Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-02-2011, 12:24   #21
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Jo nuk zgjedh dot totalisht ndonjeren ane te peshores. Anoj nga ateizmi, por nuk mund te vertetoj dot qe nuk ka zot.

Me verteto ti mua qe nuk ka zot dhe une do jem ne njerin krah te peshores pastaj.
Morrison nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 12:47   #22
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Morrison po te jap te njejten pegjigje qe i kam dhene e shume te tjereve nder vite..

Liberi qe besoni ju eshte Shkrujt nga 40 Meshkuj dhe 40 Femra (cic thuhet) te frymezuar nga Fryma e Shenjte nderkohe qe 99% E popullsise se botes se atehershme ishin ANALFABETE

Atehere jep ti nje shembull mrekullie te ngjashme me ato te Jezusit ne ditet tona se une per vete kam pare vetem mashtrues qe pohojne qe mund te sherojne cdo lloj semundje ne emer te Zotit.

( pa ofenduar askend )Kam pare edhe budallenj qe ne nje gjendje ekstaze kujtojne qe jane te mbushur me Shpirtin e Shenjte dhe fillojne te nxjerrin nga goja cdo lloj tingulli qe ju vjen i pari ne mendje, dhe pastaj krenohen qe po flasin ne "gjuhe"te perendise dhe ndoshta ne kete menyre po luten per "vellezerit" indoneziane apo somaleze (shpirti i shenjte e di me sakte). Pastaj mblidhen rreth nje te shketi me paterica dhe pasi i vene duart ne koke fillon faza maniakale me ulerima Haleluja dhe Amen dhe pasi mbarojne dhe rezultati eshte 0, thone qe i semuri i gjore nuk e kishte besimin aq te forte sa duhet prandaj edhe Zoti nuk iu pergjigj asaj remujes qe ata e quajne lutje.

Kemi edhe rastin e exorcizmave neper manastire ku prifterinjte kryqezojne nje te shkrete qe t'i nxjerrin djallin qe e ka posesuar por per fat te keq kur djalli iken mer me vete edhe shpirtin e te posesuarit dhe prifterinjte gedhijne ca vjet te mire duke u lutur prapa hekurave te burgut.

Nje nga kushtet te jesh kristian eshte qe mos lexosh biblen - te pakten te gjithe kristianet e vertete qe kam njohur une deri sot, nuk e kane lexuar asnjehere, pervecse ndonjerit qe mund ta marre ate me figura.
As ata qe e botojne nuk e lexojne, se me kane thene qe te tharton trute.


P.s Merr nje thes me cimento edhe nje lopat disa kova uje edhe cfare te duhet per te ndertuar nje ndertese...... edhe leri ashtu si jane njera afer tjetres dhe mbase, mbas disa miliarda vjetesh do te (evuloje) ndertohet dicka.... sa pa mend nganjeher behet njeriu ndoshta edhe luan rolin ashtu te budallait!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 15:28   #23
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Kryeplak une nuk flas per lajthitjet e njerzve per frymen e shenjte dhe exorcizma, por per ekzistencen e krijuesit si filozofi. Per ekzistencen e nje qenie me te lart se ne qe mund te jete krijuesi i gjithe kesaj qe ne e quajme jete. A ka dicak te tille? A ka nje fillim dhe mbarim. Kush na krijoi? Nga se u krijua gjithesia? Deri me sot c'do teori eshte nje teze dhe asgje e vertetuar. As zoti nuk eshte i vertetuar nga shkenca, por as krijimi i gjithsesis prej rastesise nuk eshte i vertetuar nga shkenca. Eshte dicka qe ka ngelur ne besimin e njerzve. Ashtu sic nuk mund te vertetojne ekzistencen e Zotit, ashtu dhe nuk mund te vertetojne mosekzistencen e tij. Pra ajo qe kam cituar me lart "Ideja apo materia". Nese ti me thua se nuk ka zot, vertetoma. Por edhe nese me thua qe ka, prap do te duhet te ma vertetosh. Diskutimi duhet te shtrohet ne baze filozofike dhe jo duke shqyrtuar sjelljen e individeve te ndryshem. Kjo eshte teme qe kerkon shume diskutim, nuk mund t'i imponosh tjetrit mendimin tend qorrazi ngaqe je ateist sepse te njejten gje bejne dhe besimtaret duke dashur te imponojne ty qe te besosh ne zot.

Per c'do argument qe sjell dikush pala tjeter duhet te ket kundra-argumentin qe te behet diskutim. Ti mund te sjellesh argumente duke permendur budallalleqet e besimit qorraz te besimtareve, por dhe ata do te mbushin temen ty me mrekullira si ajo e femijes me shkrimet e kuranit etj.

Diskuto dhe sill argumente ne prizmin filozofik te ekzistences se zotit apo te mosekzistences se tij. Duhet force argumentuese dhe jo imponuese.
Morrison nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 16:44   #24
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga morrison Shiko postimin
Kryeplak

Diskuto dhe sill argumente ne prizmin filozofik te ekzistences se zotit apo te mosekzistences se tij. Duhet force argumentuese dhe jo imponuese.
Morrison!

Meqe deshironi ta diskutojme kete teme ne prizmin filozofik une po e nderthur pak edhe me ate shkencor!

Si e kuptuan njerzit krijimin e universit nepermjet Krijusit kur ne asnje pjese te Bibles me sa mbaj mend un nuk shpjegohet se kush i tha shkrimtarit te saj se si u krijua. Ka shembuj te kontaktit te njerzimit me krijusin (ne Bibel) por ne keto takime jane thjesht urdherat (10 rregullat) ose keshilla qe zoti i jep besimtareve te vet por... sflitet gjekundi qe zoti kapi nje besimtar dhe i tregoj se si e krijoi te gjitha... Pse? Sepse basimi fillon me kushte: Sduhet te pyesesh, mjafton besimi.

Adami dhe Eva u ndoqen nga Parajsa tokesore??? Zoti qe di gjithcka la mollen aty kot per provokim. Zoti per te cilen nuk ekziston koha sepse ai eshte gjithcka dhe gjithkund nuk e dinte qe molla do kafshohej?

Mund te besoj ne ekzistencen e nje ose shume entiteteve me te larta se ne por kam besim me shume tek fakti qe ekzistojne jashtetokesore se sa ekziston zoti i mire dhe veshtrues pertej qiejve te praruar...

Shume shpesh, ne thjeshte pengohemi ne perpjekje e siper per t'u marre me keto koncepte te kohes jo-lineare, per te menduar per gjera qe shkojne "para" apo "mbrapa" ose "lart" apo "poshte". Kasiopianet perdorin keto lloj termash kur na flasin sepse ne keto kemi si mjete pune. Jemi marre me kete gjeresisht, sic do t'a tregoje fragmenti me poshte, dhe ti mund edhe te qeshesh me reagimet e mia, sepse ky eshte nje koncept shume i veshtire per t'u kapur dhe per tu tretur:
Realiteti i perpendikular, kryesisht, por jo ekskluzivisht, i referohet rruges se jetes se dikujt dhe menyres se si kjo rruge futet apo merr pjese ne cikel apo ne rrote, kur lidhet me ata te rrugeve te ngjashme. Nese ke parasysh nje rrote te perbere nga nje rreth brenda nje rrethi, te bashkuar ne menyre perfekte, ky do te ishte perfaqesimi me i mire i realitetit te pingulte, mqs nuk perfshin eksperiencen individuale, por eksperiencen e nje grupi individesh per progresimin e nje qellimi me te larte, nese me kupton ku ta kam llafin. Kete nenkuptojme kur themi realitet perpendikular. Ki prape parasysh nje rreth brenda nje rrethi bashkuar ne hallka te barabarta ne nje rrote te perkryer. Ky pra eshte realiteti perpendikular.
Shtata eshte gjithmone numri optimal. Ka shtate nivele dendesie. Kjo pasqyron edhe fazat e realitetit, Cdo gje eshte e lidhur me valen. Ne jemi ne nje lidhje te ndersjellte me valen ne kuptimin qe vala eshte pjese e realitetit tone, ka qene dhe do te jete gjithmone e tille. Dhe, sigurisht, perfshin progresin tone neper ciklin e madh. Dhe realiteti perpendikular, edhe nje here, sigurisht qe eshte nje perparim nga qendra drejt "jashte" qe eshte nje tjeter pasqyrim i gjithe realitetit dhe gjithshkasė. Tani, le t'i kthehemi perfaqesimit sic e permendem me pare. Sic e vini re, rrethi i vogel lidhet me ane te shtate seksioneve me rrethin e jashtem. Tani, imagjino rrethin e jashtem si nje rreth ne zgjerim te vazhdueshem, dhe cdonjerin prej 7 segmenteve si nje drejtez te vazhdueshme pambarimisht. Sigurisht, tani, ky do zgjerohet nga brenda jashtė ne menyre ciklike apo rrethore. Ju lutem te imagjinoni nje rreth te jashtem qe zgjerohet dhe nje rreth te brendshem qe nuk zgjerohet. Meditojeni kete dhe ju lutem, m ejepni mendimin tuaj se cfare perfaqeson kjo gje.??? nqs e merr rrethin dhe vazhdon ta zgjasesh pambarimisht ne te gjitha drejtimet, ai terheq me vete 7 pjeset qe perfshijne gjithmone e me shume hapsire ne nje seksion te prere, dhe pastaj ktheje kete rreth, ke nje sfere.
Mendoni logjikisht, kemi thene shume here se cdo gje eshte nje cikel i madh. Nese eshte nje cikel i madh, kemi folur per rrathet brenda rratheve. kemi folur per ciklet. Kemi folur per ciklet e valeve te shkurtra dhe ciklet e valeve te gjata. Tani, pas gjithe ketij informacioni qe me ke kerkuar, te cilin ua jap me gjithe qef, a do ta merrnit akoma me mend se nje vije e drejte do te zgjatej per gjithmone e pa fund si nje vije e drejte? E si mund ta beje kete? Cfare ndodh, nese merrni, ne token tuaj te dendesise se trete, dhe vizatoni nje vije te drejte drejt Lindjes apo drejt Perendimit apo drejt Veriut apo drejt Jugut...

Dhe tani, kur bashkoni dendesite, apo kaloni dendesite, cfare ke eshte bashkimi i realitetit fizik me realitetin eterik, qe perfshin formen e mendimit kundrejt fizikalitetit. Kur i bashkon ne menyre te perkryer, ajo cfare kupton eshte se arsyeja qe s'ka as fillim as fund eshte sepse nuk ka me nevoje per ty te kundrosh nje fillim apo nje fund, kur e ke kryer zhvillimin tend. Kur bashkohesh me njeshin ne dendesine e shtate, atehere e ke arritur kete dhe atehere nuk ka me nevoje per ndryshimin midis formave fizike dhe eterike.

P.s Shpresoj te mund ta kuptosh gjith kete...e mos jete shume e lodhsjme ...)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 17:42   #25
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

lol o kryeplak... po ca jane kto qe shkruan. E zeme se une i kuptova kto, por une jam ateist. A seriozisht mendon se do i mbushesh mendjen besimtareve me kto qe ke shkruar ? Po te filloj dhe une me kte llogjike abstrakte si ty e mbaroj per krishtlindje postimin tim.

Te bejme nje diskutim qe ta kuptojne te gjithe. Te shkruash dicka qe nuk e kupton asnjeri nuk do te thote se je i pakapshem apo me i zgjuari, e per me teper qe ke te drejte. Ulu ne realitet dhe diskuto mbi faktet historike dhe mbi sjelljen e njerzve. Kush jane kontradiktat dhe kush jane nevojat apo faktet qe shtyjne tek besimi ne Zot? Ne kte prizem diskutohet dhe jo duke humbur ne abstrakt. Imagjino te filloj dhe une te filozofoj ne abstraksion dhe hajde te kuptojme ne njeri tjetrin. Na u dashka qe gjith njerzimi te humbas ne abstraksion per te kuptuar ne ekziston apo jo Zoti. Filozofi do te thot "mik i dijes", nuk do te thot ti besh gjerat te pakuptueshme, por e kunderta. E nise mire me Even dhe Adamin, dhe une qe aty do e nisja, por nuk e di c'pate dhe e cmende arsyen duke e cuar mendimin ne ekstaze. Shumica e postimit eshte pa ndonje kuptim thelbesor, thjesht kalim i mendimit ne delir dhe pa rezultat.

Kur ta ndash mendjen per te diskutuar shkruaj prap, mbase dhe tema behet interesante.
Morrison nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 17:48   #26
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Se kuptoj ku e pe abstrakten ti???
Vete e kerkove....( me the )
Deshe te diskutoje ne prizmin filozofik edhe une thjesht e nderthura pak me shkencen vetem kaq...
gjithcka shkruhet me siper eshte filozofi dhe shkence (fizike) ku ska vend per abstarkten.
nejse nese do te ta them ne nje menyre tjeter mund te ma kerkosh pa u valezuar >.<

Po te jap nje perparesi. Zgjidhe pikenisjen e une e vazhdoj


P.S Eva dhe Adami?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 18:27   #27
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Para miliona vitesh nuk ekzistonte asnje planet nė gjithėsi. Aty ekzistonin vetem yje. Njeri nder yjet qė ekzistonin (qė sot e quajme dielli) kishte shpėrthyer dhe ishte ndare ne ca pjesė tė cilat leshonin gazra tė ndryshme.
Me ane tė atyre gazrave u formuan planetet. Si?
Gjate kohes kur gazrat ishin nė gjithesi, ato filluan qė tė ngurtėsoheshin dhe tė krijoheshin planetet. Kėshtu u formua edhe toka! Me ane te vulkaneve qė u formuan nė tokė toka u nda nė disa pjesė (kontinente). Dhe mė pas filloi tė zhvillohej jeta...
Si ka lindur jeta ne planetin tone? Kjo eshte nje pyetje te cilen njerezimi ia ka bere vetes qe ne zanafillen e vet, dhe me gjithe shpjegimet e panumerta qe nga lashtesia gjer me sot, vazhdon te mbetet ndoshta po aq sfiduese sa kur u pyet per here te pare. E te gjithe ata qe sguxojne ti gjejne nje pergjigje i vene te ashtuquajturen thenie ( Boten e krijoi zoti )
Atehere nese ne vrimen e zeze gjendet nje yll i vdekur e ajo arin te terheqe edhe nje yll diell atehere fillon cikli jete..
Molekulat e thjeshta organike, qe permbajne karbon, u formuan te parat.
Me pas, energjia diellore dhe nxehtesia e cliruar nga toka rezultoi ne reaksione kimike qe u vijuan nga prodhimi i molekulave te vogla nga sinteza e substancave ne atmosfere. Keto molekula formuan rendom proteina, karbohidrate dhe acide nukleike, e si rrjedhoje nga bashkimi i tyre u lind dhe organizmi i pare.


P.S Dhe kjo per mendimin tim ska asnje lidhje me Zotin.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 18:56   #28
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Kryeplak,, e lexova te gjithin, dhe mendimet e secilit nga ju. Une nuk jam ateiste dhe sdo jem ndonjehere, dhe do te thoja dicka, ti shume besimtare ofendove, ske pse thua pas ofendimit , pa ofenduar njeri. Cfare eshte kjo? dhe shume bukur te thote me siper morrison, mos debato pa pasur nje kunderargument te sakte, sepse ti nuk po debaton, po imponon ide te tuajat, gje qe nuk respekton lirin dhe besimin e tjetrit, dhe per ti ren shkurt , qe te bej nje pyetje ty, te shkurter dhe te sakte, Ne cfare beson ti Kryeplak???
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 19:08   #29
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
Kryeplak,, e lexova te gjithin, dhe mendimet e secilit nga ju. Une nuk jam ateiste dhe sdo jem ndonjehere, dhe do te thoja dicka, ti shume besimtare ofendove, ske pse thua pas ofendimit , pa ofenduar njeri. Cfare eshte kjo? dhe shume bukur te thote me siper morrison, mos debato pa pasur nje kunderargument te sakte, sepse ti nuk po debaton, po imponon ide te tuajat, gje qe nuk respekton lirin dhe besimin e tjetrit, dhe per ti ren shkurt , qe te bej nje pyetje ty, te shkurter dhe te sakte, Ne cfare beson ti Kryeplak???
Fillimisht... Seshte piksynimi im te ofendoj dike apo inponoj dikujt idete e mia. ato qendrojne ne harmoni te plote tek une ndaj se shikoj te arsyeshme kete.

Nese dikush eshte ndjere i ofenduar nga une une jam ai qe di te kerkoj ndjese madje jam duke e bere kete : Kerkoj ndjese edhe pse ne asnje nga shkrimet e mia ska pasur tendence ofendimi per me teper e kuptoj fare mire qe smund te shmang mundesine e keqkuptimit sado qarte te mund te flas ndaj e theksoj Kerkoj ndjese.

Ska argument me te sakte se vete shkenca, vetem nese ju sdoni ta merni ate per te vertete dhe e kaloni ate per te pavertete.

Per s ai perket se cfare besoj une eshte nje pyetje shume e gjere, por mund te te them dicka,
Besoj verberisht tek vetja pasi e njh mire earij ta kontrolloj mire ate,
gjithashtu besoj edhe en gjera qe cilat mund te vertetohen e jo me argumenta por me fakte. Por e kam te pamundur te besoj ne Zot.

P.S: Nese dikush eshte ne gjendje te me sjelle nje prove te egzistences se Zotit eshte i lutur ta postoje.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 23:15   #30
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Po nuk nxjerr gje keshtu o kryeplak. Thjesht do diskutojme vetem ne te dy ku fundja fundit une nuk eshte se jam fanatik i ekzistences se zotit. Ajo qe po ben eshte qe vazhdosh ti biesh fyellit me nje vrim. Vazhdon argumentat e tua shkencore te cilat nuk flasin per mosekzistencen e zotit. Te bera nje pyetje ne fillim. A ma verteton dot mosekzistencen e zotit. Faktikisht ti nuk i pergjigjesh dot ksaj pyetje, sepse eshte pyetje gracke qe behet nga feja si kundra pyetje per shkencen qe kerkon vertetimin shkencor te ekzistences se zotit. E vetmja menyre qe ti te vertetosh mosekzistencen e tij eshte qe te vertetosh se nga hici mund te formohet dicka pa ndihmen e zotit. Prandaj behet dhe eksperimenti ne CERN. Kur verteton se bibla e ka gabim atehere thjesht ke vertetuar nje gabim tek njerzit, sepse bibla eshte e shkruar nga njerzit, kshu qe mund te jete dhe trillim. Une nuk dua te perqendrohem tek feja, sepse ajo perbehet nga njerzit te cilet dhe genjejne apo gabojne. Une diskutoj ne koncept nese mund te ket nje fuqi te mbinatyrshme qe na krijoi ne apo eshte fantazia jone ajo qe krijon gjithshka, qofte dhe universin. Nejse mos te thellohem kot se do filloj dhe mendja ime te kaloj ne ekstaze si pune e tendes . Ceshtja eshte e thjesht, diskuto mbi zotin si koncept i njerzve duke u kufizuar ne botkuptimin e pergjithshem. Po nuk e ben dot lere dhe mos fillo me shkencera e gjera se do filloj dhe une po pse kjo dhe pse ajo dhe do acarohesh kot duke u munduar te shpjegosh dicka. Pikerish sepse i the nje antari tjeter me lart se do te duhesh qe te hidhje gjith materialin biologjik mbi zhvillimin e njeriut bashke me astronomin, gjeologjine, antropologji etj.. une po te them qe perqendrohu pak ne realitet dhe diskuto nga ana filozofike thjesht, mos u hallakat. Kur te pyeta nese ma verteton dot mosekzistencen e zotit me te drejte te thashe sepse nuk e ka bere asnjeri dhe besoja se nuk e degjoje nga mua per here te pare.

Dhe e dyta te fola per "iden dhe materien" nese argumenton dot mbi kto te dyja me te zeza, tu lumte. Do jesh i pari ne bote qe ke dhene nje shpjegim dhe do te turren gjith profesor-doktoret e botes nga pas.

Good luck !
Morrison nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 23:31   #31
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
Kryeplak,, e lexova te gjithin, dhe mendimet e secilit nga ju. Une nuk jam ateiste dhe sdo jem ndonjehere, dhe do te thoja dicka, ti shume besimtare ofendove, ske pse thua pas ofendimit , pa ofenduar njeri. Cfare eshte kjo? dhe shume bukur te thote me siper morrison, mos debato pa pasur nje kunderargument te sakte, sepse ti nuk po debaton, po imponon ide te tuajat, gje qe nuk respekton lirin dhe besimin e tjetrit, dhe per ti ren shkurt , qe te bej nje pyetje ty, te shkurter dhe te sakte, Ne cfare beson ti Kryeplak???

nuk pajtohem,jep mendimet e veta e pakapshme diskutim i lire...
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-02-2011, 23:32   #32
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga morrison Shiko postimin
Po nuk nxjerr gje keshtu o kryeplak. Thjesht do diskutojme vetem ne te dy ku fundja fundit une nuk eshte se jam fanatik i ekzistences se zotit. Ajo qe po ben eshte qe vazhdosh ti biesh fyellit me nje vrim. Vazhdon argumentat e tua shkencore te cilat nuk flasin per mosekzistencen e zotit. Te bera nje pyetje ne fillim. A ma verteton dot mosekzistencen e zotit. Faktikisht ti nuk i pergjigjesh dot ksaj pyetje, sepse eshte pyetje gracke qe behet nga feja si kundra pyetje per shkencen qe kerkon vertetimin shkencor te ekzistences se zotit. E vetmja menyre qe ti te vertetosh mosekzistencen e tij eshte qe te vertetosh se nga hici mund te formohet dicka pa ndihmen e zotit. Prandaj behet dhe eksperimenti ne CERN. Kur verteton se bibla e ka gabim atehere thjesht ke vertetuar nje gabim tek njerzit, sepse bibla eshte e shkruar nga njerzit, kshu qe mund te jete dhe trillim. Une nuk dua te perqendrohem tek feja, sepse ajo perbehet nga njerzit te cilet dhe genjejne apo gabojne. Une diskutoj ne koncept nese mund te ket nje fuqi te mbinatyrshme qe na krijoi ne apo eshte fantazia jone ajo qe krijon gjithshka, qofte dhe universin. Nejse mos te thellohem kot se do filloj dhe mendja ime te kaloj ne ekstaze si pune e tendes . Ceshtja eshte e thjesht, diskuto mbi zotin si koncept i njerzve duke u kufizuar ne botkuptimin e pergjithshem. Po nuk e ben dot lere dhe mos fillo me shkencera e gjera se do filloj dhe une po pse kjo dhe pse ajo dhe do acarohesh kot duke u munduar te shpjegosh dicka. Pikerish sepse i the nje antari tjeter me lart se do te duhesh qe te hidhje gjith materialin biologjik mbi zhvillimin e njeriut bashke me astronomin, gjeologjine, antropologji etj.. une po te them qe perqendrohu pak ne realitet dhe diskuto nga ana filozofike thjesht, mos u hallakat. Kur te pyeta nese ma verteton dot mosekzistencen e zotit me te drejte te thashe sepse nuk e ka bere asnjeri dhe besoja se nuk e degjoje nga mua per here te pare.

Dhe e dyta te fola per "iden dhe materien" nese argumenton dot mbi kto te dyja me te zeza, tu lumte. Do jesh i pari ne bote qe ke dhene nje shpjegim dhe do te turren gjith profesor-doktoret e botes nga pas.

Good luck !

Sa per idene e materien duke e ditur qe filozofia materialiste dhe ajo idealiste biene ne kundershtim me njera tjetren si mora fare ne shqyrtim e sdoja te ta vrisja endren duke te thene se cje duke thene,
\
Sa per mos egzistencene zotit ne posimin qe bera e ty tu duk abstrakt ta them fare hapur qe lere kete pyetje idiote qe vjen nga hici e meru me ate realen qe ka prejardhje.
Lexo vetem paragrafin e fundit te postimit te shtuquajtur abstrakt nga ti i cili seshte fare i tilli se eshte thjesht fizike , e te shpjegon Evolimin lol

P.S Nese do te ndertojme nje debat mbi bazen e pyetjeve te pakuptimta ok mund ta bejme por hapim nje teme tek filozofia jo ketu
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:10   #33
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
nuk pajtohem,jep mendimet e veta e pakapshme diskutim i lire...
Usa citim i lire, por atehere shkruaj para fjalise , une mendoj,,,,,
Sepse une besoj ne zot, jam e krishtere, por nuk jam fanatike ndaj fese, nuk jam ekstremiste, besoj ne ate qe eshte per tu besuar. Kryeplaku po flet ne nje menyre per te na imponuar iden e tij, aspak, dhe vetem lexo pak , shpjegimet dhe argumentin qe Morrison i jep Kryeplakut,
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:13   #34
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Fillimisht... Seshte piksynimi im te ofendoj dike apo inponoj dikujt idete e mia. ato qendrojne ne harmoni te plote tek une ndaj se shikoj te arsyeshme kete.

Nese dikush eshte ndjere i ofenduar nga une une jam ai qe di te kerkoj ndjese madje jam duke e bere kete : Kerkoj ndjese edhe pse ne asnje nga shkrimet e mia ska pasur tendence ofendimi per me teper e kuptoj fare mire qe smund te shmang mundesine e keqkuptimit sado qarte te mund te flas ndaj e theksoj Kerkoj ndjese.

Ska argument me te sakte se vete shkenca, vetem nese ju sdoni ta merni ate per te vertete dhe e kaloni ate per te pavertete.

Per s ai perket se cfare besoj une eshte nje pyetje shume e gjere, por mund te te them dicka,
Besoj verberisht tek vetja pasi e njh mire earij ta kontrolloj mire ate,
gjithashtu besoj edhe en gjera qe cilat mund te vertetohen e jo me argumenta por me fakte. Por e kam te pamundur te besoj ne Zot.

P.S: Nese dikush eshte ne gjendje te me sjelle nje prove te egzistences se Zotit eshte i lutur ta postoje.
Une do te them dicka, ke degjuar per kishen e Shen Ndoit, e cila gjendet ne Lac? Atehere po te pyes, cfare din ti rreth asajta, cfare ke degjuar dhe cfare na thote shkenca per ket gje?
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:16   #35
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

tema eshte shume interesante
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:24   #36
Cimka
********
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Milano
Posts: 11
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Cimka ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

E pakapshme!

Te lutem te me falesh qe do te te thyej endren por pasi me profesion jam psikologe mund te te them:
Sherimi me ane te besimit eshte nje terapi mjaft efektive e cila jep vertet rezultat.
Problemi ketu qendron diku gjetke, Te gjithe kemi fobite tona, qe do te thote kemi frikat tona personale te kushtezuara nga ambjenti ku jetojme apo nga imagjinata jone. me te rrezikshmet jane fobite imagjinare te cilat shpesh here shoqerohen me pasoja si semundjet nervore. nje nga keto eshte edhe paraliza nervore, ne kete rast pacienti nuk ka asnje semundje eprvec asaj te frikes e cila arrin te kontrolloje nervat e tij trupore e ce mund ta coje ne bllokimin e tyre. kur ndodh ky bllokim ndosh edhe paraliza, mund te jene nga me te ndryshmet, ndalojne te ecin, flasin shikojne, apo degjojne, pra te gjithanshme.
Ne rastin e terapise se besimit... Kisha e lacit qe ti permende seshte asgje tjeter vec nje mit i krijuar nga njerezit qe te mund te kene nje mbeshtetje e kjo seshte aspak e keqe. madje eshte produktive, por e verteta eshte se ska asgje mbinatyrore apo lidhje me zotin, eshte thjesht nje ndertese si shtepia ku ti jeton por me ndryshimin qe ti ke me shume besim ne te se ne veten tende e kjo te ben te largosh friken e bashke me friken iken edhe semundja psikonervore.

Ju pershendes.
Cimka nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:33   #37
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Cimka Shiko postimin
E pakapshme!

Te lutem te me falesh qe do te te thyej endren por pasi me profesion jam psikologe mund te te them:
Sherimi me ane te besimit eshte nje terapi mjaft efektive e cila jep vertet rezultat.
Problemi ketu qendron diku gjetke, Te gjithe kemi fobite tona, qe do te thote kemi frikat tona personale te kushtezuara nga ambjenti ku jetojme apo nga imagjinata jone. me te rrezikshmet jane fobite imagjinare te cilat shpesh here shoqerohen me pasoja si semundjet nervore. nje nga keto eshte edhe paraliza nervore, ne kete rast pacienti nuk ka asnje semundje eprvec asaj te frikes e cila arrin te kontrolloje nervat e tij trupore e ce mund ta coje ne bllokimin e tyre. kur ndodh ky bllokim ndosh edhe paraliza, mund te jene nga me te ndryshmet, ndalojne te ecin, flasin shikojne, apo degjojne, pra te gjithanshme.
Ne rastin e terapise se besimit... Kisha e lacit qe ti permende seshte asgje tjeter vec nje mit i krijuar nga njerezit qe te mund te kene nje mbeshtetje e kjo seshte aspak e keqe. madje eshte produktive, por e verteta eshte se ska asgje mbinatyrore apo lidhje me zotin, eshte thjesht nje ndertese si shtepia ku ti jeton por me ndryshimin qe ti ke me shume besim ne te se ne veten tende e kjo te ben te largosh friken e bashke me friken iken edhe semundja psikonervore.

Ju pershendes.
Rofsh se me kurseve postimin
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:41   #38
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Atehere me fal, por em vjen shume keq qe arihet deri ne ate pike dhe ofendohet nje vend i shejte, sic eshte kisha Shen Ndoit, do te thme 3 gjera qe kan ndodhur, dhe nuk jane mite, E para kur filloi te ndrtohej kisha , ajo ndertohej ne malin e pare , dhe jo ne ate qe eshte ekzistuese sot, dhe sa here ata e ndertonin, te nesermen e gjenin te prishur dhe i gjenin materialet tek mali ku sot eshte e ndertuar, me shpjego pak, si ka ndodhur? E dyta, kur velllai im ishte 3 vjeq, qe ai se kishte iden se cfare ishte kisha, kemi ikur familjarisht, dhe kur kemi mberritur siper, aty ne moment vellai, ka marre nje gur ne dore, dhe ka then, Guri..... me shpjego pak? E treta , nje grua ka hyre ne deren e kishes me karroc, dhe eshte ngritur ne kembe, ka ecur neper kishe ne kembe, ku ajo rezultonte prej vitesh e paralizuar, dhe pasi ajo eshte lutur dhe ka kryer ritualet, sa ka dalur nga dera, ajo eshte paralizuar, nje tjeter qe e dijne shume veta, nje femije i vogel nga ka ren nga nje lartesi shume e madhe aty, dhe me thuaj nga gjithe ajo lartesi, si ka mundesi qe eshte ngritur ne kembe, qe as qe behet llaf te shpetosh po te biesh, pasi lartesia eshte shume e larte. me fal ,por sinqerisht me vjen keq por te pakten me rastin e vellait tim, qe iu kthye e folura une jo besoj, por dhe e mbroj me shume, nuk jam ekstremiste, kaq, por bezoj ne Zot,
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 13:57   #39
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga morrison Shiko postimin
nese ma verteton dot mosekzistencen e zotit me te drejte te thashe sepse nuk e ka bere asnjeri dhe besoja se nuk e degjoje nga mua per here te pare.

Dhe e dyta te fola per "iden dhe materien" nese argumenton dot mbi kto te dyja me te zeza, tu lumte. Do jesh i pari ne bote qe ke dhene nje shpjegim dhe do te turren gjith profesor-doktoret e botes nga pas.

Good luck !
Morrison, si ta faktoj? Pesha e provės nuk i bie mohuesit por pohuesit, pesha i bie atij qė supozon diēka!

Gjithsesi, po e bėj me shembull: Kur ti mė thua - "Mė fakto se nė atė park aty nuk ka asnjė shkurre!" - unė kam mundėsi tė pohoj se nuk ka asnjė shkurre nė atė park duke u nisur nga pėrkufizimi qė kam pėr parkun edhe shkurren. Nėse asnjė nga objektet qė ndodhet nė atė park nuk e pėrmbush pėrkufizimin e skurres atėherė nė atė park nuk ka shkurre!

Fakt qė tė provojė mosekzistencė nuk ka! Fakti drejtpėrdrejt pohon, nuk mohon! Interpretimi, pra pėrfundimi, pra teoria qė ngrihet nė bazė tė kėtyre fakteve, pėrveē qė pohon, gjithashtu edhe mohon, gjithashtu edhe parashikon. Pra unė tė sjell fakte qė nė kėtė park ka kėto objekte me kėto karakteristika dhe siē vihet re kėto janė fakte qė pohojnė. Pėrfundimi logjik mbi kėto fakte ėshtė qė asnjė nga kėta objekte nuk pėrmbush karakteristikat e shkurres, pra nė kėtė park nuk ra shkurre!

Kur ti mė vjen e mė thua tė tė provoj se "zoti" nuk ekziston je nė gabim qė nė fillim: Ti nuk mė sjell pėrkufizim! Detyrimisht do tė fillosh tė flasėsh vetėm nga ana konceptuale dhe jo reale! Pėr pasojė unė nuk kam si tė flas pėr "zotin" neqoftese. nuk e di se cėshtė "zoti" e le mė tė pėrfundoj nga ana faktuale se "zoti" nuk ekziston!

Prandaj dhe e kam hapur kėtė temė! Tė gjithė flisni pėr "zotin", atėherė mė jepni pėrkufizimin, pse qenka kaq e vėshtirė?!

Por kujdes, ekzistenca e njė koncepti nuk tregon se objekti i konceptit ekziston! Pėrndryshe "asgjėja" qė ėshtė koncept, do tė ekzistonte! Gjithashtu kur njė koncept ėshtė kontradiktor apo absurd e meqėnėse realiteti objektiv nuk lejon ekzistencė tė absurdes apo kontradiktores, atėherė provohet automatikisht mosekzistenca nė realitet e objektit tė konceptit!

Kėto janė parime logjike. Parim tjetėr themelor ėshtė se pozicioni fillestar ėshtė ai pa supozim dhe ky pozicion ruhet detyrimisht nė mungesė fakti. "Zoti" bie poshtė nga tė dyja kėto parime. Si hipotezė shkencore, duke ndjekur metodėn shkencore "zoti" rrėzohet! Logjika, ama, ėshtė universale, nuk varet nga unė apo nga ty apo nga kushdo tjetėr! Ėshtė thjesht, qartė e bukur metodė universale. Ka mundėsi qė unė tė bėj gabim kur zbatoj metodėn, por metoda nė vetvete nuk ėshtė aspak gabim!

Tė ftoj tė mė provosh mua gabim pra, nė gjithēka kam thėnė mė lart. Madje ftoj tė gjithė ateistėt tė marrin pozicionin e teistėve dhe tė sulmojnė gjithēka kam thėnė mė lart! Nqs kėto pėrfundime nuk qėndrojnė atėherė le tė bien, por n.q.s. qėndrojnė atėherė le tė qėndrojnė me kokėn lart.

Pėrshėndetje!


P.S: Kjo ishte hyrja "sarkastike"? Nderro stil, me degjo mua.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 14:07   #40
Cimka
********
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Milano
Posts: 11
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Cimka ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
Atehere me fal, por em vjen shume keq qe arihet deri ne ate pike dhe ofendohet nje vend i shejte, sic eshte kisha Shen Ndoit, do te thme 3 gjera qe kan ndodhur, dhe nuk jane mite, E para kur filloi te ndrtohej kisha , ajo ndertohej ne malin e pare , dhe jo ne ate qe eshte ekzistuese sot, dhe sa here ata e ndertonin, te nesermen e gjenin te prishur dhe i gjenin materialet tek mali ku sot eshte e ndertuar, me shpjego pak, si ka ndodhur? E dyta, kur velllai im ishte 3 vjeq, qe ai se kishte iden se cfare ishte kisha, kemi ikur familjarisht, dhe kur kemi mberritur siper, aty ne moment vellai, ka marre nje gur ne dore, dhe ka then, Guri..... me shpjego pak? E treta , nje grua ka hyre ne deren e kishes me karroc, dhe eshte ngritur ne kembe, ka ecur neper kishe ne kembe, ku ajo rezultonte prej vitesh e paralizuar, dhe pasi ajo eshte lutur dhe ka kryer ritualet, sa ka dalur nga dera, ajo eshte paralizuar, nje tjeter qe e dijne shume veta, nje femije i vogel nga ka ren nga nje lartesi shume e madhe aty, dhe me thuaj nga gjithe ajo lartesi, si ka mundesi qe eshte ngritur ne kembe, qe as qe behet llaf te shpetosh po te biesh, pasi lartesia eshte shume e larte. me fal ,por sinqerisht me vjen keq por te pakten me rastin e vellait tim, qe iu kthye e folura une jo besoj, por dhe e mbroj me shume, nuk jam ekstremiste, kaq, por bezoj ne Zot,
Verejtje... Eshte teme elire e cdokush shpreh mendimet e veta!

Sa per keto dukurite qe ju sillni sjane asgje tjeter vec pjelle e nje mendjeje te semure njerezore e cila duhet kuruar edhe pse askush scan koke pasi si hun ne hak askujt.

Ta shpjegova fare qarte me siper dhe me cudit fakti si mund te me beni te njejten pyetje dy here kur e keni marre nje pergjigje mese te qarte.

Cdokush eshte i/e lire te besoje kudo apo ne cfaredo ka deshire, ndaj sme duket e drejte re rebeloheni kunder mendimit tim qe eshte mese llogjik duke e marre ate si nje ofendim.

Edhe nje here ju pershendes!
Cimka nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur