Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-02-2011, 10:49   #1
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Ēfarė ėshtė besimi?

Definicioni:
BESIM m. sh.

Pranimi i dogmės dhe i riteve tė njė feje; njė fe dhe pėrkatėsia zyrtare nė tė. Besimi fetar (i krishterė, mysliman).


Ēfarė i shtyjnė njerėzit tė besojnė? A e errėson besimi arsyen?

Sa mė religjioz tė jetė dikush, aq mė shumė beson; sa mė shumė tė besojė, aq mė pak mendon; sa mė pak tė mendojė, aq mė budalla ėshtė; sa mė budalla tė jetė, aq mė letė ėshtė tė nėnshtrohet.
Kjo ėshtė e vlefshme po aq sa pėr anėtarė tė sekteve sa edhe pėr pjesėtarė tė besimeve tė mėdhe tė botės me pohimet e tyre jotolerante e tė dhunshme mbi tė 'Vėrtetėn'. Pėrkundrejt kėsaj ndihmon veē sqarimi.

(Dr. Dr. Adolf Holl, teolog austriak, sociolog religjonesh)
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 11:18   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Ēfarė ėshtė besimi?

Definicioni:
BESIM m. sh.

Pranimi i dogmės dhe i riteve tė njė feje; njė fe dhe pėrkatėsia zyrtare nė tė. Besimi fetar (i krishterė, mysliman).
Citim:
Ēfarė i shtyjnė njerėzit tė besojnė? A e errėson besimi arsyen?
Pershendetje!

Qellimi dhe detyra kryesore e njeriut eshte te gjeje kuptimin e jetes
PAsi kemi lindur te pafuqishem e te paditur duhet te rebelohemi per te mare apo arrire ate qe na nevoitet. Ne rritje e siper detyra jone kryesore eshte te fitojme pastertine e mendimit. Duke fituar kete te fundit njohim natyren njerezore qe na rreton, e kjo ngjall tek ne frika te ndryshme, Te kesh besim tek dikush apo dicka eshte dicka qe askush nuk mund ta shmange. Por te besosh do te thote te ekspozohesh, te ndjehesh i lire, te japesh dicka nga vetja, , por ne fakt eshte frika ajo qe na bej te besojme, Besimi eshte pafuqia per tu perballur me dicka, qe con ne nenshtrim te detyruar ndaj dickaje tjeter apo dikujt, edhe pse ndodh ne pavetedijen tone.

.
Citim:
Sa mė religjioz tė jetė dikush, aq mė shumė beson; sa mė shumė tė besojė, aq mė pak mendon; sa mė pak tė mendojė, aq mė budalla ėshtė; sa mė budalla tė jetė, aq mė letė ėshtė tė nėnshtrohet.
Kjo ėshtė e vlefshme po aq sa pėr anėtarė tė sekteve sa edhe pėr pjesėtarė tė besimeve tė mėdhe tė botės me pohimet e tyre jotolerante e tė dhunshme mbi tė 'Vėrtetėn'. Pėrkundrejt kėsaj ndihmon veē sqarimi.
Sic e thashe edhe me siper Frika ben qe ne te besojme e nenshtrohemi ndaj dickaje. Qofte kjo per besimtaret e religjioneve, po ashtu edhe per jobesimtaret e religjioneve. Pamundesi per te shpjeguar dicka na ben te besojme ne dicka supreme ndaj nesh, frika nga e verteta , po ashtu, dhe kjo con drejt nje doreheqjeje te pavetedijshme, ne mbyllje te deshires e kureshtjes ndaj misterit qe na rrethon. Qe do te thote njeriu ngelet ne vend numero ne shume aspekte ( injorant ) duke u munduar ti jape zgjidhje gjithckaje vetem me perkufizime abstrakte e te hamendesuara.


P.S Ajo qe ka bere boten te ece me hapa te pershpejtuara se fundmi ka qene ndergjegjesimi ndaj paranormales( Mosbesimi).
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 13:17   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Gjithsesi nuk duket asnje perkufizim i ''Besimit'' ne ato qe shikoj te poastuara ketu.


Une mendoj se Besimi jnuk vjen per shkak frike , kjo varet pastaj se si disa njerez besojne.

Varet nga lloji i fese qe dikush eshte duke hyre.

Nuk jane te gjitha fete njesoj.
Ne krishterim nuk beson nga frika por nga ajo qe ke kuptuar.

Ne krishterim duhet me se pari te degjosh , te kuptosh dhe pastaj te besosh.

Personalisht nuk ftoj askend te besoje nese me pare nuk ka degjuar per ungjillin dhe nuk ka kuptuar.

Sepse nuk mund te jesh besimtar i vertete i krishtere nese nuk degjon dhe nuk kupton mesazhin e predikimit te ungjillit.

Kur une si Alban kam besuar tek Jezusi une nuk e bera nga frika por sepse degjova per ungjillin , degjova per lajmin e mire dhe per te keqin si dhe e kuptova dhe pastaj askush nuk me detyroi por vendosa vete te besoj.

Ne krishterim keshtu eshte askush nuk te detyron te besosh ose jo , te gjithe jane te lire qe te besojne ose jo.


Ketu nuk behet fjale fare per frike as per budallallepsje por per kuptim per degji per arsyetim dhe ne fund per liri per te vendosur.


Ndersa sa i perket perkufizimit te besimit , sigurisht qe besimi eshte

Hebrenjte 1:1
Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen;


Por gjithashtu dua te shikojme edh dicka tjeter...... C'fare sjell besimi?


Romaket 5
Kapitulli 5
1
Tė shfajėsuar, pra, me anė tė besimit, kemi paqe me Perėndinė nėpėrmjet Jezu Krishtit, Zotit tonė,
2
me anė tė tė cilit edhe patėm, nėpėrmjet besimit, hyrjen nė kėtė hir nė tė cilin qėndrojmė tė patundur dhe mburremi nė shpresėn e lavdisė sė Perėndisė.
3
Dhe jo vetėm kaq, por mburremi edhe nė shtrėngimet, duke ditur qė shtrėngimi prodhon kėmbėnguljen,
4
kėmbėngulja pėrvojėn dhe pėrvoja shpresėn.
5
Por shpresa nuk turpėron, sepse dashuria e Perėndisė ėshtė derdhur nė zemrat tona me anė tė Frymės sė Shenjtė qė na ėshtė dhėnė.


Respekte nga Alkoma.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 13:34   #4
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Alkoma!

Me thuaj arsyen logjike pse ti beson edhe une e vazhdoj kete diskutim.

Ne te kundert Exit...

Faleminderit!P.s Shpjegimi im eshte shkencor dhe nuk mund ta hidhni poshte.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 18:48   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Alkoma!

Me thuaj arsyen logjike pse ti beson edhe une e vazhdoj kete diskutim.

Ne te kundert Exit...

Faleminderit!P.s Shpjegimi im eshte shkencor dhe nuk mund ta hidhni poshte.


1 Gjonit 4:18-21
18
Nė dashuri nuk ka frikė, madje dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka tė bėjė me ndėshkimin, dhe ai qė ka frikė nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri.
19
Ne e duam atė, sepse ai na deshi i pari.

20
Po tė thotė dikush: ``Unė e dua Perėndinė`` dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?
21
Dhe ky ėshtė urdhėrimi qė kemi marrė nga ai: ai qė do Perėndinė, tė dojė edhe vėllanė e vet.

NGA KJO QE SAPO LEXOVE
PER TU THEKSUAR
PSE UNE BESOJ?

1 Gjonit 4: 19
Ne e duam atė, sepse ai na deshi i pari.


respekte nga Alkoma
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 18:55   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
1 Gjonit 4:18-21
18
Nė dashuri nuk ka frikė, madje dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka tė bėjė me ndėshkimin, dhe ai qė ka frikė nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri.
19
Ne e duam atė, sepse ai na deshi i pari.

20
Po tė thotė dikush: ``Unė e dua Perėndinė`` dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?
21
Dhe ky ėshtė urdhėrimi qė kemi marrė nga ai: ai qė do Perėndinė, tė dojė edhe vėllanė e vet.

NGA KJO QE SAPO LEXOVE
PER TU THEKSUAR
PSE UNE BESOJ?

1 Gjonit 4: 19
Ne e duam atė, sepse ai na deshi i pari.


respekte nga Alkoma
Alkoma!

Sarij te gjej menyre tjeter me te thjeshte se ajo qe te kerkova te me jepje shpjegimin logjik " Pse ti beson"

Harroje Biblen, mojsiun, Gjonin Zotin e ku ta di une per nje moment edhe me jep mendimin tend logjik.

Pse ti beson?!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:05   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Alkoma!

Sarij te gjej menyre tjeter me te thjeshte se ajo qe te kerkova te me jepje shpjegimin logjik " Pse ti beson"

Harroje Biblen, mojsiun, Gjonin Zotin e ku ta di une per nje moment edhe me jep mendimin tend logjik.

Pse ti beson?!
Nuk ka asnje aresye tjeter pervec kesaj :

Une e dua Jezusin dhe besoj tek Ai sepse Ai me deshi i pari duke dhene jeten e Tij ne kryq per mua.

Eshte shume logjik e thjeshte .

Nuk ka dashuri me te madhe se kjo , qe dikush te jape jeten e Tij per te tjere. Sidomos kur behet djale per mua . Dashuria e Tij per mua me beri ti dorezoj jeten krejtesisht dhe ti besoj per c'do gje.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:09   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Nuk ka asnje aresye tjeter pervec kesaj :

Une e dua Jezusin dhe besoj tek Ai sepse Ai me deshi i pari duke dhene jeten e Tij ne kryq per mua.

Eshte shume logjik e thjeshte .

Nuk ka dashuri me te madhe se kjo , qe dikush te jape jeten e Tij per te tjere. Sidomos kur behet djale per mua . Dashuria e Tij per mua me beri ti dorezoj jeten krejtesisht dhe ti besoj per c'do gje.
me keqardheje po ta them se vertetove ate qe kam thene tek postimi #2.

Nje pyetje kam une te fundit per ta kompletuar teorine time...

Kur ke filluar te besosh? ( mosha)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:11   #9
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Edhe dicka...
Te besosh sdo te thote vetem te besosh ne Zot.
une edhe pse sbesoj ne zot besoj shume ne shume te tjera.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:18   #10
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
me keqardheje po ta them se vertetove ate qe kam thene tek postimi #2.

Nje pyetje kam une te fundit per ta kompletuar teorine time...

Kur ke filluar te besosh? ( mosha)
Per ty mund te vertetoje shume gjera .

Por nje gje di te them ajo qe me beri te besoj eshte dashuria.

Une kam besuar qe i vogel dhe kam degjuar qe i vogel per krishtin. Sepse vij nga nje familje me origjine ortodokse . Por vetem kur kuptova dashurine e Krishtit per mua , vetem atehere i kam dhene jeten Krishtit per te mos u kthyer me.

Aresyeja pse ti them keto eshte per tu pergjigjur sa me sakte duke mos genjyer aspak ne asnje gje.

Une kam besuar qe ne moshen 9 vjec , por ja kam dhene jeten totalisht Zotit duke e vene besimin tim tek Ai plotesiht ne moshen 20 vjec.

Shpresoj se i jam pergjigjur pyetjes tuaj.

Respekte nga Alkoma.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:31   #11
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Per ty mund te vertetoje shume gjera .

Por nje gje di te them ajo qe me beri te besoj eshte dashuria.

Une kam besuar qe i vogel dhe kam degjuar qe i vogel per krishtin. Sepse vij nga nje familje me origjine ortodokse . Por vetem kur kuptova dashurine e Krishtit per mua , vetem atehere i kam dhene jeten Krishtit per te mos u kthyer me.
Ok!

Gjithashtu edhe une jam ortodoks, madje aq shume sa daja im ( qofte ne paqe ) ka qene prift. Jam Ortodoks prej 10 brezash i di une por mund te jene edhe me shume. edhe pse sbesoj ne kshu gjerash...Nejse... puna eshte se ti e kap besimin vetem me zotin. edhe kjo eshte ajo qe dua te te them. mundohu ta mendosh besimin si ndjenje ndaj gjithckaje, mos e veco ate... Kemi familje , shoqeri, fis njerez qe si njohim...ka shume gjera... une them se ti i beson edhe shitesit kur vete ble buke. apo gruas kur te shtron darken, e shume gjera si keto,,,


Citim:
Une kam besuar qe ne moshen 9 vjec , por ja kam dhene jeten totalisht Zotit duke e vene besimin tim tek Ai plotesiht ne moshen 20 vjec.
Sic te thashe edhe me siper. le ta diskutojme ate si dukuri jo fetare, por jetike, pasi e tille eshte,

Pra me jep nje pergjigje, pse njerezit ose me sakte ti beson, mos e perfshi perendine ketu,\

Pyetja eshte; Pse une duhet ti besoj shitesit e ti jap leket pa em dhene ai buken ose e kunderta sepse kjo vlen edhe per shitesin?!

Respekte
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:42   #12
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Ēfarė ėshtė besimi?
Besimi nuk eshte vetem deklarimi qe ben njeriu me gjuhen e tij se ai eshte besimtar, siē bejne pjesa dermuese e hipokriteve te cilet deklarojnė me goje se jane besimtare por, zemra e tyre eshte shume larg besimit te vertete. Besimi nuk eshte as kryerja siperfaqesore e veprimeve per te cilat janė te obliguar besimtaret, ashtu siē bejne shume prej njerezve te cilet, paraqiten si njerez te mire, qe bejne pune te mira, por ne te vertete zemrat e tyre jane krejt bosh nga miresia e vertete dhe jane shume larg sinqeritetit ndaj Krijuesit te Gjithesise.Pra besimi nuk eshte vetem shprehja e fjaleve, as levizjet fizike, as produkti i mendjes. Besimi ne vetvete eshte veper e brendesise se njeriut, te cilin e bejne te njohur shqisat dhe qe rrethohet nga te gjitha anet me koshience, deshire dhe ekzistence.

Citim:
Ēfarė i shtyjnė njerėzit tė besojnė? A e errėson besimi arsyen?
Mua me shtyjen te besoje krijesen time(qenien njerezore)Njeriu nuk u paraqit ne kete bote rastesisht e as si loje e natyres se verber. Nuk erdhi ketu qe, i nxitur nga pasionet, te jetoje nje kohe te caktuar dhe te zhduket pergjithmone. Ai eshte planifikuar pergjithmone ne suaza te konceptit totalitar te Zotit, ne te eshte i caktuar vendi dhe misioni i tij.Nga menyra se si e ka kuptuar dhe si e ka kryer misionin e vet, do te varet dhe lumturia ne kete bote dhe ne boten e ameshuar.Nje njeri pa besim, e humbet sensin e te qenit njeri. Per pasoje do te kemi nje krijese me ndjenja te vdekura, ose pa ndjenja fare i cili eshte shnderruar ne nje qenie te ulet, ne nje qenie pa karakter, nje qenie qe nuk degjon thirrjen e gjakut, qe nuk dallon dot te miren nga e keqja. Kjo ben qe sot te hasim njeriun qe vret njeriun

__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 19:48   #13
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Alkoma!

Tek shitesi ne japm leket ose na jep buken i pari per te evituar debatin i cili sdihet ku na shpie,( Frike e pavetedijshme)

Gruas i kemi besuar se na ka dashur pasi ne vete kemi pasur friken e humbjes ne fillimet e mardhenies,( Kontakti i pare Frike e pavetedijshme)

Familjes i kemi besuar pasi na ka rritur e na ka dhene cka kemi( kur ishim femije kishim besim te pavetedijshem, ne adoleshence kishim bindje qe conin ne besimin efjaleve te tyre, Frike e pavetedijshme)

Te pyeta per keto pasi nese skuptohet thelbi i besimit atehere eshte gjithcka e kote, Edhe te jesh i bindur qe cdo gje eshte ceshtje frike , edhe pse ne pavetedijen tone, Eshte vertetuar skencerisht qe besimi te ndihmon te kaperxesh shume momente te veshtira, Me gjithe respektin, une sinqerisht i respektoj ata qe besojne , por jam kundra besimit te verber.

Ju personalisht keni bere studime mbi biblen se sa e vertete eshte ajo pasi e keni lexuar e keni degjuar aq shume per te?!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 20:12   #14
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Besimi nuk eshte vetem deklarimi qe ben njeriu me gjuhen e tij se ai eshte besimtar, siē bejne pjesa dermuese e hipokriteve te cilet deklarojnė me goje se jane besimtare por, zemra e tyre eshte shume larg besimit te vertete. Besimi nuk eshte as kryerja siperfaqesore e veprimeve per te cilat janė te obliguar besimtaret, ashtu siē bejne shume prej njerezve te cilet, paraqiten si njerez te mire, qe bejne pune te mira, por ne te vertete zemrat e tyre jane krejt bosh nga miresia e vertete dhe jane shume larg sinqeritetit ndaj Krijuesit te Gjithesise.Pra besimi nuk eshte vetem shprehja e fjaleve, as levizjet fizike, as produkti i mendjes. Besimi ne vetvete eshte veper e brendesise se njeriut, te cilin e bejne te njohur shqisat dhe qe rrethohet nga te gjitha anet me koshience, deshire dhe ekzistence.Mua me shtyjen te besoje krijesen time(qenien njerezore)Njeriu nuk u paraqit ne kete bote rastesisht e as si loje e natyres se verber. Nuk erdhi ketu qe, i nxitur nga pasionet, te jetoje nje kohe te caktuar dhe te zhduket pergjithmone. Ai eshte planifikuar pergjithmone ne suaza te konceptit totalitar te Zotit, ne te eshte i caktuar vendi dhe misioni i tij.Nga menyra se si e ka kuptuar dhe si e ka kryer misionin e vet, do te varet dhe lumturia ne kete bote dhe ne boten e ameshuar.Nje njeri pa besim, e humbet sensin e te qenit njeri. Per pasoje do te kemi nje krijese me ndjenja te vdekura, ose pa ndjenja fare i cili eshte shnderruar ne nje qenie te ulet, ne nje qenie pa karakter, nje qenie qe nuk degjon thirrjen e gjakut, qe nuk dallon dot te miren nga e keqja. Kjo ben qe sot te hasim njeriun qe vret njeriun

http://www.radioislame.com/new/artikulli.php?id=581

flm edhe ty

Mendimet vetjake do tė ēmoheshin mė shumė.

@Alkoma? Po pres ende tė lexoj nga ty, ēfarė ėshtė besimi pėr ty? Nga buron ai?

Jemi nė kėndin e 'botės shpirtėrore'. Sigurisht qė flasim pėr besimin nė qėnie mė tė larta se ne, nė Zotra
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 20:13   #15
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Alkoma!

Tek shitesi ne japm leket ose na jep buken i pari per te evituar debatin i cili sdihet ku na shpie,( Frike e pavetedijshme)
Po , e drejte por vetem kur te kuptoj se shitesi me do te miren atehere do te kem besim tek ai.


Citim:
Gruas i kemi besuar se na ka dashur pasi ne vete kemi pasur friken e humbjes ne fillimet e mardhenies,( Kontakti i pare Frike e pavetedijshme)
gruan e kam besuar se me do dhe ka dhene jeten e saj mua pa kushte. Me mua te pakten keshtu ka ndodhur nuk di me te tjeret.

Citim:
Familjes i kemi besuar pasi na ka rritur e na ka dhene cka kemi( kur ishim femije kishim besim te pavetedijshem, ne adoleshence kishim bindje qe conin ne besimin efjaleve te tyre, Frike e pavetedijshme)
Familjes i kam besuar sepse e di qe me kane dashur dhe e kane treguar kete me vepra. Vetem nqs e kuptoj qe nuk me duan atehere nuk do kem besim. Por deri tani nuk ka ndodhur.

Citim:
Te pyeta per keto pasi nese skuptohet thelbi i besimit atehere eshte gjithcka e kote, Edhe te jesh i bindur qe cdo gje eshte ceshtje frike , edhe pse ne pavetedijen tone, Eshte vertetuar skencerisht qe besimi te ndihmon te kaperxesh shume momente te veshtira, Me gjithe respektin, une sinqerisht i respektoj ata qe besojne , por jam kundra besimit te verber.
Nqs eshte vertetuar shkencerisht atehere mendoj se ''shkenca'' duhet te beje nje studim tjeter.
Pasi besimi vjen nga dukja ne drite e dashurise pa kushte.

Citim:
Ju personalisht keni bere studime mbi biblen se sa e vertete eshte ajo pasi e keni lexuar e keni degjuar aq shume per te?!
Po kam bere studime , jo shume te thella por po kam bere. keto studime nuk i kam bere kur isha 9 vjec as kur isha 20 por ngadal ngadal.

Edhe une i respektoj Ateistet sepse jane njerez si une madje i dua si gjithe njerezit e tjere.

Edhe pse nuk besoj shumicen e gjerave qe ata besojne kjo nuk dmth se c'do gje e kane gabim.

Edhe une kam mesuar prej ateisteve, psh nje pedagogu im ne fakultet ka qene ateist por prej tij kam mesuar shume gjera.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 20:28   #16
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
@Alkoma? Po pres ende tė lexoj nga ty, ēfarė ėshtė besimi pėr ty? Nga buron ai?

Jemi nė kėndin e 'botės shpirtėrore'. Sigurisht qė flasim pėr besimin nė qėnie mė tė larta se nė, nė Zotra

Chanel une e kam thene mendimin tim por ndoshta mund ta riformuloj.

Besimi( ne lidhje me Perendine) per mua eshte te behesh njesh me natyren e perendise. Pra nje njeri ne shpirt te behet njesh me Perendine.

Ose qe te kuptohet me mire se c'fare dua te them eshte :
Shpirti i njeritu te behet njesh me SHpirtin e Perendise.

Nga buron ky besim?

Nga vete Shpirti i Perendise.

Pse them keshut?

Sepse besimi vjen nga degjimi , nese nuk degjon nuk mund te besosh. Une kam degjuar dhe kam kuptuar nga ajo qe kam degjuar.

AJo qe kam degjuar me ka bere pershtypje te thelle.

C'fare me ka bere pershtypje te thelle?

Nje person qe ishte pa asnje mekat eshte torturuar dhe eshte rrahur me mjetet me te keqija ne ate kohe dhe eshte peshtyre eshte perqeshur dhe ka vuajtur , pastaj eshte gozhduar dhe ka vdekur duke thene:- At fali se nuk dijne se c'fare bejne.

E si te mos me prekte dhe te me bente pershtypke te thelle kjo veper ?

kjo veper u be per nje aresye , ai person nuk vajti kot atje ne kryq.

Aresyeja e vetme qe kam gjetur eshte kjo:- vdiq per mekatin tim.

Nuk ka dashuri me te madhe se kjo, Ai vdiq per mekatin tim.
Nuk ka se ku ta vendos besimin ne tjeter vend pervecse tek Ai qe vdiq per mekatin tim.

Dhe kur une e vendosa tek Ai besimin tim sepse pashe dashurine e Tij per mua qe u duk deri ne vdekje te kryqit, atehere Shpirti i Perendise erdhi te banoje ne shpirtin tim,. dhe ky veprim i Shpirtit te Perendise e ndryshoi zemren time dhe beri qe qenia ime te kete besimin e Shpirtit te Perendise.

Sepse Shpirti i Perendise banon ne mua.

dhe prej kėsaj ne dijmė se ai qėndron nė ne: nga Shpirti qė ai na dha.

Nese ka dicka qe nuk kupton me thuaj .......ndoshta mund te shpjegoj me mire.

respekte nga Alkoma
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 20:30   #17
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

aha Ok!

Un per vete besoj ne Zoti Allahu(xh.sh.) dhe shume i bukur eshte ai shkrimi qe ka shkrujta motra jon muslimane per besimin Nga: Myzejen MYFTARI....nuk kam cka te diskutoje me shume ...!!!per ty qe e ke hape temen
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 20:37   #18
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Per mua besimi vjen nga dashuria

dhe pasojat e besimit jane :

kembngulja, pervoja, shprsa e cila nuk turperon kurre.

Per sot me duhet ta mbyll do te flasim neser , naten e mire dhe Zoti ju bekofte.

pershendetje per temen, eshte nje teme shume e mire.Bless you all -- nga Alkoma
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 20:52   #19
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Chanel une e kam thene mendimin tim por ndoshta mund ta riformuloj.

Besimi( ne lidhje me Perendine) per mua eshte te behesh njesh me natyren e perendise. Pra nje njeri ne shpirt te behet njesh me Perendine.

Ose qe te kuptohet me mire se c'fare dua te them eshte :
Shpirti i njeritu te behet njesh me SHpirtin e Perendise.

Nga buron ky besim?

Nga vete Shpirti i Perendise.
Ēfarė ėshtė shpirti i Perėndisė?


Citim:
Sepse besimi vjen nga degjimi , nese nuk degjon nuk mund te besosh. Une kam degjuar dhe kam kuptuar nga ajo qe kam degjuar.
AJo qe kam degjuar me ka bere pershtypje te thelle.
Unė dėgjova sot, se bota do tė pėrmbyset nė 2012. Reshershova nė internet dhe gjeta shumė matrial qė e mbėshteste kėtė fakt. Aq pėrshtypje tė thellė mė la, sa mė hyri frika pėr njė moment. A duhet tė besoj unė?Citim:
Nje person qe ishte pa asnje mekat eshte torturuar dhe eshte rrahur me mjetet me te keqija ne ate kohe dhe eshte peshtyre eshte perqeshur dhe ka vuajtur , pastaj eshte gozhduar dhe ka vdekur duke thene:- At fali se nuk dijne se c'fare bejne.
Ti nuk ke ekzistuar nė atė kohė. Si mund tė tė bėjė pėrshtypje?

Citim:
Aresyeja e vetme qe kam gjetur eshte kjo:- vdiq per mekatin tim.
Si mund tė besosh, kur dikush paska vdek pėr ty, e ty tė duheshin mijėvjeēare pėr tė parė diellin me sy?

Citim:
Sepse Shpirti i Perendise banon ne mua.
Jetoni bashkė?
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2011, 21:04   #20
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Mė duket se duhet tė bėjmė dallimet midis : ''Pse mendojmė se Zoti ekziston‘ dhe arsyeve pse besojmė nė Zot. Megjithėse unė nuk e di, si mund tė besoj nė Zot, nqs nuk besoj nė ekzistencėn e tij. E nė fakt kjo ėshtė fillimi i gjithēkaje. Ne themi ‚besojmė‘ ...
Le tė marrim njė shembull:

Mua mė pyet mami:
''Chanel, nuk e gjej ēelėsin. E di ku ėshtė?''
Atėherė unė i pėrgjigjem:
‚ Besoj, se ēelėsi ėshtė mbi tryezė‘ ose i pėrgjigjem
‚Ēelėsi ėshtė mbi tryezė‘.

Kėto dy fjali janė shumė tė ndryshme nga ana kuptimore nga njėra- tjetra. Nė fjalinė e parė, unė shpreh pasiguri. ‚Besoj se ėshtė mbi tryezė, por nuk e di me tė vėrtetė, nuk jam e sigurtė. Pra besimi shpreh pasiguri. Nė fjalinė e dytė, unė i pėrgjigjem me siguri sepse e DI qė ēelėsi ėshtė aty.

I rikthehemi tani ēėshtjes sė besimit. Besimi nė Zot pėrbėn nė vetvete pasiguri. Pėrndryshe do tė shpreheshim duke pėrdor ndonjė formė tė foljeve ‘ dij’, ‘njoh’ etj. Ne nuk kemi ekzistuar nė kohėn kur jetoi Jezuesi, as Muhamedi, as kemi qėnė aty kur Kurani iu zbrit kėtij tė fundit nė Tokė. Nuk kemi qėnė nė asnjė moment tė pranishėm. Si mund tė besojmė pra qė kėto libra psh, janė fjala e tė Gjithėfuqishmit?

Shumė besimtarė(Alkoma pėrfshirė si e shprehu nė njė postim) kanė njė argument shumė tė forte pėrse besojnė: ai i ashtuqujturi ‘Pėrjetimi vetjak i Zotit’. Sipas njė interviste tė Gallup 10% e amerikanėve tė pyetur, tė cilėt ishin edhe frekuentues tė kishave, kanė njė pėrjetim vetjak tė Zotit. Nqs dikush e ka pėrjetuar vetė Zotin, ky ėshtė njė argument i fortė. Por ēfarė mė sjell mua si jobesimtare ky argument?

Vrasėsi serial Peter Sutcliff (13 gra tė vrara, 7 tė plagosura rėndė) tha se kishte dėgjuar zėrin e Zotit, qė i thonte tė bėnte kėto vrasje. Duhet unė ti besoj atij?
Besimtarėt e shumtė, pėr tė mos thėnė tė gjithė, nuk do ti besonin. Qė SUTCLIFF ishte vrasės, nuk ėshtė argument. Edhe Moisiu mori nga Zoti urdhėrin pėr vrasje masive. Dmth mund tė themi: SUTCLIFF nuk e ka dėgjuar zėrin e Zotit , sepse ndėrmori njė vrasje. Ai ose ka gėnjyer ose ėshtė ngatėrruar. Atėherė, sipas kėtij arsyetimi, mund tė themi se edhe Moisu gėnjeu ose u ngatėrrua. POR nqs i besohet Moisiut, duhet ti besohet edhe PETER SUTCLIFF, gjė qė s'kemi si ta bėjmė. Por atėherė, pėrse besojmė nė tregimin e bukur tė Moisiut?
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur