Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-01-2018, 07:02   #21
rolex
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turq te shqiptarizum (?)

Nuk ka turq te shqiptarizum por ka shqiptare qe duan turqine sepse ka qene i vetmi ne bote qe i perkrah shqiptaret.

Une kam vizituar shume vende te botes dhe vendi i vetem ku nuk jam ndjere i paragjykuar por perkundrazi i vecante dhe i nderuar ka qene Turqia.
i vjetėr 03-01-2018, 19:07   #22
Nderi
Anėtar

Data e antarėsimit: Dec 2017
Shuma e pikėve qė jep: 2
Nderi ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kush ishte qellimi i temes i nderuar?
Me diskutu per turqit e shqiptarizum, me ndihmu kta t'fundit me perqafu identitetin e t'parve.
Nderi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2018, 19:18   #23
Nderi
Anėtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Nuk ka turq te shqiptarizum por ka shqiptare qe duan turqine sepse ka qene i vetmi ne bote qe i perkrah shqiptaret.

Une kam vizituar shume vende te botes dhe vendi i vetem ku nuk jam ndjere i paragjykuar por perkundrazi i vecante dhe i nderuar ka qene Turqia.
Nuk kam dyshim ne dashurin e Turqis, besoj qe dashuria ka mu rrit edhe ma shum ne qoft se bijet e nanes Turqi i kthehen rranjeve te tyne. Nuk kam asgja kunder Turqis dhe as nuk mendoj qe turqit e shqiptarizum duhet m'u largu nga Ballkani (edhe pse besoj qe i konvenon ma shum jeta ne Turqi, ne mes vllazerve besoj qe ndihen edhe ma mire), por duhet m'i ndihmu kta njerz ne perqafimin e identitetit te tyne turk.
i vjetėr 03-01-2018, 19:24   #24
Aleandro
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2017
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm

Nuk ka turq te shqiptarizuar, por e kunderta: Shqiptar te turqizuar. Kane humb identitet, por fatkqesisht nuk jane vetem ne Maqedoni, jetojne gjithandej neper viset shqiptare. Hane buken tone, shkelin token tone, llapin kunder Shqiperise e figurave te saje, dhe gjuhen nje pash pro Turqise.
i vjetėr 03-01-2018, 19:34   #25
Damastion
V.I.P

Data e antarėsimit: Jan 2014
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nderi Shiko postimin
Pershendetje.

Sapo u regjistrova, sepse du mendimin tuaj per nje qeshtje qe koheve t'fundit po m'sillet n'kry.

Shoh, shpesh, neper rrjetet sociale qe shqiptaret e Maqedonis ofendohen here pas heri, me epitete te ndryshme, ma i famshmi ai "turko-arab".

M'ka ra rasti, koheve t'fundit, me i njoft ma gjat shqiptaret e Maqedonis dhe me fol drejt nuk pash fanatizem fetar, ama pash nje identitet te kjart turk. Kta njerz nuk kan "fise" (geg pa fis, nuk ekziston), jane njohes te thell te gjuhes turke (e flasin edhe ne shpi, pra si gjuhe amtare) dhe nuk e kan edhe aq "tabo" kryqezimin me njerz te familjes (martesa mes njerzve t'fisit eshte nje nga tabot me e madhe shqiptare). Kan nje dashni qe kalon ne obsesion per Turqin, shohin tv turke dhe percjellin rregullisht ngjarjet ne shtetin turk. N'shpit e tyne kan edhe portrete te heronjeve turq.

Personalisht, gjat gjith kohes, kam pas pershtypjen qe jam ne kontak me njerz te nje etnie tjeter. Asht ironike, duke konideru edhe faktin qe jam shqiptar i Kosoves dhe teorikisht nuk eshte dasht te ndjej ket largesi me kta njerz. Kam taku shqipe nga e gjith Shqiptaria dhe kurr nuk e kam pas pershtypje qe po komunikoj me njerz te nje etnie tjeter (pa marr parasysh dallimet krahinore), perveq ne Maqedoni.

Mos valle kta njerz jane turq te shqiptarizum? Mos ndoshta, kur ra Perandoria Osmane, kta njerz perqafun identitetin shqiptar, duke jetu afer shqiptarve? Ndoshta te moshuarit kan thurr lavdat Turqis, brez pas brezi (qysh kan ba pershembull shqiptaret e Kosoves per Shqiperin) per mos m'u harru identiteti i tyne i vertet nga te rinjet?

Shqiptaret gjthmon vajtojn per gjith ata shqiptar qe u asimilun n'Ballkan, pse askush nuk menon qe ka edhe shqiptar te "shqiptarizum"? Pse kta njerz t'Maqedonis ofendohen dhe nuk ndihmohen per me perqafu identitetin e tyne te vertet? Mohimi i identitetit asht mekat i madh dhe nuk i ka hije shqiptarve, si komb i vujtun, te mos e shtrijn doren dhe te ndihmojn kta njerz ne rrugtimin drejt kthimit ne rrenjet e tyne.
Te pergezoj per mundin por fatkeqesisht po te mungojka talenti per proze,provo me vjersha
Ti ke vizituar maqedonine sa un zanzibarin

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Damastion : 03-01-2018 nė 20:01
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2018, 20:02   #26
Nderi
Anėtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Nuk ka turq te shqiptarizuar, por e kunderta: Shqiptar te turqizuar. Kane humb identitet, por fatkqesisht nuk jane vetem ne Maqedoni, jetojne gjithandej neper viset shqiptare. Hane buken tone, shkelin token tone, llapin kunder Shqiperise e figurave te saje, dhe gjuhen nje pash pro Turqise.
Asht fatkeqsi qe shqiptaret nuk e pranojn qe ka turq te shqiptarizum. Pa pranimin e ktij fakti, Shqiptaria nuk munet m'u "pastru" nga hibridet. Duke ndihmu turkofilat ne rrugen per n'kthim ne identitetin e t'parve, populli shqiptar, zvoglohet ne numer, por e liron edhe veten.

Konsidero edhe faktin qe gjith ata "arnaut" ne Turqi (qe me krenari permenden nga turkofilat here pas here) jane thjesht turq te shqiptarizum. Nuk ndodhen ne Turqi vetem shkaku i dhunes qe i kan ushtru shkijet (pernryshe kishin ik krejt shqiptaret e Kosoves prsh) por kan shku me knaqsi me jetu atje se Turqin e kan konsideru gjithmon Atdhe, kur ka ra Perandoria Osmane u asht duk sikur u shemb bota.

Shqiptaret e Maqedonis kan diaspor t'madhe ne Turqi, besoj edhe kjo i ndihmon ne mos-humbjen e identitetit turk (edhe Kosova ka "humb" shum banor, t'cilet jan kthy n'gjinin e nanes Turqi. Her pas heri ka grupe qe ne ditet e sotit kinse vijn me pa "Atdheun e t'parve", kupto, i dhemb qe Turqia nuk kontrollon ma kto troje).

Ne historin e ktyne "arnautve" qe nifar kohe iken prej Ballkanit per ne Turqi, bazohna kur tham qe jeta e turqeve te shqiptarizum kish me kan shum ma e mire ne Turqi, besoj qe aty jane edhe te lire me zyrtarizu ligjerisht incestin familjar (nuk i di ligjet por ndoshta shteti maqedon edhe e ndalon kurorzimin mes familjarve, ai turk, duke dit traditen shekullore t'incestit me kusheri ne popullin turk, besoj qe edhe e lejon).

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Nderi : 03-01-2018 nė 20:06
i vjetėr 03-01-2018, 20:12   #27
Socio
Vetevendosje

Data e antarėsimit: Feb 2012
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm

Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2018, 20:23   #28
Nderi
Anėtar

Bukur malsoret shqiptar Socio. Besoj je nga Maqedonia. E di qe si popull keni rrespekt per shqiptaret, keni illuzionin qe i keni vllazen osman. T'kisha falenderu edhe une me piktur te trimave t'popullit tan por nuk jam rrit ne kulturen turke kshtu qe nuk di cila piktur i karakterizon ma shum.
i vjetėr 03-01-2018, 20:27   #29
Akrepi
Anėtar

Data e antarėsimit: Jan 2012
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm

Pėllumb Xhufi: Ja kur filloi islamizimi i Shqipėrisė

Historiani Pėllumb Xhufi tha nė emisionin “Arena” tė Dritan Hilės se islamizimi i vendit filloi gjatė Luftės sė Kretės, si edhe korridori i Shkumbinit ishte njė prej pikave strategjike, prej ku filloi masivizimi.

“Nė vitet 1440-1450, kemi dokumentet veneciane pėr fisnikėrinė shqiptare, por kemi edhe regjistrin e parė osman. Dhe prej tyre rezulton tė kemi njė fisnikėri tė krishterė nė njė pjesė masive tė vendit. Popullsia shqiptare u islamizua nė mėnyrė masive te Lufta e Kretės, nė vitin 1645-1669, ku islamizimi shkoi edhe nė zonat malore. Pati njė ndarje gjeografike, turqit osmanė i dhanė rėndėsi qė nė kėto korridoret strategjike, si ai i Shkumbinit, tė islamizohej popullsia me precedencė dhe popullsitė e para tė islamizuara gjenden pikėrisht nė kėtė segment”, deklaroi Xhufi
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2018, 20:37   #30
Nderi
Anėtar

S'ka lidhje Islamizmi i shqiptarve me kete teme. Pse lidhni turqit vetem me fen Islame? Si gjithe popujt, turqit kan ni identitet qe shkon pertej fes. Turqit e shqiptarizum jane te till jo sepse jane mysliman por sepse kan nje identitet te theksuar turk. Feja munet me lujt rol te ransishem ne identitetin e njerit, nqs e lejon, por nuk lidhet me identitetin kombetar. Une jam mysliman, tan familja jeme asht myslimane, njoh njerz (jo shqiptar) mysliman, por kurr nuk jam ni afer me t'a.
i vjetėr 03-01-2018, 20:44   #31
Aleandro
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2017
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nderi Shiko postimin
S'ka lidhje Islamizmi i shqiptarve me kete teme. Pse lidhni turqit vetem me fen Islame? Si gjithe popujt, turqit kan ni identitet qe shkon pertej fes. Turqit e shqiptarizum jane te till jo sepse jane mysliman por sepse kan nje identitet te theksuar turk. Feja munet me lujt rol te ransishem ne identitetin e njerit, nqs e lejon, por nuk lidhet me identitetin kombetar. Une jam mysliman, tan familja jeme asht myslimane, njoh njerz (jo shqiptar) mysliman, por kurr nuk jam ni afer me t'a.
E ndaj kete mendim Nderi, Turqit islamin e kane te importuar, dhe si csdo gje e importuar nuk ngjitet ashtu si tek ata ku islami ka lindur.
Pastaj Nuk duhet te gjeneralizojen turqit ne rank te shtetit aktual te turqise. Kur turqit rane nga malet(stanet e deleve), aty ku sot quhet turqi, kishte nje konglomerat popujsht qe nga greket, armenet kurdet etj.
i vjetėr 03-01-2018, 23:40   #32
murik
peace and love

Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Ke hapur nje teme qe nuk ka asnje vlere e interes,perkundrazi krijon konfuzion e percarje te panevojshme. Turq jane deklaru 3.8 perqint ne Maqedoni.Po te ishin me shume do ti kishim pare e degjuar.Fakti eshte se numri shqiptareve nder vite ka pesuar rritje e numri i turqve ka pesuar renie te vazhdueshme.Kjo shpjegohet se me shkollimin,me emancipimin,me hapjen e kufijve te Shqiperise shqiptaret ne Maqedoni u ndergjegjesuan gjithmone e me shume per identitetin e tyre arbnor. Tjerat jane pallavra. Njerez qe shiten per 5 leke ka kudo ne Kosove,Ne Shqiperi e ne Maqedoni.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2018, 00:22   #33
Puhiza
E mėngjesit

Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm

Nderi, lexova me lart, qe pate thene se ti nuk ke takuar shqiptare ne Maqedoni. Ne rregull deri ketu, mbase nuk ke takuar sepse mund te kesh qene ne Shtip ta zeme, dhe atje mund te mos kete shqiptare!
Ti pretendon qe je shqiptare puro, apo je i shqiptarizume??E bej kete pyetje sepse ne te gjitha komentet e tua verejta qe ēalim te theksuar te gjuhes shqipe qe ti flet, te pakten ne te shkruar mezi kuptohesh! Nese je i tille i nderuar , atehere nuk do jesh ne gjendje per te dalluar shqiptaret e shumte dhe te vertete qe ka Maqedonia!
i vjetėr 04-01-2018, 06:43   #34
CERMENIKASI
I LARGUAR

Data e antarėsimit: Nov 2011
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm

Kjo temė qė ke hap si dhe postimet e tua nuk mė bajnė me dyshue qė Shqiptarėt nė maqedoni janė Shqiptar por mė bajnė me dyshue qė ti je Shqiptar .
i vjetėr 04-01-2018, 10:32   #35
Pirati
Aga i Lugines

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm

nuk e di se ne ē‘treva paske qene in tu Makidonija Republic of Fyrom. Ja ta tregon lali icik. Shembull Shkupi, Kumanova meqe i kam me afer, per me shume nuk jam i sigurte, por 40 % mos me shume nga shqiptaret qe jetojne aty, jane nga vise dhe troje te tjera shqiptare. Per Gostivarin nuk mund te them shume, se nuk kam qene ndonjehere. Keshtu mund te kete wanna be turkmileta por turq te shqiptarizuar asnjehere.
i vjetėr 04-01-2018, 11:14   #36
Nderi
Anėtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Ke hapur nje teme qe nuk ka asnje vlere e interes,perkundrazi krijon konfuzion e percarje te panevojshme. Turq jane deklaru 3.8 perqint ne Maqedoni.Po te ishin me shume do ti kishim pare e degjuar.Fakti eshte se numri shqiptareve nder vite ka pesuar rritje e numri i turqve ka pesuar renie te vazhdueshme.Kjo shpjegohet se me shkollimin,me emancipimin,me hapjen e kufijve te Shqiperise shqiptaret ne Maqedoni u ndergjegjesuan gjithmone e me shume per identitetin e tyre arbnor. Tjerat jane pallavra. Njerez qe shiten per 5 leke ka kudo ne Kosove,Ne Shqiperi e ne Maqedoni.
Nuk po flas per njerz qe shiten, po flas per njerz qe kan identitet te kjart turk. Turqit e shqiptarizum deklarohen publikisht shqiptar, pikrisht ky asht problemi. N'Maqedoni munet edhe me pas shqiptar (dihet qe shqipet kan jetu ne tan Ballkanin, si autokton qe jane) por jane ne numer shume te vogel, nuk qojn pesh pra. Une e kuptoj qe frika e disa shqiptarve asht hupja e numrave (nqs turqit e shqiptarizum perqafojn identitetin e tyne) dhe e kuptoj qe numrat jane shum te ransishem per ni ven te pacivizilum qysh asht Ballkani por ma mir pak e me cilsi. Hipridet nuk kan qa i duhen, asni populli.
i vjetėr 04-01-2018, 11:41   #37
Nderi
Anėtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Nderi, lexova me lart, qe pate thene se ti nuk ke takuar shqiptare ne Maqedoni. Ne rregull deri ketu, mbase nuk ke takuar sepse mund te kesh qene ne Shtip ta zeme, dhe atje mund te mos kete shqiptare!
Ti pretendon qe je shqiptare puro, apo je i shqiptarizume??E bej kete pyetje sepse ne te gjitha komentet e tua verejta qe ēalim te theksuar te gjuhes shqipe qe ti flet, te pakten ne te shkruar mezi kuptohesh! Nese je i tille i nderuar , atehere nuk do jesh ne gjendje per te dalluar shqiptaret e shumte dhe te vertete qe ka Maqedonia!
Shqiptar me far e fis e dashtun. Dialekti veq ma fuqizon identitetin.

Kam pas kontakt me "shqiptar nga Maqedonia" edhe ma heret, por tash i kam njoft pak ma thell. Un po tham qe asht mir mos m'u ofendu kta njerz nga shqiptaret, por m'u ndihmu ne perqafimin e identitetit te tyne. N'ket menyr, shqiptaret dhe turqit e shqiptarizum ndahen me faqe t'bardh dhe pa probleme.

Kuptoj qe per turqit e shqiptarizum nuk asht e leht m'u shkeput nga "shqiptarizmi" ose ma mir me than nga ajo qe ata konsiderojn shqiptarizem se mas tan ktyne viteve, edhe pse e kan kultivu identitetin turk brez mas brezi, jane msu m'i than vetes "shqiptar" dhe kur krijesa njerzore msohet me diqka e ka veshtir m'u shkeput prej saj, por besoj qe zhdukja e ktij "hibridizmi" ka m'i ndihmu shum, nga ana psikiqike sigurisht, ndoshta edhe nga ajo financiare, shteti turk besoj asht "xhepmadh" me minoritetin e tij. Nga ana shpirtnore, nderojn edhe paraardhesit e tyne qe asaj kohe kan lan Turqin me lot ne sy (askush nuk largohet nga Atdheu me deshir, zakonisht).
i vjetėr 04-01-2018, 11:56   #38
Nderi
Anėtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
nuk e di se ne ē‘treva paske qene in tu Makidonija Republic of Fyrom. Ja ta tregon lali icik. Shembull Shkupi, Kumanova meqe i kam me afer, per me shume nuk jam i sigurte, por 40 % mos me shume nga shqiptaret qe jetojne aty, jane nga vise dhe troje te tjera shqiptare. Per Gostivarin nuk mund te them shume, se nuk kam qene ndonjehere. Keshtu mund te kete wanna be turkmileta por turq te shqiptarizuar asnjehere.
Munen edhe me kan qe paraardhesit e tyne, kur erdhen prej Turqis, nuk u stabilizun direkt ne ate qe sot quhet Republika e Maqedonis, por ne tjera vende te Ballkanit dhe manej u zhvendosen, ku jane sot. Turq te shqiptarizum nuk ka vetem ne Maqedoni, edhe pse aty jane shumica, ka edhe ne Kosove prsh. Martesat mes Kosoves dhe Maqedonis kan ndodh pikrisht mes ktyne njerzeve (shqiptaret e Kosoves e kan pas zakon gjurmimin e pemes familjare, para marteses, kshtu qe nuk jan perzi me turq te shqiptarizum se kta t'fundit s'kan pas dhe s'kan far e fis shqiptar me kallxu).
i vjetėr 04-01-2018, 12:07   #39
Aki
misfit

Data e antarėsimit: Nov 2016
Shuma e pikėve qė jep: 11
Aki ka mbyllur reputacionin
Re: Turq te shqiptarizum (?)

Une nuk e di si kemi jetuar tere keta vite ne injorance, o po rrofsh qe na iluminove o Ndero
Une them te bashkojme tere trojet shqiptare dhe te bejme Nderin kryetar shteti....Nderi for president, do jesh me i miri, menjehere pas Erdoganit dmth, eyvallah
Aki nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2018, 12:34   #40
Duaje Siveten
V.I.P

Data e antarėsimit: Feb 2012
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm

Atatyrku pat bere shkembime masive te popullsise Shqiptare, veēanerisht nga Kosova.

Tash e ka radhen Erduhani ti mari turqit nga trojet shqiptare, e ti ktheje Shqiptaret prej Turqie.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim