Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-03-2011, 19:48   #21
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
E keqja shfaqet ne shume menyra, por fillin e ka tek nje e vetme, injoranca. Une si person kam nje shprehje, shpesh them:

Hiqi besimtarit kuranin, prape vazhdon te jete besimtar.

Hiqi besimtarit hoxhen, prape vazhdon te jete besimtar.

Hiqi besimtarit xhamine, prape vazhdon te jete besimtar.

Leja besimtarit si hoxhen, si kuranin, si xhamine, por hiqi budallallekun, edhe atij i iken besimi ne vend!
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 12:24   #22
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

"Ajo qe une shoh ne natyre eshte struktura madheshtore te cilen ne mund ta kuptojme ne menyre jo perfekte, e cila duhet ta mbushe nje njeri qe eshte i afte te mendoje me nje ndjenje "perulje". Kjo eshte nje ndjenje shume e paster fetare e cila nuk ka te beje fare me misticizmin". - Albert Ajnshtajn
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 12:48   #23
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Feja eshte Opium per popullin ( Enver Hoxha )
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2011, 16:56   #24
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Sigurisht qe eshte gjeja me e mire te udhehiqemi nga Zoti, te kemi Zotin i cili na peshperit afer veshit. Por ama vetem kur eshte Djalli qe na peshperit, vetem atehere do te degjojme te thuhet qe eshte Zoti qe po na flet, sepse Djalli eshte nje mashtrues shume i afte. Prandaj asnjehere s'ke per ta ditur se kush po te peshperit.

- Teologu me origjine gjermane Franz Bibfeldt, ne vepren "Vielleicht" ("Ndoshta") -
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 11:51   #25
Dijetari
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Vendndodhja: aty ku flitet shqip
Posts: 16
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dijetari ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
Shume e bukur.

Kam edhe une nje, por nuk mbaj mend kush e ka thene:

"Nese jemi krijuar ne imazh te Zotit, atehere pse nuk jemi te padukshem?"
Pa turpsija e nje te paturpit ,lejon paturpsin e paturpit.

Kur mendon se je filozof ,filozofo vetem paturpsin.

Kur te shkrush per idiotsin ,tregoje idiotsin qe ke mbrenda.
__________________
Beni ma mir,se esht ma mir.
Dijetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 12:31   #26
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Dijetari (i veteshpallur?), keto qe ke thene i ke te lexuara apo po filozofon vete?

"Zoti kristian mund te perfytyrohet shume thjesht si cdo Zot tjeter i epokave te antikitetit ne civilizimet e kaluara. Zoti kristian eshte nje perbindesh me tre koka: mizor, hakmarres dhe kapricoz. Nese dikush kerkon te dije me teper rreth ketij perbindeshi me tre koka, mjafton vetem te hedhe nje sy kalibrit te njerezve qe thone se i sherbejne. Jane perhere te ndare ne dy klasa: budallenj dhe hipokrite." -- Tomas Xheferson, 1825
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 19:18   #27
Adaes
ShkodRane ForEver
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: Ne hene
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Adaes ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Nuk e di a ekziston Zoti apo jo, por do ishte mire per reputacionin e tij te mos ekzistonte!!!

Pa emer
__________________
U trashem!!!
Adaes nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2011, 14:05   #28
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

"Feja konsiderohet e vertete nga njerezit e zakonshem, e genjeshtert nga njerezit e urte, e dobishme nga njerezit ne pushtet."

-- Lucius Annaeus Seneca II
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-07-2011, 09:45   #29
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

"Madheshtia e Krishterimit nuk qendron ne negociatat e tentuara per kompromise me opinionet e ngjashme filozofike te botes se antikitetit, por ne fanatizmin e tij te papershkueshem per te predikuar dhe luftuar per doktrinen e vet." -- Adolf Hitler, "Mein Kampf" Vol. 1 Kapitulli 12 --
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2011, 11:22   #30
hareid
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Ne veri te Gjermanise
Posts: 24
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
hareid ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Mendoj se ndermjet ateisteve dhe agnostikeve ka ndryshim, prandaj nuk duhet futur ne nje thes. Perderisa ateistet ne menyre te prere e mohojne egzistimin e Zotit, agnostiket as nuk e mohojne dhe as nuk e pohojne. Ne pyetjen se a egziston Zoti, pergjigjja e tyre eshte "Nuk e dime" "Mund te egzistoj, mund te mos egzistoj".
hareid nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2011, 11:54   #31
hareid
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Ne veri te Gjermanise
Posts: 24
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
hareid ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
"Bota mban dy kategori njerėzish: njerėz inteligjentė pa fe dhe njerėz fetarė pa inteligjencė."
— Abdul al Maari---
Shume e bukur.
Dmth edhe ata dijetare qe kane qene fetar dhe kane besuar ne Zot sikur: Blaise Pascal, Max Planck, Johan Wolfgang Goethe,Jean-Jacques Rousseau, Louis Pasteur, e shume te tjere qe kan dhene aq shume per shkencen dhe arritjet e saj qenkan njerez "pa inteligjence"!!! Per mua ajo thenje e mesiperme, (e te panjohurit Abdul al Maari) eshte thenje koti.
hareid nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2011, 18:53   #32
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Ketu nuk eshte duke u diskutuar grupimi i drejte apo i gabuar per Aggnostike+Ateiste. Shumica e agnostikeve me te cilet une kam patur rast te komunikoj nuk e kane fare problem te trajtohen ne masen 90% si ateiste, dhe ne te njejten kohe as ateistet nuk e kane fare problem qe te trajtohen 90% si agnostike. Ne ate 10% qe ngelet, secili te jesh i sigurt se i sqaron vete diferencat ne momentin qe shfaqen. Per me teper sugjerime lidhur me ndarjen dhe nendarjen e seksioneve te forumit: http://www.forum-al.com/forumdisplay.php?f=144

Ketu eshte nje seksion i forumit per ateistet, nje emer ky qe per ateistet vete nuk ka shume vlere por per besimtaret me sa duket ka shume vlere dhe eshte arketipi i anatemas se njeriut te mire dhe qe ndjek rrugen e Zotit. Gjate historise keta njerez qe jane quajtur ateiste jane lene jashte, jane debuar, jane trajtuar si te keqinjte qe duhen permiresuar, si te semuret qe duhen sheruar dhe si te paudhet qe duhen denuar e mos japin shembull te keq ne shoqeri. Ne kete total perndjekjesh dhe teresi mbizoteruese mendjeshkurtesie fetare, kjo zone e forumit per ateistet eshte nje vendpushim pothuajse insinjifikant. Nuk eshte asgje krahasuar me minusin e perndjekjeve dhe atrociteteve te kryera ne drejtimin e kundert per sa kohe ka ekzistuar njerezimi. Teistet jane goxha te privilegjuar qe pranohen te degjohen ndonese ne definicion ato qe thone jane perralla dhe legjenda per ateistet. Kjo eshte nje zone ku pavaresisht ketyre psikozave patologjike (gjithmone sipas kendveshtrimit ateist, ke te drejte te mos jesh dakord me te. Por kujdes, nje nje zone ateistesh, teistet nisen jo nga zero, por nga minus) ata mund te diskutojne ceshtje si cdo grupim tjeter njerezor, thjesht duke eliminuar si te panevojshem ne cdo fushe ne cdo moment, hyjnoren, dhe duke vazhuar me tej. Gjurma me e vogel per te 'kontrabanduar pak zot dhe fe' ne diskutime te jesh i sigurt qe dallohet nga te gjithe ateistet. Eshte pikerisht kjo cfare ateistet kane deshire te diskutojne, tema te pastra nga influenca fetare. Mund te zgjedhin te flasin dhe per vete fene, pse jo. Temat jane te te gjitha llojeve, ateistet jane ne gjendje te flasin per cdo gje. Kushdo qe eshte ne gjendje te bisedoje ne kete menyre, ta mbaje fene jashte, eshte i mirepritur ne diskutim, pavaresisht orientimit shpirteror. Mund te jesh fetar por te besh nje bisede pa implikuar zotin. Nuk eshte gje qe s'behet, shume miqte e mi besimtare e bejne ne cdo moment. Por nese qe ne fillim dikush vjen me idene "ja t'jua them une ketyre si ta kuptojne zotin se s'e ditkan", te mos vije fare se do nxirret jashte dhe te jete i sigurt qe nje tendence e tille eshte shume e lexueshme.

Dhe se fundi, ne kete teme jane sjelle mendime te ndryshme te filozofeve te ndryshem per fene. Komentet dhe debate sa drejt e kishin apo sa gabim e kishin e kane vendin tek Filozofia
Ndersa ne lidhje me figurat e permendura, vlen te behen te ditura ose te rikujtohen per ata qe i dine, disa gjera. Ketu po flitet per individe te cilet perpiqen te pergjithesojne, jo e kunderta. Nese ka ndonje gje per te thene lidhur me pergjithesimin feja-inteligjenca, ketu eshte nje teme posacerisht dedikuar kesaj gjeje.


Maks Plank
Planku, babain dhe gjyshin i ka patur profesore teologjie. Influenca e doktrines fetare (ose helmimi i mendjeve nga feja) eshte shume evidente nese kujtojme shprehjen Jezuite: Me lejoni edukimin e nje femije deri ne moshen 10 vjec, dhe une do ju kthej nje te rritur me bindje te qarta.

Duke dale pertej doktrines dhe eshte per t'u admiruar se si nje mendje e madhe e gris kukullen doktrinale, Planku vete eshte shprehur se:

"... Te besosh do te thote 'te njohesh dicka si te vertete', dhe dituria dhe njohja e natyres e cila ne menyre te vazhdueshme ecen perpara sipas nje rruge te sigurte, e ka bere te pamundur kete proces (te besuarit ne kete menyre) per nje njeri qe zoteron eksperience ne shkencat natyrore, te konsideroje si te themeluara ne vertetesi te tera deklarimet e te jashtezakonshmes qe kundershton ligjet e natyres, apo mrekullite qe akoma konsiderohen si esenciale ne suportin dhe konfirmimet e doktrinave fetare; gjera keto qe me pare merreshin te mireqena si fakte dhe pa dyshime apo kritike.. Besimi ne mrekulli duhet te largohet hap pas hapi perballe avancimit te pandalshem dhe te sigurt te shkences dhe ne nuk duhet te kemi dyshim qe heret apo vone duhet te zhduket ne menyre komplete."

Gjashme muaj perpara vdekjes, u perhap nje gojedhene qe Planku ishte konvertuar ne Katolik. Kur u pyet se cila ishte arsyeja qe e coi ne marrjen e ketij vendimi, u shpreh se ndonese perhere ka qene thellesisht fetar, ai nuk ka besuar ne nje zot personal, aq me pak ne nje zot personal te krishtere."


Blez Paskal
Ka jetuar ne mesin e shekullit te 17 dhe ne edukate ka qene jo vetem Katolik, por nje filozof Katolik. Nese vertet ka njerez qe mendojne se ne shekullin e 17 dikush do te dilte te shprehte hapur dyshime per hyjnoren, apo kritike per doktrinen, apo observime per jokonsistence me realitetin, keta njerez duhet seriozisht te rishikojne botekuptimin e tyre per historine dhe te behen te vetedijshem per realitetin e fuqise se fese ne shekullin e 17. Eshte e njejta periudhe kur Galilei u denua me burgim te perjetshem ne shtepi, ishte akoma i fresket vizioni i Giordano Bruno duke u djegur i gjalle, flitej vetem me frike dhe terror per autkastin e Kopernikut dhe Xhoana D'Ark qe jepeshin si shembuj te herezise. Ne librin e Psalmeve thuhet qe "Vetem budallai beson brenda zemres qe nuk ka Zot". Te jeni te sigurt qe Blez Paskal nuk ishte budalla... Dhe per nje njeri me nje edukate si te tijen dhe qe jetoi ne ate periudhe i rrethuar nga nje prototip i caktuar shoqeror dhe ambient ideologjik, perseri shfaqet mendja e nje njeriu te madh i cili ndonese brenda kufijve te cilet nuk i kishte ne dore, ishte ne gjendje te dallonte ate e ka shprehur si: "Feja vertet qe na thote ate qe nuk na e thone dot shqisat, por ama jo te kunderten e atyre cfare na thone shqisat. Ajo eshte mbi to, jo kunder tyre".
Kjo eshte dicka qe sot (edhe ne kete forum madje) ka njerez qe nuk arrijne dot ta kuptojne, e jo me ta vene ne jete.


Luis Pastor
Luis Pastor edukaten e tij qe infant e deri ne fund te jetes e kishte te theksuar dhe thellesisht fetare. Eshte e kote te diskutohet reklamimi (si antagoni e proklamimit) te fese nga dikush qe gjate tere jetes se tij as qe nuk e ka ideuar ndonjehere kete ide. Eshte njesoj sikur te kerkosh nga nje taleban te flase keq per fene, apo nga nje kryqetar mesjetar te flase keq per fene. Ketu nuk po diskutohet nese ka apo nuk ka njerez te zgjuar dhe gjeni qe te jene dhe fetare. Rasti i vecante nuk eshte e thene te pasqyroje nje mesatare apo nje teresi. Per me shume informacione lidhur me *pergjithesimin* e Abdul al Maari mund te lexosh ne kete teme, qe flet per asgje me pak sesa per korelimin pergjithesues fe-inteligjence.

Gete
Familja e tij ishte luterane, ne shek.18. Qe heret ka patur nje peshtirosje nga katolicizmi dhe iu bashkua levizjes Protestante. Por sidoqofte duket sikur shume shpejt arriti te dalloje fllucken e sapunit me emer Protestantizem dhe i zhgenjyer ne nje fare menyre nga legasia hebraike ju drejtua panteizmit, teologjise natyrore sipas Spinozes (nje nder te 'ckisheruarit' model-klasik prej Judaizmit dhe i pare si nje sharlatan sektarian nga krishterimi dhe islami) dhe humanizmit. Afer fundit te jetes, duket se veten e kishte gjetur ne nje sekt pagan hebre, Hipsistarianet, sipas ketij doreshkrimi:
"Nuk kam gjetur ndonje menyre te rrefehem tek fete me te cilat une do ta jepja veten time pa rezerva. Ne kete moshe te thyer sidoqfte, kam mesuar per nje sekt, Hipsistarianet, te cilet midis rremujes rreth e rrotull plot pagane, Hebrej dhe Kristiane, kane deklaruar se do te ndjekin, admirojne dhe nderojne ate qe eshte me e mira, me perfektja qe do te shfaqet ne ndihme te njohurive te tyre, dhe duhet te kete nje maredhenie shume te ngushte me supremitetin e zotit. U perfshiva nga ngazellimi ne kete moshe te thyer dhe kam bindjen qe tere jeten kam qene ne menyre te paditur nje Hipsistarian. Por prape kjo nuk eshte gje e lehte, si do te mundet nje njeri ne kufijte e individualitetit te vet, te kuptoje se cfare eshte me perfektja nga te gjitha?"

Russo
Me teper sesa njeri i shkences, ka qene njeri i artit: shkrimtar, kompozitor, politikan, dhe si rrjedhim edhe filozof. Ne katolik u konvertua kur ishte shume i vogel te kuptonte gjera te tilla dhe me vone iu rikthye sektit te Kalvinisteve, pjese e te cilit ishte dhe famlja e tij sipas tradites. Une nuk jam shume i qarte se ne cfare pastertie dhe vertetesie morale pranohet Kalvinzmi, por aq sa di eshte se kritikat ne drejtim te tij nuk jane te mira, nga shume drejtime ku me te spikaturat jane ato te vete ngjyrave te tjera te degezimeve kristiane. Sidoqofte, Russo karakterizohej nga nje tolerance ekstreme per sa i perket fese ne nje mase te tille sa shumica derrmuese e quanin "indiferent per ceshtje hyjnore" dhe nje lloj heretiku i cili e dallon te keqen dhe nuk ben asgje per ta demaskuar. Pikerisht per kete arsye vepra e tij "Emile" u ndalua ne te tera zonat ku kalvinizmi kishte influence me damken Veper Heretike. Russo ishte pjese e nje grupi njerezish qe e quanin veten "deiste" dhe personalisht ai tallej haptaz me pretendimet e feve per "Mekatin Origjinal fillestar". Si te tere deistet e kohes, per Russo zoti ishte abstrakt dhe jo-personal, nje lloj force qe ishte jo vetem injoruese ndaj jeteve te cdo njeriu, por madje tere njerezimi ishte pa asnje vlere ne nje veper aq grandioze si Universi, per Russo zoti misherohej ne vete prezencen dhe ekzistencen e njerezimit, e mundur prej zotit, por jo se njerezit kishin vemendjen ekskluzive te zotit. Russo ishte nje pararendes deist i romanticizmit natyror te shekullit te 19.
Russo tere kohen ishte i trishtuar per menyren se si bindjet e tij deiste denoheshin dhe mallkoheshin fuqishem nga qarqet fetare, dhe madje shprehte dhe keqardhjen qe shume ide te tjera filozofike hidheshin poshte as pa u shqyrtuar, per te vetmen arsye se kishin tendenca ateiste. Russo perhere inisistoi qe: "Liria per te diskutuar ne ceshtjet fetare eshte ne thelb me fetare sesa perpjekjet per ta rrenjosur fene me force."


PS: Shkrime te tjera qe do te vazhdojne ne linjen debatuese te ketyre 3 shkrimeve te fundit (i treti ky shkrim imi), do te fshihen si jashte teme.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2011, 10:22   #33
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Bertrand Russell
------------------
Argumenti Moral per Hyjnoren - Nje pjese e leksionit te mbajtur ne Londer ne 6 Mars 1927, me titull "Pse nuk jam i Krishtere"

Kemi arritur ne nje faze tjeter tashme te cilen une do e quaj renien intelektuale qe teistet kane bere ne menyren e tyre te argumentimit per ekzistencen e Zotit, te cilat u rrezuan te gjitha nga Immanuel Kant ne vepren e tij "Kritika e Arsyes se Paster"; por ne te njejten kohe ai krijoi dhe nje argument te ri, te ndryshem nga ato qe hodhi poshte me aq elegance.. ky argument i ri e bindi. Ishte si te tere njerezit e tjere: ne ceshtje intelektuale ishte skeptik, por ne ceshtje morale ishte i bindur per natyren implicite te aksiomave te mesuara qe kur ishte ne djep. Kjo ilustron dicka qe psikoanalistet e vene ne dukje shume shpesh: influencen shume me te madhe qe kane mbi ne ato qe na mesohen heret ne krahasim me ato qe na mesohen me vone.

Sic e permenda pak me lart, Kanti krijoi nje argument te ri, moral, per ekzistencen e Zotit, dhe ne forma te ndryshme kjo gje pati sukses gjate shekullit 19te. Ka shume variante te ketij argumenti. Nje variant eshte i formuluar qe nuk mund te kete 'te mire' dhe 'te keqe' nese nuk ekziston Zoti. Per momentin nuk do te ndalemi ne diferencat midis asaj qe eshte e mire dhe e keqe, apo e drejte dhe e gabuar: kjo eshte nje pyetje komplet tjeter. Ajo qe me intereson eshte se nese jemi te bindur qe ka nje diference midis te drejtes dhe te gabuares, e gjejme veten ne kete situate:
Kjo diference eshte apo jo nje rezultat i vullnetit te Zotit? Nese eshte rezultat i ketij vullneti, per vete Zotin nuk ka diference midis te drejtes dhe te gabuares dhe eshte e pakuptimte te perdoret shprehja "Zoti eshte i drejte". Nese themi, ashtu sic thone pothuajse te tere teologet, qe Zoti eshte i mire, atehere automatikisht kemi pranuar qe e drejta dhe e gabuara jane me nje kuptim i cili eshte i pavarur nga vullneti i Zotit, sepse veprat e vullnetit te Zotit jane te drejta dhe jo te gabuara pavaresisht faktit qe Zoti i solli ne ekzistence. Dhe nese e themi kete gje, atehere nuk mund te mos pranojme qe e drejta dhe e gabuara kane origjine tjeter pervec Zotit, madje ne esence e paraprijne Zotin. Fare mire mund te thuhet qe ka patur nje Hyjni superiore e cila ka urdheruar Zotin qe krijoi kete bote, ose mund te pretendohet nje tjeter mundesi qe eshte perhapur neper gnostike te ndryshem - te cilen une e mendoj si shume te mundshme - qe ne fakt kjo bote eshte krijuar nga Djalli ne nje moment kur Zoti nuk e kishte mendjen. Ka jashtezakonisht shume argumente qe e mbeshtesin kete kendveshtrim dhe une nuk shqetesohem qe t'i kundershtoj.

__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2011, 15:04   #34
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Filozofet ndaj fese

Kėto mendime filozofike mė lartė,janė tė besueshme aq sa kanė realitetin e sinqertė tė kohės kur janė thėnė.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2012, 12:20   #35
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

"Lutjet asnjehere nuk kane rezultat... Tek to mund te gjejne ngushellim budallai, ithtari, injoranti, aborigjeni dhe pertaci - por per ata me mendje te ndricuar eshte e njejta gje si dhe kerkesa ndaj Plakut te Vitit te Ri per te sjelle nje dhurate per Krishtlindje."
--- W.C.Fields
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 21:05   #36
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
"Dallimi mes njė kulti dhe njė feje ėshtė nė sasinė e pronave."
— Pa emėr

"Nuk e kemi dėgjuar kurrė versionin e djallit, krejt librin e shkroi zoti."
— Anatol Frans

"Idiotėsia ėshtė shumė mė e rrezikshme se e keqja, pasi e keqja tė paktėn pushon herė pas here."
— Anatol Frans

"Gjithė fetė pjellin krim."
— Anatol Frans

"Po them vetėm se njė kishė me rrufepritės mbi ēati tregon mungesė tė madhe besimi."
— Dag Mak-Laud

"Dikur zotat ishin tė pavdekshėm."
— Pa emėr

"Sa herė qė fetarėt parashikojnė ditėn kur do tė vijė fundi i botės, "zoti" sikur e shtyn edhe ca... "
— Pa emėr

"Fetari i vogėl iu lut "zotit" pėr njė biēikletė, derisa e kuptoi se feja nuk funksionon nė atė mėnyrė, kėshtu qė vodhi njė biēikletė dhe i kėrkoi falje "zotit" pėr mėkatin..."
— Pa emėr

"N.q.s. do tė mund tė arsyetoje dot me fetarėt, s'do tė kishte mė fetarė..."
— Pa emėr

"Feja e sotme ėshtė mitologjia e nesėrme."
— Pa emėr
haha Sa te verteta jane!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2012, 15:09   #37
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

"Jemi te denuar per te qene te lire". -- Jean-Paul Sartre
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2012, 16:44   #38
ligaveci
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jun 2012
Posts: 9
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ligaveci ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

E kush te doje le te besoje ,e kush te doje le te mohoje 18:29
ligaveci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 08:00   #39
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Jamais, ne fakt Sartre ate shprehje e ka thene si nje permbledhje, ekstremisht te 'kondensuar' per te perfshire nje pikepamje per jeten jashte hyjnores dhe fese. Duke u pozicionuar pas qendrimit qe nuk ka asnje lloj krijuesi, Sartre argumentoi qe sjellja njerezore nuk imiton asnje lloj prototipi apo modeli specifik i cili te jete ne rolin e asaj qe duhet arrire. Ne kultura te ndryshme, modeli i i natyres perfekte njerezore eshte i ndryshem dhe eshte rrjedhoje direkte e vete kultures qe e prodhoi kete model. Ne nje bote ku njerezit komunikojne me njeri tjetrin, jetojne ne shoqeri dhe grupe qe permbajne shume individe dhe qe ne menyre konstante e gjejne veten perpara zgjedhjesh ku interesat personale jane shpesh jo te njejtet me interesat e grupit ne teresi, e tere kjo sjell ne pergjegjesine e plote te secilit per veprimet qe ben dhe menyren se si e jeton jeten. Cdo njeri eshte ne kete menyre "i denuar te jete i lire" per zgjedhjet qe ben.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 00:19   #40
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ketu nuk eshte duke u diskutuar grupimi i drejte apo i gabuar per Aggnostike+Ateiste. Shumica e agnostikeve me te cilet une kam patur rast te komunikoj nuk e kane fare problem te trajtohen ne masen 90% si ateiste, dhe ne te njejten kohe as ateistet nuk e kane fare problem qe te trajtohen 90% si agnostike. Ne ate 10% qe ngelet, secili te jesh i sigurt se i sqaron vete diferencat ne momentin qe shfaqen.
Une psh hy tek ai 10%

gurax pershendetje

Bashke kemi diskutuar dhe te forumi i madh ateistet.org.... Une edhe pse totalisht kundra fese, nuk mund te shprehem i bindur ( si nje ateist ) per sa i perket nje krijuesi apo cfardo qofte tjeter pervec rastesise. Per mua rastesia ne gjithe kete pafundesi nuk ekziston. Gjithashtu rrumpallhana qe fete 1.2.3.4 fe dhe sekte apo 50 sa jane se sme kujtohet tani prape nuk ma mbushin mendje per arsye qe te gjithe i dime dhe shkaku me i forte jane thenjet e tyre mbi universin ku dhe ra ne perpjekje per te ndricuar injorancen fetare i madhi Xh. Bruno. Ketu mar shkas si Agnostik....Por nuk mund te hedh poshte nje krijim ( jo te rastesishem ) nga X apo Y se disa palaco flasin ne emer te X-Y

Ne te dy kemi diskutuar gjithnje pa tendenca dhe pa imponime dhe kam deshire ta vazhdojme kete diskutim gjithnje ku dhe dashje pa dashje mund te mesojme apo marim shtysa per te qartesuar dhe shume ide dhe mendime te aneksuara qe mund te na ken kaluar pa ven re. Nuk me shqeteson aspak fakti se dikush beson apo nuk beson fare. Ajo qe mua me ben te shkruaj eshte qe shume antare apo njerez flasin me siguri te madhe dhe plot arrogance thuajse ata kane bashkbiseduar gojarisht me Zoti-n ose (e kunderta) thuajse kan kerkuar ne cdo cep te pafundesise dhe nuk e kan pare Zoti-n asgjekund

Prandaj une zgjedh ne mes dy ekstremeve

Pershendetje
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur