Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2019, 03:29   #41
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Ice,

Neqoftese luan me nje cope balte apo me plasteline ti do te mundesh t'i japesh asaj formen qe ti do. Por mos harro se ekziston nje kohe limit per kete krijimtari. Ne qofte se nuk je i kenaqur me krijimin tend atehere ti duhet te punosh shpejt e me shpejte ne menyre qe plastelina te te mos thahet ne dore dhe pastaj te ngurtesohet e te kthehet solide. Ky eshte momenti final prej te cilit nuk ka me kthim prapa. Ose ti duhet ta duash ate krijimtari ashtu sic eshte OSE ti duhet t'a prishesh dhe shkermoqesh duke e futur ne riciklim.

Po keshtu edhe karakteri i njeriut.

Pas nje kohe te caktuar cfare do qe ti te besh apo te thuash nuk do te kete absolutisht asnje efekt mbi nje njeri i cili eshte ngurtesuar dhe refuzon te ndryshoje.

Ti ke dy zgjedhje: Ose t'a pranosh sic eshte ose t'a injorosh.

Karakteri formohet nga familja, shkolla dhe shoqeria.

Ato qe nuk kemi mundesi t'i perzgjedhim duhet t'i duam pa kusht. Kjo eshte konstante. Cdo gje tjeter e cila eshte e kushtezuar nga fati eshte faktor i ndryshueshem ne kete ekuacion.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 03:57   #42
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Skam dale aspak nga tema.

Kush ka studiuar psikologji i lutem te me thote nese kam gabuar apo jo, ne kete qe kam thene: Skizofrenia eshte vecori psikike qe ndan normalin nga skizofreni... edhe pse semundje, eshte pjese e karakterit.


Faleminderit paraprakisht!
P,s Ska si te te ngacmoje pYetja ime... pasi eshte nje Shah Mat
gjithsesi...Respekte, mire u lexofshim!


Pervec faktit qe i ke duart e zeza dhe ke nje bastun ne dore, ti Kryeplako me kujton gjyshin tim i cili ishte kryeplak.


Jam dakort me ty.

Lejome megjithate te shtoj se ne momentin qe i veme emer dhe kategorizojme nje fenomen, i cili mund te shihet si normal ose pjese e natyres dhe karakterit te nje njeriu, ATEHERE ai moment vulos edhe fatin e personit qe tregon karakteristika, qe dalin jashte normave te njohura shoqerore. Nqs nje njeri e diagnostikon si skizofren atehere gjeja e pare qe ai do te beje eshte te lexoje literature qe ka te beje me kete semundje. Sa me teper ai lexon aq me teper ai i manifeston simptomat e skizofrenit. Kjo eshte ajo qe une e quaj molle e ndalume ose njohuri qe vret.

Nqs deshira per te ndenjur ne vetmi apo frika per te folur ne nje ambjent me njerez te demoralizojne dhe te bejne te ndihesh inadekuat atehere nuk je ti anormali, anormale eshte shoqeria qe te ben te ndjehesh i tille.

Ka njerez te cilet preferojne te notojne ne grupe te ngjashme me veten.

Shprehja :Birds of a feather flock together me vjen ndermend.

Eshte natyra e personit dhe karakteristikat e tij te vecanta qe e dallojne kete njeri nga turma "normale". Po ti thuash atij se ai eshte i vecante dhe noton kunder rrymes dhe po ti thuash atij se nuk ka gje me normale se kjo ATEHERE ti e nderton ate dhe i jep force e kuraje te jete vetvetja dhe jo kaq por edhe te manifestoje ato epitete konstruktive qe ti i ve.

Ne nuk e ndertojme dot veten. Dikush tjeter, megjithate, ka force ta beje dicka te tille.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 14-05-2019 nė 04:00
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 00:05   #43
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 131
Thanks: 93
Thanked 111 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

neurologjia moderne supozon se arkitektura jonė nervore pėrcakton atė qė ndiejmė dhe kush jemi. rrugėt nervore janė duke u degėzuar qė nga foshnjėria. Qelizat nervore transportojnė informacion tė rėndėsishėm nė tru. Njė mendim i veēantė, i cili ndikohet nga arsimi dhe mjedisi, shpesh thyen nėpėr tė njėjtat rrugė nervore pėrmes trurit. Por ende mund tė ndryshojmė "Truri ėshtė njė sistem i pėrhershėm keto ndėrlidhje pastaj ndikojnė se si ne sillemi. Pėrvojat e reja ēojnė nė zgjerimin e mėtejshėm tė rrjeteve. "Ky proces, i quajtur 'plasticitet nervor', vazhdon gjatė gjithė jetės". Kėshtu, nėpėrmjet pėrvojės dhe tė mėsuarit, njerėzit mund tė ndėrtojnė pėrgjithmonė nė arkitekturen e karakterit tyre.
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 01:36   #44
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,965 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Po pra its konstant evolution.
Nese njeriu nuk ...ka evolution eshte gati i vdekur .i futur nen zinxhiret e injorances qe nuk sjellin asnje ndryshim ...riperserit te njejtat gjera ..te njejtat vese ..huqe ..mendime .sjellje etc
.e gjithe varet ca lloj human esht ...nga consciousness qe ka..(vetedija e sa te zhvilluar e ka ate) dhe energjia qe posedon .drejt zhvillimit apo regresit (personal inner choice e secilit)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Performer : 05-07-2019 nė 01:48
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 04:54   #45
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Karakteri varet totalisht tek fati i njeriut ne jete.
Marrim shembull karakterin tim perse une nuk nuk jam kurjoz te hap deren dhe te shikoj festen e madhe me fishekzjare para shpise sime qe po behet tani ku i gjithe qyteti eshte jashte duke festuar?!
Pra ka te bejne me rrethabat dhe fatin e njeriut, p.sh kalova ne kumar 23 ore pa gjume, nuk me bie ndermend pervec per asgje pervec irritimit qe zhurma e fishekzjarreve ma ma prishi gjumin.
Cfar me ka sjedhur mua te kaloj nje jete tere ne kumar vetem nje zot e din, por ky eshte fati situatat ne jete qe gatuajn karakterin.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 05:13   #46
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,293
Thanks: 4,135
Thanked 6,869 Times in 2,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Tu ka bo ves o Kurt.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 05:24   #47
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,504
Thanks: 10,063
Thanked 9,288 Times in 4,587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 313
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Karakteri varet totalisht tek fati i njeriut ne jete.
Marrim shembull karakterin tim perse une nuk nuk jam kurjoz te hap deren dhe te shikoj festen e madhe me fishekzjare para shpise sime qe po behet tani ku i gjithe qyteti eshte jashte duke festuar?!
Pra ka te bejne me rrethabat dhe fatin e njeriut, p.sh kalova ne kumar 23 ore pa gjume, nuk me bie ndermend pervec per asgje pervec irritimit qe zhurma e fishekzjarreve ma ma prishi gjumin.
Cfar me ka sjedhur mua te kaloj nje jete tere ne kumar vetem nje zot e din, por ky eshte fati situatat ne jete qe gatuajn karakterin.

Ah more Kurti, kjo qe thua ti eshte varesi.

Urrej varesine. Nuk pi alkol, nuk pi cigare, nuk bej asgje 10000 here
Jam teper e pavarur pikerisht nga frika e varsise.

Edhe te dua kam frike qe te mos varem nga ndjenjat
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 06:28   #48
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,786
Thanks: 1,302
Thanked 2,182 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Pėr mendimin tim.... karakteri lind...
Gjatė jetės e pasurojmė apo varfėrojmė....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 13:25   #49
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pėr mendimin tim.... karakteri lind...
Gjatė jetės e pasurojmė apo varfėrojmė....
Edhe lindja e ku si dhe tuk perben fatin, thus a man’s character is his fate.
P.sh harroj cil filozof thote qe nje njeri qe ben burg nuk eshte kurr me i njejt. Kjo ndodh sepse ky individ e ka humbur njeher komplet dinjitetin personal dhe ka shpnezuar kohe ne kafaz totalisht i kontrolluar nga nje force tjeter, pishteti apo individe qe punojn per shtetin. Edhe kta me karaktare te ndryshem.
Nje njeri qe rrahet me diken dhe peson nje carje ne fytyre gje kjo qe e len me shenj gjithe jetes, thus scarface.
Cdo levizje qe momentin lindjes karakterzon fatin dhe kultivon karakterin e njeriut.
Per mendimin tim te jesh karakter i vecant duhet te kesh nje fat te vecant te perzier me tragjedi dhe komedi brenda.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur