Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-02-2013, 18:25   #1
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
"Libri i cili do tė ndryshojė pėrgjithmonė idetė tona mbi Biblėn" - Mauro Biglino

Pėr mė shumė mbi autorin dhe punimet e tij
http://www.maurobiglino.com/
Konference
Pjesa 1
http://www.youtube.com/watch?v=j4MXLB6SwPg
Pjesa 2
http://www.youtube.com/watch?v=f2-D8rcvAnM
Pjesa 3
http://www.youtube.com/watch?v=vRAXpw8QL1Q
Pjesa 4
http://www.youtube.com/watch?v=KpNHIGCPhQc
Pjesa 5
http://www.youtube.com/watch?v=KnKCAHMUJRE
Pjesa6
http://www.youtube.com/watch?v=mb2i_LgKojw
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2013, 02:21   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 937 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: "Libri i cili do tė ndryshojė pėrgjithmonė idetė tona mbi Biblėn" - Maur

Idete qe hedh Biglino jane dhene dekada me pare nga Von Daniken. Mirepo, analiza e filologjise hebraike dhe maturia e pershkrimit e bejne kete referat shume terheqes (nje rast i ralle per konferencieret fjaleshume Italiane). Ka disa pika interesante, si pershembull roli i ambrozias te cilin nuk e kam hasur me pare.

Falemderit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2013, 19:12   #3
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: "Libri i cili do tė ndryshojė pėrgjithmonė idetė tona mbi Biblėn" - Maur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Idete qe hedh Biglino jane dhene dekada me pare nga Von Daniken. Mirepo, analiza e filologjise hebraike dhe maturia e pershkrimit e bejne kete referat shume terheqes (nje rast i ralle per konferencieret fjaleshume Italiane). Ka disa pika interesante, si pershembull roli i ambrozias te cilin nuk e kam hasur me pare.

Falemderit.
Sigurisht qė shumica e ideve tė tij janė dhėnė nga studiues e hulumtues tė pavarur kohė mė parė tė cilėve "u mungonin kredencialet" por risia kėsaj here ėshtė qė idetė po i jep njė person akademik i arkivave tė Vatikanit, megjithėse i zbuar prej andej ėshtė kthyer nė njė problem tė madh pėr ta.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2013, 00:29   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 937 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: "Libri i cili do tė ndryshojė pėrgjithmonė idetė tona mbi Biblėn" - Maur

Prandaj po jep doreheqjen Papa?

Kete thjesht nuk e paguajne me, por problem, problem nuk eshte fare per ta.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2013, 03:08   #5
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Libri i cili do tė ndryshojė pėrgjithmonė idetė tona mbi Biblėn" - Maur

Kete te mire kan legjendat,qe simbas periudhes mund ti ndryshoje dhe interpretimi.
Si perkthyes Biglino duhet te jet i mire,si interpretues eshte pa fantazi.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2013, 17:56   #6
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Libri i cili do tė ndryshojė pėrgjithmonė idetė tona mbi Biblėn" - Maur

Pikerisht, ai thote ska fantazi atje, ose lexoje ate si nje projeksion te dickaje qe do lexoje tani thatesisht. E zeme, se po lexon Isac Asimov, do e filloje me nje lexim literal, e do te dukej vetja qe ajo qe ai thote eshte e mundshme, dhe eshte madje natyrore, sepse eshte gatitur tjeter kund ideja e te qenurit te mundur ai realitet. Nderkohe qe Bibla, mundesine e realitetit e ka shkeputur me menyre dogmatike nga mundesia e te qenurit real, duke imponuar nje imagjinate te veten, te ndertuar me synim paresor, kontrollin e shoqerise (dhe ketu kete nuk e them si dicka te keqe) dhe kaq. Ai thote lexoje Biblen njesoj sikur po hapje ndonje liber te Asimovit, apo Simakut apo Heinlenin apo thjeshte te ndonje kronike reale kohore te luftrave boterore. Cfare dallohet ? Cfare nuk dallohet. A eshte Zoti i plotfuqishem ? A kane sens ato qe shkruhen ne interpretimin e imponuar me koncile e me dogma ? A jane te verteta ato qe shkruhen apo jane pallavra ? Do dali qe Bibla ngjan me shume me romanet e siperpermendura se sa mendohet. Ateher njerezimi e para punes nuk ka ndryshuar shume ne imagjinate ne rastin me ekstrem, ose ne rastin tjeter, ka dicka me te thelle qe nuk po thuhet. Nuk eshte e thene te kene qene Aliene. Ka kultura te ndryshme ne toke, qe nuk flasin shprehimisht per Lemuria, Atlantida e qytete te tjera mitike, por per konceptet e zhvillimit te njeriut ne aeone kohore, qe mund te jene 10,000 ose 100,000 vjecare. Ideja e cikleve ekziston kudo, ne ekonomi, ne jeten e perditshme etj.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur