Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-06-2011, 13:59   #1
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Ne kete teme do te doja te analizohej nen nje kendveshtrim historik, kulturor, demografik dhe pse jo edhe antropologjik, ecurine e besimeve fetare ne periudha te ndryshme te historise se njerezimit.

Meqe te tere jemi me familjare me fete abrahamike, qe jane dhe dominantet ne keto kohe qe jetojme, ato jane dhe cfare kam trajtuar ne kete shkrim hapes te temes.
Nje element qe bie ne sy menjehere eshte karakteristikat e perbashketa qe i lidhin keto fe me njera tjetren. Ne nje renditje kronologjike dhe e pare ne nje kontekst historik, eshte shume e thjeshte te verehet gradualiteti dhe lindja e feve te reja nga fe, apo dhe filozofi, pararendese.

Ja nje kronologji e shkurter ne reverse per fete abrahamike:

Bahai: Formuar ne shek.19. Nje fe qe qe predikon ne menyre strikte monoteizmin, dhe ne kete menyre hedh poshte Trinitetin klasik. Zoti flet me njerezit me ane te mesazhereve ku perfshihen Abrahami, Buda, Jezusi, Muhamedi, Bįbi dhe i fundit mesazher Bahį'ullahu. Rrenjet i ka ne Islamin versioni Shia ndonese infuzuar ne menyre te dukshme me tradita persiane.

Deshmitaret e Jehovait: formuar ne shek.19, nga nje grup studiuesish te Bibles te cilet kishin arritur ne perfundimin se Bibla klasike eshte nje keqinterpretim i mesimeve te zotit. Ne menyre specifike konsiderojne mashtrime dhe hedhin poshte pavdekesine e shpirtit, zjarrin ne Ferr, fatin e parashkruar, rimisherimin e Jezusit, trinitetin dhe djegien e Botes. Gjithashtu nuk i festojne pashket, krishtlindjet dhe ditelindjet pasi sipas tyre keto jane thjesht festa pagane te ripaketuara ne krishterim per te bindur jo kristianet te konvertohen.

Ahmadit: Nje degezim i Islamit, ne shek.19.

Protestantizmi: Formuar ne shek.16 si pjese e ndarjes kryesore te kristerimit ne 3 pjese. Ishte rrjedhoje e kundershtimit te nje pjese te madhe te krishteresh kundrejt praktikave te Katolicizmit te Romes, praktika agresive, punitive dhe abuzive. Ne protestantizem, Bibla eshte ajo qe ka rendesi dhe jo interpretimi qe mund ti beje nje fe e caktuar (ne kete rast nga Katolicizmi). Sidoqofte, brenda 100 vjeteve te pare te jetes, Protestantizmi u fragmentua edhe me tej pikerisht per arsye mospajtimi ne interpretimin e Bibles, dhe formoi Luteranet, Anabaptistet, Te Reformuarit, Kalvinistet (keta kane degezuar Presbiteranet)...

Bektashizmi: Formuar ne shek.13 gjate sundimit te perandorise Osmane. Eshte nje forme e islamizit Sufi por ka marre pjeset me te mira te Shia, Suni dhe Sufit (dervishet, por jo sipas asaj qe njihet sot si dervish, por nje variant i ndermjetem midis klerikeve Shia dhe Suni), te cilat jane lidhur se bashku ne formen e praktikave dhe ideve qe e dallojne nga variantet paraardhes. Ne perandorine Osmane ishte shume e preferuar nga shtresat e larta intelektuale dhe filloi te perhapej edhe ne popull per kete arsye, por u ne shek.19 u ndalua nga kreret Suni dhe Shia sepse ishte korruptuese per mesimet e pastra sipas doktrinave perkatese.

Shia, muslimane: Eshte nje degezim shume i hershem i islamit dhe perfaqesojne ata njerez qe zgjodhen te ndjekin Ali ibn Abi Talib, i biresuar nga profeti Muhamed dhe qe konsiderohet prej Shiave si Imami i pare. Ishte i pari qe pranoi mesazhin e pare hyjnor tek Muhamedi dhe i pari pasues qe i dedikoi jeten Islamit. Sipas Shiave, Mahdiu ka kohe qe ka mberritur ne Toke dhe po e ben punen e tij nen identitetin "Imami i fshehte".

Suni, muslimane: Degezimi tjeter kryesor i islamit, perfaqesojne ata njerez qe zgjodhen te ndjekin interpretimet dhe mesimet e atyre qe njihen si pasuesit e Muhamedit. Eshte versioni 'ortodoks' i fese muslimane. Fjala 'suni' ne arabisht do te thote "shprehi'", ose "praktika te zakonshme". Konflikti me Shiat u shkallezua qe me vdekjen e Muhamedit ne 632, me problematike kryesore se kujt do i jepej e drejta per qeverisjen e Kalifatit, cilet i kishin me te drejta dhe i kishin kuptuar me drejt mesimet e profetit, Shiat, apo Sunit. Kjo kulminoi ne luften e pare civile intra-muslimane per arsye politike me argumentime fetare: Fitna e Pare ne 656.

Ibadizmi: Nje degezim i Islamit, qe ben pjese ne vetvete ne sektin e Kharixhiteve dhe qe lindjen e ka diku rreth shek.9. Ibadet nuk i konsiderojne muslimanet qe mekatojne si jo-besimtare, por thjesht muslimane qe mekatojne.

Kuraniket: Jane nje grupim islam te cilet nuk i njohin hadithet, por marrin per baze vetem Kuranin. Ka patur te tille qe ne fillimet e hershme te ekzistences se fese muslimane.

Islami: Ka lindur ne shek.7. Kryesisht nje term permbledhes per te tera variantet e mesiperme islame, por qe me teper perdoret per te nominuar Sunit dhe Shiat, meqe divergjencat e tyre jane ne fakt te njekohshme me vete lindjen e islamit. Nje fe monoteiste qe predikon nje zot te vetem. Ndonese pranojne dergimin e mesazhereve te ndryshem sic jane Adami, Noe, Abrahami, Mojsiu, Jezusi, Muhamedi, perseri mbrojne idene qe mesazhet e meparshme jane ndryshuar nga njerezit me kalimin e kohes dhe i vetmi qe vlen te merret parasysh ne forme literale eshte Kurani. Engjejt kane nje rol kryesor ne Islam dhe jane mesazheret e nivelit te pare te vullnetit te zotit. Detyre e engjejve eshte gjithashtu te mbajne shenim cdo gje qe ben dikush ne jete si dhe sherbejne si perfaqesues te njerezve perpara zotit. Sipas Islamit, qellimi i jetes se njeriut eshte ne menyre ekskluzive te adhuroje zotin! Predikohet pavdekesia e shpirtit, jeta e pertejme, dita e gjykimit dhe ringjallja. Ne syte e muslimaneve, Muhamedi shihet si ai qe solli ne brazde fene e shtremberuar te Adamit, Abrahamit, Mojsiut dhe Jezusit.

Katolicizmi: Pretendon qe eshte themeluar nga vete Jezu Krishti gjate periudhes se pushtimit Romak ne Palestine. E njhni te tere doktrinen: Triniteti, pavdeksia e shpirtit, jeta e pertejme, gjykimi per cfare ka bere secili gjate jetes per vendosjen ne ferr/purgator/parajse, gjykimi per menyren e drejte apo te gabuar si duhet bere seks (kush e ka vrare mendjen pse quhet pozicioni i misionarit me kete emer?)

Krishterimi Ortodoks: Edhe ky variant pretendon qe eshte themeluar nga vete Jezu Krishti dhe apostujt. Por nderkohe divergjon nga Katolicizmi ne zhvendosjen e autoritetit drejtues jo ne Rome, por ne Kostandinopoje nen perandorin Kostandin. Eshte krishterimi Bizantin perkundrejt katolicizmit ne perandorine e vjeter Romake. Ortodokset jane nder te paktet kristiane qe vazhdojne qe drejtuesit institucionale t'i kene murgj, ndonese keta gjehen ne disa nga variantet e Protestantizmit, sipas interpretimit te secilit per praktikat monastike. Ortodokset i shohin te tera variantet e tjera te krishterimit si grupime te krishteresh qe kane vullnetin e mire te ndjekin mesimet e Jezusit, por qe nuk kane mundur te gjejne domethenien e sakte te mesimeve dhe ne kete menyre kane devijuar nga rruga e vetme e vertete, ortodoksia.

Krishterimi: Nje fe monoteiste qe predikon jeten dhe mesimet e Jezu Krishtit sipas Bibles qe njihet me emrin Testamenti i Ri, ose Dhjata e Re. Fillimin e pati ne nje grupim hebrejsh qe vetequheshin Hebrejt e Krishtit, ose Judeo-Kristiane. Dhjete Komendamentet konsiderohen te jene nje dhurate e zotit per kete grupim te pare Judeo-Kristian, berthame e kesaj feje qe u konsiderua prej tyre feja e vertete, sipas mesimeve te zotit vete. Periudha e hershme eshte ajo qe quhet Era Apostolike, qe nga kryqezimi i Krishtit e deri ne vdekjen e Gjon Apostolit ne vitin 100 dhe eshte periudha qe i atribuohet ndjekesve te krishtere pikerisht nga sekte te ndryshme Hebreje, qe shihnin te realizuar mesimet e vjetra hebreje te Testamentit te Vjeter. Karakteristikat hebraike ne Krishterim jane te shumta, ku spikat agjerimi, adhurimi i Torahut (perkthyer si "Ligji" ne perkthimet e Bibles) si dhe observimi dhe pershtatja e festave te shenjta hebreje (psh dita e diel ose dita e sabathit, dita e pesahut qe eshte dita kur Mojsiu kaloi detin e Kuq, etj) ke krishterim.

Judaizmi: Feja hebreje, me rrenje ne traditat hebreje dhe bazuar ne literaturen e Torahut, ose Pentateukut, ose Bibla Hebreje, qe nga vete emri perbehet nga pese libra te njohur si Pese Librat e Mojsiut (tre prej te cileve jane te mirenjohurit Zanafilla, Eksodi dhe Deuteronomia). Sipas tradites hebreje, keta libra iu bene te ditur Mojsiut ne shek.12 PES dhe pembajta e tyre eshte krijuar madje perpara se te krijohej Universi dhe Bota dhe kane sherbyer si projekti mbi te cilin me pas u krijua Universi dhe Bota. Krishterimi i merr per baze te tij te peste keta libra, nderkohe qe Islami merr per baze vetem librin e pare, Torahun klasik, ku gjenden dhe Ligjet e Mojsiut.

Feja antike babilonase: Babilonasit e vjeter kishin fene e tyre dhe mitologjine e tyre te krijimit, Enuuma Elish, nje dokument qe daton rreth 2000 vjet PES ne formen e pllakave te gdhendura balte te pjekur. Eshte pothuajse identike me pershkrimet e krijimit sipas Zanafilles Judaike dhe orfon nje version monoteist te fese politeiste te Mesopotamise se lashte, e njekohshme me Babilonasit. Perendia babilonase Marduk mund te konsiderohet si nje ngjarje historike persa i perket gradualizimit te monoteizmit nga politeizmi.


Por cilet mund te jene faktoret qe sjellin ne keto ndryshime? Ka mendime qe permendin ndryshimet kulturale te popujve te ndryshem dhe adaptimin sipas rastit te nje mitologjie ekzistuese. Ka mendime qe permendin zhvillimin teknologjik dhe avancimet intelektuale te cilat me kalimin e kohes i bejne jo bindese doktrinat dhe ne nje moment te caktuar ndryshohen per te reflektuar njohurite e reja nen perpjekjet eliminimit te absurditeteve te doktrines kur bien ndesh me njohurite qe sjell ne menyre te paevitueshme avancimi teknologjik dhe shkencor. Nje gje e tille eshte pranuar nga studiuesit qe shoqerohet perhere me reformim te ideve filozofike.

========================================
Shenim: Kjo teme eshte per diskutime te cilat nuk kane asnje ngjyre fetare dhe ne menyre ekskluzive per ateistet. Duhet patur parasysh se feja ketu eshte duke u trajtuar si nje fenomen social dhe psikologjik dhe nen nje drite historike, analiza eshte e ftohte nga ana emocionale dhe bindjet fetare jane te zhveshura nga cfaredolloj preference kundrejt nje feje apo nje tjetre.
Ata qe s'jane ne gjendje ta shohin kete teme nen kete kendveshtrim nuk jane te mirepritur ne kete teme dhe ne menyre shume rigoroze nuk do te pranohen te diskutojne.

========================================
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2011, 18:57   #2
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Paraqitja e nje materiali te tille,kuptohet nga kendveshtrimi im personal,nuk sherben per asnje qellim.
Dituria,njohurite na jane dhene per te sherbyer,per te ndryshuar jetet tona,per t'i shfrytezuar ato.
Nuk e kuptoj,une personalisht,se per ēfare mund te sherbeje nje material i tille.
Flitet per analize dhe per origjine dhe s'behet as analize as shpjegohet origjina.
Nuk arrije te kuptoje,une personalisht,se ēfare debati mund te bejme!
E lexova edhe shenimin ne fund,por as edhe ai nuk te sqaron per ēfare duhet te diskutojme.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2011, 23:31   #3
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,588
Thanked 2,141 Times in 810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

feja si besim asht shfaqur shum heret ne kohen e gurit...kur njerzit kan fillue ti besojn fenomeneve te paspjegushme ...pasi qe ka pas shumė fenomene te tilla , kan besue ne shum Zotra ... besimi ne njė zat per heren e par asht lajmrue ne Egjjyptin e vjeter .. nje faraon ka than se egziston vetemse nje Zot , Dielli ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-07-2011, 09:30   #4
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Feja antike babilonase: Babilonasit e vjeter kishin fene e tyre dhe mitologjine e tyre te krijimit, Enuuma Elish, nje dokument qe daton rreth 2000 vjet PES ne formen e pllakave te gdhendura balte te pjekur. Eshte pothuajse identike me pershkrimet e krijimit sipas Zanafilles Judaike dhe orfon nje version monoteist te fese politeiste te Mesopotamise se lashte, e njekohshme me Babilonasit. Perendia babilonase Marduk mund te konsiderohet si nje ngjarje historike persa i perket gradualizimit te monoteizmit nga politeizmi.
Duke plotesuar kete njohuri te pergjithshme, keto dite u vura ne dijeni per nje detaj te cilin nuk e dija me pare. Shkeputur dhe perkthyer nga nje liber, gjendet ky paragraf qe flet per ndikimin e mitologjise sumero-babilonase ne konsolidimin e legjendave pasardhese.

"Sipas traditave Sumere, te cilat jane te reflektuara qarte edhe ne traditat akadiane, hebreje dhe greke (berosso), Permbytja e Madhe ndodhi pas nje vazhdimesie prej tete deri ne dhjete mbreterish me jete te gjate (ose e interpretuar: brezash njerezore) te cilet mbizoteruan ne pese qytete. Duke filluar me Eridu ne bregun e lagunes se madhe me uje te kripur qe lidh Gjirin Persik, dhe duke mberritur ne veri deri ne Sippar qe u quajt me vone Akkad. Shtate te paret prej tyre jane te lidhur me shtate apkallat, te urtet gjysem-perendi, i pari prej te cileve ishte Uanna-Adapa. Uanna-Adapa ishte ai i cili kaloi ne traditen greke si Oanni dhe ne Zanafillen hebreje si Adami."
--- William Hallo & William Kelly Simpson, "Lindja e afert antike: Nje histori", 1998, fq.29 ---
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 17:13   #5
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Pasaktėsia dhe Pasiguria janė bija tė Paditurisė. Pėrballė Paditurisė duhet fshehur koka nė rėrė? Tė trembemi dhe tė vrapojmė tek "Zoti"? Tė besojmė nga frika?
Shėn Gjoni ka thėnė "Besimi nga frika nuk ėshtė besim. Besimi vjen vetėm nga dashuria".
Kurse Shėn Luteri ka thėnė "Arsyeja ėshtė varri i besimit. Prandaj duhet t'i nxjerrim sytė arsyes."

Shėn Gjoni ia fuste kot. Besimi lind nga frika.
Shėn Luteri kishte tė drejtė: Arsyeja ėshtė varri i besimit.

Feja ėshtė si pelenat. U duhet vetėm atyre qė nuk mbajnė dot ujėt e hollė.
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 17:44   #6
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Krishtėrimi ėshtė prova e pakundėrshtueshme e evolucionit Politeizėm-Monoteizėm "i shumėfishtė" - Monoteizėm.

Krishtėrimi ėshtė shembulli tipik i monoteizmit tė shumėfishtė.Zoti ėshtė njė, por ka tre dimensione, apo tre forma. Por nuk ėshtė vetėm Krishtėrimi. Edhe pėrpara krishtėrimit tek fetė pagane, psh tek helenėt, u shfaq fenomeni i unifikimit tė perėndive. Dmth sipas disave ato qė quheshin "perėndi" ishin shfaqje apo forma tė ndryshme tė njė perėndie tė vetme.

Por kur them "evolucion fetar" dua tė them fetė monoteiste janė pasardhese tė drejtpėrdreja tė feve politeiste. Kanė tė njėjtėn ADN. Bazohen tek tė njėjtat legjenda e filozofi.

Legjenda e flijimit tė Ifigjenisė...na vjen si flijimi i Isakut. Tė dy fėmijėt shpėtojnė. Ifigjeninė e rrėmben Artemisa dhe e zėbendėson me njė dre. Kurse Isakun perėndia e zėvendėson me njė dhi.

Legjenda e Shėn Gjergjit ėshtė pikė pėr pikė legjenda e Belerofontin. Mirė qė kanė marrė mundimin t'u ndryshojnė emrat, se mund ta bėnin edhe Belerofontin pasues tė Krishtit.

Kryqėzimi i Jezu Krishtit pėr shpėtimin e njerėzve psh tė sjell ndėrmend Prometeun nė Kaukaz. Tė dy u kryqėzuan pėr shpėtimin e Njerėzisė me vullnett tė Perėndisė. Amen!

S'po llogarisim qė dishepujt kanė tė njėjtin numėr si Perėnditė e Olimpit se e kanė thėnė tė tjerėt me kohė.

Megjithatė nė tėrėsi Dhjata e Vjetėr dhe Kurani besoj se rrjedhin nga fetė e vjetra tė Babilonisė e Asirisė. Misticizmi dhe pranimi i Despotėve si "vullnet i Perėndisė" ėshtė karakteristė e kėtyre feve.
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 17:55   #7
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Kavir...
Mos do te thuash qe feja eshte nje genjeshter, qe ne e perdorim, sa here duam te genjejme mendjen per dicka, qe nuk kuptojme?!
Domethene me fjal te tjera ti do te thuash, qe eshte nje lloj opiumi per te ne vene ne gjume dhe per te pare endrra me parajsa?!

Interesante, nuk e kisha pare keshtu...
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 18:22   #8
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

E njoh fort mirė kėtė epope,
e vjetėr ėshtė dhe na vjen rrotull;
me tė e nanurisin, kur ankohet,
foshnjėn e madhe qė quhet popull.

Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 18:34   #9
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve


Keni fituar simpatin time!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2011, 18:44   #10
Kavir
Panta Rei!
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Kavir do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Vargjet janė tė Hajnes, se mė akuzojnė pėr plagjiaturė pastaj.

Por qė tė rifutemi nė temė. Nuk e kanė thėnė kot qė Rendi Hyjnor pasqyron Rendin Politik nė Tokė.

Po sjell dy shembuj. Nė lashtėsi Zeusi herė paraqitej si Zot hakmarrės dhe moskokėēarės ndaj njerėzve. Tiran tipik. Dhe herė si Baba i dhembshur.
Sipas vendit dhe kuvendi. Sipas interesave politike pėrshtatej edhe figura e Zeusit.

Nė rastin e Biblės rasti ėshtė edhe mė flagarant. Nė Dhjatėn e Vjetėr Zoti "vetdeklarohet" hakmarrės (Zoti hakmerret deri nė shtatė breza pėr mėkatet e njeriut) dhe ēelooos. Tani logjikisht njė Zot xheloz ėshtė shumė qesharak, po nejse. Sy pėr sy, dhėmb pėr dhėmb na urdhėron Zoti. Kush shkel ligjin tė vritet me gurė.

Kurse nė Dhjatėn e Re Zoti na del zemėrgjerė. Po ai Zot qė dikur i kėrkoi Abrahamit tė flijonte birin e vetėm, tani flijon birin e vet tė vetėm. Zot qė di vetėm tė falė. Po ai qė urdhėroi vrasjen nė masė 1 nė ēdo 10 hebrenj, tani fal edhe prostitutat dhe pėrndjekėsit e populli tė vet. Po ai Zot qė urdhėroi "sy pėr sy e dhėmb pėr dhėmb" po ai urdhėron "kthe faqen tjetėr" "duaje armikun tėnd si veten". Madje na del edhe Zot komunist: Kush ka dy kėmishė tė falė njė. Mė lehtė hyn gamilja nė vrimė tė gjilpėrės se i pasuri nė Mbretėrinė e Zotit.

Zot demokrat....tė paktėn derisa shfaqet njė i fantaksur si Pali qė na rikthen nė Dhjatėn e Vjetėr. Nuk e di nga rrjedh fjala Pal, po nuk do habitesha po tė kishte kuptimin: Gogol.

Vazhdon....
__________________
Jeta nuk ėshtė e drejtė, apo jo?
Kavir nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 23:32   #11
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Ehhh
Rruget e perendise jane te pafundeme!
Kush e kupton Zotin pervec priftrinjeve...
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 23:38   #12
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,588
Thanked 2,141 Times in 810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ehhh
Rruget e perengise jane te pafundeme!
Kush e kupton Zotin pervec priftrinjeve...
e kuptojn edhe ata te cilet nuk jan prifta ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 23:42   #13
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
e kuptojn edhe ata te cilet nuk jan prifta ..
Me fal Busave, qe fola ne numrin shumes, por une dhe Andon Zako Cajupi nuk e kuptojme.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2012, 10:54   #14
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,355
Thanks: 162
Thanked 4,820 Times in 2,719 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

http://video.google.com/videoplay?do...66362444585302



Kush nuk di italisht e gjen ne google ose youtube edhe ne gjuhe te tjera. Me eshte dukur interesant ky cikel dokumentaresh. Pjesa e pare e ketij dokumentari eshte fantastik. Ajo thenia tek minuta '39, e paperseritshme.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2012, 11:47   #15
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,802
Thanks: 8,874
Thanked 2,788 Times in 1,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Analiza per origjinat dhe historia e zhvillimit e feve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
http://video.google.com/videoplay?do...66362444585302



Kush nuk di italisht e gjen ne google ose youtube edhe ne gjuhe te tjera. Me eshte dukur interesant ky cikel dokumentaresh. Pjesa e pare e ketij dokumentari eshte fantastik. Ajo thenia tek minuta '39, e paperseritshme.
You mean this video: Zeitgeist, The movie?
E pashe kete video para nje muaji.

http://www.youtube.com/watch?v=k3Ya5qiiW6k

Dinosaur fossils?
-Dinosaur fossils? God put those to test our faith
...haha
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur