Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-08-2013, 12:40   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,147
Thanked 3,323 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Feja drejt zhdukjes?!"Fetė do tė zhduken deri nė vitin 2041”, thotė psikologu irlandez, Nigel Barber, nė studimine tij tė titulluar: “Why Atheism Will Replace Religion” (“Pse ateizmi do tė zėvendėsojė fenė”), tė cilin do ta publikojė nė muajin gusht.

Studimin e tij Barber e ka bėrė nė 137 shtete. Ndėrsa, sipas tij, nga kėto hulumtime doli se nė ēdo shtet tė zhvilluar, ateizmi ėshtė nė rritje. Rezultatet e hulumtimit tė tij i shkroi nė njė artikull pėr ‘Psychology Today’. Ai vė nė dukje se nė vendet nė zhvillim, tė tilla si ato tė Afrikės, feja ende ka rrėnjė tė thella nė jetėn e njerėzve. Nė anėn tjetėr, nė shtetet e zhvilluara evropiane ateizmi ėshtė nė rritje. Barber pėrmend si shembuj Suedinė (64 pėr qind ateistė), Danimarkėn (48 pėr qind ateistė), Francėn (44 pėr qind ateistė) dhe Gjermaninė (42 pėr qind ateistė).

Antropologėt, thotė Barber, vitet e fundit merren me ēėshtjen se pse ateizmi ėshtė nė rritje nė vendet ekonomikisht tė zhvilluara. Antropologu, James Fraser, pohon se feja ėshtė njė mjet me tė cilin njerėzit ndihmohen tė pėrballen me pasigurinė ekzistenciale. Barber beson se kjo tezė ėshtė e saktė. "Ka shumė gjasa qė ateistė do tė jenė njerėzit me shkollė qė jetojnė nė qytete”, thotė ai.

Barber, gjithashtu pohon se ka shumė ateistė nė vendet ku pabarazia ekonomike ėshtė mė pak e theksuar, si edhe nė vendet me institucione tė forta tė shtetit tė mirėqenies. Religjioni gjithashtu nxit shumimin, thotė ai, prandaj kjo ėshtė e pashmangshme nė kulturat e drejtuara kah bujqėsia, kur bashkėsitė familjare kanė nevojė pėr krahė tė papaguar pune.

Zhvillimi shoqėror, sipas psikologut irlandez, me kohė do tė zėvendėsojė tėrėsisht religjionin nė dobi tė ateizmit. Barber parashikon qė religjioni do tė zhduket tėrėsisht nė 30 vitet e ardhshme. /Telegraf/

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2013, 15:06   #2
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Gjynah per ate brez qe do linde ne ato vite. Duhet te mbeshteten plotesisht ne forcat e veta,se s'do kete me Zot,per ti ndihmuar shpirterisht.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2013, 15:12   #3
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,004
Thanks: 893
Thanked 1,514 Times in 1,130 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

nuk mund te zhduket kaq shpejt dicka qe eshte rrenjosur per mijera vjet ne mendesine e njerezimit
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2013, 15:17   #4
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
nuk mund te zhduket kaq shpejt dicka qe eshte rrenjosur per mijera vjet ne mendesine e njerezimit
E ke gabim! Enveri vetem me disa vite pune sistematike ia arriti. Ata qe linden ne vitet 70, 80 jane besimtare te medhenj ne fakt!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2013, 15:20   #5
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,004
Thanks: 893
Thanked 1,514 Times in 1,130 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

po lere enverin ti...i kishte shoket e rralle ai
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2013, 12:06   #6
Miti
V.I.P
 
Avatari i Miti
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 1,071
Thanks: 33
Thanked 45 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Miti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Fete do te zhduken vetem ateher kur do zhduken te gjithe njerezit.
Miti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2013, 12:26   #7
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Nje gomar qe po e hante nje luan , mbyllte syte qe te besonte se ishte ne enderr .

Ja ēfare flasin shifrat !

http://www.youtube.com/watch?v=6-3X5hIFXYU
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2013, 12:55   #8
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Gjynah per ate brez qe do linde ne ato vite. Duhet te mbeshteten plotesisht ne forcat e veta,se s'do kete me Zot,per ti ndihmuar shpirterisht.
me vjen keq per Alkomen ,se une parat e varrimit i kom dhoni si paradhonje.

inshalla sajon nai1 zot tjeter per gonin ose danielin
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2013, 00:02   #9
Deluvian
Internet Warrior
 
Avatari i Deluvian
 
Data e antarėsimit: Aug 2013
Vendndodhja: New Amsterdam
Posts: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Deluvian ka njė atmosferė spektakolareDeluvian ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Veshtire se fete do zhduken ndonjehere. Do ndryshojne po, por jo zhduken. Fete u krijuan qe nga fillimi i njerezimit sepse njerzit kerkonin to shpjegonin fenomene qe si kuptonin. Frika luajti nje rol gjithashtu. Njerezia kishte frike nga vdekja, kesthu qe concepti i jetes pas vdekjes u krijua. Edhe ateizmi ne thelb eshte fe. Te mohosh ekzistencen e mundhme te nje zoti apo dicka supernaturale pa prova eshte po aq besim sa edhe pranimi i ketij zoti pa prova. Kush e di, ndoshta disa nga ateistet kan po aq frike nga jeta pas vdekjes sa besimtaret prandaj edhe besojne ne mosekzistences e nje gjeje te tille.
Deluvian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2013, 11:56   #10
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
inshalla sajon nai1 zot tjeter per gonin ose danielin
Cka je mer ka thuu...

Jo Drag jo, edhe po te mos ekzistonte fare Islami, Krishterimi e Judaizmi, une prap do te besoja sot, e do te besoj edhe neser sigurisht
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2013, 14:03   #11
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Deluvian Shiko postimin
(shkeputur)... Edhe ateizmi ne thelb eshte fe. Te mohosh ekzistencen e mundhme te nje zoti apo dicka supernaturale pa prova eshte po aq besim sa edhe pranimi i ketij zoti pa prova. Kush e di, ndoshta disa nga ateistet kan po aq frike nga jeta pas vdekjes sa besimtaret prandaj edhe besojne ne mosekzistences e nje gjeje te tille.
Konceptet e shumta te marra si te mireqena ne kete pjese te shkeputur jane diskutuar me pare edhe ne kete forum (dhe jo vetem ketu por gjehen kudo neper internet).

Gjithashtu, nje tjeter gabim qe shfaqet rendom ne diskutime te tilla ka te beje me ate qe quhet 'False Logic' dhe me kete mekanizem ekuivalentohen shprehjet:
1. Nuk Shprehja-A qe Shprehja-B.
2. Shprehja-A qe nuk Shprehja-B.

Shkurt eshte permendur ketu: www.forum-al.com/showthread.php?p=233932
si dhe ketu:
www.forum-al.com/showthread.php?p=164317

Mund te tregohet edhe matematikisht qe shprehjet e lartpermendura nuk jane ekuivalente.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2013, 17:58   #12
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 206 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

qenka afruar koha kush me perpara ta thot shahadetin.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2013, 23:40   #13
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Qe te flasim per zhdukjen e fese duhet se pari te flasim per ekzistencen e Zotit. Ne qoft se kjo eshte bot pa Zot, pra nuk ekziston perendia, atehere eshte e mundshme te zhduken fete. Por ne qofte se ekziston Zoti, atehre nuk besoj se do te ndodh kjo.
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 02:52   #14
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Qe feja, si shpikja primitive per t'u dhene nje shpjegim perrallor zjarreve te shkaktuara nga rrufeja, eshte ne zhdukje kjo eshte pasoje e nje dukurie tjeter teper te rendesishme -- rilindjes se arsyes ne mase.
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 03:25   #15
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Borix, mendoj qe je gabim. Masa nuk ka arsye dhe sa vjen e bėhet edhe mė e paarsyeshme... Mendimi im, sigurisht.

Feja nuk po zhduket, por po zėvendėsohet me fe tė reja. Bindja dhe besimi nė parime tė gabuara janė njė lloj tjetėr feje.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 03:28   #16
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Mundet, por per te gjykuar mbi parimet qe propozohen ka nje kuader shkencor dhe filozofik. Edhe sikur keto te jene "besime" ne ate kuptim qe aludon ti, atehere ka mendime ndryshe, por kurresesi fe ne kuptimin abrahamik.
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 03:34   #17
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Mendime ndryshe mund tė ketė, por kėto nuk ndikojne. Kur njė parim miratohet dhe ligjėrohet quhet punė e mbaruar, pra bėhet njė fe e re.
Edhe nė fetė e mirėfillta ka njė pakicė jobesimtarėsh, por kėta nuk e pengojnė dot punėn e turmės.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 03:39   #18
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Duhet aktivizem, sepse kjo qe thua ti besohej edhe nga shumica atyre qe hodhen poshte pakicen e Volterit, por qe ne fund kjo pakice u be shumice. Mbase ne Shqiperi s'eshte lindur ende Volteri, por jetojme me shpresa, si i thone...
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 06:35   #19
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

asnje fe nuk eshte zhdukur totalisht, pothuaj gjithmone elemente te nje feje te vjeter, te bera tradia, rishfaqen ne nje fe te re, e cila u jep atyre nje kuptim te ri.
katolicizmi eshte nje shembull i shkelqyer ne lidhje me paganizmin, por gjithashtu islami zvendesoi me radikalisht kulturen e zhvilluar elenistike pagane ne zonen e mesdheut, ne afriken e veriut dhe ne lindjen e mesme, konservoi psh perdorimin e vellos(burka apo hixhab apo ca dreqin e quajne ata) duke e zgjeruar progresivisht.
mund te mendojme qe hyjnite e egjiptit jane radikalisht zhdukur, por une kam pare me pare nje rafiguracion roman te hyjneshes iside, dhe eshte surprize sa ajo i ngjan paraqitjes se shen marise.
kush e di se cilat mbetje te feve antike lihen ne tregun e lire dhe festojne ritet e tyre ne fshatin e urbanizuar!...mendoj , cilido zot, sido qe te quhet, gjithmone ka qene shume funksional per te bere para.
mos u cudisni, mbi injorancen gjithmone behen para.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 15:00   #20
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,805
Thanks: 8,900
Thanked 2,791 Times in 1,426 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja drejt zhdukjes?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Gjynah per ate brez qe do linde ne ato vite. Duhet te mbeshteten plotesisht ne forcat e veta,se s'do kete me Zot,per ti ndihmuar shpirterisht.
Freud says there are no accidents - Zhdukja e fese nuk eshte aksident.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur