Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-09-2017, 18:58   #41
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Amerika inspekton zyrėn tregtare tė Rusisė nė Uashington.

Forcat e sigurisė sė Amerikės kanė filluar inspektimin e zyrės sė tregtisė sė Rusisė dhe konsullatėn e kėtij vendi.
Kanali televiziv Al Xhazira njoftoi se forcat e sigurisė sė Amerikės kanė filluar inspektimin e zyrės tregtare tė Rusisė nė Uashington dhe gjithashtu konsullatėn e kėtij vendi nė San Francisko. Autoritetet e sigurisė nė Uashington kanė penguar hyrjen e punonjėsve tė zyrės tregtare tė Rusisė nė vendin e tyre tė punės. Ministria e Punėve tė Jashtme tė Rusisė tė shtunėn ka deklaruar se njė notė proteste i ka dorėzuar ambasadės sė Amerikės nė Moskė nė lidhje me programin e Amerikės pėr inspektimin e ndėrtesės qė i pėrket Rusisė nė Uashington. Ndėrkohė me pėrfundimin e ultimatumit tė Amerikės pėr mbylljen e konsullatės sė Rusisė nė San Francisko, diplomatėt rusė janė larguar nga tre objektet qė i pėrkasin Rusisė nė kėtė qytet.


Lavrov: Funksionarėt amerikanė janė psikopatė.

Ministri i punėve tė jashtme tė Rusisė deklaroi se vendimi i Uashingtonit pėr mbylljen e tre qendrave diplomatike tė Rusisė nė San Francisko, Uashington dhe nė Nju Jork, tregon se funksionarėt amerikanė kanė probleme psikologjike.
Agjencite e lajmeve njoftojne se Sergei Lavrov, tė premten tha se vėrehen shenja qė tregojnė ekzistimin e problemeve psikologjike te funksionarėt amerikanė dhe shtoi: "Moska patjetėr do t'i kundėrpėrgjigjet vendimit tė Amerikės pėr mbylljen e tre qendrave diplomatike tė Rusisė nė kėto tre qytete tė mėdha tė Amerikės". Ndėrkohė qė ky veprim i Uashingtonit sipas funksionarėve amerikanė, konsiderohet kundėrpėrgjigjeje ndaj kėrkesės sė muajit tė kaluar tė Rusisė qė Shtetet e Bashkuar tė reduktojnė numrin e personelit nė misionet diplomatike nė vend. Moska tha se veprimi i saj ishte kundėrpėrgjigjeje ndaj sanksioneve amerikane. Uashingtonit iu kėrkua njė reduktim prej 755 diplomatėsh. Sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson njoftoi dje pėrmes njė telefonate homologun e tij Lavrov pėr mbylljen e konsullatės ruse nė San Francisko. Rusia ka afat deri tė shtunėn qė tė mbyllė njė aneks konsullor nė Uashington, njė aneks konsullor nė Nju Jork dhe konsullatėn e saj nė San Francisko. Vlen tė theksohet se marrėdhėniet mes Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Rusisė janė tensionuar pėr shkak tė sanksioneve amerikane tė cilat Uashingtoni i ka vendosur ndaj Moskės duke akuzuar atė pėr veprime destabilizuese nė Ukrainė dhe ndėrhyrje nė zgjedhjet presidenciale amerikane tė vitit tė kaluar.

Shenimi im i darkes: kush e filloi meselene, dhe shkruesi po ja kellcet andej nga Laosi per hulumtime.

Tung.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2017, 11:31   #42
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Erdogan viziton Serbinė.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan do tė qėndrojė nė Serbi nga data 9 deri nė 11 tetor, ku do tė takohet dhe me homologun e tij serb, Aleksandar Vuēiq.
Qėllimi BAZE i vizitės ėshtė pėrmirėsimi i lidhjeve dypalėshe mes dy vendeve. Sipas njė deklarate me shkrim nga zyra pėr shtyp e presidencės turke, Erdogan do tė shkojė nė Serbi pas vizitės sė tij nė Ukrainė dhe do tė mbajė takime bilaterale me Vuēiqin si dhe do tė nėnshkruajė marrėveshje tė ndryshme. Forumi i BIZNESIT Turqi-Serbi do tė mbahet gjithashtu gjatė vizitės sė presidentit. Ambasadori serb nė Turqi, Danilo Vuēetiq mė parė tha se vizita e Erdoganit do tė synonte mundėsitė e bashkėpunimit ekonomik midis dy vendeve dhe pėr kėtė arsye ai do tė shoqėrohej nga njė grup biznesmenėsh. Presidenti serb vizitoi Turqinė pėr Kongresin e 22-tė Botėror tė Naftės, i cili u zhvillua nė korrik.

Shenimi im: po sulmuen shkjajt,jeniceret per dve sata i ke ne troje.
Por ca jane LOPE me e kuptue.
E kreva per SOT.
Trung.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bn12d2e73b813vqa9_800C450.jpg (18.3 KiloByte, 72 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 03-11-2017, 01:01   #43
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Si e paguan MEK-u rrugėn e shndėrrimit nga njė grup terrorist nė njė grup tė "luftėtarėve tė lirisė".

Me para tė mjaftueshme, mund tė hapėsh edhe njė zyrė tė bukur tė lobimit nė Pensilvani nė Distriktin e Kolumbisė, jo shumė larg Shtėpisė sė Bardhė dhe Kapitol Hill.
Nėse dėshironi tė ndryshoni njė grup terroristėsh qė kanė vrarė amerikanėt jashtė shtetit nė diēka qė duket tė jetė shumė mė mirė, e gjithė ajo ēfarė ju duhet tė bėni ėshtė t'i paguani njerėzit e duhur nė Uashington. Me para tė mjaftueshme, mund tė hapėsh edhe njė zyrė tė bukur tė lobimit nė Pensilvani nė Distriktin e Kolumbisė, jo shumė larg Shtėpisė sė Bardhė dhe Capitol Hill.

Sekretarja e shtetit Hillary Clinton ka qenė e fajėsuar me tė drejtė pėr "ndryshimin e konceptuar keq tė regjimit" dhe tė planifikuar nė mėnyrė shumė tė gabuar nė Libi nė vitin 2011, veprim ky qė pėrfundimisht ēoi nė keqpėrdorimin e kėsaj politike dhe nė shpėrthimin e sulmit nė Bengazi kundėr konsullatės amerikane. Mirėpo njė nga dėshtimet e saj mė tė mėdha, mund tė konsiderohet edhe ajo pjesė e letrės qė nėnshkroi kur hoqi grupin Mujaheddin Khalq (MEK) nga lista e Departamentit tė Shtetit tė "organizatave tė caktuara terroriste" nė shtator 2012.

Si ėshtė e mundur qė njė gjykimi i gabuar i demonstruar nė fiasko-libian i cili krijoi njė shtet tė dėshtuar, njė katastrofė humanitare, njė krizė tė emigrantėve, krijoi grupe terroristėsh tė armatosur dhe i cili pėrfundimisht rezultoi me vrasjen e ambasadorit amerikan dhe tre diplomatėve tė tjerė amerikanė, tė krahasohet me njė nėnshkrim nė njė copė letėr? Kjo ėshtė pėr shkak se ky nėnshkrim ka hapur rrugėn pėr njė nga elementet qė ka shumė tė ngjarė qė nė tė ardhmen e afėrt tė ēojė nė njė luftė shumė mė shkatėrrimtare pėr Shtetet e Bashkuara se sa Libia. MEK qė tani quhet Kėshilli Kombėtar i Rezistencės sė Iranit (NCRI), ėshtė bėrė zėri kryesor i grupit tė luftės qė tani po kėrkon tė sulmojė Iranin...
Tregimi pėr rehabilitimin dhe ngritjen e MEK / NCRI ėshtė pjesė e njė korrupsioni qė po vazhdon nė kuadėr tė kulturės politike tė Amerikės. Shembulli mė i mirė me tė cilin mund ilustrohet kjo ēėshtje ėshtė fakti se aktualisht edhe siguria kombėtare e Amerikės ėshtė nė shitje! Kjo ėshtė pėr arsye se ky korrupsion po e bėnė tė mundur qė njė grup terrorist tė transformohet nė njė "lėvizje tė rezistencės" dhe pėrfundimisht tė etiketohet si grupi i "luftėtarėve tė lirisė ".

Si ndodhi kjo kur MEK ishte nė listėn e Departamentit tė Shtetit tė organizatave tė huaja terroriste qė nga koha kur u krijua lista nė vitin 1997? MEK u fut nė kėtė listė pėr shkak se kishte vrarė gjashtė amerikanė nė vitet 1970, pėr shkak tė pjesėmarrjes e saj nė pushtimin e ambasadės sė SHBA-ve nė Teheran dhe pėr shkak tė ushtrimit tė dhunės ekstreme brenda dhe jashtė Iranit qė nga ajo kohė. Kur isha duke marrė trajnimet si agjent i CIA-s, programi trajnues i yni pėrfshiu edhe njė simulim tė sulmit tė tmerrshėm ndaj oficerėve tė forcave ajrore tė SHBA-ve nė Teheran nė vitin 1973, ku si pasojė u vranė dy kolonel.

MEK konsiderohet gjerėsisht si njė kult terrorist i drejtuar nga njė ēift i ēuditshėm burrė e grua, Masud dhe Marjam Raxhavi. Anėtarėt e saj duhet tė jenė pamartuar dhe i nėnshtrohen masave tė ashpra pėr shpėlarjen e trurit, ndėrsa nėse ata vėnė nė dyshim udhėheqjen e MEK, i nėnshtrohen torturės fizike, rrahjeve tė rėnda deri nė vdekje, dhe burgosjes nė qeli pėr kohė tė gjatė. Njė studiues qė ka studiuar kėtė grup, i pėrshkruan bindjet e tij si njė "kombinim tė ēuditshėm tė marksizmit dhe fundamentalizmit islamik".

Me kthesėn e mprehtė tė Administratės Trump kundėr Iranit, NCRI tani po gjen njė audiencė, duke u thėnė publikut amerikan se Irani po "mashtrim" nė lidhje me marrėveshjen bėrthamore. Ky grup gjithashtu pretendon se "programi i armėve bėrthamore tė Iranit ėshtė larg nga ndalja" dhe ka pretenduar tė identifikojė katėr qendra kryesore qė mbrohen "me njė siguri tė lartė" tė cilat pretendohet se janė pėrfshirė nė aspekte tė ndryshme tė projektit tė armėve bėrthamore qė po vazhdon edhe tani. Kėto pretendime kanė bėrė qė Jillian Mele nga kanali televiziv Fox News, tė deklarojė nė mėnyrė tė pavėrtetė duke thėnė: "Duket se programi i armėve bėrthamore i Iranit ėshtė plotėsisht funksional".

CIA nė tė kaluarėn ka rekrutuar agjentėt e MEK / NCRI pėr tė hyrė nė Iran dhe pėr tė raportuar mbi objektet bėrthamore, por Mossad-i i Izraelit ėshtė punėdhėnėsi kryesor i grupit. Agjentėt, tė rekrutuar dhe tė trajnuar nga Izraeli, kanė vrarė njė numėr shkencėtarėsh dhe zyrtarėsh bėrthamorė iranianė. Pėrveē kėsaj, grupi duket se ka burime tė mjaftueshme financiare dhe posedon njė hapėsirė tė gjerė nė gazetat kryesore tė Shteteve tė Bashkuara pėr reklamimet e veta dhe dihet gjithashtu se paguan shuma tė mėdha parash pėr figura politike tė Amerikės tė cilėt janė tė gatshėm tė flasin publikisht nė interes tė kėtij grupi. Grupi pretendon se dėshiron "ndryshimin e regjimit nė Iran pėr tė rivendosur demokracinė nė vend"! Mirėpo ky ėshtė njė pretendim i ēuditshėm pasi vetė ky grup nuk ka demokraci tė brendshme dhe ėshtė i urryer si organizatė terroriste nga pothuajse tė gjithė iranianėt.

Kjo ėshtė pėr arsye se MEK / NCRI ėshtė njė vegėl qė pėrdoret nga Tel Avivi nė luftėn e tij klandestine kundėr Iranit, ėshtė i pamohuar fakti se shumė miq tė Izraelit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė mėnyrė aktive kanė bėrė fushatė pėr ta hequr kėtė grup nga lista e organizatave terroriste, nė mėnyrė qė t'i ketė duart e lira pėr tė vazhduar veprimet terrorite kundėr Iranit. Nė realitet, neokonservatorėt nė qarqet e tyre tė ndryshme intelektuale dhe politike, gjithashtu edhe Komiteti Amerikano-Izraelit, tė gjithė rekomandonin qė tė ky grup tė hiqet nga lista e organizatave terroriste dhe vazhdojnė akoma ta mbėshtesin kėtė grup terrorist. Figurat e shquara hebrenj-amerikane duke pėrfshirė Elie Wiesel dhe Alan Dershowitz kanė qenė avokatė pėr grupin MEK, pavarėsisht veprimeve terroriste tė regjistruara qė janė kryer nga ky grup.

Kontratat me miliona dollarėsh tė nėnshkruara me firmat lobuese tė Uashingtonit qė kanė eksperiencė pėr "punė" nė Kongres, si dhe shumat e mėdha parash qė paguhen pėr tė mbajtur njė fjalim, kanė inkurajuar shumė personalitete tė shquara amerikane qė t'i bashkohen korit mbėshtetės tė organizatės terroriste Muxhahedine Khalk/NCRI. Para vitit 2012, shumat qė paguante MEK pėr njė fjalim fillonin nga 15000 dollarė dhe u ngritėn gradualisht. Ish-guvernatori i Pensilvanisė Ed Rendell ka raportuar tė ardhura mė shumė se 150000 dollarė tė fituara nė honorar. Rudy Giuliani ėshtė paguar me bujari pėr shumė vite me nga 20000 dollarė pėr njė paraqitje pėr tė mbajtur njė fjalim tė shkurtėr, njėzet minutash. Duhet tė kujtojmė se MEK nė atė kohė ishte njė grup terrorist dhe pranimi i parave nga ky grup pėr tė promovuar interesat e tij, duhet tė ishte konsideruar mbėshtetje materiale tė terrorizmit.

Nė grupin e miqve "tė lidhur mirė" me grupin terrorist MEK, bėjnė pjesė edhe neokonservatorė tė shquar si John Bolton dhe ish drejtorėt e CIA-s James Woolsey, Michael Hayden dhe Porter Goss, si dhe ish-gjeneralėt Anthony Zinni, Peter Pace, Wesley Clark dhe Hugh Shelton, gjithashtu konservatorėt tradicionalė pranė administratės Trump si Newt Gingrich, Fran Townsend dhe Elaine Chao janė gjithashtu pėrkrahės tė NCRI. Townsend nė veēanti, si njė specialist i sigurisė kombėtare, ėshtė shfaqur nė televizion pėr tė denoncuar Iranin, duke i quajtur veprimet e tij "veprime luftėnxitėse", pa treguar se ajo ka marrė para nga njė grup kundėrshtarėsh.

Shfaqja e MEK/NCRI-t nė kėtė kohė ėshtė vetėm njė lojė tjetėr e budallenjve me turmėn e zakonshme tė Uashingtonit qė pozicionohen nė njė front pėr njė qėllim tė keq, ndėrkohė qė ata edhe janė duke mbushur xhepat e tyre edhe duke menduar se po ndihmojnė Izraelin duke dėnuar Iranin. Sidoqoftė, ky ėshtė njė pazarllėk i parėndėsishėm pėr tė tjerėt, por zor se do tė ketė mė rėndėsi.

Nga......Philip M. Giraldi ėshtė njė ish-specialist i CIA-s kundėr terrorizmit dhe oficer i inteligjencės ushtarake qė shėrbeu nėntėmbėdhjetė vjet jashtė shtetit nė Turqi, Itali, Gjermani dhe Spanjė(dhe i flet rrjedhshem te kater gjuhet). Ai ishte shefi i bazės sė CIA-s pėr Olimpiadėn e Barcelonės nė vitin 1992 dhe ishte njė nga amerikanėt e parė qė hyri nė Afganistan nė dhjetor tė vitit 2001. Phil ėshtė Drejtor Ekzekutiv i Kėshillit pėr Interesin Kombėtar, njė grup avokimi me qendėr nė Uashington, i cili kėrkon tė inkurajojė dhe tė nxisė njė politikė tė jashtme tė SHBA nė Lindjen e Mesme e cila do tė jetė nė pėrputhje me vlerat dhe interesat amerikane.

Philip Giraldi is no ordinary man. He graduated from the University of Chicago and has a Ph.D. in European History from the University of London.

mintpressnews.com

Shenimi im: duke pasur parasysh qe ne te kaluaren historike, ka pasur dhe Phil agjent te Rusise,nuk perjashtohet mundesia qe edhe ky MUND te jete i tille.Por me shkrue e me knue,mue me thon te drejten me rri e vogel.

Fund jave te mbare vellezer shqiptare.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2017, 04:02   #44
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Kina e irrituar me Uashingtonin.

Pekini ka dėnuar Uashingtonin pėr pėrjashtimin e Bankės Dandong tė Kinės nga sistemi bankar amerikan pas akuzave pėr bashkėpunim midis kėsaj banke dhe qeverisė sė Koresė sė Veriut.
Hetuesit amerikanė pohojnė se banka Dandong ka ndihmuar Penianin tė shmangė sanksionet e vendosura nga Kombet e Bashkuara mbi Korenė e Veriut. Sanksionet u vendosėn mbi programet e raketave dhe programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut. SHBA pėrfundimisht e pėrjashtoi tė enjten nga sistemi bankar amerikan bankėn kineze Dandong. Pėrjashtimi vjen para vizitės sė presidentit amerikan Donald Trump nė Pekin. Kur bankat pėrjashtohen nga sistemi financiar amerikan, ato e kanė tė vėshtirė tė veprojnė nė nivel ndėrkombėtar. Pekini kundėrshton fuqishėm juridiksionin e armatosur qė imponohet nga ēdo vend, u tha gazetarėve tė premten zėdhėnėsja e Ministrisė sė Jashtme kineze Hua Chunying. Qeveria kineze ka qenė tėrėsisht dhe nė mėnyrė aktive duke zbatuar rreptėsisht sanksionet e OKB kundėr Koresė sė Veriut. Ne jemi duke ndjekur me kujdes pėrcaktimet e qarta mbi atė qė ėshtė e ndaluar nė rezolutat e Kėshillit tė Sigurimit. Ndėrkohė, ēdo vend ka tė drejtė tė kryejė aktivitete tė shkėmbimit normal qė nuk janė sanksionuar nga Kėshilli i Sigurimit, tha zėdhėnėsja e Ministrisė sė Jashtme kineze. Administrata e Trump ka nxitur Pekinin qė tė bėjė mė shumė pėr tė ndalur avancimin e programeve bėrthamore dhe raketore tė Koresė sė Veriut. Megjithatė, Kina ngurron tė bėjė mė shumė presion ndaj Penianit dhe tė rrezikojė destabilizimin e qeverisė sė Koresė sė Veriut.

Nov 03, 2017 18:51 Europe

Apropo ka dhe qe kane kendveshtrime te ndryshme me schwanzBLASSENeret tane.

Agreeeeeeeeeeeeee

Tung.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bmwbd51e79dd6owau_800C450.jpg (20.7 KiloByte, 60 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2017, 17:09   #45
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,782
Thanks: 263
Thanked 465 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

E sata proteste "serioze" eshte kundershtimi i Pekinit ndaj vendimit te Uashingtonit??
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2017, 17:18   #46
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
E sata proteste "serioze" eshte kundershtimi i Pekinit ndaj vendimit te Uashingtonit??
Ne Pekin jane ne rregull.....proteste sipas rregullave nderkombeleshe.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2017, 09:53   #47
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Xhaēka: Nė 2018 do rrisim 60%
praninė ushtarake nė Afganistan.

Shqipėria e 105-ta nė botė pėr tė ardhurat pėr frymė, ndėr mė tė varfrat e Europės.
poshte atyre ne troje...koqovo(vendi me i zhvilluar ne ballkan ka shkruajtur nje LLOSH),ukraina dhe moldavia.
SIPER nesh....Maqedonia,Serbia dhe Mali i Zi.

PS: tundni si kahera flamuejt, tek Beni po bi zilja!
Agreeeeeeeeeeeeeeeeeeee per SOT.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 07:30   #48
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Pentagon: US-Truppen werden so lange wie nötig in Syrien bleiben.

Das US-Verteidigungsministerium betonte, dass die amerikanischen Truppen so lange in Syrien bleiben würden, wie es nötig sei.
Wie ein Pentagon-Vertreter der Nachrichtenagentur AFP mitteilte, werden die US-Streitkräfte "solange wie es nötig ist" in Syrien bleiben, um dort "lokale Partner" zu unterstützen und um sicherzustellen, dass die Terroristen (die jedoch lange Zeit von US-Quellen unterstützt wurden, um Präsident Assad zu stürzen) nicht zurückkehren. Dabei gilt der "Islamische Staat" beispielsweise faktisch als besiegt und die syrisch-arabische Armee konnte bereits die Kontrolle über weite Teile des Landes zurückerlangen.
"Wir werden unseren Verpflichtungen auf dem Boden nachkommen solange wie es nötig ist, um unsere Partner zu unterstützen und die Rückkehr von Terrorgruppen zu verhindern", so Pentagon-Sprecher Eric Pahon. "Um die dauerhafte Niederschlagung von ISIS sicherzustellen, muss die Koalition sicherstellen dass er nicht regenerieren, verlorenen Boden zurückerobern oder auswärtige Attacken durchführen kann". Damit verbreitet er weiterhin die US-Propaganda, wonach die US-Truppen zur Terrorbekämpfung dort wären. Allerdings waren es gerade die CIA und die US-Regierung, die in den vergangenen Jahren Waffen und Material an die Terrorgruppen lieferten, damit diese die Regierungstruppen bekämpfen und zum Sturz Assads beitragen.
Der Hauptgrund für die andauernde illegale (da nicht von der legitimen syrischen Regierung erlaubte) Stationierung von US-Truppen liegt jedoch vor allem an der geostrategischen Lage des Landes, sowie der umfangreichen russischen, iranischen und chinesischen Militärpräsenz im Land. Sowohl Russland als auch der Iran und China sind auf Bitten der syrischen Regierung vor Ort aktiv, um bei der Bekämpfung von islamistischen Milizen zu helfen, die das Land unter Mithilfe des Westens, der Türkei und der arabischen Golfstaaten in ein Trümmerfeld verwandelten.
Allerdings zeigt sich auch in Syrien wieder einmal das typische Vorgehen Washingtons in Sachen militärischer Expansion: Zuerst heißt es, die Truppen seien nur für beschränkte "Trainingsmissionen" mit "Partnerkräften" im Land, dann kommen plötzlich "Antiterrormaßnahmen" hinzu, die mehr Truppen brauchen und dann sind plötzlich ein paar US-Militärbasen im Land.

Permbledhje: ne shtypin MIZERABEL ku bejne pjese dhe disa ne forum ....ANALIZA te tilla nuk ke per ti lexuar KURRE.
Dhe fundi per sot: nje individ kur tregon perralla qdo dite i thone...GENJESHTAR patologjik.Si e emertohet nje ........lesh me flamur demokracie???????????????
Diten e mire.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2017, 07:00   #49
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Ballkani vazhdon tė jetė mollė sherri mes SHBA dhe Rusisė.

Marrėdhėniet e tensionuara midis SHBA dhe Rusisė mund tė pėrkeqėsohen mė tej nė vitin 2018, nė Ballkan dhe rreth tij, rreth shteteve qė nuk janė nė integrimin euroatlantik – Serbisė, Maqedonisė, Bosnjės dhe Hercegovinės, Kosovės dhe Malit tė Zi, e cila ka hyrė nė NATO, por ėshtė ende nė negociata me Brukselin, shkruajnė mediat kroate.
Rusia nė Evropė po humbet aleatėt e saj dhe ndikimin e saj pėr shkak tė zgjerimit tė NATO-s dhe BE-sė, dhe dėshiron tė ruajė ēdo ndikim mbi vendet e lartpėrmendura. SHBA, pas njė ndėrhyrjeje dhe shpėrfilljeje tė caktuar tė Ballkanit qė kur Donald Trump erdhi nė Shtėpinė e Bardhė, vendosi pėrsėri t’i kushtojė vėmendje kėsaj zone, pasi qė kongresisti John McCane u alarmua pas njė vizite tė kohėve tė fundit nė Ballkan, ky vakum u pėrdor nga Rusia pėr tė shtuar dominimin e saj. Pikėrisht pėr shkak tė shqetėsimit tė ndikimit rus nė Ballkan, Kongresi amerikan i dha ministrit tė Mbrojtjes James Mattis, me pajtimin e sekretarit Shtetėror Rex Tillerson, tė kryejė njė analizė tė bashkėpunimit ushtarak dhe tė inteligjencės sė kėtyre vendeve me Rusinė nga 2012 deri mė sot. Sipas kėtij dokumenti, SHBA-ja dėshiron tė ketė njė pasqyrė tė plotė se sa kėto vende po bashkėpunojnė me Rusinė, sa armė kanė blerė prej saj, sa herė kanė marrė pjesė nė ushtrime tė pėrbashkėta ushtarake, ēfarė ėshtė bashkėpunimi i tyre nė inteligjencė dhe sa e gjitha kjo ndikon nė interesat e SHBA-sė, dhe marrėdhėniet midis kėtyre vendeve me NATO dhe Uashingtonin. Nė reagimet e saja fillestare, Moska deklaroi se SHBA-ja ka vendosur njė plan pėr “nxjerrjen e Ballkanit nga Rusia” nė vitin 2018, ndėrsa ish-ministri i jashtėm serb Zivadin Jovanoviq tha se “vendimi i SHBA-sė i ngjan njė kėrcėnimi pėr Ballkanin”. SHBA gjithashtu kėrkon tė rrisė ndikimin e saj nė Ballkan, por as Rusia nuk rri e qetė, pasi pėr “bazė” ka zgjedhur Serbinė. Megjithatė, Beogradi mban negociata pėr anėtarėsimin nė BE, por deklaron ndjeshmėrinė e saj ndaj anėtarėsimit nė NATO, megjithėse ka marrėveshje shumė mė tepėr me Rusinė. Kohėt e fundit Rusia tha se nėse SHBA do tė bashkohet me negociatat e BE nė dialogun Serbi-Kosovė, ajo do tė kėrkojė njė vend pėr tryezėn e negociatave. Nė kėtė rast, Rusia do tė kthehej pas njė kohe tė gjatė si njė faktor nė njė problem evropian. Nė Serbi besojnė se ėshtė mesazhi i SHBA-sė qė ata duhet tė rishikojnė marrėdhėniet me Moskėn, pasi ato janė mė tė afėrta me Rusinė.

Dec 28, 2017 20:00 Europe.

Shenimi im: tashti do kqyrim anej ka Saturni se mos ka novosti te reja.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bka56cdf0d60cfpcd_800C450.jpg (20.4 KiloByte, 49 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2017, 04:35   #50
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Apelohet pėr bojkotimin e zgjedhjeve presidenciale nė Rusi.

Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, i cili ėshtė ndaluar tė marrė pjesė nė zgjedhjet presidenciale tė Rusisė, qė do tė mbahen nė mars, ka bėrė thirrje pėr protesta mbarėkombėtare mė 28 janar, nė mbėshtetje tė bojkotimit tė zgjedhjeve.
Nė njė postim nė ueb-faqen e tij, Navalny tha se ėshtė e qartė se presidenti rus, Vladimir Putin, i cili do tė garojė pėr mandat tė ri, ka nevojė pėr pjesėmarrje tė madhe nė zgjedhjet e 18 marsit dhe u bėri thirrje rusėve qė t’i bojkotojnė ato. Refuzojmė tė rizgjedhim Putinin nė zgjedhje. Nuk duam tė presim edhe gjashtė vjet tė tjerė. Duam zgjedhje konkurruese, tha Navalny. Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve nė Rusi ka vendosur mė 25 dhjetor qė tė ndalojė kandidimin e Navalnyt pėr president, pėr shkak tė njė dėnimi pėr krim financiar. Anėtarėt e komisionit tė hėnėn vendosėn njėzėri se Navalny, njė avokat i njohur nė luftėn kundėr korrupsionit, nuk ka tė drejtė tė kandidojė nė zgjedhje pėr shkak tė njė dėnimi tė diskutueshėm nė njė rast mashtrimi financiar. Navalny paraqiti nominimin e tij zyrtar pėr votimin tė dielėn pasi qindra mbėshtetės tė tij morėn pjesė nė njė tubim nė Moskė dhe miratuan kandidaturėn e tij. Navalny, i cili ka udhėhequr njė fushatė tė gjerė kundėr korrupsionit nė qeveri, tha nė njė mesazh pasi KQZ nxori vendimin e tij, se do tė bojkotonte votimin. Procedura pėr tė cilėn ne jemi tė ftuar pėr tė marrė pjesė nuk ėshtė zgjedhje ... Vetėm Putini dhe kandidatėt qė ai ka zgjedhur do tė marrin pjesė nė zgjedhje, tha ai, duke shtuar: Duke shkuar nė votime tani nėnkupton tė votosh pėr gėnjeshtra dhe korrupsion . Figura e opozitės shihet nga mbėshtetėsit e tij si sfiduesi kryesor ndaj presidentit Vladimir Putin. Navalni tha nė fjalimin e tij tė fushatės, nė Moskė, se ai me siguri do tė fitojė zgjedhjet nėse lejohet tė konkurrojė. Ai gjithashtu u bėri thirrje mbėshtetėsve tė bojkotojnė zgjedhjet pasi Komisioni Zgjedhor e ndaloi atė tė garojė pėr shkak tė njė dėnimi penal, tė cilin ai vazhdimisht e ka cilėsuar si njė ndėshkim politik tė udhėhequr nga Kremlini. Ndėrkohė, njė zėdhėnėse e pėrfaqėsueses sė lartė tė Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, deklaroi se moslejimi i politikanit opozitar, Aleksei Navalny, qė tė kandidojė nė zgjedhjet presidenciale ruse nė mars tė vitit 2018, ka hedhur dyshime serioze nė sistemin e pluralizmit politik nė Rusi dhe perspektivėn pėr zgjedhje demokratike nė kėtė vend. Zėdhėnėsja, Maja Kocijanēiq, tha se pėr Navalnyn, Gjykata Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut kishte marrė vendim se ai ishte privuar nga e drejta pėr proces korrekt nė ēėshtjen e tij gjyqėsore nė vitin 2013. Sipas saj, akuzat e motivuara politikisht nuk duhet tė pėrdoren kundėr pjesėmarrjes politike. Zėdhėnėsja, Maja Kocijanēiq, tha se Bashkimi Evropian pret qė Rusia t’i ftojė monitoruesit zgjedhorė nga Zyra e OSBE-sė pėr Institucione Demokratike dhe tė Drejta tė Njeriut (ODIHR). Bashkimi Evropian do t’i mbėshtesė vlerėsimet e veta pėr procesin zgjedhor nė gjetjet e tyre, siē kemi vepruar nė tė kaluarėn, tha Maja Kocijanēiq, zėdhėnėse e pėrfaqėsueses sė lartė tė Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Federica Mogherini. Qė nga viti 2000, Putini ka qenė nė pushtet qoftė si president apo kryeministėr. Nėse fiton njė mandat tė katėrt presidencial, ai do tė ketė tė drejtė tė shėrbejė edhe gjashtė vjet tė tjera deri nė vitin 2024. Me njė vlerėsim tė pėrkrahjes popullore prej mbi 80 pėr qind, 65-vjeēari pritet tė fitojė me lehtėsi nė zgjedhjet presidenciale tė 18 marsit.

Shenimi @dujsi vetveten

Kapishove se si funksionon ne Moske????

Mund te besh protetsta te parlamenti europian.....e drejta jote.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2018, 09:03   #51
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Djaloshi me vėllain e vdekur nė kurriz, kartolina e Papės pėr Ditėn Botėrore tė Paqes.

Njė imazh i fortė tragjik i luftės pas bombardimit atomik tė 1945 nė qytetin japonez tė Nagasakit pėr tė reflektuar ndaj paqes.
Kjo ėshtė kartolina e urimit e zgjedhur nė vigjilje tė Ditės Botėrore tė Paqes qė do tė festohet mė datė 1 janar 2018 nga Papa Francesku.

Nė kėtė foto tė fotografit Joseph Roger O' Donnell shfaqet njė djalosh me vėllain e tij tė vogėl e tė vdekur mbi supe, ndėrsa pret rradhėn e tij pėr ta kremuar nė krematorium.
Fruti i luftės ėshtė mesazhi personal i autografuar nga Ati i Shenjtė nė kėtė kartolinė. "Trishtimi i vogėlushit shprehet vetėm nė buzėt e tij tė kafshuara e nė gjakun qė i rrjedh."
Papa Francesku ėshtė prekur mjaft nga ky imazh duke i kėrkuar Zyrės sė Shtypit tė Selisė sė Shenjtė tė shpėrndaj kėtė kartolinė duke i ftuar tė gjithė tė reflektojnė ndaj pasojave tė konflikteve tė luftės.
Pak ditė mė parė gjatė njė konferencė meshtare Ati i Shenjtė u shpreh se ......Armėt e shkatėrrimit nė masė e nė veēanti ato atomike nuk mund tė pėrbėjnė bazėn e bashkėjetesės paqėsore midis anėtarėve tė familjes njerėzore e cila duhet tė frymėzohet nga etika dhe solidariteti.

Shenimi im: kujdes Ati i Shenjte kur te pishe kafen.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpla23ec9f064zcns_800C450.jpg (20.2 KiloByte, 42 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 07:00   #52
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Putin: Sulmi ndaj Rusisė, katastrofė pėr njerėzimin.

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmėruar se ēdo pėrpjekje pėr tė shkatėrruar Rusinė do tė shkaktojė njė pėrgjigje nga Moska qė ai e pėrshkroi si katastrofė pėr njerėzimin.
Duke folur tė mėrkurėn nė njė intervistė me televizionin shtetėror rus, Putin tha se Rusia do tė hakmerret reciprokisht kundėr sulmeve ndaj sovranitetit tė saj. Nėse dikush merr njė vendim pėr tė shkatėrruar Rusinė, atėherė ne kemi njė tė drejtė legjitime pėr t'u pėrgjigjur, pohoi ai. "Po, kjo do tė thotė njė katastrofė globale pėr njerėzimin, pėr tė gjithė botėn. Por si qytetar i Rusisė dhe kreu i shtetit rus unė do tė pyesja: Ēfarė ėshtė njė botė e tillė, nėse nuk ekziston Rusia? " Lideri rus bėri tė qartė se Rusia kurrė nuk do tė pėrdorė armė bėrthamore kundėr vendeve tė tjera, pėrveēse nėse sulmohet nga armė tė tilla.Vendimi pėr pėrdorimin e armėve bėrthamore mund tė merret vetėm nėse sistemi ynė i paralajmėrimit tė hershėm jo vetėm qė zbulon njė raketė, por parashikon qartė fluturimin e saj dhe kohėn kur bėrthama tė arrijnė territorin rus, tha Putin.

Shenimi im: largqofte te arrije puna deri ne confrontacione se te PARET e HAJNE....baza Rammstein dhe ajo ne trojet dinarike.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 10:41   #53
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,077
Thanks: 578
Thanked 1,036 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Lufta berthamore eshte e pashmangshme ,por uroj te jete sa me e larget e mundshme per gjeneraten tone!
Rusine nuk e shoh komb kercenues sa te marre hapin e para per te nisur nje lufte berthamore. Nqf se do ndodhe e pres nga Cifutet ose Amerikanet ,aty ku sundon axhenda zioniste!
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 08-03-2018, 12:58   #54
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,782
Thanks: 263
Thanked 465 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

I paska hy data Putinit prej mesazhit te ndjere te Franēeskut.

Putin, pasi shpalos aftesite goditese atomike te Rusise ne ēdo pike te globit, pershpejton luften e ftohte me ane te ēadres atomike.

Edhe macja ime e di se lufta atomike eshte vete-shfarosese. Vetem shkrime anonime ndjellakeqe dini te sillni ne forum?

Mos u beni kaq te nje-anshem, pazhallusta!

Shenim:Putin eshte me origjine ēifute, por kjo s'do te thote ndonje gje per mue.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2018, 23:18   #55
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Kremlini: Ēėshtja e helmimit tė ish spiunit rus s'ka lidhje me Moskėn.

Moska thotė se nuk kishte asnjė rol nė helmimin e njė ish spiuni nė Britani, duke vėnė nė dukje se rasti nuk ėshtė njė ēėshtje qė ka tė bėjė me qeverinė ruse.

Zėdhėnėsi i Kremlinit Dmitri Peskov tha tė hėnėn se Rusia nuk ishte aspak e interesuar tė ndjekė rastin e Sergei Skripal i cili u helmua sė bashku me vajzėn e tij mė parė kėtė muaj nė Britani. Peskov, megjithatė, konfirmoi se Skripal ishte shtetas rus. "Qytetari rus qė pėrmendni ... punoi pėr njė shėrbim tė veēantė tė Britanisė, incidenti ndodhi nė territorin britanik dhe nuk ėshtė aspak ēėshtje e Rusisė, e as pėr udhėheqjen ruse", tha Peskov, duke kėmbėngulur se " Kjo nuk ėshtė ēėshtja jonė. " Raportet nė mediat britanike kanė sugjeruar se Rusia ndodhet pas helmimit tė Skripal, 66 vjeē dhe vajzės sė tij, nė qytetin jugor Salisbury mė 4 mars. Deklarata e Kremlinit erdhi disa orė para se Kryeministrja britanike Theresa May tė bėjė njė njoftim pėr rastin pas kryesimit tė njė takimi tė nivelit tė lartė tė sigurisė. Nėse May vendos tė ngrejė akuza ndaj Rusisė, kjo do tė ndikonte seriozisht nė marrėdhėniet tashmė tė tensionuara midis Londrės dhe Moskės. Ajo tha se ishte "shumė e mundshme" qė sulmi ishte njė akt i drejtpėrdrejtė nga shteti rus nė Britani. "Qeveria ka arritur nė pėrfundimin se ka shumė gjasa qė Rusia tė jetė pėrgjegjėse," tha ajo. "Ose ky ishte njė akt i drejtpėrdrejtė i shtetit rus kundėr vendit tonė, ose qeveria ruse humbi kontrollin e kėtij agjenti nervor potencialisht katastrofik dhe i lejoi tė hyjė nė duart e tė tjerėve", tha ajo. May shtoi se Boris Johnson, sekretari i jashtėm, thirri ambasadorin rus nė zyrėn e tij tė hėnėn. Ai tha se Rusia duhet tė shpjegojė se cili nga dy shpjegimet e mundshme ėshtė e saktė. Ajo thotė se ambasadori duhet tė pėrgjigjet deri nė fund tė ditės sė martė.

Shenimi IM...

1-shume e mundshme
2-ka gjasa
3-ose ky ishte
4-ose humbi kontrollin.

Hmmmmmmmmmmmmm lexoni MUA: ndoshta bo vaki jane ruset,por jo ndoshta,po te ishin nuk e shkembenin me agjentet ruse me 2010-te,SEPSE do shkruanin: vari apo beri vetevrasje ne burgun rus.Pastaj se cfare lende u perdor,kush e prodhon MBASE ju i dini.

@dujso

Mer ne damastion ne boni i duet...tu <bofsha>.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 06:57   #56
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Britania akuzon Rusine per sulmin ndaj Skripal.

Moska: CIRK ne parlamentin....VESHLLAPUSH(shenimi im).

http://fax.al/read/article/17454245/...n-ndaj-skripal.

SHTESE: se kush e liroi me 2010-n ish-zėdhėnėsin i inteligjencės ushtarake GRU qe u gjet fajtor pėr tradhėti nga Rusia nė vitin 2006, pasi u ekspozua si njė agjent i dyfishtė pėr MI6, njė shėrbim i inteligjencės britanike,klan nuk e shkruan. Pasi kaloi katėr vjet burg nė Rusi, SPIUNI i zene me PRASE ne DUAR u dorėzua nė Mbretėrinė e Bashkuar nė njė shkėmbim tė stilit tė Luftės sė Ftohtė,perseri mediat ZHULSE nuk e shkruajne.

Sa per gazin asht ni qashtje tjaten.

Tungi se KEPUTESH me DEGJENERATAT e torreve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2018, 09:30   #57
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Ministrat e jashtėm tė Gjermanisė dhe Francės diskutojnė pėr marrėveshjen bėrthamore dhe tarifat doganore tė Amerikės.

Heiko Mass ministėr i jashtėm i Gjermanisė nė njė bisedė me homologun e tij francez theksoi domosdoshmėrinė e pėrpjekjeve dhe koordinimit mes dy vendeve pėr zgjidhjen e ēėshtjeve ndėrkombėtare mes tyre ēėshtja e marrėveshjes bėrthamore tė Iranit.
Jean Ive Le Drian, ministėr i jashtėm i Francės gjithashtu e cilėsoi tė domosdoshme bashkėpunimin Francė-Gjermani pėr ēėshtje tė tilla si marrėveshja bėrthamore dhe mosmarrėveshjet me Amerikėn mbi tarifat doganore, si dhe pėr disa ēėshtje tė tjera. Heiko Mass ministėr i jashtėm i Gjermanisė ndodhet pėr njė vizitė nė Francė. Vizita e parė e tij nė Paris, duke pasur parasysh qė sapo ėshtė formuar qeveria gjermane dhe kjo ėshtė vizita e tij e parė jashtė shtetit, tregon pėr rėndėsinė e ēėshtjeve qė janė trajtuar me homologun francez. Berlini ėshtė i pėrkushtuar tek Parisi sidomos mbi qėndrimet e rėndėsishme tė Evropės dhe ēėshtje ndėrkombėtare. Angela Merkel kancelare e Gjermanisė dhe Emanuel Macron president i Francės, kanė pasur takime tė drejtpėrdrejta ku ėshtė diskutuar pėr ēėshtje tė rėndėsishme dhe ėshtė vėnė theksi pėr zgjidhjen e tyre. Njė prej kėtyre ēėshtjeve ėshtė marrėveshja bėrthamore. Marrėveshja bėrthamore ėshtė kritikuar ashpėr nga pala amerikane dhe Donald Trump president i Amerikės atė e ka quajtur marrėveshjen mė tė keqe tė arritur ndonjėherė dhe pėr kėtė ka kėrkuar rishikimin e saj. Trump i ka dhėnė afat Evropės qė deri mė 12 maj tė marrė vendim pėr plotėsimin e marrėveshjes bėrthamore dhe nė rast tė kundėrt Amerika do tė tėrhiqet nga marrėveshja bėrthamore. Edhe pse Evropa shprehet e njėzėri me Amerikėn pėr ēėshtje tė tilla si programi raketor i Iranit dhe politikat rajonale tė Iranit, ajo nė lidhje me ēėshtjen bėrthamore dhe marrėveshjen bėrthamore ėshtė kundėr pikėpamjeve tė Donald Trump. Takimi mes ministrave tė jashtėm tė Gjermanisė dhe tė Francės ka shtuar mė shumė koordinimin mes palėve dhe ka unifikuar qėndrimin rreth marrėveshjes bėrthamore. Njė tjetėr ēėshtje e rėndėsishme e diskutuar mes ministrave tė jashtėm tė Francės dhe Gjermanisė ėshtė ēėshtja e vendosjes sė tarifave doganore nga ana e Amerikės ndaj ēelikut dhe aluminit. Vendosja e tarifave tė reja doganore nga ana e presidentit Donald Trump ka ngjallur shqetėsimin e palės evropiane e cila ka kėrcėnuar se do tė marrė masa tė njėjta pėr produktet qė Evropa importon nga Amerika. mirėpo Donald Trump pas kėrcėnimeve tė evropianėve nuk hoqi dorė na vendimi i tij dhe ka kėrcėnuar se do tė vendosė tarifa tė reja doganore pėr dy nga prodhuesit e mėdhenj tė makinave nė Gjermani. Pėr momentin Gjermania qė ka ekonominė mė tė madhe nė Evropė, ekonomi e bazuar nė eksporte, ėshtė shqetėsuar rreth veprimeve tregtare dhe doganore tė Donald Trump. Steffen Seibert, zėdhėnės i qeverisė sė Gjermanisė ka deklaruar se vendimi i Donald Trump pėr shtimin e tarifave doganore pėr mallrat evropiane ėshtė njė rrugė e gabuar e cila pėrfundon me nisjen e luftės tregtare. Nga pikėpamja e Gjermanisė dhe Francės nisja e njė lufte tregtare do tė dėmtojė rėndė shtresėn punėtore, tregtarėt dhe konsumatorėt nė tė dyja anėt e atlantikut.

Shenimi im: kujdes bratsko-jedinstvo se mos ju helmojne.....ruset.

Kaq dhe fund jave te mbare VETEM ....MIQVE.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2018, 12:31   #58
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

I pari sulm kimik nė Europė prej Luftės sė Dytė Botėrore!

Udhėheqėsit e Francės, Gjermanisė, Britanisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės kanė publikuar njė deklaratė tė pėrbashkėt kėtė tė enjte, pėrmes sė cilės dėnojnė ashpėr sulmin me agjent nervor ndaj njė ish-spiuni rus nė Angli, e duke fajėsuar Moskėn pėr tė.

Moska ka mohuar vazhdimisht pėrgjegjėsinė pėr sulmin ndaj Sergei Skripal dhe vajzės sė tij Yulia. Britania dėboi 23 diplomatė rusė njė ditė mė parė, pasi Kremlini dėshtoi tė jepte llogari sesi njė agjent nervor i prodhuar nė Rusi ishte pėrdorur ndaj tij nė Salisbury, megjithatė edhe Moska pritet tė “hakmerret” nė tė njėjtėn mėnyrė.

“Ne, krerėt e Francės, Gjermanisė, SHBA-ve dhe Mbretėrisė sė Bashkuar, shprehim neverinė pėr sulmin e ndėrmarrė ndaj Sergei e Yulia Skripal nė Salisbury tė Britanisė mė 4 mars”, thuhet nė deklaratė.

“Pėrdorimi i kėtij agjenti nervor ushtarak, i prodhimit rus, pėrbėn pėrdorimin pėr herė tė parė tė njė agjenti kimik nė Europė qė prej Luftės sė Dytė Botėrore. Ky ėshtė njė sulm ndaj sovranitetit tė Britanisė sė Madhe dhe pėrdorimi i njė agjenti tė tillė nga njė shtet pėrbėn njė shkelje tė qartė tė Konventės sė Armėve Kimike, si dhe shkelje tė ligjit ndėrkombėtar. Ky veprim kėrcėnon sigurinė pėr tė gjithė ne”, vijon mė tej deklarata.

Katėr kombet nė fjalė i kėrkuan Rusisė tė japė tė dhėnat e plota tė programit pėr agjentin nervor “Novichok” nė favor tė Organizatės pėr Parandalimin e Armėve Kimike (OPCW).

@dujso

E di tina ne qfar viti asht prodhue Novichok?
E di ti se jane 100 llojesh ne qarkullim?
E di ti kush e ka prodhuar?
E di ti si quhet?
E di ti ku ka nrit kullen?

Tungi....ARSCHgesicht.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2018, 13:02   #59
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,450
Thanks: 638
Thanked 1,027 Times in 581 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
I pari sulm kimik nė Europė prej Luftės sė Dytė Botėrore!

Udhėheqėsit e Francės, Gjermanisė, Britanisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės kanė publikuar njė deklaratė tė pėrbashkėt kėtė tė enjte, pėrmes sė cilės dėnojnė ashpėr sulmin me agjent nervor ndaj njė ish-spiuni rus nė Angli, e duke fajėsuar Moskėn pėr tė.

Moska ka mohuar vazhdimisht pėrgjegjėsinė pėr sulmin ndaj Sergei Skripal dhe vajzės sė tij Yulia. Britania dėboi 23 diplomatė rusė njė ditė mė parė, pasi Kremlini dėshtoi tė jepte llogari sesi njė agjent nervor i prodhuar nė Rusi ishte pėrdorur ndaj tij nė Salisbury, megjithatė edhe Moska pritet tė “hakmerret” nė tė njėjtėn mėnyrė.

“Ne, krerėt e Francės, Gjermanisė, SHBA-ve dhe Mbretėrisė sė Bashkuar, shprehim neverinė pėr sulmin e ndėrmarrė ndaj Sergei e Yulia Skripal nė Salisbury tė Britanisė mė 4 mars”, thuhet nė deklaratė.

“Pėrdorimi i kėtij agjenti nervor ushtarak, i prodhimit rus, pėrbėn pėrdorimin pėr herė tė parė tė njė agjenti kimik nė Europė qė prej Luftės sė Dytė Botėrore. Ky ėshtė njė sulm ndaj sovranitetit tė Britanisė sė Madhe dhe pėrdorimi i njė agjenti tė tillė nga njė shtet pėrbėn njė shkelje tė qartė tė Konventės sė Armėve Kimike, si dhe shkelje tė ligjit ndėrkombėtar. Ky veprim kėrcėnon sigurinė pėr tė gjithė ne”, vijon mė tej deklarata.

Katėr kombet nė fjalė i kėrkuan Rusisė tė japė tė dhėnat e plota tė programit pėr agjentin nervor “Novichok” nė favor tė Organizatės pėr Parandalimin e Armėve Kimike (OPCW).

@dujso

E di tina ne qfar viti asht prodhue Novichok?
E di ti se jane 100 llojesh ne qarkullim?
E di ti kush e ka prodhuar?

E di ti si quhet?
E di ti ku ka nrit kullen?

Tungi....ARSCHgesicht.
As une s'e di.....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2018, 00:23   #60
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
As une s'e di.....
Zhvilluesi apo shpikesi eshte Wil Mirsajanow, jeton nė SHBA dhe u dha amerikanėve nė vitin 1992 tė gjitha formulat per kete gaz helmues, qė eshte tetė herė mė efektiv,ose NJELLOJ si VX(kete ruset nuk e kane,por bene gabim qe nuk perdoren PIKERISHT kete te fundit....nejse).

Meqenese me pyete.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur