Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-03-2011, 01:13   #1
darwin
heretic Crusoe
 
Avatari i darwin
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: under the microscope
Posts: 6
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
darwin ėshtė nė rrugė tė mbarė
Shkaqet e mosbesimit

Perpara se dikush te pranoje nje besim duhet ta udheheqe arsyeja, sepse besimi pa pyetur eshte nje rruge e sigurte drejt mashtrimit te vetvetes.[/B]


Shkaqet e mosbesimit tim jane te thjeshta.

Fallsitetet e dogmave fetare monoteiste (judeo-kristiano-islamike) si dhe ndikimi i perrallave dhe mitologjise ne formimin e tyre. Konfuzioni i hatashem qe kane krijuar ne lidhje me kete Fuqi te Mbinatyrshme dhe te veshur me cilesite qe keto fe predikojne.

Gjithashtu ne menyren se si paraqiten keto fe, shkaku kryesor i aderimit te plote shpirteror ne to eshte kryesisht FRIKA dhe TERRORI qe mbjellin keto fe per "boten e pertejme". Pastaj eshte deshira e ketyre njerezve per shpetim, te kene ate sensin e ndjenjes qe dikush u rri prane dhe kujdeset per to, te ndjehen qe dikush i do (vazhdimisht).

Kam patur te njohur, qe pasi jane "ndricuar" fillimisht, jane intoksikuar aq shume nga keto dogma sa tashme e kane veshtire qe te mendojne ne menyre te lire mbi veten e tyre. (Fatmiresisht njoh dhe te tjere qe u kane shpetuar ketyre "kangjellave rrethuese te vetndertuara" dhe me ka ardhur mire qe me kane permendur qe nuk do ti ktheheshin me kurre asaj lloj pervoje).

Kam vene re qe ndihma dhe meshira qe duhet te japim ndaj te tjereve, e cila predikohet nga keto besime, nuk kam pare te jete dhe aq e praktikuar ne realitet nga ndjekesit e ketyre besimeve.

Pike tjeter e rendesishme e mosbesimit tim eshte morali i ketyre besimeve. Nga njera ane ka fjale te mahnitshme dhe shume te vlefshme (Krishti - "Mos i beni tjetrit, ate qe nuk do te donit qe ai t'ua bente juve" ose p.sh. Muhameti "Kerkojeni diturine nga djepi deri ne varr", per te dhene nja dy shembuj) por nga ana tjeter ka kapituj te plote te ketyre librave qe pershkruajne me imtesi Diten e Gjykimit - Apokalips/Qameti dhe "Pjekjen shpirterore ne perjetesi" te te mosbindurve heretike. Kjo eshte nje mizori totale, dhe nje zot qe eshte burimi i dashurise nuk do te mundte ta aplikonte kete mase ndaj njerezve te gjore (qe per me teper jane dhe krijesat e tij !), sidomos kur behet fjala per nje denim te perjetshem. Per mendimin tim morali "hyjnor" eshte me poshte se morali njerezor ne kete aspekt.

Gjithashtu mendoj se te jetosh nje jete me integritetin, bujarine, ndershmerine, miresjelljen dhe kujdesin tend ndaj te tjereve nuk varet nga besimi mbi Trinine e Shenjte/Allahun ose cdo lloj supersticioni njerezor. Nuk mendoj qe per te patur keto cilesi njerezore duhet ti lutesh pikturave dhe skulpturave, ose te mermerisesh me veten ne drejtim nga lindja dhe te rrotullohesh 7 here rreth gureve. Mjafton te mendosh ne menyre te ndershme dhe te lire.

Dhe meqe ra fjala te ndjenjat njerezore mund te them se per fetaret tane (te atehershem!) kam respekt te vecante sepse pergjithesisht kane punuar me mish e me shpirt per atdheun dhe ceshtjen kombetare dhe kjo e nderon vepren dhe kujtimin e tyre, dhe ketu e kam fjalen per figura te te 3 besimeve qe ka ne Shqiperi. Po ashtu urrej ne kulm ateizmin barbar qe sollen komunistet, sepse mohimi i lirise se njeriut (pjese e se ciles eshte dhe liria e besimit) eshte nje veprim kriminal. Gjithsesi personalisht nuk mundem te besoj ne nje zot (teist) kaq te cuditshem si ky qe adhurohet nga besimtaret tane..Hic siquis mare Neptunurn Cereremque vocare
Constituet fruges et Bacchi nomine abuti
Mavolat quam laticis proprium proferre vocamen
Concedamus ut hic terrarum dictitet orbem
Esse deum matrem dum vera re tamen ipse
Religione animum turpi contingere parcat.

"Neqofte se dikush ketu vendos ta quaje detin Neptun, dhe drithin ta quaje Cerez, dhe te keqperdore emrin Bakus ne vend te emrit qe i eshte vene atij lengu, atehere le ti lejojme atij ta quaje boten qe na rrethon Nenen e Zotave, perderisa ai lejon vetes te infektoje mendjen e tij me besytni" - Lukreci
darwin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2011, 01:21   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Ne fillim Zoti krijoi token e pastaj beri pushim.Pastaj krijoi njeriun e prap beri pushim.E me vone krijoi dhe besimtaret.Qe nga ajo kohe nuk ka bo as nje dit pushim.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2011, 19:39   #3
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,615
Thanks: 6,971
Thanked 8,224 Times in 5,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

ta ēojm ket vit me pushime Serafim??
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2011, 18:35   #4
Ilir
Anėtar i ri
 
Avatari i Ilir
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 10
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ilir ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Hm, arsyet dhe faktet logjike rreth besimit jon goxha t mangta. Zakonisht nje njeri qe nuk ka frik nga kufijt dhe arsyeja kish me logjiku pak ma shum rreth ktij drejtimi .. Personalisht mendoj qe religjionet, dhe krejt ideologjia e saj osht kriju me mbajt nje balanc tek njerzt ne ndergjegje balanc n 'durim edhe n vetit tjera qe i kan mungu njeriut n at koh.. Psh rasti i Jobit qe ka vujt me vite por qe ne fund zoti e shperblen me gjith te mirat..ky osht ni tregim i bukur apo ni prrall qe njerzt mos me qu kry shum ndaj pushtetit n at koh, mos me mundu trunin palidhje..dmth osht si ni lloj opiumi.. Un nuk e kqyri ket opium n mnyr negative, feja besimi dhe librat fetar, jan shkru nga njerz inteligjent e jo nga zoti.. po me kalimin e kohes kan arrit me perhap ni ideologji t paqen e genjeshtrat jon shndrru n 'fakte.
Ilir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 17:27   #5
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga darwin Shiko postimin
Perpara se dikush te pranoje nje besim duhet ta udheheqe arsyeja, sepse besimi pa pyetur eshte nje rruge e sigurte drejt mashtrimit te vetvetes.[/B]


Shkaqet e mosbesimit tim jane te thjeshta.

Fallsitetet e dogmave fetare monoteiste (judeo-kristiano-islamike) si dhe ndikimi i perrallave dhe mitologjise ne formimin e tyre. Konfuzioni i hatashem qe kane krijuar ne lidhje me kete Fuqi te Mbinatyrshme dhe te veshur me cilesite qe keto fe predikojne.

Gjithashtu ne menyren se si paraqiten keto fe, shkaku kryesor i aderimit te plote shpirteror ne to eshte kryesisht FRIKA dhe TERRORI qe mbjellin keto fe per "boten e pertejme". Pastaj eshte deshira e ketyre njerezve per shpetim, te kene ate sensin e ndjenjes qe dikush u rri prane dhe kujdeset per to, te ndjehen qe dikush i do (vazhdimisht).

Kam patur te njohur, qe pasi jane "ndricuar" fillimisht, jane intoksikuar aq shume nga keto dogma sa tashme e kane veshtire qe te mendojne ne menyre te lire mbi veten e tyre. (Fatmiresisht njoh dhe te tjere qe u kane shpetuar ketyre "kangjellave rrethuese te vetndertuara" dhe me ka ardhur mire qe me kane permendur qe nuk do ti ktheheshin me kurre asaj lloj pervoje).

Kam vene re qe ndihma dhe meshira qe duhet te japim ndaj te tjereve, e cila predikohet nga keto besime, nuk kam pare te jete dhe aq e praktikuar ne realitet nga ndjekesit e ketyre besimeve.

Pike tjeter e rendesishme e mosbesimit tim eshte morali i ketyre besimeve. Nga njera ane ka fjale te mahnitshme dhe shume te vlefshme (Krishti - "Mos i beni tjetrit, ate qe nuk do te donit qe ai t'ua bente juve" ose p.sh. Muhameti "Kerkojeni diturine nga djepi deri ne varr", per te dhene nja dy shembuj) por nga ana tjeter ka kapituj te plote te ketyre librave qe pershkruajne me imtesi Diten e Gjykimit - Apokalips/Qameti dhe "Pjekjen shpirterore ne perjetesi" te te mosbindurve heretike. Kjo eshte nje mizori totale, dhe nje zot qe eshte burimi i dashurise nuk do te mundte ta aplikonte kete mase ndaj njerezve te gjore (qe per me teper jane dhe krijesat e tij !), sidomos kur behet fjala per nje denim te perjetshem. Per mendimin tim morali "hyjnor" eshte me poshte se morali njerezor ne kete aspekt.

Gjithashtu mendoj se te jetosh nje jete me integritetin, bujarine, ndershmerine, miresjelljen dhe kujdesin tend ndaj te tjereve nuk varet nga besimi mbi Trinine e Shenjte/Allahun ose cdo lloj supersticioni njerezor. Nuk mendoj qe per te patur keto cilesi njerezore duhet ti lutesh pikturave dhe skulpturave, ose te mermerisesh me veten ne drejtim nga lindja dhe te rrotullohesh 7 here rreth gureve. Mjafton te mendosh ne menyre te ndershme dhe te lire.

Dhe meqe ra fjala te ndjenjat njerezore mund te them se per fetaret tane (te atehershem!) kam respekt te vecante sepse pergjithesisht kane punuar me mish e me shpirt per atdheun dhe ceshtjen kombetare dhe kjo e nderon vepren dhe kujtimin e tyre, dhe ketu e kam fjalen per figura te te 3 besimeve qe ka ne Shqiperi. Po ashtu urrej ne kulm ateizmin barbar qe sollen komunistet, sepse mohimi i lirise se njeriut (pjese e se ciles eshte dhe liria e besimit) eshte nje veprim kriminal. Gjithsesi personalisht nuk mundem te besoj ne nje zot (teist) kaq te cuditshem si ky qe adhurohet nga besimtaret tane..Hic siquis mare Neptunurn Cereremque vocare
Constituet fruges et Bacchi nomine abuti
Mavolat quam laticis proprium proferre vocamen
Concedamus ut hic terrarum dictitet orbem
Esse deum matrem dum vera re tamen ipse
Religione animum turpi contingere parcat.

"Neqofte se dikush ketu vendos ta quaje detin Neptun, dhe drithin ta quaje Cerez, dhe te keqperdore emrin Bakus ne vend te emrit qe i eshte vene atij lengu, atehere le ti lejojme atij ta quaje boten qe na rrethon Nenen e Zotave, perderisa ai lejon vetes te infektoje mendjen e tij me besytni" - Lukreci
Pohimi qe ju keni bere ne fillim eshte shume i drejte.
Te gjitha ato qe vazhdojne me pas jane pjese e atij qe quhet : Dyshim pozitiv,qe te ndihmon qe nepermjet arsyes te arrish te kuptosh te verteten ne ēdo fushe te jetes,edhe ne ate te Moralit qe kryesisht ka te beje me zbatimin e ligjit dhe me sjelljen.
Personalisht mendoj,dhe kjo nuk eshte detyrim per te tjeret :
" Filozofia greke eshte nje sistem idesh,religionet e lindjes,Konfucianizmi,induizmi,budizmi jane nje sistem morali,judaizmi,katoliēizmi,islamizmi,ortodoksizmi jane nje sistem ligjesh dhe ceremonish,por Krishterimi i vertete eshte Krishti vete qe jeton brenda njeriut."
Deshiroj te shtoje qe mendja njerezore : Fuqia e mendjes per te pare vetem ate qe korespondon me opinionin aktual dhe qe deshton per te pare gjithēka qe e kundershton ate,jo me ane te refuzimit (te ndergjegjshem,te arsyeshem),por me ane te paaftesise se ēuditshme te bene qe te ndjehesh i zhgenjyer ne shume gjera,por ka nje shprese:
- Mos i mbaj syte tek dallget,por fiksoji tek rrjedha.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 17:41   #6
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ne fillim Zoti krijoi token e pastaj beri pushim.Pastaj krijoi njeriun e prap beri pushim.E me vone krijoi dhe besimtaret.Qe nga ajo kohe nuk ka bo as nje dit pushim.
hahahaha gjunah per Zotin
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2012, 23:14   #7
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga darwin Shiko postimin
Perpara se dikush te pranoje nje besim duhet ta udheheqe arsyeja, sepse besimi pa pyetur eshte nje rruge e sigurte drejt mashtrimit te vetvetes.[/B]


Shkaqet e mosbesimit tim jane te thjeshta.

Fallsitetet e dogmave fetare monoteiste (judeo-kristiano-islamike) si dhe ndikimi i perrallave dhe mitologjise ne formimin e tyre. Konfuzioni i hatashem qe kane krijuar ne lidhje me kete Fuqi te Mbinatyrshme dhe te veshur me cilesite qe keto fe predikojne.

Gjithashtu ne menyren se si paraqiten keto fe, shkaku kryesor i aderimit te plote shpirteror ne to eshte kryesisht FRIKA dhe TERRORI qe mbjellin keto fe per "boten e pertejme". Pastaj eshte deshira e ketyre njerezve per shpetim, te kene ate sensin e ndjenjes qe dikush u rri prane dhe kujdeset per to, te ndjehen qe dikush i do (vazhdimisht).

Kam patur te njohur, qe pasi jane "ndricuar" fillimisht, jane intoksikuar aq shume nga keto dogma sa tashme e kane veshtire qe te mendojne ne menyre te lire mbi veten e tyre. (Fatmiresisht njoh dhe te tjere qe u kane shpetuar ketyre "kangjellave rrethuese te vetndertuara" dhe me ka ardhur mire qe me kane permendur qe nuk do ti ktheheshin me kurre asaj lloj pervoje).

Kam vene re qe ndihma dhe meshira qe duhet te japim ndaj te tjereve, e cila predikohet nga keto besime, nuk kam pare te jete dhe aq e praktikuar ne realitet nga ndjekesit e ketyre besimeve.

Pike tjeter e rendesishme e mosbesimit tim eshte morali i ketyre besimeve. Nga njera ane ka fjale te mahnitshme dhe shume te vlefshme (Krishti - "Mos i beni tjetrit, ate qe nuk do te donit qe ai t'ua bente juve" ose p.sh. Muhameti "Kerkojeni diturine nga djepi deri ne varr", per te dhene nja dy shembuj) por nga ana tjeter ka kapituj te plote te ketyre librave qe pershkruajne me imtesi Diten e Gjykimit - Apokalips/Qameti dhe "Pjekjen shpirterore ne perjetesi" te te mosbindurve heretike. Kjo eshte nje mizori totale, dhe nje zot qe eshte burimi i dashurise nuk do te mundte ta aplikonte kete mase ndaj njerezve te gjore (qe per me teper jane dhe krijesat e tij !), sidomos kur behet fjala per nje denim te perjetshem. Per mendimin tim morali "hyjnor" eshte me poshte se morali njerezor ne kete aspekt.

Gjithashtu mendoj se te jetosh nje jete me integritetin, bujarine, ndershmerine, miresjelljen dhe kujdesin tend ndaj te tjereve nuk varet nga besimi mbi Trinine e Shenjte/Allahun ose cdo lloj supersticioni njerezor. Nuk mendoj qe per te patur keto cilesi njerezore duhet ti lutesh pikturave dhe skulpturave, ose te mermerisesh me veten ne drejtim nga lindja dhe te rrotullohesh 7 here rreth gureve. Mjafton te mendosh ne menyre te ndershme dhe te lire.

Dhe meqe ra fjala te ndjenjat njerezore mund te them se per fetaret tane (te atehershem!) kam respekt te vecante sepse pergjithesisht kane punuar me mish e me shpirt per atdheun dhe ceshtjen kombetare dhe kjo e nderon vepren dhe kujtimin e tyre, dhe ketu e kam fjalen per figura te te 3 besimeve qe ka ne Shqiperi. Po ashtu urrej ne kulm ateizmin barbar qe sollen komunistet, sepse mohimi i lirise se njeriut (pjese e se ciles eshte dhe liria e besimit) eshte nje veprim kriminal. Gjithsesi personalisht nuk mundem te besoj ne nje zot (teist) kaq te cuditshem si ky qe adhurohet nga besimtaret tane..Hic siquis mare Neptunurn Cereremque vocare
Constituet fruges et Bacchi nomine abuti
Mavolat quam laticis proprium proferre vocamen
Concedamus ut hic terrarum dictitet orbem
Esse deum matrem dum vera re tamen ipse
Religione animum turpi contingere parcat.

"Neqofte se dikush ketu vendos ta quaje detin Neptun, dhe drithin ta quaje Cerez, dhe te keqperdore emrin Bakus ne vend te emrit qe i eshte vene atij lengu, atehere le ti lejojme atij ta quaje boten qe na rrethon Nenen e Zotave, perderisa ai lejon vetes te infektoje mendjen e tij me besytni" - Lukreci

Citim:
Shkaqet e mosbesimit tim jane te thjeshta.
Te mijat akoma me te thjeshta.
Thjesht, ende nuk po arrij te kuptoj e me tej te pranoj, e me tej te bindem, se duhet Besuar....

A duhet* kerkuar ndihme per kete ?

Asgje, nuk do te me sherbeje.

-----------------------------------------

ps : S.D ka faj ....
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2012, 02:11   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hendrix Shiko postimin
pse Zoti nuk e ndalon dhunen ????

Zoti,nuk mund te ngarkohet me te gjitha detyrat !
Disa sektor ja ka kalu direkt ateistave.

flm,per mirekuptimin,Zoti ta shperbleft.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2012, 18:45   #9
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Zoti,nuk mund te ngarkohet me te gjitha detyrat !
Disa sektor ja ka kalu direkt ateistave.

flm,per mirekuptimin,Zoti ta shperbleft.
Qenka me te vertet nje zot bujar,perderisa shume kompetenca ia ka kaluar ateisteve.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 02:08   #10
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Pa dashur ti ul apo ngrej vlerat qe meritojne njeres apo tjetres pale do thoja qe po ti ve ne nje peshore Ateistet kundrejt Besimtareve peshorja nuk do anonte ne asnjerin krah per sa i perket bindjes qe te ofrojne me tezat e tyre.

E vetmja perparsi qe kane Ateistet kundrejt Besimtareve ne kete peshore eshte se Ateistet kan nje qendrim per Fen ne tersi dhe jan te vetem ne kete peshore, ndersa Besimtaret kane qendrime te ndryshme per fene dhe jane me sasi te medha ne anen e kundert te peshores ku ndodhen Ateistet.

Pra, kemi nje Ateist me nje teze ne njeren ane dhe ne anen tjeter kemi fe me bollek dhe me teza te ndryshme por qe ne peshore jane ne nje nivel. Kjo eshte pershtypja ime per te nderuarit qe marin pjese ne kandarin tim
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-12-2012, 10:56   #11
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,052
Thanks: 332
Thanked 340 Times in 240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
Pa dashur ti ul apo ngrej vlerat qe meritojne njeres apo tjetres pale do thoja qe po ti ve ne nje peshore Ateistet kundrejt Besimtareve peshorja nuk do anonte ne asnjerin krah per sa i perket bindjes qe te ofrojne me tezat e tyre.

E vetmja perparsi qe kane Ateistet kundrejt Besimtareve ne kete peshore eshte se Ateistet kan nje qendrim per Fen ne tersi dhe jan te vetem ne kete peshore, ndersa Besimtaret kane qendrime te ndryshme per fene dhe jane me sasi te medha ne anen e kundert te peshores ku ndodhen Ateistet.

Pra, kemi nje Ateist me nje teze ne njeren ane dhe ne anen tjeter kemi fe me bollek dhe me teza te ndryshme por qe ne peshore jane ne nje nivel. Kjo eshte pershtypja ime per te nderuarit qe marin pjese ne kandarin tim
Nuk ėshtė puna se kemi dy grupe, ateistė kundra fetarė, por kemi persona qė shohin logjikisht dhe kritikisht, dhe persona qė besojnė ēdo pėrrallė. Ėshtė si puna e plakut tė vitit tė ri - sa je i vogėl, beson se plaku vjen e tė sjell dhurata, kur rritesh pak e sheh qė ėshtė pėrrallė, tė pėlqen por nuk mund ta besosh mė. E njejta gjė dhe me fetė. Shumė personave u pėlqejnė e nuk duan tė zgjohen nga ėndrra se fetė nuk janė tė vėrteta.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2013, 16:07   #12
Jeremia
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Jeremia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

A nuk eshte interesant fakti qe vete ky ateist i forte beson qe ka nje Zot?

http://www.youtube.com/watch?v=t0B_v...layer_embedded
Jeremia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2013, 23:57   #13
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Perpara se dikush te pranoje nje besim duhet ta udheheqe arsyeja, sepse besimi pa pyetur eshte nje rruge e sigurte drejt mashtrimit te vetvetes.[/B]
ja k u e ke argument
http://www.youtube.com/watch?v=xUyqzbzhv5Y
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2013, 00:26   #14
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ne fillim Zoti krijoi token e pastaj beri pushim.Pastaj krijoi njeriun e prap beri pushim.E me vone krijoi dhe besimtaret.Qe nga ajo kohe nuk ka bo as nje dit pushim.
Si nuk kam lexuar nje postimin tend dhe nuk kam qeeeeeeeeeeeshur..!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 13:32   #15
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,157
Thanks: 6,136
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Pa dashur ti ul apo ngrej vlerat qe meritojne njeres apo tjetres pale do thoja qe po ti ve ne nje peshore Ateistet kundrejt Besimtareve peshorja nuk do anonte ne asnjerin krah per sa i perket bindjes qe te ofrojne me tezat e tyre.

E vetmja perparsi qe kane Ateistet kundrejt Besimtareve ne kete peshore eshte se Ateistet kan nje qendrim per Fen ne tersi dhe jan te vetem ne kete peshore, ndersa Besimtaret kane qendrime te ndryshme per fene dhe jane me sasi te medha ne anen e kundert te peshores ku ndodhen Ateistet.

Pra, kemi nje Ateist me nje teze ne njeren ane dhe ne anen tjeter kemi fe me bollek dhe me teza te ndryshme por qe ne peshore jane ne nje nivel. Kjo eshte pershtypja ime per te nderuarit qe marin pjese ne kandarin tim

Dhe sipas teje Ateistet nuk besojne!!? Une besoj ne gjerat qe shikoj prek, me prova..... jo thjeshte iluzione...Do mesosh te shkruash si njerezit ti apo c'fare!!!!!!
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 13:55   #16
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Freemason, my friend,__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 14:15   #17
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Dhe sipas teje Ateistet nuk besojne!!? Une besoj ne gjerat qe shikoj prek, me prova..... jo thjeshte iluzione...Do mesosh te shkruash si njerezit ti apo c'fare!!!!!!
Ateistet nuk jane nga shkallnuri,qe bejne vila pa leje ne Himare.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 14:23   #18
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Pa dashur ti ul apo ngrej vlerat qe meritojne njeres apo tjetres pale do thoja qe po ti ve ne nje peshore Ateistet kundrejt Besimtareve peshorja nuk do anonte ne asnjerin krah per sa i perket bindjes qe te ofrojne me tezat e tyre.

E vetmja perparsi qe kane Ateistet kundrejt Besimtareve ne kete peshore eshte se Ateistet kan nje qendrim per Fen ne tersi dhe jan te vetem ne kete peshore, ndersa Besimtaret kane qendrime te ndryshme per fene dhe jane me sasi te medha ne anen e kundert te peshores ku ndodhen Ateistet.

Pra, kemi nje Ateist me nje teze ne njeren ane dhe ne anen tjeter kemi fe me bollek dhe me teza te ndryshme por qe ne peshore jane ne nje nivel. Kjo eshte pershtypja ime per te nderuarit qe marin pjese ne kandarin tim
Peshkaqeni eshte Njeri me MORAL...lexo mua.
Tashti sepse ne e shesim sumen...kohra te tjera.
Ose: ne rrethinat e Shijakut jane heterogjene...
Do ofendohesh,por ske cbo!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 14:26   #19
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,157
Thanks: 6,136
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkaqet e mosbesimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ateistet nuk jane nga shkallnuri,qe bejne vila pa leje ne Himare.
c'fare shkruan o Drogaaaa
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur