Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2013, 00:03   #1
Tannhauser
Anėtar i ri
 
Avatari i Tannhauser
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Tannhauser ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėr paganėt dhe paganizmin

Kjo teme u kushtohet te gjithe paganeve te forumit apo atyre qe besonjne ne 12 perendite e Olimpit apo panteonet e romakeve dhe politeisme te tjera.

Panteoni i Lashte grek sic c'do panteon pagan ishte nje element kulturor qe ngjante me shume me gjuhen. Me kalimin e kohes perendite ndryshuan numer, identitet si tek gjuha fjalet ndryshojne kuptim, trajte me kalimin e kohes. Ne epos-at Homerike, perendite e grekeve jane afersisht 150 dhe dallohen ne tre kategori, qe duket se eshte bashkimi i dy panteoneve. Panteoni i dyte qe ishte me i fuqimshem mundi panteonin e pare dhe nga perendite e para me te shumtit i burgosi ne Tartara per jete, kurse ata qe nuk sollen shume rezistence u futen tek panteoni tjeter.

Kategoria e pare e perendive, me te lartet, duken dhjete. Jane: Uranos (qielli), Jea (toka) dhe Styx (te vjen mire Styxo???). Keta jane tipikisht me larte nga te gjithe dhe prandaj ne keta te tre betohet te gjithe te tjeret kur kane diferenca apo kur nuk beson njeri-tjetrin. (Homer, Il XIV 271-5, XV 36-38, Od v 184-6 dhe Hymni tek Apolloni 84-86, Hymni tek Dhimitra 259-260, 518-9, Pausanias 8.18.2). Gjenden ama keta te tre ne nje terheqie dhe harese. Sic ne Shqiperi presidenti i Republikes eshte vetem per te vene firma, pa fuqi politike. Pastaj kemi shtate perendi te fuqishme, tre meshkuj qe ndajne gjithesine ne tre kate, Zeusi, Posidoni dhe Aidhis (Homer Il, XV 187-193) dhe kater femra, Hera, Athini, Artemis, dhe Afrodhiti. Edhe ne 3 perendite, edhe ne te 7 femrat jane me te shumta dhe shkaku eshte se Greqia Homerike ishte poligamike (si te gjitha kombet ne ate kohe).

Kategoria e dyte e perendive eshte nje grup me reth 45 perendi kurse perendite e vogla dhe gjysemperendite (femije bastarde te perendive me gra, me kafsh apo femije te burave qe shkuan me perendi) i kalojne te 90. Ne te 7 e kategorise se pare avash avash futet edhe miku i Trojaneve, Apolloni. Dhionisi tek Homeri eshte nje nga te 90 e gjysmeperendite e kategorise se trete dhe e vetmia gje qe thuhet per ate eshte se e ndoqi njehere nje njeri dhe e frikesoi dhe per pak e zhdepi ne dru...dhe nuk eshte akoma homoseksual (homeri, Isiodi dhe 6 poetet e lashte lyrike nuk dinin per mardheniet seksuale). Estia tek Homeri eshte e panjohur (sic eshte tek Kurani i panjohur Muhamedi).

Disa nga perendite homerike jane perbindesha dhe terorizojne njerezit, qe u shpeton shura para ketyre. Dy nga keta quhen dhe Fivos dhe Fivi (qe eshte forma eolike e fjales fovos=frika). Ky emri, qe ne fillim ishte per dy perendite e larta kaloi si kapele e perdorur dhe ne perendi te tjera dhe me ne fund perfundoi tek Apolloni dhe ne motren binjake (qe u be ne fund moter) Artemis. Dymbedhjete peendite tek Homeri jane te panjohura. Gjenden ama 12 femije te perendise meteorologjike, Eolit, 6 djem dhe 6 vajza, me siguri 12 ererat. Dhe keto u bene kallepi qe te ndertohej dodekateismi.

Tek Hesiodi, perendite dhe perendeshat e grekeve jane reth 400. Disa kane emra asnjanes, sic prinderit e gjithe perendive: Haos dhe Erevos, dhe Kratos (Theogonia 123, 385). Perbindeshat dhe kucedrat jane akoma me shume. Kane shume koke (nga 3 deri ne 50) shume duar dhe kembe (deri 100) dhembe te medha qe te sjellin ne mend dinosaure, bishta (te gjitha keto duken qarte ne vazot dhe enet qe na kane ngelur nga epoka e lashte). Njerezit kur kane fatkeqesine qe ti njohin ngelen si gure (miti i Perseut dhe i Velerefontit). Greket e epokes klasike, disa nga keto perendite i mernin qe te tmeronin femijet kur nuk hanin buke (jane te ashtuquajturit Marmoliqia). Nga mosha shume e vogel pra mesonin demijet qe te kishin frike nga perendite.

Deri dhe poetet e medhenj dhe shkrimtaret si Pindari, Eskili, Euripidi dhe Herodoti besonin se perendite jane krijesa kaq xheloze saqe kur shikojne ndonje njeri qe te kete suksese dhe te jete i lumtur e vrisnin dhe i mernin pasurine. Sic Polikrati nga Samos, njeri i pafajshem dhe i lumtur, sipas Herodotit, i dridhej kaq shume xhelozise se perendive saqe hodhi ne det gjene me te shtrenjte kishte, nje unaze me gur te cmuar qe te zbuti xhelozine e perendive. Edhe ne tragjedite shume here gjendia tragjike e protagonisteve eshte pune e perendive. Per greket e lashte telashi me i madh ishin perendite e tyre....

Ne greqine klasike, sidomos tek Herodoti dhe tek tragjiket, paraqiten perendi me te forta dhe ne vend te larte si Mitir (apo Dhimitir), Athina (ajo qe quhej Athini) edhe perendia orgjiastike (dhe tani dhe homoseksuale) Dionisi apo Bakhu. Paraqiten dhe krejt perendi te reja qe ishin te panjohura tek pro-klasiket si Othani dhe Estia. Numri i tyre eshte tani reth 500 dhe nga keta ne kategorine e pare futen reth 25. Per here te pare ne shekullin e 6 p.K. behet fjale per 12 perendite, te panjohura, qe greket i njohin por nuk u mbajne dot ne mend emrat (si sot nuk mbajme mend 40 shenjtoret).

Tek Ekateu nga Militos (frag. 300) dhe tek Herodoti (2.43.1-2, 46.1) duket se pak para 600 p.K thuhej nje grup prej 8 perendive te uleta dhe nje grup me 12 perendi prape te uleta. Tek te 8 qe duken pak ne pozite me te larte se te 12 bente pjese edhe Pan-i kurse tek 12 Herkuli. Ishte dhe nje grup tjeter grup me numer te panjohur perendish ne te cilet bente pjese edhe Dionisi. Pindari (Ol. 10,49) qe referon 12 te dytet i thote anaktas (mbreter) keshtu sa per bukuri. Tek Aristofani paraqitet si be qesharak betimi ''per 12 perendite'' (Pafl. frag.1) kurse Herodoti (2.7.1), Thuqididi (6.54.6), Ksenofonda (Ipparh. 3.2) dhe Lykurgu (Leokr. 93) flasin per ''altarin e 12 perendive'' ose ''horon'' per nder te tyre. Vetem rreth 350 p.K. Platoni referon si pjestar te 12 perendive tre. Zeusin, Athinen dhe Estia (Nom. 848cd, 745d, 771bcd, 828bcd, Faidr 247a).

Deri tek vitet meta-krishtere nuk njofim nga asnje burim cilet perendi benin pjese ne 'klubin' e 12-ve.Avash avash u futen ne te 12 perendite me me shume fame dhe panteoni u plotesua ne shekullin e II pas Krishtit.

Afersisht te njejtit ne numur me greket, perendi, kishin dhe romaket. para se te binin ne kontakt me greket. Me pushtimin e grekeve, perendite e panteonit romak arriten ne 1000!!! Shume shpejt me pushtimin e gjidhe botes mesdhetare dhe sidomos popujve simito-hamite dhe me emigracionin e popujve te tjere (Babylonasve, Perseve, Armenve) ne administraten romake perendite arriten ne 8000!!! Nga keta me te shumtet ishin te panjohur por ishte 'mekat' dhe blasfimi qe te mos referoheshin dhe te ishin si perendi te humbura. Prandaj c'do fukara ndertonte edhe ndonje tempull per perendite e panjohura, per te mire e per te keqe (Vepr. e Apost. 17.23). Nga keta 800 me te njohurit dhe me te admiruarit ishin rreth 100.

Reth 200 pas Krishtit, ne kohe qe ne fuqi ishin perandoret (siriane) Seviret, per arsye thjeshtimi te besimit zyrtar dhe per arsye kontrollimi te pasurise se tempujve, shteti beri fe zyrtare dodekaismin (12 perendi) por ama qe nuk kishte ne c'do vend te perendise te njejtit perendi. Gjysmat nga keto vende ishin te hapura per perendi te tjera...

Ky dodekaismi grekoromak nuk kishte te benta me 12 perendite te panjohura te lashtesise meteorologjike por u be nen influencen simitike (siriane saktesisht). Me konkretisht, perendite kryesore te simito-hamiteve te bregdetit lindor te mesdheut (Syriane dhe Fenike) ishin 14, cifti i perendive superme Vaal dhe Astarti (Dielli dhe Hena) dhe 12 Mazuroth (12 Konstelacionet zodiake, 12 muajt). Vaal (ose Baal) dhe Astarti referohen dhe ne Dhjaten e Vjeter shume here kurse Mazuroth referohen ne te dy here. Nje thjesht si emer te konstelacioneve te eliptikes (Job. 38.32) dhe nje here si dodekateism superm (IV Mbret. 23.5) Keta 12 perendi, 6 meshkuj dhe 6 femra ishin here femije te Vaal-it dhe here dashnore dhe dashnor te ketij. Numri 12 eshte 'njezeta' e sistemit numerik semitik (babilonasve, kam thene disa gjera ne temen per emrat e diteve dhe kuptimin e tyre) qe kishte si baze gjasthen. Ne boten prehistorike mesdhetare ndenji si pjese e vjeter hamito-pellazgo-tirinike ne frazet 'duzina' e galateve, ne 12 muajt, ne 12 veprimet heroike te herkulit, ne 60 mnat e talantit, ne 12 ererat etj...

Paleoamerikanet Majas dhe Azteket qe kishin sistem numerik ne baze te njezetes kishin 20 muaj per vitin dhe 20 perendi kryesore. Perandoret romake Sevire, kur bene fe zyrtare 12 perendite siriane nenkuptonin se cifti superm ishte perandori me gruan e tij dhe 12 perendite ishin perendite vendase. We atehere deri me sot eshte historia e 'dodekateismit'. Nje gje d.m.th. e krijuar me vule perandorake, meta-kristiane me elemente nga mitologjite e ndryshme (greke, romake, semite etj).

Dhe sot paganet e ndryshem mendojne se ishin gjithmone 12 perendite (nga 15) qe tregoj. Zeusi apo Dhias, Posidon, Apollon, Ermis, Aris, Ifestos, Dionisos, Pluton, Ira apo Hera, Athina, Artemis, Afrodhiti, Dhimitra, Persefoni dhe Estia.
Prandaj ne tekstet e paganeve dhe te atyre qe ''duan'' historine dhe ata qe dine ''shume'' histori nuk kane burime....
__________________
Prandaj, se me vjen keq, i le qe te perdorin 30 burimet me larte qe perdora....
I informoj se kam edhe 800 burime te tjera qe flasin per ''12 perendi'', nga keto 600 jane greke ne 140 autore dhe 200 jane latine ne 35 autore. (Keto i shes per 5 lek njeren)....
Per fene pagane te latineve, te grekeve apo ndonje tjeter kam dhe 2000 burime te tjera, ne te njejtit autore. (Keto i shes per 3 lek njeren).
Keshtu qe te keni burime, dhe te mos vjedhni nga te tjeret (qe te shkretet pagane te kene dogmen e tyre te pakten te shkruar)...Dhe te mos referoni ne ndonje reviste apo ndonje liber qe lexuat, keshtu sa per te kaluar pushimet..
Tannhauser nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2013, 00:32   #2
RITAA
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
RITAA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Pėr paganėt dhe paganizmin

venera tenton ta joshe por ai gjen shpetim tek maria virgjeresha, vagneri duket qe ben nje sallate pagano kristiane, do ishte dendur me hashash mire.

anyway angela po ja tregon qefin mire gerqeve nga qe i ka qef shume


kurse ato burimet e tua jane qe te gjitha te pas shekullit te X, sigurisht dopo Christo-s(nuk ka ndonje prove historike qe ky te kete ekzistuar po meqe e thote janulla, e leme qe ka ekzistuar)...pra s'vlejne as tre leka.
RITAA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2013, 00:39   #3
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,588
Thanked 2,141 Times in 810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėr paganėt dhe paganizmin

me shumicė sa e kan qmimin ?
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2013, 01:02   #4
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėr paganėt dhe paganizmin

"Jea (toka)"
e ke ndokund ne leter kete forme te Gea-s?

"Greqia Homerike ishte poligamike (si te gjitha kombet ne ate kohe)."
Ne cka mbeshtetet ky paragjykim?

Mua me duket risi, do doja te dija ne cmenyre derivohet vizion i tille.
Tjerat paqartesi , pas ketyre -po pati edhe ndonji...
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2013, 01:35   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėr paganėt dhe paganizmin

http://en.wikipedia.org/wiki/Polygyny

Shkeputur:
Polygyny was partially accepted in ancient Hebrew society, in classical China, and in sporadic traditional Native American, African and Polynesian cultures. In India it was known to have been practiced during ancient times. It was accepted in ancient Greece, until the Roman Empire and the Roman Catholic Church when having one wife, but multiple lovers became the norm. It was accepted in Sub-Saharan Africa for most of the past two millennia.


Poliginia (forma nje-mashkull-shume-femra e poligamise) pranohej ne menyre te pjesshme ne shoqerine e lashte Hebreje, ne Kinen klasike dhe ne menyre sporadike neper kulturat autoktone Amerikane, Afrikane dhe Polineziane. Ne Indi eshte e ditur qe praktikohej gjate antikitetit. Ka qene e pranuar ne Greqine e lashte deri ne momentin kur Romaket dhe Kisha Katolike [udhezonte] per vetem nje bashkeshorte, por sidoqofte ishte normalitet disponimi i shume te dashurave apo dashnoreve. Ka qene e pranuar ne Afriken sub-Saharane per pjesen me te madhe te dy mijevjecareve te fundit.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2013, 01:49   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėr paganėt dhe paganizmin

Jang thoshte qe;"mitet jane rivelacione origjinale te prekoshences,o shprehje te pavullneteshme qe vin ne pakoshenc".
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur