Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-08-2019, 07:06   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,131
Thanks: 11,556
Thanked 6,279 Times in 2,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
"Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

PARADOKSET NUK KANĖ TĖ SOSUR…
Nga admin - 13 Gusht 201904
Kristaq Turtulli - intervistė


(Apologji pėr vete dhe pėr tė tjerėt pjesa e nėntė)

Seē mu kujtua sot pėr shumė arsye njė ngjarje nė vitet e para tė demokracisė… Mora shkas prej gjetjes sė shtatores tė pėrēudnuar tė heroit tonė kombėtar Gjergj Kastriotit Skėnderbeut. Prej indinjatės sė thellė, tė rrėzimit tė bustit nė Mitrovicė, tė shenjtores botėrore, tė Nėnė Terezės. Heqjes sė shtatores sė Shtjefėn Gjeēovit. Sheshi Skėnderbe oshtin nga arabishtja. Mbulojnė heroin tonė kombėtar dhe sė fundi ngrihet pėrkujtimore nė mes tė Tiranės pėr turqit e Turqisė. Qeveritarėt e politikanėt tanė e quajnė arritje tė shėnuar.

Nė mesin e natės sė 19 Janarit tė vitit 2014, nė Mitrovicė, u rrėzua pėrdhe busti i simbolit tė veēantė nė botė tė mirėsisė dhe dhembshurisė: NĖNĖ TEREZA. Shenjtorja e gjithė njerėzimit. Kjo ėshtė njė vepėr jashtėzakonisht barbare me njė prapavijė shumė tė rrezikshme. Bota e do, e nderon, e adhuron, Nobelisten e madhe. Ndėrsa disave u vret sytė pėrmendorja e njė NĖNE! Disa miq indianė mė pyetėn prej nga je, u thashė jam nga Shqipėria. Ata tundėn kryet me respekt dhe mė thanė, je nga vendi ku lindi Nėnė Tereza. Presidenti i Amerikės Bill Klinton ka thėnė pėr nėnė Terezėn: ‘Nėnė Tereza ishte para qė mė dha dashuri pėr Shqipėrinė dhe Shqiptarėt dhe jam krenar pėr ndihmėn qė u dhashė nė luftėn e Kosovės, pėr mbrojtjen e lirisė dhe tė drejtave njerėzore.’ Asgjė nuk ėshtė rastėsore.

Njė muaj pas rrėzimit tė simbolit tė mirėsisė Nėnė Terezės, ndodhi njė hata tjetėr, u shfaq njė shtatore e pėrēudnuar:
Kush duhet tė mbajė pėrgjegjėsi pėr njė akt tė pakonceptueshėm, tmerrėsisht tė poshtėr
. Kush?! U pėrfol se nė Qafė Kashar, befas u hap spondi e njė makine dhe prej saj nxorėn dhe e flakėn pėrdhe njė shtatore. Kush ishin ata djaj tė ndyrė qė sollėn dhe pėr ēfarė qėllimi e prunė nė mes tė ditės me diell!? Sepse kuptohet nuk mund tė jetė kurrė rastėsi. Mos janė kapuēonė tė zinj, tė shkulur me pėrdhunė prej mesjetės sė errėt? Gjetėsit e parė tė kėsaj gjėje shtangėn prej ēuditė se kjo lloj shtatore nuk ishte parė asnjėherė mė parė dhe ishte diēka tė ngjashme, por qė ishte tmerrėsisht pėrēudnuese, me figurėn mė tė madhe qė ka kombi shqiptar dhe qė do ta kishte pėr nder ēdo komb ta kish tė vetin, nė mbarė globin tokėsor: Gjergj Kastrioti Skėnderbeun.

Nė kėtė gjė pėrēudnuese heroi ynė, nderi dhe lavdia e mbarė kombit Shqiptar, shfaqet gjysmė njeri e gjysme cjap dhe habiti shumė njerėz. Ndėrsa specialistėt thonė qė kjo shtatore ėshtė njė pėrdhosje e imazhit te heroit tonė kombėtar Skėnderbeut. Pra kjo shtatore ėshtė njė provokim, pėr shkak te hibridizimit gjysmė njeri dhe gjysmė cjap bėrė me qėllim tė mbrapshtė pėr tė reflektuar publikisht njė urrejtje tė verbėr ndaj figurės madhėshtore tė Gjegj Kastriotit Skėnderbeut. Ky ėshtė njė turp. Mbasi njė nga shpifjet mė shoviniste deri nė fillim tė shekullit XX nė publicistikėn ballkanase antishqiptare ishte ajo qė thuhej qė gjoja shqiptarėt janė qenie gjysmė njerėz dhe gjysmė kafshė me bisht cjapi ose kali. Prandaj kjo shtatore ėshtė shumė fish e shėmtuar ne ēdo pikėpamje.

Sipas tė dhėnave tė mėtejshme shtatoren e pėrēudnuar e sekuestroi policia dhe priten hetime tė mėtejshme. Se ēfarė bėn policia ėshtė detyra dhe puna e saj. Por ēfarė duhet tė bėjė media dhe inteligjencia shqiptare ėshtė pėrgjegjėsia dhe detyra e tyre. Rrufetė nė qiell tė kthjellėt kanė flakėn dhe pėrvėlimin pas…

Dhe menjėherė tė shkon mendja, ashtu siē vete gjuha aty ku dhemb dhėmbi, nė tė shkuarėn dhe tė tashmen e mėmėdheun tonė tė dashur, tė shumėvuajturės Shqipėri. Rrebeshet e pandėrprera tė kohėrave, tymtajat e mjegullat e mėdha, pėrplasjet, luftėrat, shkatėrrimet, lėvizjet, mohimet dhe shpėrnguljet e pafundme…

Sa shumė heronj, luftėtarė tė paepur, figura tė shquara, personalitete, kanė dalė nga gjiri i popullit shqiptar pėrgjatė rrjedhės sė harbuar tė shekujve, me mijėra dhe dhjetėra mijėra. Aq sa ėshtė e pamundur ti numėrosh. Po ta shohėsh me kujdes, nė bazė tė frymės sė popullsisė, hapėsirės territoriale. Shqipėria ka nxjerre mė shumė trima, personalitete, figura tė shquara se sa ka shkėmbinj dhe gurė. Shumė prej kėtyre heronjve dhe njerėzve te thjeshte qė situata i bėri tė pamposhtur, qė kanė bėrė histori dhe qėndresė stoike.

Shumė prej tyre qėllimisht janė pėrpjekur pėr ti nėpėrkėmbur, mohuar, fshirė nga memoria e bashkėkohėsve dhe brezave tė ardhshėm. Shumė prej pakujdesisė kohė. Tė tjerėt nga indiferentizmi, xhelozisė, kushte tė vėshtira tė pėrballimit, tė pushtimeve tė njėpasnjėshme. Pėr fat tė keq ata janė lėnė nė haresė, shumė nuk dihen dhe nuk pėrmenden. Por shumė prej tyre dhe nga neglizhenca dhe mohimi brenda qerthullit tė vetvetes.

Shumė nga kėshtjellat e lashta nė Evropė akoma qėndrojnė mė kėmbė edhe pse janė ndėrtuar nė thellėsi tė shekujve. Pėr fat tė keq kėshtjellat tona, me shumė histori sakrifice dhe qėndrese janė tė rrėnuara. Shumė prej tyre tė rrafshuara pėr tokė, tė humbura pa gjurmė. Kreshnikėt, trimat dhe heronjtė e zhdukur arbėrorė, tė cilėt u bėnė njė qėndresė tė jashtėzakonshme tė huajve dhe mė pas hordhive turke. Tė gjithėve nuk u gjendet as nami dhe nishani duke filluar qė nga mė tė hershmit: Pirro i Epirit, Bato, Teuta, Genci, deri tek Gjergj Kastrioti Skėnderbeu e Lekė Dukagjini etj!

Mund ti shkrepet dikujt e flet: Na more, ē’thotė ky, a mund tė krahasohemi ne me Evropėn, Anglinė dhe mbretėrimin e lashtė anglez! Po ēfarė ka Anglia, komb ai, komb dhe ne. Pastaj miku im, shosharja kur e ka shoshėn nė dorė, lėvdon shoshėn e vet dhe jo tė botės. Pėrse ne gjithnjė lėvdojmė gjėnė e botės dhe nėnvleftėsojmė gjėnė tonė?! Pikėrisht kėtu fillon lėkundja dhe gabimi.

Edhe pse nuk mund tė jenė kurrė njėlloj; ta nėnvleftėsosh, nėnēmosh njė ēėshtje, njė problem, njė kauzė, dhe ti neglizhosh ato, tė mos u kushtosh rėndėsi. Tė dyja janė tė dėmshme dhe vrastare.

‘Lumturia e jetės suaj varet nga cilėsia e mendimeve tuaja.’ Ka thėnė dikur Markus Aurelius, perandori romak, nė librin: ‘Meditime dhe shkrime pėr veten’.

Nuk ka pėrse tė na mundojė inferioriteti dhe kompleksiteti. Ne kemi shumė data, ngjarje dhe histori, si dhe shumė heronj. Nė betejėn e Fushė Kosovės ish shqiptari Millosh qė vrau sulltan Muratin. Mė pas ne nuk e ndėrpremė pėrpjekjet. Bėmė njė luftė tė madhe, u vramė u premė pėr flamur dhe identitet. Tė tjerėt kacafyteshin vrisnin njėri tjetrin pėr fron dhe fqinjėt tanė pranuan kompromisin, vasalitetin, zgjatėn kokėn me bindje pėrpara satėrit dhe lakut turk.

Koha na ndėshkoi me pa tė drejtė, por dhe ne mė vonė pėr efekt tė incidenteve, rastėsore kohore, nė vorbullėn e rrėmbyeshme ndėshkuam veten. I lidhjes zinxhir tė pasgjidhshmėsisė, destinimit, rrėmujės edhe paradoksit. Paradokset vazhduan nė rrjedhėn e turbull tė viteve, e vazhdojnė sot e kėsaj dite, ngrehim, lartėsojmė, rrėzojmė, shkatėrrojmė, heronj, figura dhe mite. U japim botės me zemėrgjerėsi tė marri, qeshim pa ditur pėrse dhe hamė veten pa ditur se ēfarė kėrkojmė.

Tė tjerėt nuk kanė tė shkuar dhe histori, se janė tė rinj. Logjikisht mundohen ta krijojnė, ta ngrenė prej hiēit dhe tė mburren me tė, duke vėnė kudo shėnime nė pllaka pėrkujtimore dhe pėrmendore. Ne shkulėm pllakat pėrkujtimore dhe rrėzuam pėrmendoret. I injoruam ato, i pėrbuzėm, i rrėzuam. Shkatėrruam gjithēka qė ngriti dhe ndėrtoi mbreti Zog. Ai nuk ish i pikuar prej qiellit, por qe rezultati dhe mesatarja e kohės nė tė cilėn jetoi, punoi dhe mbretėroi. Figurat e ndritura si Gjegj Fishta, Thoma Orogollaj, Mustafa Kruja, e shumė tė tjerė. I pėshtymė, i mohuam, i burgosėn, i pushkatuam, i flakėm nėpėr lumenj dhe humnera tė mos u gjendej asnjė eshtėr, as nami dhe nishani. Ngritėn kulte tė tjera i bėmė Zota. I rrėzuam dhe kėta, i burgosėn, i torturuam, i pushkatuam.

‘Sikur kuajt tė dinin tė vizatonin, ata me siguri perėnditė e tyre do ti bėnin qė tu ngjisnin kuajve.’ Ka thėnė filozofi i lashtė, Ksenofani i Kolohonit.

Por historia, jo marrėzia. A mund ti ngrihet njė turbe dhe tė bėhet shenjtor pushtuesi, sulltani Murat qė u vra prej shqiptarit Millosh. Sulltan Murati punoi pėr Turqinė, le ta vlerėsoje Turqia. Ky gjakatar ish pushtues jo shenjtor, solli errėsirėn qė ngriti male me koka tė pafajshėm? Sulltanėt e tjerė shkatėrruan gjurmėt e civilizimit, dogjėn kėshtjellat, mburojat e maleve tona, morėn jeniēerė dhe nėpėr hareme fėmijėt dhe lulen e kombit. Zhytėn Shqipėrinė nė errėsirėn mė tė madhe tė pushtimit, vrasjes, shkatėrrimit, nxirosjes dhe tė zhvleftėsimit! Qė tė bėsh shenjtor pushtuesin pėr shkak servilizmi, budallėku, maskarallėku dhe mungesė identiteti, duket tė mohosh historinė, tė pėrmbysėsh qėndresėn, tė ngresh nga balta tė vrarėt dhe ti rivrasėsh martirėt e heronjtė e kombit.

Turqia na mbajti 500 vjet tė pushtuar. Njė periudhė tmerrėsisht e gjatė pushtimi. Turqia shfrytėzoi pa mėshirė, thithi, palcėn e vlerave dhe bijve mė tė mirė tė vendit. Mė thoni ju lutem ēfarė vepėr, a ndryshim bėri, apo ngriti nė Shqipėri? Veē terr obskurantizėm dhe mjerim. Turqia qė tė mbahet mėnd, pėrveē se ngriti xhami dhe turbe. Tė mohosh gjakun e derdhur, nderin dhe dinjitetin, luftėn, martirėt qė vranė dhe ju rrjepėn lėkurėt nė Anadoll, shumė bukur mund tė nėpėrkėmbėsh heroin kombėtar Gjergj Kastriotin Skėnderbeun, kalorėsin, mbrojtėsin e Evropės dhe luftėn e tij heroike 25 vjeēare…

Gjithnjė kanė qenė nė pėrgjim dhe dashakeqėsi fqinjėt tanė serbė a grekė. Ata ngrihen e shfrytėzojnė rastin dhe “pohojnė” se kreshnikėt e maleve shqiptare: Muji e Halili, Gjergj Elez Alia, si e shumė tė tjerė kreshnikė tė gurės dhe traditės Shqiptare dhe mbi tė gjitha; Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu (alias Jorgjo Kastriotis) na qenka njė “hero i madh grek”, njė “feudal grek i helenizuar mesjetar”. Ata duan tė bėjnė tė njėjtėn gjė siē morėn i greqizuan heronjtė suljotė tė revolucionit grek. Tė cilėt i dhanė lirinė Greqisė si; Marko Boēari, Bubulina, Xhavellat. Kundriotėt e shumė e shumė tė tjerė. Siē morėn dhe greqizuan tė gjitha veshjet e mrekullueshme, kėpucėt me xhufka tė kuqe, doket dhe zakonet tona. Dhe ne nuk kemi zė tė flasim tė themi kėtė tė vėrtetė me zė lartė, edhe pse tani ėshtė ‘demokraci.’

Pėr fat tė keq dhe pėr marrinė tonė, Shqipėrisė, mėmėdheut tonė tė dashur qė i ka rezistuar shekujve dhe rrebesheve si rrallė popull tjetėr, i kanė vjedhur dhe po i vjedhin pėrditė historinė dhe vėrtetėsinė e pa mohueshme, atė para Krishtit dhe atė pas Krishtit. E pėrvetėsuan grekėt Aleksandrin e Madh tė Maqedonisė. U turrėn dhe pėrvetėsuan heroikėn, madhėshtinė, mendjemprehtėsinė e Pirron e Epirit, sepse nėpėrmjet tij duan tė pėrvetėsojnė dhe ta quajnė troje greke gjithė Epirin.

Tani ata dėgjojnė dhe shohim se ēfarė po ndodh nė trojet shqiptare. Na nervozon dhe indinjon pafytyrėsia e politikanėve, mefshtėsinė e pseudo intelektualeve dhe marrėzia e fanatikėve dhe injorantėve. E shohin me trishtim pafuqinė dhe indiferencėn e historianėve, intelektualėve, prandaj tė tjerėt kėrkojnė tė pėrvetėsojnė historinė e lavdishme, Skėnderbeun luftėn e pashoqe dhe sakrificat sublime…

Dhe kur nuk mundin ta bėjnė tė tyrin NĖNĖ Terezėn dhe as tė madhėrishmin Skėnderbe, rrėzojnė dhe krijojnė pėrēudnime tė ndyra…

Po kjo e fundit ē’tė jetė? Kur e pagėzuan dhe politikanėt tanė?

Maskarallėk mefshtėsi, idiotėsi, servilizėm, poshtėrsi. Ju lutem mė thoni ēfarė emri ti vėmė?! Po ne kaq tė pazotė jemi?!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 11:00   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,896
Thanks: 4,399
Thanked 4,767 Times in 3,170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Qa ti thuash mo Demke, shkelqyer e ka thene Kristaqoja, po kujt te ja thote?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 13:34   #3
gladiola
V.I.P
 
Avatari i gladiola
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Shqiperi...Korce
Posts: 2,150
Thanks: 1,000
Thanked 631 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
gladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Shume interviste e bukur dhe e sakte e ish kolegut dhe shkrimtarit e poetit te mirnjohur korcar! Te pergezoj miku im per kete analize kaq te sakte dhe shkencore!Mire e ka Pirati!Ta degjojne dhe lexojne politikanet tone qe eshesin veten per 5 aspra! Te pershendes!
gladiola nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 14:35   #4
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

O turtull nuk doi cfare flet.

Dihen keto gjera, nuk eshte se po na thua ndonje gje te madhe.

Nuk ka lidhje ai memorial i vogel 1.5 metra katroroe ne nje zone te humbur te liqenit me ofendimin e bustitit te Kastriotiti dhe ofendimin e Nene Terezes.

Ata qe e kane bere jane a nuk jane 10 veta gjithesj, dhe shume mire mund ti kapesh dhe ti fusesh 100 vite burgim, kush ofendon Kastriotin.

Sa per Nene Terezen, une jam i krishtere ortodoks, e njoh mire krishterimin dhe dogmen, ndryshe nga 99% e shqiptareve dhe nuk kam ndonje respekt te madh per Nene Terezen, mendoj se eshte figure e dyshimte.

Ndoshta duhet marr leje dhe prej njerezve te zones nese duan apo nuk duan te ngrihen buste te caktuara.

E ke marr parasysh ti ndonjehre kete pjese?

Jane pikerisht '' intelektualet'' e Shqiperise dhe trojeve shqiptare qe ngaterrojne me vetdije Perandorine Osmane (qe ishte nje perandori multi etnike fetare ( deri diku) pa kufizime etnike dhe pa identifike te tilla )me Turqine qe u krijua si shtet komb ne 1923, pa shkuar me tej pastaj qe shqiptaret ishin nje nder shtyllat kurrizore te vet Perandorise Osmane, nuk mbaron dhe fillon historia e shqiptarev me Kastriotin.

Nese shqiptaret duan te kufizojne historine e tyre vetme me 36 vite te Lidhjes se Lezhes, duhet te pyesin veten pse jane sot 80% myslimane dhe nga ana tjeter duhet te rikonvertohen.

E kuptoni ju se cfare behet kutu, sa te paafte jane shqiptaret per te kuptuar perkufizimet historike, identitetet, dhe sa te paafte jane per te krijuar aleanca dhe marrdhenie gjeopolitike.

Nui behen mardheniet gjeopolitie me tendencen e malokeve te lacit dhe fushe arrezit qe ju ka ngel ende turku ne goje nderkohe qe me temrin ''turk'' nuk e dine se ishin te gjithe shqipytare mysdlimane dhe se '' turq'' ka pas gati 0 ne trojet shqiptare.

Jeni out fare ne cdo askpet si komb, si popull dhe ne cdo gje, nese mardhenie gjeopolitike quani lepirjen e bythes ndaj Amerikes ne cdo gje, leiprjen bythes ndaj cifuteve, te presesh ndonje kokcke nga pederastet dhe kurvat e BE, jeni ju qe ja fusni koken ne byth shqiptareve dhe jo ai memorial i vogel.


Ngaterroni figura , kohra, epoka, perandori dhe shtete qe nuk kane lidhje me njera tjetren dhe qe per me teper i ndajne qindra vite ne kohe.


Dhe 2 gjera te fundit kam per te thene per kete teme qe injoranca dhe kompleksi qe kane shqiptaret me vetveten i kane bere te diksutojne 5 dite kete ceshtje kaq te parendesishme.


1. I vetmi komb dhe shtet qe ka repsektuar shqiptaret si popull dhe i ka pritur gjithmone mire keto 30 vite ka qene Turqia. Nese shqiptaret jane cilesuar vrases, mafioze, gabel etj etj ne vendet ku kane ikur, ne Turqi edhe sot cilesohen vellezer, cilesohen pjese e elites atje.

E dini ju sa organizata shqiptare ka ne turqi? E dini qe Erdogani me iniciaitven e vet e futi gjuhen shqipe me zgjedhje ne cdo shkolle ne Turqi?

A e dini qe vetem per Adem Jasharin ka 2 memoriale ne turqi? 2 parqe, nje ne Stambill dhe nje tjeter ne Ankara me duket.

Dhe ju u tmerruat se u vu nje pllakadae aq e vogel diku ne periferi te Tiranes?

Mos pershtyni mbi njerezit qe ju resppektojne, eshte shume me e ndershme te nderprisni mardheniet me turqine, sesa te mbani keto inate idiote dhe ma pas tiu kerkoni ndihyme ne caste te veshtira.

Kete e them si i krishtere, ( qe ndoshta disave u duket paradoksale), por mbi te gjitha ne interes te shqqiptareve, mos u shfaqni si te pabese.


2. Pika e 2te dhe ndoshta me e rendesishmja....

Ku Turtulli na permend Aleksadrin dhe Pirron e Epiriti....

A e di ky Turtulli qe shqiptaret nuk dine as 10% te historise s etyre ne keto 1,000 vitet e fundit ?

Cfare pervetsimi te Aleksandrit dhe Pirros pret ky?

Le ta na tjote ky Turtulli sesi do ja verteotje ky botes qe 2 figura 2,400 vite me pare jane te lidhur me shqiptaret sot? Si do ta beje, ka ndonje strategji?

Dhe nga ana tjeter kush i ka ndaluar shqiptaret te lobojne figurat dhe historine tyre?


Kush i ka nadluar shqiptatet te ngrejne buste dhe muzeume per Princat shqiptare te mesjetes, per Qyprylinjte, per Ali Pashen, per Dianstine shqiptare te Egjiptit dhe Sudanit, per Stratiotet, per Preotrianet, per perandoret ilire Te Romes?


Ju ka ndaluar njeri?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 13-08-2019 nė 14:43
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 14:41   #5
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gladiola Shiko postimin
Shume interviste e bukur dhe e sakte e ish kolegut dhe shkrimtarit e poetit te mirnjohur korcar! Te pergezoj miku im per kete analize kaq te sakte dhe shkencore!Mire e ka Pirati!Ta degjojne dhe lexojne politikanet tone qe eshesin veten per 5 aspra! Te pershendes!
Turtulli eshte nje cope injoranti, si shumica e '' elites'' shqiptare.

Cfare di per historine dhe perkufizimin e identiteteve nje ''shkrimtar'' i panjohur si Turtulli?

Analiza e ketij i duket e sakte vetem injoranteve, njerezve me komplekse te thella dhe kombeve te dobta pa identitet dhe pa kembe ne toke sic jane shqiptaret.

110 vite shqiptaret perpeliten me te njejta idiotlliqe dhe nuk diten kurr te ngrejnje mardhenie te qendrushme gjeopilitike.

Lepijini hajdarin Bill Klintonit.

Ai qe ka shkuar 24 here ne avionin e pedofilit dhe trafikanitit cifut Jefry Espetin qe qe bashke shkonin dhe pall..onin 13 vejcare ne avion ose ne vilen e Espteinit.

I ke marr vesh lajmet e fundit apo jo?

Ngrijini buste atij dhe gruas se tij, si qente e zgjebosur dhe injorante qe jeni katandis
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 17:26   #6
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,850
Thanks: 3,795
Thanked 3,068 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O turtull nuk doi cfare flet.

Dihen keto gjera, nuk eshte se po na thua ndonje gje te madhe.

Nuk ka lidhje ai memorial i vogel 1.5 metra katroroe ne nje zone te humbur te liqenit me ofendimin e bustitit te Kastriotiti dhe ofendimin e Nene Terezes.

Ata qe e kane bere jane a nuk jane 10 veta gjithesj, dhe shume mire mund ti kapesh dhe ti fusesh 100 vite burgim, kush ofendon Kastriotin.

Sa per Nene Terezen, une jam i krishtere ortodoks, e njoh mire krishterimin dhe dogmen, ndryshe nga 99% e shqiptareve dhe nuk kam ndonje respekt te madh per Nene Terezen, mendoj se eshte figure e dyshimte.

Ndoshta duhet marr leje dhe prej njerezve te zones nese duan apo nuk duan te ngrihen buste te caktuara.

E ke marr parasysh ti ndonjehre kete pjese?

Jane pikerisht '' intelektualet'' e Shqiperise dhe trojeve shqiptare qe ngaterrojne me vetdije Perandorine Osmane (qe ishte nje perandori multi etnike fetare ( deri diku) pa kufizime etnike dhe pa identifike te tilla )me Turqine qe u krijua si shtet komb ne 1923, pa shkuar me tej pastaj qe shqiptaret ishin nje nder shtyllat kurrizore te vet Perandorise Osmane, nuk mbaron dhe fillon historia e shqiptarev me Kastriotin.

Nese shqiptaret duan te kufizojne historine e tyre vetme me 36 vite te Lidhjes se Lezhes, duhet te pyesin veten pse jane sot 80% myslimane dhe nga ana tjeter duhet te rikonvertohen.

E kuptoni ju se cfare behet kutu, sa te paafte jane shqiptaret per te kuptuar perkufizimet historike, identitetet, dhe sa te paafte jane per te krijuar aleanca dhe marrdhenie gjeopolitike.

Nui behen mardheniet gjeopolitie me tendencen e malokeve te lacit dhe fushe arrezit qe ju ka ngel ende turku ne goje nderkohe qe me temrin ''turk'' nuk e dine se ishin te gjithe shqipytare mysdlimane dhe se '' turq'' ka pas gati 0 ne trojet shqiptare.

Jeni out fare ne cdo askpet si komb, si popull dhe ne cdo gje, nese mardhenie gjeopolitike quani lepirjen e bythes ndaj Amerikes ne cdo gje, leiprjen bythes ndaj cifuteve, te presesh ndonje kokcke nga pederastet dhe kurvat e BE, jeni ju qe ja fusni koken ne byth shqiptareve dhe jo ai memorial i vogel.


Ngaterroni figura , kohra, epoka, perandori dhe shtete qe nuk kane lidhje me njera tjetren dhe qe per me teper i ndajne qindra vite ne kohe.


Dhe 2 gjera te fundit kam per te thene per kete teme qe injoranca dhe kompleksi qe kane shqiptaret me vetveten i kane bere te diksutojne 5 dite kete ceshtje kaq te parendesishme.


1. I vetmi komb dhe shtet qe ka repsektuar shqiptaret si popull dhe i ka pritur gjithmone mire keto 30 vite ka qene Turqia. Nese shqiptaret jane cilesuar vrases, mafioze, gabel etj etj ne vendet ku kane ikur, ne Turqi edhe sot cilesohen vellezer, cilesohen pjese e elites atje.

E dini ju sa organizata shqiptare ka ne turqi? E dini qe Erdogani me iniciaitven e vet e futi gjuhen shqipe me zgjedhje ne cdo shkolle ne Turqi?

A e dini qe vetem per Adem Jasharin ka 2 memoriale ne turqi? 2 parqe, nje ne Stambill dhe nje tjeter ne Ankara me duket.

Dhe ju u tmerruat se u vu nje pllakadae aq e vogel diku ne periferi te Tiranes?

Mos pershtyni mbi njerezit qe ju resppektojne, eshte shume me e ndershme te nderprisni mardheniet me turqine, sesa te mbani keto inate idiote dhe ma pas tiu kerkoni ndihyme ne caste te veshtira.

Kete e them si i krishtere, ( qe ndoshta disave u duket paradoksale), por mbi te gjitha ne interes te shqqiptareve, mos u shfaqni si te pabese.


2. Pika e 2te dhe ndoshta me e rendesishmja....

Ku Turtulli na permend Aleksadrin dhe Pirron e Epiriti....

A e di ky Turtulli qe shqiptaret nuk dine as 10% te historise s etyre ne keto 1,000 vitet e fundit ?

Cfare pervetsimi te Aleksandrit dhe Pirros pret ky?

Le ta na tjote ky Turtulli sesi do ja verteotje ky botes qe 2 figura 2,400 vite me pare jane te lidhur me shqiptaret sot? Si do ta beje, ka ndonje strategji?

Dhe nga ana tjeter kush i ka ndaluar shqiptaret te lobojne figurat dhe historine tyre?


Kush i ka nadluar shqiptatet te ngrejne buste dhe muzeume per Princat shqiptare te mesjetes, per Qyprylinjte, per Ali Pashen, per Dianstine shqiptare te Egjiptit dhe Sudanit, per Stratiotet, per Preotrianet, per perandoret ilire Te Romes?


Ju ka ndaluar njeri?
Ke thene shume gjera dhe nuk po merrem te shpjegoj pse je gabim ne shume nga ato qe thua, por nuk ke sqaruar perse duhej ngritur ai memorial?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 18:07   #7
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ke thene shume gjera dhe nuk po merrem te shpjegoj pse je gabim ne shume nga ato qe thua, por nuk ke sqaruar perse duhej ngritur ai memorial?
Une nuk jam gabim ne asgje qe them, por nese ti mendon keshtu, pa na sqaro nje here pse jam une gabim.


O thuaj pse jam une gabim, ose mos flit fare. ( do te te pergjigjem edhe tek ajo tema tjeter por nuk kam pas kohe)

Une nuk jam fare per ngritjen e atij memoriali, por nuk shoh ndonje skandal te madh.
Po te ishin shqiptaret ky komb kaq i madh dhe kaq krenar dhe kaq i paartishem nuk do ishin katndis si gabelet keto 30 vite.


Ne turqi ka plot vende me emra shqiptaresh etj, nje shembull ta kam dhen me lart.

Pra ceshtja eshte tek kriteret, ju patriotet e medhenj skandalizoheni per kete memorial 1.5 metra katrore, nderkohe qe ketu ka buste dhe memoriale nga me idiotet, qe tek Papa qe vizitoi Shqiperine, qe ka bere agje per kete vend, deri tek busti i pervrses Clinton ne Sarande qe e hoqen at idiotet qe e vune mbasi fitoi trumpi, tek busti i Zogut, varreza te ndrsyme etj.

Ah harrova qe Rama drogaxhiu do ngreje nje muzeum per cifutet ne Vlore, nderkohe qe nuk ka asnje muzuem per Laberine apo per Luften e Vlores ne 1920 apo per familjen Vloraj.

Ah harrova qe eshye hap nje qytete muxhhedinesh ne Shqiperi me 4,000 veta nen arme, dhe askush, biles edhe ne kete forum, biles edhe ti nuk i kushtove rendesi temes qe hapa une, dhe keta jane rrezi i vertete, qe po te duan marrin Tiranan ne kontroll, dhe jo nje memorial 1/5 metra katrore.

Asnje reagim nuk ka nga ana juaj per asnje nga ngjarjet me siper.

Zotni, nese ju keni kaq te kompleksuar ne emardheniet me Turqine nderprisni mardheniet e kete shtet.

Thuaji turqise qe parqet, rruget etj qe ka me emra shqiptaresh, organizatat e shqiptareve atje, nderimet e ndryshme qe behen, si ne 28 Nentor ku Asamblela e Ankarase u mbush me flamuj shqiptar etj, ti heqin.


Keshtu qe me lehte e keni tja mbani ne goje perendimit dhe cifuteve, biles pervec Klintonit, ngrijini nje bust edhe Epsteinit, qe bashke me klintojnin qin..in 13 vjecare neper vila.

Pervec 2 bqazave qe Amerikanet kane apo do kene ne trojet shqiptare, thuaji nine ngrejne edhe 3 baza te tjera, se pi.dh ka lt ketu, te keanqen edhe ushtaret.

Kjo eshte tere filozofia dhe jeta juaj, lepi byth dhe shpreso se do jetosh.

komb i marr fund dhe qe do vdesi pa lene gjurme fare keto 120 vite.


Ti heqin keto emrtime dhe ndrimes shqiptaresh dhe nderprisni mardheniet diplomatike.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 18:28   #8
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,850
Thanks: 3,795
Thanked 3,068 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Une nuk jam gabim ne asgje qe them, por nese ti mendon keshtu, pa na sqaro nje here pse jam une gabim.


O thuaj pse jam une gabim, ose mos flit fare. ( do te te pergjigjem edhe tek ajo tema tjeter por nuk kam pas kohe)

Une nuk jam fare per ngritjen e atij memoriali, por nuk shoh ndonje skandal te madh.
Po te ishin shqiptaret ky komb kaq i madh dhe kaq krenar dhe kaq i paartishem nuk do ishin katndis si gabelet keto 30 vite.


Ne turqi ka plot vende me emra shqiptaresh etj, nje shembull ta kam dhen me lart.

Pra ceshtja eshte tek kriteret, ju patriotet e medhenj skandalizoheni per kete memorial 1.5 metra katrore, nderkohe qe ketu ka buste dhe memoriale nga me idiotet, qe tek Papa qe vizitoi Shqiperine, qe ka bere agje per kete vend, deri tek busti i pervrses Clinton ne Sarande qe e hoqen at idiotet qe e vune mbasi fitoi trumpi, tek busti i Zogut, varreza te ndrsyme etj.

Ah harrova qe Rama drogaxhiu do ngreje nje muzeum per cifutet ne Vlore, nderkohe qe nuk ka asnje muzuem per Laberine apo per Luften e Vlores ne 1920 apo per familjen Vloraj.

Ah harrova qe eshye hap nje qytete muxhhedinesh ne Shqiperi me 4,000 veta nen arme, dhe askush, biles edhe ne kete forum, biles edhe ti nuk i kushtove rendesi temes qe hapa une, dhe keta jane rrezi i vertete, qe po te duan marrin Tiranan ne kontroll, dhe jo nje memorial 1/5 metra katrore.

Asnje reagim nuk ka nga ana juaj per asnje nga ngjarjet me siper.

Zotni, nese ju keni kaq te kompleksuar ne emardheniet me Turqine nderprisni mardheniet e kete shtet.

Thuaji turqise qe parqet, rruget etj qe ka me emra shqiptaresh, organizatat e shqiptareve atje, nderimet e ndryshme qe behen, si ne 28 Nentor ku Asamblela e Ankarase u mbush me flamuj shqiptar etj, ti heqin.


Keshtu qe me lehte e keni tja mbani ne goje perendimit dhe cifuteve, biles pervec Klintonit, ngrijini nje bust edhe Epsteinit, qe bashke me klintojnin qin..in 13 vjecare neper vila.

Pervec 2 bqazave qe Amerikanet kane apo do kene ne trojet shqiptare, thuaji nine ngrejne edhe 3 baza te tjera, se pi.dh ka lt ketu, te keanqen edhe ushtaret.

Kjo eshte tere filozofia dhe jeta juaj, lepi byth dhe shpreso se do jetosh.

komb i marr fund dhe qe do vdesi pa lene gjurme fare keto 120 vite.


Ti heqin keto emrtime dhe ndrimes shqiptaresh dhe nderprisni mardheniet diplomatike.
Ne Turqi mund te kete monumente per Adem Jasharin(hera e pare qe e degjoj por po e marr te mirqene), sepse ne Turqi ka nje komunitet shume te madh Shqiptar, me miliona dhe aq me teper ata jane kryesisht nga Kosova. Kjo eshte arsyeja pse turqit kane ngritur ato monumente apo pse ka emra rrugesh, parqesh, et.
Ne perse duhet qe ta ngreme kete monument? Dua nje pergjigje te qarte per kete dhe jo si pjesa e nenvizuar, edhe dua edhe nuk dua. Sqarojme njehere kete pastaj po te duash flasim edhe per te tjerat.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 18:32   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,896
Thanks: 4,399
Thanked 4,767 Times in 3,170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Edhe ti u bere me Harushen o Kastriot. Ēfare ka per tu kontestuar te ajo qe ka shkruar Turtulli? Mos prekni ka thene ke gjosendat tonda kombetare, kjo eshte me shume se legjitime. Ēfare bejne turqet te ajo pjesa e tyre, hane dönnerin ne mengjes e hallven per darke, nuk i ngaterrohet njeri nga ketej.

Jo, po tani shishqebapen te na imponojme te hame, se atyre u duket gjyzel mashadhah pitja.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:57   #10
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Edhe ti u bere me Harushen o Kastriot. Ēfare ka per tu kontestuar te ajo qe ka shkruar Turtulli? Mos prekni ka thene ke gjosendat tonda kombetare, kjo eshte me shume se legjitime. Ēfare bejne turqet te ajo pjesa e tyre, hane dönnerin ne mengjes e hallven per darke, nuk i ngaterrohet njeri nga ketej.

Jo, po tani shishqebapen te na imponojme te hame, se atyre u duket gjyzel mashadhah pitja.
Or zotni, shifni gjerat me me themel, se nuk shihen gjerat kaq ceket sci i shihni ju.

Turtulli e ka gabim ne askeptin historik, ngaterron Osmanet me turqine e krijuar ne 1923, ngateron ose harron ose nuk di rolin e shqiptqareve ne perandorine osmane ( me deshiren e tyre), na flet per mesjeten dhe per dhjetra ngjarje te tjera me injorancen me te madhe etj etj.

Shumica e njerezve qe flasin per historine ne trojet shqiptare perjashto 4 kokkra jane krye injorante.

Nese deshriron, me thuaj se e argumentoj me pika po do.

Ketu e kisha fjalen une.


Sic e thashe ne parim, une nuk jam per kete memorial, por nese shqiptaret do ishin ka njerez me namuz, kaq krenar a ku ta di une, nuk do kishte as satuja te Papes qe nujk ka bere asgje per shqiptaret, as satutja te hillary klinton, as statuja te pedofilit Bill Kinton ( ja ke marr vesh skandalet besoj) etj etj.


Nese ne Turqi kavende dhe rruge per shqiptaret, nuk besoj se prish kaq pune ky memorial i vogel ne cep te Tiranes.


E di ti pse jam kunder une me shume?


Sepse eswhte ende nje ceshtje e brendshme e turqise dhe gjerat mund te ndryshojne ne te ardhmen,

Dhe sepse e ka vene Edi Rama dhe kilka e tij.

Edi Rama nuk do mardhenie te aferta me Turqine sepse eshte njeri me vizion dhe do te krijoje ndikim gjeopolitik, por sepse kujton se eshte lider global dhe kerkon te krijoje miqesira nese cifutet qe e kane promovaur ne krye te polities ne Shqiperi, do e braktisin.

Per keto 2 pika jam me shume kunder.

Por nuk jam kunder qe te ndetohet nje memorial '' turk'' le te themi per te nderuar nje figure apo dicka qe Turqia ka bere, ne parim jo dhe nuk ka asnje arsye qe shqiptaret te jene kunder, 2 pikat e mia me siper i kam shpjeguar.

Sa per gjerat kombetare, kush po i prek mer burr?


Kush i ndalon shqiptaret te ndertojne buste app muzeume apo permendore per historine e tyre?

Sa here kam hapur une tema te tilla?


Kush i ndalon, a ma thua dot?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 00:05   #11
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ne Turqi mund te kete monumente per Adem Jasharin(hera e pare qe e degjoj por po e marr te mirqene), sepse ne Turqi ka nje komunitet shume te madh Shqiptar, me miliona dhe aq me teper ata jane kryesisht nga Kosova. Kjo eshte arsyeja pse turqit kane ngritur ato monumente apo pse ka emra rrugesh, parqesh, et.
Ne perse duhet qe ta ngreme kete monument? Dua nje pergjigje te qarte per kete dhe jo si pjesa e nenvizuar, edhe dua edhe nuk dua. Sqarojme njehere kete pastaj po te duash flasim edhe per te tjerat.
Per pjesen e nenvizuar ja shpjegova piratit ne 2 pika me siper sepse une jam relativisht kunder, besoj se i lexon qe te mos perseris veten.

Absolutisht nuk jam kunder qe te ndertohet nje memporial ne nder te ndonje figure turke apo ku ta di une.

Ceshtja e madhe e di kush eshte ketu?

Ti, dhe shqiptaret e tjere ( qe ne krahasim me ty jane relativisht injorante ne fushen e historise) jeni kunder ketij memorali sepse eshte ceshtje e brendshme e turqise dhe mund te ndryshoje situata politike ne turqi me vone, apo jeni kunder nderimit te cdo gjeje turke ne Shqiperi ne parim?

Nese e shte e 2ta, eshe pabesi dhe injorance e shqiptareve, nuk di cte them.

Nese eshte e para, atehere bie dakord.

Po ka nje park ne turqi me emrin e Adem Jasharit dhe eshte goxha i madh.

Nuk ka rendesi nese ka nje komunitet t emadh shqiptaresh ne Turqi apo jo ( shume jane edhe nga trojet e dibres se madhe dhe shkupit), rendesi ka qe shqiptaret ne turqi respektohen dhe ka shume rruge ne nderim te tyre.


Por gjithsesi une besoj se shqiptaret kane komplekse ne raport me turqine, dhe kane injorance te madhe ne lidhje me te kaluaren.

Nje nga krijuesit e kesaj injorance eshte vet '' elita'' shqiptare, perfshi ketu edhe tipa si Maks Velo, Denis Dyrnjaja apo edhe Pellumb Xhufi.

Kjo eshte kryesorja per mendimin tim.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 00:45   #12
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,293
Thanks: 16,547
Thanked 9,777 Times in 6,618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Them ti bejme nje bust dhe atij pilotit rus qe ra ne krye te detyres afer BrekusheSTANIT.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 13:00   #13
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,850
Thanks: 3,795
Thanked 3,068 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Per pjesen e nenvizuar ja shpjegova piratit ne 2 pika me siper sepse une jam relativisht kunder, besoj se i lexon qe te mos perseris veten.

Absolutisht nuk jam kunder qe te ndertohet nje memporial ne nder te ndonje figure turke apo ku ta di une.

Ceshtja e madhe e di kush eshte ketu?

Ti, dhe shqiptaret e tjere ( qe ne krahasim me ty jane relativisht injorante ne fushen e historise) jeni kunder ketij memorali sepse eshte ceshtje e brendshme e turqise dhe mund te ndryshoje situata politike ne turqi me vone, apo jeni kunder nderimit te cdo gjeje turke ne Shqiperi ne parim?

Nese e shte e 2ta, eshe pabesi dhe injorance e shqiptareve, nuk di cte them.

Nese eshte e para, atehere bie dakord.

Po ka nje park ne turqi me emrin e Adem Jasharit dhe eshte goxha i madh.

Nuk ka rendesi nese ka nje komunitet t emadh shqiptaresh ne Turqi apo jo ( shume jane edhe nga trojet e dibres se madhe dhe shkupit), rendesi ka qe shqiptaret ne turqi respektohen dhe ka shume rruge ne nderim te tyre.


Por gjithsesi une besoj se shqiptaret kane komplekse ne raport me turqine, dhe kane injorance te madhe ne lidhje me te kaluaren.

Nje nga krijuesit e kesaj injorance eshte vet '' elita'' shqiptare, perfshi ketu edhe tipa si Maks Velo, Denis Dyrnjaja apo edhe Pellumb Xhufi.

Kjo eshte kryesorja per mendimin tim.
Ka shumė rėndėsi. Pėrse duhet tė pėrkujtohet Adem Jashari nė Turqi? Ēfarė lidhje ka apo ēfarė ka bėrė ai pėr Turqinė? Asgjė. Por ai pėrkujtohet nė respekt tė njė minoriteti tė rėndėsishėm Shqiptar qė jeton nė Turqi. Ndryshe, nuk ka asnje arsye pse Turqia duhet qė ta respektojė Jasharin dhe ne si shqiptarė nė Shqipėri nuk kemi arsye qė t'jua kėrkojmė.

Nuk ka kuptim kur ti thua jam relativisht kundėr. Ose je pro ose je kundėr, kėtė duhet qė ta sqarosh.
Unė vetė e thashė mendimin tim qė jam kundėr. Arsyeja nuk ėshtė thjesht njė ndėrrim i situatės sė brendshme politike nė Turqi, kjo ka tė bėjė mė shumė me politikėn mes shteteve se sa me mua si qytetar. Unė jam kundėr sepse nuk kam asnjė lidhje me atė ngjarje tė cilėn ky monument pėrkujton, ZERO. Ngritja e atij monumenti ėshtė servilizėm dhe nėnshtrim i klasės sonė politike ndaj neo-Otomanizmit qė pėrfaqėsohet nga Erdogan dhe grupi i tij. Dhe ky nėnshtrim ėshtė bėrė shqetėsues, ngritja e kėtij monumenti ėshtė njė nga shfaqjet e kėtij nėnshtrimi. Unė i pėrkas njė brezi qė kemi ėndėrruar pėr njė Shqipėri si gjithė Europa dhe jo njė Shqipėri pjesė e ndonjė kalifati.
Dhe ti nuk duhet qė tė shqetėsohesh sepse ne Shqiptarėt pavarėsisht difekteve qė kemi dimė qė tė respektojmė atėherė kur duhet. Ne nuk e harrojmė pėrshembull qė nė fillim tė viteve 90-tė vendi ishte nė njė situatė shumė tė vėshtirė sidomos pėrsa i pėrkiste gjėndjes ekonomike. Turqia nė atė moment tė vėshtirė na ndihmoi dhe sidomos njė rol tė madh pati edhe Presidenti i atėhershėm i Turqisė Sulejman Demirel. Pėr kėtė arsye, sot nė Tiranė njė rrugė mban emrin e tij. Kėshtu funksionon reciprociteti dhe kėshtu respektohet njė vend mik dhe jo duke i lėpirė fundin e zorrės sė trashė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 14:21   #14
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 988
Thanks: 35
Thanked 363 Times in 243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

Kush ja shau turqine kacit qe i rente dambullaja! Jo per gje por gjen arsye kaci per te ofenduar e share 99% te shqiptareve. Apo jo kaci? Te gjithe jane injorante pervec kacit. Te gjitha shtetet e botes te perdala pervec lagjes se kacit.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 20:21   #15
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,425
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: "Paradokset nuk kanė tė sosur", nga Kristaq Turtulli

e verteta vonon, - thote populli - por nuk menon.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur