Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-03-2011, 19:50   #1
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Njė palė brekė pėr shpirtin tim

…Nuk kemi nevoje per vizione konkurrente. Vizioni yne eshte VEZULLUES, na eshte dhene qarte nga Eterit e Kombit. Eshte formular teper qarte ne Hymnin e Flamurit qe F.S. Noli deshironte te kishim…

Madheri, Sulltani im i madh dhe i hirshem. Te uroj shendet.

Une, skllavi yt, jam nje fakir nga fshati Russe. Ne vendin tim ndjeva deshiren brenda vetes time qe te behesha Mysliman, prandaj po ju drejtuhem Ju. Kerkesa ime eshte qe te me jepet nderi qe, ne prezencen Tuaj, te pranoj besimin Islam. Behuni zemermire qe te me jepni nje pale petka, dhe dicka qe te me jape buke ne sofer. Vetem jepni urdher. Urdhri eshte ne duart e Madherise tuaj, Sulltan im i shkelqyer.

Skllavi yt: Abdullah


Peticion i nje fshatari Ballkanas drejtuar Sulltan-Kalifit (v.1712)

Virtyti i te qenit Albanez eshte se, ne ndryshim me kedo komb-i-nacion tjeter ekstant ne bote, religjioni eshte perdorur si mjet per te vjelur fitim. Dinastia e Balshajve, e Kastrioteve, dhe shume te tjere e kane treguar me vepra qe ndryshimi ‘i partise’ nuk ka qene aspak i anatemuar si parim. Perkundrazi, ka qene i keshilluar per nje vend qe gjeografia e ka ‘bekuar’ me gjithfare vershimesh kryqetaresh (Durresi Ortodoks nuk e pati problem fare te kalonte ne anen e Papes gjate kryqezates te 4-t), muxhahidesh, mistikesh shtegtare apo te syrgjynosur (Arius, Sari Salltik, Sabbetai Zevi). Madje mund te thuhet se ky parim ishte i domosdoshem per mbijetesen fizike.

Ky virtyt i te qenit anetar i atij komb-i-nacioni qe flet Shqip eshte tashme ne rrezik. Dogmatizmi i importuar nga Shqiptare te ‘nxene’ me arsimin e kombeve te shkretetires dhe kolonive te saj eshte tashme ne kundersulm. Aktivititeti i tyre skizofrenik nuk gjendet askund me teper se nder ‘dijetaret’ Myslimane shqipfoles te tipit Dr. Milazim Krasniqi, apo te Salafisteve te arsimuar ne Malajzi te tipit Olsi Jazexhi dhe arradhave te Forumit Mysliman Shqiptar.

Nderkohe qe publiku ‘artdashes’ Shqiptar vjet u ngerthye nga makthi i duelit te ftohte Kadare-Qosja, lufta e ftohte brenda Komunitetit Mysliman te Shqiperise u kthye ne lufte te nxehte me vrasjen ne zyren e tij te kryetarit ‘aspak dogmatik’ te ketij komuniteti. Eshte me vend te vrojtohet se historianet permendjen e pare te konceptit ‘lufte e ftohte’ e gjejne ne Gadishullin Iberik. “Guerra frija” ishte pershkrimi qe i benin Spaniard-et bashkejeteses me Kalifatit Umajad ne Cordoba dhe Al-Andalus.

Pyetja qe behet eshte: a mos valle lufta mes ‘xhemijetit’ islam ne Shqiperi, ajo mes Kadarese dhe Qoses ne Shqipo-sfere, nderhyrjet skandaloze Saudite ne Islamin e Kosoves, a mos valle keto jane sinjale te dickaje me te mynxyrshme?

Mjafton ti hedhesh nje sy literatures myslimane ne Shqip qe ka mbire si kerpudha pas shiut ne internet per te gjetur mjaft shenja shqetesuese per menyren se si mund te rrjedhin gjerat. Eshte nje aksiome qe kam formuluar e cila, megjithe intesitetin e saj, mendoj se qendron: “Myslimani i mire eshte Shqiptar i keq“.

Si shembull mund te sjell kete artikull te Dr. Milazim Krasniqi te botuar ne shtypin zyrtar te Myslimaneve te Shqiperise.

Ne kete artikull, dhe pa ia bere syri terr, autori aludon se Shqiptari eshte gjenetikisht hajdut, pirat, e pizeveng, dhe se pa ‘driten e Islamit’, nuk do te kishte mbetur me kembe Shqiptari pasi fiset e ‘egra’ Shqiptare do shkriheshin nder Serbe e Greke nen trysnine Epokes te Erret te Mesjetes Evropiane. Dr. Krasniqi ketu jo vetem hedh poshte traditen e kanunet tona fisnore si ‘xhahile’ (injorante), por na thote nen ze qe rruga me e mire eshte Sheriati. Nderkohe po i njejti mesazh po i jepet Pushtuneve ne Afghanistan/Pakistan nga Islamistet. Mesazhi eshte ne formen e njeriut-bombe qe pellcet per te vrare pleqte-gjykates qe aplikojne ligjin fisnor para-Islamik Pushtun-Wali.

Nderkohe qe dr. Isa Blumi na informon se ‘teologe’ nga Bosnja shkojne ne Kosove per t’u mesuar Kosovareve si me poshte vijon

Ndikimi i fuqishėm qė shkollat e financuara saudite kanė nė perceptimet e bashkėsive fshatare kundrejt botės sė jashtme, jo vetėm qė kanė krijuar tensionime brenda bashkėsisė muslimane pėr sa i pėrket doktrinės, por kjo gjithashtu ka sfiduar harmoninė tradicionale ndėrmjet shqiptarėve tė krishterė dhe muslimanė.

Njė ndarje e dukshme ėshtė paraqitur, me ē’rast elemente radikale tė bashkėsisė shqiptare muslimane, sipas shenjave tė dhėna nga sponsoruesit e tyre arabė, shkojnė aq larg sa tė sfidojnė ndjenjat nacionalisteshqiptare tė cilat shihen si tė afėrta me “trashėgiminė e krishterė”.


Pėrveē shpalljes pėr “jobesimtarė” tė heroit kombėtar shqiptar, Skenderbeut (qė u rezistoi forcave otomane nė shekullin e pesėmbėdhjetė), grupet saudite salefi haptazi kanė shprehur armiqėsinė e tyre ndaj pranisė sė amerikanėve dhe tė ndikimeve tė tjera “tė korruptuara” perėndimore. Duke i lidhur shqiptarėt katolikė me interesat perėndimore dhe varfėrimin e vazhdueshėm tė Kosovės fshatare, kėto grupe kanė arritur sukses qė ėshtė nė rritje e sipėr nėpėr disa rajone dhe ėshtė vazhdimėsi e strategjisė sė miratuara nga Sarajeva gjatė erės sė Titos

Ata qe mendojne si Krasniqi & Co bejne mire te lexojne peticionin e Abdullahut qe vura ne fillim. Shpirtin nuk e shpetojne breket, qefijet, ferexhete. Shpirti i Shqiptarit vetem sa ndrydhet ne oqeanin global qe perfaqesojne keto ide ‘te nenshtrimit’ te vullnetit. Dikur Mbreti Zog pat dale me nje ligj te bazuar ne Kanunin e Maleve qe ndalonte meshkujt Myslimane te luteshin ne gjunje. Kanuni e thote qarte: mashkulli i gjunjezuar eshte i shburreruar. Kushdo te kete qene para-Abdullahu, Abdullahu nuk eshte burre me.

Nuk kemi nevoje per vizione konkurrente. Vizioni yne eshte VEZULLUES, na eshte dhene qarte nga Eterit e Kombit. Eshte formular teper qarte ne Hymnin e Flamurit qe F.S. Noli deshironte te kishim. Eshte me mire keshtu:

Flamur qė linde Shėn Kostandinin,
Pajton Islamn’ e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi

http://arkivi.peshkupauje.com/2007/0...-shpirtin-tim/
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 21:32   #2
dbh
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 607
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
dbh ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Pa dash me dal nga tema do thoja qe une shpirtin tim e du pa breke fare!
dbh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2011, 11:55   #3
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Kjo gje eshte e vertete. Pa breke eshte.
Ndonese artistet e koherave te ndryshme i kane paraqitur shpirtrat te veshur, rrobat nuk kane asnje kuptim ne planin ekzistencial shpirteror. Madje jo vetem rrobat por edhe ne pergjithesi trupi. Une akoma nuk e kam te qarte si eshte, cfare forme, si duket shpirti, por eshte naive te mendoj qe ka formen e nje njeriu te veshur.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2011, 12:29   #4
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel
Njė palė brekė pėr shpirtin tim
Chanel...
Je fantastike!
Ky titulli, eshte shume i bukur per tu diskutuar.
Megjithese duket titull komik, ai zbullon nje te vertet te hidhur qe ne nuk duam ta shohim.
Shpirti jone eshte lakuriq!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2011, 12:42   #5
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Chanel...
Je fantastike!
Ky titulli, eshte shume i bukur per tu diskutuar.
Megjithese duket titull komik, ai zbullon nje te vertet te hidhur qe ne nuk duam ta shohim.
Shpirti jone eshte lakuriq!
Personalisht nuk me shqeteson fakti qe shpirti eshte i veshur apo nudo;ajo qe me shqeteson eshte fakti :
- Kush eshte shpirti?
- A eshte i perjetshem apo i perkohshem?
- Nese eshte i perjetshem ēfare e lidh ate me mua?
Le te fillojme diskutimin tone ne lidhje me keto pika.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2011, 13:52   #6
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

O Shqipetaret e gjore
Nėgjoni Baba Tomore
Kombi juaj s'behet mbare
Se ne bese,u kane ndare...

Andon Zako Cajupi-Baba Tomori

Pavarsisht propagandes agresive qe behet qofte nga radikalet islamike,qofte edhe nga ata ortodokse,mendoj se shqiptaret kane qene,jane dhe do te mbeten nje popull me pozita panteiste.Ritet tona fetare ngjasojne me teper si blatime per natyren se si rite te mirefillta te nje besimi fetar.Eshte e veshtire te gjesh sot ne bote nje vend qe te zbatoje kaq rigorozisht traditat pagane sic jane festimi i dites se veres,kurbanet ne natyre etj.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2011, 22:46   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Kjo teme me duket me teper;nje pal llastik brekesh per shpirtin tim...
Si gjithmon kur bashkon politiken me fene..temat behen per llastik .......
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2011, 19:12   #8
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agim Shkodra Shiko postimin
Personalisht nuk me shqeteson fakti qe shpirti eshte i veshur apo nudo;ajo qe me shqeteson eshte fakti :
- Kush eshte shpirti?
- A eshte i perjetshem apo i perkohshem?
- Nese eshte i perjetshem ēfare e lidh ate me mua?
Le te fillojme diskutimin tone ne lidhje me keto pika.
Shpirtin nuk e shpetojne breket, qefijet, ferexhete.
Athere le te pergjigjet gjithsecili ,kush e shpeton shpirtin?
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2011, 14:28   #9
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Tema nuk flet per breket apo ferexhete qe vesh shpirti. (ne nje teme ateistesh ti *akoma* merr te mireqene shpirtin dhe kerkon te diskutosh se kush e shpeton! Vetem po ndot temen, asgje me shume) Titulli... Titulli eshte perdorur si metafore, nje alegori, per te pershkruar artikullin e sjelle nga Chanel, fillimisht shkruar ne nje faqe tjeter. Kjo teme eshte per te diskutuar mbi artikullin ne fjale, i cili edhe ne shkrimin origjinal ka te njejtin titull.

Shkendije frymezimi atehere... dicka qe fare mire mund te komentohet mbi te (nese ke koment) eshte psh: [cituar] Pyetja qe behet eshte: a mos valle lufta mes ‘xhemijetit’ islam ne Shqiperi, ajo mes Kadarese dhe Qoses ne Shqipo-sfere, nderhyrjet skandaloze Saudite ne Islamin e Kosoves, a mos valle keto jane sinjale te dickaje me te mynxyrshme?
Ose tjeter piste diskutimesh mund te jete: [cituar][A]utori aludon se Shqiptari eshte gjenetikisht hajdut, pirat, e pizeveng, dhe se pa ‘driten e Islamit’, nuk do te kishte mbetur me kembe Shqiptari pasi fiset e ‘egra’ Shqiptare do shkriheshin nder Serbe e Greke nen trysnine Epokes te Erret te Mesjetes Evropiane.

PS: Rikujtim i rregullores per te tere: Shkrimet me natyre propagande fetare fshihen pa paralajmerim.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2011, 15:52   #10
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Edhe nga nje pale breke te tjera...

Kesaj here atyre qe ju jane grisur jane nje tufe muslimanesh qe studiojne ne Angli per mjekesi. Nje nder titullaret e Gjenetikes Njerezore, profesori Steve Jones, tha: "Kam patur me perpara ndonje lloj diskutimi (per kete teme) me disa femije qe i perkisnin kishave fondamentaliste te krishtera, por keto kohet e fundit ne menyre derrmuese te tera keto diskutime behen nga islamiket. Ajo cfare kundershtojne - dhe qe une nuk e kuptoj, une vete nuk jam fetar - ata jane kunder thjesht edhe idese qe ekziston ndonje proces rastesor i cili per vete natyren e tij nuk komandohet nga zoti." (Test i shpejte per vetveten per lexuesin: Hidh nje zar, bie psh.5.. hidhe prape, bie psh.3.. hidhe prape, bie psh.3... hidhe 10 here. Sekuenca me 10 numrat e perftuar, nese mendon se nuk eshte rastesore dhe gjithashtu ti studion per mjekesi, atehere ke zgjedhur profesionin e gabuar, jo per vete, por per ata qe do marresh ne qafe ne te ardhmen.)

Gjithashtu edhe profesori i biologjise evolucionike dhe ish pedagog ne Oxford, Prof. Richard Dawkins u shpreh se dhe ai ka patur disa raste kur muslimanet kane braktisur leksionet.

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...hes-Koran.html
Komentet nga lexuesit ne fund te artikullit jane gjithashtu interesante.

Zgjidheni mire doktorin tuaj te ardhshem, nese nuk ju terheq ideja e recetave sheruese qe permbajne lutje.

PS: Per ata qe harrojne shpejt.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2011, 19:31   #11
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,465
Thanks: 1,673
Thanked 2,264 Times in 1,187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Ne kete artikull, dhe pa ia bere syri terr, autori aludon se Shqiptari eshte gjenetikisht hajdut, pirat, e pizeveng, dhe se pa ‘driten e Islamit’, nuk do te kishte mbetur me kembe Shqiptari pasi fiset e ‘egra’ Shqiptare do shkriheshin nder Serbe e Greke nen trysnine Epokes te Erret te Mesjetes Evropiane. Dr. Krasniqi ketu jo vetem hedh poshte traditen e kanunet tona fisnore si ‘xhahile’ (injorante), por na thote nen ze qe rruga me e mire eshte Sheriati. Nderkohe po i njejti mesazh po i jepet Pushtuneve ne Afghanistan/Pakistan nga Islamistet. Mesazhi eshte ne formen e njeriut-bombe qe pellcet per te vrare pleqte-gjykates qe aplikojne ligjin fisnor para-Islamik Pushtun-Wali.

Jame kurjoz te dije se cfar pergjigje do te me jepnin, "Te ndricuarit" qe besojn ne shrimin me shkronja te Zeza, Nese do te me jepeshte rasti per ti bere nje Pyetje. Perse nuk shkojn te jetojn ne Vendet qe Praktikojn kete menyre Jetese??? Cfar i pengon ata "praktikisht" per te bere kete "Jete Ideale" mes "Komeradeve" te tyre.?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2011, 21:01   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,047
Thanks: 11,706
Thanked 9,650 Times in 6,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

nje pale te mbathura per shpirtin tim
nje pale breke per shpirtrat tane
nuk di, ke era e ndyre me shum shperrlan
historine time, legjnden tone
me grimca dalldisje historia e mbajti lehone
me mbetet vec te pareve borzh tua marr
breket, te kalburat, te zverthurat, te hedhurat mbi varr
qe mbi koka na rrine, ruajtur diku te nderura ne ballkon
nga llozhat teatrale me binokel historia lakuriqe me epsh i shikon
dhe i tmerruar, ne fytyren e pagjymtyrte te idelizmit
marr gacen e shpagimit dhe me prush kundermimin e qelbur sulmoj
qe breket e turpit para f'tyres me t'mos mi tregoj
se boll, eren e jashqitjes jo ne to nuk e duroj
dhe kam marre, shum marre.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 13:09   #13
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,157
Thanks: 6,136
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Edhe nga nje pale breke te tjera...

Kesaj here atyre qe ju jane grisur jane nje tufe muslimanesh qe studiojne ne Angli per mjekesi. Nje nder titullaret e Gjenetikes Njerezore, profesori Steve Jones, tha: "Kam patur me perpara ndonje lloj diskutimi (per kete teme) me disa femije qe i perkisnin kishave fondamentaliste te krishtera, por keto kohet e fundit ne menyre derrmuese te tera keto diskutime behen nga islamiket. Ajo cfare kundershtojne - dhe qe une nuk e kuptoj, une vete nuk jam fetar - ata jane kunder thjesht edhe idese qe ekziston ndonje proces rastesor i cili per vete natyren e tij nuk komandohet nga zoti." (Test i shpejte per vetveten per lexuesin: Hidh nje zar, bie psh.5.. hidhe prape, bie psh.3.. hidhe prape, bie psh.3... hidhe 10 here. Sekuenca me 10 numrat e perftuar, nese mendon se nuk eshte rastesore dhe gjithashtu ti studion per mjekesi, atehere ke zgjedhur profesionin e gabuar, jo per vete, por per ata qe do marresh ne qafe ne te ardhmen.)

Gjithashtu edhe profesori i biologjise evolucionike dhe ish pedagog ne Oxford, Prof. Richard Dawkins u shpreh se dhe ai ka patur disa raste kur muslimanet kane braktisur leksionet.

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...hes-Koran.html
Komentet nga lexuesit ne fund te artikullit jane gjithashtu interesante.

Zgjidheni mire doktorin tuaj te ardhshem, nese nuk ju terheq ideja e recetave sheruese qe permbajne lutje.

PS: Per ata qe harrojne shpejt.
ha ha ....

Taman
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 14:21   #14
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,321
Thanks: 184
Thanked 1,402 Times in 1,055 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

trushpelaret fanatik fetare islamik dhe ortodoks ti marim ti fusim ne nje thes e ti heqim qafe te gjithe. jane bere shume problematik!
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 16:32   #15
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,615
Thanks: 6,971
Thanked 8,224 Times in 5,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė palė brekė pėr shpirtin tim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
trushpelaret fanatik fetare islamik dhe ortodoks ti marim ti fusim ne nje thes e ti heqim qafe te gjithe. jane bere shume problematik!
pse pa breke do rrime ne?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur