Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-07-2012, 08:22   #41
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Hello EuroStar,

E kam shume te qarte se per cfare po flet. Eshte e vertete qe keto lloj diferencash dhe diskutimesh jane shume me te elaboruara dhe detajuara tjeterkund, perfshire dhe nocionet pafundesi dhe rastesi. Dhe keto diskutime do te vazhdojne te shtjellohen me ne detaj, tjeterkund. Ajo qe eshte e rendesishme eshte se ne statistiken e perafert 10% qe pata vene me lart, eshte e vertete qe ti ke qene njeri prej tyre qe mua me erdhen nder mend gjate numerimit te perafruar qe bera me mend.

dhe nderkohe, kam pershtypjen qe do te pelqeje ky pasazh:

"Tendencat per misticizem te koheve te sotme, qe ne vetvete tregojne rritjen jashte kontrollit te te ashtu-quajturave Teozofi apo Spiritualizem, per mua nuk jane asgje me teper sesa simptoma dobesie dhe konfuzioni. Duke qene se eksperiencat e gjithsecilit perbehen nga riprodhime dhe kombinime te cfare ngelet ne kujtese si rrjedhim i pershtypjeve te shqisave, koncepti i nje shpirti pa nevojen e nje trupi mua me duket nje koncept i zbrazet dhe pa kurrfare kuptimi." [Albert Einstein, pjese e nje letre te shkruar ne 5 Shkurt 1921]
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 14:11   #42
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin

"Tendencat per misticizem te koheve te sotme, qe ne vetvete tregojne rritjen jashte kontrollit te te ashtu-quajturave Teozofi apo Spiritualizem, per mua nuk jane asgje me teper sesa simptoma dobesie dhe konfuzioni. Duke qene se eksperiencat e gjithsecilit perbehen nga riprodhime dhe kombinime te cfare ngelet ne kujtese si rrjedhim i pershtypjeve te shqisave, koncepti i nje shpirti pa nevojen e nje trupi mua me duket nje koncept i zbrazet dhe pa kurrfare kuptimi." [Albert Einstein, pjese e nje letre te shkruar ne 5 Shkurt 1921]
Ndoshta shum kush mund te jete nen pershkrimin qe i bere por jo une. Te implikosh mbinatyren, hyjin, perendin, zot ( quaje si te duash ) ne ceshtje njerzore qe sipas teje ( NE Agnostket ) shpresojme per te mirat qe na sjell, duhet ti bashkangjisim edhe te keqijat qe miljona njerez i vuajn dhe kjo vetvetiu te con ne pikpyetje te pafundme, pse keshtu dhe pse ashtu.... dhe automatikisht dalim ne te detyruarin e zgjedhjes...ose do pranojme nje krijues me te mira dhe te keqia qe i sjell njerzimit dhe ne si krijesa nuk e dime se perse krijuesi vepron ne kete menyre...ose do pajtohemi ne nje rastesi te ndodhive natyrore dhe njerzore per situatat qe na rrethojne ( Ateizem ) ose ( Fetar )

E kam thene edhe here te tjera. Per deri sa Ateistet nuk kan arritur dhe ndoshta nuk do arrijne kurre te hedhin poshte teorit fetare " Ne pjesen e asaj qe quhet shpirt dhe krijim ....dhe...gjithashtu Besimet fetare ( bile keta te fundit ja mbeshtesin qe gjoja Zoti nuk do qe ne te njihemi me te fshehten ) mua personalisht me le jasht vendimeve per tju bashkuar njeres apo tjetres pale.

Eshte e padiskutueshme qe ju takon besimeve te japin shpjegime dhe sqarime per pikpyetjet qe njerzimi ngre. Por edhe ateistet ka shume kohe qe po mundohen ti mbushin mendjen njerzimit ne krijim te rastesishem..., nje ateist qe na flet per evolucione dhe mbush televizjonet dhe librat me dokumentare se si evoluojene krijesat dhe pas 30 min te nje dokumentimi thote, qe "mund te jete edhe keshtu"...per mua ate e barazon me nje fetar kur propagandon dhe thote qe " ndoshta Zoti " .... Pra i dashur gurax...ne edhe pas mijra vitesh jemi akoma ne menyren e te shpjeguarit te dukurive ne " ndoshta dhe mund te jete "
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 15:59   #43
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Mmmm...
... atehere do me duhet te riperseris, prape, qe ateistet nuk jane fare te interesuar per te hedhur poshte teorite fetare. Ajo qe kane bere perhere, deri tashti ne cdo rast per sa kohe njerezimi ka kujtese dhe histori, ka qene qe kane treguar se pretendimet fetare kane qene perhere fallco dhe endrra apo legjenda qe pretendohen te hidhen si e vertete.

Po risjell ne nje teme tjeter (qe ketu te mos dalim jashte teme dhe te jemi konsistente me titullin e temes) nje shkrim i cili eshte skkruar kohe me pare tjeterkund, ndaj te cilit po kohe me pare je shprehur se praktikisht eshte ne linje me mendimet qe ke dhe ti. C'te te them tjeter pervecse te perseris edhe nje here ate qe kam thene pak me lart se ndryshimi midis ateisteve dhe agnostikeve eshte i mases 10%... praktikisht po biem dakord qe te dy per te njejten gje.

Shkrimi per te cilin po flas eshte ketu.

Shenim shtese: Ka shume vend per te rafinuar me ne detaj ate qe ti e quajte "krijim te rastesishem". E para fare me saktesimin: "Krijimi i .. kujt?"
"Krijimi" ka shume mundesi qe gjate diskutimit do te te duhet ta riformulosh me saktesi me te larte si "formim", dhe pjesen e "rastesishme" do te mund te biesh dakord po ne diskutim e siper qe eshte nje sekuence shume e gjate ngjarjesh me natyre shkak-pasoje qe ne vetvete kane shume variabla qe jane vertet te rastesishem, ne fakt per te qene te sakte deri ne fund, probabilitare. Te tera keto, me kismet, ne temen tjeter sidoqofte.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-07-2012, 19:53   #44
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
"Krijimi" ka shume mundesi qe gjate diskutimit do te te duhet ta riformulosh me saktesi me te larte si "formim", dhe pjesen e "rastesishme" do te mund te biesh dakord po ne diskutim e siper qe eshte nje sekuence shume e gjate ngjarjesh me natyre shkak-pasoje qe ne vetvete kane shume variabla qe jane vertet te rastesishem, ne fakt per te qene te sakte deri ne fund, probabilitare. Te tera keto, me kismet, ne temen tjeter sidoqofte.
Kur Krijuesi krijoi njeriun e parė mashkull, pėrdori si lėndė tė parė dheun e kur krijoi femrėn e parė, pėrdori si lėndė tė parė brinjėn e mashkullit. Qė kėtej rrjedh, se pėr tė krijuar diēka, na duhet gjithnjė njė lėndė e parė bazė. Ē'tė ketė pėrdorur vallė Krijuesi si lėndė tė parė kur krijoi universin?
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2012, 00:21   #45
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Kur Krijuesi krijoi njeriun e parė mashkull, pėrdori si lėndė tė parė dheun e kur krijoi femrėn e parė, pėrdori si lėndė tė parė brinjėn e mashkullit. Qė kėtej rrjedh, se pėr tė krijuar diēka, na duhet gjithnjė njė lėndė e parė bazė. Ē'tė ketė pėrdorur vallė Krijuesi si lėndė tė parė kur krijoi universin?
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2012, 01:12   #46
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Kur Krijuesi krijoi njeriun e parė mashkull, pėrdori si lėndė tė parė dheun e kur krijoi femrėn e parė, pėrdori si lėndė tė parė brinjėn e mashkullit. Qė kėtej rrjedh, se pėr tė krijuar diēka, na duhet gjithnjė njė lėndė e parė bazė. Ē'tė ketė pėrdorur vallė Krijuesi si lėndė tė parė kur krijoi universin?
Ufff pyetje e rende per universin
Chanel mbase pe din se si u krijua Njeriu mashkull dhe femer a e din se si u krijuan atehere shtazet ?
edhe Krijuesi a eshte mashkull apo femer ?
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2012, 02:01   #47
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
Ufff pyetje e rende per universin
Chanel mbase pe din se si u krijua Njeriu mashkull dhe femer a e din se si u krijuan atehere shtazet ?
edhe Krijuesi a eshte mashkull apo femer ?
"Ē'tė ketė pėrdorur vallė Krijuesi si lėndė tė parė kur krijoi universin?" -Eshte pyetje retorike, s'ka nevoje per pergjigje. Ka-ching!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2012, 14:56   #48
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,465
Thanks: 1,673
Thanked 2,264 Times in 1,187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Kur Krijuesi krijoi njeriun e parė mashkull, pėrdori si lėndė tė parė dheun e kur krijoi femrėn e parė, pėrdori si lėndė tė parė brinjėn e mashkullit. Qė kėtej rrjedh, se pėr tė krijuar diēka, na duhet gjithnjė njė lėndė e parė bazė. Ē'tė ketė pėrdorur vallė Krijuesi si lėndė tė parė kur krijoi universin?
Channel, kam qeshur me te mashe kur lexova firmen tende. Eshte e bukur se eshte e vertet. Kam lexuar firma te llojeve te ndryshme, por deritani asnji kaq origjinale sa e jotja.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 11:08   #49
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
Ufff pyetje e rende per universin
Chanel mbase pe din se si u krijua Njeriu mashkull dhe femer a e din se si u krijuan atehere shtazet ?
edhe Krijuesi a eshte mashkull apo femer ?
Zoti e di mė sė miri

Jo seriozisht, nqs tė them si u krijuan, ashtu si jam unė e bindur qė u krijuan, do mė thuhet qė ajo teori ėshtė e pabazė, etj etj Po tė pyesėsh ndonjė teist do tė japė pėrgjigjen sipas asaj qė ka lexuar nė Bibėl apo Kuran. Dmth do tė tė tregojė njė gojėdhėnė, njė pėrrallė tė materializiar nė letėr, tė cilėn e beson verbėrisht, vetėm sepse librat nė tė cilat i ka lexuar janė ''tė shenjtė''. Nqs shkenca do tė kishte qėnė mė e fuqishme se feja e do tė kishte pasur mundėsi tė influenconte mendjet njerėzore qė nė mesjetė, njerėzit do ta pranonin prejardhjen e tyre. Pra, ne besojmė atė qė na e servirin, pranojmė tė trushpelahemi pa provuar mė parė tė mendojmė nė mėnyrė kritike dhe ti vėrtetojmė kėto mendime mbi evidenca.

Por gjithsesi, ''nga hiēi, nuk mund tė lindi hiēi'' ėshtė njė shprehje me efekt bumerangu. Nuk i kthehet kundėr ateistėve kur mundohen tė shpjegojnė si u krijua universi i madh, por edhe teistėve, sepse as Zoti s'mund tė krijojė diēka nga hiēi. Tė paktėn kėshtu na dikton arsyeja njerėzore. Nqs pėrdorim argumentin se ''Zoti ėshtė i plotfuqishėm' dhe ne nuk arrijmė ta konceptojmė e kuptojmė veprėn e tij'' atėherė duhet tė pranojmė edhe se : ajo qė ka ndodhur miliona vite mė parė, ėshtė po kaq e pashpjegueshme, jo vetėm prej pėrmasave por edhe pėr ato kushte qė ka pasur atėherė, tė cilat edhe sot e mundojnė shkencėn e shkretė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Channel, kam qeshur me te mashe kur lexova firmen tende. Eshte e bukur se eshte e vertet. Kam lexuar firma te llojeve te ndryshme, por deritani asnji kaq origjinale sa e jotja.
Unė nuk i zotėroj tė drejtat e autorit mbi shprehjen, nuk ėshtė e imja.
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 11:36   #50
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Per sa kohe besimi nuk shihet si ēeshtje shpirterore dhe morale keto mbeten dokrra nga ca njerez qe problemin e kaosit ne te cilin jane , e shohin tek te tjeret qe e pranojne nje identitet te vetes se tyre dhe prej nje lloj merzie qe vjen nga boshlleku i zemres dhe i mendjes , merren me lojra fjale te denja per pijanece .

E cfare vlejne dokrrat qe leshoni , jo krijimi jo zoti keshtu e ashtu i duhet kjo e ajo . Ceshtja eshte cfare ju duhet ju , se as besimtaret e as Zoti s'ka nevoje asgje prej jush . Keshtu qe te beni teneqexhinjte duke bere zhurme per te kerkuar vemendje kjo eshte feminore dhe qesharake .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 16:37   #51
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,465
Thanks: 1,673
Thanked 2,264 Times in 1,187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Zoti e di mė sė miri

Jo seriozisht, nqs tė them si u krijuan, ashtu si jam unė e bindur qė u krijuan, do mė thuhet qė ajo teori ėshtė e pabazė, etj etj Po tė pyesėsh ndonjė teist do tė japė pėrgjigjen sipas asaj qė ka lexuar nė Bibėl apo Kuran. Dmth do tė tė tregojė njė gojėdhėnė, njė pėrrallė tė materializiar nė letėr, tė cilėn e beson verbėrisht, vetėm sepse librat nė tė cilat i ka lexuar janė ''tė shenjtė''. Nqs shkenca do tė kishte qėnė mė e fuqishme se feja e do tė kishte pasur mundėsi tė influenconte mendjet njerėzore qė nė mesjetė, njerėzit do ta pranonin prejardhjen e tyre. Pra, ne besojmė atė qė na e servirin, pranojmė tė trushpelahemi pa provuar mė parė tė mendojmė nė mėnyrė kritike dhe ti vėrtetojmė kėto mendime mbi evidenca.

Por gjithsesi, ''nga hiēi, nuk mund tė lindi hiēi'' ėshtė njė shprehje me efekt bumerangu. Nuk i kthehet kundėr ateistėve kur mundohen tė shpjegojnė si u krijua universi i madh, por edhe teistėve, sepse as Zoti s'mund tė krijojė diēka nga hiēi. Tė paktėn kėshtu na dikton arsyeja njerėzore. Nqs pėrdorim argumentin se ''Zoti ėshtė i plotfuqishėm' dhe ne nuk arrijmė ta konceptojmė e kuptojmė veprėn e tij'' atėherė duhet tė pranojmė edhe se : ajo qė ka ndodhur miliona vite mė parė, ėshtė po kaq e pashpjegueshme, jo vetėm prej pėrmasave por edhe pėr ato kushte qė ka pasur atėherė, tė cilat edhe sot e mundojnė shkencėn e shkretė.Unė nuk i zotėroj tė drejtat e autorit mbi shprehjen, nuk ėshtė e imja.
Gjithsesi me pelqeu.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2012, 10:25   #52
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00 Shiko postimin
Per sa kohe besimi nuk shihet si ēeshtje shpirterore dhe morale keto mbeten dokrra nga ca njerez qe problemin e kaosit ne te cilin jane , e shohin tek te tjeret qe e pranojne nje identitet te vetes se tyre dhe prej nje lloj merzie qe vjen nga boshlleku i zemres dhe i mendjes , merren me lojra fjale te denja per pijanece .

E cfare vlejne dokrrat qe leshoni , jo krijimi jo zoti keshtu e ashtu i duhet kjo e ajo . Ceshtja eshte cfare ju duhet ju , se as besimtaret e as Zoti s'ka nevoje asgje prej jush . Keshtu qe te beni teneqexhinjte duke bere zhurme per te kerkuar vemendje kjo eshte feminore dhe qesharake .
Kjo eshte shume e vertete. Nje nder gjerat qe te ben me shume pershtypje eshte se si ne pergjithesi pjesa me e madhe e besimtareve tentojne ne cdo moment ta nxjerrin fene dhe besimin personal pervec ketyre kufijve dhe ta injektojne dhe tek te tjeret. Mburoja magjike ndaj cdo kunderveprimi eshte gati dhe me maje te mprehte: "Sepse une e besoj qe kjo cfare po them eshte e vertete, e kam lexuar ke nje liber i shenjte si dhe ma ka thene edhe mami me babin kur isha i vogel dhe edhe kleriku i lagjes cdo te premte/diele." Hiqi besimin tek hyjnorja ketyre njerezve dhe shnderrohen ne objektet me te merzitshme, me boshe dhe me drunj qe mund te imagjinohen. Edhe nje qen ka me shume personalitet vetjak se keta njerez.

Por prape ka dicka qe s'me inkuadron. Cfare i duhet kujt per te bere cfare. Me duket sikur po sugjerohet qe Zoti s'ka asnje nevoje per "ne", as besimtaret s'kane nevoje per ne. Mmm... Por ama zoti ka nevoje per besimtaret? Ndersa besimtaret meqe s'kane nevoje per ne, na kane vrare dhe djegur dhe persekutuar deri ne momentin qe konvertohemi dhe behemi cuna e goca te mira?

* * *
"Kisha ka punuar shume fort edhe diten edhe naten, dhe per shekuj e shekuj me rradhe ka burgosur, torturuar, varur dhe djegur hordhi te panumerta dhe ushtri te tera me shtriga, shtrigane dhe magjistare, derisa e pastroi boten e krishtere nga gjaku i tyre i ndyre. Me vone, u zbulua qe nuk ka dhe as ka patur ndonjehere shtriga, shtrigane dhe magjistare. Ky eshte nje moment qe njeriu nuk di c'te beje, te qeshe apo te qaje. Kush ishin pergjegjes per zbulimin se nuk ka as shtriga, as shtrigane dhe as magjistare? Prifti? Apo famullitari? Jo jo, lloji i ketyre nuk jane zbuluesa per gjera te reja."
-- Mark Twain
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2013, 15:17   #53
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Dr.Qendro

Shume e bukur.

Kam edhe une nje, por nuk mbaj mend kush e ka thene:

"Nese jemi krijuar ne imazh te Zotit, atehere pse nuk jemi te padukshem?"


SURE EL-IHLAS

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul huvall-llahu ehad.All-llahus-Samed.Lem jelid ve lem juled.
Ve lem jekun lehu kufuven ehad.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-IHLAS

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
1 . Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
اللَّهُ الصَّمَدُ
2 . All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
3 . As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُواً أَحَدٌ
4 . Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2013, 17:18   #54
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,597
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Moslim...
Arabet jo vetem i shkojne ne shtepi zotit, por i kane ndertuar me mijra shtepi. Mirpo ai kurr nuk ua ka plotesuar lutjen te tyre te hershme..."O ZOT n'a dergo pak shi"
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2013, 17:36   #55
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Moslim...
Arabet jo vetem i shkojne ne shtepi zotit, por i kane ndertuar me mijra shtepi. Mirpo ai kurr nuk ua ka plotesuar lutjen te tyre te hershme..."O ZOT n'a dergo pak shi"
Mban mend ate artikullin ku flitej se kishte rene rrufeja ne xhami?!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2013, 18:21   #56
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,597
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Mban mend ate artikullin ku flitej se kishte rene rrufeja ne xhami?!

Qe kishte rene rrufeja, kjo me kujtohet mire mua... ajo qe nuk me kujtohet mire, eshte vendi ku kishte rene.
Kitty, thone se ne Xhami dhe ne shtepin e Saliut nuk bie kurre rrufeja.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2014, 13:30   #57
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Psikologet transaksioniste kane verifikuar ate qe shume prej nesh e kane ditur ne nje menyre intuitive gjate tere kohes: sa me te forta te jene arsyet e dikujt per disa lloj interpretimesh per te dhenat qe ka perpara, aq me te larta jane shancet se ato do te jene dhe interpretimet qe do te jape ky person, megjithese mund te jene te gabuara totalisht.

Andre Gide eshte shprehur ne 'Pretekstet': "Shume shpesh njerezit kerkojne ne jete raste per te qendruar te palevizur ne opinionet e tyre, dhe jo per te edukuar veten... Duket sikur mendja e merr kenaqesine maksimale vetem kur zhytet thelle e me thelle ne gabim." Personi i pershkruar nga Oppenheimer (ne seksionin 18) nuk eshte e mundur qe te bindet. Ka arritur nje nivel jashtezakonisht te larte per shnderrimin e te tera verifikimeve nga eksperienca, drejt asaj qe ai vete deshiron te besoje. Madje tashti ka mbrojtjen e duhur per te kundershtuar pothuajse cdo evidence qe rrezikon besimet e veta aq te lartesuara, ri-pompon, informacionin i cili rrezikon bindjet e thella prej shume kohesh. Besimi fetar (i cili eshte nje nga keta sisteme ekstremisht te mbyllur), nese eshte mjaftueshem i forte, e mbron nje person nga argumentat qe shfaqen neper libra si ky qe po lexoni, po ne te njejten menyre qe besimi vetjak i njerezve te cilet duan te besojne se fati i tyre diktohet nga yjet ne qiell, eshte i mjaftueshem t'i mbroje nga deklarime prej 186 shkencetare te mirenjohur, te cilet mendojne se eshte e rendesishme te tregojne hapur se bindje te tilla jane te gabuara.

Bertrand Russell ka folur per kete lloj besimi "fetar" tek "Shoqeria njerezore ne Etike dhe Politike", ku tregon se te tera besimet jane te demshme. Ai e perkufizon besimin si besimi ne cdo lloj gjeje per te cilen nuk ekzistojne evidenca. Nese do kete evidenca, nuk ka nevoje per besim. Askush nuk ka nevoje per besim qe te besoje se uthulla eshte e tharte, apo se uji te lag. Ne e perdorim termin 'besim' vetem ne ato raste kur emocionet dominojne mbi arsyen. Besimi, sipas Mencken, ka qene nje lloj procedure per pastrimin e te tera konspiracive qe kane sajuar fetaret per te mohuar apo shtremberuar faktet qe arijme te grumbullojme me ane te shqisave per te formuar ate qe e quajme ekzistencen tone. Ai ishte i sigurt se besimi eshte forca e sintetizuar nga sulmet e orkestruara kunder asaj qe mund te quhet filozofia racionale e moralit.

-- Chester Dolan, "Hutimi hyjnor: Te sqarojme 'Fene', hutimin hyjnor te Njerezimit" - Seksioni 'Feja', fq.130-135
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2014, 17:34   #58
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,465
Thanks: 1,673
Thanked 2,264 Times in 1,187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

E para e punes te filozofosh eshte te interpretosh ate qe shikon dhe precepton. Filozofia eshte aq subjektive sa dhe individi qe filozofon. Edhe feja eshte filozofi dhe po aq subjektive. Kurse shkenca eshte e bazuar ne fakte te perkryera. Ne kte fushe nuk ka vend per interpretime. Eshte ose Bardh ose Zi nuk ka gri. Nese dicka eshte gri eshte e pavertetuar dhe mbetet vetem nje teori.

Nje gje me ben pershtypje. Perce citoni Shkenctar ne ket teme kur emri i temes eshte "Filozofet ndaj Fes"? Perse i referoheni Psikiologjise/Psikologeve kur dihet qe kjo perfshihet ne ombrellen e shkences.

Ashtu si cdo pem, lule e bime qe vyzhket ne dimer dhe rigjallet ne pranvere ashtu ndodh edhe me shpirtin e njeriut mbasi ai kalon ne boten tjeter "Sokrates" (dicka keshtu)

Filozov ky!!!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2014, 18:59   #59
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,465
Thanks: 1,673
Thanked 2,264 Times in 1,187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin

"Tendencat per misticizem te koheve te sotme, qe ne vetvete tregojne rritjen jashte kontrollit te te ashtu-quajturave Teozofi apo Spiritualizem, per mua nuk jane asgje me teper sesa simptoma dobesie dhe konfuzioni. Duke qene se eksperiencat e gjithsecilit perbehen nga riprodhime dhe kombinime te cfare ngelet ne kujtese si rrjedhim i pershtypjeve te shqisave, koncepti i nje shpirti pa nevojen e nje trupi mua me duket nje koncept i zbrazet dhe pa kurrfare kuptimi." [Albert Einstein, pjese e nje letre te shkruar ne 5 Shkurt 1921]
Fjalia me me rendesi ne te gjithe citimin me lart eshte ajo e me gjyre te zeze. Kurse zemra e saj eshte ajo me te kuqe. Fjala Kyc eshte "Me duket". Shkenctari me i famshem dhe me i arritshem i te gjith koherave, Ajnshtjajn shprehet me frazen "Me duket", fraz qe ne vetvete shpreh dyshim, pa siguri, pra "duket keshtu por nuk e di me siguri". Dhe nese shkencetari me arritshem i te gjith koherave i cili rrevolucionoj te gjithe fushen e fizikes, biles teorikisht beri te mundur edhe udhetimin ne kohe nuk arriti te te vertetonte ate qe ti e deshiron me mish e shpirt, kush je ti? Le te shikojm nje cik me afer citimin me posht.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Mmmm...
... atehere do me duhet te riperseris, prape, qe ateistet nuk jane fare te interesuar per te hedhur poshte teorite fetare. Ajo qe kane bere perhere, deri tashti ne cdo rast per sa kohe njerezimi ka kujtese dhe histori, ka qene qe kane treguar se pretendimet fetare kane qene perhere fallco dhe endrra apo legjenda qe pretendohen te hidhen si e vertete.
Fjalia me te kuqe eshte BS, kjo mund te jete e vertet por ti mos e kategorizo veten si nje ateist i thjesht, ti je ekstremist. Ajo qe verteton kete eshte fakti se ti je gjithmon prezent ne te gjitha temat e fes.

Edhe pjesa me te zeze eshte BS. Ti flet me edukaten qe ti ke marr ne shekullin e 20, ne epoken e internetit dhe ne kohen ku Vatikani i ka leshuar doren homosexualeve, dhe e aplikon per te gjitha kohet e njerezimit, pale na thua se sa kohe njerezimi paska kujtese qenkerka ashtu sic e mendoke ti. Ky eshte nje budallallek i mirefillet. Sa me heret te udhetosh ne analet e historise aq me e veshtire eshte te dish me siguri se menyren e jeteses, ate praktiken e jo me te dishe me siguri se sa besimtare ka qene. Por llogjika dikton se sa me heret te udhetosh ne kohe aq me injorant dhe analfabet kan qen njerezit, dicka qe mundesonte besimin e verbert akoma me shume. Nese para 2000 vjeteve nuk besonin ne nje zot te vetem besonin tek guri, tek shpendi, tek gjarjperi etj. Me siguri qe edhe gjate ketyre perjudhave ka patur njerez te 'perparuar' qe nuk besonin por kjo ka qene nje pakice e paperfillshme. Keshtu dikton llogjika.

Une per vete nuk kam njohur asnje fetar te thjesht qe te mundohet te me imponoj besimin e vet. Perkundrazi ata qe mundohen te imponojn besimin e vet tek te tjerat jane njisoj si ateistat ekstremist si puna jote qe mundon te bejn te njejten gje me besimtaret. Sic permenda me lar aty ku biedohet per fen cuditerisht nuk mungon Gurax asnje here.

Pra qenkerka me e besueshme qe nese nje objekt udheton me shpejtesine e drites, dicka qe praktikisht eshte e pamundur, mund te arrij te perkuli fabriken e kohes dhe te udhetoj ne kohe dhe hapesire, pra ne te kaluaren dhe ne te ardhmen. Kjo eshte thjesht nje teori,. Le ta supozojm se eshte e vertet. Udhetimi ne kohe do te thote qe ti te shkosh ne te kaluaren dhe te takosh njerezit qe nuk jane me ketu. A nuk eshte kjo ne vetvete pavdekshmeri. Nese udhetimi ne kohe mundesohet nje dite, dhe njerezit mund te vizitojn prinderit ose prinderit e prinderve njisoj sikur sot marrim trenin per te na cuar nga nje qytet ne tjetrin, a nuk do te ishte kjo nje lloj 'pavdekshmerie'?

Jam me se i sigurt se ti do te pranoje kete perpara mundeise se njeriu i cili nuk di se si, qysh, tek dha nga ne kete bote, te spekullojn se dcika me e madhe se ai vet pati dore ne krijimin e tij dhe gjithe kete mrekulli qe e rrethon. Pse te duket kaq qesharake ty kjo, kur ne te vertet eshte nji nga ndjenjat me te natyrshme tek njeriu? Apo do te krahasosh teorite e "quantum physics" me vazhdimesine e egzistences se shpirtit pa nevojen e nje trupi te ngurt!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2014, 19:10   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Mban mend ate artikullin ku flitej se kishte rene rrufeja ne xhami?!
ja ka fut kot ai qe ka then i pari, nuk bie rrufeja ne hale, ja qe paska rene
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur