Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-02-2011, 14:11   #41
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Pasi vura re se ndokush prej nesh ka tendence per te lidhur perendine me temat e hapura ate here vendosa te hap kete teme ku cdokush mund te shprehet i lire e te mund te diskutoje ne lidhje me besimet e jobesimet e tij.

Po e filloj une i pari:
Une ndjek mendimin e te madhit NICE i cili ka thene": Zoti edhe nese ka egzistuar dikur nuk egziston me sepse e vrame ne, njerezit e gjalle, E kryqezuam e poshteruam edhe pse ai mund te ishte zoti yne.


P.S Ju lutem mos citoni bibel apo Kuran ne kete teme, thjesht jepni medimet tuaja,
Faleminderit e diskutim te kendshem.
Nje njeri e ka perftuar filozofine e tij dhe kuptimin per jeten nga disa mednime te te tjereve.

perkatesisht ti e ke kete ide per Zotin duke u kapur pas fjaleve te ketij filozofi


Une e kam kuptuar jeten duke u kapur pas bibles


Si te mos citoj une nga bibla?

edhe nese nuk citoj , gjat diskutimit me mua ti do te vesh re fjalet e bibles.
sepse kjo eshte kthyer ne mendesine time.

Ndoshta me fjale te tjera me te thjeshta por eshte nga bibla cdo mendim qe do te jap.


Por kam nje pyetje per ty

A mund ta vertetosh ti personalisht qe Zoti nuk egziston?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 14:49   #42
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Je i lire te diskutosh me cdo argument thjesht eshte ideja mos e bejme pershesh, me pak fjale me gjej nje argument ne bibel qe verteton Egzistencen e Zotit edhe paraqite edhe pse e di fare mire qe do biesh ndesh em besimin tend pasi nje kristiani te vertete si lejohet te lexoje biblen.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 14:50   #43
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Nje njeri e ka perftuar filozofine e tij dhe kuptimin per jeten nga disa mednime te te tjereve.

perkatesisht ti e ke kete ide per Zotin duke u kapur pas fjaleve te ketij filozofi


Une e kam kuptuar jeten duke u kapur pas bibles


Si te mos citoj une nga bibla?

edhe nese nuk citoj , gjat diskutimit me mua ti do te vesh re fjalet e bibles.
sepse kjo eshte kthyer ne mendesine time.

Ndoshta me fjale te tjera me te thjeshta por eshte nga bibla cdo mendim qe do te jap.


Por kam nje pyetje per ty

A mund ta vertetosh ti personalisht qe Zoti nuk egziston?
Lexo postimin #41 dhe pastaj me verteto egzistencen e tij.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 18:47   #44
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Lexo postimin #41 dhe pastaj me verteto egzistencen e tij.
E lexova postimin 41.

Citim:
Por kujdes, ekzistenca e njė koncepti nuk tregon se objekti i konceptit ekziston! Pėrndryshe "asgjėja" qė ėshtė koncept, do tė ekzistonte! Gjithashtu kur njė koncept ėshtė kontradiktor apo absurd e meqėnėse realiteti objektiv nuk lejon ekzistencė tė absurdes apo kontradiktores, atėherė provohet automatikisht mosekzistenca nė realitet e objektit tė konceptit!
1. Duke u nisur nga kjo shprehje .

Sigurisht qe ka koncepte te cilat tregojne per egzistencen e dickaje, por qe mund te mos jete objekt.
Ama kjo nuk dmth se koncepti vjen nga dicka qe nuk egziston.

Pra egziston koncepti sepse egziston rrealiteti.

Nqs themi se kemi nje konceptim per jeten kjo ndodh sepse jeta egziston edhe pse nuk eshte objekt.

Nuk eshte e thene se eshte patjeter objekt.

Pra nuk mund te kundershtosh dot egzistencen e jetes.
Madje koncepti qe ti ke per jeten verteton pikerisht faktin qe jeta egziston edhe pse jeta nuk eshte nje objekt qe duket.

Prandaj ti nuk mund te perdoresh kete metode per te kundershtuar egzistencen e Perendise.

Kjo metode vetem sa mund te sjelle pyetjen se si mund te jete Perendia ose si mund ta konceptoj me mire Perendine por kjo metode nuk mund te jete kurre nje fakt per mosegzistencen e Zotit.
Citim:
Tė ftoj tė mė provosh mua gabim pra, nė gjithēka kam thėnė mė lart. Madje ftoj tė gjithė ateistėt tė marrin pozicionin e teistėve dhe tė sulmojnė gjithēka kam thėnė mė lart! Nqs kėto pėrfundime nuk qėndrojnė atėherė le tė bien, por n.q.s. qėndrojnė atėherė le tė qėndrojnė me kokėn lart.
Sapo e provova me larte.

Citim:
Parim tjetėr themelor ėshtė se pozicioni fillestar ėshtė ai pa supozim dhe ky pozicion ruhet detyrimisht nė mungesė fakti.
Kete shprehje nuk po e kuptoj si duhet per kete aresye nuk dua te gaboj , dhe te kerkoj qe te ma sqarosh me mire, n menyre qe te kthej pergjigje
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 18:53   #45
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Je i lire te diskutosh me cdo argument thjesht eshte ideja mos e bejme pershesh, me pak fjale me gjej nje argument ne bibel qe verteton Egzistencen e Zotit edhe paraqite edhe pse e di fare mire qe do biesh ndesh em besimin tend pasi nje kristiani te vertete si lejohet te lexoje biblen.
Argument ne bibel qe verteton egzistencen e Zotit??!!!!

Epo vete egzistenca e bibles verteton egzistencen e Zotit
Nje kristiani te vertete nuk i lejohet te lexoje biblen????!!!!!!!!!

Ja dhe prova qe kristianet duhet te lexojne biblen madje cdo dite.
2Timoteut 3:15-17
15
dhe se qė nga fėmijėria i njeh Shkrimet e shenjta, tė cilat mund tė tė bėjnė tė ditur pėr shpėtimin me anė tė besimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus.
16
I gjithė Shkrimi ėshtė i frymėzuar nga Perėndia dhe i dobishėm pėr mėsim, bindje, ndreqje dhe pėr edukim me drejtėsi,
17
qė njeriu i Perėndisė tė jetė i pėrkryer, tėrėsisht i pajisur pėr ēdo vepėr tė mirė.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 19:00   #46
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Argument ne bibel qe verteton egzistencen e Zotit??!!!!

Epo vete egzistenca e bibles verteton egzistencen e Zotit
Nje kristiani te vertete nuk i lejohet te lexoje biblen????!!!!!!!!!

Ja dhe prova qe kristianet duhet te lexojne biblen madje cdo dite.
2Timoteut 3:15-17
15
dhe se qė nga fėmijėria i njeh Shkrimet e shenjta, tė cilat mund tė tė bėjnė tė ditur pėr shpėtimin me anė tė besimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus.
16
I gjithė Shkrimi ėshtė i frymėzuar nga Perėndia dhe i dobishėm pėr mėsim, bindje, ndreqje dhe pėr edukim me drejtėsi,
17
qė njeriu i Perėndisė tė jetė i pėrkryer, tėrėsisht i pajisur pėr ēdo vepėr tė mirė.

Fillimisht ... Biblla eshte libri me i pabesuar ne kete rast pasi gjate shkrimeve qe gjenden ne te kundershton veten me qinrdra here e une mund ta faktoj kete.

Nje besimtar sduhet te lexoje biblen e ti kete duhet ta dish mire pasi jeni edhe protestant. Qe ne krye te keti libri thuhet: Mos i beso asgjeje te bera nga dora e njeriut. Qe ketu bibla bie ne kundershtim me veten. Biblen qe ti ke ne dore e ka bere dora e njeriut. ju mund te thoni se e ka diktuar perendia por une mund te te them se kane qene njerez ata qe e kane shkruar edhe jo pak por 40. pra??? hedh poshte vetveten qe ne fillim.


P.S kam nje pyetje per ju... A pasi Zoti paska krijuar gjithcka sipas jush a muntet te krijoje dicka me te madhe se edhe vete vetja e tij?
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 19:27   #47
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Fillimisht ... Biblla eshte libri me i pabesuar ne kete rast pasi gjate shkrimeve qe gjenden ne te kundershton veten me qinrdra here e une mund ta faktoj kete.
Lexo ketu:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=15351
Citim:
Nje besimtar sduhet te lexoje biblen e ti kete duhet ta dish mire pasi jeni edhe protestant. Qe ne krye te keti libri thuhet: Mos i beso asgjeje te bera nga dora e njeriut. Qe ketu bibla bie ne kundershtim me veten. Biblen qe ti ke ne dore e ka bere dora e njeriut. ju mund te thoni se e ka diktuar perendia por une mund te te them se kane qene njerez ata qe e kane shkruar edhe jo pak por 40. pra??? hedh poshte vetveten qe ne fillim.
Une sapo ta dhashe aresyen pse nje besimtar duhet te lexoje biblen.
Plus nje aresye tjeter eshte , madje jo vetem besimtaret por edhe jobesimtaret mund te mesojne nga bibla.
Shiko kete pasazh
Fjalet e urta 2:10-18
10
Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd,
11
tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė,
12
pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija,
13
nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ,
14
qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq,
15
shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha,
16
pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese,
17
qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė.
18
Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve.

E ku mund ti gjesh keto keshilla tjeter kund pervec se ne bibel?

Citim:
P.S kam nje pyetje per ju... A pasi Zoti paska krijuar gjithcka sipas jush a muntet te krijoje dicka me te madhe se edhe vete vetja e tij?
Pasi Zoti krijoi gjithshka , Ai tha:-

Atėherė Perėndia shikoi tė gjitha ato qė kishte bėrė, dhe ja, ishte shumė mirė. Kėshtu erdhi mbrėmja dhe pastaj erdhi mėngjesi: dita e gjashtė.

Gjithshka qe Perendia krijoi ishte e perkryer nuk kishte nevoje fare per asgje qe ti shtonte.
Pse? Sepse c'do gje qe Ai ben eshte e perkryer dhe nuk ka nevoje ti shtosh me asgje.

Nqs do te duhej ti shtoje ndonje gje , atehere i binte qe te mos ishte e perkryer. Por Zoti eshte i perkryer dhe ben gjera te perkryera. Per kete aresye Ai eshte Zot.

Nje tjeter gje qe dua te te them eshte kjo.

Une nuk frikesohem nga pyetje te tilla . Pse? Sepse une i bej edhe kete pyetje vetes . A mundet Zoti te beje te keqen ? Dhe pergjigja do te ishte jo.
Pse sepse Zoti eshte i drejte dhe nuk ka per te dale jashte natyres se Tij. Natyra e Tij eshte drejtesi dhe dashuri, por kurre i keq.
Zoti eshte i mire.

Pra paska gjera qe Zoti nuk mund ti beje !!!!
Ou do thuash ti si ka mundesi?
Sepse Zoti nuk ka per te dale kurre jashte natyres se Tij.

A e mohon kjo egzistencen e Zotit?
Jo.
Perkundrazi e verteton madje me shume.

Sepse nuk mund te egzistoje nje Zot i keq , sepse po te egzistonte , ne nuk do te jetonim sot duke bere kete diskutim.

Por Zoti eshte kaq i mire kaq i dashur dhe kaq i meshirshem , saqe ne te dy sot kemi mundesine te diskutojme ne lidhje me TE.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 20:18   #48
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Sigurisht qe ka koncepte te cilat tregojne per egzistencen e dickaje, por qe mund te mos jete objekt.
Jeni Totalisht gabim. Me vjen keq por ne kete pike jemi shume larg. ju duhet te studioni dicka me shume sesa bibla.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin

Nje kristiani te vertete nuk i lejohet te lexoje biblen????!!!!!!!!!

[/B]
Atehere Si e kupton shtrehjen e famshe qe gjendet ne fillim te bibles?
Mos beso asgje te bere nga dora e njeriut. A ishin njerez ata 40 vete qe shkuajten biblen?

Dhe tani....

Gjate te njejtit fjalim te zotit bibla ka dy versione te ndryshme per kujtimin e Sabatit. tek Exodus 20 "zoti" thote se duhet te ruhet Sabati sepse ai pushoi diten e shtate kurse tek Deutoronomy 5 thote se duhet te ruhet Sabati sepse ai i shpetoi cifutet nga egjypti.
zoti ose ka thene njerin fjalim ose tjetrin ne te njejten kohe-hapesire duke i "folur" moisiut.

Sikur Pitagora te lexonte llogaritjet numerore te bibles - haha - gjynah qe si ra ne dore se do qe shkrire gazit.
me poshte jane ca shembuj llogaritjesh [mbledhjesh me thene te drejten - jo ndonje ekuacion i veshtire] qe tregojne kapacitetin "e larte" matematik te "zotit te krishtere". Ti e kupton Besoj se per cfare llogarish behet fjale.

Bibla permend keto gjigandet Nephilim. sipas Gen 6:4 ata jetonin ne toke perpara permbytjes. sipas Gen 7:23 Cdo gje ne toke u zhduk [njerezit, kafshet, krijesat qe ecin ne toke dhe zogjte e ajrit] vetem Noa dhe ata qe qene me te ne arke shpetuan. Por sipas Num 13:33 Nephilim-et vazhdonin te jetonin dhe pas permbytjes. tashi si eshte e mundur kjo gje, kur cdo krijese u zhduk dhe Noa mori ne arke vetem kafshet, shpendet dhe familjen e tij por jo ndonje Nephilim - hec e merre vesh.

Sipas John 3:13 askush nuk ka shkuar ne qiell vec Jezusit. por vazhdojme me 2 Kings 2:11 ku Elijah shkon ne qiell. gjithashtu ne Heb 11:5 Enochu shkon te zoti -

Permbytja zgjati 40 dite [Gen 7:17] - Jo, zgjati 150 dite [Gen 7:24] - Jo, jo gati nje vit, nga viti 600 i Noas [Gen 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Gen 8:13]

Kombet flisnin gjuhet e tyre te ndryshme shume kohe perpara Babelit [Gen 10:5] Jo, zoti i krijoi gjuhet ne kohen e Babelit [Gen 11:9] sepse toka fliste nje gjuhe te vetme.

Askush nuk e ka pare ndojehere zotin [1 John 4:12] -
Amos e ka pare zotin [Amos 7:7] -
Isaiah e ka pare zotin [Isa 6:1]
Askush se ka pare zotin vec zotit [John 1:18]
Moisiu e ka pare zotin [Deut 34:10]
Moisiu e ka pare zotin nga prapa [hah] [Exod 33:22]
Askush s'e ka pare dhe s'mund ta shohe zotin [1 Tim 6:16]
Abrahami e ka pare zotin [Gen 18:1]
Jakobi e ka pare zotin dhe eshte ndeshur me te [Gen 32]
Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Exod 24]

Duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?

Zoti nuk eshte zot trazirash por i paqes [1 Cor 14:33]
Zoti eshte burre lufte [sipas origjinalit Exod 15:3]
Zoti eshte inatci [Deut 4:24].
Duhet ta duam zotin [Deut 6:5]
Duhet ta kemi frike [Deut 6:13]
Duhet ta duam [Mat 22:37]
Ta kemi frike [1 Pet 2:17]
Dashuria s'mund te perzihet me friken [1 John 4:18]

"Zoti nuk genjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Sam 15:29] -
Zoti genjen Adamin se do vdese diten qe do haje frutin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Gen2:17 - Gen 5:5]
"Per zotin eshte e pamundur te genjeje" [Heb 6:18 - gje qe tregon se ai nuk eshte i gjithefuqishem]
Zoti genjen [2 Thes 2:11]
Nuk ben ate qe thote dhe ndryshon mendje [2 Kings 20:1-6]
Prape ndryshon mendje dhe nuk e ben ate qe thote [Jon 3:10]
"Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, ate qe thote e ben" [Num 23:19]
Zoti nuk e mban premtimin [1 Sam 2:30]
Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:340]
Zoti profetizon se qyteti i Tyrit do shkaterrohet, banoret e tij do vriten, mallrat e tyre do plackiten dhe ne germadhat e qytetit nuk do te ringrihet me qytet. [Ezekiel 26] nderkohe qe pak me poshte [Ezekiel 29]. Tyri jo vetem nuk shkaterrohet fare [dhe ekziston akoma dhe sot] por rezistenca e tij qe aq e forte saqe ushtria babilone iku me bisht nder shale, e as plackiti, as vrau, as shkaterroi.

. Izraelitet luftojne me Midianitet dhe vrasin te gjithe meshkujt si dhe femrat duke lene vetem te virgjerat te jetojne. [Num 31:7-9, 15-18] Pas ca kohesh midianitet luftojne prape me izraelitet [Judg 6:1-5] . hah - puna eshte se meshkujt kishin vdek dhe virgjereshat s'kishin si te pillnin me midianite. keshtu qe u vrane apo nuk u vrane te gjithe meshkujt e midianiteve ?

P.S Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 20:28   #49
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Jeni Totalisht gabim. Me vjen keq por ne kete pike jemi shume larg. ju duhet te studioni dicka me shume sesa bibla.Atehere Si e kupton shtrehjen e famshe qe gjendet ne fillim te bibles?
Mos beso asgje te bere nga dora e njeriut. A ishin njerez ata 40 vete qe shkuajten biblen?

Dhe tani....

Gjate te njejtit fjalim te zotit bibla ka dy versione te ndryshme per kujtimin e Sabatit. tek Exodus 20 "zoti" thote se duhet te ruhet Sabati sepse ai pushoi diten e shtate kurse tek Deutoronomy 5 thote se duhet te ruhet Sabati sepse ai i shpetoi cifutet nga egjypti.
zoti ose ka thene njerin fjalim ose tjetrin ne te njejten kohe-hapesire duke i "folur" moisiut.

Sikur Pitagora te lexonte llogaritjet numerore te bibles - haha - gjynah qe si ra ne dore se do qe shkrire gazit.
me poshte jane ca shembuj llogaritjesh [mbledhjesh me thene te drejten - jo ndonje ekuacion i veshtire] qe tregojne kapacitetin "e larte" matematik te "zotit te krishtere". Ti e kupton Besoj se per cfare llogarish behet fjale.

Bibla permend keto gjigandet Nephilim. sipas Gen 6:4 ata jetonin ne toke perpara permbytjes. sipas Gen 7:23 Cdo gje ne toke u zhduk [njerezit, kafshet, krijesat qe ecin ne toke dhe zogjte e ajrit] vetem Noa dhe ata qe qene me te ne arke shpetuan. Por sipas Num 13:33 Nephilim-et vazhdonin te jetonin dhe pas permbytjes. tashi si eshte e mundur kjo gje, kur cdo krijese u zhduk dhe Noa mori ne arke vetem kafshet, shpendet dhe familjen e tij por jo ndonje Nephilim - hec e merre vesh.

Sipas John 3:13 askush nuk ka shkuar ne qiell vec Jezusit. por vazhdojme me 2 Kings 2:11 ku Elijah shkon ne qiell. gjithashtu ne Heb 11:5 Enochu shkon te zoti -

Permbytja zgjati 40 dite [Gen 7:17] - Jo, zgjati 150 dite [Gen 7:24] - Jo, jo gati nje vit, nga viti 600 i Noas [Gen 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Gen 8:13]

Kombet flisnin gjuhet e tyre te ndryshme shume kohe perpara Babelit [Gen 10:5] Jo, zoti i krijoi gjuhet ne kohen e Babelit [Gen 11:9] sepse toka fliste nje gjuhe te vetme.

Askush nuk e ka pare ndojehere zotin [1 John 4:12] -
Amos e ka pare zotin [Amos 7:7] -
Isaiah e ka pare zotin [Isa 6:1]
Askush se ka pare zotin vec zotit [John 1:18]
Moisiu e ka pare zotin [Deut 34:10]
Moisiu e ka pare zotin nga prapa [hah] [Exod 33:22]
Askush s'e ka pare dhe s'mund ta shohe zotin [1 Tim 6:16]
Abrahami e ka pare zotin [Gen 18:1]
Jakobi e ka pare zotin dhe eshte ndeshur me te [Gen 32]
Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Exod 24]

Duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?

Zoti nuk eshte zot trazirash por i paqes [1 Cor 14:33]
Zoti eshte burre lufte [sipas origjinalit Exod 15:3]
Zoti eshte inatci [Deut 4:24].
Duhet ta duam zotin [Deut 6:5]
Duhet ta kemi frike [Deut 6:13]
Duhet ta duam [Mat 22:37]
Ta kemi frike [1 Pet 2:17]
Dashuria s'mund te perzihet me friken [1 John 4:18]

"Zoti nuk genjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Sam 15:29] -
Zoti genjen Adamin se do vdese diten qe do haje frutin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Gen2:17 - Gen 5:5]
"Per zotin eshte e pamundur te genjeje" [Heb 6:18 - gje qe tregon se ai nuk eshte i gjithefuqishem]
Zoti genjen [2 Thes 2:11]
Nuk ben ate qe thote dhe ndryshon mendje [2 Kings 20:1-6]
Prape ndryshon mendje dhe nuk e ben ate qe thote [Jon 3:10]
"Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, ate qe thote e ben" [Num 23:19]
Zoti nuk e mban premtimin [1 Sam 2:30]
Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:340]
Zoti profetizon se qyteti i Tyrit do shkaterrohet, banoret e tij do vriten, mallrat e tyre do plackiten dhe ne germadhat e qytetit nuk do te ringrihet me qytet. [Ezekiel 26] nderkohe qe pak me poshte [Ezekiel 29]. Tyri jo vetem nuk shkaterrohet fare [dhe ekziston akoma dhe sot] por rezistenca e tij qe aq e forte saqe ushtria babilone iku me bisht nder shale, e as plackiti, as vrau, as shkaterroi.

. Izraelitet luftojne me Midianitet dhe vrasin te gjithe meshkujt si dhe femrat duke lene vetem te virgjerat te jetojne. [Num 31:7-9, 15-18] Pas ca kohesh midianitet luftojne prape me izraelitet [Judg 6:1-5] . hah - puna eshte se meshkujt kishin vdek dhe virgjereshat s'kishin si te pillnin me midianite. keshtu qe u vrane apo nuk u vrane te gjithe meshkujt e midianiteve ?

P.S Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe
Je shume i zoti per ti bere copy /paste disa gjerave tek FSH


Gjithsesi do tu pergjigjem te gjithave nje e nga nje dhe ngadal ngadal sepse sot nuk mund te rri gjithe naten ketu para kompjuterit

Pra do te shihemi ne ditet ne vazhdim.

Mqns e bere nje bisede te gjate.

Sepse ke bere shume pyetje dhe me duhet te jap shume pergjigje , te cilat do te zgjasin pak.

pershendetje. Po te uroj naten e mire me ate shprehjen

qesh mire kush qesh i fundit
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 20:31   #50
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Jam gjithshtu edhe une Ateist i forumit Shqiptar plako
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-02-2011, 20:35   #51
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Jam une Ateisti i forumut Shqiptar plako
Ok dakort


Gjithsesi do tu pergjigjem te gjithave nje e nga nje dhe ngadal ngadal sepse sot nuk mund te rri gjithe naten ketu para kompjuterit

Pra do te shihemi ne ditet ne vazhdim.

Mqns e bere nje bisede te gjate.

Sepse ke bere shume pyetje dhe me duhet te jap shume pergjigje , te cilat do te zgjasin pak.

pershendetje. Po te uroj naten e mire me ate shprehjen

qesh mire kush qesh i fundit
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-02-2011, 10:39   #52
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Kam boll kohe per te pritur une ndaj mere shtruar ...!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-02-2011, 19:14   #53
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Morrison, si ta faktoj? Pesha e provės nuk i bie mohuesit por pohuesit, pesha i bie atij qė supozon diēka!
Pa ofenduar Kryplak,
E para e punes Zoti Kryeplak, do te them dicka, qe ti flet sikur te ishe Zot, e dyta e punes ketu ti je pohues dhe mohues, pra qe ti pohon qe ska zot, dhe ti qe mohon Zotin ne te cilin ne besojme, dhe morrison te eshte shprehur shume qarte qe nuk verteton asgje, dhe nuk mban asnjerin krah, as ate besimtar as ate protestant,


P.S: Kjo ishte hyrja "sarkastike"? Nderro stil, me degjo mua.
Morrison, ka nje stil shume te bukur dhe sh te qarte ne ate cka ai shpreh, por problemi eshte se ti, qe ben si nje filozof antik, dhe skeptik, duhet te mendodh mire te ndryshosh ti stilin tend prej se foluri si ajo koka pa pul, qe vetem flet flet, me bindjen me te madhe, sikur te ishe Zot, Leri filozofite menjan, dhe behu realist,
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-02-2011, 19:20   #54
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Cimka Shiko postimin
Verejtje... Eshte teme elire e cdokush shpreh mendimet e veta!

Sa per keto dukurite qe ju sillni sjane asgje tjeter vec pjelle e nje mendjeje te semure njerezore e cila duhet kuruar edhe pse askush scan koke pasi si hun ne hak askujt.

Ta shpjegova fare qarte me siper dhe me cudit fakti si mund te me beni te njejten pyetje dy here kur e keni marre nje pergjigje mese te qarte.

Cdokush eshte i/e lire te besoje kudo apo ne cfaredo ka deshire, ndaj sme duket e drejte re rebeloheni kunder mendimit tim qe eshte mese llogjik duke e marre ate si nje ofendim.

Edhe nje here ju pershendes!
Askush nuk u rebelua, por ti si psikologe duhet te kuptosh shume mire se kush rebelohet , vetem nga menyra e te shprehurit, un asgje nuk bej, pervecse po kunderpergjigjem, dhe po mbroj me bindje dhe fakte iden time, ku une po flas me argumenta,Cdo njeri eshte i lire te besoj ne ate cka ai do dhe mendon, keshtuqe ashtu siq po duan te hedhin poshte argumentin tim, dhe une do kunderpergjigjem duke hedhur poshte me kunderargument,Por nuk mendoj se do te marrrin mendimin tend per ofendim, por dhe ti smund te marresh per injorance ate cka un hedh un e shkruaj, per nje situate te ndodhur, dhe brenda familjes time mundessiht, Dhe dicka, kam degjuar dhe kam lexuar, qe shume semundje jane psikologjike dhe e di shume mire, por nese nje grua eshte ngritur nga karrigia e paralizes, dhe ka ecur, besimi e sheroi ate? po nese ai besimi qe ti thua e sheroi, pse e uli prape ne karrgie pas 20 minutash qe te mos ngrihej me?
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-02-2011, 19:27   #55
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Kryeplak, po ti clidhje ke me Nice mo? Po lere cfare thojne te tjeret, na thuaj pak ate mendimin tend qe ke pasur dikur palexuar nicen, apo ku di une ke ke lexuar? Njeriu ka mendimin e tij per dicka, ka karakterin e vet, dhe jo duke u influencuar nga nice a ku di une...
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-02-2011, 23:56   #56
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
E para e punes Zoti Kryeplak, do te them dicka, qe ti flet sikur te ishe Zot, e dyta e punes ketu ti je pohues dhe mohues, pra qe ti pohon qe ska zot, dhe ti qe mohon Zotin ne te cilin ne besojme, dhe morrison te eshte shprehur shume qarte qe nuk verteton asgje, dhe nuk mban asnjerin krah, as ate besimtar as ate protestant,
Morrisoni Eshte Morrisoni une jam Kryeplaku e kur degjoj te flitem pallavra kundershtoj pikerisht kete po bej tani.
Une jam nje Zot goxha i zoti, zot i zotit te vetes sime!

Citim:
Kryeplak, po ti clidhje ke me Nice mo? Po lere cfare thojne te tjeret, na thuaj pak ate mendimin tend qe ke pasur dikur palexuar nicen, apo ku di une ke ke lexuar? Njeriu ka mendimin e tij per dicka, ka karakterin e vet, dhe jo duke u influencuar nga nice a ku di une...
Ne momentin qe lexoj kete pyetje i them vetes... Eshte ekote te flasesh, kjo sdi kush eshte nicja e jo me ti hapesh ndonje enciklopedi , do rrinte 2 jave pa fjet tu mendu cdonte te me thonte,

E Dashur po te them dicka...
Nese gjithmone nese... mundesh te me vertetosh qe ato cka une kam thene me siper jane te paverteta une te ulem ne gjunje e te kerkoj te falur publikisht ama nese jane te verteta te sugjeroj te studiosh me pare e pastaj te flasesh. Po ta thjeshtoj... Kam folur per mos egzistencen ( verttimi do ishte egzistenca) gje qe se ben don e as une se bej dot.
Ka folur per 1D, 2D, 3D 4D e deri ne pafundesi nese e kupton cpo them... dhe se fundmi te solla nje mal me fakte ku bibla kundershton veten....

Ju uroj gjithe te mirat duke shpresuar qe te reflektoni e te mund te me jepni nje pergjigje te menduar mire... Ciao

P.S Injoranca eshte e vetmja rruge ku mund te ecet qorrazi F.Nice.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 18-02-2011, 14:08   #57
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

ahahaa, i dashur kryeplak, po te shkruaj nga italia, dhe do te them, nuk na intereson mendimi i nices ktu, ti krijo karakterin tend, dhe idete e tua, dhe jo duke u mbeshtet ne njerez qe kane vdekur, nica kishte mendim e vet ti na trego tendin, dhe jo te nices,Nuk ke pse me ofendon duke thene qe nuk e di une se kush eshte nicja. E dyta morrrison eshte shume i qarte dhe shume me realist se ty, ti je i ngurte ne diskutim dhe aspak fleksibel. Dhe te besh lojra fjalesh eshte shume e thjesht, por te flasesh si koka pa pul, eshte shume injorance , dhe mendoj se ti thjehst llafed ke, dhe asgje te faktume, ik fakto poho dhe moho, dhe pastaj hajde dhe na i trego. Kane thene, cfare do te thote kur te thojne, Njeri i pa fe....
P.S Tė mos ndikohesh nga suksesi se ke te drejte ėshtė njė sprovė mė e madhe pėr njeriun se tė mos ndikohesh nga dėshtimi..!!
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 18-02-2011, 14:14   #58
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Hej qeke interesante ti ... E si mund te zvillosh mendjen duke mos studiuar e u bazuar e ato qe ke lexu hahahaha qeke mervet interesante ti hahahaha nejse akoma me fakte do ti...??? bibla jote bie poshte edhe nese i gjej 1 gabim edh eu kam paraqitur me shume se 15 haha nejse sa per morisonin po tpelqen ai ec e diskuto kur flet me mu flet me mua . pastaj lexo mire me kujdes ckam shkruar para se te japesh keto idete tende absurde lol edhe dicka per ta mbyllur. une e pranoj qe se faktoj dor egzistencen e Zotit pasi seshte dicka reale por ma fakto ti Egzistencen

Ciao!

P.S Il cane morde perce nn puo capire ce tu nn mordi!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 18-02-2011, 14:15   #59
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Kryeplak, cfare eshte shpirti, nga doli kjo fjal?
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 18-02-2011, 14:19   #60
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Diskutim i lire, Besimtaret kundra ateisteve!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
Kryeplak, cfare eshte shpirti, nga doli kjo fjal?
Ti prgjigjesh pyetjes em pyetje eshte injorance sepse tregon qe ske nje pergjigje po nejse po ta jap nje pergjigje...

Shpirti eshte nje flaje abstrakte e ne shume raste e pakuptimte...

Njerezit skane shpirt .. shpirti eshte vec nje fjale e dashur ... njeriu ka mendje e trup i cili ka njje cikel te caktuar egzistence, me pas behesh ushqim per krimbat. Pra me pak fjale Shpirt=Asgje

P.S Une vazhdoj te pres pergjigjen.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur