Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-02-2018, 21:42   #81
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

............

Polici serb: “UĒK-ja mė bėri shoshė me plumba nė Likoshan”
04/03/2016


Slavisha Matejiq (46) nga Sverligu i Serbisė, nga gazeta e Beogradi Blic pėrshkruhet si njėri nga pjesėtarėt e parė tė policisė serbe i cili nė vitin 1998 kishte mbetur gjallė pas plagosjes nga pjesėtarė tė UĒK-sė duke pasur shtatė plumba nė trup, transmeton Koha.net.

Natyrisht, gazeta e Beogradit luftėtarėt e lirisė nė Kosovė i quan terroristė, transmeton Koha.net e Matejiq thotė se mė 28 shkurt, nė fshatin Likoshan tė Drenasit ka qenė i bėrė shoshė nga plumbat.

“Mė 28 shkurt 1998 nė Likoshan u sulmuan katėr policė, pėrkujton Matejiq dhe shton se ai me tre policė tė tjerė u janė nisur pėr t’i ndihmuar . Por nė hyrje tė fshatit hasėm nė pritė. Sulmuesit shtinė nga tė gjitha anėt dhe dy kolegėt u vranė nė vend ndėrsa unė dhe njė polic tjetėr u plagosėm”, thotė dhe vazhdon:

“Tre plumba mė goditen nė bark, u plagosa edhe nė tė dy kėmbėt, nė duar. Fytyrėn e kisha me gjak nga thyerja e xhamave. Sulmuesit erdhėn te tė vrarėt dhe shtinė sėrish nė ta pėr t’u siguruar se janė tė vdekur. Pastaj erdhėn tek unė. U bėra i vdekur, por, thotė polici serb njėri mė kapi pėr flokėsh, shtiu me armė afėr zemrės por zemra nuk u dėmtua. Menduan se mė vranė. I dėgjova tė thoshin nė shqip: “E patėn”.

Nuk e di ēfarė do tė kishte ndodhur sikur tė mos vinte helikopteri me forcat speciale (ai i quan antiterroriste)thotė polici i cili tash ėshtė nė pension invalidi).

http://portalionline.com/polici-serb...a-ne-likoshan/

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2018, 15:33   #82
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

heee burre ,mendova mos kan humb ndonje njisit 20-30 police.
🖤 (1)
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2018, 00:56   #83
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Llapi e ka pasur si mani Hashimin, se nuk ka qenė i pa burrė.
Mos ia nguc Hashimi kurrė problem me askėnd nuk bėnte. Po ia nguce tė bėnte njė tė sharė gabelisht.

Ku e pata fjalėn: e kam ruajtuar njė nga shumė urime tė tjera prej tij njė pėr Ditėn e Mėsuesit
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg GĖZUAR 7 MARSI NGA LLAPI.jpg (27.1 KiloByte, 109 shikimet)
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2018, 23:33   #84
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

..........

Gjenerali serb Llazareviq: UĒK ishte kėmbėsoria e NATO-s


Gjenerali i Millosheviqit Vlladimir Llazareviq pretendon se “ka pasur sulm tė forcave tokėsore tė NATO-s nė Kosovė nė vitin 1999, dhe se Operacioni “Shigjeta” ėshtė dizajnuar nė Pentagon”!

“Ekzistojnė mijėra dokumente tė cilėt flasin pėr atė se ka pasur sulme tokėsore tė NATO-s. Nuk flas pėr goditjet nga Rumunia, Hungaria apo Bosnja dhe Hercegovina, ku kanė qenė forcat e NATO-s, por pėr sulmin nga Shqipėria”, ka deklaruar krimineli i luftės, gjeneralit tė ushtrisė serbe Vlladimir Llazareviq pėr gazetėn serbe “Novosti”.
Ai pretendon se sulmi tokėsor i NATO-s ėshtė quajtur Shigjeta dhe se i ka pasur dy krahė, njėri kah Gjakova ndėrsa tjetri kah Prizreni.

“Sulmi Shigjeta 1 filloi pėr Pashkėt, mė 9 prill, dhe ky depėrtim ishte nė zonėn e Gjakovės nė gjatėsi prej rreth 60 kilometra. Zgjati deri nė fund tė luftės. Ndėrsa kah mesi i majit u nisė sulmi edhe mė i ashpėr “Shigjeta 2 nėpėr Pashtrik kah Prizreni dhe zgjati deri mė 10 qershor. Na kanė sulmuar disa mijėra pjesėtarė tė UĒK-sė, disa mijėra tė ushtrisė shqiptare dhe disa mijėra ushtarė tė NATO-s, nė kuadėr tė cilit ishte Brigada Atlantiku e cila pėrbėhej prej disa qindra ushtarėve amerikan me prejardhje shqiptare. Edhe vėllezėrit Bytyēi kanė qenė nė Brigadėn Atlantiku”

“Kjo ėshtė doktrinė klasike amerikane, beteja ajrore-tokėsore. Gjithēka ėshtė e dokumentuar. Oficerėt e NATO-s nga shtabet e tyre kanė komanduar me sulme tė cilat i kanė kryer shqiptarėt. Madje mė 14 prill i kemi zėnė rob tre nėnoficerė amerikan nė territorin tonė. Ēfarė kanė bėrė atje? Kanė luftuar. Nė afėrsi tė Ferizajt dhe Gjakovės kanė gjuajtur helme luftarake tė cilat nuk kemi mundur t’i identifikojmė, transmeton insajderi
Ato kanė ndikuar nė sjellje tė ushtarėve tanė, kanė shkaktuar dezorientim nė hapėsirė dhe pamundėsi tė vėrejtje sė armikut. Megjithatė nuk mund tė thuhet se ka pasur luftėtarė amerikan apo francez nė terren, porse kėmbėsoria e NATO-s kanė qenė shqiptarėt. Sipas tė gjitha rregullave ushtarake, ai sulm konsiderohet si agresion tokėsor i NATO-s”. thotė Llazareviq.

Kush ishte Vlladimir Llazareviq?

Gjenerali Vlladimir Llazareviq nė periudhėn 1998-1999 ishte komandant i Korpusit tė Prishtinės. Ai de jure dhe de facto ka pasur kontroll tė plotė mbi forcat e armatosura serbe nė Kosovė, dhe prej prillit 1999 edhe mbi njėsitet kriminale paramilitare tė cilėt, sė bashku me forcat e rregullta ushtarake, kanė bėrė krime ndaj popullatės civile, dhe pastrim sistematik etnik tė banorėve shqiptarė nėn operacionin famėkeq “Patkoi” ku janė dėbuar nga Kosova rreth njė milion banorė tė pėrcjellė me masakrime, pėrdhunime, vrasje, plaēkitje dhe keqtrajtime tjera.

Ai pėr kėto aksione tė ndėrmarra ndaj popullatės shqiptare nė Kosovė katėr herė ėshtė dekoruar nga kryetari i atėhershėm i Republikės Federale Jugosllave Sllobodan Millosheviq.

Kah fundi i vitit 2003 ėshtė ngritur aktakuza e Tribunalit tė Hagės kundėr tij. Aktakuza e ka ngarkuar pėr ndėrmarrje tė organizuar kriminale me qėllim tė dėbimit tė shqiptarėve nga Kosova. Nė vitin 2009 ai ėshtė dėnuar me 15 vjet burgim pėr krime kundėr njerėzimit, shkelje tė ligjeve dhe rregullave tė luftės dhe pėr njė sėrė tė veprave tjera johumane.
__________________________________________________ _
http://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=273341
__________________________________________

Gjenerali serb e pranon se Ushtria Ēlirimtare e Kosoves, me mbeshtetjen nga ajri te Natos, e ka ēlirue vete Kosoven.
"Fshatari"
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2018, 23:42   #85
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

........


Gazetari Nuhi Bytyqi dhe kameramani Abaz Zeka, takimin e pare me disa anetar tė Shtabit te Pergjithshem te UĒK-se, e kane bere ne oden e Babes tim, (isha prezent). Njeri nder keta anetar, ishte edhe Fehmi Lladrovci se bashku me bashkeshorten e tij, Xheva Lladrovcin, tani qe te dy deshmore te kombit.

Lavdi deshmoreve te rėnė qe flijuan jeten per ēlirimin e Kosoves

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2018, 22:25   #86
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

......Me 18 Qershor, qyteti i Skenderajt feston diten e ēlirimit nga pushtuesit sllav dhe hordhite serbo-ēetnike. Me poshte po sjell nje video te dites se pare 18 Qershor 1998, kur nga malet dhe fshatrat zbriten drejt qytetit te ēliruar te Skenderajt, djem dhe vajza nga radhet e Ushtrise Ēlirimtare te Kosoves.__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (2)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2018, 14:02   #87
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........

Kimete Berisha

Koha kur askush askujt s'i tutėt.


1. Mos me pas qenė i rrezitur hajde de, ndoshta ish duk i rrezikshėm.
Po kėshtu politikani i rrezitun po duket qesharak, dikush qė aq shumė ia ka marrė anėn kėnaqėsia sa ka harru m'u largu prej diellit.
Rambo.

Qė i tha pishpirik prokurorit qė iku si 'qyqan' prej Kosove e flet pėr luftėn si gjatė luftės qė flisnin nga fundi i botės patriotėt platonik, mirė ia bėri, se janė njė grup i madh shqiptarėsh serbofila (tė preferuarit e UNMIK-ut) qė rrinė dezhurni kurrė pa flejt, (serbėt flejn e ata nuk flejn), nė pritje tė ndonjė lajmi kundėr UĒK-sė.

Por ama ti thuash hajn njė qyqani, gjurmėt e vizllimės sė pavlloviēit nė ftyrėn e tė cilit shihen prej helikopteri, njė i dashuruar nė vetveten qė ikė nga puna e pėrgjegjėsitė e veta 'prej tute' plus s'guxon as me tregu kush e ka tutė, s'ėshtė mirė.

M'u tutė mashkulli plus mos me guxu as me tregu kush e ka tutė, e plus me ikė nga Kosova e lirė, merre me mend ti ēka ka qenė nė gjendje ēifti i tij me bė gjatė luftės pėr me shpėtu prej armikut serb.

Ai qė ikė nga Kosova e lirė prej tute, s'ka lėnė tė zezė tė Zotit qė s'ka bė pėr me pshtu shpirtin e tij gjatė luftės. Se, me ikė nga lufta, kur s'je nė gjendje me luftu, ėshtė normale, e kemi obligim me ru sė paku jetėn tonė kur nuk jemi nė gjendje me mbrojtė kėrkon.

2. Kėtė shkrim po e shkruan dikush qė i vjen shumė inat me tregu se merr mesazhe palidhje, fyese apo ofenduese, (dhe ndoshta i fshinė pa i lexu), dikush qė tutet ndoshta (me siguri qė tutet) por nuk pranon tė tutėt, dikush qė mendon se Ushtria Ēlirimtare ishin krejt populli dhe qė mendon se UĒK ėshtė e shenjtė dhe s'ka fushatė as propagandė qė mundet me dėmtu, se nuk don njė shibėl me ra nė tė.

Dikush qė lėkundet prej vendit kur e kujton heroin e gjallė tė UĒK, Bekim Shyti, i cili bashkė me ushtarėt e tij nuk u largua asnjė ēast nga Kosova dhe shpėtoi qindra familje, nė mesin e tyre edhe familjen time.

Mėngjesi i hershėm nė Oshlan, ēelej me kushtrimin e ushtarėve tė UĒK-sė. Djemtė t'ri pa i mbush 20-tė vjet. Ata ishin super trima dhe super heronjė sepse s'kishin as armė si duhej e lėre mė sa duhej, se kush ka armė e ka kollaj tė bėhet trim.

Qysh mundem me harru ditėn kur hyri NATO dhe kur Bekim Shyti me ushtarėt e tij erdhi nė shtėpinė ku rrinim tė ngujuar nė Shtitaricė e na tha 'Liria erdhi'.

E ne, mbi 50 vajza e gra, s'ditėm m'u gėzu nga gėzimi, tuj e lyp pamjen e lirisė, qysh duket ajo Liria, thjesht UĒK ishe fotografia e lirisė.

Ata s'ishin shkenctarė e pejgamberė, ata ishin luftėtarė. Prej tyre lypej trimėria e jo shenjtėria.

Qysh harrohet e shkelet buka n'ore e ushtarėve tė UĒK-sė, magjja, mielli me tė cilat ushqenin popullin, jo pėr t'u ngopur por pėr tė mbetur gjallė.

Mė pėrpara do ta pija helmin sesa qė do tė mund tė mendoja keq pėr UĒK-nė.

Sepse, duhet tė jesh armik i lirisė e dashamirė i Serbisė tė ta lejojė karakteri tė flasėsh keq pėr UĒK-nė, ushtarėt e tė cilės kurrė s'kanė treguar (sepse janė krenarė) se sa shumė kanė vuajtur dhe sa shumė vuajnė pėr kafshatė tė gojės, pėrballė njė shoqėrie civile qė ua numėron ato dhe s'qetėsohet natė e ditė me qėllimin mė tė errėt t'i mohojė e t'ua humb vlerat.

3. Ēdo fis ka pis. Kisha zbulon skandale qė marre tė vjen edhe m'i shkru; ndodhi fėmiu e mbyti nanėn e tij pse nuk i dha pare pėr drogė; ka ēka s'ka nė kėtė botė, nė secilėn familje e nė secilėn organizatė, ndodh qė edhe nė UĒK ka pasur ndonjė djalė joserioz qė mund ta ketė bėrė ndonjė lėshim apo gabim, apo shkelje e krim quaje si tė duash, ama dėshira e zjarrtė e bashkėpunėtorėve malogradjanė tė Serbisė dhe mediave tė tyre shqip qė UĒK tė mohohet, nuk do t'u realizohet kurrė. Do tė desin me atė zhig.

.......

6. Veteranėt s'bėn m'i nguc. Ka pasur gabime-le tė ndreqen gabimet. Ėshtė normale dėshira e shqiptarėve tė nukėrohen si ēlirimtarė tė Kosovės, lakmojnė, dhe me njė proces tė qetė normal, rregullohen kėto punė, e s'bėhen filma me kėtė punė se ėshtė fyerje pėr veteranėt e vėrtetė.

Nė njė mėnyrė a tjetėr (pėrveē serbofilėve) e krejt Kosova ishin UĒK, edhe ai qė pėrtej oqeanit dha pare e djersė pėr luftėn, edhe ai qė kėndoi dhe i dha zemėr e vullnet luftės, edhe ai qė shkroi vjersha, tė gjithė, por tjetėr gjė qė nuk ka mundėsi qė tė gjjthė tė ngjehen veteranė.

23.08.2018
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2018, 20:13   #88
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
Llapi e ka pasur si mani Hashimin, se nuk ka qenė i pa burrė.
Mos ia nguc Hashimi kurrė problem me askėnd nuk bėnte. Po ia nguce tė bėnte njė tė sharė gabelisht.

Ku e pata fjalėn: e kam ruajtuar njė nga shumė urime tė tjera prej tij njė pėr Ditėn e Mėsuesit
Llapi nuk ka qenė njeri paburrė. Ka ditur ēka ėshtė nderi...
Ndaj kur postova njė shkrim nė njėrėn nga temat e mia, m'u kujtua.
Ma merr mendja qė edhe ai do ta presė me dashamirėsi kėtė postim.
Tashmė vetėm ndonjė tru-qorr s'e sheh realitetin!Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
Qysh po guxon me thanė ”jam veteran”?!

nga, Blerim Gashani

Nė box - reaktura*****

Njeriu modest tė bėn ta admirosh...

Pėrkundėr asaj qė BlerimGashani ka sjellė njė tė vėrtetė nė shkrimin e tij, ndoshta unė nuk do ta kisha ripostuar, sikur tė mos mė lidhej me njė ngjarje identike, ku tregohet modestia e ushtarit tė UĒK-sė.

Kur dolėn rezultatet e statusit tė veteranit, unė tė gjithė tė afėrmit, miqtė e dashamirėsit i kam thirrur direkt nė telefon ( jo nė viber ) pėr t’i uruar dhe kurrė nuk do ta harroj pėrgjigjen e njė veterani:

- Shumė tė faleminderit Adem qė mė thirre. Po bre ma dhanė statusin e veteranit, por mė beso ndihem shumė keq sa herė kujtoj kur nga stomi i shihnim njerėzit duke u malteratur nga ushtria e policia serbe e ne nuk kishim ēka me bā …

* Sa tė bėn ta admirosh njeriun modest. Njeriu modest ėshtė i ēiltėr.

*****

shkrimi i plotė ...

Pėr veteranėt mashtrues....


Qysh po guxon me thanė ”jam veteran”?!

nga, Blerim Gashani

Edhe pse nga natyra e filozofia e tė jetuarit jam njeri paqėsor, gjatė luftės i kam bėrė nja gjashtė muaj si kryengritės, si rebel i armatosur kundėr njė shteti qė donte tė na zhdukte.

Qė nga data 5 mars, kur u sulmuan Jasharėt, e deri nė fundgusht 1998, kam qenė i armatosur (shumicėn e kohės me armė tė dobėta). Kam ruajtur nė lagjen time dhe pastaj kur ”u shkruam” nė UĒK, edhe nė katund, nė istikame e nė pika ku rrinin tamam ushtarėt e UĒK-sė.


Kam ruajtur natėn e ditėn, kam dal natėn bashkė me kushėrinj tė mi nė pritė tė forcave serbe; jam lajmėruar tė shkoj dhe kam pritur pėr njė pushkė pėr front dhe beteja tė ndryshme qė po zhvilloheshin atėherė (p.sh. nė Bellaqevc).

Si mė i vjetri (23-vjeēar), kam qenė pėrgjegjės i grupit tė tė rinjve tė lagjes sime qė bashkė me 420 tė tjerė kemi shkuar nė Gllogjan – pėr ushtrime ushtarake – dhe pastaj nėpėr Junik jemi nisur pėrtej kufirit pėr tė marrė armė (6-7 orė nga Juniku kemi rėnė nė mina dhe jemi kthyer). Rruga e kthimit sikur ajo e shkuarjes atje, ka qenė e vėshtirė (predha, rafale, prita, raketa ndriēuese, granata…) dhe e pabesueshme, sidomos pėr rrethanat e sotme.

Pastaj, prapė kam qenė nė istikame, disa herė i radhitur me ushtarėt dhe komandantėt e UĒK-sė duke pritur serbėt.

Mirėpo, nuk kam qenė ushtar, nuk jam veteran, sepse nuk kam qenė nė uniformē, nuk kam pasur armė tė gjatė personale dhe nuk kam dhėnė njė betim si ushtar.

Prandaj, disa vite mė herėt, kur kėtė popull e rrokėn ethet e ”veteranėve” unė as nuk kam aplikuar pėr status veterani. Shumė shqiptarė janė befasuar me kėtė, sepse edhe me 1/10 e kontributit tim kanė aplikuar, por unė jo. Unė jo, sepse nuk jam veteran.

Unė nuk jam veteran!


Dhe, tmerrohem nga fakti se dikush – gazetat po shkruajnė se janė 19 mijė tė tillė – mund tė thotė se ka qenė veteran i luftės pa qenė nė luftė dhe pa pasur atributet qė i pėrmenda.

Kjo ėshtė e tmerrshme!

E turpshme!

Madje, e tmerrshme dhe e turpshme ėshtė edhe tė krekosemi dhe ta pėrmendim luftėn nė kėtė konotacion.

Sepse:

Kur tė pėrmendet lufta, me qėllim qė ta dimė sa idiote, groteske dhe sidomos qesharake ėshtė kjo lehtėsi e pėrmendjes sė luftės, duhet t’i themi ca fjalė.

Vrazhdėsia e sė vėrtetės ndoshta shkakton dhembje te disa pjesėtarė heroikė tė kombit tonė, por ky nuk ėshtė faji im.

Pra, kush jemi ne qė po e pėrmendim luftėn?

– Edhe unė qė po shkruaj, edhe ti qė po lexon kėto radhė, kemi pasur dėshirė qė tė bėhemi bubrreca, miza, mushkonja… qė askush tė mos na shohė nė vitin 1998, e sidomos 1999;

– Ne jemi ata qė si individualisht, ashtu edhe si komb, mė sė paku nė historinė njerėzore, e kemi pėrkrahur luftėn tonė (tė fundit);

– Ne jemi ata qė nuk e kemi ēliruar asnjė qytezė e asnjė qytet tė Kosovės, asnjė, hiē;

– Ne jemi ata qė kemi ikur sa kemi mundur, dikush maleve, dikush nė qytete e dikush me mijėra kilometra larg, sa ma larg Kosovės;

– Ne jemi ata qė ”agilėve”, qė kanė lėnė tė parėt Kosovėn, u kemi thėnė se janė mė tė menēurit;

– Ne jemi ata “burra” qė kemi shikuar nga larg duke na i vrarė fėmijėt, gratė e pleqtė dhe jemi strukur tė kėnaqur pse shpėtuam vetė;

– Ne jemi ata qė kemi lejuar qė serbėt t’i maltretojnė e pėrdhunojnė dhjetėra mijėra femra shqiptare;

– Ne jemi ata qė jemi gėzuar si kafshė kur nė kolonat e deportimit, serbėt kanė ndalur tjetrin/-ėn e jo ne;

– Ne jemi ata qė u patėm dehumanizuar nė atė masė, sa jemi rrahur mes vete kur xhelatėt na hidhnin ca kore bukė, sa pėr njė argėtim makabėr;

– Ne jemi ata qė nuk kemi organizuar asnjė sulm hakmarrės, sado tė dėshpėruar, pas masakrave tė padėgjuara pas Luftės sė Dytė Botėrore;

– Ne jemi ata qė duke menduar se n”Maqedoni ende jemi nė rrezik, kemi filluar tė shpėrndahemi nėpėr dynja;

– Unė, unė personalisht, jam ai tė cilit serbėt ia kanė vrarė motrėn (28 vjeēe) me djalin e saj (dy vjeē) dhe burrin e saj (31), axhėn (44), gjyshin (85), gjyshen (83), vajzėn e dajės (20), 11 kushėrinj, shokun e ngushtė dhe 14 nxėnės tė mi (nė mes moshės 11 dhe 13, fytyrat e ėmbla tė tė cilėve i mbaj mend sikur dje) dhe unė (nė atė kohė 24 vjeē, n”moshėn ma t”mirė…) kam ikur dhe jam gėzuar pse ika… 2000 kilometra larg Kosovės.

Larg Kosovės, tė cilėn po vazhdojmė ta gėnjejmė edhe sot.

Edhe guxojmė ta pėrmendim luftėn!

Mosni se ėshtė marre!

Mosni se krejt bota – sidomos fqinjėt qė na njohin mirė – qeshin me ne!

U bėmė gazi i botės!


Mbetėm duke folur palidhje derisa fqinjėt tanė mbetėn t’u lodru n’tokėn tonė!

E neve s’na vjen marre e dalim n’qarshi dhe ecim me mendjemadhėsi false, me fodullėk primitiv e mjeran, me arrogancė frikacaku, qė me tė vetin ėshtė ujk, ndėrsa me tė huajin ėshtė kingj!

E turpshme!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 23-08-2018 nė 20:42
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2018, 20:23   #89
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Po shume veterani kish qene, hamene barabar me numer sa veteranet e Vjetnamit Hamerikant 250 milion peopla ne banore, e tu Kusova as dy milione banore, hiē s‘po ma kap matematika

Pisa ishin kane edhe bash ne uqk ju dhjefsha me 60.000 veterane eshte dashur me ardhe me na marre deri ne Medvegje, e jo pas 20 vjetesh, po luajme guxha po shkembejme territore.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2018, 20:30   #90
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,646
Thanks: 11,403
Thanked 9,408 Times in 6,021 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Qofshin gjithmone te bekuem ata qe lan familje e rehati per me luftue e ku disa synesh edhe dhurun jeten per Shqypni te bashkueme......

E tash do shpirtpamuksa e do korba, do tuca qi u mshehne neper bira rehatijet e neper fustana graniet, njat'heret kur duhej me ken rreshtue n'llogore t'burrnis, po dun sat me perfitue e me qit mend........
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2018, 20:38   #91
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

po edhe prej Shypnise koperativiste, ju dolen 3000 vete ne lista veteraneve. U qofte faqja e turpit per jete gjithe atyre qe vjelin taksen e nje populli te varfer !

https://www.koha.net/video/111886/17...e-u-bene-3000/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 01:05   #92
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Nė tema tė huaja nuk po postoj, por meqė ėshtė temė e hapur nga Llapi po e thej rregullin.
Po e peØrsėris: Llapi ish kanė burrė qe besa!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
Njė postim nga miku im Emin Halimi.


"Siē ditėm ta bėjmė luftėn..."

Nė njė tubim parazgjedhor, pas lufte, njė ish komandant, tashmė i inkuadruar nė politikė, po mbante fjalim. Me njė fjalor tė zgjedhur, nė shqipen 'standarde' (kishte mbaruar pėr letėrsi), nja dy-tri herė pėrsėriti sloganin: Siē kemi ditur ta bėjmė luftėn, do tė dimė ta bėjmė shtetin!
Njė plak qė kisha pėrbri, tė cilit nė rrudhat e ballit e nė plisin zhgjyr nga djersėt, i lexohej vuajtja, mbase pėr djemtė e vrarė, nuset e pėrdhunuara, shtėpitė e djegura, mallin e plaēkitur...mė pyeti: Ēka po thotė bre qyky, lufta lufta? A apet luftė, a?
- Jo, jo - i thashė - luftė jo, po po thotė 'qysh kena ditė me luftue, kena me ditė m'e marue shtetin!
- Ahha!... Plaku bėri njė rrotullim tė bėftė "prapa ktheu", tė shoqėruar me njė mėrmėrimė nėpėr dhėmbė: Na u paska qi nāna!

(Mė falni qė shprehjen e plakut e solla ashtu siē e shqiptoi!)
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 02:45   #93
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po shume veterani kish qene, hamene barabar me numer sa veteranet e Vjetnamit Hamerikant 250 milion peopla ne banore, e tu Kusova as dy milione banore, hiē s‘po ma kap matematika

Pisa ishin kane edhe bash ne uqk ju dhjefsha me 60.000 veterane eshte dashur me ardhe me na marre deri ne Medvegje, e jo pas 20 vjetesh, po luajme guxha po shkembejme territore.
Pirato, Amerika sot i ka rreth 330 milione dhe jo 250. Thjeshte per info
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 03:23   #94
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,011
Thanks: 15,545
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Anarkista te kuc,dhe axhenda te HUaja.
HUPA.
Tungi.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 04:44   #95
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Mesa di unė nė Shqipėri vazhdojnė dhe jepen pensione pėr veteranėt e Luftės sė Dytė Botėrore, pėr partizanėt flas. Kėto u jepen familjeve tė kėtyre veteranėve sepse tashmė pjesa mė e madhe e tyre nuk jeton mė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 10:18   #96
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Pirato, Amerika sot i ka rreth 330 milione dhe jo 250. Thjeshte per info
E kisha llafin per kohen e luftes se Vietnamit, se tani me derjansin i ka 330 milion e 1 banore
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 16:55   #97
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,011
Thanks: 15,545
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
E kisha llafin per kohen e luftes se Vietnamit, se tani me derjansin i ka 330 milion e 1 banore
Agreeeeeeeeeeeeeee
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2018, 10:09   #98
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

meqe ra dhafi me 22 vite komandoja me nje njesi: bateri raketore prej 120 ushtareve dhe e para te pares se ēdo rreshtimi te tyre, me raportonin gjendjen numerike: ne rreshte gjinden 116 ushtare, dy jane kujdestare-dezhurni (per ti sēaruar Ollbeniafolesve dhafi dezhurni, ka kuptimin e kujdestarise) dy te tjere pastrojne tualetet, apo ku gjindeshin.

Edhe tjetra, me 27 vite kryeshef per artileri ne shtab te pergjithshem tu Kusov’s

Pra eshte elementarja qe duhet te dihet ne nje organizim sa veta jane ne cdo kohe dhe cdo vende, sa aktiv, sa ne luftime, sa te vrare, plagosur etj.

Qashtu edhe per te ju treguar edhe malokve tu Shypnise, qe gjeografikisht ne libra dhe gazeta kane lexuar per ato zhvidhime

P.S pdhus harrova te ceke qe nuk kam aplikuar per veterane, se jo me te gjindem listes e ti vjele atij populli nga buxheti i tij. Me 38 milione ojra ne Kosove, sa paguhen per keta mashtrues, mund te finansohen spitale, shkolla o kategori te njerezve me gjendje te renduar sociale, por jo mashtrues e genjeshtare.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Pirati : 25-08-2018 nė 10:19
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2018, 06:33   #99
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,011
Thanks: 15,545
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Delawie: Kemi hulumtuar arkivat nė Washington, UĒK-ja kishte 15 mijė ushtarė.

Ambasadori i SHBA-sė nė Kosovė, Greg Delawie, ka mbajtur njė ligjėratė nė Pallatin e Drejtėsisė, para auditoriumit me studentė tė Juridikut. U ka thėnė atyre se politikanėt duhet tė bėjnė hap prapa e institucionet e drejtėsisė tė bėjnė hap pėrpara.

Delawie u ka thėnė studentėve tė juridikut se shpreson qė tė bėhen ata prijėsit e guximshėm tė Kosovės tė sė nesėrmes. Luftimi i krimit dhe korrupsionit ka thėnė se ka qenė prioritet i tij nė udhėheqjen e Ambasadės. Ka folur pėr sukseset nė sundimin e ligjit, derisa ka pėrmendur ndihmėn e USAID-it pėr Komunat pėr prokurimin e hapur dhe atė tė OPDAT-it tė Departamentit tė Drejtėsisė – qė po ashtu po e zbaton udhėzuesin pėr politikat ndėshkimore pėr gjyqtarė.

“Ky udhėzues do t’i ndihmojė gjyqtarėt pėr t’i rezistuar presionit tė jashtėm pėr tė shqiptuar masa tė buta ndaj atyre qė kanė lidhje dhe nė vend tė kėsaj do tė mund tė japin ndėshkime tė njėtrajtshme pėr individėt e dėnuar nėpėr tėrė vendin”, ka thėnė ai, teksa ka shtuar se mbetet ende shumė punė pėr t’u bėrė.

Sepse edhe me kėto tė arritura, ngjarjet e fundit shpėrfaqin kėrcėnime tė hapura ndaj sundimit tė ligjit nė Kosovė. Veēanėrisht rasti pėr tė cilin po flasin tė gjithė – rasti i pensioneve pėr veteranėt e luftės – qė prek ēdo aspekt tė rėndėsishėm tė sundimit tė ligjit nė kėtė vend. Rasti i pensioneve pėr veteranėt e luftės rikujton kohėn e luftės nė Kosovė, ka pasoja tė rėndėsishme pėr buxhetin shtetėror, pėrfshin pretendime pėr mashtrim dhe korrupsion tė nivelit tė lartė dhe nėnkupton qė ka pasur ndėrhyrje politike dhe frikėsime – duke pėrfshirė edhe pėrbrenda institucioneve tė sektorit tė drejtėsisė”, ka thėnė ndėr tė tjera Delawie.

E meqė kohėve tė fundit EULEX-i ua ka bartur institucioneve kosovare pėrgjegjėsinė pėr sektorin e drejtėsisė, nuk ka kush tjetėr pėr t’u marrė me kėtė, ka thėnė Delawie, duke shtuar se Kosova tash e ka pronėsinė mbi sistemin e drejtėsisė.

“Nėse ajo s’e bėn tė duhurėn, askush tjetėr nuk do ta bėjė”, ka thėnė ai.

Delawie ka thėnė se "duke marrė parasysh gjithė kėto qė sapo i pėrshkrova, besoj qė Kosova ka ardhur nė njė pikė kthimi tė rėndėsishme". Sipas tij, janė dy ēėshtje tė rėndėsishme qė duhet tė trajtohen urgjentisht.

Sė pari, i kemi parė pretendimet pėr mashtrim tė profilit tė lartė nga ana e zyrtarėve tė lartė publikė pėr miratimin e statusit tė veteranit – duke filluar me 19.000 prej tyre – tė cilėt, sipas tė gjitha gjasave, nuk do tė duhej tė kualifikoheshin pėr pėrfitime. Kemi dėgjuar qė disa parashtrues tė kėrkesės hapur kanė deklaruar se kanė qenė fėmijė nė kohėn e konfliktit ose qė kanė pasur ēėshtje shėndetėsore qė nuk kanė tė bėjnė me luftė. E megjithatė, njė numėr i zyrtarėve prapėseprapė i miratoi kėrkesat e tyre pėr pėrfitime, jashtė kritereve tė ligjit. Ky ėshtė thelbi i kėtij rasti: vendimmarrėsit nė pushtet qė e shpėrfillin ligjin”, ka thėnė Delawie.

Ai ka thėnė se pret hetime tė mėtejme dhe veprime pėr ta eliminuar hendekun e stėrmadh nė mes tė numrit tė pensioneve dhe numrit tė luftėtarėve tė identifikuar pas luftės.

“I kemi hulumtuar arkivat nė Washington dhe Kosova kurrė nuk ka pohuar qė ka pasur me shumė se 15.000 luftėtarė tė UĒK-sė. Ėshtė marramendėse se si numri i pėrfituesve, 20 vjet pas konfliktit, po rritet e nuk po zvogėlohet. Shkurt, nuk po del llogaria”, ka thėnė Delawie.(hmmmmmmmmmmmmmmmm).

E dyta, sipas tij, kemi parė frikėsim tė hapur politik dhe institucional, pėrmes kėrcėnimeve dhe sulmeve personale kundėr njė prokurori – sjellje qė vetėm mbėshtet pohimet e tij pėr kėrcėnime dhe presion politik si arsye pėr dorėheqjen e tij.

“Deklaratat e prijėsve, pėr fat tė mirė, kanė ndryshuar nė drejtim pozitiv gjatė ditėve tė shkuara duke e pranuar se ky rast duhet tė vazhdojė tutje. Megjithatė, nuk mund tė shpėrfillim se tashmė ka pasur sjellje frikėsuese. Kjo krijon mjedis armiqėsor pėr cilido prokuror apo gjykatės tė ardhshėm, qė pėrfundimisht e ēon kėtė rast – apo cilido rast tjetėr politikisht tė ndjeshėm – deri nė fund”, ka thėnė Delawie.

I pari i SHBA-sė ka thėnė se kjo sjellje kėrcėnuese ėshtė tėrėsisht jorespektuese ndaj besimit tė opinionit publik qė ia kanė dhėnė udhėheqjes sė Kosovės.

“Dhe, publiku qartazi ėshtė lodhur me arsyetimet, fajėsimin e njėri-tjetrit dhe refuzimin pėr tė marrė pėrgjegjėsinė. Kosovės i duhen udhėheqės guximtarė pėr ti trajtuar seriozisht kėto pretendime pėr korrupsion, pėr tė pranuar qė persona me lidhje politike mund tė jenė tė pėrfshirė dhe pėr t’u zotuar para opinionit publik se do tė lejojnė qė ky rast tė shkojė pėrpara. Kėta udhėheqės tė guximshėm duhet ta shohin kėtė si mundėsi tė shkėlqyeshme pėr ta fituar mirėbesimin e publikut dhe pėr tė filluar pėr ta rikthyer besimin nė sistemin e drejtėsisė”.

Delawie ka thėnė se Kosovės i duhen udhėheqės guximtarė sepse Kosova do tė gjykohet: nga vetė qytetarėt e saj, nga qeveritė evropiane dhe tė tjerėt, si unė, qė po vėshtrojnė – jo pėr faktin se ekziston njė skandal i korrupsionit tė nivelit tė lartė, por pėr mėnyrėn se si do ti trajtojė problemet qė ky rast i ka nxjerrė nė shesh.

“Shpėrfillja apo vonesa e pėrhershme e rastit tė pensioneve pėr veteranėt e luftės dhe rastet e tjera qė pėrfshijnė korrupsion serioz me shpejtėsi do tė zhbėnin 10 vitet e fundit tė pėrparimit. Por, nė kėtė pikė tė kthimit, ka edhe njė rrugė tjetėr. Politikanėt duhet t’ia garantojnė prokurorisė dhe gjyqėsorit pavarėsinė e tyre tė ligjshme, pa frikėsim e ndikim tė pahijshėm, pėr ta ndjekur kėtė rast dhe rastet e tjera tė niveleve tė larta – madje edhe nėse kjo nėnkupton t’iu vihen pas personaliteteve tė shquara”, ka thėnė ai.

“E pastaj, prokurorėt dhe gjyqtarėt duhet ta kryejnė punėn e tyre pa frikė e pa hatėr. Me fjalė tė tjera: Politikanėt duhet tė bėjnė njė hap prapa. E institucionet e drejtėsisė duhet tė bėjnė njė hap pėrpara. Dhe pastaj, ky rast mund tė bėhet rrėfim i suksesshėm”, ka shtuar mė pas.

Sukses, sipas tij, do tė ishte njė proces qė siguron se secila palė ka mundėsi tė drejtė dhe tė barabartė pėr tu dėgjuar dhe ku vendimet merren nė bazė tė dėshmive e jo pėr dobi politike.

“Nė fund, vazhdimi i kėtij rasti ėshtė hap i duhur drejt nderimit tė veteranėve tė Kosovės, pėr tė siguruar qė buxheti nuk bankroton dhe pėr tė demonstruar pjekurinė e qeverisė”, ka thėnė Delawie.

Suksesi po ashtu do tė thotė qė Kosova duhet tė zhvillojė njė sistem politik e tė shėrbimit publik qė refuzon frikėsimin e qytetarėve qė e kanė besimin pėr tė ruajtur llogaridhėnien dhe drejtėsinė, ka thėnė Delawie, teksa ka shtuar se shoqėria civile tashmė po ndihmon nė arritjen e kėsaj.

“Gazetarėt dhe organizatat e shoqėrisė civile tė Kosovės po hyjnė nė njė erė tė re tė profesionalizmit dhe pjekurisė. Nuk mund tė mendoj pėr ndonjė tė arritur mė tė rėndėsishme nė ditėlindjen e dhjetė tė vendit se sa tė kesh shtyp tė fuqishėm, tė pavarur e tė guximshėm”.

Ka folur edhe pėr punėn e gazetarėve.

“E ju e keni arritur kėtė. Gazetarėt tuaj po tregojnė se ata janė institucioni mė efikas pėr t’iu kėrkuar llogari zyrtarėve publikė. Organizatat tuaja tė zėshme dhe aktive tė shoqėrisė civile po mbajnė debate dinamike pėr ēėshtjet e rėndėsishme, po zhvillojnė vegla online pėr ti bėrė veprimtaritė e qeverisė mė transparente dhe po kėrkojnė performancė mė tė mirė nga qeveria. Kjo ėshtė udhėheqje e guximshme. Kėta individė dhe organizata nė mėnyrė sistematike po i ndriēojnė ēėshtjet e vėshtira dhe po kėrkojnė llogaridhėnie”, ka thėnė Delawie.

Institucionet po ashtu duhet ta kryejnė pjesėn e tyre tė punės pėr ta mbrojtur misionin e drejtėsisė.

“Pakoja e Ligjit pėr pėrgjegjėsi disiplinore duhet tė kalojė nė leximin e dytė nė Kuvend nė vjeshtė. Ky ligj do tė sigurojė integritetin e sistemit tė drejtėsisė duke siguruar mėnyrėn pėr adresimin e sjelljes sė pahijshme tė gjyqtarėve dhe prokurorėve. Kosovės i duhet kjo sepse – siē e dimė shumė prej nesh – sistemi i tanishėm nuk i ndėshkon prokurorėt qė nuk marrin pjesė nė seanca dėgjimore apo gjyqtarėt qė i mbajnė seancat pa praninė e palėve pėrkatėse. E si rezultat i kėsaj, kriminelėt ecin lirshėm nė mesin tuaj.(jo mo ...CNE).

Ligji pėr mbrojtjen e sinjalizuesve po ashtu duhet tė kalojė nė Kuvend pėr tė luftuar kėtė kulturėn e pandėshkueshmėrisė duke i mbrojtur nga hakmarrja personat qė parashtrojnė ankesa. Kurse institucionet pėrbrenda duhet ti shpėrblejnė e jo ti ndėshkojnė personat me performancėn mė tė mirė. Janė pikėrisht kėta individė me performancė tė mirė qė do tė bėhen gjenerata e ardhshme e heronjve tė Kosovės duke iu kėrkuar tė tjerėve llogari nė emėr tė qytetarėve”.

Fjalėn e tij e ka pėrfunduar me njė porosi.

“Thirrja ime pėr veprim sot iu drejtohet nė mėnyrė tė barabartė udhėheqėsve tė guximshėm tė Kosovės dhe qytetarėve tė Kosovės. Ju nxis tė gjithėve qė tė pritni mė shumė, tė kėrkoni mė shumė dhe tė realizoni mė shumė. Mos iu nėnshtroni pikėpamjes cinike se korrupsioni ėshtė gjithkund dhe asgjė nuk mund tė bėhet. Pėrderisa mund t’ju siguroj se unė dhe kolegėt e mi do tė vazhdojmė tė ushtrojmė presion nė takimet private dhe publike – nė tė vėrtetė i takon popullit tė Kosovės pėr tė kėrkuar qė prijėsit dhe institucionet tuaja tė mundėsojnė ndarje tė drejtė dhe efikase tė drejtėsisė”, ka thėnė Delawie.

E di se ju e dėshironi kėtė gjė. E di se ka njerėz tė mirė nė qeveri qė e dėshirojnė kėtė. Dhe e di se ju mund ta arrini kėtė duke i ngritur pritjet tuaja dhe duke kėrkuar qė ato tė pėrmbushen. Do tė duhen shumė udhėheqės tė guximshėm tė gatshėm pėr ta bėrė tė duhurėn, veēanėrisht kur kjo ėshtė e vėshtirė politikisht. Por, mund tė ndodhė dhe vendi juaj do t’ju falėnderojė pėr kėtė gjė”, ka shtuar mė tej.

© KOHA. Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.


yeahhhhhhhhhhhhhhhhhhh
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2018, 22:12   #100
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

......

Me rastin e njezet vjetorit te renies se dy deshmorve te kombit, bashkeshortėve Fehmi e Xheva Lladrovci. Lavdi e perjetshme!

Fehmi Lladrovci, i lindur dhe i rritur nė Shkabaj (ish –Gllanasellė) e Drenicės, nė njė familje bujare me traditė atdhetare, sė bashku me shoqen e jetės dhe pėrjetėsisė, Xheva Lladrovcin, po ashtu edhe kjo e edukuar me ide kombėtare nga babai Abdyli, hynė nė Historinė e Re Kombėtare, duke materializuar me gjakun e tyre idenė e ēlirimit kombėtar si dy bashkėshortė, dy bashkėluftėtarė, dy bashkėdėshmorė qė me virtytet e tyre jetėsore krahasohen me ēiftin po ashtu bashkėluftėtarė -dėshmorė, Azem dhe Shotė Galica.


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (2)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur