Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-04-2019, 05:51   #1
InkuizitoriMoth
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Feb 2017
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
InkuizitoriMoth ėshtė nė rrugė tė mbarė
Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush diktatorin

Duke bredh ne hapsira virtuale, ndesha nje tekst ku behej nje pyetje interesante, e cila vlen njesoj, jo vetem per kontestin shqiptar, por per ēdo tjeter vend qe ka pasur eksperiencen e qeverisjes komuniste. Perveē atentatit bere Leninit, nuk njoh rast tjeter. Pra pergjigjet, nese do kete, mund te shkojne pertej kontestit shqiptar.

Citim:
Pėr 40 vjet, Enver Hoxha drejtoi me dorė tė hekurt Shqipėrinė. Afro 100 mijė ėshtė shifra zyrtare qė jepet pėr ata qė kanė vuajtur gjatė sistemit komunist, ose janė vrarė, ose janė burgosur apo internuar.

Ndėrkohė, as nė 10 vite si kryeministėr dhe as nė 30 tė tjera si sekretar i parė i Komitetit Qendror, Enver Hoxhės nuk i hyri asnjė gjemb nė kėmbė. Asnjė atentat, asnjė pėrpjekje, asnjė tentativė, asnjė plan nuk ėshtė konfirmuar qė njė apo disa shqiptarė tė synonin pėr ta eliminuar Enver Hoxhėn.
(…)
Ėshtė mė se kuptimplotė pyetja naive e njė studenti tim tė gazetarisė, nė njė orė leksioni:

“Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush diktatorin, tė paktėn me llastiqe”?
InkuizitoriMoth nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 06:03   #2
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,605
Thanks: 0
Thanked 1,576 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga InkuizitoriMoth Shiko postimin
Duke bredh ne hapsira virtuale, ndesha nje tekst ku behej nje pyetje interesante, e cila vlen njesoj, jo vetem per kontestin shqiptar, por per ēdo tjeter vend qe ka pasur eksperiencen e qeverisjes komuniste. Perveē atentatit bere Leninit, nuk njoh rast tjeter. Pra pergjigjet, nese do kete, mund te shkojne pertej kontestit shqiptar.
Kodi:
http://ishperndjekurit.gov.al/al/statistika/


Sepse populli shqiptar nuk eshte as trim dhe as punetor, por te ha mutin per te dyja. Kjo eshte dhe nje falt qe e verteton. Mire atehere po keto 30 vjet ? Pak kane ndodhur ? U be nje 1997 e pergjakshme,Gerdeci dhe sa e sa te tjera, pa perfhsire njerez te vrare ne bulevard. Ka marre ndonjeri hak ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 17:29   #3
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Populli Shqiptar (me shokun sali ne krie) nuk ishte aq i pa-kulturum si rumunet qe e vran diktatorin me gjith gru mbasi ra muri i Berlinit - ne pushkatojm vorret dhe ekzekutojm permendoret. Edhe kaq nuk esht pak
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 17:33   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,420
Thanked 9,437 Times in 6,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Sepse ska ma burrni e nder nder Shkipetare.....jane kthyer ne dhica e hipokrite, lajkatare e puthabythes te mjere......ulin kurrizin e s'bezajn kur ja vejne kemben te fyti e keshtu do te mbetet per shum kohe.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 01:28   #5
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Shefqet Musaraj

Epopeja e Ballit Kombetar

U mbyt gjemia
Me federale.
“ - Vraponi burra,
Kush mund te dale!

Pacet fashizmit
E Vinceremos
Se iku koha
E Babaqemos.

Pa me fashizmin
Glorian romane
Vate dhe corba
Musoliniane...

C'e ndreq me popullin
qe s'di c'kerkon!
Do kthyer fleta
Sa s'eshte vone!

Pa dy – tri pushke
Dhe ne armiqve
Addio bello
Prone e cifliqe!

Do na mbulojne
Plehrat e tokes,
Do ngrihen kembet
T’i bien kokes.

Do dale djalli
Nga fundi i dheut
Do ngrihet bujku
T’i thote beut:

- C’beje zotrote
Bej efendi,
Kur une luftoja
Per Shqiperi? -

Pa do na nxjerre
Kushedi c’deftere
Zjarri i xhehnemit
Mbi ne do bjere..!

Prandaj o burra!
Dhe ne ne cete.
Atdhene e lire
Ta bejme vete.

T’i kthejme krahet
mikut qe patme,
t’i marrem xhane,
se ndryshe vame…!”

Pa kur t’i shohesh
Dervene – dervene
Ne vend te pushkeve
Gota dhe ene.

Jaka te ngrira,
Bastun, ombrella,
Pantofla, guante,
Pizham, kapella.

Te gjithe te pushkes,
Te gjithe te malit…
Tani qe i rane
Patkonjte kalit.

Na ngordhi kali
I rane thonjte
C’po vrapon balli
T’i heqe patkonjte.

“Na zien ne deje
Gjak shqipetari,
S’durojme kurre
Zgjedhe barbari!

Do bejme lufte
De more de.
Si lum ti popull
Mezi na ke!”

Pa nis dollia
Theren kurbanet
Varda rakia
“Poshte italianet!”

“Do bejme lufte
Do tundim malet”
Dhe fshati qeshet
Dhe bota tallet

Dhe vendi pyet
“C’vapor i solli?
Ku ish gjer dje
Kjo fare sokoli?

C’thua ti Daj Ceno?”
“ - S’di gja o vlla
Me bahen jane bullica
Ne tevdil hava…”

“Do bejme lufte
Me armiq barbare,
S’keni ku futeni,
Dridhuni tradhetare!”

“Kush jane tradhetaret?”
“Shohim e bejme,
Te marrim frenat
Pastaj e gjejme…”

“E bene luften
Me pula strena,
Tash dun dhe frena…”
- Gjemon Daj Cena

“-Dynjane sulltane
E nderrun keta horra
Dhe nje here dajakun
S’e leshuan nga dora.

Tash tek ne vrapin
Si qente per petlla,
Me na heq syte,
me na vu vetlla…

Po kush s’i njef se..!
Nji ku ua thot daja
Me kesi horrlliqesh
Eshte ngope dynjaja!”

Pellembe e gjak
Andej matane.
Luftojne e s’tuten
Bijte partizane.

As buke,as uje,
As lecke veshur.
Kepucet shqyer.
Po armet ngjeshur

Nga lufta kthehen
Shkembinjsh deboje
me gaz ne buze,
me kenge ne goje.
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 01:34   #6
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Sa ishte gjalle nuk e hapen gojen e TASH pas vdekjes nuk e mbyllin e po ia nxijne bojen!


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 03:33   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,726
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Ne lagjen time nji i dehur i ka pas thirrur qenit rruges nexhmie dhe enver ka bere 7 vjet burg. Noshta ishte metoda e tij e ashper qe per nje fjale goje te itke jeta dhe familja imagjino tentative vrasjeje te deshtuar ndaj enverit. Padiskutim do kishte pushkatu gjithe fisin edhe kushrijt e larget.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 05:19   #8
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ne lagjen time nji i dehur i ka pas thirrur qenit rruges nexhmie dhe enver ka bere 7 vjet burg. Noshta ishte metoda e tij e ashper qe per nje fjale goje te itke jeta dhe familja imagjino tentative vrasjeje te deshtuar ndaj enverit. Padiskutim do kishte pushkatu gjithe fisin edhe kushrijt e larget.
Kshtu mbahet themeli i fort i shtepise dhe familjes, kurtooo...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 18:26   #9
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,078
Thanks: 3,509
Thanked 2,832 Times in 1,912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

No one can terrorize a whole nation, unless we are all his accomplices.
-Edward R. Murrow-
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 18:34   #10
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Thuhet se nje jevg i vogel, hajdut qe femije i ka vjedh disqet e benzit kur kishte shku per verim ne nje nga vilat e posacme. Pasi e gjeten brenda dites jevgun me gjith disqe e ka thirr enveri vet ne vilen ku pushonte dhe e ka pyet pse i vodhi. Jevgu i tha se i pelqenin makinat, donte me u be shofer, prandaj i vodhi. Enveri e paskesh pranuar, u tha lakejve te mos e rrihnin dhe ai jevg u be shofer me vone.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 18:42   #11
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Pastaj eshte edhe kjo:

__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 19:15   #12
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,312
Thanks: 4,159
Thanked 6,897 Times in 2,356 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Jemi kokulur ne, si atehere dhe ketehere.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 19:42   #13
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,807
Thanks: 1,314
Thanked 2,191 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Ishte mė i ēkėthėt...
Si ishte ajo poezia..
.. Kohėt e fundit rriti dhe flokėt
Ky vampir qė hante dhe shokėt..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 19:51   #14
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush di

Pjesės mė tė madhe tė shqiptarucave, edhe po ua vure shkelmin nė fyt, tė thonė falemnderit, a mund tė ma bėsh prapė nesėr. Kemi shumė pjesė tė kalbur brenda nė komb.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:03   #15
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush diktatorin

Nese nje diktator e ka penisin te madh dhe femren shume te bukur asnje njeri diktator tjeter nuk mund ta talli. Enveri nuk i kishte keto te dyja keshtuqe e drogonin . Hitleri kishte grua te bukur por kishte penis fuqi te vogel keshtuqe e dogjen me nafte.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:22   #16
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 876
Thanks: 40
Thanked 329 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Si ka mundėsi qė me tėrė ato krime qė ndodhėn, si nuk e qėlloi dikush diktatorin

Pėr 40 vjet, Enver Hoxha drejtoi me dorė tė hekurt Shqipėrinė.
Nuk jam aspak dakort. Enveri kishte mbaruar qe ne vitin 1967 edhe pse vdiq fizikisht ne 1985. Me pas freret i kishte e shoqja me Ramizin (dashnori i Nexhit) dhe hodhen vallen sic i mesonin. Gjithmone kemi qene te dirigjuar nga te huajt dhe "demokracia" e vertetoi me se miri se c'popull jemi.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur