Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-02-2011, 22:47   #21
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Po , e drejte por vetem kur te kuptoj se shitesi me do te miren atehere do te kem besim tek ai.
Shitesin se njef aspak mund te jete i rastesishem . ( frike e pavetedijshme)

Citim:
gruan e kam besuar se me do dhe ka dhene jeten e saj mua pa kushte. Me mua te pakten keshtu ka ndodhur nuk di me te tjeret.
Se njifje aspak ne takimin e pare e sta kish falur jeten, thjesht sdoje ta humbje mundesine tende te vetme ndaj besove, ( F.Pv )

Citim:
Familjes i kam besuar sepse e di qe me kane dashur dhe e kane treguar kete me vepra. Vetem nqs e kuptoj qe nuk me duan atehere nuk do kem besim. Por deri tani nuk ka ndodhur
Se ke ditur para se te ndergjegjesoheshe.

Citim:
Nqs eshte vertetuar shkencerisht atehere mendoj se ''shkenca'' duhet te beje nje studim tjeter.
Pasi besimi vjen nga dukja ne drite e dashurise pa kushte.
Nderkohe qe ti lexon biblen shkenca percakton fatin e njerezimit, Habitem si mund ta hedhesh poshte.

Citim:
Po kam bere studime , jo shume te thella por po kam bere. keto studime nuk i kam bere kur isha 9 vjec as kur isha 20 por ngadal ngadal.
Te studiosh biblen eshte nje gje, ta vertetosh vertetesine e saj eshte tjeter gje. ( spo i futem kesaj sepse eshte teme pa fund, Ke ku i pergjigjesh vertetesise pasi te kam sjelle mjaft fakte qe presin pergjigjen tende."sdua te devijoj")

Citim:
Un nuk e di dhe se kuptoj pse thoni ne'' Zotra'' ....?
Dikur cdo matjerje ka qene Zot me vete, B?ashkohem me Chanell ne kete, pasi per cdo njerin nga ju zoti ndryshon,

Citim:
Nga buron ky besim?

Nga vete Shpirti i Perendise.
Seshte arsyetim logjik ky... Fomuloje duke e lene menjane perendine te lutem.

Citim:
Sepse Shpirti i Perendise banon ne mua.
Sa shpirtra ka Perendia qe ndan nga nje ne cdo besimtar?!

Citim:
Per mua besimi vjen nga dashuria
Nga dashuria vjen riperteritja njerezore, dhe ( ta kesh per informacion kete) Ndjenja e dashurise lind gjithashtu edhe kjo nga frika per te qene i vetem, ( F.Pv)

Citim:
dhe pasojat e besimit jane :
Nese do te te thoja pasojat e besimit jam i sigurt qe do ndjeheshe i ofenduar ndaj po e anashkaloj kete.

Vazhdoj te jem ne pritje te formulimit logjik ( Pse ju besoni?! )

Faleminderit!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 18:27   #22
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Ēfarė ėshtė shpirti i Perėndisė?
Shpirti i Perendise eshte Perendi.Citim:
Unė dėgjova sot, se bota do tė pėrmbyset nė 2012. Reshershova nė internet dhe gjeta shumė matrial qė e mbėshteste kėtė fakt. Aq pėrshtypje tė thellė mė la, sa mė hyri frika pėr njė moment. A duhet tė besoj unė?
Besimi vjen nga dashuria. Ne nuk e dime me siguri se a do te ndodhe ai shkatterrim i botes ne 2012 apo jo, por nje gje e di , se nje dite do te ndodhi.
Kjo me ben me shume kurioz te njoh Perendine. Ne kete rast Perendine e shikoj si shpetimtarin e vetem nga katastrofa, duke e vendosur pra besimin tek Ai.
Por ti ? Kush eshte shpetimtari jot? A po ti nuk ke asnje fare shprese?

Une kam shprese. Tek Perendia. Po ti ku e ke shpresen?

Citim:
Ti nuk ke ekzistuar nė atė kohė. Si mund tė tė bėjė pėrshtypje?
Degjo , ti nuk ke qene ne kohen e ngritjes se flamurit ne vlore kur ismail Qemali e ngriti dhe shpalli pavaresine, si te duket kjo, a nuk te le nje pershtypje te thelle gezimi?
Edhe me Jezusin keshtu eshte , edhe pse nuk kam qene atje , ato gjera qe kane ndodhur me kane bere pershtypje.

Eshte normale te te beje pershtypje e kaluara e dikujt.Citim:
Si mund tė besosh, kur dikush paska vdek pėr ty, e ty tė duheshin mijėvjeēare pėr tė parė diellin me sy?
Patjeter qe mund te besoj qe edhe pse nuk e kam pare me sy , po ti a nuk i beson faktit qe Liverpuli ka fituar me shume kamionate ne angli se askush tjeter ekip?
Kjo ka ndodhur shume kohe me pare, ku ti nuk ke qene por eshte e vertete ama.

Edhe ne lidhj me perandorine romake, ti nuk beson se ka pasur nje perandori romake?

Nqs e ve ne dyshim egzistencen e perandorise romake atehere ben mire te studiosh historine. Si dhe e njeta gje me personin Jezus.

Citim:
Jetoni bashkė?
PO.
Kushdo qe beson tek perendia dhe tek Jezusi , Shpirti i Tij banon ne te.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 18:59   #23
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Alkoma.

Perfundimisht une smundem ta vazhdoj kete diskutim, per te vetmen arsye se sapo vertetove ne te gjitha menyrat e mundshme teorine time (P : #2 paragrafi 2) Nik kam asgje per te shtuar.

Respekte,

Ju pershendes.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 18:59   #24
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Mė duket se duhet tė bėjmė dallimet midis : ''Pse mendojmė se Zoti ekziston‘ dhe arsyeve pse besojmė nė Zot. Megjithėse unė nuk e di, si mund tė besoj nė Zot, nqs nuk besoj nė ekzistencėn e tij. E nė fakt kjo ėshtė fillimi i gjithēkaje. Ne themi ‚besojmė‘ ...
Po me ne fund ke ardhur tek pyetja qe deshiron te besh.


Citim:
Le tė marrim njė shembull:

Mua mė pyet mami:
''Chanel, nuk e gjej ēelėsin. E di ku ėshtė?''
Atėherė unė i pėrgjigjem:
‚ Besoj, se ēelėsi ėshtė mbi tryezė‘ ose i pėrgjigjem
‚Ēelėsi ėshtė mbi tryezė‘.

Kėto dy fjali janė shumė tė ndryshme nga ana kuptimore nga njėra- tjetra. Nė fjalinė e parė, unė shpreh pasiguri. ‚Besoj se ėshtė mbi tryezė, por nuk e di me tė vėrtetė, nuk jam e sigurtė. Pra besimi shpreh pasiguri. Nė fjalinė e dytė, unė i pėrgjigjem me siguri sepse e DI qė ēelėsi ėshtė aty.
Ka nje problem gjuhesor, ketu.
ne Shqip une besoj del ashtu si ti thua ne disa raste por ne disa raste t tjere del ndryshe. Pra ne disa raste te tjere une besoj del me siguri te plote.
Prandaj ky nuk mund te merret si nje ilustrim i mire per te kuptuar besimin.
Nuk mund te kuptosh besimin permes ketij ilustrimi.
ne gjuhe te tjera kur i thua dikujt une besoj, ai do ta marre me siguri prandaj kur te shkoni ne ndonje vend tjeter duhet te keni kujdes se mund te jeni te pasigurte por te tjeret do e kuptojne sikur ke qene i sigurte sepse ke thene une besoj.Citim:
I rikthehemi tani ēėshtjes sė besimit. Besimi nė Zot pėrbėn nė vetvete pasiguri. Pėrndryshe do tė shpreheshim duke pėrdor ndonjė formė tė foljeve ‘ dij’, ‘njoh’ etj. Ne nuk kemi ekzistuar nė kohėn kur jetoi Jezuesi, as Muhamedi, as kemi qėnė aty kur Kurani iu zbrit kėtij tė fundit nė Tokė. Nuk kemi qėnė nė asnjė moment tė pranishėm. Si mund tė besojmė pra qė kėto libra psh, janė fjala e tė Gjithėfuqishmit?
Sic te thashe me larte nuk mund te arrish deri ne kete logjike nqs e perdor ate ilustrim. keshtu qe besimi ne Zot eshte nje besim i sigurte. nuk shpreh pasiguri. Kur thua une besoj se Zoti egziston kjo dmth se ti e beson vertete kete gje.

Citim:
Shumė besimtarė(Alkoma pėrfshirė si e shprehu nė njė postim) kanė njė argument shumė tė forte pėrse besojnė: ai i ashtuqujturi ‘Pėrjetimi vetjak i Zotit’. Sipas njė interviste tė Gallup 10% e amerikanėve tė pyetur, tė cilėt ishin edhe frekuentues tė kishave, kanė njė pėrjetim vetjak tė Zotit. Nqs dikush e ka pėrjetuar vetė Zotin, ky ėshtė njė argument i fortė. Por ēfarė mė sjell mua si jobesimtare ky argument?
Patjeter qe eksperienca personale eshte nje argument i forte por mbaj mend kete:
Nqs eksperienca personale nuk eshte nje eksperience qe te kete burimin nga fjala e Zotit atehere nuk eshte nga Zoti.

Konkretisht Zoti thote mos vrit , prandaj eksperienca e Peter sutcliff eshte nje eksperinece qe nuk ka burimin nga Zoti.

Citim:
Vrasėsi serial Peter Sutcliff (13 gra tė vrara, 7 tė plagosura rėndė) tha se kishte dėgjuar zėrin e Zotit, qė i thonte tė bėnte kėto vrasje. Duhet unė ti besoj atij?
e sqarova me larte.

Citim:
Besimtarėt e shumtė, pėr tė mos thėnė tė gjithė, nuk do ti besonin. Qė SUTCLIFF ishte vrasės, nuk ėshtė argument. Edhe Moisiu mori nga Zoti urdhėrin pėr vrasje masive. Dmth mund tė themi: SUTCLIFF nuk e ka dėgjuar zėrin e Zotit , sepse ndėrmori njė vrasje. Ai ose ka gėnjyer ose ėshtė ngatėrruar. Atėherė, sipas kėtij arsyetimi, mund tė themi se edhe Moisu gėnjeu ose u ngatėrrua. POR nqs i besohet Moisiut, duhet ti besohet edhe PETER SUTCLIFF, gjė qė s'kemi si ta bėjmė. Por atėherė, pėrse besojmė nė tregimin e bukur tė Moisiut?
Je duke ngaterruar kontekstin.
Ky peter sutclifi ka qene i c'mendur kurse Moisiu nuk ishte i c'mendur.
Peteri ka bere vrasje te njerezve te pafajshem .

Tani te lutem me thuaj se kur e ka urdheruar Zoti Moisiun te vrase njerez te pafajshem.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 19:34   #25
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Unė doja pėrkufizime jo doktrina fetare.

Kryeplako si thua e vazhdojmė vetė temėn? Paska pak ateistė si duket kėtej...
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 19:42   #26
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Unė doja pėrkufizimi jo doktrina fetare.

Kryeplako si thua e vazhdojmė vetė temėn? Paska pak ateistė si duket kėtej...
Per mua ska problem , e vazhdojme po te duash. por puna eshte se ketu nuk behet debati si duhet eshte i njeanshem. Ketu te vertetojne cka thua qe ne pergjigjen epare. skane fare tendence kundershtimi me argumenta logjike thjesh bazohen ne 2 gisht leter te shkruar nga kushedi kush mbi nje papirus edhe hajt ja falim jeten se sna duhet.


P.S po mendoja nje zgjidhje, si thua sikur une te bej besimtarin edhe ti ateistin? lol vec keshtu mund te kete debat.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 20:00   #27
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Per mua ska problem , e vazhdojme po te duash. por puna eshte se ketu nuk behet debati si duhet eshte i njeanshem. Ketu te vertetojne cka thua qe ne pergjigjen epare. skane fare tendence kundershtimi me argumenta logjike thjesh bazohen ne 2 gisht leter te shkruar nga kushedi kush mbi nje papirus edhe hajt ja falim jeten se sna duhet.
Shumė vėzhgim i drejtė

Citim:
P.S po mendoja nje zgjidhje, si thua sikur une te bej besimtarin edhe ti ateistin? lol vec keshtu mund te kete debat
Pranoj
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 20:05   #28
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Shumė vėzhgim i drejtė


Pranoj
Ok le tja nisim...

Me jep nje arsye te forte qe une te mos besoj ne perendi. Pasi une mendoj: Jur une kam besim tek nena ime e cila beson se jeetn na e ka dhene zoti pse te mos e mbeshtes ate? Ajo asnjehere sme ka mashtruar, gjithnje ka qene e sinqerte me sa di une, me ka dashur pa kushte ashtu si edhe ate e kane dashur, edhe nena e nenes sime besonte ne zot. nena ime ndoqi shembullin familjar , dhe kjo familje beson ne Zot, pse une s`duhet ta ndjek kete shembull por ta kundershtoj ne kete aspekt?

P.S
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 20:30   #29
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

ok

Unė nuk mund tė tė jap arsye tė fortė qė tė mos besosh. Pse? Sepse ti je njė qėnie njerėzore dhe besimi ėshtė pjesė e psiqikės sonė. Ne kemi nevojė pėr njė 'spirance shprese, sigurie, mbėshtetjeje' nė situata tė pamundura pėr ne, atėherė kur mendojmė se gjithēka ėshtė e humbur. Nė lashtėsi, kur gjatė kohės sė thatėsirės nuk binte shi, njerėzit e dėshpėruar ju drejtuan qiellit; u lutėn! Kėshtu lindėn Zotėrit dhe bashkė me ta edhe politeizmi.

Kėshtu qė unė mund tė tė jap njė arsye racionale. Zoti nuk ekziston!
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 22:04   #30
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
ok

Unė nuk mund tė tė jap arsye tė fortė qė tė mos besosh. Pse? Sepse ti je njė qėnie njerėzore dhe besimi ėshtė pjesė e psiqikės sonė. Ne kemi nevojė pėr njė 'spirance shprese, sigurie, mbėshtetjeje' nė situata tė pamundura pėr ne, atėherė kur mendojmė se gjithēka ėshtė e humbur. Nė lashtėsi, kur gjatė kohės sė thatėsirės nuk binte shi, njerėzit e dėshpėruar ju drejtuan qiellit; u lutėn! Kėshtu lindėn Zotėrit dhe bashkė me ta edhe politeizmi.

Kėshtu qė unė mund tė tė jap njė arsye racionale. Zoti nuk ekziston!
Nje dite, do te lutesh edhe ti.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 23:49   #31
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
ok

Unė nuk mund tė tė jap arsye tė fortė qė tė mos besosh. Pse? Sepse ti je njė qėnie njerėzore dhe besimi ėshtė pjesė e psiqikės sonė. Ne kemi nevojė pėr njė 'spirance shprese, sigurie, mbėshtetjeje' nė situata tė pamundura pėr ne, atėherė kur mendojmė se gjithēka ėshtė e humbur. Nė lashtėsi, kur gjatė kohės sė thatėsirės nuk binte shi, njerėzit e dėshpėruar ju drejtuan qiellit; u lutėn! Kėshtu lindėn Zotėrit dhe bashkė me ta edhe politeizmi.

Kėshtu qė unė mund tė tė jap njė arsye racionale. Zoti nuk ekziston!

- A ekziston Zoti??????

"A ishte Zoti ai qe krijoi gjithcka qe egziston?"

"Po, ai e krijoi".

"Vertet mendoni qe Zoti krijoi gjithcka qe egziston???" "PO"

Nqs Zoti ka krijuar gjithcka qe egziston, ateher Ai ka krijuar edhe Te Keqen meqenese ajo egziston...Ateher i bie qe Zoti esht i keq" Dhe dal ne mendimin tuaj qe skam arsye ta dua ate e ti besoj ati.( si thoni edhe ju )

Atehere...

"A egziston te ftohtit???"
Cfar pyetje esht kjo? Sigurisht qe egziston! Te gjithe kemi niere te ftohte apo jo? ( do ishte pergjigjia juaj)
Realisht zoteri, te ftohtit nuk egziston! Sipas ligjeve te fizikes, ajo qe ne quajm te ftoht ne te vertet esht mungesa e ngrohtesis. Cdo trup mund te studiohet nese zoteron ose rrezaton energji.Zerua absolute eshte mungesa totale e ngrohtesis, por te ftohtit nuk egziston. Ne perdorim kte term per te pershkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtesi.

Me thoni, a e gziston erresira?
( Cdokush do te thosh egziston)"Egziston"
As erresira nuk egziston! Ne te vertet ajo esht mungesa e drites. Driten mund ta studjojm, erresiren jo. Nepermjet eksperimenteve fizike mund te shperbejm driten e bardh ne disa ngjyra te ndryshme qe e perbejn ate ne varesi te ndryshimit te gjatesis te valeve te drites, ndersa erresiren jo. Si mund ta percaktojm shkallen e erresires ne nje vend? Duke u bazuar te drita qe ndodhet ne ate vend. Erresira esht vetem nje term i perdorur nga njeriu per te pershkruar gjendjen kur nuk ka drit.

Dhe per ta mbyllur...:
Zoteri, a egziston e keqja?
Ne bote jemi deshmitar te krimeve, dhunes, shkaterrimit. Keto jan e keqja! . E keqja nuk egziston. E keqja esht thjesht mungesa e se mires. Si ne rastet e meparshme, e keqja esht nje term qe njeriu e perdor per te pershkruar mungesen e Zotit. Zoti nuk e krijoi te keqen! E keqja vjen si rezultat i mungeses te Zotit ne zemrat e njerezve, njesoj si nuk egziston te ftohtit, apo erresira kur nuk ka drit!...ZOTI esht nje realitet i paprekshem, por jeton ne zemren tone! Le te mesojme ta degjojm Ate... Pse duhet te jete e kunderta?!

Ju pershendes!


P.S Mos me jepni pergjigje abstrakte si me lart ku ka thjesht agurmenta te pa baza. Pasi eshte shume ndryshe nga ajo qe paarqitet ju( Lindja e Perendive.)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 00:13   #32
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,588
Thanked 2,141 Times in 810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

ne pytjen e temes Ēfarė ėshtė 'Besimi'
Besimi asht e kunderta e mos Besiimit ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:15   #33
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Ju lutem te gjitheve te beheni pak me korrekt ne terminologjine qe perdorni. Ju lutem mos thoni "krijesa" por "gjallesa", as mos thoni "Jezusi e sakrifikoi veten per ne" por "BESOJ se Jezusi e sakrifioi veten per ne". Alkoma ti je pak i hutuar mbi ceshtjen e besimit, nuk e kupton dot se kjo fjale ne gjuhen Shqipe nuk ka asnje kuptim tjeter pervec se hamendesimit. Ti nuk mundet te thuash "Kur lexova biblen Zoti e mori fatin tim ne dore", por mundet te thuash se "Besove(hamendesove) se Zoti e mori fatin tend ne dore". Ketu fillon ta kuptosh qarte diferencen mes njerezve te shkences qe nuk besojne ne gjera por i vertetojne ato, edhe diferencen mes njerezve te fese qe nuk lodhen ti vertetojne gjerat por i hamendesojne(besojne) ato. Ju lutem ta vazhdojme debatin me fakte ose me ndodhi personale, jam i bindur se do ju pergjigjem te gjitheve.
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:24   #34
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Dr.Qendro!

Une jam ateist madje edhe me shume se kaq por per efekt te temes po bej teistin, tani ... Mund te me japesh nje shpjegim logjik pse une sduhet te besoj?
Lexo #39.


P.S Alkoma eshte pastor e si i tille ka besim te verber, ai mun dte perfshihet ne debat vetem duke iu referuar bibles e smund te thote " besoj se" por thote "besoj" pasi ai beson, lere menjane kete ceshtje se duket paksa si inponuese.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:33   #35
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
- A ekziston Zoti??????

"A ishte Zoti ai qe krijoi gjithcka qe egziston?"

"Po, ai e krijoi".

"Vertet mendoni qe Zoti krijoi gjithcka qe egziston???" "PO"

Nqs Zoti ka krijuar gjithcka qe egziston, ateher Ai ka krijuar edhe Te Keqen meqenese ajo egziston...Ateher i bie qe Zoti esht i keq" Dhe dal ne mendimin tuaj qe skam arsye ta dua ate e ti besoj ati.( si thoni edhe ju )

Atehere...

"A egziston te ftohtit???"
Cfar pyetje esht kjo? Sigurisht qe egziston! Te gjithe kemi niere te ftohte apo jo? ( do ishte pergjigjia juaj)
Realisht zoteri, te ftohtit nuk egziston! Sipas ligjeve te fizikes, ajo qe ne quajm te ftoht ne te vertet esht mungesa e ngrohtesis. Cdo trup mund te studiohet nese zoteron ose rrezaton energji.Zerua absolute eshte mungesa totale e ngrohtesis, por te ftohtit nuk egziston. Ne perdorim kte term per te pershkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtesi.

Me thoni, a e gziston erresira?
( Cdokush do te thosh egziston)"Egziston"
As erresira nuk egziston! Ne te vertet ajo esht mungesa e drites. Driten mund ta studjojm, erresiren jo. Nepermjet eksperimenteve fizike mund te shperbejm driten e bardh ne disa ngjyra te ndryshme qe e perbejn ate ne varesi te ndryshimit te gjatesis te valeve te drites, ndersa erresiren jo. Si mund ta percaktojm shkallen e erresires ne nje vend? Duke u bazuar te drita qe ndodhet ne ate vend. Erresira esht vetem nje term i perdorur nga njeriu per te pershkruar gjendjen kur nuk ka drit.

Dhe per ta mbyllur...:
Zoteri, a egziston e keqja?
Ne bote jemi deshmitar te krimeve, dhunes, shkaterrimit. Keto jan e keqja! . E keqja nuk egziston. E keqja esht thjesht mungesa e se mires. Si ne rastet e meparshme, e keqja esht nje term qe njeriu e perdor per te pershkruar mungesen e Zotit. Zoti nuk e krijoi te keqen! E keqja vjen si rezultat i mungeses te Zotit ne zemrat e njerezve, njesoj si nuk egziston te ftohtit, apo erresira kur nuk ka drit!...ZOTI esht nje realitet i paprekshem, por jeton ne zemren tone! Le te mesojme ta degjojm Ate... Pse duhet te jete e kunderta?!

Ju pershendes!


P.S Mos me jepni pergjigje abstrakte si me lart ku ka thjesht agurmenta te pa baza. Pasi eshte shume ndryshe nga ajo qe paarqitet ju( Lindja e Perendive.)
Sigurisht qe i ftohti nuk eshte mungese e se ngrohtit, por eshte i ftohte. Hiq te ngrohtin edhe nuk ka temperature fare, ererat siberiane nuk jane mungese e se ngrohtit, por i ftohte. Temperaturat -100' nuk jane mungese e se ngrohtit por pushtim nga ana e se ftohtit. Kjo vlen edhe per driten edhe te miren. Une nuk jam njeri i keq, kjo nuk me ben njeri te mire. Te jesh i keq do te thote te besh dicka te keqe, te jesh i mire do te thote te besh dicka te mire, por une nuk bej asgje, nuk jam as i keq edhe as i mire.

Edhe dicka, edhe sikur te mos ta kisha shpjeguar kete gje une, cfare te beri te mendosh se gjithe keto gjera vijne nga nje perendi e vetme? Meqe une shoh shume te mire e shume te keqija meqe shoh nje univers kaotik, nese do isha injorant mbi keto ndodhi atehere ne nje fare menyre do te kisha dale ne konkluzionin se ka shume perendi.
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:46   #36
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
Sigurisht qe i ftohti nuk eshte mungese e se ngrohtit, por eshte i ftohte. Hiq te ngrohtin edhe nuk ka temperature fare, ererat siberiane nuk jane mungese e se ngrohtit, por i ftohte. Temperaturat -100' nuk jane mungese e se ngrohtit por pushtim nga ana e se ftohtit. Kjo vlen edhe per driten edhe te miren. Une nuk jam njeri i keq, kjo nuk me ben njeri te mire. Te jesh i keq do te thote te besh dicka te keqe, te jesh i mire do te thote te besh dicka te mire, por une nuk bej asgje, nuk jam as i keq edhe as i mire..
Me kete kundershton veten tek paragrafi me poshte, ( loja e fjaleve jo gjithmone eshte e vlefshme,
Pasi ajo qe ti sapo bere: te kundershtosh mendimin tim me nje tjeter per ty eshte e drejte qe do te thote e shte e mire, pra nese ti thua qe sbej asgje eshte e palogjikshme, ( elokuenca kerkon kujdes per te mos deshtuar )

Citim:
Edhe dicka, edhe sikur te mos ta kisha shpjeguar kete gje une, cfare te beri te mendosh se gjithe keto gjera vijne nga nje perendi e vetme? Meqe une shoh shume te mire e shume te keqija meqe shoh nje univers kaotik, nese do isha injorant mbi keto ndodhi atehere ne nje fare menyre do te kisha dale ne konkluzionin se ka shume perendi
mendoj se e gjitha kjo vjen nga nje perendi e vetmv eper te vetmin fakt te fituar nga eksperienca e jetes qe nese do te ishin disa do ishte bere gjullurdia, pasi smunden +2 perendi te biene ne nje mendje per gjithcka, me pak fjale nes edo ishin +2 perendi sdo egzistonte perendia, por pasi eshte nje e vetmve mundet te egzistoje.

Ende sme keni dhene nje arsye bindese per te mosbesuar.

Respekte!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:52   #37
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

E lashe shpjegimin tend abstrakt ndaj te ftohtit e ndaj drites pasi sdua te devijoj por me duhet tju them se duhet te merrni me shume infirmacion mbi keto.

I ftohti vjen si pasoje e mungeses se ngrohtesise dhe kete ngrohtesi na e mundeson vetem dielli. nese ai mbulohet ngrohtesia largohet dhe keshtu lind i ftohti.

Erresira eshte mungese e drites pasi hena del perpara diellit ne vijen e tokes e keshtu vjen erresira. pra drita pengojhet e si pasoje e kesaj lind eresira.

P.s keto jane fakte e ska dale njeri ti hedhe poshte, nese do mundeshe ti do merrje cmim nobel.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:54   #38
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
Ju lutem te gjitheve te beheni pak me korrekt ne terminologjine qe perdorni. Ju lutem mos thoni "krijesa" por "gjallesa", as mos thoni "Jezusi e sakrifikoi veten per ne" por "BESOJ se Jezusi e sakrifioi veten per ne". Alkoma ti je pak i hutuar mbi ceshtjen e besimit, nuk e kupton dot se kjo fjale ne gjuhen Shqipe nuk ka asnje kuptim tjeter pervec se hamendesimit. Ti nuk mundet te thuash "Kur lexova biblen Zoti e mori fatin tim ne dore", por mundet te thuash se "Besove(hamendesove) se Zoti e mori fatin tend ne dore". Ketu fillon ta kuptosh qarte diferencen mes njerezve te shkences qe nuk besojne ne gjera por i vertetojne ato, edhe diferencen mes njerezve te fese qe nuk lodhen ti vertetojne gjerat por i hamendesojne(besojne) ato. Ju lutem ta vazhdojme debatin me fakte ose me ndodhi personale, jam i bindur se do ju pergjigjem te gjitheve.


Dr.Qendro

Une po te them nje gje:
Kjo eshte shembull per te bere te kuptosh :

Toka eshte e sheshte.

Dr. Qendro e beson ti kete apo jo?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 17:59   #39
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Me kete kundershton veten tek paragrafi me poshte, ( loja e fjaleve jo gjithmone eshte e vlefshme,
Pasi ajo qe ti sapo bere: te kundershtosh mendimin tim me nje tjeter per ty eshte e drejte qe do te thote e shte e mire, pra nese ti thua qe sbej asgje eshte e palogjikshme, ( elokuenca kerkon kujdes per te mos deshtuar )
Nuk e kuptoj dot se cfare po thua, nuk ja kam idene se cdo te thote "elokuence". Fizikisht i ftohti nuk eshte mungese i se ngrohtit, erresira nuk eshte mungese e drites, edhe e keqja nuk eshte mungese e se mires. Nuk ke shume dije mbi fiziken. Edhe grimcat perbehen nga elektronet me energji negative, pozitronet me energji pozitive edhe neutronet neutrale pa energji pozitive ose negative. Edhe ta thashe, nese une nuk bej asgje nuk jam as i mire edhe as i keq.

Citim:
mendoj se e gjitha kjo vjen nga nje perendi e vetmv eper te vetmin fakt te fituar nga eksperienca e jetes qe nese do te ishin disa do ishte bere gjullurdia, pasi smunden +2 perendi te biene ne nje mendje per gjithcka, me pak fjale nes edo ishin +2 perendi sdo egzistonte perendia, por pasi eshte nje e vetmve mundet te egzistoje.
Ku e shikon qehtesine ti? Ku e shikon paqen ti? Ku e shikon konkretizimin ti? Universi eshte kaotik, vete shkaterrues, misterioz, i ndryshueshem etj.

Citim:
Ende sme keni dhene nje arsye bindese per te mosbesuar.

Respekte!
Te lutem mu drejto me "ti", e urrej ate menyre "respekti" te te foluri, me duket si supremancizem.
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 18:16   #40
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Dr,Qendro.


1 - Elokuent = aftesi per te folur , per te lidhur fjalet.

2 - Se nga vjen i ngrohti dhe i ftohti apo erresira dhe drita jane ne bazat e fizikes dhe mesihen qe ne klase te 7 fillore.

2- Fizika kuantike shyn fare ne kete mes, Nese do te flasim per kuantin ok per mua ska asnje problem, mund te te jap perkufizimin e cdo dimensioni deri ne 25D edhe pse e jam i bindur qe ju smund te rrini te shihni me larg se 3D ( ju mirepres )

4- dhe kjo per ti vene kapak... Dr,Qendro te keshilloj te vazhdosh debatin me dike tjeter pasi ju sjeni ateist sic thoni por thjesht ( sorrollatje ).

Ju pershendes.

P.S Perfundimisht EXIT... nga kjo teme. E pavlere te vazhdoj.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur