Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-08-2012, 23:04   #21
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

po mir cfar shkrova une???? a nuk shkrova qe rilindja nuk eshte vetem artet figurative?
rilindja kishte fillesen ne firenze, u perhap ne gjithe europen, dhe u shtri mjaft ne kohe.
po le te mos deviojme temen, hapim nje per rilindjen dhe jemi ne rregull.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 23:11   #22
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
po mir cfar shkrova une???? a nuk shkrova qe rilindja nuk eshte vetem artet figurative?
rilindja kishte fillesen ne firenze, u perhap ne gjithe europen, dhe u shtri mjaft ne kohe.
po le te mos deviojme temen, hapim nje per rilindjen dhe jemi ne rregull.
Dhe une te shkrova qe rilindja e kombeve/sekularizmi nuk kane lidhje fare me Firenzen tende.

Sekularizmi filloi me Illuminizmin dhe nga Humanizmi (lexo ketu Renesansa) ndahet me jo me pak se 300 vite.

Nderhyrja ime ishte vetem per korrektim, qe ti ndajme gjerat ashtu sic duhet e jo tja kepusim sic duam vete apo sic nga pelqen.
Shendet.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 23:53   #23
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Random Shiko postimin
Dhe une te shkrova qe rilindja e kombeve/sekularizmi nuk kane lidhje fare me Firenzen tende.

Sekularizmi filloi me Illuminizmin dhe nga Humanizmi (lexo ketu Renesansa) ndahet me jo me pak se 300 vite.

Nderhyrja ime ishte vetem per korrektim, qe ti ndajme gjerat ashtu sic duhet e jo tja kepusim sic duam vete apo sic nga pelqen.
Shendet.
nderhyrja tende eshte alla random.
data konvencionale e fillimit te rinascimento-s eshte zbulimi i botes se re ne 1492, dhe pse ne manualet e historise se artit jepet 1302.
fundin e rinascimentos bertrand russell e jep ne 1527 kur trupat gjermane dhe spanjolle plackiten romen, kurse autore te tjere e shtyjne deri ne 1600, autore te tjere akoma japin kontinuitet te panderprere deri ne shekullin e 18.
por ekzistojne intepretime te ndryshme per rilindjen, me i sakti mbahet ai i Jacob Burckhardt, dhe nuk prekte vetem artet figurative, se te mbeti mendja ty dhe maqellares tek mikelanxhelo

Njohurite shkencore (matematike, gjeometri, fizike) marrin nje pėrhapje shume tė gjere, me aplikime praktike ne shume aktivitete tė borgjezise se re qe lindi.
historia shkeputet se qeni nje dege e teologjise, dhe u be dege e literatures.

njerezit e kishes modeluan sjelljen e tyre te etikes duke ju pershtatur shoqerise laike

pra cna derdellisni kot ti dhe maqellara per zot dhe rinascimento
rinascimento ishte pika e thyerjes e shekujve te erret te mesjetes, pika ku zoti filloi te humbe shkelqimin e tij ne erresiren europiane.shih dhe njehere per qejf ketu njeriun vitruvian te da vincit
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 00:00   #24
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Ok. Dilni nga tema, please, edhe ne kete linje qe jeni. Me pelqejne informacionet qe lexoj. Do marr gersheren dhe do icoj ne nje teme tjeter 'to be born', "Rilindja/Renaisance". You MAY continue.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 00:00   #25
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

homo faber ipsius fortunae

njeriu eshte arkitekt i fatit te tij.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 03:20   #26
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 937 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
homo faber ipsius fortunae

njeriu eshte arkitekt i fatit te tij.
Zogu i gjirizit qe ka thene kete, nuk kishte lexuar Solonin qe thote se pa pare fundin e jetes tende nuk mund te di fatin tend.

Arkitekte te fatit jane vetem maskarenjte dhe kriminelet. Pjesa e vogel e ndershme shpesh demton arkitekturen e vet per t'i lene te tjeret te gjejne si ta kene merituar, sepse i qendron besnike principeve morale te dinjitetit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 07:25   #27
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Zogu i gjirizit qe ka thene kete, nuk kishte lexuar Solonin qe thote se pa pare fundin e jetes tende nuk mund te di fatin tend.

Arkitekte te fatit jane vetem maskarenjte dhe kriminelet. Pjesa e vogel e ndershme shpesh demton arkitekturen e vet per t'i lene te tjeret te gjejne si ta kene merituar, sepse i qendron besnike principeve morale te dinjitetit.
e ka thene Pico della Mirandola tek "De hominis dignitate". dhe sigurisht qe ka lexuar solonin sepse ka qene neoplatonik.
nuk ka qene zog gjirizesh por filozofi qe shkroi tekstin kyc te rilindjes, i cili konsiderohet dhe reformimi hermetik.

si filozof ne kohet moderne ky mund te konsiderohet i tejkaluar tani, por per rilindjen pati rendesi te madhe.
Mirandola kombinoi platonizmin, neoplatonizmin, hermeticizmin dhe kabalane.
ai besonte tek nje riconciliazione universale(pajtim universal), pra shpirti nuk meriton nje denim te perjetshem ne ferr tek De animae immortalitate.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 10:23   #28
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 937 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Jo. Fraza eshte e Appio Claudio Cieco. Mirandola ka perseritur ate qe ka thene nje i ngjashem me te.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 10:29   #29
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Jo. Fraza eshte e Appio Claudio Cieco. Mirandola ka perseritur ate qe ka thene nje i ngjashem me te.
e verifikova, ke te drejte, e dija gabuar. nuk e dija qe ishte kaq e lashte.

fabrum esse suae quemque fortunae.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2012, 12:18   #30
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

me rendesi eshte se Shqiperia paska 70% te banoreve te vet, shqiptar. Kjo eshte e vetmja gje me rendesi.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 15:52   #31
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

(Ky shkrim eshte vendosur fillmisht ne nje teme tjeter nga anetari Edvin83 dhe ndodhet ketu. E risolla edhe ketu sepse ka te beje shume me kete teme.)

Censusi permbys fete, 70 per qind refuzojne ose nuk e deklarojne besimin

Publikimi i rezultateve te Censusit 2011 ne Shqiperi nis ti ngjaje procesit zgjedhor. E megjithate, shtyrja ne kohe e shpalljes se rezultateve nuk mund te fshehe me ndryshimin e ndodhur brenda popullsise shqiptare e cila ne vitin 2011 edhe numerikisht ka ndryshuar duke shkuar ne 2,831,741 banore. Perpos kesaj, ajo paraqitet me nje tipologji te re identitare sidomos sa i perket hartes fetare. Kėshtu burime nga INSTAT-i bėjnė tė ditur se nė procesin e deklarimit fetar raporti i dikurshėm i sanksionuar mes dy besimeve kryesore fetare nė Shqipėri mund tė pėsojė rrėshqitje.

Arsye pėr kėtė ėshtė jo dhe aq lindja e neofitėve apo konvertimi mes besimtarėve, sesa mosdeklarimi i qytetarėve. Shifra 70%, e pėrmendur mė herėt nė media, qė sugjeron numrin e tė regjistruarve qė nuk janė shprehur pėr besimin, rezulton pėrafėrsisht e vėrtetė edhe sipas burimeve nga INSTAT/ Duke mos marrė nė konsideratė faktin se rreth 1 milionė emigrantė nuk janė bėrė pjesė e censusit, atėherė ndėrtimi i fytyrės sė re fetare tė shqiptarėve pritet tė jetė befasues. Pėr krahasim nė njė sondazh tė kryer qė nė vitin 2001 nė kėtė drejtim solli nė vėmendje shifrėn se tė paktėn mbi 10% e qytetarėve deklaronin se nuk i pėrkisnin asnjė besimi. E marrė gjithsesi me rezervė ajo sinjalizon se njė proces tjetėrsimi ėshtė nė zhvillim edhe pse besimi fetar perceptohet nga njė pjesė e popullsisė si pėrkatėsi pėr shkak tė familjes dhe jo si ēėshtje besimi.

Komunitetet fetare, referencė te shifra e 1930-s.

70% myslimanė, 20% ortodoksė dhe 10% katolikė-kjo shifėr e regjistruar nė censusin e vitit 1930 pret tanimė tė konfirmohet ose tė pėrgėnjeshtrohet. Nė kėtė proces delikat, INSTAT ka zbatuar parimin e vetėdeklarimit tė qytetarit, ndonėse shprehja e besimit ėshtė ēėshtje private. Gjithsesi komunitetet fetare nė Shqipėri ndonėse mbeten nė pritje tė publikimit tė tė dhėnave, kanė paraprakisht pritmėritė e tyre. “Ne kemi bėrė njė deklaratė si komunitet Mysliman pėrpara fillimit tė procesit, ndėrsa tani presim rezultatin zyrtar”, tha Agron Hoxha, pėrfaqėsues i Komunitetit Mysliman Shqiptar.

I pyetur mbi tė dhėnėn zyrtare tė deritanishme pėr besimin fetar, pra 70-20-10, ai u shpreh se “pritmėritė tona janė diku afėr kėsaj shifre, por duhet pasur parasysh edhe periudha e gjatė e komunizmit ku nuk lejohej besimi fetar”. Kėshtu pėr KMSH-nė, 70% e popullsisė perceptohet si e pėrkatėsisė myslimane, ndonėse nė kėtė kuadėr pėrfshihet edhe komuniteti Bektashi. Mė i rezervuar ėshtė shprehur dom Gjergj Meta i Kishės Katolike, sidomos nė raport me 10% e mirėnjohur pėr besimtarėt e saj. “Ne kemi evidentuar nė muajin nėntor problemet e hasura nė procesin e censusit, por ne nuk jemi shprehur kundėr procesit nė vetvete. Do tė presim rezultatin e pastaj do tė shprehemi nėse do tė jetė e nevojshme. Shifra qė ju sillni, pra 10%, nuk ėshtė analizuar si e tillė nga Kisha katolike, pasi pėr ne numrat kanė rėndėsi relative. Pėr ne kanė rėndėsi besimtarėt cilėsorė”, tha Dom Gjergj Meta.

Nė njė aspekt formal kjo qasje shumė e moderuar zgjidh shumėēka, por ajo bie disi ndesh me prononcimin e Kishės Katolike nė muajin nėntor, me tė cilin ajo dėshmoi se ėshtė e shqetėsuar pėr mangėsitė nė procesin e regjistrimit tė qytetarėve qė i pėrkasin besimit katolik. Por me gjasė kriteri i regjistrimit sipas kohės sė banimit nė Shqipėri prek mė shumė komunitetin ortodoks, pasi njė shumicė emigrantėsh janė tė kėtij komuniteti. “Nuk kemi asnjė tė dhėnė dhe nė momentin e publikimit do tė bėjmė komentin tonė. Nuk dimė realisht asgjė pėr tė dhėnat e censusit”, tha Thoma Dhima i Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Nė pamje tė parė, duket se statistika e vitit 1930 ėshtė minimumi qė komunitetet fetare presin nga regjistrimi, pse kėshtu nuk do tė kishte firo. Por ėshtė e qartė se prej vitit 1930 e deri mė sot, nė Shqipėri, njė vend qė pėrjetoi ndalimin e besimit fetar pėr njė brez tė tėrė, ka rrjedhur shumė ujė dhe pėr kėtė arsye rezultati i INSTAT-it mbetet tė provojė nėse lufta bėhet pėr ringjalljen shpirtėrore sikundėr shprehet shpesh kryeministri aktual, apo pėr statistikėn.

Shqipėria, anėtare e Konferencės Islamike

Nė Shqipėri ka zyrtarisht 4 komunitete fetare tė njohura tradicionalisht qė rrjedhin nga dy besime-mysliman dhe kristian. Komuniteti mysliman ndahet nė sunit dhe bektashi, ndėrsa ai kristian nė ortodoks dhe katolik. Kėto muajt e fundit, Shqipėria ka njohur zyrtarisht edhe komunitetit Protestan, njė risi kjo qė duhet thėnė se gjen pika takimi edhe me historinė e Rilindjes. Nė tė gjithė kėtė hartė fetare, konkurrenca pėr besimtarė ėshtė historike dhe aktuale. Historike pse ajo dikur u sfidua me kredon e Vaso Pashės e mė vonė nga regjimi komunist, por aktuale pėr shkak tė pėrparimit tė institucioneve fetare thuajse ngado. Lėvizja e shifrės sė besimit mbetet me rėndėsi parėsore, pasi pėrcakton ndryshime thelbėsore gjeopolitike. Kėshtu nė respekt tė shifrės tradicionale, Shqipėria ėshtė anėtare me tė drejta tė plota e Konferencės Islamike, ndėrkohė qė njė rrjedhje eventuale nga shumica dominuese myslimane, mund tė shtronte pikėpyetje mbi angazhimin politik nė fjalė.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 15:58   #32
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

tradita e shqiptarit eshte afetare, ose me besim te zbehte fetar...

dhe qe u be me vetedeklarim edhe feja, ishte absurde, shkelje e te drejtave te njeriut, besimi eshte i fshehte dhe i perket zemres dhe shpirtit, nuk ka te drejte te pyes njeri per kete...

Shqiptari ruan traditen thelle ne shpirt e zemer!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 16:05   #33
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Ekzistenca e nje pyetje nuk eshte shkelje e te drejtave te njeriut. Te pyesesh dike per fene nuk eshte e padrejte. Te jesh i detyruar te pergjigjesh eshte e padrejte.
Pyetja ishte atje per te tere, dhe opsionale. Nese do, pergjigjesh! Nese jo, nuk pergjigjesh dhe e le bosh. Ne kete menyre zgjidhet i tere ky pseudo-problem per "shkele te drejtat e mia qe me pyete".
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2012, 08:19   #34
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,052
Thanks: 332
Thanked 340 Times in 240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2012, 10:42   #35
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Keta 75 % jo fetar,te momentit,duhet te jene jo-fetar te ndergjegjshem, e kan mbush Shqiperine me kisha e xhamia,ose ka rrezik te jene 75% e periferis,se ata te qéndrés ndertojne vetem kisha e xhami.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur