Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-02-2011, 18:56   #1
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Pasi vura re se ndokush prej nesh ka tendence per te lidhur perendine me temat e hapura ate here vendosa te hap kete teme ku cdokush mund te shprehet i lire e te mund te diskutoje ne lidhje me besimet e jobesimet e tij.

Po e filloj une i pari:
Une ndjek mendimin e te madhit NICE i cili ka thene": Zoti edhe nese ka egzistuar dikur nuk egziston me sepse e vrame ne, njerezit e gjalle, E kryqezuam e poshteruam edhe pse ai mund te ishte zoti yne.


P.S Ju lutem mos citoni bibel apo Kuran ne kete teme, thjesht jepni medimet tuaja,
Faleminderit e diskutim te kendshem.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 19:21   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 19:57   #3
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

pse more nuk besoni se ka Zot
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 21:54   #4
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
pse more nuk besoni se ka Zot
Nuk besoj aspak...
Pasi kam lexuar te gjithe te ashtuquajturit librat e shenjte..Bibel, Kuran, Satanizem e shume materiale ne lidhje me perendine , duke studiuar historine qe nga fillimet e saj dal ne perfundimin se Zoti nuk egziston e qe seshte gje tjeter vecse nje mbeshtetje per njerezit te cilet kane frike te perballen me jeten reale e kerkojne nje strehe te ngrote te mireformuar nga imagjinata e tyre e ndihmuar edhe nga shume rrethana shoqerore apo njerez te tjere te cilet ndajne me ta po te njejtin problem tmeresisht te hasur ne rrugen e njerezit.


P.S Une jam nje zot, i zoti, i zotit, te zotit, te vetes sime!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 22:01   #5
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Nuk besoj aspak...
Pasi kam lexuar te gjithe te ashtuquajturit librat e shenjte..Bibel, Kuran, Satanizem e shume materiale ne lidhje me perendine , duke studiuar historine qe nga fillimet e saj dal ne perfundimin se Zoti nuk egziston e qe seshte gje tjeter vecse nje mbeshtetje per njerezit te cilet kane frike te perballen me jeten reale e kerkojne nje strehe te ngrote te mireformuar nga imagjinata e tyre e ndihmuar edhe nga shume rrethana shoqerore apo njerez te tjere te cilet ndajne me ta po te njejtin problem tmeresisht te hasur ne rrugen e njerezit.


P.S Une jam nje zot, i zoti, i zotit, te zotit, te vetes sime!
nga erdhi universi?!
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 22:19   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
nga erdhi universi?!
Usa..Universi ka nje moshe qe parashikohet te jete 13,73 Miliard vjeē, bazuar ne vezhgimet e rrezatimit te sfondit kozmik mikrovale.

Me vjen keq te ta them kete por kjo do ishte pyetja me kot qe mund te beje per te me vertetuar se Zoti egziston ,

Askush ska arritur te vertetoje prejardhjen e universit dhe jam i bindur qe ska per tia dale askush por mund te te them se toka ku ti jeton e qe te mban siper e qe ti i rendon njekohesisht seshte gje tjeter vecse nje shperthim kozmik. Jetėn nė Tokė duhet t“ia dimė pėr nder njė rastėsie fatlume: gazi dyoksid karboni gjendet nė pikėrisht nivelin e duhur pėr tė na mundėsuar ne njė atmosferė mbrojtėse me temperatura miqėsore pėr jetėn. Si mbartės i hidrogjenit, gurit themelor mė tė rėndėsishėm tė tėrė jetės, ai merr pjesė nė tė gjitha ciklet biologjike.


Une mund te te jap nje pergjigje per cdo pyetje konkrete qe mund te besh ne lidhje me token ( rruzullin tokesor ) por jo per dicka qe ska arritur askush tia vertetoje prejardhjen,


P.S gjej nje pyetje konkrete!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 22:39   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Po pianecet ku hyne,ne besimtar o ateist?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 22:47   #8
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Usa..Universi ka nje moshe qe parashikohet te jete 13,73 Miliard vjeē, bazuar ne vezhgimet e rrezatimit te sfondit kozmik mikrovale.

Me vjen keq te ta them kete por kjo do ishte pyetja me kot qe mund te beje per te me vertetuar se Zoti egziston ,

Askush ska arritur te vertetoje prejardhjen e universit dhe jam i bindur qe ska per tia dale askush por mund te te them se toka ku ti jeton e qe te mban siper e qe ti i rendon njekohesisht seshte gje tjeter vecse nje shperthim kozmik. Jetėn nė Tokė duhet t“ia dimė pėr nder njė rastėsie fatlume: gazi dyoksid karboni gjendet nė pikėrisht nivelin e duhur pėr tė na mundėsuar ne njė atmosferė mbrojtėse me temperatura miqėsore pėr jetėn. Si mbartės i hidrogjenit, gurit themelor mė tė rėndėsishėm tė tėrė jetės, ai merr pjesė nė tė gjitha ciklet biologjike.


Une mund te te jap nje pergjigje per cdo pyetje konkrete qe mund te besh ne lidhje me token ( rruzullin tokesor ) por jo per dicka qe ska arritur askush tia vertetoje prejardhjen,


P.S gjej nje pyetje konkrete!
(nje te sqaroj se une personalisht i rrespektoj te gjitha fejet apo dhe ato qe nuk besojne se feja eshte private per mua, dhe asnje deri tash nuk kam ofenduar as qe me shkon mendja te hy ne kete nivel per te ofenduar nuk po i kuptoj disa neper forume pse qesim flake nga goja)

haha
nga erdhen keta gazi dyoksid karboni

kush i krijoi malet,shpendet,kafshet,ujin etj?
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-02-2011, 22:56   #9
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
(nje te sqaroj se une personalisht i rrespektoj te gjitha fejet apo dhe ato qe nuk besojne se feja eshte private per mua, dhe asnje deri tash nuk kam ofenduar as qe me shkon mendja te hy ne kete nivel per te ofenduar nuk po i kuptoj disa neper forume pse qesim flake nga goja)

haha
nga erdhen keta gazi dyoksid karboni

kush i krijoi malet,shpendet,kafshet,ujin etj?
per te te shpjeguar se nga erdhen e se si formohet gazi dyoksid karbon e per me teper se si krijohet jeta do te me duhet te te shpjegoj gjithe astronomine e biologjine boterore,
Jo se smund ta bej kete por do te ishte teper e lodhshme per mua.
te lutem me nje shembull konkret te egzistences se Zotit e ma argumento ate!


P.s gjithashtu edhe une skam tendence te ofendoj askend , eshte thjesht diskutim,
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 00:43   #10
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

a asht ma veshtir me besu , apo mos me besu ?
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 00:49   #11
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone, Aldosteroni ( hormoni qe shkakton friken ) Sa me i larte te jete ky hormon aq me e madhe eshte mundesi aper te besuar, edhe e kunderta,
nese per ty ka me shume "frikacake" ( jo ner konceptin ofendues) sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 01:04   #12
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

po Kryeplak , vetemse ne katundin nga vij une , per njerzit te cilet nuk kan kurfar frige kemi nje mendim tjeter.. ( pa ofendime ) , thojn , te kesh kujdes , nuk do me than se je frigacak ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 01:21   #13
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
po Kryeplak , vetemse ne katundin nga vij une , per njerzit te cilet nuk kan kurfar frige kemi nje mendim tjeter.. ( pa ofendime ) , thojn , te kesh kujdes , nuk do me than se je frigacak ...
Po te thuash "te kesh kujdes" do te thote te besoj se ku i dihet, tregon pasiguri .

Cdo gje e pasigurte eshte nje medyshje...pra ti del ne perfundimin qe edhe ka edhe ska zot ose e thene me sakte se di sjam i sigurte?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 06:49   #14
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Mund te them nje gje....?

... per temen dhe per ate qe ka hap temen

por....

Akoma jam duke e lexu temen kthehem me von...
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 10:56   #15
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin


Askush ska arritur te vertetoje prejardhjen e universit dhe jam i bindur qe ska per tia dale askush !
e vertete se Zoti e krijoi apo kush tjeter ?
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 11:06   #16
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
e vertete se Zoti e krijoi apo kush tjeter ?
Ok po te them dicka , Kur te gjendet se kush e ka krijuar Zotin tend( nese ai vertet egziston) atehere do te gjendet kush e ka krijuar universin,

Fjala Univers do te thote pafundesi ... Galaktike. ashu si dhe fjala Zot do te thote pafundesi plotfuqi( shpjeguar sipas besimtareve) Pyetja ime per ty meqe e paske kapur me mundesine e krijimit te gjithckaje.

Po e mar si te vertete per nje cast... Si mundej Zoti te krijonte gjithcka pa e krijuar dikush me pare ate? Pra po Zotin kush e krijoi sepse dicka qe nuk e gziston nuk mund te vetekrijohet. ?!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 11:12   #17
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

si ta gjejme fundin.......
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 11:18   #18
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
si ta gjejme fundin.......
Ti pergjigjesh nje pyetje me nje tjeter pyetje eshte ti besh bisht pyetjes...
P.S Me verteto Egzistencen e Hicit.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 12:04   #19
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Ideja apo materia

Faktikisht konteksti ne thelb i ketij diskutimi eshte pyetja e madhe filozofike: "Ideja apo materia eshte paraprirese?". Pra eshte krijuesi apo krjimi? Qe te kemi nje krijim i bie qe dikush ta kete krijuar. Nga ana tjeter lind pyetja po krijuesin kush e krijoi? Nese i referohemi fese se krijuesi (zoti) nuk eshte i krijuar nga dikush tjeter apo nga dicka tjeter, por ka qene gjithmon aty, atehere na lind e drejta te mendojme se dhe gjithsia nuk eshte e krijuar por ka qene gjithmone aty dhe si rrjedhoje dhe jeta jone eshte nje zhvillim apo transformim i elementeve te gjithsise. Nese nuk ka qene aty ashtu sic e shohim apo e konceptojme ne, ka qene ne nje form tjeter qe ne nuk e konceptojme dot.

Faktikish konceptime yne mbi "iden dhe materien" eshte dhe ideja "Zoti apo ne". Ishte ideja e para per krijim e materies apo ekzistonte materia si shembull per lindjen e ides ? Le te marrim nje shembull ordiner nga jeta e perditshme; Kur hame buke perdorim lugen. A lindi ideja nga asgjeja per te krijuar nje mjet si luga per te bere sa me komod te ushqyerit, apo e pame si ide nga diku si pshm dora gjysem e mbeldhur? Pra jane me mijra shembuj qe mund te sjellim ketu se kush ishte e para ideja apo materia...

Tani pyetja jone "A ishte zoti qe na krijoi ne apo ishim ne qe krijuam zotin". Pra nese zoti na krijoi ne nga e mori iden? Ne librat fetare citohet qe ne u krijuam nga shembelltyra e Zotit, por mund te vlej dhe e kunderta qe zoti u krijua nga shembelltyra e njeriut dhe duke pasur si ide krijimin e nje qenie perfekte qe ka si baze cilesite e njeriut por te perfeksionuara. Pra zoti komunikon, por mund te komunikoj me ty ne menyra te ndryshme, me shfaqje shenjash, vizionesh, ne enderr, etj. nje perfeksionim i atributit te komunikuarit. Zoti mund te shikoj, por shikon njekohsisht gjithkund dhe cdo gje, nje perfeksionim i te parit. Zoti kupton dhe mendon cdo gje sic kuptojne dhe mendojne njerzit, porse ai ben kto ne menyre perfekte, nuk e genjen dot, nuk i fsheh dot ate qe ti mendon, parashikon se c'far do ndodhi me pas etj. Si kto dhe shume atribute te tjera te njeriut zoti i ka ne menyre te perfeksionuara, pra kemi nje shembelltyre tonen perfekte te cilin duhet ta kemi si shembull. Faktikisht nga tekstet e librave fetar nuk ka ndonje atribut te Zotit qe tek njerzit nuk ekziston, ato thjesht jane te perfeksionuara. Nje kerkese e ndergjegjes sone per perfeksionim te saj.
Morrison nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 12:18   #20
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga morrison Shiko postimin
Ideja apo materia

Faktikisht konteksti ne thelb i ketij diskutimi eshte pyetja e madhe filozofike: "Ideja apo materia eshte paraprirese?". Pra eshte krijuesi apo krjimi? Qe te kemi nje krijim i bie qe dikush ta kete krijuar. Nga ana tjeter lind pyetja po krijuesin kush e krijoi? Nese i referohemi fese se krijuesi (zoti) nuk eshte i krijuar nga dikush tjeter apo nga dicka tjeter, por ka qene gjithmon aty, atehere na lind e drejta te mendojme se dhe gjithsia nuk eshte e krijuar por ka qene gjithmone aty dhe si rrjedhoje dhe jeta jone eshte nje zhvillim apo transformim i elementeve te gjithsise. Nese nuk ka qene aty ashtu sic e shohim apo e konceptojme ne, ka qene ne nje form tjeter qe ne nuk e konceptojme dot.

Faktikish konceptime yne mbi "iden dhe materien" eshte dhe ideja "Zoti apo ne". Ishte ideja e para per krijim e materies apo ekzistonte materia si shembull per lindjen e ides ? Le te marrim nje shembull ordiner nga jeta e perditshme; Kur hame buke perdorim lugen. A lindi ideja nga asgjeja per te krijuar nje mjet si luga per te bere sa me komod te ushqyerit, apo e pame si ide nga diku si pshm dora gjysem e mbeldhur? Pra jane me mijra shembuj qe mund te sjellim ketu se kush ishte e para ideja apo materia...

Tani pyetja jone "A ishte zoti qe na krijoi ne apo ishim ne qe krijuam zotin". Pra nese zoti na krijoi ne nga e mori iden? Ne librat fetare citohet qe ne u krijuam nga shembelltyra e Zotit, por mund te vlej dhe e kunderta qe zoti u krijua nga shembelltyra e njeriut dhe duke pasur si ide krijimin e nje qenie perfekte qe ka si baze cilesite e njeriut por te perfeksionuara. Pra zoti komunikon, por mund te komunikoj me ty ne menyra te ndryshme, me shfaqje shenjash, vizionesh, ne enderr, etj. nje perfeksionim i atributit te komunikuarit. Zoti mund te shikoj, por shikon njekohsisht gjithkund dhe cdo gje, nje perfeksionim i te parit. Zoti kupton dhe mendon cdo gje sic kuptojne dhe mendojne njerzit, porse ai ben kto ne menyre perfekte, nuk e genjen dot, nuk i fsheh dot ate qe ti mendon, parashikon se c'far do ndodhi me pas etj. Si kto dhe shume atribute te tjera te njeriut zoti i ka ne menyre te perfeksionuara, pra kemi nje shembelltyre tonen perfekte te cilin duhet ta kemi si shembull. Faktikisht nga tekstet e librave fetar nuk ka ndonje atribut te Zotit qe tek njerzit nuk ekziston, ato thjesht jane te perfeksionuara. Nje kerkese e ndergjegjes sone per perfeksionim te saj.
Fjale fjale e vetem fjale...

Mund te te gjej shume gabime ne librat e shenjte...keto libra sbejne gje tjeter vec se te kundershtojne veten...

Pyetja ime eshte: ne ke pjate te peshores jeni ju . Ka T Ska ?!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur