Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-09-2010, 13:03   #1
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Thumbs up Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Pjesa mė e madhe shqiptarėve sot nė Shqipėri i pėrkasin njė konglomerati jo-fetar dhe ateist qė kap rreth 75% tė popullsisė


Historiku i shkurtėr

Nė lashtėsi duke filluar qė me pellazgėt e mes ilirėve deri nė krijimin e Bizantit nga Konstandini i Madh, dy kultet kryesore tė adhurimit tė natyrės kanė qenė Kulti i Gjarprit dhe Kulti i Diellit. Me vendosjen dhunshme tė kristianizmit si fe tė regjimit arrijmė nė mesjetė, vitet 1300-1400, kur gjysma e popullsisė sė Arbrit ishte ende pagane, ndėrsa gjysma tjetėr ndahej, sipas terminologjisė venedikase, mes latinėve (katolikėve) dhe skizmatikėve (ortodoksėve).

Paganizmi burimor dhe kristianizmi i importuar u gjendėn atėbotė pėrballė zėvendėsimit tė udhėheqjes kristiane armeno-siriane tė Bizantit, me udhėheqjen dhe fenė e re myslimane turko-arabe qė vinte tė zgjaste sundimin e Azisė nė Ballkan dhe 500 vjet tė tjera. Jo mė kot dhe populli e quajti ushtrinė turke si ushtri bizantine, pasi nuk shihej ndonjė dallim mes tyre. Vlen tė theksohet dhe se nė mesjetė myslimanizmi konsiderohej nga bizantinėt si herezi kristiane.

Sundimi fetar bizantino-osman do tė pėrfundojė zyrtarisht pėr ne nė vitin 1912 me shpalljen e pavarėsisė duke sjellė nė pah njė popullsi pagane, kristiane e myslimane nė Shqipėri. Kėtu fillon dhe puna e shtetit modern shqiptar, qė jo rastėsisht, duke nisur qė me pėrpjekjet e Rilindjes mishėruar nė shprehjen e mirėnjohur tė Pashko Vasės, qė prej 1912 ka punuar pėr dobėsimin e feve dhe shfetarizimin e vendit duke i identifikuar fetė aziatike si importe tė padėshiruara kulturore. Qėndrimet e Nolit me jehonėn e shumė intelektualėve tė tjerė pėr pavarėsimin e institucioneve fetare nga Stambolli, Fanari e Vatikani, me ngritjen e shtetit modern do tė bėhen realitet.

Programi i qeverisė sė Zogut ėshtė ai qė pėr herė tė parė mes tė tjerash bėnte fjalė dhe pėr "reforma fetare". Por ē'ishin kėto reforma?

Nė 1923 me drejtimin e qeverisė mblidhet nė Tiranė Kongresi i Myslimanėve Shqiptarė ku vendoset asgjė mė pak se: shkėputja nga Kalifati, heqja e ferexhesė, kryerja e lutjes nė kėmbė dhe abrogimi i poligamisė, pra njė ēmyslimanizim i myslimanizmit, zhveshje nga thelbi i vet ritual. Nė vazhdim mė 1929 qeveria e shpall Kishėn Ortodokse Shqiptare si autoqefale, gjė qė ratifikohet nga Patriarkana vetėm pas 8 vjet mallkimesh e anatemash, nė vitin 1937. Ndėrkohė, po nė kėtė periudhė, do tė kryhet dhe i vetmi census mbi pėrkatėsinė fetare tė popullsisė nė Shqipėri. Ėshtė viti 1930, kur, duke ripohuar "statistikat" e administratės turke, me vetėm tre opsione tė mundshme nė mėnyrė konvencionale popullsia e asaj kohe do tė caktohet si 70% myslimane (sunitė dhe bektashinj) dhe 30% kristiane (ortodoksė 20% dhe katolikė 10%), duke kapur njė numėr 100% besimtarėsh! Kėto numra janė dhe numrat pėrgjegjėse pėr propagandėn e sotme fetare. Nė shtetin e Zogut do tė shėnohen dhe pėrplasjet e para midis dėshirės pėr pushtet tė klerit dhe fuqisė sė vetė shtetit qė pėr ballafaqim do tė zbatojė kombėtarizimin e tyre.

Rruga e shkelur nga qeveria e Zogut do tė arrijė nė ekstrem me vendosjen e diktaturės duke dhėnė sot njė shumicė dėrrmuese jo-fetare brenda shtetit shqiptar. Reforma agrare e gushtit 1945, shtetėzon krejt 2'169 kishat, xhamitė e teqetė e vendit duke i kthyer nė qendra kulture pėr rininė. Priftėrinjtė dhe hoxhallarėt shtrėngohen tė braktisin tė "kaluarėn e tyre parazitare", dhe rreth 200 prej tyre do tė burgosen e internohen madje dhjetėra do tė vriten. Ateizmi militant i shfytyruar nga totalitarizmi komunist arrin nė antiteizmėn ekstrem shtetėror pėr herė tė parė nė histori. Nė vitin 1967 nga radhėt e rinisė nis shembja e objekteve tė kultit, duke lėnė nė kėmbė vetėm ato me vlerė historike, dhe Shqipėria shpallet zyrtarisht shteti i parė ateist nė botė. Qė prej atij ēasti ushtrimi i fesė do tė ndalohet me ligj.

Me zhbėrjen e feve semite, kjo diktaturė ndihmoi jo pak dhe nė zhdukjen e disa pjesėve tė traditės burimore pagane shqiptare, pasi fetė, me pėrjashtim tė sunitėve, nė pamundėsi pėr tė ērrėnjosur paganizmin, kishin trupėzuar mjaft elemente tė theksuara pagane nė ritet e tyre, si festat, praktikat, apo p.sh. dhe pelegrinazhi drejt vendeve ku mė parė zhvillohej Kulti pagan i Diellit, mbi apo nė tė cilat ishin ndėrtuar qėllimisht kisha e teqe. Popullsia vazhdon tė kėmbėngulė dhe sot nė vizitėn e kėtyre vendeve tė stėrlashta tė kultit diellor, qė qoftė nga injoranca, qoftė nga synime tė tjera kanė nisur sėrish tė keqinterpretohen nga neofetarėt. Sidoqoftė vlen kėtu tė pėrmendet rrethi i Elbasanit pėr ruajtjen e vendosur tė festivalit pagan tė Ditės sė Verės, mė datė 14 mars, qė tashmė ėshtė shpallur dhe festė kombėtare nė Shqipėri.

Gjendja sot

Sot Shqipėria ėshtė shtet pa fe zyrtare dhe me liri besimi tė garantuar me kushtetutė. Dy besimet semite (myslimanizmi dhe kristianizmi) me katėr sektet e tyre (bektashizmin, sunizmin, ortodoksizmin dhe katolicizmin) kanė festa fetare tė caktuara si festa kombėtare pėr shkak tė prezencės historike nė vend. Arsimi publik ėshtė jofetar dhe indoktrinimi fetar nė to ndalohet me ligj. Nė dallim nga shumė vende tė tjera feja nė Shqipėri nuk pėrfshihet si lėndė mėsimore. Sipas tė dhėnave tė Departamentit Amerikan tė Shtetit nė vend ka 14 shkolla private fetare me 2'600 studentė. Qė prej 1991 shėnohet njė ardhje e madhe misionarėsh kristianė nga SHBA e cila filloi tė dobėsohej pas trazirave nė vend nė 1997. Bashkė me ta vijnė dhe misionarė myslimanė nga Arabia Saudite. Nė vitin 2002 do tė shėnohen 31 shoqata kristiane, qė pėrfaqėsojnė 45 organizma tė ndryshme dhe 17 shoqata e grupe islamike. Qershia nė tortėn fetare janė dhe 500-600 misionarė tė pavarur fesh tė ndryshme.

Pas 50 vjet ateizmi formal dhe informal nė vitin 1992 tė dhėnat japin njė pamje popullsie me 74% jo-fetarė. Pas vitit 1993 e deri nė 2004 sipas sondazheve tė tė huajve nė vend rreth 50-65% e shqiptarėve deklarohen po ashtu jo-fetarė. Nė vitet 2005-2006 vlerėsimet konkretizohen sėrish tek 72%-75% jo-fetarė.

Propaganda fetare

Institucionet fetare nė Shqipėri dhe vegla tė ndryshme tė tyre nė instanca shtetėrore, gjatė kėtyre dy dhjetėvjeēarėve kanė propaganduar majtas e djathtas statistikat e vitit 1930 duke i marrė si tė mirėqena me marrėveshje, saqė ėshtė kthyer nė shabllon deklarimi i rremė se Shqipėria ka 70% myslimanė (qėllimshėm pa caktuar dhe pėrqindjen nė bektashinj dhe sunitė) dhe 30% kristianė (20% ortodoksė, 10% katolikė). Problemi kryesor i karakterit matematik me kėto "statistika" ėshtė se tregojnė dhe popullsi 100% besimtare, gjė qė ėshtė tė paktėn komike. Neomyslimanė tė caktuar, nė pozicione kyēe shtetėrore, pa marrė pėlqimin e popullit, e radhitėn Shqipėrinė nė Konferencėn Islamike nė vitin 1992, njė lajm qė ra si bombė atyre ditėve nė Shqipėri, por qė u hesht e ėmbėlsua me subvencionime tė majme arabo-saudite.

Qė prej vitit 1993 nė Shqipėri veprojnė dy fraksione tė rrezikshme asimilimi, fraksioni ortodoks nga Greqia dhe fraksioni islamik nga Arabia Saudite i cili nė Kosovė dhe Maqedoni ka marrė dhe variantin ekstrem vehabist. Duke shfrytėzuar varfėrinė nė zona tė ndryshme tė vendit janė ndėrtuar pa kriter kisha ortodokse dhe xhami sunite nė vende ku rėndom nuk ka as besimtarė dhe tė cilat as nuk frekuentohen as nuk pasqyrojnė realitetin. Pėr shkak tė kėtyre lėvizjeve tė njėanshme dhe tendencioze ka patur dhe incidente kundėr bektashinjve nga shtetas jo-shqiptarė. Zonat rurale u pushtuan pėr rreth 6 vjet me program tė hollėsishėm pėr larjen e trurit tė fėmijve parashkollorė dhe indoktrinimin e tyre nė myslimanizėm. Tė gjitha kėto lejoheshin nga shteti, por fatkeqėsisht dhe nga prindėrit injorantė tė kėtyre fėmijėve. Megjithatė pėr shkaqe tė mirėnjohura dhe pėr arsye pragmatizmi numri i ateistėve dhe jofetarėve ndonėse pati njė rėnie sidomos nė vitet e para pas diktaturės ėshtė normalizuar sėrish pak a shumė nė tė njėjtat nivele.

Vlerėsimet sot janė se rreth 25% e popullsisė janė fetarė prej tė cilėve myslimanėt dhe kristianėt ndajnė afėrsisht tė njėjtat pėrqindje, me numėr "fetarėsh tė vėrtetė" tek 4-5%, por ku janė mė tė dukshėm kristianėt ortodoksė dhe myslimanėt sunitė.

Duhet pėrmendur fakti se ky realitet i cili mund tė konstatohet mjaft lehtė nėse jeton nė Shqipėri, luftohet nga dy degėzimet e mėsipėrme asimiluese po aq fort sa dhe serbėt e grekėt nėpėr shtyp dhe internet. Qėllimi pėr tė dy palėt ėshtė i njė karakteri tė ndryshėm propagandistik, por me zbatim tė njėjtė. Pėr pėrhapjen e mitit ka ndihmuar fuqishėm dhe injoranca dhe papėrgjegjėsia e gazetarėve vendas dhe atyre tė huaj, ku kėta tė fundit sa herė qė pėrmendin Shqipėrinė i bashkėngjisin pa tė keq dhe epitetin "myslimane" apo togun "shumicė myslimane". Kėto ndodhin kur Ministria e Jashtme dhe pėrfaqėsitė e shtetit shqiptar nė dhé tė huaj nuk ndėrmarrin asnjė veprim pėr ruajtjen dhe paraqitjen e saktė tė imazhit tė vendit, saqė gjithsecili mund tė thotė ē'tė dojė pa asnjė lloj pasoje.

Ilustrim tė kėsaj dukurie pėrbėn dhe njė hollėsi me vizitėn e presidentit Bush. Dy ditė pėrpara vizitės Xhorxh Bushi do tė shprehet nė shtyp pėr Shqipėrinė si "vend mysliman", por gjatė dhe pas vizitės togu nė fjalė u zėvendėsua shprehimisht me "vend me tolerancė fetare". Gjasat janė qė dikush paska ndėrmarrė hapa saktėsimi, por problemi qėndron se shtypi i huaj e riprodhoi masivisht rastin e parė sidomos pėr tė theksuar idenė se ja "njė vend mysliman qė e do Perėndimin". Rasti mė flagrant syresh i ditėve tė fundit ishte dhe ky gazetar qė e ēon myslimanizmin nė Shqipėri nė cakun e 95%-it. Vetėm se ka njė problem, Shqipėria jo vetėm qė nuk ėshtė vend mysliman, jo vetėm qė nuk ka shumicė myslimane, por nuk ėshtė as vend me shumicė fetare!Te dhenat statistikore jane marre nga US Department of State

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71364.htm
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 02:38   #2
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,805
Thanks: 8,900
Thanked 2,791 Times in 1,426 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

75 perqind?! Not bad!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 11:28   #3
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,856
Thanks: 365
Thanked 1,156 Times in 314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Me pelqen..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 18:59   #4
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Gjynah! 75% te shqipetareve qekan te destinuar per ne ferr Megjithese shqipetaret jane te parapergatitur per ferrin me shume se cdo kombesi tjeter. Pas 50 vjet komunizem ala-shqiptare ku i ben syre tert shqiptetarit me!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 09:06   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Eshte mjaft misterioz dhe i habitshem fakti qe nder te tere anetaret e forumit, vetem dy jane ata qe ne cdo dy shkrime, njeri do te permbaje patjeter fjalen komunizem apo do te referohet per ndonje te keqe qe na vjen nga nje periudhe 50 vjecare e cila ne vetvete tashme eshte 22 vjet larg. Njeri prej tyre je ti Maqellarjot.
Me lind pyetja, si ka mundesi qe dikush qe nuk jeton ne Shqiperi prej shume e shume vitesh, ende nuk ka mundur te dale nga ky kujtim i se kaluares? Fiksim, shock ne femijeri dhe shume i hershem per te cilin ne nuk dime asgje, apo sindroma e te berit gjeste duke treguar veshet dhe duke qeshur perpara nje shurdhi?

Relax, let go. It is time to get over it. Life goes on.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 16:04   #6
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Eshte mjaft misterioz dhe i habitshem fakti qe nder te tere anetaret e forumit, vetem dy jane ata qe ne cdo dy shkrime, njeri do te permbaje patjeter fjalen komunizem apo do te referohet per ndonje te keqe qe na vjen nga nje periudhe 50 vjecare e cila ne vetvete tashme eshte 22 vjet larg. Njeri prej tyre je ti Maqellarjot.
Me lind pyetja, si ka mundesi qe dikush qe nuk jeton ne Shqiperi prej shume e shume vitesh, ende nuk ka mundur te dale nga ky kujtim i se kaluares? Fiksim, shock ne femijeri dhe shume i hershem per te cilin ne nuk dime asgje, apo sindroma e te berit gjeste duke treguar veshet dhe duke qeshur perpara nje shurdhi?

Relax, let go. It is time to get over it. Life goes on.
hahahaah...Gurax ke folur si psikolog i vertet. Shume "Psycho analytic"

Qe ta 'dish' ti Gurax, ai numri 75% e para e punes eshte dokerr. Shqipetaret mund mos te jen fetar te flaket por shumica identifikohen me fene Myslimane. Te pelqen ty apo apo ndo nji tjetri ketu.

Per sa i perket 'shokimit'/tronditjes femijenore qe je munduar te prekesh me lart, nuk eshte azgje me teper se nje xhest i poshter dhe hakmarres. Teper i dobet dhe ne nivel te ulet! Ne qoftese ti nuk e di Shoku Gurax, shqipetari jetoj 50 vjet rresht ne nje terror fizik dhe psikologjik. Nje terror i cili u be ne emer te komunizmit. Sote shumica e popullsise eshte akoma e tronditur nga kjo perjudhe. 22 vjet nuk mjaftojn te shkundesh kujtesen dhe plaget qe komunizmi la aq kollaj sikur te shkundesh ujin nga floket. Ne se 75% e ketyre shqipetareve qe sipas juve jane Ateista, eshte e vertet nuk eshte arritje, nuk eshte perparim, nuk eshte azgje tjeter vecse nje faktor tregues se si nje komb i tere u 'alianizua' kolektivisht, u cvesh nga cdo vler e vertet njerezore. Biles ju ndalua edhe e drejta e te menduarit. Ne fakt ky numer nese eshte i vertet tregon qe shqipetaret jan viktimat, jane deshmitart okular te luftes psikologjik dhe fizike qe ju be besimtarit ne shqiperi. Me nje fjale 75% e shqipetareve jane viktima dhe jo te 'emancipuar' ashtu sic mundoheni ti paraqisni ju.

Ka nji ndryshi te madh midis merparimit mendor te mirefillt te individit dhe imponimi i nje ideje me dhune. E para eshte natyrale dhe ndodh me hapa shume te ngadalet. Vertetim i kesaj eshte periudha e "Renaissance-es". Sic e dim nje rrevolucion i tille zgjati shekuj te ter per tu pjekur perfundimisht. Kurse imponimi i nje Ideje eshte shume afatshkurter dhe zakonisht i pavullnetshem nga masat. Imponimi i ideve te tilla Shoku Gurax quhet Diktature. Shfaqet ne menyra te ndryshme dhe te skajshme. Por ne te gjitha rastet eshte Fanatizem, qofte i praktikuar nga Besimtaret qofte nga Ateistat.

Ateizmi per shqipetaret eshte nje pasoj dhe jo avancim. Pranoj kete dreq fakti te pakundershtueshem nje here e mire. Paske qen koke fort shume.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 17:31   #7
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Desha te thoja dy gjera rreth ketij shkrimi...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
Rruga e shkelur nga qeveria e Zogut do tė arrijė nė ekstrem 15425129me vendosjen e diktaturės duke dhėnė sot njė shumicė dėrrmuese jo-fetare brenda shtetit shqiptar.
E para: kam ven re se jeni shume te gatshem te shkruani per diktaturen e Zogut, me hollesi dhe vullnet te palodhur, kurse kur ju bie rasti per te permendur diktaturen e enver hoxhes, kjo ndodh vetem ne rastet kur nuk i shmangeni dote, emri i diktatorit enver hoxhes evitohet ne nje menyre te cuditshme. Mermendni dikaturen por por jo diktatorin, pra pergjegjesin me te madh. Ate qe instaloj diktaturen.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
Pjesa mė e madhe shqiptarėve sot nė Shqipėri i pėrkasin njė konglomerati jo-fetar dhe ateist qė kap rreth 75% tė popullsisėGjendja sot

Nė dallim nga shumė vende tė tjera feja nė Shqipėri nuk pėrfshihet si lėndė mėsimore. ]
E dyta: Kur shkruani me siper se ne Shqiperi ne dallim me vende te tjera nuk perfshin Fen si lende mesimore, me ke e krahasoni. Te gjithe vendet perendimore, Shtetet me shoqeri te perparuara nuk perfshijn fen si lend mesimore ne shkollat publike.

Nje shkrim i till eshte mashtrues qellimisht. Se ne thelb mundohet te nxjerri ne pah 'arritjet' e shtetit shqipetare me shkeputjen e institucioneve shteterore nga feja. Te cilat ne te vertet nuk kan qen kurre te lidhura me fen. Biles e kan luftuar ate me mish e shpirt deri ne shdukje te plot. Dhe sipas shkrimtarit, nje ndarje e till gjoja kjo ka ndikuar ne 'perparimin' e shqoqerise shqiptare. Jane te gjitha dokrra. Jane deklarate donkishoteske, hipokrite.

Cfar dreq perparesimi ka bere shoqeria shqipetare? ne qoftese indiferentizmi, paragjykimi ekstrem, pandergjegjshmeria dhe injoranca kolektive shihen si perparime atehere, keni te drejt, kemi perparuar shume ne kete drejtim.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 17:57   #8
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Wwewee Maqo se eshte dhe vape...jo me kaq vrull moree

haha
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 18:25   #9
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Wwewee Maqo se eshte dhe vape...jo me kaq vrull moree

haha
Si mos ta marresh me vrull moj Meri....Shqiperia na qenkerka nji nga vendet e Pakta qe nuk lejon fen si lende mesimi ne shkollat publike! Ngelen duke shtremberuar te verteten gjith jeten keta mendje handikapatet qe na mbahen si intelektual. Me ke e krahasojn Shqiperine keta me shtetet kriminele fqinje qe akoma bejn genocide ne sy te botes ne shekullin e 20-te? Gjithmone ngelem te vegjel ne mendime dhe akoma me te vegjel ne veprime. Nje shoqeri e tille eshte e destinuar per te vuajtur pa hesap. Dhe mbetet gjithmne vegel qorre e atij qe ka fuqine.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 21:48   #10
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

ti mbete duke derdellitur mer, megjith kte islam, te dhjefsha islamin, bashke me krishterim, dhe bashke me keto te dyja futim dhe komunizmin, i cili ngjason si dy pika uji me islamin.
cdogje akuzon komunistet, fute mir ne tru, shqiptari s'ka qene kurre fetar.

The Albanians were too much pagans to be Christians. And those who had been converted to Islam were too much Albanians to be Moslems...
The foreigners who had come to the land of the Arbér worshipped this heavenly symbol of nights. They wanted to perpetuate darkness everywhere. But the people believed in the sun. It was the most ancient characteristic of their baptist.
p.34

New Albania. 1990


Indiana University
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 21:52   #11
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

dhe na flet per Renaissance ky, qe s'ka as idene me minimale cfar eshte.

me Renaissance/Rinascimento-n saldohet sekularizmi ne europe, pra ndarja e shtetit nga feja.

apo do i akuzosh per komuniste te enver hoxhes dhe rilindasit europiane
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2012, 21:58   #12
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

dhe meqenese kam vene re qe je zogist, zog legeni qe ja mbathi si lepur kur u pushtua shqiperia, pervecse erdhi ne pushtet me ndihmen e serbeve dhe te ruseve, ka qene turkoshak i qelbur.
pra mut zogu, mut dhe enver hoxha, pas Skenderbeut s'ka pare me burra shqiperia.

Ahmet Zogu pėr turqit
Ahmet Zogu - Mbret i shqiptarėve, gjatė takimit me ambasadorin turk nė Tiranė Ryshen Eshref, mė 19.4.1934

Pėr pesė shekuj jetuam nė unitet ndjenjash dhe kulture me Turqinė. Kjo bashkėjetesė ka lėnė tek ne ndjenja tė pashlyeshme dashurie dhe mirėnjohjeje. Pėr pesė shekuj unitetin e kombit shqiptar e mbrojti Turqia. Po tė mos ishte Turqia, Shqipėria nuk do tė shpėtonte as nga pushtimi sllav e as mund tė pengonte dot fshirjen e saj nga harta e botės prej latinėve. Thelbin e ekzistencės sonė ia kemi borxh Turqisė. Kombin fisnik turk ne e shohim si vėlla tė madh dhe shtetin e tij si shtet tė madh. Madje edhe sot, shumica a antarėve tė qeverisė sė Shqipėrisė sė re janė arsimuar dhe edukuar nė Turqi. Prandaj gėzohemi shumė kur shohim kėtu ambasadorin e Turqisė. Ju kėtu nuk jeni i huaj; konsiderojeni veten si nė vendin tuaj. Sigurisht do tė keni kontakte tė ngushta me qeverinė, por mos u kufizoni vetėm me kėtė. Ju lutem tė shėtisni sikur tė jeni vendės, krijoni kontakte tė ngushta dhe tė afėrta me popullin. Do tė shihni me sytė tuaj ndjenjat dhe dashurinė qė ushqen vendi ynė pėr popullin fisnik turk. Krijoni kontakte tė ngushta me qeverinė, pyesni ēfarė tė dėshironi, mėsoni madje edhe ēėshtjet sekrete. Kėtė e them sinqerisht nga zemra. Tek unė do tė gjeni njė mik tuajin, tė kombit tuaj, tė tė mėdhenjve tuaj… Kur tė dėshironi, ejani tė takohemi. Bile edhe po s'patėt ndonjė punė, ejani qoftė edhe vetėm pėr t'u fjalosur. Nė fakt, ambasadorėt e tjerė do tė bėhen pak xhelozė pėr kėtė, por s'ka asnjė rėndėsi. Sepse secili duhet ta dijė qė ambasadori turk nė Shqipėri nuk konsiderohet i huaj

Ahmet Zogu - Mbret i shqiptarėve, gjatė takimit me ambasadorin turk nė Tiranė Ryshen Eshref, mė 19.4.1934

Cituar sipas: AMPJT: Shqipėria, K 5/12. Raport dėrguar MPJT-sė sė Turqisė nga ambasada turke nė Tiranė, 19.4.1934, nr. 8.7/997/68
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 04:03   #13
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,097 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
.......
+1 (per fene dhe komunizmin)

Jam i te njejtit mendim (jo aq te gjate por njesoj kshu ne menyre me te shkurter nga ana ime
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 04:30   #14
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Eshte e vertete qe une doja te ndaloje kete fiksim qe cdo gje e lidh me komunizmin ne cdo forme te mundshme, jo vetem ketu por ne cdo teme te mundshme. Dhe dilema ime ishte gjenuine lidhur me fiksimin, apo shockun, apo llojin e species njerezore qe jep mend si duhen te jene gjerat diku kur vete ferkon barkun ne krahun tjeter te botes, apo qe tallet me te shurdhtin. Ajo qe bera ne fillim ishte nje observim, ti je vertet nje nga dy imazhet e forumit qe jane poster child i anetarit te flakte te akomunizmit. Ti nderkohe ben interpretime, te tuat. Nderkohe qe mund te diskutohet per vertetesine apo jo te tyre, faktet e vezhguara jane qe ti vertet ne cdo dy shkrime permend komunizem, qe studimi tregon se 75% e shqiptareve sju ha fare per fene, si dhe po te them une nga burime te brendshme qe censusi i bere vjet ka vezhguar qe rreth 75-80% e shqiptareve sju ha fare per fe.
'Stupid is who stupid does.' - Forrest Gump.
Get over it, let go. And pretty please, with cherry on top, keep off the grass.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 11:03   #15
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ne fakt Maqellarjot, nese ka nje idiot ne kete mes, je ti. Eshte e vertete qe une doja te ndaloje kete fiksim qe cdo gje e lidh me komunizmin ne cdo forme te mundshme, jo vetem ketu por ne cdo teme te mundshme. Dhe dilema ime ishte gjenuine lidhur me fiksimin, apo shockun, apo llojin e species njerezore qe jep mend si duhen te jene gjerat diku kur vete ferkon barkun ne krahun tjeter te botes, apo qe tallet me te shurdhtin. Ajo qe bera ne fillim ishte nje observim, ti je vertet nje nga dy imazhet e forumit qe jane poster child i anetarit te flakte te akomunizmit. Ti nderkohe ben interpretime, te tuat. Nderkohe qe mund te diskutohet per vertetesine apo jo te tyre, faktet e vezhguara jane qe ti vertet ne cdo dy shkrime permend komunizem, qe studimi tregon se 75% e shqiptareve sju ha fare per fene, si dhe po te them une nga burime te brendshme qe censusi i bere vjet ka vezhguar qe rreth 75-80% e shqiptareve sju ha fare per fe.
'Stupid is who stupid does.' - Forrest Gump.
Get over it, let go. And pretty please, with cherry on top, keep off the grass.

E para mos u kreno shume ketu me Ateizmin tend, sepse nuk e ke fituar, arritur me forcat e tua. Ateizmi i rrealizuar ne nje ambient ku egziston alternativa eshte nje perparim psikologjik i mirefilt. Ti je viktim e rrethanave. Je ataist sepse linde ne nje shoqeri te deformuar, pa alternativa. Ne fakt alternativa ishte burgu dhe persekutimi. Ti e di shume mire kete gje sepse u linde dhe u rrite ne nje shoqeri pa shpirt pa ndergjegje, pa "social skills" dhe si nje produkt bruto i nje shoqerie ordinere do te ngelesh gjithmon qenie bosh, e peshtire , e cila nuk do te jete kurre ne gjendje te mbushi boshllekun qe i rendon sic i rendon topi dhe zinxhiri te burgosurit te perjetshem, e cila e lidhur si laku ne fyt te detyron te zvarritesh gjith jeten.... e mban mend kete? Kur e shkruajta nuk te kisha ty ne mend, por me sa dukt ti je pikerisht kjo qenie.

Te gjitha temat qe une permend komunizmin kane qene brenda kontekstit. Ashtu sic eshte edhe kjo tem. Vetem nji idiot i vertet ose nje kelysh komunisti mund te mohoj faktin qe shqiperia sote me shumice eshte ateiste per faktin e pakundershtueshem qe iu imponua me dhun. Nuk besoj se je dhe aq idiot besoj se je me shume ajo e dyta. Shume nga 'ju' jeni mbeturian, klyshat e komunisteve dhe si te tille ju djeg kur permendet ose ju shahet e kaluara juaj e lavdishmeP.S Oooh yea one more thing… Please enough with those cheesy lines. Keep off the Grass?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 11:25   #16
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
ti mbete duke derdellitur mer, megjith kte islam, te dhjefsha islamin, bashke me krishterim, dhe bashke me keto te dyja futim dhe komunizmin, i cili ngjason si dy pika uji me islamin.
cdogje akuzon komunistet, fute mir ne tru, shqiptari s'ka qene kurre fetar.

The Albanians were too much pagans to be Christians. And those who had been converted to Islam were too much Albanians to be Moslems...
The foreigners who had come to the land of the Arbér worshipped this heavenly symbol of nights. They wanted to perpetuate darkness everywhere. But the people believed in the sun. It was the most ancient characteristic of their baptist.
p.34

New Albania. 1990


Indiana University
.

Ngele duke u krenuar me Paganizmin. Sikur Paganizmi te ishte ndo nje iluminim per njeriun. Nuk u qendroni dot debateve dhe kaloni ne ekstrem, beni deklarata debileske te mirefillta, biles edhe i perforconi me nje Citim nga mbrapa.

Po mire mor i gjithditur 'landi', a nuk besonin paganet ne supernatyralen, ashtu sic besojn monoteistet. Paganet biles besonin tek kafshet, tek guret. Paganet ishin njerez te eger me kuptimin e mire te fjales. Sakrifikonin femijen e vet, pra e benin kurban per te kenaqur zotin e detit apo te rrufese apot te gjarperit, e ku di une cfar tjeter.

Ti je nje budall klasik qe te eshte mbushur mendja se je me te vertet i gjithditur,ishte monoteizmi ai qe cliroj njeriun nga prangat e shtazez. Me shumice te gjitha kokat me kryesore te Renaissance-s ishin besimtare, pefshire ketu edhe Mikelangelon qe beri freskot ne tavanin e "Sistin chapel". Mikelangelo: " une do te skulpturoj dhe pikturoj njeriun ashtu si une e shikoj ne mendjen time, lakuriq te pafajshem te pakorruptuar ashtu sic Zoti e krijoj ate ne imazhin e tij. Ashtu sic e konceptoni njeriun edhe greket e lasht, dhe jo ashtu sic mundohen te paraqesin prifterinjt dhe papat"

Panvaresisht abuzimeve qe u ben gjat rruges Monoteizmi qe rangu i rradhes i domozdoshem qe mundesoj gjitjen e njeriut nje shkall me lart kundrejt humanizmit. Monoteizmi luajti rrol kyc ne evolucionin psikologjik dhe shoqeror, ishte nje perparim i mirefillt. Me personifikimin e zotit njeriu arriti te krijoj nje qender te vertet e bazuar ne nje krijes inteligjente qe kishte nje qellim te caktuar per njerezimin dhe jo thjesht beso nga te fryj era. Nese shikohet me thell feja strehon shume nocione te perparuar filozofike te cilat kur u trajtuan me me kujdes dhe disipline perdoreshin si nje metode per nje perparim te vertet. Po ku dole ti kaq filozof mor tru mefsh, nje brut nga Korca.

Une nuk jam kundra Ateizmit, biles une vet menjanoj nga Ateizmi me shume, por nuk duroj dote idiotesirat qe dalin nga goja jote dhe Gurxit. Krenaria juaj e pabaze dhe e pamerituar te te qenit Ateist. Juve nuk jeni Ateista por mbeturinat e nje sistemi kriminel qe crrenjosi cdo vlere njerezore dhe mbolli ne vend qenie ibrishte si ju, te cilat nuk dine si te pershtateni ne ansji abmjenti apo shoqerie, per arsyen se jeni te catrafiluar nga trute. Juve nuk dalloni dote miresjelljen nga dobesia, nuk dalloni rrespektin nga servilizmi thjesht per faktin se vuani nga komplekset e inferioritetit dhe si te tille nuk do te arrin kure te jeni qytatare te botes se civilizuar kurre. Ne me te shumten vetem mund te shtireni. Do te ngeleni gjithmon kopjac.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 15:02   #17
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
.

Ngele duke u krenuar me Paganizmin. Sikur Paganizmi te ishte ndo nje iluminim per njeriun. Nuk u qendroni dot debateve dhe kaloni ne ekstrem, beni deklarata debileske te mirefillta, biles edhe i perforconi me nje Citim nga mbrapa.

Po mire mor i gjithditur 'landi', a nuk besonin paganet ne supernatyralen, ashtu sic besojn monoteistet. Paganet biles besonin tek kafshet, tek guret. Paganet ishin njerez te eger me kuptimin e mire te fjales. Sakrifikonin femijen e vet, pra e benin kurban per te kenaqur zotin e detit apo te rrufese apot te gjarperit, e ku di une cfar tjeter.

Ti je nje budall klasik qe te eshte mbushur mendja se je me te vertet i gjithditur,ishte monoteizmi ai qe cliroj njeriun nga prangat e shtazez. Me shumice te gjitha kokat me kryesore te Renaissance-s ishin besimtare, pefshire ketu edhe Mikelangelon qe beri freskot ne tavanin e "Sistin chapel". Mikelangelo: " une do te skulpturoj dhe pikturoj njeriun ashtu si une e shikoj ne mendjen time, lakuriq te pafajshem te pakorruptuar ashtu sic Zoti e krijoj ate ne imazhin e tij. Ashtu sic e konceptoni njeriun edhe greket e lasht, dhe jo ashtu sic mundohen te paraqesin prifterinjt dhe papat"

Panvaresisht abuzimeve qe u ben gjat rruges Monoteizmi qe rangu i rradhes i domozdoshem qe mundesoj gjitjen e njeriut nje shkall me lart kundrejt humanizmit. Monoteizmi luajti rrol kyc ne evolucionin psikologjik dhe shoqeror, ishte nje perparim i mirefillt. Me personifikimin e zotit njeriu arriti te krijoj nje qender te vertet e bazuar ne nje krijes inteligjente qe kishte nje qellim te caktuar per njerezimin dhe jo thjesht beso nga te fryj era. Nese shikohet me thell feja strehon shume nocione te perparuar filozofike te cilat kur u trajtuan me me kujdes dhe disipline perdoreshin si nje metode per nje perparim te vertet. Po ku dole ti kaq filozof mor tru mefsh, nje brut nga Korca.

Une nuk jam kundra Ateizmit, biles une vet menjanoj nga Ateizmi me shume, por nuk duroj dote idiotesirat qe dalin nga goja jote dhe Gurxit. Krenaria juaj e pabaze dhe e pamerituar te te qenit Ateist. Juve nuk jeni Ateista por mbeturinat e nje sistemi kriminel qe crrenjosi cdo vlere njerezore dhe mbolli ne vend qenie ibrishte si ju, te cilat nuk dine si te pershtateni ne ansji abmjenti apo shoqerie, per arsyen se jeni te catrafiluar nga trute. Juve nuk dalloni dote miresjelljen nga dobesia, nuk dalloni rrespektin nga servilizmi thjesht per faktin se vuani nga komplekset e inferioritetit dhe si te tille nuk do te arrin kure te jeni qytatare te botes se civilizuar kurre. Ne me te shumten vetem mund te shtireni. Do te ngeleni gjithmon kopjac.
nuk kam nge te merrem me analfabete sepse te ulin gjithmone ne nivelin e tyre, megjithese po te citoj ty, ne fakt po shkruaj sakte dhe shkurt per te tjeret.

Burckhardt perkufizon dy periudhat, mesjeten dhe rilindjen keshtu. Mesjeta ka qene trashendentiste, teocentrike, universaliste.
Rilindja ka qene umanentiste, antropocentrike, partikolariste.
Rilindja eshte pika e ktheses ku njeriu flaku supremacine e inkuizicionit teist vatikanist mesjetar.
Michelangelon, qe e permend, megjithse punoi per kishen, kontribuoi ne rikthimin e artit perfekt pagan romak, duke zhdukur ne pikture dhe skulpture ndikimin e erret bizantin te krishtere. Michelangelo ishte vetem nje fillese , ne artet figurative, po rilindja nuk eshte vetem arte figurative, rilindja preku literaturen, historine( historia deri ne ate kohe i referohej vetem bibles, me rilindjen u bene hapa gjigande duke flakur tutje zotin biblik), shkencen(shkenca duke flakur tutje zotin filloi te marre fryme), politiken( e cila rezultoi me vone ne ndarjen e shtetit nga feja(pra zhdukjen e monopolit te zotit ne punet shteterore), edhe ne vete religjionin pati ndikim, i cili rezultoi me shizmen e madhe protestante.

ti je aq truthare saqe e lidh cdogje me komunizem, kumunizmi vete eshte aq shume i ngjashem me universalizmin e vet po aqsa religjionet, komunizmi eshte i ngjashem si dy pika uji me islamin, dhe me krishterimin e dikurshem(se ky i sotmi s'ka me fuqi), jane sisteme diktatoriale qe me universalizmin e tyre zhdukin nocionin komb.

jo rastesisht rilindasit shqiptare ndoqen te njejten rruge(kishin te treja karakteristikat, umanizmin, antropocentrizmin, partikolarizmin)...me parullen lapidar "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria", apo dhe rilindasit ishin komuniste haha

fat qe ne shqiperi ka pak njerez si ky maqellara islamik.

ik futi i tas grosh tani.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 15:31   #18
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,489
Thanks: 1,695
Thanked 2,287 Times in 1,200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Shiko...oooo i Gjithdituri landi! Nuk po diskutojm Ri-lindjen ne kete forum. Une vetem sa e preka pak ne siperfaqe per te ber nje ilustrim te shkrutet. Qe ti je i gjithditur e dim te gjith, dhe nuk ke nevoj te na pershkruash me hollesi etapat e ndryshme qe pershkoj levizja Ri-lindase. Te thuash qe islamizmi dhe komunizmi jane si dy pika uji tregon nje deficit te theksuar mendor te individit.

Eshte akoma me absurde te thuash se ri-lindasit shqipetare ishin komunsit, me vetdije apo jo, sepse ideologjia e komunizmit filloj ne 1840-en. Nje ideologji qe nuk u perqafua nga askush fillimisht. Me prjashtime te Leninit Cifut qe ndoqi hapat e te pareve te tij po cifut dhe perhapi ideologjin e krye cifutit Karl Marx. Per shqipetaret e vertet dhe patriot komunizmi ka qene gjithmone nje ideologji aliane qe eshte ne kundershtim te plot me natyren e njeriut. Keshtu qe ri-lindasit nuk ishin vetem mysliman por katolik dhe ortodoks. Biles ato me patriotet kane qene edhe prifterinj.

Ti mund te dish te lexosh, por nuk mjafto me kaq. Duhet te kesh kapacitet per te analizuar, logjikuar dhe se fundi per te kuptuar ate qe lexon. Per ndryshe harxhon kohen kote.

P.S harrova dicka. Atij xhashit tend nuk i pelqeu fakti qe rilindasit e veriut, dhe ata me vone qe ishin shtyllat me kryesore te levizjes se pavaresise luftouan jo vetem osmanet dhe greket por edhe serbin vellezerit me te shtrenjt te ati pederasit nga Gjirokastra. Prandaj ose i zhduku nga faqet historise ose i etiketoj si tradhetar. Por ti me siguri do te jesht 'shkolluar' tek shkolla qe ai pederasti dha mesimi, atje tek qyteti qe kendon, be Korce I keni kenduar kriminelit nje jete te tere dhe sote hiqeni si burra te mire.. Kam degjuar se ne Kanada nje pjes derrmuese e shqipetareve kane ber jete te dyfisht
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 21:59   #19
KILI MERTURI
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 86
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
KILI MERTURI do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Nė kėtė shekull njerzimi nuk ka nevoj pėr fe.

Ne si komb nėse jo pėr dicka tjetėr , sa i pėrket fesė jemi nė hap me boten e civilizuar.
Mendoi se pas "demokratizimit" tė shoqėris sonė edhe pse kan ardh shum misoinar nga vende tė ndryshme pėr tė pØrhapur fe, nuk kan arrit kėtė.

Sukses o shqiptarė.

Feja e jonė ėshtė Shqiptaria.

Kili
SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
KILI MERTURI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2012, 22:46   #20
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipria 75% e popullsise , jo fetare

Land,
Renesansa ne artet e bukura, nuk duhet te ngaterrohet asesi me Rilindjen e Kombeve qe katalitoi pothuaj ne gjith Evropen pas revolucionit Francez, dhe qe nje produkt i Iluminizmit si levizje intelektuale. Qe ketu fillojne rrenjet e sekularizmit ne Evrope. Renesansa ne Artet e bukura beri nje gje komplet tjeter, zbriti "Zotin" si koncept dhe e beri me njerzor ndersa ne letersi u parapri nga Humanizmi si levizje qe solli risine e personazheve jo-biblik (Njerez te rendomte). Prurja me interesante e asaj periudhe sigurisht, stili antik Helen ne skulpture dhe arkitekture, thene ndryshe nje ri-zgjim i antikes si nga dijet ashtu dhe artet e bukura.

Nese ne skulpture, Doriphoros-i u rizgjua me Davidin e Michelangelos, ne shkence e gjith dituria e botes antike u rilind tek Galileo. Sigurisht, jo pa-pasoja.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur