Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-07-2012, 12:35   #1
chino
Guest
 
Posts: n/a
Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

Nje nga ankesat e fundit kunder shkrimeve te mia me beri te shtroj kete pyetje.
Si duhet te reagoj une si jobesimtar, nese

1. ne bisede e siper ofendohem, nencmohem apo sulmohem nga nje besimtar?
2. ne njerin nga librat fetare ofendohem, nencmohem apo sulmohem personalisht?
3. ne njerin nga librat fetare ofendohen, nencmohen apo sulmohen vlerat, ne te cilat une besoj?

Te hesht?
Te ofendoj mrapa?
Cfare tjeter
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 13:06   #2
ligaveci
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jun 2012
Posts: 9
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ligaveci ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

separi eshte mir kur te lexosh librat fetar e posaqerish kuranin te kerkosh shpjegime nga muslimanet qe kan njohuri per kuranin e pastaj te gjykosh ,e jo te keqkuptosh si zakonish dhe te gjykosh ashtu siq te thot mendja jote larg nga e verteta ,sepse kurani askend nuk e ofendon perveq kriminelin ate qe te cenon lirin ate qe te shtyp

nese duhesh te zgjedhesh nga keto opcione ather une ty te kisha preferu heshtjen sepse me ofendim kurr nuk do fitosh por do humbesh i turperuar gjithmon


O njerėz! Kini frikė Zotin dhe respektojeni Atė. Bėhuni tė njerėzishėm dhe tė drejtė ndaj vetes dhe ndaj tė tjerėve

Ruajeni, respektoni dhe nderojeni vlerėn e personalitetit dhe dinjitetit njerėzor. Njeriu ėshtė vepėr madhėshtore e Allahut dhe mjere ai qė e nėnēmon nderin dhe dinjitetin e veprės sė Allahut. Ju, o njerėz, pashmangshėm dhe pakthyeshėm do t'i ktheheni Allahut tė Amshueshėm dhe Ai do t'ju marrė nė pėrgjegjėsi pėr veprat dhe punėn tuaj.

Muhamedi a.s.
ligaveci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 13:10   #3
ligaveci
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jun 2012
Posts: 9
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ligaveci ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

Ofendimi ėshtė arma e tė ligut...,zakonisht ata qė ju mungojnė argumentet pėrdorin ofendimin si armė.
Injoroji sepse janė injorantė
ligaveci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 13:30   #4
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,588
Thanked 2,141 Times in 810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga chino Shiko postimin
Nje nga ankesat e fundit kunder shkrimeve te mia me beri te shtroj kete pyetje.
Si duhet te reagoj une si jobesimtar, nese

1. ne bisede e siper ofendohem, nencmohem apo sulmohem nga nje besimtar?
2. ne njerin nga librat fetare ofendohem, nencmohem apo sulmohem personalisht?
3. ne njerin nga librat fetare ofendohen, nencmohen apo sulmohen vlerat, ne te cilat une besoj?

Te hesht?
Te ofendoj mrapa?
Cfare tjeter

Chino , Ti ja ke fillue i pari ti ofendosh Shqiptaret e besimit musliman , duke ju than arab edhe e ke shpreh deshiren qe te gjith ti shperngulesh ne Arabi , kjo i bie dikun 65-75 % te Shqiptarve ..

te lutem qe tė kesh kujdesė , se nuk po e ofendon vetemse nje person por nje perqindje te madhe te popullit .
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 14:24   #5
shamantrix
Keshilltar i Imhotepit.
 
Avatari i shamantrix
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
shamantrix do tė bėhet i njohur mjaft shpejtshamantrix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga chino Shiko postimin
Nje nga ankesat e fundit kunder shkrimeve te mia me beri te shtroj kete pyetje.
Si duhet te reagoj une si jobesimtar, nese

1. ne bisede e siper ofendohem, nencmohem apo sulmohem nga nje besimtar?
2. ne njerin nga librat fetare ofendohem, nencmohem apo sulmohem personalisht?
3. ne njerin nga librat fetare ofendohen, nencmohen apo sulmohen vlerat, ne te cilat une besoj?

Te hesht?
Te ofendoj mrapa?
Cfare tjeter
Rrezik nga e verteta nuk munde te kete,rreziku vjen nga perqafimi i ideve te gabuara.Me rendesi eshte te flitet vetem e verteta.
Toleranca e fetareve ndaj dyshimeve qe shprehin pabesimtaret kunder tezave te tyre religjioze,eshte proporcionalisht e zhdrejte ndaj kontraargumenteve qe ofrojne ateistet/agnostiket.(me fjale te thjeshta sa argumenta me te forta ofrojne pabesimtaret aq rritet mllefi,urrejtja dhe ofendimet e fetareve ndaj kundershtareve te tyre).
Bisede,dijalog nuk munde te kete neqoftese mban qendrim qe apriori ke te drejte (ky eshte qendrimi i religjiozeve).
Pra,fetaret duhet te reflektojne.

Chino-ti ke stilin tend te te shkruarit,mos lejo fetarucet te ta ndryshojne.Ata qe ofendohen ,le te ofendohen
shamantrix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 17:25   #6
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga chino Shiko postimin
Nje nga ankesat e fundit kunder shkrimeve te mia me beri te shtroj kete pyetje.
Si duhet te reagoj une si jobesimtar, nese

1. ne bisede e siper ofendohem, nencmohem apo sulmohem nga nje besimtar?
2. ne njerin nga librat fetare ofendohem, nencmohem apo sulmohem personalisht?
3. ne njerin nga librat fetare ofendohen, nencmohen apo sulmohen vlerat, ne te cilat une besoj?

Te hesht?
Te ofendoj mrapa?
Cfare tjeter
90 % e besimtareve kane probleme,ndaj mos i degjo shume kur derdellisin
e the bukur,libra fetare
kush i shkruan librat?
njeriu
ēare shkruhet ne libra?
ate qe ēdonjeri don te shkruaj
ekziston nje liber ku nuk ka fantazi dhe pjese jete jo reale?
jo

pra konkluzionet nxirri vete,dhe tani nese je i vemendshem,do fillojne shkrimet per te bindur ty dhe mua,mbi ate qe as vete, ata qe eventualish do te vijne,nuk ja kan haberin.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 18:55   #7
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,465
Thanks: 1,673
Thanked 2,264 Times in 1,187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ligaveci Shiko postimin
separi eshte mir kur te lexosh librat fetar e posaqerish kuranin te kerkosh shpjegime nga muslimanet qe kan njohuri per kuranin e pastaj te gjykosh ,e jo te keqkuptosh si zakonish dhe te gjykosh ashtu siq te thot mendja jote larg nga e verteta ,sepse kurani askend nuk e ofendon perveq kriminelin ate qe te cenon lirin ate qe te shtyp

nese duhesh te zgjedhesh nga keto opcione ather une ty te kisha preferu heshtjen sepse me ofendim kurr nuk do fitosh por do humbesh i turperuar gjithmon


O njerėz! Kini frikė Zotin dhe respektojeni Atė. Bėhuni tė njerėzishėm dhe tė drejtė ndaj vetes dhe ndaj tė tjerėve

Ruajeni, respektoni dhe nderojeni vlerėn e personalitetit dhe dinjitetit njerėzor. Njeriu ėshtė vepėr madhėshtore e Allahut dhe mjere ai qė e nėnēmon nderin dhe dinjitetin e veprės sė Allahut. Ju, o njerėz, pashmangshėm dhe pakthyeshėm do t'i ktheheni Allahut tė Amshueshėm dhe Ai do t'ju marrė nė pėrgjegjėsi pėr veprat dhe punėn tuaj.

Muhamedi a.s.
Ti mendon qe dikush duhet te besoj ne Zot patjeter qe te jet i njerzishem, i drejt ndaj vetes dhe te tjereve?

Po ata qe rrefuzojn te besojn per arsye te vetkuptuara, sigurisht vetem nga nje mendje praktike dhe pragmatike, a nuk jan keta "te drejt" ndaj vetes?

Ti mund te besosh cfar te duash persa kohe e mban per vete. Momentin qe ti ben thirrje te pergjithshme per te besuar tek zoti jot kontradikton cdo gje qe shkruajte me lart. Dhe do te shikohesh me besdisje, si zhurmus!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2012, 09:42   #8
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Cilat janė te drejtat e mia si jobesimtar

chino kujdes nga banditėt e bandės sė Haxhi Qamilit,po i re nė dorė atyre nga el kafirun tė bėjnė el muminun hahahahahahahaa...unė mendoj se feja dhe kombi janė dy gjėra tė ndryshėm nuk duhet tė ngatėrrohen ndėrmjet veti,dhe se nuk mundemi tė themi se tė gjithė fetarėt janė arabė (muslimanėt) latin (katolikėt) ortodokset (sllavė apo grek) dhe se vetėm ateistet mbeten shqiptarė... unė nuk e vejė nė dyshim se nga tė gjitha grupet ka njerėz me mendime radikale dashakeqės qė me apo pa qėllimi krijojnė pėrqarje dhe pastaj fillojnė ofendimet e dyanshme dhe kjo duhet tė evitohet sepse tė gjithė pa dallim feje besimi apo mos besimi jemi shqiptarė..... ndėrsa mė tolerant duhet tė tregohen besimtarėt(e tė gjitha besimeve) po qė sipas mendimit tim jemi pak sa me agresivė qė mos ta quaj tė gjithė jemi shumė radikalė......
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur