Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-04-2011, 03:06   #1
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Ateisti lider publikon Biblen laikePyetja lindi heret ne karrieren e akademikut britanik A.C. Grayling: "Po sikur ata perpiluesit e hershem qe krijuan biblat, tekstet fetare te grumbulluara qe u perkthyen, edituan, pershtaten dhe u publikuan ne mase, te ishin fokusuar me mire ne grumbullimin e mesimeve jo-fetare te mendimtareve me te medhenj te civilizimit?"

Po sikur libri te i cili jane drejtuar biliona njerez per drejtim etik te mos ishte i lidhur me urdherat nga Zoti ose ndonje tradite e vecante por ne fakt te perfshinte shkrimet e Aristotelit, reflektimet e Confucius, poezite e Baudelaire? Si do te dukej ai liber dhe cfare do te thoshte apo nenkuptonte?

Dekada mbasi ai filloi te bente pyetje te tilla, ajo qe Grayling quan "puna e jetes" gjendet tashme ne raftet e librave. "Libri i Mire: Bibla Humaniste" e nen-titulluar "Nje Bibel Laike" ne Britani, u publikua kete muaj. Grayling e hartoi ate duke perdorur mbi 1000 tekste qe perfaqesojne disa qindra autore, koleksione dhe tradita.

Bibla do te kishte qene "nje liber shume i ndryshem dhe mund te kishte prodhuar nje histori shume te ndryshme per njerezimin" po te ishte mbeshtetur ne punen e filozofeve dhe shkrimtareve se sa te profeteve dhe apostujve", -tha Grayling, nje filozof dhe profesor te Birkbeck College i Universitetit te Londres, i cili eshte nje ateist.

Per me teper:

http://religion.blogs.cnn.com/2011/0...secular-bible/
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 09:01   #2
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Pjese e shkeputur nga libri.

Ateistet jane akuzuar qe nuk bejne gje tjeter vecse demtojne vetveten duke adoptuar nje ton militant ne idete e tyre, aq sa te largojne pasuesit potenciale, dhe ne kete menyre fortifikojne lobingun fetar. E pyeta autorin e librit, Greyling, nese eshte i mendimit qe ka vertetesi ne kete akuze. Me degjoi deri ne fund i qete dhe me miresjellje dhe ne fund e hodhi poshte duke tundur koken.

"Ne rradhe te pare, keto akuza per militantizem dhe fondamentalizem vijne sigurisht nga opozita, teistet. Une di te them qe kur ata i kishin ne dore frenat e kontrollit, nuk bene gje tjeter pervecse na dogjen ne turra drush. Kurse tashti, e vetmja gje qe ne bejme eshte qe flasim, shprehim lirshem, hapur dhe ne menyre te drejtperdrejte mendimet tona, dhe kjo gje atyre nuk ju pelqen." Qesh dhe vazhdon: "Keshtu pra, ne dime te flasim ne menyre direkte dhe pa dorashka, kane ikur kohet e respektit te pretenduar, tashme nuk eshte e mundur te fshihen pas perdes qesharake 'Une kam besim keshtu qe nuk duhet te me ofendosh'. Atyre s'ju pelqen biseda pa dorashka. Por ne nuk i djegim ne turra drush. Asnjehere nuk duhet ta harrojne qe kur i kishim vendet te nderruara ceshtja ishte shume me serioze."

"Dhe pervec kesaj, imagjinoje pak," shton duke mbajtur te qeshuren, "si mund te jesh nje ateist militant? Si mund te jesh nje militant jo-koleksionist pullash? Sepse ketu reduktohet kjo gje. Ti thjesht nuk koleksionon pulla. Keshtu qe sa eshte e mundur qe te jesh nje jo-mbledhes pullash fondamentalist? Eshte njesoj sikur te flesh me egersi. Thjesht eshte gabim."
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 00:19   #3
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

gurax,

Cfare pershtypje te la ky liber (nqs e ke lexuar kuptohet)? A ja vlen?
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 08:25   #4
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Jam ende ne fillim te librit, dhe te them te drejten jam duke ecur pak ngadale me leximin sepse e kam format .pdf elektronik dhe nje gje e tille per mua eshte e bezdisshme. Ajo qe kam dhene ketu pak me lart eshte pjese e parathenies.

Megjithate me lejo pak kohe sa te kem lexuar me teper sesa fillimin qe te mund te them dicka te sakte per kete.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 09:59   #5
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Eshte e vertet qe me pakes filozofi, njeriu behet ateist. Por me nje filozofi me te fell, njeriu gjithsesi do kthehej ne Fe.
Sot kemi militant ateist, qe me ēdo kusht revendikojn te drejten e mos-te besuarit saqe, paskan krijuar edhe biblen e tyre. Pra qenka formalizuar feja me e re, ateizmi. Njerez qe besojn se nuk besojn dhe qe flasin n'emer te shkences duke mos qen fare te lidhur me ta.

Cfar te ju them me shum, "URIME".
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 10:51   #6
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

E para (dhe qe flet shume per botekuptimin tend) e drejta per te cilen ti flet eshte e drejta per te besuar ne dicka. Nuk ka nje "te drejte per te mos besuar". Lexo dhe nje here shkrimin #2 ketu me lart se ku e ka cuar njerezimin mendesia e llojit qe po demonstron bindshem ketu.

E dyta... emri i librit eshte "Libri i mire: Nje bibel Humaniste". Mos i quaj gjerat me emra te tjere se nuk eshte e ndershme per ty qe ne te njejten kohe qe predikon sa te ndershem te meson Zoti qe te jesh ne jeten tende, genjen sy per sy dhe shtremberon ne cast ate qe te thone. Kete e ke te faktuar ketu siper, si ne ate qe ke shkruar ashtu dhe ne perfundimin qe ke nxjerre si rrjedhim. E kombinuar me observimin e pare, nuk cuditem qe njerez si ti jane ne gjendje ta quajne ateizmin fe.

"Libri i mire" eshte nje liber filozofik, i shkruar nga dikush qe edhe po te jete skizofren nuk pretendon ta mbuloje skizofrenine e tij me pretendimin se ato qe po thote jane fjalet qe i ka thene Zoti gjate bisedave pas buke. Eshte nje njeri qe ka mbledhur shkrime dhe urtesi nga tere historia e njerezimit: Konfuci, Aristoteli, Lukreci, Baudelaire, Spinoza, e nje pafundesi njerezish te cilet kane demonstruar qe ato qe kane thene ne plan te pare kane patur nje deshire dhe nje shtyse per humanizem, per miresi ndaj qenies njerezore, qe filozofine e tyre e kane bazuar me fokus kryesor shoqerine njerezore dhe funksionimin sa me te rrjedhshem dhe harmonioz te saj. Nuk eshte se e kane vrare shume mendjen per Zotin ne kete mes, madje nuk do te cuditesha nese ne momente te ndryshme do e sillnin ne skene apo do e referonin. Ajo qe ti duhet te kuptosh, eshte se ne kete liber flitet pikerisht per shoqerine njerezore dhe se si kjo gje mund te arrihet dhe eshte arritur midis njerezve nga njerezit. Ke frike se kjo gje ne menyre te natyrshme e nxjerr zOTIN tend jashte loje? Pune e madhe! Fokusoju ke miresia ne vetvete, mbushi mendjen vetes qe ajo qe eshte e rendesishme eshte njerezit dhe harmonia midis tyre dhe vetem atehere do te fillosh te kuptosh se per cfare shkruhet ne kete liber.

Faleminderit per urimet. I pranoj me shume kenaqesi.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 23:53   #7
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Eshte e vertet qe me pakes filozofi, njeriu behet ateist. Por me nje filozofi me te fell, njeriu gjithsesi do kthehej ne Fe.
Sot kemi militant ateist, qe me ēdo kusht revendikojn te drejten e mos-te besuarit saqe, paskan krijuar edhe biblen e tyre. Pra qenka formalizuar feja me e re, ateizmi. Njerez qe besojn se nuk besojn dhe qe flasin n'emer te shkences duke mos qen fare te lidhur me ta.

Cfar te ju them me shum, "URIME".
Iliriano, e ke lexuar kete liber?

Po ashtu cfare mendon per titullin e librit? Po sikur te ishte "Ku'urani humanist"?
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2011, 12:30   #8
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Iliriano, e ke lexuar kete liber?

Po ashtu cfare mendon per titullin e librit? Po sikur te ishte "Ku'urani humanist"?
Mendoi qe do te ishte nje tentim per t'ia ulur vleren.
Librin se kam lexuar, por jam i sigurt qe mbi 90% te thenjeve qe gjinden aty, i kam lexuar. Problemi eshte qe ato s'kan te bejn me fe, por me njerez te feve te ndryshme qe ateistet mundohen t'ia dedikojn Ateizmit. Absurditet ! Budallek, se keshtu nuk ushqehet shpirti… e as qe provohet egzistenca e kesaj bote ! Ka njerez qe mendojn sipas nje filozofie qe mbrojn me ekstremizem, e ke te tjer qe i kundershtojn duke mos e ditur ne ate kohe, qe do te permblidhen ne nje liber "fetar" per besimtaret e mos-besimit. Komercializem hesapi,
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2011, 14:44   #9
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Mendoi qe do te ishte nje tentim per t'ia ulur vleren.
Librin se kam lexuar, por jam i sigurt qe mbi 90% te thenjeve qe gjinden aty, i kam lexuar. Problemi eshte qe ato s'kan te bejn me fe, por me njerez te feve te ndryshme qe ateistet mundohen t'ia dedikojn Ateizmit. Absurditet ! Budallek, se keshtu nuk ushqehet shpirti… e as qe provohet egzistenca e kesaj bote ! Ka njerez qe mendojn sipas nje filozofie qe mbrojn me ekstremizem, e ke te tjer qe i kundershtojn duke mos e ditur ne ate kohe, qe do te permblidhen ne nje liber "fetar" per besimtaret e mos-besimit. Komercializem hesapi,
Arsyeja qe te pyeta nese e ke lexuar kete liber ishte pikerisht per keto konkluzione te cilat ti shpreh me shume kembengulje dhe vazhdon ta besh kete, pa e ditur fare se cfare ka brenda kopertinave te atij libri. Me lart fole per militant ateist kur ne fakt militant quhen ata qe i besojne verberisht dickaje apo dikujt. Ndryshimi midis besimtareve dhe ateisteve eshte se ateistet jane gjithmone ne kerkim te pergjigjeve kur ju e jepni pergjigjen pa bere as pyetjen se eshte Zoti ai. Ateistet kerkojne, lexojne, vertetojne dhe nqs nuk jane te bindur kerkojne perseri. Besimtaret nuk pranojne ta bejne kete dhe kjo eshte puna juaj megjithate do te keshilloja qe perpara se te na tregosh permbajtjen e nje libri dhe mesazhin qe percjell, lexoje me pare ate.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2011, 14:52   #10
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Lexova review-t per kete liber dhe duket shume interesant. Perpara se ta porosis ne Amazon.com, ka ndonjeri/a ndonje link per kete liber qe nuk e ka problem ta ndaj me te tjeret?

Faleminderit!
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2011, 15:01   #11
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Arsyeja qe te pyeta nese e ke lexuar kete liber ishte pikerisht per keto konkluzione te cilat ti shpreh me shume kembengulje dhe vazhdon ta besh kete, pa e ditur fare se cfare ka brenda kopertinave te atij libri. Me lart fole per militant ateist kur ne fakt militant quhen ata qe i besojne verberisht dickaje apo dikujt. Ndryshimi midis besimtareve dhe ateisteve eshte se ateistet jane gjithmone ne kerkim te pergjigjeve kur ju e jepni pergjigjen pa bere as pyetjen se eshte Zoti ai. Ateistet kerkojne, lexojne, vertetojne dhe nqs nuk jane te bindur kerkojne perseri. Besimtaret nuk pranojne ta bejne kete dhe kjo eshte puna juaj megjithate do te keshilloja qe perpara se te na tregosh permbajtjen e nje libri dhe mesazhin qe percjell, lexoje me pare ate.
Pra ju me paragjykoni. Me keq se kaq, me thuani qe un besoi verberisht Zotin. Kurse ne as qe njihemi. Kjo qe po ta them eshte nje konstatim, e jo nje paragjykim ! Gjitheēfar del e vertet nga librat fetare, ju e quani si genjeshter, besimtaret jo gjithe qfar del nga shkenca e quajn genjeshter., ky eshte dallimi, qe ju keni problem perceptimi, botkuptimi, per mua jeni njerez te ē'orientuar, ju mungon pikerisht "shkenca" e te kuptuarit. Ne ju themi paqe, ju na thuani luft, ne ju themi drit, ju e kuptoni si terr. E sheh dallimin mes nje besimtari dhe nje ateisti ? Besimtari perdor logjiken, ateisti perdor intuiten, paragjykimin.
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2011, 15:08   #12
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Pra ju me paragjykoni. Me keq se kaq, me thuani qe un besoi verberisht Zotin. Kurse ne as qe njihemi. Kjo qe po ta them eshte nje konstatim, e jo nje paragjykim ! Gjitheēfar del e vertet nga librat fetare, ju e quani si genjeshter, besimtaret jo gjithe qfar del nga shkenca e quajn genjeshter., ky eshte dallimi, qe ju keni problem perceptimi, botkuptimi, per mua jeni njerez te ē'orientuar, ju mungon pikerisht "shkenca" e te kuptuarit. Ne ju themi paqe, ju na thuani luft, ne ju themi drit, ju e kuptoni si terr. E sheh dallimin mes nje besimtari dhe nje ateisti ? Besimtari perdor logjiken, ateisti perdor intuiten, paragjykimin.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther
Me lart fole per militant ateist kur ne fakt militant quhen ata qe i besojne verberisht dickaje apo dikujt.
Nqs ti e pranon qe ti beson verberisht dicka apo dike, atehere ti quhesh militant, gje qe ti sapo e vertetove ne postimin me lart. Pergjigja ime kishte te bente me definicionin e fjales MILITANT dhe nuk paragjykoi askend, prandaj duke perdorur llogjiken mqs e vike kaq shume ne pune, provoje ta lexosh dhe njehere postimin tim dhe shiko se mos del ndryshe heren e dyte. Sa per ate konstatimin, lexoje njehere librin dhe pastaj urdhero ta diskutojme se ku eshte genjeshter. Deri atehere qofsh mire.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2011, 22:49   #13
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Po ateistet besojn verberisht qe nuk egziston kurfar krijuesi, e kjo duke u nisur nga intuita e tyre. Saqe, tashme e kan edhe librin e tyre "biblen humaniste".
Un vetem shpreha mendimin tim, nuk erdha t'ua ndryshoj mendimin. Por mos pohoni qe s'jeni besimtar te mos-besimit, sepse kjo eshte loje fjalesh qe ne te vertet, e genjeni vetem veten tuaj. Me mir per nje ateist do te ishte sikur te thoje : Un nuk mirrem me fe, s'me intereson. Se sa te mundohet e te gjen kundershtime ndaj Zotit.

Respektet e mia i/e nderuar.
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2011, 01:18   #14
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Po ateistet besojn verberisht qe nuk egziston kurfar krijuesi, e kjo duke u nisur nga intuita e tyre. Saqe, tashme e kan edhe librin e tyre "biblen humaniste".
Un vetem shpreha mendimin tim, nuk erdha t'ua ndryshoj mendimin. Por mos pohoni qe s'jeni besimtar te mos-besimit, sepse kjo eshte loje fjalesh qe ne te vertet, e genjeni vetem veten tuaj. Me mir per nje ateist do te ishte sikur te thoje : Un nuk mirrem me fe, s'me intereson. Se sa te mundohet e te gjen kundershtime ndaj Zotit.

Respektet e mia i/e nderuar.
Une ne fakt nuk i besoj askujt dhe asgjeje verberisht. Megjithate jam dakort me ty qe mund te them qe as nuk me intereson feja. Per sa i perket kundershtimeve ndaj Zotit, une si ateiste jam e hapur te lexoje dhe diskutoje mbi Zotin ne te cilin/en ti beson dhe ta kundershtoje ate nqs me duket me vend. Ti si besimtar nuk e ben kete gje. Ti vazhdon akoma te shkruash qe ky liber eshte nje bibel per ateistet kur me cfare kam lexuar deri tani, ky liber gjithcka mund te jete por vec bibel (ne kontekstin e bibles qe njohim deri sot) nuk eshte. Gjithsesi ti nuk je i hapur (me c'kam kuptuar ne postimet e tua) te lexosh nje liber te tille, por ndihesh me mire duke i besuar vetem nje libri (verberisht) dhe duke quajtur militant ateist te tjeret te cilet nuk e bejne kete gje.

Kalofsh mire!
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2011, 01:36   #15
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Lexova review-t per kete liber dhe duket shume interesant. Perpara se ta porosis ne Amazon.com, ka ndonjeri/a ndonje link per kete liber qe nuk e ka problem ta ndaj me te tjeret?

Faleminderit!
Une u mundova por sgjeta... Perfundimi, e porosita tek Amazon.com per 21.00$ Ishte me oferte deri neser -40% Kurseva 14.00$ IoI
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2011, 07:49   #16
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Pra ju me paragjykoni. Me keq se kaq, me thuani qe un besoi verberisht Zotin. Kurse ne as qe njihemi. Kjo qe po ta them eshte nje konstatim, e jo nje paragjykim ! Gjitheēfar del e vertet nga librat fetare, ju e quani si genjeshter, besimtaret jo gjithe qfar del nga shkenca e quajn genjeshter., ky eshte dallimi, qe ju keni problem perceptimi, botkuptimi, per mua jeni njerez te ē'orientuar, ju mungon pikerisht "shkenca" e te kuptuarit. Ne ju themi paqe, ju na thuani luft, ne ju themi drit, ju e kuptoni si terr. E sheh dallimin mes nje besimtari dhe nje ateisti ? Besimtari perdor logjiken, ateisti perdor intuiten, paragjykimin.
Eshte konstatim qe ti beson verberisht ne zot. Madje verberisht eshte pak te thuash, pasi ti nuk gjen rast te fillosh e te recitosh lloj lloj reshtash hyjnore. Ty (dhe disa te tjereve si ty) te jane treguar statistika, studime, te eshte demonstuar argumenti kundershtues, por perhere ti vetem thua "ku e dine ata, ata genjejne ja futin kot, keto gjera nuk jane te sakta, une nuk mundem ti pranoj keto, etj, etj" ose me fjale te tjera, ti *nuk mundesh* te prandosh dicka e cila nuk perkon me nje *bindje* tenden. Dhe bie deri ne nivele te tilla saqe flet per shkence dhe nuk e di cfare eshte shkenca, cfare *njerezit* kane quajtur shkence. Ti nuk bie dakord per definicione te cilat njerezit i kane caktuar pikerisht qe te merren vesh me njeri tjetrin dhe qe kur une te them dardha ti mos e kuptosh oksiure. Une pak me lart te kam demonstruar qe ti je nje mashtrues sy per sy, e ke ne postimet ketu pak me lart, ti shpik definicione sepse keshtu te intereson sipas bisedes ketu. Dhe jo vetem kaq, por ti vazhdon te thuash (duke u iluduar se po demonstron zgjuarsi) qe "ja ju ateistet keni biblen tuaj" duke je rithene kete gje Esther, me paturpesine me te madhe edhe pasi une te kam treguar qe ky eshte nje iluzion yti. Ti alegorine e interpreton mbrapsht dhe epitetin miqesor qe akademiket angleze i kane dhene librit duke e quajtur me dashamiresi nje bibel ateiste, ti e merr literale.. nderkohe qe mesimet e Librit te Perrallave i merr prape literale dhe kur te vine e te thone "o cuno hap syte se s'eshte krijuar bota ne 7 dite" ti thua "po po se eshte me kuptim alegorik".

Dhe na qenke ti i ndricuari, ti qe si femije pyet "(Babi babi) Nga e dime ne se ka ekzistuar Perandoria Romake?"

E ka thene mire nje shoku yt ketu ne forum: Mos e ca koken per ne dhe na ler ne injorance.

Une do te ta dija per faleminderit nese do te jesh ne gjendje ta besh kete gje.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2011, 08:34   #17
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Une ne fakt nuk i besoj askujt dhe asgjeje verberisht. Megjithate jam dakort me ty qe mund te them qe as nuk me intereson feja. Per sa i perket kundershtimeve ndaj Zotit, une si ateiste jam e hapur te lexoje dhe diskutoje mbi Zotin ne te cilin/en ti beson dhe ta kundershtoje ate nqs me duket me vend. Ti si besimtar nuk e ben kete gje. Ti vazhdon akoma te shkruash qe ky liber eshte nje bibel per ateistet kur me cfare kam lexuar deri tani, ky liber gjithcka mund te jete por vec bibel (ne kontekstin e bibles qe njohim deri sot) nuk eshte. Gjithsesi ti nuk je i hapur (me c'kam kuptuar ne postimet e tua) te lexosh nje liber te tille, por ndihesh me mire duke i besuar vetem nje libri (verberisht) dhe duke quajtur militant ateist te tjeret te cilet nuk e bejne kete gje.

Kalofsh mire!
Nuk kam frig ta lexoj kete liber qe ka per qellim, manipulimin e te krishtereve ne rend te par. Eshte perkeqardhje qe ateistet kontestojn urtesin e feve, dukeni sikur t'ishit te frustruar dhe ky frustrim ndjehet tek "nevoja" per nje liber te till qe kerkon ti krijon referencat e saja sikur per t'u siguruar qe jeni te "sigurt" per mosegzistencen e Zotit. te gjetur nje mbeshtetje morale tek te gjithe ata qe s'besojn. Eshte nje ure e re, nje komunitet i ri qe deshironi ta formoni. Vet egzistenca e kesaj rubrike ateiste, deshmon me se miri per kultin e Ateizmit.

Per mendimin tim, ka libra shume me interesante se ky liber per te lexuar. E konsideroi leximin e keti libri si nje humbje kohe.

Pershendetje.
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2011, 08:37   #18
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Eshte konstatim qe ti beson verberisht ne zot. Madje verberisht eshte pak te thuash, pasi ti nuk gjen rast te fillosh e te recitosh lloj lloj reshtash hyjnore. Ty (dhe disa te tjereve si ty) te jane treguar statistika, studime, te eshte demonstuar argumenti kundershtues, por perhere ti vetem thua "ku e dine ata, ata genjejne ja futin kot, keto gjera nuk jane te sakta, une nuk mundem ti pranoj keto, etj, etj" ose me fjale te tjera, ti *nuk mundesh* te prandosh dicka e cila nuk perkon me nje *bindje* tenden. Dhe bie deri ne nivele te tilla saqe flet per shkence dhe nuk e di cfare eshte shkenca, cfare *njerezit* kane quajtur shkence. Ti nuk bie dakord per definicione te cilat njerezit i kane caktuar pikerisht qe te merren vesh me njeri tjetrin dhe qe kur une te them dardha ti mos e kuptosh oksiure. Une pak me lart te kam demonstruar qe ti je nje mashtrues sy per sy, e ke ne postimet ketu pak me lart, ti shpik definicione sepse keshtu te intereson sipas bisedes ketu. Dhe jo vetem kaq, por ti vazhdon te thuash (duke u iluduar se po demonstron zgjuarsi) qe "ja ju ateistet keni biblen tuaj" duke je rithene kete gje Esther, me paturpesine me te madhe edhe pasi une te kam treguar qe ky eshte nje iluzion yti. Ti alegorine e interpreton mbrapsht dhe epitetin miqesor qe akademiket angleze i kane dhene librit duke e quajtur me dashamiresi nje bibel ateiste, ti e merr literale.. nderkohe qe mesimet e Librit te Perrallave i merr prape literale dhe kur te vine e te thone "o cuno hap syte se s'eshte krijuar bota ne 7 dite" ti thua "po po se eshte me kuptim alegorik".

Dhe na qenke ti i ndricuari, ti qe si femije pyet "(Babi babi) Nga e dime ne se ka ekzistuar Perandoria Romake?"

E ka thene mire nje shoku yt ketu ne forum: Mos e ca koken per ne dhe na ler ne injorance.

Une do te ta dija per faleminderit nese do te jesh ne gjendje ta besh kete gje.
Me gjithe qejf te isha pergjigjur. Por meqe kerkon qe te le te qet, ateher, qoft i respektuar vullneti yt.
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2011, 02:49   #19
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,812
Thanks: 3,173
Thanked 2,127 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iliriano Shiko postimin
Nuk kam frig ta lexoj kete liber qe ka per qellim, manipulimin e te krishtereve ne rend te par.
Si dole ne kete konkluzion kur nuk e ke lexuar kete liber?

Citim:
Eshte perkeqardhje qe ateistet kontestojn urtesin e feve, dukeni sikur t'ishit te frustruar dhe ky frustrim ndjehet tek "nevoja" per nje liber te till qe kerkon ti krijon referencat e saja sikur per t'u siguruar qe jeni te "sigurt" per mosegzistencen e Zotit. te gjetur nje mbeshtetje morale tek te gjithe ata qe s'besojn.
Si dole ne kete konkluzion kur nuk e ke lexuar kete liber?
FYI, ateistet e kane repertuarin e librave qe lexojne shume here me te madh se ti qe ke vetem nje.


Citim:
Eshte nje ure e re, nje komunitet i ri qe deshironi ta formoni.
Mos me thuaj qe ateistet po lindin tani!!! lol

Citim:
Vet egzistenca e kesaj rubrike ateiste, deshmon me se miri per kultin e Ateizmit.
Mos ndoshta dhe une si ateiste duhet te them te njejten gje per rubriken tende muslimane? Gjithsesi une nuk e bej pasi per mua ti je i lire te besosh ne ke dhe cfare te duash. Thjesht te kerkoj qe te mos e imponosh ate besim te une dhe nqs kerkon te debatosh, urdhero behe me fakte dhe jo me lojra fjalesh qe thjesht jane nje humbje kohe.

Citim:
Per mendimin tim, ka libra shume me interesante se ky liber per te lexuar. E konsideroi leximin e keti libri si nje humbje kohe.

Pershendetje.
Per te treten here, si dole ne kete konkluzion kur ti nuk e ke lexuar kete liber?!

******************************************
gurax, e mbarove librin se lexuari te pakten te diskutojme mbi librin se u lodhem duke bere postime qe s'kane te bejne fare me temen? lol

******************************************
@k/Plaku - Aq e ke dhe sot. lol
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2011, 07:43   #20
Iliriano
Krijesė ! …
 
Avatari i Iliriano
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 135
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Iliriano ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ateisti lider publikon Biblen laike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Si dole ne kete konkluzion kur nuk e ke lexuar kete liber?
Kollaj. Tregom ēfar beson, dhe te tregoj se ēfar je.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Si dole ne kete konkluzion kur nuk e ke lexuar kete liber?
FYI, ateistet e kane repertuarin e librave qe lexojne shume here me te madh se ti qe ke vetem nje.
Nuk jam i sigurt. Bile jam i bindur qe s'eshte aspak e vertet !
Thuaj ti qe fal fetareve te te gjitha feve, sot ateistet kan shkrim e lexim. Hic me shum ! Vetem kaq t'i jen falenderues.

Citim:
Mos me thuaj qe ateistet po lindin tani!!! lol
Edhe ateistet kan shpirt, ani spe nuk e shifni ate, por te gjithe njemend besoni : S'egziston shpirti, fet jan genjeshtra, profetet jan maskarenje, historit jan mite. Per bes, shum mir jeni akorduar deri ketu

Citim:
Mos ndoshta dhe une si ateiste duhet te them te njejten gje per rubriken tende muslimane? Gjithsesi une nuk e bej pasi per mua ti je i lire te besosh ne ke dhe cfare te duash. Thjesht te kerkoj qe te mos e imponosh ate besim te une dhe nqs kerkon te debatosh, urdhero behe me fakte dhe jo me lojra fjalesh qe thjesht jane nje humbje kohe.
Un e pranoi qe besimi im eshte nje komunitet. S'ka gje te keqe ketu, pretendoj ne egzistencen e Njė Zoti. Ku eshte problemi ? …ju jeni ata qe se pranoni as Zotin e as kultin tuaj
Tani shiqo vetem pakes se si i keni renditur keto rubrika apapap !!
Toleranca F., Ateizmi qe s'besojn fare, bektashizmi dega me e afert e ateizmit dhe vetem pas, keni renditur fet monoteiste. Dhe nuk ishte keshtu kur u antaresova ne forum.


Citim:
[FONT="Georgia"]Per te treten here, si dole ne kete konkluzion kur ti nuk e ke lexuar kete liber?!
E ke lexuar ti librin ? Urdhero e lexoje, dhe do te dalesh ne fjalet e mia. Kjo eshte rutina ateiste, ironia si besim pse jo, ironia perderoet edhe si arme ne momente te veshtira
Iliriano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur