Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-02-2012, 04:37   #1
Qafir Arnaut
Anėtar
 
Avatari i Qafir Arnaut
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 30
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Qafir Arnaut ėshtė nė rrugė tė mbarė
Mosekzistenca historike e "Muhamedit"

Sic duket, kerkimi i rrenjeve historike te personaliteteve monoteiste vazhdon te prodhoje te njejtin konkluzion: ATA NUK KANE EKZISTUAR NDONJEHERE. Deri me tani kisha mesuar keto argumente per hebrejte: Moisi, e Jeshu. Por te degjoja te njejtat gjera per : Muhamedin ...kete s'ma priste mendja. Muhamedi, duke qene i vetmi personalitet fetar qe ka jetuar nen driten e plote te historise, eshte i pamundur te mohoet si homo sapiens qe ka ekzistuar. Keto konkluzione edhe per Muhamedin me bejne te mendoj se 'shkollarshipi' modern, studimet moderne qe kerkojne prova empirike, jane 'gjepura' e njerezit duhet te kene kujdes.

The Quest for the Historical Muhammad
Edited by Ibn Warraq

Amherst, N.Y.: Prometheus Books, 2000. 554 pp. $34.95

Citim:
Startling conclusions follow from this. The Arab tribesmen who conquered great swathes of territory in the seventh century were not Muslims, according to Judith Koren and Yehuda Neva; perhaps they were pagans. The Qur'an is a not "a product of Muhammad or even of Arabia," John Wansbrough suggests, but a collection of earlier Judeo-Christian liturgical materials stitched together to meet the needs of a later age. Most broadly, Ibn al-Rawandi concludes, "there was no Islam as we know it" until two or three hundred years after the traditional version has it (more like C.E. 830 than 630); it developed not in the distant deserts of Arabia but through the interaction of Arab conquerors and their more civilized subject peoples. Patricia Crone and Michael Cook go yet further, doubting even the existence of Muhammad
__________________
A kėrkon tė jesh sovran/e?
A kėrkon tė marrėsh vetė vendime dhe mos i lejosh tė tjerėt ti marrin pėr ty?
A kėrkon tė ruash kulturėn dhe traditat e lashta mijra vjeēare?
A kėrkon tė ruash rracėn?
A kėrkon te ruash gjuhen?
A kėrkon tė jesh Shqiptar/e pergjithmonė?

Atėherė hapi dyert e zemrės nacionalizmit pasi ėshtė i vetmi shpėtim i kombit Shqiptar.
Qafir Arnaut nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2012, 11:12   #2
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mosekzistenca historike e "Muhamedit"

Eshte shume me mire te mos kete ekzistuar fare, sesa te kete qene nje njeri normal i cili me pas eshte veshur me fuqi mbinatyrore. Sepse sipas te tere gjasave, ky njeri, nese e pranojme faktin qe ka pas ekzistuar vertet, duhet marre bashke me pjesen tjeter, qe ka shume mundesi se vuante nga skizofrenia dhe/apo epilepsia.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2012, 12:11   #3
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mosekzistenca historike e "Muhamedit"

Te mohosh ekzistencen e Muhamedit eshte ekstremizmi me i madh ateist. Ateistet po i ndjekin kemba kembes fetaret me te tilla gjepura. Ti thuash nje njeriu skizofren , duke e ditur se ai njeri pushtoj boten me idet e tija apo me " fjalet hyjnore" ky eshte kulmi !

Me gjej nje "skizofren" qe ka ber qe ta duan miljarda njerez per 16 shekuj me radhe ?

Me fal qe po jua them

Jeni ber per gjynah. Nuk e mendoja kurre qe ateistet per te mbeshtetur tezat e tyre anti fe/zot do arrinin deri ne shpifje apo mohime te vertetash sic eshte edhe ekzistenca e pamohueshme e profetit arab

Dita dites po venitet metalizatoja- doli llamarina e ndryshkur me duket

Bye bye
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2012, 14:41   #4
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Mosekzistenca historike e "Muhamedit"

Personalisht mund te mos pajtohem me fetaret per doktronat e tyre,por qe te kontestosh per mos egzistencen e atij apo ktij profet ,ky fakt nuk i ben ateistat me afetare se ē,jane ,poashtu as fetaret nuk i bene me pak besimtare !
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2013, 15:42   #5
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Mosekzistenca historike e "Muhamedit"

dedikuar gurax:
Citim:
Eshte shume me mire te mos kete ekzistuar fare, sesa te kete qene nje njeri normal i cili me pas eshte veshur me fuqi mbinatyrore.
epo qti besh ky person eshte ai muhamedi as qe ju besoni ne djall dmth pa e pa e pa e prek e besoni djallin kurse ne besojm se ky ka qen profet a s yne qe u kom me fuqi qe qdo njeri e kemi ne trupat tone nje ven te gjakut ku qarkullon shejtani kurse ai nuk ka pas at pjesen e keqe
dhe ky person dmth profeti yne u kon qe ka shku ne katin e shtat nqiell per te mar porosin e namazit po deshe mos e beso
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur