Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-08-2019, 18:35   #21
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,849
Thanks: 16,310
Thanked 10,094 Times in 5,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Per mendimin tim shtepia ja vlen vetem ne fshat , ne qytet te shkosh ndonjeher sa per qef se per te jetuar me ate stress sja vlen.
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 19:20   #22
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Qonkan lire mo prandaj e demolojne theatron te ndreqin apartmente me 4000/5000 copa valute metrin pdhus edhe do te thone e ke teatron ketu, mundesh nga ballkoni te shikosh shfaqjet

Per vete nuk do e kisha blere edhe po pata leket me varka plote.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 19:35   #23
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Ja shembudh gati 1 ojro shtepia


Fshati zviceran planifikon tė shesė ‘shtėpi pėr njė franga’


Gazeta Express
5 Gusht 2019 19:29
Njė fshat zviceran malor po planifikon tė shesė shtėpi pėr vetėm njė franga zvicerane, nė pėrpjekje pėr tė rivendosur qytetin e largėt afėr kufirit italian.

Komuna qė flet italisht, Monti Scģaga, e vendosur nė provincėn e Ticino, propozoi ofertėn e shitjes sė nėntė pronave pėr ēmimin simbolik, si njė mėnyrė pėr tė rigjallėruar shtėpitė prej guri tė fshatit, sipas The Local.


Si pjesė e ofertės, banorėt e rinj do tė duhet tė rinovojnė plotėsisht shtėpitė prej guri, tė njohura nė vend si rustici, nė pėrputhje me ligjet lokale, pasi ato aktualisht janė nė gėrmadha.

Pėr fat tė mirė, megjithėse ndėrtime tė mėdha kėrkohen pėr t’i bėrė shtėpitė tė qėndrueshme, blerėsit nuk do tė duhet tė shqetėsohen pėr hidraulikun, pasi fshati ėshtė i lidhur me rrjetin e ujit, pėrcjell albinfo.ch

Vendndodhja e dėshirueshme e fshatit e bėn ofertėn tė vlefshme pėr tu konsideruar.


https://www.gazetaexpress.com/fshati...er-nje-franga/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 15:12   #24
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Klodian Tomorri

‘Croatian job”, fijet e fshehta pas tenderit 15 mln euro te faturimeve

Nė 21 shtator tė vitit tė kaluar Agjencia Kombėtare e Shoqėrisė sė Informacionit zhvilloi pa zhurmė njė tender me fond limit 1.9 miliardė lekė ose 15.5 milionė euro, objekti i tė cilit ishte ndėrtimi i njė sistemi tė ri faturimi pėr biznesin.

Pa studim fizibiliteti dhe nė mungesė tė plotė transparence, projekti parashikonte ndryshimin rrėnjėsor tė mėnyrės sė si biznesin regjistron transaksionet e pėrditshme duke nxjerrė jashtė loje kasat ekzistuese fiskale dhe duke i zėvendėsuar ato me njė program tė ri kompjuterik.

Nė tender u paraqitėn tre oferta. E para ishte e njė bashkimi tė pėrbėrė nga tre kompani; kroatja Neos si dhe shqiptaret Jehona Software dhe Datech sh.p.k me vlerė 1 miliardė e 865 milionė lekė. Oferta e dytė ishte e kompanisė BNT Elektroniks me vlerė 1 miliardė e 869 milionė lekė, ndėrsa kompania e tretė qė garoi ishte B360, e zotėruar nga baxhanaku i kryeministrit Edi Rama, shtetasi Armand Frangu. Por dyshimet qė tenderi tė ketė patur garė reale janė tė forta.

Sė pari, BNT Elektroniks ėshtė njė kompani jo e panjohur pėr Jehona Software. Madje tė dyja kanė fituar tė paktėn dy tendera nė konsorcium sė bashku dhe tė dyja nga Bashkia e Tiranės. Ndėrsa pėr B360, kompaninė e baxhanakut te kryeministrit dyshimet janė edhe mė tė forta, pasi kjo kompani nuk ka paraqitur fare ofertė financiare nė tender.

Pra, nė garė ka gjasa tė ketė patur vetėm njė ofertė reale dhe dy tė tjerat kanė shėrbyer si koperturė pėr tė legjitimuar tenderin. Kjo ėshtė dhe arsyeja se pse tenderi u fitua me gati 99 pėr qind tė fondit limit.

Nė 12 tetor, rreth 3 javė pas zhvillimit tė garės, AKSHI shpalli fitues tė tenderit konsorciumin e pėrbėrė nga kroatja Neos dhe dy kompanitė shqiptare Jehona Software dhe Datech sh.p.k duke u dhėnė kontratėn e majme 15.2 milionė euro ose sa 99 pėr qind e fondit limit pėr tė ndėrtuar sistemin e ri elektronik tė faturimit pėr bizneset.

Ky do tė ishte fillimi i njė afere me transaksione tė dyshimta dhe pėrfshirje te personazheve tė fuqishėm nė Zagreb e Tiranė, fijet e ngatėrruara tė sė cilės pėrplasen deri nė zyrėn e Bashkimit Europian nė Shqipėri, nė atė kohė e drejtuar nga kroatja, Romana Vlahutin.

Kombėsia kroate e njė prej kompanive fituese tė tenderit nuk ishte “rastėsia” e vetme e lidhjes mes tenderit 15.2 milionė euro dhe Romana Vlahutinit. Jehona sh.p.k, kompania tjetėr nė konsorciumin fitues po ashtu do tė ekspozonte tė tjera fije nė Zagreb dhe zyrėn e BE-sė nė Tiranė tė drejtuar nga Vlahutin.

Qė prej vitit 2014, Jehona Software ka qenė nė pronėsinė e dy ortakėve, Klodian Zyberi dhe Armanda Sellajt. Kjo e fundit ka punuar si eksperte lokale e Euralius nė Shqipėri pėr drejtėsinė kriminale dhe zyrėn e prokurorisė.

Ndonėse i keqintepretuar shpesh si njė organizėm i Bashkimit Europian, nė tė vėrtetė Euralius ka qenė njė projekt asistence pėr reformėn nė drejtėsi i financuar nga Bashkimi Europian pėrmes njė kontraktori privat, i cili u pėrzgjodh nga zyra e BE-sė nė Tiranė. Pra praktikisht punėdhėnėsja e Euraliusit dhe ekspertėve tė saj, mes tė cilėve edhe zonjės Sellaj, ishte Romana Vlahutin.

Tė gjitha kėto mund tė jenė rastėsi. Por nuk mbaron kėtu Lidhjet e aksit Tiranė-Zagreb nė kontratėn 15.2 milionė euro tė kasave do tė bėheshin edhe mė tė forta. Nė mėnyrė tė cuditshme, nė 6 shtator tė vitit 2018, pra vetėm tre jave para se te fitonte tenderin 15.2 milionė euro nga qeveria shqiptare, kompania Jehona shpk ėshtė shitur tek njė kompani e panjohur kroate me emrin Primus Adriatic.

Ēmimi i shitjes nė kontratėn e depozituar nė QKR ėshtė mbajtur sekret, por ky ėshtė vetėm njė nga misteret e shumta tė transaksionit. Sipas dokumentave nga regjistri kroat i bizneseve, Primus Adriatic ėshtė themeluar nė datėn 12 qershor tė vitit 2018, pra tre muaj para tenderit nė Shqipėri dhe mė pak se tre muaj para se tė blinte Jehona sh.p.k.

Dhe rastėsitė bėhen edhe mė tė forta. Pra nė qershor themelohet nė Kroaci Primus Adriatic. Nė 6 shtator ble kompaninė shqiptare Jehona Software dhe nė 21 shtator Jehona nė konsorcium me njė kompani tjetėr kroate fiton tender 15.2 milionė euro.

Dhe nuk mbaron kėtu. Pronari i Primus Adriatic ėshtė Hrvoje Čabrajić, njė emėr i njohur nė Kroaci dhe partnerė biznesi me vellain e ish kryeministri kroat Zoran Milanovic, ky i fundit tashmė njė emėr i njohur nė Shqipėri.

Nė dhjetor tė vitit 2017, Zoran Milanovic u pajtua nga qeveria shqiptare si kėshilltar pėr tė asistuar Shqipėrinė nė procesin e integrimit europian. Sipas mediave kroate, kumbara e marrėveshjes qė solli Milanovic nė Shqipėri ishte Romana Vlahutin.

(Lexo https://www.total-croatia-news.com/…...ime-min…).

Zoran Milanovic ka qenė kryeministėr i Kroacisė nė periudhėn 2011-2016 dhe njėkohėsisht drejtues i SDP-sė bashkė me presidentin Ivo Josipovic. Tė dy kėta janė njė njohje e hershme e Romana Vlahutinit, e cila ka qenė shumė e lidhur me SDP-nė duke shėrbyer si dhe njė nga kėshilltaret mė tė afėrta tė presidentit Josipovic. Vetėm pesė muaji pasi Milanovic u bė kėshilltar i kryeministrit Rama, qeveria shqiptare do tė niste procedurat pėr tenderin e fiskalizimit dhe kontrata 15.2 milionė euro do tė pėrfundonte nė duart e firmave kroate, njėra prej tė cilave e hapur pas zhvillimit tė tenderit dhe me pronar ortakėn e vėllait tė tij nė biznes.

Tė gjitha rrugėt e tenderit tė majmė tė faturimit tė ēojnė nė Zagreb. Dhe shumica e tyre duket se kalojnė edhe nga zyra e Bashkimit Europian nė Tiranė, gjatė kohės qė ajo drejtohej nga Vlahutin. Disa nė mėnyrė tė dukshme tė tjera pėrmes manovrave mė pak tė dukshme si ajo e Primus Adriatic.

Biznesit dhe qytetarėve shqiptarė tashmė u ka mbetur vetėm tė paguajnė faturėn e majme 15.2 milionė euro dhe tė pėrgatiten pėr tė paguar miliona euro tė tjera pėr tė blerė programet e reja kompjuterike, qė do tė zėvendėsojnė kasat.

Njė “Croatian Job”. Ajo qė mbetet pėr t’u parė ėshtė nėse ėshtė gatuar vetėm nė zyrat e qeverisė shqiptare apo dhe ato te institucioneve ndėrkombėtare.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 20:12   #25
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,507
Thanks: 6,457
Thanked 7,019 Times in 3,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Tani nga njera ane nuk eshte gje e keqe valuta me vlere te larte, normale duhet te kushtoje qe mos Ta pushtoje kushdo ... me 10 millione leke te vjetra dhome e guzhine , eshte qesharake pasi kjo
Sjell pasoja dhe prb te tjera Sociale , ne te ardhmen... sic P.O. ndodh tani pshm, nje katastrofe e madhe .

Gjithsesi per mendimin tim ne Tr akoma gjen banesa me c’mime shume te lira dhe nuk
Krahasohet me shtetet ne fjale .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur