Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Historia Botėrore

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-09-2018, 20:09   #1
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Martin Gelb,nje hero i vertete amerikan.

Kongresi amerikan dekoroi para ca kohesh,ne qershor me duket, me medalje nderi ish oficerin e inteligjences amerikane te Luftes se II te Boterore,Martin Gelb.
Nje ish oficer i inteligjences amerikane qe tani
eshte 96 vjec u dekorua me medalje nderi,
per ate cfare historianet e pershkruajne si
mbrojtje e vendit ne zonat me hije(shadow) midis
diplomacise dhe luftes.
Ish kapiteni i ushtrise Martin Gelb ishte pjestar
i Zyres se Sherbimeve Strategjike(Office of Strategic Services)
gjate luftes se dyte boterore.
Me vone,pas lufte kjo zyre mori emrin CIA,CIA qe njihet sot si
Agjensia Qendrore e Inteligjences(Central Intelligence Agency).
Ai kreu misione te rendesishme te inteligjences ne Gjermani, Angli
dhe France duke dhene info dhe mbeshtetje ne fshehtesi per trupat
amerikane dhe angleze.Kontributi i tij u vleresua shume per invazionin anglo amerikan ne brigjet e Normandise,qe njihet si operacioni D Day.
Informacionet e tij ndihmuan ne krijimin e nje plani shume deciziv dhe te suskseshem per clirimin e kampit te perqendrimit te Buchenwaldit ne Gjermani nga aleatet.
Sukseset e tij lidhen edhe me shpikje armesh dhe pajisjesh ne ate kohe te avancuara per komunikacionin ne largesi dhe shpetimin e aviatoreve te rene ne oqean.Kurajoja,inteligjenca trimeria e tij si dhe 100 heronjve te tjere te inteligjences qe jane gjalle sot,ka mbetur
e heshtur sekret per dekada(mbi 70 vjet)
Senatorja Jeanne Shaheen qe dekoroi Martin Gelb me medalje Bronzi e quajti ate nje hero te vertete amerikan.
Martin Gelb lindi ne Bruklin Nju York.Ne moshen 7 vjec ishte i afte
te mberthente ,zberthente radio dhe krijonte radio vete duke bashkuar,ngjitur pjeset.Inteligjenca e tij ishte e jashtezakonshme,aftesit e tij ishin impresive ne fushen e elektricitetit,elektronikes,Pas lufte ai punoi per nje kompani telefonash deri sa doli ne pension dhe per gjithshka qe ai beri per luften,ai mbajti nje heshtje te plote,sikur te mos kishte ndodhur asgje.
Nje hero i heshtur.Nje fakt tjeter shume impresiv eshte ajo qe thote vajza e tij .Martin Gelb megjithse ne pension mbi 90 vjec vazhdon te kete mendje te mprehte dhe shkruan programe kompjuterash me fjale te tjera ai njeh gjuhe programimi dhe din se si te shkruaje kode.
Te ben pershtypje inteligjenca e tij,arritjet dhe modestia ne kulm.
Bravo....
__________________
......strange times amigo...
...the truth is a lie that is never found out...
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Nova_Design pėlqehet nga
i vjetėr 05-09-2018, 20:41   #2
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,734
Thanks: 6,436
Thanked 1,800 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Martin Gelb,nje hero i vertete amerikan.

I bejn kto deokrime intelijences amerikane sepse trump ka hedhur poshte aftesite e tyre dhe i ka ofenduar shpesh duke mabjtur anen e putinit dhe rrefuzuar informacionet e inteligjences amerikane. Zakonisht kto njerz dhe veprat e tyre nuk behen publik kurr.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2018, 22:11   #3
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,321
Thanks: 3,089
Thanked 2,429 Times in 1,636 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Martin Gelb,nje hero i vertete amerikan.

Ēfarė interesi mund tė kemi ne si shqiptarė nė lidhje me kėtė temė!
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2018, 22:30   #4
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,734
Thanks: 6,436
Thanked 1,800 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Martin Gelb,nje hero i vertete amerikan.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ēfarė interesi mund tė kemi ne si shqiptarė nė lidhje me kėtė temė!
Inspirim patriotik meqe 99.9% te shqiptarve po na dalin spiuna tradhtar.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur