Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-07-2011, 13:39   #1
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Justifikimi "Feja"

Ju rikujtojme te lexoni rregulloren e ketij seksioni te forumit perpara se te procedoni ne kete teme.

Ne historine e njerezimit ne pergjithesi, ka raste te panumert se si feja eshte perdorur per te arritur qellime nga me te ndryshmet: influence politike, veto ne vendimmarje, ofendime, ligjerim i monopolit, shpallje per vetedrejtesi, imponim, luftra, vrasje, keqtrajtime.

Ne kete teme mund te sillni shembuj dhe raste per te ilustruar pikerisht keto.

Pjesa e pare

Une do e nis me rastin me te fundit, per te cilin ka folur ne menyre shume te detajuar Arben Kallamata. Shkrimi qe vijon quhet "Pese fjali, pese gafa" dhe eshte marre nga blogu i tij. Trajton menyren se si nje pjese shume e madhe e popullsise ofendohet dhe neperkembet ne menyre te institucionalizuar nga askush me pak sesa kryetari i shtetit. Dhe justifikimi i ketij ofendimi masiv si dhe i shkeljeve kushtetuese qe e shoqerojne jepet Feja.


Shkrimi origjinal gjendet tek: http://arbenkallamata.blogspot.com/2...pese-gafa.html

-------------

http://www.balkanweb.com/TV/index.ph...ansalive=11513
Lidhja e mėsipėrme mund t'iu ēojė te Ballkanweb, ku jepet njė pjesė nga fjala e Kryeministrit Sali Berisha nė mbledhjen e qeverisė tė datės 19 ose 20 Korrik, 2011. Unė bėra vetėm zbardhjen, tė cilėn e keni nė fund tė shkrimit bashkė me disa pjesė nga Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė. Nė Pesė fjali ka Pesė gafa, pėrfshirė dhe shkelje tė Kushtetutės.
Gafa e parė: Ndonėse nuk thuhet shprehimisht, sulmi i kėtyre pesė fjalive tė turbullta drejtohet kundėr Aleancės Kuq e Zi dhe, posaēėrisht udhėheqėsit tė saj Kreshnik Spahiu. Spahiu me Aleancėn e tij mund tė jenė ē'tė duan, mund tė kenė ēdo fe tė duan, por ata nuk janė deklaruar kurrė se veprojnė nga pozitat e ateistit. Aleanca Kuq e Zi nuk janė lėvizje ateiste. Ata janė lėvizje nacionaliste, shoviniste.
Gafa e Dytė: "...mjeranė ateistė qė kanė frikė zotin ". Ateistėt nuk e kanė frikė zotin. Zotin e kanė frikė ata qė i besojnė zotit. Ateistėt mbrojnė idenė qė njerėzit duhet tė jetojnė tė lirė, pa frikėn e zotit. Nėse Kryeministri nuk e di kėtė, atėherė le tė pyesė dhe ta mėsojė.
Gafa e Tretė: "Ata tė cilėt, shfrytėzojnė karriget e larta shtetėrore, ata i pėrdhosin ato karrige." Kjo duket mė tepėr si bumerang, se sa si gafė. Pyetje: Kush e ka karrigen mė tė lartė shtetėrore?
Gafa e Katėrt: Ateistėt nuk janė kundėr numėrimit tė popullsisė nė bazė tė fesė dhe etnicitetit. Nė fakt, nuk dihet tė ketė ndonjė qėndrim tė caktuar tė ateistėve pėr kėtė problem, pėr vetė faktin qė nuk ka ndonjė organizatė tė ateistėve qė t'iu diktojė anėtarėve politika tė caktuara. Ateizmi ėshtė mungesė besimi te ekzistenca e njė qenieje tė mbinatyrshme, jo platformė politike. Personalisht, duke qėnė ateist, jam shprehur dhe vazhdoj tė shprehem nė mbėshtetje numėrimit tė popullsisė nė baza fetare dhe etnike, sepse mė duket qė kjo ėshtė nė tė mirė tė Shqipėrisė.
Gafa e Pestė: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė e ndan shtetin nga feja. Nėse kryetari i shtetit shqiptar fut hundėt nė punėt e besimit (ose mosbesimit), ai shkel kushtetutėn. Kur Kryeministri, qė nga karrigia e tij nė krye tė mbledhjes sė qeverisė, fyen njė pjesė tė popullsisė sė vendit tė vet, e vogėl apo e madhe qoftė kjo, pėr shkak tė besimit (ose mosbesimit) tė tyre te feja, atėherė ai ka shkelur Kushtetutėn. Tė shprehesh me pėrbuzje, urrejtje, apo pėrēmim pėr njerėzit "pa zot", pėr "mjeranė ateistė qė kanė frikė zotin", pėrbėn shkelje tė kushtetutės, ligjit tė vendit dhe njė fyerje tė drejtpėrdrejtė tė njė pjese tė popullsisė tė cilėn nuk ke asnjė tė drejtė ta fyesh si politikan dhe, aq mė tepėr, si kryeministėr.
"Kėta tė cilėt na, nė virtutin, nė mesazhin mė tė shkėlqyer qė kemi, se po shkruajtėm fenė - e di ē'janė kėta? Kėta janė njerėz pa zot, ju them unė, kėta janė mjeranė ateistė qė kanė frikė zotin. Ata tė cilėt, shfrytėzojnė karriget e larta shtetėrore, ata i pėrdhosin ato karrige. Ata pėrdhosin, kushtetutėn, postet dhe karriget dhe janė mė tė mjerė se ēakejtė e tyre, sepse ēakejtė sė paku lehin, kurse vetė fshehin fytyrėn, kanė frikė tė dalin, dhe shndėrrojnė institucionet kushtetuese tė vendit nė strofulla, nė strofulla praktikash, konceptesh, dhe qėndrimesh ataviste primitive. Nuk them anti-kombėtare fare, se nuk mund t'i vendosėsh nė raport me kombin kėta. Tė njėjtėn gjė bėnė njė pjesė e tyre pėr kartat e identitetit, ndėrmorėn fushatėn mė primitive kundėr kartave dhe tani na thonė se nėqoftėse shqiptarėt do tė kenė mundėsi tė shprehen pėr besimin, tė shprehen pėr pėrkatėsinė etnike, do shpėrbėhet qenia jonė...." Nga fjala e Berishės nė Mbledhjen e Qeverisė, 20 Korrik 2011.

Nga Kushtetuta e Republikės sė Shqip[risė:
Neni 10:
———
1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.
2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.
Neni 24:
———
1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė ėshtė e garantuar.
2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t’i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.

-----------
-----------


Pjesa e dyte

Gjithashtu, ne kete shkrim te pare te kesaj teme do te vendos dhe nje refrence per tek nje shkrim ne kete forum ne nje teme tjeter te po ketij seksioni. Trajton nje problem qe nga shume njerez shihet s nje 'tabu' dhe si dicka per te cilen nuk duhet te diskutohet sepse eshte shume i qarte dhe te tere e dime se cfare eshte.Ne fakt, shumica e njerezve dine vetem aq sa ju eshte treguar. Ne menyre specifike, qarqet fetare jane te interesuara qe vendoset nje perde informacioni, qe te mbulohet nje pjese e se vertetes e cila nuk tregon histori per dashurine fetare, por per makabritetin e saj.
Kjo perde informacioni deri ne nje fare mase edhe mund te lejohet te ekzistoje. Per te falur... por jo per te harruar. Dhe eshte e papranueshme kur po qarqet fetare e marrin tashme te mireqene harrimin e ngjarjeve. Eshte e papranueshme kur vrasesit bertasin se jane shenjtore.

Do te doja te lexoni kete shkrim qe po e titulloj:

Feja, nje shtylle kryesore ne suksesin e Holokaustit te Luftes se Dyte Boterore.

Eshte nje ilustrim pikerisht i justifikimit 'Feja' per te vrare, per te masakruar, per te bere genocid masiv, per te sunduar dhe per te marre vendim per jeten apo vdekjen jo te nje, por te milonave.

Ateistet ne raste te panumerta tentohen te vihen ne nje situate te llojit "Te te vije turp, ateizmi coi ne Holokaust".
Ne fakt turp duhet ti vije cdokujt qe guxon ti thote keto fjale, dy here! Nje here per paturpesine e ndyshimit te historise ne kete menyre! Dhe nje here tjeter per justifikimin 'Feja'.


Nese keni dhe ju shembuj te tjere, historike ose jo dhe aq te njohur por sidoqofte domethenes ku feja eshte perdorur si justifikim per cfaredolloj qellimi, mund ti sillni ne kete teme.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2011, 14:24   #2
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Mbase nuk e shkel rregulloren(fshijeni ska problem nga ana ime).
Pa u marre me personin ne fjale S.B ngjyra kuq e zi ja vret syte ketij te parit te vendit!
Dhe mbrapa ketij(ata qe e perkrahin) jane llumi me i MADH skipetar!
PS: dhe keshtu rrihet ne pushtet,se mos eshte hera e pare qe ky shkel kushtetuten.
Pa politizuar temen.
Kaq kisha une,dhe per mendimin tim as nuk behet fjale nga ana e atij per ateizem?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-12-2011, 10:18   #3
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

"Justifikimi feja" eshte perhere nje rrugedalje e pacmuar per lloj lloj absurditetesh dhe kamuflim perversitetesh. Ja dy te fresketa fare, qe vlejne per ilustrimin e ketij fenomeni, dhe kane ndodhur gjate vitit 2011.

"Ciftet e lumtura"

Ky eshte nje bicim ligji fetar qe eshte hedhur per vote dhe eshte ndaluar ne qarqet kristiane ne Kentucky, USA, dhe ju referohet martesave midis racave te ndryshme. Hedhja ne vote konsiston ne marrjen e vendimit per ndalimin e ketyre martesave si dhe te debohen te tere ciftet e martuar nder-racore nga marrja pjese ne procedimet kishtare te tera llojeve. (Une po mendoj te organizoj udhetime turistike ne kishat e Kentucky me tematiken: Udhetim ne kohe, shek.16)"Te kesh sy"

Komiteti i Promovimit te Virtytit dhe Parandalimit te Mekatit ne Arabine Saudite, ka marre vendim qe te tera femrat qe i kane syte "sugjestionues" jane te detyruara t'i mbulojne. Ne menyre efektive nje femer me sy te bukur duhet te jete kompletesisht e mbuluar me thes nga koka e deri tek kembet dhe qe tani e tutje as syte nuk i lejohen t'i kete jashte. (Sidoqofte e ka dhe kjo gje anen e saj te mire, teknologjia e matjes se bukurise/sugjestrionimit te syve do te perhapet shume shpejt ne te tere boten dhe do te mund t'i themi me gojen plot atyre qe na rrethojne qe une i kam syte me te bukur se ty se i kam syte 34 karatsh ndersa ti je 28.6 karatsh. Ose te tera femrat mund te kontrollojne veten nese lejohen te jene turiste ne Arabine saudite apo jo. Mjafton te mos i kene syte me te bukur sesa 27 karat. Deklarata fallco per kete gje eshte e sigurte qe kapet nga skanerat e bukurise se syve neper cdo sportel kontrolli per pashaportat ne aeroportet saudite.)

Gezuar 2012.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-12-2011, 10:46   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Feja e soteme eshte vertete justifikim,e po ti heqesh ketyre feve dhe justifikimin nuk mbetet me asgje,si vlere morale,se si vlere materiale mund ti mbetet vetem paraja.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-12-2011, 10:55   #5
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Justifikimi "Feja"

Nė bazė tė cilit fakt i bazove kėto fjalė tė thėna mėsipėr?!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-12-2011, 10:58   #6
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Per ate qe tha Serafimi, ka nje teme qe quhet "Filozofet ndaj fese" qe permban shume elemente te shtjelluar disi me gjate sesa fjalia e Serafimit. Ate teme une personalisht do e pasuroj nga pak cdo here me kalimin e kohes. Kontrolloje here pas here per informacione te reja pikerisht qe do kene lidhje me pergjigjen e pyetjes tende.

Ndersa per vete lajmet e paraqitura:

http://shine.yahoo.com/love-sex/kent...-20111201.html

http://www.thedailybeast.com/article...ting-eyes.html
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-12-2011, 11:24   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Justifikimi "Feja"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Nė bazė tė cilit fakt i bazove kėto fjalė tė thėna mėsipėr?!
Se ju,dhe une....Kemi shpenzuar para per te blere komjuter.......(Gjithmone ne qofte se e percaktojme si fakt per interes personal,e jo si nje akt ne sherbim te besimit fetar)
Justifikimi i fese duhet te jete sinqeriteti.Por zakonisht njerezit behen fetar per te justifikuar sinqeritetin.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2012, 15:09   #8
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

http://www.youtube.com/watch?v=Xl4LdgpblMs
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2012, 09:52   #9
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Nje 31 vjecar ne Indonezi, Alexander Aan, eshte denuar me 5 vjet burgim per arsye se ka shkruar nje koment ne Facebook: Zoti nuk ekziston.
Sipas autoriteteve, 31 vjecari kishte perdorur shprehje dhe citate qe gjenden ne vete Kuran per te argumentuar fallcitetin e pretendimeve per egzistencen e Zotit, dhe ne kete menyre ka njollosur Islamin dhe si rrjedhim eshte e ligjshme burgosja.
Alexander Aan eshte lindur dhe rritur gjate tere jetes si nje musliman. Sidoqofte ne 2008 kishte mberritur ne perfudimin qe Zoti nuk ekziston, dhe gjithashtu nuk ekzistojne as engjejt, as magjia, ferri, parajsa, djajte dhe shume te tjera, te cilat ai i quan 'Mite'. Ishte koshient qe ne kete menyre mund te humbiste punen, por ishte dhe i vendosur te qendronte kunder nje mashtrimi te tille publik.
Ne Indonezi te jesh ateist eshte e jashteligjshme. Sipas ligjit indonezian, te flasesh per ateizem dhe te argumentosh per te, quhet blasfemi dhe eshte e denueshme me 5 vjet burg. Gjate marrjes ne pyetje ne hetuesi, Aan i pyeti hetuesit: Nese Zoti eshte i gjithepushteshem dhe i mire, pse nuk i ndalon te keqiat qe ndodhin ne kete bote?

Nje version te lajmit mund ta gjeni ketu: http://www.zdnet.com/blog/facebook/m...book-post/7796
Dhe gjithashtu eshte duke u shperndare edhe ne shume faqe te tjera.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2012, 16:59   #10
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Aman o burr, feja, feja, feja... futja kot... kush ka lexuar historine boterore se si kane rrjedhur ngjarjet ne bote e di shume mire se c'far eshte feja dhe se nga ka dale... Po thuaj qe per hir te civilizimit i lejojme akoma fetaret te brockullisin... Pf... me te ndalu gjera te kendshme sic jane alkooli, seksi e berxollat e derrit dhe me leju luften, urrejtjen (kur tjeteri eshte fe tjeter),... aku di une lloj lloj gjerash qe thojn fe te ndryshme... thua ti se do jetojme me shume se 100 vjet...
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2012, 21:08   #11
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Feja e soteme eshte vertete justifikim,e po ti heqesh ketyre feve dhe justifikimin nuk mbetet me asgje,si vlere morale,se si vlere materiale mund ti mbetet vetem paraja.
Nese nuk harron dhe politiken
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2012, 23:00   #12
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,805
Thanks: 8,900
Thanked 2,791 Times in 1,426 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Morrison Shiko postimin
Aman o burr, feja, feja, feja... futja kot... kush ka lexuar historine boterore se si kane rrjedhur ngjarjet ne bote e di shume mire se c'far eshte feja dhe se nga ka dale... Po thuaj qe per hir te civilizimit i lejojme akoma fetaret te brockullisin... Pf... me te ndalu gjera te kendshme sic jane alkooli, seksi e berxollat e derrit dhe me leju luften, urrejtjen (kur tjeteri eshte fe tjeter),... aku di une lloj lloj gjerash qe thojn fe te ndryshme... thua ti se do jetojme me shume se 100 vjet...
Don't worry! Se veshtiresia qendron vetem ne 100 vjetet e para, derisa te mekembemi dhe ta marrim veten mire. The rest is only OTHER. Amin to that!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 00:12   #13
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

mos folni keq per fejen , se vetemse feja asht ajo e cila na bon te dallohemi nga shtazet ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 00:15   #14
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Mos e harro edhe ndergjegjen busavata
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 00:22   #15
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

EuroStar , ndergjegj'ja edhe morali kan lind me linjen e religjionit ..qysh ne kohrat e lashta...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 00:59   #16
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Serafimi shkruan kshtu , jo se asht ateist apo komunist.. Serafimi asht thjesht Darvinist .
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 09:44   #17
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Ndergjegja dhe morali e paraprijne fene (religjonin).

Ndergjegja eshte vetedija, dhe eshte dicka qe nuk eshte monopol vetem i njerezve. Ndergjegje, apo vetedije, apo te qenit ne dijeni per vetveten si nje pjese e vecante nga bota rrethuese si dhe percepsioni i te trajtuarit te kesaj pjese te vecante (vetvetes) ndryshe nga pjesa tjeter e botes; kete e kane edhe kafshet. Autori Donald Griffin ka nje liber me titull "Animal Minds" ku paraqiten evidenca te shumta dhe te habitshme per kete gje.

Po keshtu edhe morali, eshte dicka qe ka qene ne qarkullim shume me perpara fese. Kjo eshte provuar te jete e vertete me me shume sesa nje metode.

Persa i perket temes...
Ne faqen e CNN po lexoja dicka shume interesante, te titulluar "Si eshte perdorur feja per te perhapur skllaverine". Nje nga keto dite do e perkthej qe te mund ta lexojne te tere, dhe do e vendos ketu.


PS: EuroStar, u ktheve nga pelegrinazhet nga vendet e shenjta ti?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 09:48   #18
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

d.m.th gurax ? Qe ne dhe kafshet !!!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 10:21   #19
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

... qe ne dhe kafshet jemi nje familje e madhe e lumtur dhe shembullore.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2012, 11:02   #20
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Justifikimi "Feja"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
Nese nuk harron dhe politiken
cfare lidhje ka feja me politiken?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur