Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-10-2013, 23:06   #1
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Dilema, Besim apo Dakordim!?

Do doja te dija mendimin e te gjith Ateisteve dhe Agnostikeve ne lidhje me qendimin qe mbajne ata ndaj Teorive dhe Fakteve.

Pyetja konkretisht eshte:

Ne raport me nje risi shkencore, Teori (E testuar) apo dhe Fakt ne qoft, ju preferoni nje pozicion "Besimi" apo "Dakordimi"?

Mendimi im eshte se "bihet dakord" me te, duke rezervuar nje karte Skepticizmi ne raport me zhvillimet e mevonshme shkencore. Kjo, mendoj une, behet edhe per arsye praktike pasi shkenca dhe zhvillimet e saja sjellin te papritura dhe surpriza jo te kendshme per ata qe mbajne qendrime "besimi".

Arsyeja qe pyeta eshte se shpesh hapen "tema" me tituj, "A besoni ne filan Teori?" Qendrimi im origjinal eshte:

Une nuk besoj, une bie dakord, pasi parashikimet qe jep x-teori perputhen me se miri me realitetin. Me konkretisht, une bie dakord me Teorine Gravitacionale te Newton-it qe eshte nje pershkrim i mire i realitetit ne shkalle njerzore por mendoj qe Teoria e Relativitetit eshte teori me e mire sesa e Newton-it pasi perfshin nje shkalle me te larte (Makro-Kozmosin) duke mos lene pas edhe shpikjet e reja qe jane rezultat i drejtperdrejte nga kjo teori (Internet, GPS etj.)

Per me teper, mendoj qe nje Pozicion besimi eshte Personal, ndersa nje pozicion "Dakordimi" eshte publik.

Si rrjedhoje, "Besimi ne Shkence" eshte nje gafe e cila eshte ana tjeter e medaljes se "Besimit ne Fantazi"... kjo menyre sjell dogmatizim te mendimit te lire dhe presupozon Apriori ne vend te A-Posteriori si metode shkencore.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2013, 23:14   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Po mendimi i ne besimtarve integralist vlen si pergjigje ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2013, 23:26   #3
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Po mendimi i ne besimtarve integralist vlen si pergjigje ?
Nuk e di a ka vlere! Gjithsesi, mund te japesh mendimin tend me te mire. Flm

P.S. Nuk e krijova poll pasi menyra se si pyetet influencon direkt rezultatin. Preferoj nje diskutim te lire!
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2013, 23:50   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Nuk e di a ka vlere! Gjithsesi, mund te japesh mendimin tend me te mire. Flm

P.S. Nuk e krijova poll pasi menyra se si pyetet influencon direkt rezultatin. Preferoj nje diskutim te lire!
Vlere te siguroj qe nuk ka.

Eshte pak e ngaterruar si pyetje,sepse nuk percakton se ēfare kerkon te shprehi fjala Teori...Eshte;ide,mendim,opinion,ipotez,tez,princi p,sistem,ekspozim,etj etj,o fakt i provuar ne shkenc ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 04:59   #5
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Nje teori eshte thjesht nje mekanizem qe shpjegon faktet, keto te fundit duke qene, pothuajse me siguri, te verteta. Nje teori e mire eshte ajo qe i shpjegon ne baze te parimit te entropise maksimale, ose parimi i saktesise (lex parsimonae), qe do te thote se evitohen supozime te teperta qe mund te sjellin me shume kompleksitet nga c'duhet.

Persa i perket konceptim "te besuarit ne shkence", kam shkruar ne nje forum tjeter se ky eshte nje falsitet ekuivokimi, ku konteksti ngaterrohet ne favor te te konfirmuarit te anesuar -- pra, asaj qe dikush do te deshironte te ishte e vertete. Ne shkence, kur metaforikisht flitet se besohet nje teori, per shembull ajo e evolucionit, kjo nuk eshte e barazvlefshme me besimin ne nje mekanizem, proces, apo qenie qe nuk mund te shqyrtohet ne baze te metodes shkencore. Cdo teori eshte e hapur per shqyrtim, skualifikim nga trupi shkencor, permiresim, etj. Kaq.
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 07:00   #6
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

A mund te biem dakord qe shprehjen "bie dakord"ta zevendesojme me"e pranoj me rezerva te medha"?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 11:50   #7
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Persa i perket konceptim "te besuarit ne shkence", kam shkruar ne nje forum tjeter se ky eshte nje falsitet ekuivokimi, ku konteksti ngaterrohet ne favor te te konfirmuarit te anesuar -- pra, asaj qe dikush do te deshironte te ishte e vertete. Ne shkence, kur metaforikisht flitet se besohet nje teori, per shembull ajo e evolucionit, kjo nuk eshte e barazvlefshme me besimin ne nje mekanizem, proces, apo qenie qe nuk mund te shqyrtohet ne baze te metodes shkencore. Cdo teori eshte e hapur per shqyrtim, skualifikim nga trupi shkencor, permiresim, etj. Kaq.
Pikerisht, kjo. Besimi eshte kendveshtrim personal, nje emocion qe ti ke ndaj nje gjeje/ ne raste konkrete mund te jete dhe abstrakt, jomateriale si ne rastin e miqesive, ku ti shpesh emocionalisht beson x-person Apriori. Te renit dakord, medoj, eshte qasja e duhur pasi ajo nuk dogmatizon shkencen me kendveshtrime personale.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 12:21   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

ēdo gje eshte kendveshtrim personal,por ne pergjithesi ai qe beson,eshte i sigurte,o ka qartesin e duhur,mbi egzistiminn e jo egzistimin e ēfare do lloj gjeje.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 13:01   #9
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
ēdo gje eshte kendveshtrim personal,
Absolutisht e pavertete.
Teorite udheheqese te asaj qe quhet "Mainstream Science" nuk jane kendveshtrime personale. Pasi shqyrtohen (Peer Reviewed) nga qindra mijera shkencetar njeherazi. Nese do ishte kendveshtrim personal, sot nuk do kishim Teori por brockulla personale.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
por ne pergjithesi ai qe beson,eshte i sigurte,o ka qartesin e duhur,mbi egzistiminn e jo egzistimin e ēfare do lloj gjeje.
Kjo pastaj eshte teme e diskutueshme. Pyetja ime ka te beje me aspektin e te besuarit, jo se sa i qarte dhe sa i artikuluar eshte ky "besimi i njerit apo tjetrit".
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 13:48   #10
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Absolutisht e pavertete.
Teorite udheheqese te asaj qe quhet "Mainstream Science" nuk jane kendveshtrime personale. Pasi shqyrtohen (Peer Reviewed) nga qindra mijera shkencetar njeherazi. Nese do ishte kendveshtrim personal, sot nuk do kishim Teori por brockulla personale.Kjo pastaj eshte teme e diskutueshme. Pyetja ime ka te beje me aspektin e te besuarit, jo se sa i qarte dhe sa i artikuluar eshte ky "besimi i njerit apo tjetrit".
More djal,qe 1+1 bejne dy apo tre,eshte nje kendveshtim personal,se i gabuar o i drejte eshte diskutim tjeter.Se ndryshe nuk do ishte nje kendveshtrim privat,specifik,individual.
Ne aspektin e te besuarit shpirteror,kush beson ne nje perendi,kush beson ne shume perendi,edhe kush nuk beson ne asnje perendi,shprehin nje kendveshtrim personal,supozojne nje besim teorik.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 14:12   #11
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Do doja te dija mendimin e te gjith Ateisteve dhe Agnostikeve ne lidhje me qendimin qe mbajne ata ndaj Teorive dhe Fakteve.

Pyetja konkretisht eshte:

Ne raport me nje risi shkencore, Teori (E testuar) apo dhe Fakt ne qoft, ju preferoni nje pozicion "Besimi" apo "Dakordimi"?

Mendimi im eshte se "bihet dakord" me te, duke rezervuar nje karte Skepticizmi ne raport me zhvillimet e mevonshme shkencore. Kjo, mendoj une, behet edhe per arsye praktike pasi shkenca dhe zhvillimet e saja sjellin te papritura dhe surpriza jo te kendshme per ata qe mbajne qendrime "besimi".

Arsyeja qe pyeta eshte se shpesh hapen "tema" me tituj, "A besoni ne filan Teori?" Qendrimi im origjinal eshte:

Une nuk besoj, une bie dakord, pasi parashikimet qe jep x-teori perputhen me se miri me realitetin. Me konkretisht, une bie dakord me Teorine Gravitacionale te Newton-it qe eshte nje pershkrim i mire i realitetit ne shkalle njerzore por mendoj qe Teoria e Relativitetit eshte teori me e mire sesa e Newton-it pasi perfshin nje shkalle me te larte (Makro-Kozmosin) duke mos lene pas edhe shpikjet e reja qe jane rezultat i drejtperdrejte nga kjo teori (Internet, GPS etj.)

Per me teper, mendoj qe nje Pozicion besimi eshte Personal, ndersa nje pozicion "Dakordimi" eshte publik.

Si rrjedhoje, "Besimi ne Shkence" eshte nje gafe e cila eshte ana tjeter e medaljes se "Besimit ne Fantazi"... kjo menyre sjell dogmatizim te mendimit te lire dhe presupozon Apriori ne vend te A-Posteriori si metode shkencore.
eshte absurde te thuash besoj tek shkenca apo bie dakord.
shkurt, thjeshte, pa shume fjale, ta kuptojne personat medioker, gjysem analfabete ose analfabete qe zakonisht jane dhe fetare.

shkenca, apo nje teori shkencore----->fakt, eksperiment.
feja----> besim, imagjinate e pa mbeshtetur me fakt dhe eksperiment.

nuk mund te bihet dakord me nje fakt, as dhe te besohet, nje fakt shkencor apo nje teori e mbeshtetur mbi fakte shkencore dhe ekperimente ekziston, do apo s'do ti(nuk e kam fjalen per ty por per fetaret), nuk i plasi trapi askujt.

shikoni foton

ne fund mungojne dy shkronja. po e plotesoj une.

MA CHE CAZZO!!!
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 14:26   #12
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
More djal,qe 1+1 bejne dy apo tre,eshte nje kendveshtim personal,se i gabuar o i drejte eshte diskutim tjeter.Se ndryshe nuk do ishte nje kendveshtrim privat,specifik,individual.
Ne aspektin e te besuarit shpirteror,kush beson ne nje perendi,kush beson ne shume perendi,edhe kush nuk beson ne asnje perendi,shprehin nje kendveshtrim personal,supozojne nje besim teorik.
Te mos e qelbim tani, tema eshte me serioze se sa e vlereson ti.
Me respekt,
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 14:38   #13
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga erwin romel Shiko postimin
eshte absurde te thuash besoj tek shkenca apo bie dakord.
shkurt, thjeshte, pa shume fjale, ta kuptojne personat medioker, gjysem analfabete ose analfabete qe zakonisht jane dhe fetare.

shkenca, apo nje teori shkencore----->fakt, eksperiment.
feja----> besim, imagjinate e pa mbeshtetur me fakt dhe eksperiment.

nuk mund te bihet dakord me nje fakt, as dhe te besohet, nje fakt shkencor apo nje teori e mbeshtetur mbi fakte shkencore dhe ekperimente ekziston, do apo s'do ti(nuk e kam fjalen per ty por per fetaret), nuk i plasi trapi askujt.

shikoni foton

ne fund mungojne dy shkronja. po e plotesoj une.

MA CHE CAZZO!!!
100% dakord me ty . Edhe une te njejten gje mendoj si pohimi ne te kuqe, e cila eshte e vetekuptueshme ne teresi. Problemi fillon kur ti kete fakt/teori duhet t'ia drejtosh mases se gjere. Aty hyne ne pune, Kuptimi Publik dhe pikerisht ketu qullosen punet pasi gjuha eshte ajo qe kufizon ose debilitizon ate.

Ti nuk mund ti drejtohesh publikut duke thene: Ja ku jane faktet, ja ku eshte teoria ... dhe se ti je ose i mencur ose budalla!!!

Eshte kerkese absurde per masen e gjere qe te gjith te kene shkalle rafinimi shkencor per te kuptuar dhe artikuluar nje ide sic mund ta kene vetem nje pakice cilesore si "Prof. of Public Understanding".
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 14:44   #14
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Te mos e qelbim tani, tema eshte me serioze se sa e vlereson ti.
Me respekt,
Nuk ka problem .Nuk e mendova qe tema ishte serioze,po ta dija,o ta kisha kuptuar, nuk do nderhyja.
Ja kalofsh mire.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 14:53   #15
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Absolutisht e pavertete.
Teorite udheheqese te asaj qe quhet "Mainstream Science" nuk jane kendveshtrime personale. Pasi shqyrtohen (Peer Reviewed) nga qindra mijera shkencetar njeherazi. Nese do ishte kendveshtrim personal, sot nuk do kishim Teori por brockulla personale.
ka nje vije demarkacioni ndermjet shkences( pra mainstream science) dhe pseudoshkencave, zakonisht i atribuohet Karl Popper-it, propozimi per demarkacion eshte falsification criterion.
dikur ne te kaluaren ishte mjaft e veshtire te ndaje pseudoshkenca nga shkenca dhe per arsyen e thjeshte se disa nga shkencat kane lindur nga pseudoshkencat, psh kimia ka lindur nga alkimia, astronomia me astrologjine ne antikitet praktikisht ishte e pamundur te ndahej.
sot kemi pseudoshkencat moderne me ufo dhe me doomsday, ups kjo e fundit u pordh bashke me planetin x, apo nibiru a ca dreqin e quajne ata te forumit te albollaqit, jemi akoma gjalle, derisa ufologet te shpikin ndonje doomsday tjeter( ide e mare borxh nga mitologjia dhe religjionet abrahamike)
tek ai forum kemi shembullin e spikatur sesi nje nenforum quhet shkenca dhe jane hedhur materiale pafund qesharake, me paranormale dhe ufo.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 17:44   #16
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dilema, Besim apo Dakordim!?

Une nuk eshte se shoh ndonje dileme te madhe ne kete drejtim. Gjuha shqipe ka te njejten fjale, 'besoj', per dy nocione te ndryshme te cilat ne gjuhe te tjera perfaqesohen nga fjale te ndryshme. Psh ne anglisht: faith & trust; ne italisht: fiducia & credibilita, etj.
Eshte tjeter gje te besosh ne kuptimin e "faith" dhe tjeter gje te kesh vendosur te besosh ne kuptimin e "trust".

Zakonisht feja i sheh problemet te lidhura me "faith", nderkohe qe cfare eshte emertuar si "besim ne shkence" perfaqeson nje "trust" ne shkence.

Pak a shume eshte e njejta gje qe eshte thene ne diferencimin e temes, "besim apo dakordim". Ne momentin qe keto diferenca jane te qarta, keqkuptimi nuk eshte i tille ne menyre literale, me teper sesa nje mangesi e nje gjuhe te caktuar (shqipes ne kete rast) ne perdorimin e te njejtes fjale per nocione te ndryshme. Presupozohet qe njerezit dine te dallojne njeren nga tjetra nga konteksti, por eksperienca ka treguar qe njerezit nuk jane ne gjendje te dallojne njeren nga tjetra. Lexoni me siper shkrimet e SERAFIM DILO ku ky dualizim nocionesh eshte evident, ne te njejtin paragraf fillohet me njerin nocion dhe me pas perfundimi i vishet nocionit tjeter.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur