Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-10-2012, 14:34   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,243
Thanks: 7,113
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e ZotitNjė letėr, nė tė cilėn Albert Ajnshtajni e quante idenė e ekzistencės sė Zotit si produkt tė dobėsisė njerėzore, ėshtė nxjerrė nė ankand me njė ēmim fillestar prej 3 milion dollarėsh. Dokumenti i shkruar me dorė, i njohur si “Letra e Zotit”, ishte pjesė e njė korrespondence mes Ajnshtajnit dhe fizikanit Eric Gut-kind.

Letra mban datėn 3 janar 1954, njė vit para vdekjes sė Ajnshtajnit, dhe u dėrgua si pėrgjigje pėr librin e Gut-kindit me titull “Zgjidhni jetėn – Thirrja biblike pėr revoltė”.

Letra ėshtė e shkruar nė gjermanisht dhe mban logon e Universitetit Princeton. Ajo u ble nga njė koleksionist anonim nė vitin 2008 dhe u nxorr pėr shitje nė faqen e ankandeve e-bay.

http://www.theatlantic.com/technolog...n-ebay/263334/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 00:03   #2
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Ky pasazh ama ka kontradikt, ne vete fjalet e tij:

"Yes, you can call it that," Einstein replied calmly. "Try and penetrate with our limited means the secrets of nature and you will find that, behind all the discernible laws and connections, there remains something subtle, intangible and inexplicable. Veneration for this force beyond anything that we can comprehend is my religion. To that extent I am, in fact, religious."

Me sa duket, Einstein, ashtu si baballaret e Amerikes dhe shume figura te ndritura te iluminizmit Europian, ishte deist.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 00:11   #3
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gaius Baltar Shiko postimin


Me sa duket, Einstein, ashtu si baballaret e Amerikes dhe shume figura te ndritura te iluminizmit Europian, ishte deist.
Sidoqofte, deistet, nuk sfidojne idene e Zotit, sic eshte shkruar me lart.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 12:19   #4
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Qe te diskutojme me qartesisht...

Letra ne shqip.

Princeton, 3.1.1954

I dashuri Zoti Gutkind,

I nxitur nga sugjerimi i vazhdueshem i Brouwerit, arrita te lexoj mjaft prej librit tuaj dhe gjej rastin t’u falenderoj qe ma dhate hua. Ajo qe me beri shume pershtypje ishte kjo:
Persa i takon qasjes konkrete ndaj jetes dhe shoqerise njerezore, ne kemi shume te perbashketa: Idealin tuaj personal me kembnguljen per clirim prej deshirave egoiste, qe te beje jeten te bukur e te fisme, duke u perqendruar vetem ne elementin njerezor.
Kjo na bashkon ne ate qe kemi nje “sjellje jo tipike amerikane”.

Megjithate, pa sugjerimin e Brouwerit, une nuk do te isha perfshire intensivisht ne librin tuaj sepse eshte i shkruar ne nje gjuhe te pakapshme per mua. Fjala “Zot” per mua nuk eshte gje tjeter vecse shprehje dhe produkt i dobesise njerezore; Bibla nje grumbull legjendash fisnike edhe pse krejt primitive, mbeten megjithate shume naive. Asnje interpretim, sado i kujdesshem nuk mund ta ndryshoje kete qendrim timin.
Per mua, feja hebraike, sikurse te gjitha fete e tjera, eshte nje misherim i bestytnive tejet feminore. Dhe kombi hebre, te cilit jam i lumtur qe i perkas, e per botekuptimin e te cilit kam nje simpati te thelle, nuk ndryshon shume per mua nga kombet e tjere. E me aq sa kam pare, hebrenjte nuk jane mė te mire sesa bashkesite e tjera njerezore, edhe pse jane te mbrojtur ndaj kancereve me te keqinj fale mungeses se autoritetit. Perndryshe une nuk mund te dalloj asnje “perzgjedhje” te tyre nder te tjere.

Pergjithsisht, me rendon fakti qe ju pretendoni te keni nje pozicion te privilegjuar dhe mundoheni ta mbroni kete permes dy mureve te krenarise, atij te jashtem si njeri dhe atij te brendshem, si hebre. Si njeri, pretendoni, - ta themi keshtu,- nje perjashtim nga rregulli i shkak-pasojes se pranuar ne pergjithesi, ndersa si nje hebre, i njihni vetes privilegjin e monoteizmit. Por nje shkak-pasoje e kufizuar nuk mund te jete aspak mė nje nje shkak-pasoje, sikurse e pranoi me vendosmeri, mbase si i pari fare Spinoza yne i mrekullueshem. Dhe interpretimet shpirterore te feve te natyres nuk zhbehen ne thelb prej monopolizimit. Perkundrazi.

Tani qe i bera krejt te ditura dallimet ne bindjet tona intelektuale, ngelet ende e qarte per mua se ne jemi shume prane njeri-tjetrit ne gjera thelbesore si psh. ne vleresimet tona per sjelljen njerezore. Cka na ndan jane vetem “skelat” e qendrimeve tona intelektuale dhe “justifikimet”, thene me gjuhen e Frojdit. Ndaj mendoj se do ta kuptonim mjaft mire njeri-tjetrin nqse do te flisnim per gjera konkrete.

Me falenderime miqesore dhe urimet me te mira,

Juaji,
A. Einstein.
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 13:15   #5
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gaius Baltar Shiko postimin
Ky pasazh ama ka kontradikt, ne vete fjalet e tij:

"Yes, you can call it that," Einstein replied calmly. "Try and penetrate with our limited means the secrets of nature and you will find that, behind all the discernible laws and connections, there remains something subtle, intangible and inexplicable. Veneration for this force beyond anything that we can comprehend is my religion. To that extent I am, in fact, religious."

Me sa duket, Einstein, ashtu si baballaret e Amerikes dhe shume figura te ndritura te iluminizmit Europian, ishte deist.

Perkthimi i sakte ose kuptimi me i sakte i ketij paragrafi eshte ky:

"Po, ju mund ta quani keshtu," u pergjigj me qetesi Einstein. "Provoni te depertoni me mjetet tona te kufizuara ne te fshehtat e natyres dhe ju do te gjeni se, pas te gjitha ligjet e dukshme ne lidhjet (e natyres), mbetet dicka
Delikate, E Paprekshme dhe E Pashpjegueshme. Pernderimi (respektimi) per kete (lloj) force pertej cdo gje qe ne mund te kuptojme eshte Feja ime. Ne keto kufije (ne kete kuptim), ne fakt, une jam fetar ".

Nga e gjete fjalen Deist ne keto fjalet e Ainstain?!?!?!?!

Une per vete si Viola, I loveeeeeeeeeee money. That makes me a fanatic ose fetare e cmendur per money, por kjo s'do te thote qe I accept god as a creator.

Ose psh kur nje njeri thote: Nje gje e di te sigurte, qe une s'di asgje" - Ja, kete kuptim ka dhe shprehja e Ainstain!

Deist do te thote qe "skeptical people" mendojne se Bota u krijua nga zoti, por me vone ai hoqi dore dhe ja la Natyres te vazhdoje me mrekullite e saja.


Deism = The belief that God has created the universe but remains apart from it and permits his creation to administer itself through natural laws. Deism thus rejects the supernatural aspects of religion, such as belief in revelation in the Bible, and stresses the importance of ethical conduct. In the eighteenth century, numerous important thinkers held deist beliefs.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 16:51   #6
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
[COLOR="Blue"]

Deist do te thote qe "skeptical people" mendojne se Bota u krijua nga zoti, por me vone ai hoqi dore dhe ja la Natyres te vazhdoje me mrekullite e saja.
Po ! E sakte.

Napoleon Bonaparti ka qene nje deist.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 18:13   #7
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Qe te diskutojme me qartesisht...

Letra ne shqip.

Princeton, 3.1.1954

I dashuri Zoti Gutkind,

I nxitur nga sugjerimi i vazhdueshem i Brouwerit, arrita te lexoj mjaft prej librit tuaj dhe gjej rastin t’u falenderoj qe ma dhate hua. Ajo qe me beri shume pershtypje ishte kjo:
Persa i takon qasjes konkrete ndaj jetes dhe shoqerise njerezore, ne kemi shume te perbashketa: Idealin tuaj personal me kembnguljen per clirim prej deshirave egoiste, qe te beje jeten te bukur e te fisme, duke u perqendruar vetem ne elementin njerezor.
Kjo na bashkon ne ate qe kemi nje “sjellje jo tipike amerikane”.

Megjithate, pa sugjerimin e Brouwerit, une nuk do te isha perfshire intensivisht ne librin tuaj sepse eshte i shkruar ne nje gjuhe te pakapshme per mua. Fjala “Zot” per mua nuk eshte gje tjeter vecse shprehje dhe produkt i dobesise njerezore; Bibla nje grumbull legjendash fisnike edhe pse krejt primitive, mbeten megjithate shume naive. Asnje interpretim, sado i kujdesshem nuk mund ta ndryshoje kete qendrim timin.
Per mua, feja hebraike, sikurse te gjitha fete e tjera, eshte nje misherim i bestytnive tejet feminore. Dhe kombi hebre, te cilit jam i lumtur qe i perkas, e per botekuptimin e te cilit kam nje simpati te thelle, nuk ndryshon shume per mua nga kombet e tjere. E me aq sa kam pare, hebrenjte nuk jane mė te mire sesa bashkesite e tjera njerezore, edhe pse jane te mbrojtur ndaj kancereve me te keqinj fale mungeses se autoritetit. Perndryshe une nuk mund te dalloj asnje “perzgjedhje” te tyre nder te tjere.

Pergjithsisht, me rendon fakti qe ju pretendoni te keni nje pozicion te privilegjuar dhe mundoheni ta mbroni kete permes dy mureve te krenarise, atij te jashtem si njeri dhe atij te brendshem, si hebre. Si njeri, pretendoni, - ta themi keshtu,- nje perjashtim nga rregulli i shkak-pasojes se pranuar ne pergjithesi, ndersa si nje hebre, i njihni vetes privilegjin e monoteizmit. Por nje shkak-pasoje e kufizuar nuk mund te jete aspak mė nje nje shkak-pasoje, sikurse e pranoi me vendosmeri, mbase si i pari fare Spinoza yne i mrekullueshem. Dhe interpretimet shpirterore te feve te natyres nuk zhbehen ne thelb prej monopolizimit. Perkundrazi.

Tani qe i bera krejt te ditura dallimet ne bindjet tona intelektuale, ngelet ende e qarte per mua se ne jemi shume prane njeri-tjetrit ne gjera thelbesore si psh. ne vleresimet tona per sjelljen njerezore. Cka na ndan jane vetem “skelat” e qendrimeve tona intelektuale dhe “justifikimet”, thene me gjuhen e Frojdit. Ndaj mendoj se do ta kuptonim mjaft mire njeri-tjetrin nqse do te flisnim per gjera konkrete.

Me falenderime miqesore dhe urimet me te mira,

Juaji,
A. Einstein.
Burre i zgjuar firauni!
Domethene, ka gjetur nje menyre te sjellshme per t'i thene leterkembyesit... "Ik gjej dhite ne mal".
Me falni qe po pyes, po ky Ajshtajni mos ka qene kengetar? Se si emer i degjuar po me duket. Ne cilin grup ka kenduar?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 18:54   #8
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
I dashur mik,
Mbaje mendjen gjithmon me vete!
E di qe te rendon, e di qe e perdor, e di qe te duhet...
....te kuptoj cfare thua!


Meri, fale delen e urte te perendise nese e mendja i ka bere ndonje lajthitje te vogel.
Mendje eshte ajo, gjinia femerore. Dashurohet pas ndonje mendimi dhe keshtu lind gabimi.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2012, 02:50   #9
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Perkthimi i sakte ose kuptimi me i sakte i ketij paragrafi eshte ky:

"Po, ju mund ta quani keshtu," u pergjigj me qetesi Einstein. "Provoni te depertoni me mjetet tona te kufizuara ne te fshehtat e natyres dhe ju do te gjeni se, pas te gjitha ligjet e dukshme ne lidhjet (e natyres), mbetet dicka
Delikate, E Paprekshme dhe E Pashpjegueshme. Pernderimi (respektimi) per kete (lloj) force pertej cdo gje qe ne mund te kuptojme eshte Feja ime. Ne keto kufije (ne kete kuptim), ne fakt, une jam fetar ".

Nga e gjete fjalen Deist ne keto fjalet e Ainstain?!?!?!?!

Une per vete si Viola, I loveeeeeeeeeee money. That makes me a fanatic ose fetare e cmendur per money, por kjo s'do te thote qe I accept god as a creator.

Ose psh kur nje njeri thote: Nje gje e di te sigurte, qe une s'di asgje" - Ja, kete kuptim ka dhe shprehja e Ainstain!

Deist do te thote qe "skeptical people" mendojne se Bota u krijua nga zoti, por me vone ai hoqi dore dhe ja la Natyres te vazhdoje me mrekullite e saja.


Deism = The belief that God has created the universe but remains apart from it and permits his creation to administer itself through natural laws. Deism thus rejects the supernatural aspects of religion, such as belief in revelation in the Bible, and stresses the importance of ethical conduct. In the eighteenth century, numerous important thinkers held deist beliefs.
Ri-lexohe dhe nje here cfare thote Einstein ne ate paragraf. Nuk e kuptoj pse nuk e ben dot lidhjen.

"Prayer would have little influence over such a God and have no role in Einstein's personal religion. "Scientific research is based on the idea that everything that takes place is determined by laws of nature, and this holds for the actions of people," he told a sixth-grade girl. "For this reason, a scientist will hardly be inclined to believe that events could be influenced by a prayer, i.e. by a wish addressed to a supernatural Being.""

Ka dhe me teper, ku ben lidhjen me Spinozen. Ne fakt Baruch Spinoza, nje tjeter hebre, ka patur ide edhe me interesante rreth kesaj gjeje sidomos mbi strukturimin e shoqerise. Einstein nuk eshte se sfidoi ndonje gje ne fakt, por eshte vazhdin i tradites Deiste te vendosur nga Baballaret e Amerikes. Psh, perpara disa kohesh u gjet nje monedhe shume e rralle qe do shkonte ne qarkullim por u terhoq momentet e fundit (siduket Amerika ishte shume fetare ende ne ato kohe).Monedhe e vitit 1792, ku bota ishte ende ne erresire, keto fjale stampoheshin "Liberty, Parent of Science & Industry". Per te bere ato qe thote Einstein, eshte e pamundur te kryhen pa prekursorin, qe eshte liria per te kryer kete kerkim. Kur themi liri, nuk themi anarki dhe rrumpalle si ne shume vende te botes, por liri e mendimit, clirim nga cdo deluzion e dogem.

Ndersa kjo gjendet ne qender te Rockefeller Center, ndertuar ne 1933, mare nga Libri i Isait."Wisdom and Knowledge shall be the stability of thy times"E ka plot referenca te tilla ca te dukshme ca me pak te dukshme kudo qe jane hedhur keto 2-300 vitet e fundit. Einsteini si shume te tjere eshte vazhdim i asaj tradite, e cila nuk eshte kunder fese, por me teper mundohet ta vej ne funksion ate per te tjera qellime, per te hapur horizonte e jo per ti kycur ato.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2012, 03:54   #10
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gaius Baltar Shiko postimin
Psh, perpara disa kohesh u gjet nje monedhe shume e rralle qe do shkonte ne qarkullim por u terhoq momentet e fundit (siduket Amerika ishte shume fetare ende ne ato kohe).Monedhe e vitit 1792, ku bota ishte ende ne erresire, keto fjale stampoheshin "Liberty, Parent of Science & Industry". Per te bere ato qe thote Einstein, eshte e pamundur te kryhen pa prekursorin, qe eshte liria per te kryer kete kerkim. Kur themi liri, nuk themi anarki dhe rrumpalle si ne shume vende te botes, por liri e mendimit, clirim nga cdo deluzion e dogme.
Eshte e pritshme dhe e qarte, -posa ta kesh pare, - se kjo monedhe nuk do ta shihte kurre driten e pazarit.

Ne aversin e kesaj monedhe (pavaresisht vleres se saj te ulet fundore, qe siper zeros ka vetem 0.01 njesi), ne shohim parollen:
"Liria: Babai i Shkences hem Industrise"
qe eshte stampuar rrotull nje profili te pernjohshem dhe eksplicit:
Amerikanit Nativ, -
gje qe e ben krejtesisht te qarte arsyen per diskualifikimin dhe detyren per eliminimin e saj nga perdorimi publik qe para se te jete emituar.

Kjo monedhe, ose do te perjetohej si nje hipokrizi dhe cinizem i rende shteteror - ose si thirrje e hapur indianeve per rrebelim.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2012, 22:11   #11
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Eshte e pritshme dhe e qarte, -posa ta kesh pare, - se kjo monedhe nuk do ta shihte kurre driten e pazarit.

Ne aversin e kesaj monedhe (pavaresisht vleres se saj te ulet fundore, qe siper zeros ka vetem 0.01 njesi), ne shohim parollen:
"Liria: Babai i Shkences hem Industrise"
qe eshte stampuar rrotull nje profili te pernjohshem dhe eksplicit:
Amerikanit Nativ, -
gje qe e ben krejtesisht te qarte arsyen per diskualifikimin dhe detyren per eliminimin e saj nga perdorimi publik qe para se te jete emituar.

Kjo monedhe, ose do te perjetohej si nje hipokrizi dhe cinizem i rende shteteror - ose si thirrje e hapur indianeve per rrebelim.
Nuk duket. Ajo eshte "Lady/Goddess Liberty".
Nuk e kuptoj cdo te thuash me fjaline e fundit. Nuk para maten me standartet e tanishme te Public Relations, evenimentet e nje kohe para 4-500 vitesh.__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2012, 05:55   #12
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Ke te drejte, nuk duket.

sepse figura e aversit nuk ngjet as me njeri se lere me indianin nativ apo ndonje perendeshe libertie.
Padyshim une do te kem qene gabim.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur