqiptare,dhe duhet hapur syte kater.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 14:48   #9
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Analize politike ...

Nje Antishqiptar me pak...

...Me se fundi Presidenti amerikan Trump eshte bindur se John Bolton nuk mund te vazhdoje te jete me Keshilltari i tij personal per Sigurine kombetare te USA...ndaj dhe e ka larguar perfundimisht nga stafi i tij, nga Shtepia e Bardhe dhe nga Departamenti Amerikan i Shtetit por edhe nga politika e jashteme amerikane.....

Ka mjaftuar e fameshmja shprehje e Trump ..You are Fired qe Bolton nga i plotfuqishmi i politikes se jashteme amerikane deri dje ... nga sot e mbrapa te jete thjesht vetem nje ISH e asgje me teper...

Po flitet sikur Trump ka deklaruar se gjithmone ka qene i pa kenqur e kundershtues me idete, propozimet, e keshillat e ishit te tij keshilltar sidomos per maredheniet e perplasjet me Iranin, Korene e Veriut e Afganistanin....por analistet e ketushem nxitojne te shtojne ne listen e keqe te kontraversit Bolton edhe relacionet Serbi - Kosove ne te cilat prej gati 2 vitesh ai ka qene Violine e pare...

Sepse ishte pikerisht Bolton qe e zgjoi Shejtanin serb nga gjumi e ju a paraqiti Trump e administrates se tij si Engjell ...

Ne te gjitha veprimet e qendrimet e tija ne postin qe mbante prej gati 2 vjetesh Boltoni ishte e mbeti me antishqiptari i administrates amerikane te ketyre 20 viteve te fundit..

Ndaj largimi i tij duhet konsideruar si nje nder lajmet me te mira e me pozitive qe shqiptaret e ceshtja e tyre kombetare kane marre ndonjehere sidomos ne keto momente jo pak te trazuara gjeo-politike te tyre...

Bolton ishte ideatori dhe mbeshtetesi kryesor pro Serbise per te ashtuquajturen ndarje territoresh e rishikim te kufijve ...sikurse ishte i pari qe hapur e ne emer te qeverise amerikane guxoi e perdori postin e emrin e shtetit te tij duke e kercenuar hapur e rrezikshem Kosoven e ish kryeministrin Haradinaj per heqjen e Takses ndaj Serbise...

Ishte po Boltoni qe ndikoi jo pak terthorazi e drejtepersedrejti ne largimin e Haradinajt nga posti i kryeministrit te Kosoves dhe ridergimin e tij serisht ne Gjykaten Nderkombetare te Hages...

Sikurse analistet e ketushem po duan te thone se edhe Paketa e fundit e propozimit amerikan per ''njohje'' te Kosoves nga ana e Serbise ne kembim te pranimit te saj ne BE si dhe furnizimit te saj me armatim te fjales se fundit e 14 aeroplane luftarake F-16.. ..eshte po nje ide e skenar i rafinuar e djallezor i vete Boltonit te njohur boterisht si antishqiptar e pro serbo-sllav...

Serbi...njihe Kosoven e me pas na aeroplanet e mij bombardues e vrite pastaj... keshtu perkthehet paketa e propozimi i fundit Made in USA -[ lexo made in Bolton]....thote ne nje koment te tij nje analist i njohur i politikes se jashteme amerikane ,,,duke komentuar largimin e Boltonit nga posti i keshilltarit personal te sigurise kombetare te Presidentit Trump...

Nderkohe jo pak komente te tjera te ketushme e cilesojne Boltonin si nje nder njerezit me luftenxites ne krye te administrates se Trump...si nje person arrogant, megalloman e prepotent ...dhe shtojne se Presidenti duhej ta kish larguar nga detyra shume kohe me pare e jo tani...

Ne te gjitha ceshtjet e politikes se jashteme amerikane per Ballkanin Perendimor e vecmas ne ceshtjen kombetare te Shqiptareve hapur e publikisht Bolton ka qene kundershtari e armiku i deklaruar i tyre dhe ''cuditerisht'' nje mik per koke e dashamires i serbo-sllavizmit ne politiken e tyre shoviniste kunder vendeve e popujve te tjere te rajonit...

Boltoni ...pengesa me e madhe e ceshtjes kombetare shqiptare dhe miku me i madh i Serbise ne krye te politikes se jashteme amerikane tashme iku...dhe ishalla paste kemben e mbare e terheqte pas vetes sa me shpejte te jete e mundur edhe vellain e tij te vogel siamez e dhenderrin e Beogradit...Matheu Palmerin...qe keto dite po viziton me kenaqesi te vecante Beogradin, Podgoricen , Shkupin e Sarajeven...ne perpjekje per te rinisur bisedimet e dialogun Serbi - Kosove...turne te cilin e ka nisur pikerisht nga Atdheu i gruas se tij...

Boltoni e theu qafen...ky eshte kryelajmi me i mire i ketij mes shtatori 2019 per kombin shqiptar....pasketaj jam mese i sigurte se dite me te mira vijne...ani pse sot me largimin e tij Vucic-Dacicet e Rama - Thacet jane shkrehur ne lot e dhimbje ...

A.R.DOSTI
bla bla bla ...banalitete tipike shqiptare.

"Nje antishqiptar me pak,"...thuajse gjerat jane aq te thjeshta.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 15:50   #10
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,542
Thanks: 6,921
Thanked 8,177 Times in 5,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
bla bla bla ...banalitete tipike shqiptare.

"Nje antishqiptar me pak,"...thuajse gjerat jane aq te thjeshta.
ti katunar i kumanoves e lodhe googlen. allahile je kompetent
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 16:17   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,429 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Ledio qeke per sherr sot.....
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 16:36   #12
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ti katunar i kumanoves e lodhe googlen. allahile je kompetent
Cilin google ore ?!
Me ato qe shkruan Dosti,une nuk shkoj me ba shurren ne nevojtore !

Kumanova nuk eshte katund,o selak ...
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 22:00   #13
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,222
Thanks: 345
Thanked 611 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Nuk kishin as fuqi e aq guxim Bolton + Trump qe te ndryshojn piketat e strategjise amerikane (ne rastin ton) per Ballkanin Perendimor, vendosur qysh ne gjysmen e dyt te shekullit xixa. Nuk do ikte Trump, natyrisht qe Bolton do hapte rruge.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 22:46   #14
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,503
Thanks: 4,186
Thanked 4,519 Times in 3,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

pis ka qene thone ai John Bulltonja trampa i dogji i kadhi, i riemerton, shkarkon i ndreqe ne historine e kukullave
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2019, 20:37   #15
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 922
Thanks: 0
Thanked 204 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Hije skandali nė Shtėpinė e Bardhė. Si Izraeli ka pėrgjuar presidentin Trump prej dy vjetėsh

Ka tė ngjarė qė Izraeli tė ketė instaluar nė Shtėpinė e Bardhė paisje qė pėrgjojnė thirrjet telefonike. Po ashtu, kėto paisje mund tė jenė vendosur edhe nė pika tė tjera tė rėndėsishme nė kryeqytetin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, gjatė dy viteve tė fundit. Lajmi u bė i ditur nga gazeta amerikane ‘Politico’, e cila citon tre ish zyrtarė amerikanė.

‘Ēimkat’ imitojnė kullat e telekomunikacionit pėr tė mbledhur informacion, pėrfshirė pėrmbajtjen e thirrjeve telefonike. Qeveria amerikane konkludoi qė operativėt izraelitė ka shumė tė ngjarė qė i kishin vėnė ato pėr tė spiunuar presidentin Donald Trump dhe bashkėpunėtorėt e tij.

Zyra e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, i hodhi poshtė akuzat, duke i quajtur ato ‘thashetheme’ , dhe tha se Izraeli ka bėrė prej kohėsh njė zotim “pėr tė mos u pėrfshirė nė ndonjė operacion inteligjence nė SHBA”.

Nė artikullin e publikuar nga ‘Politico’, njė nga tre ish zyrtarėt e inteligjencės dhe tė sigurisė kombėtare, emrat e tė cilėve janė mbajtur sekret, tha se administrata Trump, e cila e konsideron veten si qeveria mė pro-izraelite nė historinė ShBA-sė, nuk e qortoi aleatin e saj.

Ai tha qė FBI dhe agjencitė e tjera pėrdorėn analiza tė hollėsishme mjeko-ligjore tė pajisjeve, tė njohura si StingRays, pėr t’i lidhur ato me agjentėt izraelitė. “Ishte shumė e qartė se izraelitėt ishin pėrgjegjės,” tha ish zyrtari i lartė i zbulimit.

Zėdhėnėsi i ambasadės izraelite nė Uashington, Elad Strohmayer, mohoi mė tej akuzat, duke thėnė: “Kėto pretendime janė absolutisht njė marrėzi. Izraeli nuk kryen operacione spiunazhi nė Shtetet e Bashkuara. Pikė.”

Shtėpia e Bardhė, Departamenti i Sigurisė sė Brendshme, FBI dhe Shėrbimi Sekret i ShBA-sė nuk kanė bėrė asnjė koment nė lidhje me kėtė ēėshtje.

Artikulli i plotė i Politico: https://www.politico.com/story/2019/...evices-1491351

360grade.al

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 13-09-2019 nė 21:17
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2019, 20:45   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,429 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Po e rivendos lidhcen se ajo qe eshte vene sieper ka "ėėė".....


https://www.politico.com/story/2019/...evices-1491351
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2019, 20:48   #17
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 922
Thanks: 0
Thanked 204 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Ishallah na jep ndonje mendim ZET,

S' po behet ne USA,
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2019, 16:43   #18
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,029
Thanks: 15,588
Thanked 9,237 Times in 6,247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Hije skandali nė Shtėpinė e Bardhė. Si Izraeli ka pėrgjuar presidentin Trump prej dy vjetėsh

Ka tė ngjarė qė Izraeli tė ketė instaluar nė Shtėpinė e Bardhė paisje qė pėrgjojnė thirrjet telefonike. Po ashtu, kėto paisje mund tė jenė vendosur edhe nė pika tė tjera tė rėndėsishme nė kryeqytetin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, gjatė dy viteve tė fundit. Lajmi u bė i ditur nga gazeta amerikane ‘Politico’, e cila citon tre ish zyrtarė amerikanė.

‘Ēimkat’ imitojnė kullat e telekomunikacionit pėr tė mbledhur informacion, pėrfshirė pėrmbajtjen e thirrjeve telefonike. Qeveria amerikane konkludoi qė operativėt izraelitė ka shumė tė ngjarė qė i kishin vėnė ato pėr tė spiunuar presidentin Donald Trump dhe bashkėpunėtorėt e tij.

Zyra e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, i hodhi poshtė akuzat, duke i quajtur ato ‘thashetheme’ , dhe tha se Izraeli ka bėrė prej kohėsh njė zotim “pėr tė mos u pėrfshirė nė ndonjė operacion inteligjence nė SHBA”.

Nė artikullin e publikuar nga ‘Politico’, njė nga tre ish zyrtarėt e inteligjencės dhe tė sigurisė kombėtare, emrat e tė cilėve janė mbajtur sekret, tha se administrata Trump, e cila e konsideron veten si qeveria mė pro-izraelite nė historinė ShBA-sė, nuk e qortoi aleatin e saj.

Ai tha qė FBI dhe agjencitė e tjera pėrdorėn analiza tė hollėsishme mjeko-ligjore tė pajisjeve, tė njohura si StingRays, pėr t’i lidhur ato me agjentėt izraelitė. “Ishte shumė e qartė se izraelitėt ishin pėrgjegjės,” tha ish zyrtari i lartė i zbulimit.

Zėdhėnėsi i ambasadės izraelite nė Uashington, Elad Strohmayer, mohoi mė tej akuzat, duke thėnė: “Kėto pretendime janė absolutisht njė marrėzi. Izraeli nuk kryen operacione spiunazhi nė Shtetet e Bashkuara. Pikė.”

Shtėpia e Bardhė, Departamenti i Sigurisė sė Brendshme, FBI dhe Shėrbimi Sekret i ShBA-sė nuk kanė bėrė asnjė koment nė lidhje me kėtė ēėshtje.

Artikulli i plotė i Politico: https://www.politico.com/story/2019/...evices-1491351

360grade.al
Izraeli shpijunon bojsit...jo mo cne

Bojsit shpijunojne mamim Merkel.

Kjo ....uqk-ne.

Dhe qo shpijunon....LESHAT.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2019, 16:45   #19
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 922
Thanks: 0
Thanked 204 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Dhe leshat, gaz nervin ne troje, te Partizon Sinema.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2019, 18:47   #20
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,413
Thanks: 79
Thanked 325 Times in 225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump shkarkon nga detyra Kėshilltarin e Sigurisė, John Bolton

Izraeli,SHBA,Gjermania...secili nga keta ia fut njani-tjetrit.
Izraeli ia fut ma shum SHBA-ve se sa anasjelltas.Edhe Gjermanise ia fut sigurt.
Po edhe gjermanet ia pergjuen telefonin e Natanjahut.....kjo e sigurt
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur