Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-03-2011, 20:01   #1
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
''Armiqtė e arsyes" dhe "Rrėnja e sė keqes", nga Riēard Doukins.

__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2011, 20:02   #2
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: ''Armiqtė e arsyes" dhe "Rrėnja e sė keqes", nga Riēard Doukins.

__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2011, 20:15   #3
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ''Armiqtė e arsyes" dhe "Rrėnja e sė keqes", nga Riēard Doukins.

Nga Dawkins kam lexuar "Gjeni Egoist", "Deluzioni qe quhet Zot" dhe "Oreberesi i verber" (The Selfish Gene, The God Delusion, The Blind Watchmaker). Te tre jane libra shume te arrire.

Jam duke kerkuar qe te gjej dy libra te tjere qe analizojne ne detaj fenomenin "feja" dhe efektet e saj ne popullaten e globit pergjate disa mijevjecareve histori, duke analizuar idete, doktrinat, pse-te e ndryshimit te doktrinave me kohen (evolucionin e fese per ju qe mund ta kuptoni kete term). Keta jane "Pejsazhi i moralit" (The moral landscape) dhe "Fundi i besimit" (End of faith), te dy nga Sam Harris.

Dhe po nga Sam Harris, per ata qe kane stomak ta lexojne, mund te lexojne letren e hapur te Sam Harris drejtuar Amerikes si fillim, por ne fakt tere botes. "Letter to a Christian Nation" http://rapidshare.com/files/44780208...ian_nation.pdf
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2011, 12:45   #4
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: ''Armiqtė e arsyes" dhe "Rrėnja e sė keqes", nga Riēard Doukins.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Nga Dawkins kam lexuar "Gjeni Egoist", "Deluzioni qe quhet Zot" dhe "Oreberesi i verber" (The Selfish Gene, The God Delusion, The Blind Watchmaker). Te tre jane libra shume te arrire.

Jam duke kerkuar qe te gjej dy libra te tjere qe analizojne ne detaj fenomenin "feja" dhe efektet e saj ne popullaten e globit pergjate disa mijevjecareve histori, duke analizuar idete, doktrinat, pse-te e ndryshimit te doktrinave me kohen (evolucionin e fese per ju qe mund ta kuptoni kete term). Keta jane "Pejsazhi i moralit" (The moral landscape) dhe "Fundi i besimit" (End of faith), te dy nga Sam Harris.

Dhe po nga Sam Harris, per ata qe kane stomak ta lexojne, mund te lexojne letren e hapur te Sam Harris drejtuar Amerikes si fillim, por ne fakt tere botes. "Letter to a Christian Nation" http://rapidshare.com/files/44780208...ian_nation.pdf
Lexo : PAQE ME PERENDINE te Billy Graham dhe ke per te gjetur pergjigjet e pyetjeve tuaja.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2011, 21:21   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ''Armiqtė e arsyes" dhe "Rrėnja e sė keqes", nga Riēard Doukins.

Agim po ta perseris per te shumten here, pyetjet e *tua* jane te ndryshme nga te miat. Pervec faktit qe une nuk kam shtruar ndonje pyetje. Edhe po ta shtroj, te jesh i sigurt qe do te formulohen ne menyre te tille qe te mos lene asnje shkak qe te interpretohen teologjikisht (pervec rasteve kur pamundesia intelektuale e lexuesit te pyetjes nuk mund ta beje dallimin. Keto raste, thjesht do te injorohen, nje i pamundur menderisht nuk eshte ne gjendje te beje diskutime me te komplikuara sesa ben nje femije maksimumi 10 vjec. Nuk kam kohe te merrem me 10 vjecare, ky forum eshte per te rritur.)

Shkrimet pasuese ne kete teme qe nuk kane te bejne me temen, apo me ndonje gje konkrete qe te permbaje elemente te librave te permendur ketu, do te fshihen.

"Thank you for not littering your mind." - Chanel avatar
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2012, 11:36   #6
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ''Armiqtė e arsyes" dhe "Rrėnja e sė keqes", nga Riēard Doukins.

Pakistani nuk eshte krenar per kontributin e fizikantit ne studimet rreth bozonit Higgs

http://www.theatlanticwire.com/globa...s-boson/54321/Ne shumicen derrmuese te vendeve te botes, do te ishte normale qe Dr.Abdus Salam te ishte nje hero kombetar: Ai eshte nje laureat per Cmimin Nobel ne fizike dhe ka dhene nje kontribut te konsiderueshem per zbulimin me madheshtor te 30 viteve te fundit, bozonin Higgs.

Kjo nuk ndodh ne Pakistan. Cdo gje per Dr.Abdus Salam eshte fshire: referenca akademike, librat e historise, merita titullare. Te tera keto, sepse ai nuk eshte fondamentalist mjaftueshem! Ai eshte pasues i sektit Ahmadit, i cili eshte i perndjekur dhe persekutuar nga qeveria dhe nen objektivin e Talibaneve, per te cilet te tere Ahmaditet jane heretike.

Arritjet e javes se fundit lidhur me zbulimin e bozonit Higgs kane vene ne qender te vemendjes kete ngjarje, si dhe kane shtuar ne reputacionin e Dr.Salam. Puna e tij per te unifikuar ne nje teori te vetme forcat nukleare dhe elektromagnetike ishte nje porte drejt zbulimit ne bozonit Higgs.

Por ne Pakistan, keto arritje nuk behet fare fjale qe te festohen dhe cmohen. Te tere Ahmaditet nuk konsiderohen muslimane dhe denohen ne cdo kohe me burgim apo edhe me denim me vdekje.

Nderkohe qe nje tjeter fizikant pakistanez, A.Q. Khan, ka dhene nje kontribut te larte ne ndertimin e bombes atomike ne Pakistan. Sipas deklarates se atij vete, ka kontribuar qe teknologjia berthamore te mberrije ne Iran, Korene e Veriut, dhe Libi. Sot Khan konsiderohet nje hero kombetar, dhe Khan eshte nje musliman i kulluar.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur