Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-02-2011, 18:21   #41
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Dr,Qendro.


1 - Elokuent = aftesi per te folur , per te lidhur fjalet.

2 - Se nga vjen i ngrohti dhe i ftohti apo erresira dhe drita jane ne bazat e fizikes dhe mesihen qe ne klase te 7 fillore.

2- Fizika kuantike shyn fare ne kete mes, Nese do te flasim per kuantin ok per mua ska asnje problem, mund te te jap perkufizimin e cdo dimensioni deri ne 25D edhe pse e jam i bindur qe ju smund te rrini te shihni me larg se 3D ( ju mirepres )

4- dhe kjo per ti vene kapak... Dr,Qendro te keshilloj te vazhdosh debatin me dike tjeter pasi ju sjeni ateist sic thoni por thjesht ( sorrollatje ).

Ju pershendes.

P.S Perfundimisht EXIT... nga kjo teme. E pavlere te vazhdoj.
Ndersa ti nuk je i afte te bisedosh me fakte. Qe te bindesh se cdo te thote ateist, te keshilloj ne Youtube ti shikosh per Bill Maher, Lawrence Krauss, Richard Dawkins, Christopher Hitchens, Sam Harris, Atheist Experience etj. edhe te lexosh librat e shkruara nga keta autore. Ti nuk e njeh ateizmin edhe po me cileson mua si jo ateist pa ditur fare se c'eshte ateizmi, sorollatja je ti.
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 18:23   #42
INFINITY
Looks DO Kill
 
Avatari i INFINITY
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 159
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
INFINITY do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Ajo qe une nuk po kuptoj ne kete teme eshte se pse nje ateist duhet me domosdo qe t'i mbushi mendjen nje besimtari se ajo qe ai beson eshte e gabuar dhe pastaj ka shitje mendsh me dalje e idiotizma te tilla, tipike e mendimi im eshte me i mire se i yti.

Nqs ne kete forum ka rregull qe ne kete pjese te forumit duhet te futen vetem ateistet dhe t'i mbajne ison njeri-tjetrit, atehere beni mire ta thoni kete gje qe dhe besimtaret te shkojne te nen-forumet e tyre perkatese dhe nuk kane pse te ofendohen nga ata qe nuk besojne te asnje dhe asgje.
INFINITY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 18:26   #43
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
Nuk shoh ndonje arsye pse duhet te "hamendesoj"(besoj), kur eshte shume me mire te vertetoj gjera ne vend qe ti hamendesoj ato.Une nuk besoj se nje dite do vdes, por e di se nje dite do vdes. Nuk ka hapsire per hamendesim ketu, kam fakte bindese.Si e vertetove qe eshte nje dikush gati per te ma mare 'shpirtin'?Si e vertetove qe ekziston dicka si nje shpirt?Ta perseris, une nuk besoj/hamendesoj asgje! Thjesht pranoj evidencen, dicka qe i mungon postimeve tua, sepse jane teresisht te bazuara ne hamendesim.(Avatar shume i lezetshem)

Po me habite dhe sikur me dukesh se ke pik prej qiellit more cun, perderi sa ti nuk beson asgje kot qe debatoj dhe un me ty se as un nuk ju besoj fjaleve tua ktu qe i sjell me duket gjitha ''Jo-Hamendesoj'' si ishte pra ''besoj''....

sorry .......
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 18:41   #44
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dr.Qendro Shiko postimin
Ndersa ti nuk je i afte te bisedosh me fakte. Qe te bindesh se cdo te thote ateist, te keshilloj ne Youtube ti shikosh per Bill Maher, Lawrence Krauss, Richard Dawkins, Christopher Hitchens, Sam Harris, Atheist Experience etj. edhe te lexosh librat e shkruara nga keta autore.
Thashe Exit por u ktheva edhe per kete postim te fundit. Skam pse bazohem tek Youtube kur jam i afte te logjikoj ( skerkoj ndihme )

Citim:
Ti nuk e njeh ateizmin edhe po me cileson mua si jo ateist pa ditur fare se c'eshte ateizmi, sorollatja je ti.
Ok po them ceshte ateizem qe te hysh paksa me ne brendesi.
Ateizmi ėshtė shprehimisht mohimi i qenėsisė (ekzistencės) sė njė "perėndie" ose shumė "perėndive" apo tė njė "qenieje hyjnore" nė pėrgjithėsi. Kjo fjalė rrjedh nga greqishtja (atheos - α θ ε ος) dhe d.m.th. fjalė pėr fjalė : pa perėndi, pa zot (a - parashtesė mohuese = pa, jo, nuk, mos dhe theos = perėndi, zot). Nė trajtėn e vet latine del si pėrcaktim pėr herė tė parė i pėrmendur nga Ciceroni.

Nė kuptimin bashkėkohor, termi ateizėm, si qėndrim dhe si pikėpamje filozofike, do tė thotė mosteizėm, tė mosqenit teist, tė mosqenit besimtar, tė mospasurit besim nė ato ēfarė beson njė teist, qė jo pėrjashtimisht, por tė paktėn tradicionalisht, pėr kontinentin evropian kuptohet si tė mosbesuarit nė "zotin" monoteist tė feve meslindore. Kjo, sepse vetė qėndrimi varet thelbėsisht nga pėrkufizimi pėrkatės qė teisti i jep fjalės "zot" pėr t'u bėrė i kuptueshėm pėr ēfarė flet dhe ky ėshtė njė pėrkufizim qė buron nga fetė nė fjalė dhe deri mė sot nuk qėndron gjatė zbėrthimit logjik.

"Jam ateist" pėrmbledh nė radhė tė parė frazėn "nuk jam teist", pasi qėndrimi ėshtė nė vetvete mohues i pohimeve teologjike, dhe sė dyti frazėn "nuk besoj nė ekzistencėn e "zotit"", duke pėrfshirė nė tė tė gjithė ata qė nuk kanė besim nė asnjė "zot", apo nė asnjė fuqi "mbinatyrore".

Nese ke ende dyshime mun dte ma thuash.

Vec nje pyetje kam une meqe fole per kuantiken.
Ceshte dimensioni 5D.

Kur te me japesh perkufizimin e kesaj vazhdojme kete teme, pasi do deje perkufizimi ai me te cilin do kundershtosh veten ne ato qe ke thene me siper. ........
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 18:46   #45
INFINITY
Looks DO Kill
 
Avatari i INFINITY
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 159
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
INFINITY do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
hahahahaha
epo duhet me e besu sepse pastaj duhet me e vertetu nqs nuk e beson.
Duhet ta besosh sipas teje por jo sipas nje ateisti.
Problemi me kete teme eshte qe se pari eshte hapur ne nenforumin e gabuar. Si mund te pyesesh nje ateist se cfare eshte besimi kur nje ateist NUK beson? Kjo eshte tamam si te pyesesh nje vegjetarian se cfare shije ka rostoja me mish qengji.
INFINITY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 19:30   #46
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Dr. Qendro , mqns jeni kaq i zgjuar dhe kaq i urte dhe kaq njohes i shkelqyer i jetes ne pergjithesi a mund te te pyes nja dy pyetje?

1. A egzistojne Alienet?

2. Pse njerezit nuk kane dy zemra ose me shume por kane vetem nje zemer?

Pra po pres pergjigje


respekte nga Alkoma.

IoI Alkoma na e cove temen nga Teologji ne Fantashkence ,e pastaj ne Biologji
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2011, 22:57   #47
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Evolucioni, asgje nuk eshte e rastesishme:


Evolucioni i zemres ^
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2011, 14:08   #48
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Postimet jashtė teme u lėvizėn nė kosh! Nuk e kuptoj, pse kur duhet tė flitet pėr pjeshkė, kalohet me apo pa tendencė te kumbullat, mollėt, dardhėt, pemėt, natyrėn e bėhet njė lėmsh aq i madh, se pastaj askush nuk e merr mė vesh, pėr ēfarė bėnte fjalė tema e cili ishte qėllimi i saj.


Citim:
Problemi me kete teme eshte qe se pari eshte hapur ne nenforumin e gabuar. Si mund te pyesesh nje ateist se cfare eshte besimi kur nje ateist NUK beson? Kjo eshte tamam si te pyesesh nje vegjetarian se cfare shije ka rostoja me mish qengji.
Nėnforumi ėshtė i duhuri! Qėllimi i temės, ėshtė tė pėrcillet moslogjika e besimit nė njė qėnie mbi ne, tė mblidhen argumentė, fakte, mendime kundėr besimit nė Zot. Kundėr ekzistencės sė Zotit nuk mund tė mblidhen fakte, as pro ekzistencės sė tij.
Unė e ndėrtova temėn nė njė pyetje, sepse mendoj se ėshtė e rėndėsishme tė njohim e tė gjejmė arsye racionale qė na shtyjnė drejt besimit apo drejt mosbesimit.

Kini parasysh se po hyni nė kėndin e ATEIZMIT! Pėrrallat fetare dikutojini ke Besimtarėt vs Ateistėt.
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2011, 14:47   #49
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Siē e thashė, nuk mund tė postulohet asgjė kundėr ekzistencės sė Zotit. Dihet se Zoti ishte shpikje e tė parėve tanė, sepse ishin tė paaftė tė shpjegonin fenomenet natyrore.
Ajo qė mund tė pėrpiqemi tė bėjmė, ėshtė tė arsyetojmė sa bazė logjike ka besimi.

Po e filloj me argumentin kryesor qė pėrdorin teistėt pėr Ekzistencėn e Zotit.

1. Ekzistenca e universit.

Pėrderisa ekziston universi, do tė thotė qė ka njė krijues tė saj, pėrderisa sipas shkencės ēdo ndodhi e ka njė shkak. Dmth dhe krijimi duhet ta ketė njė shkak dhe ky shkak ėshtė Zoti!

Kundėpėrgjigja ėshtė shumė e logjikshme. E pėrse duhet tė ketė unversi njė fillim e njė mbarim? Pėrse mos tė jetė njė rrjedhojė e pambarimtė nė vend qė tė jetė rezultat i shkak-pasojave? Fundja psh edhe nr. natyrorė janė tė pambarimtė...

Por kėtu kemi shumė vetė qė thonė, qė Universi e ka pasur njė fillim: Pėrplasjen e madhe. Me sa jam unė nė djeni, kjo ėshtė veē njė TEORI, e pavėrtetuar akoma dhe objekt studimi i shumė fizikantėve. Tė kujtojmė kėtu, se CERN pikėrisht po pėrpiqet tė gjejė pėrgjigjen e pyetjes: 'Nga u krijua universi?'
Atė qė shkecėtarėt thonė me siguri sot ėshtė fakti se: Pėrpra pėrplasjes nuk ka ekzistuar materia dhe asnjė formė e energjisė sė mėpasshme. Nė kėtė mes, Hipoteza e tė Plotfuqishmit pėr tė sqaruar Big Ban-in e as pėr tė sqaruar lindjen e jetės nė tokė ėshtė jologjike. Pse? Sepse nuk ėshtė logjike tė mendohet si mund tė krijojė njė 'qėnie shpirtėrore' materien nga hiēi? Pėr mė tepėr, si mundet kjo qėnie terėsisht shpirtėrore dhe e paformė tė modelojė materien e krijuar prej saj pa pėrdorur mė parė trupin e saj material, qė nė fakt Zotit i mungon sipas pėrkufizimit?

Unė nuk njoh ndonjė pėrgjigje kundrejt kėsaj pyetjes. E vetmja qėnie qė mund tė krijojė/sajojė diēka pėrmes shpirtėrores sė tyre janė njerėzit!

Njė shkencėtar shumė inteligjent mund tė jetė nė gjėndje tė shpikė njė telekomandė TV , qė nuk ėshtė mė e madhe sa njė orė dore. Por asnjė shkencėtar akoma mė inteligjent mund tė jetė nė gjėndje ndonjėherė tė shpikė njė pajisje tė tillė pa pėrdorur:
1. tė paktėn njė material bazė, dmth njė materie tė ēfarėdoshme, dmth materie qė ai nuk e krijioi vetė me ndihmėn e spiritualitetit tė tij, por materie qė ai e gjen tė gatshme

dhe 2. asnjė shkencėtar, sado inteligjent tė jetė, nuk mund tė shpikė diēka vetėm pėrmes shpirtit tė tij, pa pėrdorur ndonjė pjesė tė trupit tė tij.
Me fjalė tė tjera, ēdo qėnie njerėzore, qė do tė formėsojė nė ndonjė farė mėnyre materie, nuk mund ta bėjė kurrė kėtė, pa pėrdorur mė pa materie tė gatshme dhe pa pėrdorur materien e trupit tė tij- sytė, duart, muskujt etj.
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2011, 17:10   #50
Dr.Qendro
Ateist
 
Avatari i Dr.Qendro
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dr.Qendro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Me cfar te drejte ti shoqe i fshin postimet secili ka te drejt te jep mendimin e vet mund te fshish ato postime qe kan ofendim (sharje) ...tjerat nuk ke te drejt se keshtu po ja humb vleren forumit ka shkon je duke fshi tema ...tema e lire te duket kot tema per diskutimin te duket kot aman moj shoqe lere te lir antaret te japin mendimin e tyre se nuk jemi te gjithe te zgjuar secili do meson nga nje fjal...
....kte si ta kuptoj une ..? si pas teje duhet te fshihet apo ne kosh duhet te shkon ...Nese je atesite Ok! po mos ofendo te tjeret ...KLM
Kur je regjistruar ne kete forum pranove qe postimet spam te fshihen nga moderatoret edhe pranove edhe rregulla te tjera te ketij forumi, prandaj mos bej spam edhe askush nuk ti fshin postimet.

Edhe dicka, cdo pretendim i pa vertetuar eshte perralle, askush nuk po fyen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Chanel Shiko postimin
Siē e thashė, nuk mund tė postulohet asgjė kundėr ekzistencės sė Zotit. Dihet se Zoti ishte shpikje e tė parėve tanė, sepse ishin tė paaftė tė shpjegonin fenomenet natyrore.
Ajo qė mund tė pėrpiqemi tė bėjmė, ėshtė tė arsyetojmė sa bazė logjike ka besimi.

Po e filloj me argumentin kryesor qė pėrdorin teistėt pėr Ekzistencėn e Zotit.

1. Ekzistenca e universit.

Pėrderisa ekziston universi, do tė thotė qė ka njė krijues tė saj, pėrderisa sipas shkencės ēdo ndodhi e ka njė shkak. Dmth dhe krijimi duhet ta ketė njė shkak dhe ky shkak ėshtė Zoti!

Kundėpėrgjigja ėshtė shumė e logjikshme. E pėrse duhet tė ketė unversi njė fillim e njė mbarim? Pėrse mos tė jetė njė rrjedhojė e pambarimtė nė vend qė tė jetė rezultat i shkak-pasojave? Fundja psh edhe nr. natyrorė janė tė pambarimtė...

Por kėtu kemi shumė vetė qė thonė, qė Universi e ka pasur njė fillim: Pėrplasjen e madhe. Me sa jam unė nė djeni, kjo ėshtė veē njė TEORI, e pavėrtetuar akoma dhe objekt studimi i shumė fizikantėve. Tė kujtojmė kėtu, se CERN pikėrisht po pėrpiqet tė gjejė pėrgjigjen e pyetjes: 'Nga u krijua universi?'
Atė qė shkecėtarėt thonė me siguri sot ėshtė fakti se: Pėrpra pėrplasjes nuk ka ekzistuar materia dhe asnjė formė e energjisė sė mėpasshme. Nė kėtė mes, Hipoteza e tė Plotfuqishmit pėr tė sqaruar Big Ban-in e as pėr tė sqaruar lindjen e jetės nė tokė ėshtė jologjike. Pse? Sepse nuk ėshtė logjike tė mendohet si mund tė krijojė njė 'qėnie shpirtėrore' materien nga hiēi? Pėr mė tepėr, si mundet kjo qėnie terėsisht shpirtėrore dhe e paformė tė modelojė materien e krijuar prej saj pa pėrdorur mė parė trupin e saj material, qė nė fakt Zotit i mungon sipas pėrkufizimit?

Unė nuk njoh ndonjė pėrgjigje kundrejt kėsaj pyetjes. E vetmja qėnie qė mund tė krijojė/sajojė diēka pėrmes shpirtėrores sė tyre janė njerėzit!

Njė shkencėtar shumė inteligjent mund tė jetė nė gjėndje tė shpikė njė telekomandė TV , qė nuk ėshtė mė e madhe sa njė orė dore. Por asnjė shkencėtar akoma mė inteligjent mund tė jetė nė gjėndje ndonjėherė tė shpikė njė pajisje tė tillė pa pėrdorur:
1. tė paktėn njė material bazė, dmth njė materie tė ēfarėdoshme, dmth materie qė ai nuk e krijioi vetė me ndihmėn e spiritualitetit tė tij, por materie qė ai e gjen tė gatshme

dhe 2. asnjė shkencėtar, sado inteligjent tė jetė, nuk mund tė shpikė diēka vetėm pėrmes shpirtit tė tij, pa pėrdorur ndonjė pjesė tė trupit tė tij.
Me fjalė tė tjera, ēdo qėnie njerėzore, qė do tė formėsojė nė ndonjė farė mėnyre materie, nuk mund ta bėjė kurrė kėtė, pa pėrdorur mė pa materie tė gatshme dhe pa pėrdorur materien e trupit tė tij- sytė, duart, muskujt etj.
1-Pra sic e kam treguar edhe tek videoja e te madhit Karl Sagan, nese ti mendon se universi eshte shume i komplikuar per te ekzistuar kazualisht, si ka mundesi qe i shton nje krijues universit, qe eshte dicka edhe me e komplikuar?!

2-Nuk ekzistojne shpirtrat.
__________________
Ateist do tė thotė i pa fe!
Dr.Qendro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2011, 17:20   #51
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Vetmia e qėnies njerėzore nė universin e madh.

Ajo qė shpesh kam pyetur veten ėshtė: Nqs Zoti krijoj universin, nuk e vrau pak mendjen, se njerėzit, tė cilėt i krijoj nė kėtė universin e pambarimtė, i la tė vetėm nė tokėn e vogėl? Ēfarė pėrfiton njė familje e madhe, nqs jeton nė njė kėshtjellė gjigande e tė bukur dhe i lejohet tė pėrdorė vetėm dy dhoma tė saj, pėr mė tepėr kur kėto dy tė fundit janė tė 'keqmobiluara'?

Pėr mė tepėr, pse u vonua kaq shumė (miliona vjet pas shpėrthimit tė madh) nė krijimin e njeriut?

3. Jopėrsosmėria e Tokės

Kėtu erdha edhe te pika ime kresore kundėr teistėve. Ju kujtoj se: Zoti nuk ėshtė vetėm krijuesi i universit, por si Krijuesi i gjithėsisė, qė karakterizohet nga diversiteti mė i lartė i llojeve. Pra kemi Zotin e Plotfuqishėm dhe Mirėbėrės. Tani ke plotėfuqia s'ka asnjė dyshim, sepse Zoti krijoj Gjithėsinė nga Asgjėja! Por si duket me Mirėsinė e tij? Nqs e shohim tokėn sot syhapur, si mund tė besojmė qė ėshtė vepra e njė Zoti? Pse lejon Zoti tė bėhen luftėra( ato islamike bėhen madje nė emėr tė tij), tė vdesin njerėz urie, nga sėmundjet, tė vdesin nga katastrofat natyrore? Si mundet qė toka, vepėr e Krijuesit tė jetė njė vend vuatjesh tė mėdha?

Sa njerėz vdiqėn sė fundmi nga tėrmeti nė Haiti? Sa fėmijė vdesin ēdo vit nė tokė nga uria? Shiheni botėn tuaj e mė thoni, nqs do kishit mundėsi, nė do e ndryshonit? Unė do e ndryshoja! Nuk do e duroja dot tė shihja kaq shumė jetė tė vuanin! Po unė, e as ju nuk jemi Zoti.

4. Absurditeti i Zotėrve tė ndryshėm

Nqs ka vetėm njė Zot tė vetėm, si ėshtė e mundur qė ai shfaqet nė forma tė ndryshme dhe ēdo herė cakton rregulla tė tjera? Sipas myslimanėve, ēdo jobesimtar do tė shkojė nė ferr. E kėtė e ka thėnė Allahu i tyre. A nuk ishte ky ai qė tha 'Izraeli ėshtė populli i zjedhur'? A nuk ishte ky qė dėrgoi birin e tij tė vetėm dhe e sakrifikoi pėr mėkatet e njerėzimit? Nqs Bibla ėshtė fjala e tij( mė parė ishte Taanachu) pse na u desh ti zbriste Kuranin nga qielli njė analfabeti, tė ēonte nė djall tė krishterėt dhe tė preferonte muslimanėt? Kėtij Zoti tė pagabueshėm , pse i duhej tė rishikonte Fjalėn e tij e tė kthente papritur rregullat duke shpikur tė reja nė Kuran?

Nqs ka vetėm njė Zot, pėrse ka kaq shumė Fe? Te cila duhet tė besohet, qė tė arrihet ai shpėtimi i shumėpremtuar? Sigurisht se, secila fe thotė: 'Unė jam e vėrteta'
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2011, 17:32   #52
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Me cfar te drejte ti shoqe i fshin postimet secili ka te drejt te jep mendimin e vet mund te fshish ato postime qe kan ofendim (sharje) ...tjerat nuk ke te drejt se keshtu po ja humb vleren forumit ka shkon je duke fshi tema ...tema e lire te duket kot tema per diskutimin te duket kot aman moj shoqe lere te lir antaret te japin mendimin e tyre se nuk jemi te gjithe te zgjuar secili do meson nga nje fjal...
....kte si ta kuptoj une ..? si pas teje duhet te fshihet apo ne kosh duhet te shkon ...Nese je atesite Ok! po mos ofendo te tjeret ...KLM
Me tė drejtėn se janė jashtė teme. Shih edhe njė herė rregulloren e cituar mė poshtė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INFINITY Shiko postimin
Ke shume te drejte prandaj arrite deri ne berjen e nje postimi te tille:Nqs ti po kerkon perkufizime, keputi nje kerkim ne google ose hap ca libra dhe i ke me shumice. Besimi ose mosbesimi eshte ceshtje personale dhe cdo njeri ka nje arsye per kete. Ku e gjen ti te drejten qe te ofendosh gjithe besimtaret qe kane marre pjese ne kete teme thjesht nga fakti se ti nuk beson? Sic e thashe dhe ne nje postim tjeter, nqs kete teme e hape per t'i mbajtur ison njeri-tjetrit ju ateistet, atehere kete e beje te qarte qe ne hapjen e temes.
Mirė se na u rikthyet sė pari

Sė dyti, unė nuk kėrkova pėrkufizime, por mendime E ke tė qartė ndryshimin? Google nuk gjeneron mendime
(Pika A dhe Pika C, nėnpika 3, 4 e rregullores)

Do tė mė pėlqente tė dija ku e pe ofendimin ti kėtu? Nė cilin shkrim timin? Pėrkundrazi, mėnyra jote e tė drejtuarit, ėshtė krejtėsisht arrogante dhe mosrespektuese. Natyrshėm mė lind pytja: njihemi gjė?

Sė treti dhe mbyllet kėtu: Nqs ke gjė nė lidhje me temėn, je i/e ftuar tė shprehni mendimin tėnd tė vyer, nqs jo, forumi tė ofron mundėsi tė tjera pėr ta shprehur atė.

Pėr rifreskim:

Citim:
Rregulla pėr pjesėmarrjen dhe pėrmbajtjen!
Pėr mbarėvajtjen e diskutimeve ju lutem lexoni rregolloren

A)- Fshihen ose lėvizen pa paralajmėrim, pavarėsisht nga synimi:

1)- Cėshtjet me tematikė qė nuk i pėrket kėtij nėnforumi (Jashtė tematike)
2)- Shkrimet qė s'kanė tė bėjnė fare me temėn qė diskutohet,
3)- Shkrimet qė propagandojnė fenė (Propagandė)

4)- Shkrimet qė sulmojnė personin e shkruesit (Etikė)

5)- Shkrimet qė pėrsėriten
6)- Shkrimet qė shkruhen nė gjuhė tė huaj


B)- Redaktohen shkrimet qė:

1)- Pėrdorin pa kriter gėrma tė trasha, kapitale, tė pjerrėta, etj.

C)- Pjesėmarrėsit priten qė:

1)- Tė pėrdorin arsyetim, d.m.th. tė argumentojnė pozicionin e tyre,
2)- Tė mos merren me personin , por me mendimet e tij,
3)- Bashkė me citime qė sjellin nga tė tretė, tė shprehin dhe mendimin e tyre nė lidhje me kėto,
4)- Tė mos sjellin njė artikull tė tėrė nga rrjeti duke rėnduar temėn dhe duke e bere te pa lexushmeD)- Tematika e nėnforumit

Nė njė mjedis virtual ku diskutohet kundra fese, ėshtė e kuptueshme qė mbetet tė diskutohet per ata qe nuk e kan hasur kurrė besimin nė zot ose tek fete
Teorikisht pritet qė pjesėmarrėsit ta kenė lexuar para se tė shkruajnė, fetarėt kanė pak problem pėrqendrimi kėshtu qė do duhet t'i duroni deri diku ndėrhyrjet e tyre qė shkelin rregulloren.
Qartė?
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2011, 12:49   #53
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Pashe diku me lart qe u permend shprehja "termi 'perralle fetare' eshte ofendim".

Jam shume kurioz te di...
Cfare do e quanit historine e Gilgameshit?
Cfare do e quanit historine e Herkulit/Herakliut?
Cfare do e quanit historine e Isis dhe Osiris?
Cfare do e quanit historine e John Frum ?
Cfare do e quanit historine e Minotaurit?
Cfare do e quanit historine e Odin ?
Cfare do e quanit historine e Adamit?

Pyetjet e tjera lidhur me kete do te vijojne me pas.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 21:48   #54
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Eshte perfektesioni qe pretendon,jashte ēdo llogjike,te japi qartesin ne te verteten.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 22:03   #55
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Eshte perfektesioni qe pretendon,jashte ēdo llogjike,te japi qartesin ne te verteten.
serafim.besimi asht ti besosh partis,e partia te fut ne burg,
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 22:16   #56
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga trestenik Shiko postimin
serafim.besimi asht ti besosh partis,e partia te fut ne burg,
hahaaaaaaaaaa....Eshte besim me te futme,po prap besim eshte.
Pastaj te partia.. o beson e je besimtar,ose nuk beson e je ateist...(para burgut je besimtar,mbas burgut je ateist).
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2011, 22:19   #57
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė 'Besimi'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
hahaaaaaaaaaa....Eshte besim me te futme,po prap besim eshte.
Pastaj te partia.. o beson e je besimtar,ose nuk beson e je ateist...(para burgut je besimtar,mbas burgut je ateist).
shum mir e ke spjegu serafim.ha ha
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur