Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-06-2012, 04:07   #281
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,155 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

PAska ecur shume biseda...mmm ku e late?
Robbery nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-06-2012, 09:00   #282
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
PAska ecur shume biseda...mmm ku e late?
Po perpiqeshim te mos beheshim monotone duke perseritur gjera qe kane te bejne me fene dhe besimet.

Te permbledhura, keto biseda mund te ndahen ne dy grupime te medha: biseda me vlere reale shkencore dhe ku feja dhe fetaret merren seriozisht, dhe ne biseda me vlere humoristike ku serioziteti nuk eshte ne qender te vemendjes.

Kur merren seriozisht, feja dhe fetaret jane ne te shumten e rasteve pjese te studimeve sociale, antropologjike apo psikiatrike, vezhgime qe kane te bejne sidomos me elementet e vecante te sjelljes kolektive (swarm behaviour).
Ka disa modele matematike per kete, por qe jane ende te paplote dhe nuk ka asnje prej tyre qe te jete i privilegjuar apo me afer 'se vertetes'. Por te tere keta modele kane te njejtin faktor kryesor te papercaktueshmerise: reagimin emocional. Eshte shume interesante nje gje e tille, sidomos kur elementet e studiuar lejohen te jene ne dijeni te faktit qe po studiohen. Subjektet sillen shume ndryshe kur e dine qe po studiohen vs. nuk e dine qe po studiohen. Perfundimet jane material i pacmuar ne vleresimin e sjelljes dhe vendim-marrjes gjate momenteve te panikut, duke i vene keshtu nje mase te matshme, deri diku, nivelit te rrezikshmerise qe paraqet ndaj te tjereve nje person i ekspozuar ndaj niveleve te larta te stresit dhe deshperimit. Per momentin keto mblidhen ne forme statistikash nga situata ne te shkuaren, me pas parashikimet shprehen ne po te njejten gjuhe statistikore: normalizimi i ecurise se meparshme dhe shkalla, niveli, sasia, e shmangies se parashikimit perkundrejt matjeve te bera ne terren *mbas* parashikimit. Me efekt kumulativ keto matje shtojne saktesine e nje parashikimi tjeter pasardhes.

Kur nuk merren seriozisht, qe ne fakt ndodh goxha me shpesh sesa marrja seriozisht, jane material per barcaleta, te qeshura dhe sherbejne si nje klishe' ne personifikimin e idjotesise, prapambetjes dhe injorances se induktuar ne nje shoqeri.

Ne keto 15 faqe shkrime, te dyja keto jane ilustruar 'live', shume here. Prandaj dhe monotonia e permendur ne fillim.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur