Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-08-2019, 13:40   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,163
Thanks: 8,201
Thanked 3,759 Times in 2,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Serbia e liroi tri vite mė herėt vrasėsin e 14 civilėve shqiptarė nė Podujevė

Miodrag Solaja, i dėnuar pėr vrasjen e 14 civilėve shqiptarė gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, nuk e pėrfundoi dėnimin e tij.
I dėnuari pėr ekzekutimin e shtatė fėmijėve nė oborrin e njė shtėpie nė vitet 1998-99 nė Kosovė, u lirua nga burgu nė Serbi tre vjet para se tė pėrfundonte dėnimin e tij. Nė Qeverinė e Kosovės janė shprehur tė indinjuar me kėtė lirim, ndėrkohė kanė deklaruar se nuk ka pajtim me Serbinė derisa kriminelėt lihen tė lirė.
Veprimin e Serbisė, duke i dhėnė lirim tė parakohshėm tė dėnuarit pėr krime Miodrag Solaja, Qeveria e Kosovės po e konsideron tallje me viktimat e luftės.
Kjo po quhet vrasje e dyfishtė, nė veēanti pėr familjarėt tė cilat posedojnė dėshmi pėr krimet e Serbisė nė Kosovė.
Jahja Lluka, kėshilltar i kryeministrit Ramush Haradinaj, thotė pėr KosovaPress se po dėshmohet qė Serbia nuk ėshtė e interesuar pėr drejtėsi dhe vetėm po luan lojėra pėr pėrfitime tė saj karshi Bashkimit Evropian.
“Ne jemi tė indinjuar me kėtė lirim dhe duhet me thėnė hapur qė Serbia po vazhdon pėr pėrfitime tė veta ndaj Bashkimit Evropian kinse i dėnon kriminelėt, nė anėn tjetėr ata nuk e mbajnė dėnimin asnjėherė, megjithėse njė dėnim i tillė pėr 14 shqiptarė tė vrarė dėnohet 15 vjet njė kriminel dhe mos me mbajt dėnimin ėshtė absurd, dhe kjo po dėshmon edhe njėherė qė Serbia nuk ka drejtėsi dhe luan lojėra tė ndryshme pėr tė fituar eventualisht nga BE, kinse i dėnon kriminelėt dhe ata lirohen, dhe jo ėshtė vrasje e dyfishtė pėr gjithė ata qė kanė pėsuar”, tha ai.
Miodrag Solaja kishte luftuar nė kuadėr tė njėsisė e njohur si “Akrepat”, gjatė luftės sė viteve 1998-99 nė Kosovė.
Sipas Llukės, “Akrepat” mendohet tė kenė kryer edhe krime tė tjera, pėrveē vrasjes sė 14 civilėve.

“Nuk mund tė ketė pajtim me Serbi nė derisa kriminelėt lirohen. Dhe ėshtė keq me fol, por nėse njė shqiptar vlen 10 muaj ose 12, atėherė ēfarė drejtėsie ėshtė kjo dhe ēfarė pajtimi kėrkojnė ata”, tha ai.
Ai e konsideron absurd edhe vendimin pėr vetėm 15 vjet burg pėr Miodrag Solaja, derisa dihej se ai kishte ekzekutuar 14 njerėz.
Pėr lirimin e tij, reagoi edhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Enver Hoxhaj, i cili tha se Serbia nė vazhdimėsi po tallet me viktimat e luftės.
“Serbia nė vazhdimėsi po tallet me viktimat e luftės! Kėtė e ka bėrė nė Bosnje e po vazhdon ta bėjė edhe me Kosovėn! Kėto ditė nė Serbi ėshtė liruar nga burgu, tre vjet para pėrfundimit tė dėnimit, personi i cili ėshtė akuzuar dhe dėnuar pėr vrasjen e 14 civilėve shqiptarė nė Kosovė. Nga ky krim arritėn tė shpėtojnė pesė fėmijė, e nė mesin e tyre edhe Saranda Bogujevci. Lirimi i kriminelit serb ėshtė dėshmi qė Serbia po vazhdon tė luaj me nervat e tė gjithve nė tė gjitha planet, madje edhe atė ushtarak!”, ka shkruar Hoxhaj.
Miodrag Solaja ishte dėnuar nė vitin 2008, pėr pjesėmarrje nė vrasjen e 14 civilėve nė Podujevė tė Kosovės, mė 28 mars 1999.
“Akrepat”, tė cilėt i shėrbenin Sllobodan Millosheviqit, nė atė kohė po vendoseshin nė shtėpi tė braktisura nė Podujevė ku gjetėn tri familje shqiptare.
Ata i rreshtuan dhe i qėlluan pėr vdekje, ku 14 prej tyre vdiqėn dhe pesė fėmijė mbijetuan, nė mesin e tyre edhe Saranda Bogujevci, sot deputete nė Kuvendin e Kosovės. “Akrepat” vranė shtatė tė mitur dhe qėlluan Bogujevcin mė 16 plumba.
Miodrag Solaja u dėnua mė 14 vjet burg, pas njė viti qėndrim nė paraburgim. Gjykata e Lartė e Beogradit i dha lirimin e parakohshėm mė 23 korrik tė kėtij viti.
__________________________________________________ _________
https://telegrafi.com/serbia-e-liroi...net-e-kosoves/
______________________________________________

"Deputetėt e parlamentit tė Kosovės mė 3 gusht tė vitit 2015, me shumicė votash kanė votuar ndryshimet kushtetuese, qė mundėsonin themelimin e Gjykatės Speciale pėr krime lufte.
Pas njė seance maratonike qė nga mėngjesi, pro themelimit tė Gjykatės Speciale votuan 82 deputetė, 5 ishin kundėr dhe njė abstenoi.
Amendamentin pėr ndryshimin e kushtetutės, qė mundėson themelimin e Gjykatės Speciale, e prezantoi para deputetėve kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa".

Ne mesin e 82 deputeteve qe votuan gjykaten serbe kunder shtetit te Kosoves ishte edhe enver hoxhaj qe votoi pro gjykates duke ngrit 2 duert nalt.

Kriminelin serb nuk e ka lirue gjykata e larte serbe por themelimi i gjykates serbe te hages nga 82 plehrat e "skupshtines" se Kosoves. Vota e ketyne legenave te paftyre ka la fajet dhe t'gjitha krimet qe ka bo serbia ne Kosove.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur