Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-06-2015, 19:37   #21
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mileti Shiko postimin
i kuj ke ky postim tash i Gi de Masha apo i projekti21_dk

hehehehe
Tash edhe shkrimet e hershme tė projektit 21 mbajnė firmėn gi de masha.
sa mirė qė e the, se faktikisht kėtė njoftim do tė ishte dashur ta kisha thėnė vetė qė herėt.
respekt,
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 21:50   #22
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,320 Times in 1,532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
* Tė marrim mėsim nga Danimarka. Ėshtė ky njė shembull i mirė qė duhet tė pėrpiqemi ta pėrvetėsojmė!
Kush te marre mesim ?
Populli ???.....

Teme me force te madhe sensibilizuese, per opinionin mbare...
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 21:58   #23
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
ju genjen mendja se eshte e pakorruptuar
por korrupsioni nuk eshte te popullsia e thjeshte.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 22:17   #24
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Kush te marre mesim ?
Populli ???.....

Teme me force te madhe sensibilizuese, per opinionin mbare...
se nuk e di arsyen pse qenka humbur fotografia.
Po Meri, unė korrupsionin nuk e shoh vetėm tė qeveritarėt. Pėr mua bashkėfajtorė janė si populli si qeveritarėt, bile mė tė kėqij i lė kėta tė fundit!

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 22:23   #25
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
ju genjen mendja se eshte e pakorruptuar
por korrupsioni nuk eshte te popullsia e thjeshte.
valla vetėm nėse bėhet nė rrugė fort tė fshehta, se mjafton njėri ta dijė njė rastė, ta paraqesė dhe kėtu edhe pėr gjėnė mė tė vogėl bėhet "revolucion". Kanė frikė nga njėri tjetri, se mbase ndonjėrit edhe do ti vete mendja pėr gjėra tė kėqija.
NJė gjė di ta them: Danezėt e duan Danimarkėn.
E dashim ne vetėm 10% atdheun sa e duan danezėt atdheun e tyre!

P.S. PO e shtoj edhe njė ngjarje konkrete. Ishim nė njė festė - gjinish tė ndryshme. Njėra u bė tapė dhe... disa po e provokonin, ajo tha: Po harroni se unė jam daneze!

( kėta nuk e duan atdheun sa pėr dukje, me folklorizėm e me kėngė! Ndoshta pse nuk kanė ēiftelia!!!! )
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 22:25   #26
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,320 Times in 1,532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Po sigurisht qe do te jene me shume fajtore qeveritaret, sepse populli zgjedh me te spikaturit, nder te keqinjte.....

Por, ne nje jete tjeter....do te merret mesimi.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 22:38   #27
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
valla vetėm nėse bėhet nė rrugė fort tė fshehta, se mjafton njėri ta dijė njė rastė, ta paraqesė dhe kėtu edhe pėr gjėnė mė tė vogėl bėhet "revolucion". Kanė frikė nga njėri tjetri, se mbase ndonjėrit edhe do ti vete mendja pėr gjėra tė kėqija.
NJė gjė di ta them: Danezėt e duan Danimarkėn.
E dashim ne vetėm 10% atdheun sa e duan danezėt atdheun e tyre!

P.S. PO e shtoj edhe njė ngjarje konkrete. Ishim nė njė festė - gjinish tė ndryshme. Njėra u bė tapė dhe... disa po e provokonin, ajo tha: Po harroni se unė jam daneze!

( kėta nuk e duan atdheun sa pėr dukje, me folklorizėm e me kėngė! Ndoshta pse nuk kanė ēiftelia!!!! )
Danimarka eshte me e pasur dhe me zhvilluar se Shqiperia, per shume arsye, por jo se nuk ka korrupsion. Jane dy bote te ndryshme, me histori te ndryshme, te drejtuara ne rruge te ndryshme nga te njejtit njerez. Per danimarken u vendos te jete keshtu, per shqiperine te jete ashtu.
Te gjithe e duan vendin e tyre, po kur eshte i varfer dhe i pazhvilluar nuk e duan dhe aq shume. Po te ishte Danimarka si Shqiperia, nuk besoj se do ta donin dhe aq shume.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2015, 22:43   #28
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Danimarka eshte me e pasur dhe me zhvilluar se Shqiperia, per shume arsye, por jo se nuk ka korrupsion. Jane dy bote te ndryshme, me histori te ndryshme, te drejtuara ne rruge te ndryshme nga te njejtit njerez. Per danimarken u vendos te jete keshtu, per shqiperine te jete ashtu.
Te gjithe e duan vendin e tyre, po kur eshte i varfer dhe i pazhvilluar nuk e duan dhe aq shume. Po te ishte Danimarka si Shqiperia, nuk besoj se do ta donin dhe aq shume.
Po ta kishte Danimarka pasurinė qė ka Shqipėria, do tė ishte shembull "model" nė botė!
Danezėt punojnė me kokė dhe ua kam lakmi. Nė Shqipėri ( kupto gjithė trojet shqiptare ) dashurinė pėr atdheun e kemi mbi baza folklori dhe e bėjmė mė shumė sa pėr dukje - lustrim. Mos harro se edhe nė Danimarkė ka pasur varfėri deri nė vitet e 70.Nė vjshtė kanė njė festė qė njihet si "kartofler ferie" ( pushimet e patateve ) - tash: pushim vjeshtor. E ka marrė emrin sipas sakrificės kur mbaheshin gjallė me patate!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2015, 08:46   #29
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,881
Thanks: 756
Thanked 460 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

*

"Problem" i madh ky korrupsioni. Sidomos kur eshte ne pyetje te definuarit kesaj fjale...

Nuk dua tash as t'ia jap e as t'i marr merita Danimarkes por kriteret qe jane zgjedhur me kete rast, ne menyre qe Danimarka (ta zeme) te dale e pare, nuk qendrojne. Se pakut jo teresisht.

Korrupcioni eshe nocion me i gjere se qe kemi te bejme me dhenie te mitos, nepotizmit (dy keto qe shumica e njerezve i kuptojne si korrupcion) por, thene ne pergjithess, korrupsion dmth kur dicka nuk eshte ne rregull, nuk shkon puna, ka shume krim, ka amoralitet, parregullesi etj. etj.t

P.sh. nese e lexojme kete me poshte...

http://www.thefreedictionary.com/corruption

... do ta ndryshojme dhe mendimin, i cili na eshte rrenjosur thelle ne mendje, mbi korrupsionin.

Korrupsion, sipas definicioneve me lart, ka ne cdo vend. Ai dallon vetemse nga Format.

Ne nje vend te varfer, sic eshte ta zeme Shqiperia, eshte e natyrshme qe njerezit jane te detyruar per ca forma te caktuara te korrupsionit (dhenia e mitos, nepotizmi e deri te Krimi i organizuar...), forma keto qe nuk hasen ne Danimarke, per shembull. Por ne Danimarke ka forma tjera te korrupsionit. Po t'i numerosh ato mbase mund t'ia kalojne atyre te Shqiperise pernga pesha.

Natyrisht qe eshte mire te mesojme nga te tjeret (qofshin popuj a individe) sidomos kur behet fjale per gjera pozitive, gjera te hairit, gjera konstruktive.... Megjithate, popujt jane mu posi individet. Dikush eshte me i prire per kete, e dikush tjeter me i prirur per ate.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2015, 11:13   #30
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 650 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Danimarka eshte vertet nje shtet shume i perparuar nga ana ekonomike dhe pikerisht sekreti i gjithēkaje eshte ekonomia. Kryesisht shtetet me periferike ne glob kane edhe numrin me te vogel te popullsise per kilometer katror, pra nga ketu lind edhe mundesia e vogel e konfliktit dhe per pasoje ekonomia nuk njeh prapakthehu nga anarkia apo mizerja.

Nese beni nje analize me vetveten dhe shihni vende te tilla te ngjashme nga ana gjeografike do shihni qe kane prosperitet me te avancuar nga te tjeret qe kane nje mbipopullim.
🖤 (1)
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 07:34   #31
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ODEON Shiko postimin
Danimarka eshte vertet nje shtet shume i perparuar nga ana ekonomike dhe pikerisht sekreti i gjithēkaje eshte ekonomia. Kryesisht shtetet me periferike ne glob kane edhe numrin me te vogel te popullsise per kilometer katror, pra nga ketu lind edhe mundesia e vogel e konfliktit dhe per pasoje ekonomia nuk njeh prapakthehu nga anarkia apo mizerja.

Nese beni nje analize me vetveten dhe shihni vende te tilla te ngjashme nga ana gjeografike do shihni qe kane prosperitet me te avancuar nga te tjeret qe kane nje mbipopullim.
Po tė kishte Danimarka pasuritė ( mbitokėsore e nėntokėsore ) qė ka Kosova, do t'i bėnte konkurrencė edhe Japonisė!


P.S. Kjo temė e para 5 vitesh ende, fatkeqėsisht ėshtė aktuale!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (2)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 08:27   #32
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,839
Thanks: 23
Thanked 2,846 Times in 1,772 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
TĖ LUMTĖ DANIMARKĖ
( Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė )

* Tė marrim mėsim nga Danimarka. Ėshtė ky njė shembull i mirė qė duhet tė pėrpiqemi ta pėrvetėsojmė!

*Danmark topper listen foran New Zealand, Finland, Sverige og Norge. Danmark opnår en score på 92 ud af 100 mulige point, hvilket er ét point bedre end sidste år, hvor Danmark og New Zealand delte fųrstepladsen.

* Danimarka gjendet nė krye tė listės, para Zelandės sė Re, Finlandės, Suedisė dhe Norvegjisė. Danimarka arriti tė kapė 92 nga 100 pikat e mundshme, qė ėshtė njė pikė mė mirė se vitin e kaluar, kur Danimarka dhe Zelanda e Re ndanė vendin e parė.

Bravo Zoti Gi De Masha
Tani tregoji pak ktyre forumistave per Christianian lagjen qe ndodhet ne vije ajrore jo me shume se 4 km nga sheshi qendror i Kopenhagenit i quajtur Radhuspladsen dhe ku shitet Hashashi ne tezga si rrobat e gabit neper Tirone 24 ore non stop.Kush e furnizon pse ka mbi 35 vjet qe funksionon ne menyre te organizuar dhe pushtetaret nuk bejn asnje gje per kte.

Ahhhh moj Europe e mjere te kam dhjere mu ne dere.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:00   #33
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,017
Thanks: 3,488
Thanked 2,805 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Bravo Zoti Gi De Masha
Tani tregoji pak ktyre forumistave per Christianian lagjen qe ndodhet ne vije ajrore jo me shume se 4 km nga sheshi qendror i Kopenhagenit i quajtur Radhuspladsen dhe ku shitet Hashashi ne tezga si rrobat e gabit neper Tirone 24 ore non stop.Kush e furnizon pse ka mbi 35 vjet qe funksionon ne menyre te organizuar dhe pushtetaret nuk bejn asnje gje per kte.

Ahhhh moj Europe e mjere te kam dhjere mu ne dere.
Kėto gjėra ekzistojnė nė gjithė botėn Viking. Problemi ėshtė se ata dinė si ti bėjnė kėto gjėra, ata nuk e kthejnė bujqėsinė e tyre nė njė plantacion gjigant hashashi. Kėtu edhe lopa dhe delja po hanė hashash sepse ja ka zėnė vendin barit tė zakonshėm.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:12   #34
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,839
Thanks: 23
Thanked 2,846 Times in 1,772 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kėto gjėra ekzistojnė nė gjithė botėn Viking. Problemi ėshtė se ata dinė si ti bėjnė kėto gjėra, ata nuk e kthejnė bujqėsinė e tyre nė njė plantacion gjigant hashashi. Kėtu edhe lopa dhe delja po hanė hashash sepse ja ka zėnė vendin barit tė zakonshėm.
Ata nuk e kthejn King Bardhyl vetem se tek kto tezkat e Hashashit i emertojn dhe me emra te tipit Hash Afgan Hash Maroken madje edhe Hash Lazarazi po kur vjen puna ke kto vende jane vende qe i etiketojn si vende ku mbizoteron Narkotika edhe pse tregu i Konsumit jane vete kta.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:14   #35
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,946
Thanks: 15,472
Thanked 9,206 Times in 6,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Po tė kishte Danimarka pasuritė ( mbitokėsore e nėntokėsore ) qė ka Kosova, do t'i bėnte konkurrencė edhe Japonisė!


P.S. Kjo temė e para 5 vitesh ende, fatkeqėsisht ėshtė aktuale!
Dhe ...FATKEQESISHT jemi ne....FUND,duke marre parasysh ato qe ke shkruar.

Ja dhe nje FAKT nga Gjermania....beni prove ta korruptoni POLICIN gjerman!!!!!!Dhe nuk i kan rrogat te larta.KETU fillon dhe i ashtequajturi...SHTET,apo nji nga shume PIKA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:19   #36
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,839
Thanks: 23
Thanked 2,846 Times in 1,772 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Dhe ...FATKEQESISHT jemi ne....FUND,duke marre parasysh ato qe ke shkruar.

Ja dhe nje FAKT nga Gjermania....beni prove ta korruptoni POLICIN gjerman!!!!!!Dhe nuk i kan rrogat te larta.KETU fillon dhe i ashtequajturi...SHTET,apo nji nga shume PIKA.
Nese ka nje vend ne europe qe eshte perfekt eshte Doichi dhe asnje tjeter.
Te gjithe mundohen te pijn gjake nga ta si ushunjezat jam ulur gati ne cdo aeroport te Gjermanise dhe kudo nga larte veshtron fabrika qe punojn 24 ore non stop,pune o vlla jo fjale.
Doichland uber allez

Tchus Beno.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:26   #37
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,946
Thanks: 15,472
Thanked 9,206 Times in 6,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Nese ka nje vend ne europe qe eshte perfekt eshte Doichi dhe asnje tjeter.
Te gjithe mundohen te pijn gjake nga ta si ushunjezat jam ulur gati ne cdo aeroport te Gjermanise dhe kudo nga larte veshtron fabrika qe punojn 24 ore non stop,pune o vlla jo fjale.
Doichland uber allez

Tchus Beno.
E VERTETE....ska ketu LLOGJE Kavaje,apo LLAPAqener kafenesh.Edhe kur ka FESTA....flasin per PUNEN.

Machs GUT.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:34   #38
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,946
Thanks: 15,472
Thanked 9,206 Times in 6,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Po dal nga tema.PSIKOLOGJIA e vendit me <demokrat> te...DARIT.


Dhe JUVE me flamur,mos u habisni qe ...JEMI ne FUND.

AproPO....perse kur shkruan Beni,juve hupni live ne forum???????????????
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:45   #39
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Nese ka nje vend ne europe qe eshte perfekt eshte Doichi dhe asnje tjeter.
Te gjithe mundohen te pijn gjake nga ta si ushunjezat jam ulur gati ne cdo aeroport te Gjermanise dhe kudo nga larte veshtron fabrika qe punojn 24 ore non stop,pune o vlla jo fjale.
Doichland uber allez

Tchus Beno.
Po tė pėrgjigjem kėtu Viki edhe pėr ato qė paske folur mė lart.

* Derisa njė punė bėhet ( nė kėtė rast hashi ) nė masė dhe ėshtė e pamundur tė ndalet, shteti i menēur gjen rrugė pėr t'i ikur konfliktit. Po o forcuan masat, reaksioni ėshtė mė i fortė. Nuk ėshtė vetėm Danimarka qė ka "Christianian lagjen". Shumė vende e kanė legalizuar ( Holanda me sa di unė dhe ca tė tjera ), por pėr lloje tė caktuara...

* Sa pėr punė, unė ua kam lakmi. Sa qetė e bėjnė punėn dhe mbi tė gjitha sa tė pėrpiktė janė nė punė. Tė duket se nuk janė kah bėjnė asgjė, por rezultatet i kanė tė mahnitshme. Po u nxitove nė punė, tė thonė: "stille og rolig" - avash avash, por mirė...

Njė anketė tjetėr tegon se danezėt janė njerėzit mė tė lumtur nė botė!

( UNė shpeh po keqkuptohem, kur mendimet e mia po i jap me mentalitetin danez, por harroj se jam duke postuar nė njė forum me njerėz botėkuptime tjera - tjetėr botė.)
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 09:47   #40
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,594
Thanks: 10,932
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Mėsojmė nga tė tjerėt: Danimarka shteti mė i pakorruptuar nė botė!

Po kėshtu vlen edhe pėr prostitucionin. Prostitucioni ka kzistuar qė kur u krijua bota dhe do tė akzistojė, s'ka fuqi qė e ndal.

Shteti i mencur : e legalizon dhe e kontrollon!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 10-06-2019 nė 10:10
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur