Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-03-2011, 01:03   #21
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Si mendoni per kete shprehje ?

A eshte e vertete?


Mendimet tona behen fjalet tona, fjalet tona behen shprehite te tonat, shprehite tona behen veprimet tona, veprimet tona behen stili yne i jeteses, stili yne i jeteses behet karakteri yne.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 01:26   #22
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Si mendoni per kete shprehje ?

A eshte e vertete?


Mendimet tona behen fjalet tona, fjalet tona behen shprehite te tonat, shprehite tona behen veprimet tona, veprimet tona behen stili yne i jeteses, stili yne i jeteses behet karakteri yne.
Po , eshte e vertete !

Kitty says (5:26 AM):
Nga nje zbrazeti behet rutine , nga rutine behet zakon , nga zakon behet tabu = kjo eshte biseda qe kishja sot ne MSN = Cfare coincidence !
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 01:31   #23
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Po , eshte e vertete !

Kitty says (5:26 AM):
Nga nje zbrazeti behet rutine , nga rutine behet zakon , nga zakon behet tabu = kjo eshte biseda qe kishja sot ne MSN = Cfare coincidence !
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 13:11   #24
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Nese me lejoni...Mund tju bej nje pyetje?

Mundet ndokush nga ju pjesemarresit ne kete diskutim te me thote C`eshte karakteri?!

Ua bej kete pyetje pasi kam njohuri te dobeta ne kete fushe, Mundet ndokush te ma ndricoje mendjen? Thjesht te me thote c`eshte karakteri?!

Besoj e dini c`eshte!
Nga fjalori shqip:

KARAKTER m. sh.
1. Tėrėsia e veēorive psikike mė
kryesore, qė shfaqen nė veprimtarinė e
nė sjelljen e njeriut nė shoqėri dhe qė e
shquajnė personalitetin e tij; njeri me
veēori psikike e morale tė caktuara.

Ky ėshtė kuptimi i fjalės karakter, pra ėshtė tėrėsia e veēorive psikike tė lindura, por njė pjesė e madhe e anėtarėve nuk e dinė dhe mendojnė se karakteri krijohet nga rrethanat dhe vendi ku rritet.

Jo, njerėzit nuk janė njėsoj dhe ata lindin me veēori psikike tė ndryshme.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 19:02   #25
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Nga fjalori shqip:

KARAKTER m. sh.
1. Tėrėsia e veēorive psikike mė
kryesore, qė shfaqen nė veprimtarinė e
nė sjelljen e njeriut nė shoqėri dhe qė e
shquajnė personalitetin e tij;
njeri me
veēori psikike e morale tė caktuara.

Ky ėshtė kuptimi i fjalės karakter, pra ėshtė tėrėsia e veēorive psikike tė lindura, por njė pjesė e madhe e anėtarėve nuk e dinė dhe mendojnė se karakteri krijohet nga rrethanat dhe vendi ku rritet.

Jo, njerėzit nuk janė njėsoj dhe ata lindin me veēori psikike tė ndryshme.
BATO nuk e shikoj lidhjen mes atyre fjalive me te kuqe te citimi juaj a mund te me thuash se ku eshte lidhja mes atyre dy fjaleve?

sepse sic duket fjala te lindura nuk eshte gjekundi
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 21:13   #26
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

[quote]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Nga fjalori shqip:

KARAKTER m. sh.
1. Tėrėsia e veēorive psikike mė
kryesore, qė shfaqen nė veprimtarinė e
nė sjelljen e njeriut nė shoqėri dhe qė e
shquajnė personalitetin e tij; njeri me
veēori psikike e morale tė caktuara.
kjo qendron deri diku.

[quote]
Citim:
Ky ėshtė kuptimi i fjalės karakter, pra ėshtė tėrėsia e veēorive psikike tė lindura, por njė pjesė e madhe e anėtarėve nuk e dinė dhe mendojnė se karakteri krijohet nga rrethanat dhe vendi ku rritet.
Pse vecorite vizuale sjane pjese e karakterit? Vizualet jane vecori te lindura, jo psikiket, dikush lind normal dhe gjate jetes behet skizofren.. ka qene e lindur dhe e vone shfaqur kjo dukuri?

Citim:
Jo, njerėzit nuk janė njėsoj dhe ata lindin me veēori psikike tė ndryshme.
ky eshte perkufizimi i kapacitetit e jo i akrakterit.

P.s ( mos e mer per kapital, skam tendence..), fjalori eshte fjalor, psokologjia tjeter gje, dhe mendimi yt personaj gjithashtu tjeter gje.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 21:21   #27
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Alkoma dhe Kryeplak, fjalori nuk thotė tė lindura, por ajo vetėkuptohet.

Veēoritė psikike janė tė lindura, jo tė fituara.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 21:42   #28
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Alkoma dhe Kryeplak, fjalori nuk thotė tė lindura, por ajo vetėkuptohet.

Veēoritė psikike janė tė lindura, jo tė fituara.
Citim:
Dikush lind normal dhe gjate jetes behet skizofren.. ka qene e lindur dhe e vone shfaqur kjo dukuri?

Si je pergjigjur ende kesaj pyetjeje.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 21:45   #29
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Po cilės pyetjeje t'i pėrgjigjem?

Skizofrenia ėshtė sėmundje dhe nuk ka lidhje me kėtė qė po themi.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 21:58   #30
engel
V.I.P
 
Avatari i engel
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,790
Thanks: 590
Thanked 627 Times in 314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
engel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėmengel i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Alkoma dhe Kryeplak, fjalori nuk thotė tė lindura, por ajo vetėkuptohet.

Veēoritė psikike janė tė lindura, jo tė fituara.
Jo gjithmon vecorit psikike jane te lindur , ato edhe krijohen me kalimin e kohes Psh. Nje ngjarje e tronditse (traum) , nje femijri e abutuzuar ect ect
__________________
GJEEGJEZA : Kur gjen shteg pa leje futet, ditėn vjen e natėn zhduket, bėj ta kap e lodhem kot, emrin kush nga ju ma thotė...???
engel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 22:01   #31
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Po cilės pyetjeje t'i pėrgjigjem?

Skizofrenia ėshtė sėmundje dhe nuk ka lidhje me kėtė qė po themi.
Skizofrenia eshte vecori psikike qe ndan normalin nga skizofreni... edhe pse semundje, eshte pjese e karakterit.

Pra............?!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 22:02   #32
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind apo e zgjedhim nė jetė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
....nese thoni se njerezit nuk jane njesoj dhe lindin me vecori psiqike te ndryshme ( ketu jam dakort)...A mund te cilesoni cfare jane vecorite morale (ne kuptim te termit moral) te cilat lindin bashke me njeriun ???
Pyetja jote ėshtė me vend. Po rreshtoj disa veēori tė karakterit qė janė tė lindura dhe jo tė fituara, nė mėnyrė qė tė kuptohen mė mirė kėto qė themi.

Guximi, bujaria, vetėpėrmbajtja, drejtėsia etj. janė veti tė lindura qė vlerėsohen nga shumica dhe pėr kėtė quhen ose vendosen si norma morale.

Frikacakėt, kopracėt, ata qė nxehen shpejt, hileqarėt etj. janė po ashtu tė lindur, por kėta pėrbuzen dhe nuk vlerėsohen.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 22:16   #33
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind apo e zgjedhim nė jetė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Pyetja jote ėshtė me vend. Po rreshtoj disa veēori tė karakterit qė janė tė lindura dhe jo tė fituara, nė mėnyrė qė tė kuptohen mė mirė kėto qė themi.

Guximi, bujaria, vetėpėrmbajtja, drejtėsia etj. janė veti tė lindura qė vlerėsohen nga shumica dhe pėr kėtė quhen ose vendosen si norma morale.
Citim:
Frikacakėt,

Pse cdokush qe ka gjak familjar e gjen guximin per te vrare? ka lindur vrases apo ja kane inponuar nejrezit kete ide?

Citim:
kopracėt

Pse shumica e kopraceve gjate jetes jane te pervojtur ne jete dhe pohojne se si ka ndihmuar askush kur kane pasur nevoje ndaj skane pse te japin gje?

Citim:
, ata qė nxehen shpejt
Pse shumica e vrasesve rrjedhin nga familje te shjkaterruara ose te shtypura? Mos valle jane te dhunuar ne vogeli? Apo thjesht u ka munguar edukata ne familje?,

Citim:
hileqarėt
Pse shumica e hileqareve rrjedhin nga familje ku ha pafund debate familjare mbi tradhetine ose nga familje ku u jane cenuar te drejtat e tyre te lirise.?

P.s keto nuk i kam thene une por jeta... Mund te lexosh pasi ka shume informacion mbi keto gjera.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 22:17   #34
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Skizofrenia eshte vecori psikike qe ndan normalin nga skizofreni... edhe pse semundje, eshte pjese e karakterit.

Pra............?!
Kryeplak, jemi shumė larg dhe shoh se nuk kemi ēfarė tė debatojmė nė kėtė pikė. Tek skizofrenia unė nuk shoh ndonjė gjė qė ka lidhje me temėn.

Pėr mua karakteri ėshtė i lindur, ndėrsa pėr ty ėshtė i fituar dhe unė nuk kam aspak dėshirė tė tė mbush mendjen. Nėpėr tema ne provojmė tė shkėmbejmė mendime ose tė debatojmė, po kur shohim qė kemi mendime shumė tė kundėrta dhe ėshtė e pamundur tė merremi vesh, nuk mėrzitemi, po rrimė tė qetė nė bindjet tona.
.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 22:25   #35
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Kryeplak, jemi shumė larg dhe shoh se nuk kemi ēfarė tė debatojmė nė kėtė pikė. Tek skizofrenia unė nuk shoh ndonjė gjė qė ka lidhje me temėn.

Pėr mua karakteri ėshtė i lindur, ndėrsa pėr ty ėshtė i fituar dhe unė nuk kam aspak dėshirė tė tė mbush mendjen. Nėpėr tema ne provojmė tė shkėmbejmė mendime ose tė debatojmė, po kur shohim qė kemi mendime shumė tė kundėrta, nuk mėrzitemi, po rrimė tė qetė nė bindjet tona.
Te kuptoj drejt... Por ne monetin qe ti thua eshte i lindur duhet ta mbrosh fjalen tende nese ajo kundershtohet... e jo ta anashkalosh.
ne momentin qe une them eshte i fituar... mar persiper ti pergjigjem cdo pyetje qe me behet. nese sdo jem i afte sdo flas fare qe ne fillim sdhe sdo them fare qe eshte i fituar por thjesht do hesht e do lexoj te tjeret...

Nejse...

Me sa shoh skam cflas me...

Respekte te gjitheve.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 22:56   #36
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku
Te kuptoj drejt... Por ne monetin qe ti thua eshte i lindur duhet ta mbrosh fjalen tende nese ajo kundershtohet... e jo ta anashkalosh.
ne momentin qe une them eshte i fituar... mar persiper ti pergjigjem cdo pyetje qe me behet. nese sdo jem i afte sdo flas fare qe ne fillim sdhe sdo them fare qe eshte i fituar por thjesht do hesht e do lexoj te tjeret...
Kryeplak, unė jam i aftė t'i mbroj mendimet e mia dhe t'i pėrgjigjem ēfarėdo pyetjeje qė ka lidhje me ato qė them, po kur tjetri tė kundėrshton me gjėra qė pėr mua nuk kanė lidhje me temėn, siē ishte rasti i skizofrenisė, mė humbet dėshira pėr tė vazhduar. Nuk pashė tek arsyetimet e tua ndonjė gjė qė tė mė ngacmonte, prandaj e lashė.

Sidoqoftė, respekt pėr tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėtė temė. Tema ėshtė interesante dhe e kam votuar si shumė tė mirė. Mirė u lexofshim!
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 23:11   #37
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri
Ceshtja shtrohet : a eshte i lindur ? etj etj
Kam shprehur mendimin se trashegimia ndikon, madje e theksoj shume, por edhe se Karakteri ndryshon nen ndikimin e rrethanave
Me konkretisht : Nje person i rritur ne nje ambient agresiv, nen trysni, ku pengohet te shfaqe hapur vehten e tij, ( nje shembull : nje shoqeri me sistem totalitar, diktatorial, nje province, nje vend me paragjykime e mentalitet konservator, detyrimisht ndryshon karakterin : ndoshta "mbijetese"...dhe nuk do ta quaja "pershtatje", Nje person, te cilit i jipet mundesia te zhvillohet, te rritet me nje hapesire te lire e te pavarur, persos karakterin e tij, behet vetvendoses, nuk stepet te veproje, behet kembengules, nuk i trembet te nesermes, perballon e kapercen sfida.Atij nuk i duhet te veproje ne kundershtim me bindjen e tij (lidhet me vecorine psiqike, aftesine inteligjente te perceptimit te realitetit dhe pershtatjes me te).
Nuk ka pse t'i ndėrlikojmė gjėrat e tė bėjmė krahasime tė tilla, se si janė njerėzit ose si do tė ishin nė sisteme tė ndryshme. Nė sisteme tė ndryshme njerėzit ndoshta do tė silleshin pak mė ndryshe dhe do t'i pėrforconin veēoritė e tyre tė mira apo tė kėqija.

Krahasimi mes njerėzve duhet bėrė brenda njė shteti, ku ka njė sistem dhe ėshtė e njėjta kulturė. Pėrderisa njerėzit aty nuk kanė veēori tė njėjta tė karakterit, do tė thotė qė ato janė tė lindura dhe nuk varen nga rrethanat.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 00:09   #38
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Kryeplak, unė jam i aftė t'i mbroj mendimet e mia dhe t'i pėrgjigjem ēfarėdo pyetjeje qė ka lidhje me ato qė them, po kur tjetri tė kundėrshton me gjėra qė pėr mua nuk kanė lidhje me temėn, siē ishte rasti i skizofrenisė, mė humbet dėshira pėr tė vazhduar. Nuk pashė tek arsyetimet e tua ndonjė gjė qė tė mė ngacmonte, prandaj e lashė.

Sidoqoftė, respekt pėr tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėtė temė. Tema ėshtė interesante dhe e kam votuar si shumė tė mirė. Mirė u lexofshim!

Skam dale aspak nga tema.

Kush ka studiuar psikologji i lutem te me thote nese kam gabuar apo jo, ne kete qe kam thene: Skizofrenia eshte vecori psikike qe ndan normalin nga skizofreni... edhe pse semundje, eshte pjese e karakterit.


Faleminderit paraprakisht!

P,s Ska si te te ngacmoje pYetja ime... pasi eshte nje Shah Mat
gjithsesi...Respekte, mire u lexofshim!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 06:09   #39
Snow
Anėtar
 
Avatari i Snow
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Vendndodhja: Greece
Posts: 36
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Snow ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Si mendoni per kete shprehje ?

A eshte e vertete?


Mendimet tona behen fjalet tona, fjalet tona behen shprehite te tonat, shprehite tona behen veprimet tona, veprimet tona behen stili yne i jeteses, stili yne i jeteses behet karakteri yne.
un per mu jam dakort me kete shpreje qe the ne krijojme karakterin ton i like
__________________
I Always Tell the Truth Even When I Lie
Snow nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2019, 14:06   #40
Guest88
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 2,362
Thanks: 1,873
Thanked 730 Times in 569 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Guest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

karakteri asht i lindur por asht elastik dhe duke u rrit merr prerje te ndryshme , ndikojn shum faktor ne formimin e nje karakteri te mire dhe deri rreth moshes 21-23-vjec nuk mund te perkufizosh sakte karakterin e nje njeriu.

Do kisha qef te lexoja dhe mendimin e Adeas dhe perkufizimin e karakterit ne boten e saj!
🖤 (1)
Guest88 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur