Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-01-2015, 20:20   #21
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,663
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Une kam njerin qe me flet me rrotulla gjithmone ...
U zura vjet me nje jevg ..ju a kam thene me duket
si perfundim e munda lol

Mbas ca ditesh ishim neper qytet familjarisht ,bashke me vjerren
E mire po kalonte nje turist qe kishte nevoj per nje informacion ...
dhe une ja shpjegova ...
Ua tha vjerra pse edhe kete gjuhe e flet ?
Po po tha i biri ...
e kam grua me 5 gjuhe lol
i referohej gjuhes tjeter lol
vjerra shkrete nuku kuptoj gje ahahaha
Sot me erdhi e me tha ..
takova jevgun ..
Une - e ..e po pastaj ?!
Me tha si e mban ti ate gru ahahahaha
Pergjigjen qe i dhash nuk po e them lol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2015, 22:19   #22
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,351
Thanks: 8,942
Thanked 4,676 Times in 2,119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Une kam njerin qe me flet me rrotulla gjithmone ...
U zura vjet me nje jevg ..ju a kam thene me duket
si perfundim e munda lol

Mbas ca ditesh ishim neper qytet familjarisht ,bashke me vjerren
E mire po kalonte nje turist qe kishte nevoj per nje informacion ...
dhe une ja shpjegova ...
Ua tha vjerra pse edhe kete gjuhe e flet ?
Po po tha i biri ...
e kam grua me 5 gjuhe lol
i referohej gjuhes tjeter lol
vjerra shkrete nuku kuptoj gje ahahaha
Sot me erdhi e me tha ..
takova jevgun ..
Une - e ..e po pastaj ?!
Me tha si e mban ti ate gru ahahahaha
Pergjigjen qe i dhash nuk po e them lol
Hė, po prandaj thuaje me rrotulla, se ne e marrim vesh!
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2015, 22:44   #23
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,562
Thanked 4,387 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Rrotulla- kunja ?
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2015, 07:22   #24
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,540
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Shkoi lepuri tu mjeku i dhamve. Po i thot:
A ban me m'i nreqe dhamet e me m'i vu ma t'mdhaj se e kam anmikun e forte, dhelpnen.
Mjeku ja nreqi dhamet si desht lepri. Lepri ju falenderue e po shkon fushes.
Kur mrrini tu ni uje, po i kqyr dhamet e vet n'uje. Ju duken t'vogjel edhe u frigue qe s'un e sulmon dhelpnen me to. Shkoi prap tu mjeku e i tha me ja vu dhamet edhe ma t'mdhaj. At'here mjeku i tha:
Dhambe ma t'mdhaj s'kemi, po ty ba lazem me ta marue ni zemer tjeter, e un zemren s'un ta maroj!
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2015, 07:24   #25
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,540
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Pėr tregime tė Drenicės
Murtezi i Demovite nga Kėrrnina kishte qenė i varfėr. Mirėpo, punėtor i madh dhe shumė i ndershėm. Njė ditė vjeshte punon te Dan Shalaku. Nė bisedė e sipėr bie llafi rreth pastėrrmės. Murtezi i varfėr e nuk kishte mundėsi me pre pastėrrmė pėr dimėr i thotė Danit:
- Allahile Dan a donė me pre diē pėr pastėrrmė sivjet?
- Dani, me emėr tė Zotit fortė edhe te mirė, eja shikoje nė Ahur!
- Murtezi gėzohet! Duke shkuar pėr nė shtėpi vet me vete thotė: qe besa nuk ka me mė bė zė pėr darkė tė pastėrrmės, por pa ja ba edhe unė njė ēivi nuk e la!
Erdhi dita, pastėrma u pre, por Dani nuk e thirri Murtezin. Mirėpo, Murtezi fshehėt nė ahur pas shkallėve tė kullės. Dani pėr ta la gojėn dhe pėr tu betuar se e ka thirr del nė krye tė shkallėve dhe thėrret: Ooo Murtez Dema uooo!!! Murtezi pa njė pa dy del nga nėn shkallėt e bėrtet me sa zė ka: Ooo!!! Kėtu jam o Dan Shalaku oreee!!!
Edhe miqtė e mi tė nderuar paskan dalė nga Sofra e madhe e Drenicės! Qe besa edhe “Murtez Dema” ju rrinė prapa. Shkon Drenica hapa “Rama islamit shkon pėr prapa!!!

Nė kohen e turkut nė njė qytet kishte bėrė zullum tė madh nė popull njė elefant. Pashai qe sundonte nė atė vilajet pėr njė ankesė qe e bėnte banori ja kėpuste kokėn. Ditė, prej ditėsh, tubohen banorėt pėr tė gjet mundėsinė si me u ankuar te pashai kundėr kėtij elefanti (fil) i kanė thėnė tė parėt tonė. E vetmja mundėsi del se Nastradini ėshtė ai qe mund tė ju ndihmoi. E lusin Nastradinin pėr tė ju ndihmuar, Nastradini pranon vetėm me njė kusht. Kushti ishte qe tė gjithė bashkė me shkua te pashai pa u nda asnjėri. Nisen drejt pashait. Duke u afruar sarajeve te pashait, zvogėlohej numri i banorėve. Kur Nastradini mbėrrin te dera e pashait ngel vet pa asnjė banor. Kėrkon nga sejment qe ta pranoi pashai dhe pashai e pranon.
- Mirė se erdhe Nastradin hoxha!
- Mirė se u gjeta lartmadhėria e Juaj!
- Po ēfarė e mirė tė ka qitė nė kėtė kohė te unė?
- Banorėt e kėtij vilajeti nuk po ju del njė fil, po e kėrkonin edhe njė!!!
- Falė nderit qe erdhe pėr kėtė kėrkesė, edhe unė pėr tė parėn herė do ta plotėsoi kėtė kėrkesė, thotė pashai!!!
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 01:12   #26
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,752
Thanks: 335
Thanked 876 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Tema eshte shume e bukur, por une po e kam vertete te veshtire te kuptoj shume lexime...me falni..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2015, 09:58   #27
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 34 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Biseda me rrotulla eshte kur i bie rrotull e nuk e thua troc, sic thuhet ne Shqiperi.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Askushi Shiko postimin
Biseda me rrotulla nga pleqtė tanėNje dite, takohem me nje plak, per cdo ceshtje me tregonte nga nje bisede me rrotulla (mesele, anekdode), te mrekullueshme. Bisedat me rrotulla (Meselete), jane krijime popullore, qė jane kultivuar e perdorur neper odat e burrave ne fshatrat shqiptare, kane luajtur nje rol te vecante ne edukimin e njerzve e sidomos te te rinjve, karakteristike e tyre ėshtė se porosia nuk jepet drejtperdrejt, por tėrthorazi, pa e prekur personin te cilit i ishte dedikuar porosia. Bisedat me rrotulla (Meselete), janė tė thurrura me mjeshtri tė madhe dhe porosite e tyre janė shumė tė fuqishme dhe domethenese.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2015, 13:02   #28
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,740
Thanks: 791
Thanked 740 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Ka ndokush qe i bie rrotull e rrotull e rrotull...dhe ne fund nuk thote gje
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2015, 13:08   #29
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,740
Thanks: 791
Thanked 740 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Ne nje ode ishin mbledhur ca burra te ditur, dhe secili mundohej te fliste me shume se tjetri kinse kjo e tregonte me te ditur,kur njeri qe ishte mysafir u tha o burra kam sjellur edhe une ca grure te bluaj,do te me lini radhe apo u ngrita e dola nga kjo ode:

E tregonte babai im kete
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2018, 15:02   #30
Naser Shllaku
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Mar 2018
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Naser Shllaku ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė

Dikur para 100 viteve Zhabari kan marr drunj ne Broboniq. Sepse I pari qe erdhi ne Broboniq nga Shllaku i Shkodres ne ate kohe kishte dy vllezer njeri u ndal ne Broboniq pershkak te gjuetis qe e kishte pasion ndersa ai qe u be vendas ne zhabar ai e kishte merak punimin e tokes dhe per te tretin vella nuk e di se ku eshte vendos. por qe mos me zgjat shum keta dy vllezer lidhen nje marrveshje ne mes vetit qe ky nga broboniqi me marr drithin per qdo ver te vellau ne zhabar dhe ky nga zhabari ne broboniq me ardh per gjdo vjeshte me i marr drunjt deri sa nje vit ky i zhabarit nuk ja pruni drithin. Ket ngjare e kam ndegjue prej gjyshit tim nga Broboniqi dhe per ket arsye Broboniqi dhe zhabari as sot nuk martohen ndermjet veti se jemi te nje gjakut. por nuk d.m.th qe krejt zhabari i sotem jan me neve te aferm se sot ne zhabar ka njerz nga vendet te ndryshme qe kan ardh atu.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Askushi Shiko postimin
ZJARMI I ZHABARITIsh kane shku njani musafir n'Zhabar t'Eper.Aty ku bjen n'konak , i gjane edhe do musafir tjere.Ish kane dimen e f'toft i madh.Zhabari s'kan dru shum e e kane zakon mos me e kalle shum kaftorin.Ky musafiri qi shkoi vetun , kish pas nirthe.Me i than t'zotit shpis:"Kalle kaftorin ma shum!,s'kish pas mujte se i kish pas ardhe marre".Po dikur s'ju durue e foli: --Valla , more burra , me e dijte qi asht edhe zjarmi i xhehnemit si zjarmi i Zhabarit , tybe gja s'kisha lane pa ba.

---------------------------------
PS: Per hir te origjinalitetit dhe moshumbjes sė kuptimit dhe porosise qė i gjejmė te anekdodat apo te njohura nė popull si MESELE ose BISEDA ME RROTULLA do t'i tregojmė m'u nė atė mėnyrė se si janė interpretuar nga vetė ata qė i kanė treguar ose qė janė ruajtur gjenerat pas gjenerate, deri ne ditėt e sotme.
Naser Shllaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Naser Shllaku pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur