Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-05-2019, 22:32   #1
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,767
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Cila ėshtė domethenja e kėtyre mbiemrave ?

Ne kėtė tem tė re do tė flasim pėr disa emra tė familjeve shqiptare te cilat ende déri me sot nuk janė spjeguar si duhet apo janė injoruar nga pakujdesija jonė a janė leńe nė harres ?

Fillojmi kėtu me disa emra mė tė njohur e pastaj kah fundi do tė japim edhe mendimin tonė ;

KARELLI
AGOLLI
MAKOLLI
MOHOLLI
MUĒOLLI
KASAPOLLI
DEMOLLI
DEVOLLI
CAKOLLI
ŠEHOLLI
RIZVANOLLI
GJINOLLI
XHINOLLI
JUPOLLI
GJINOLLI *
GJIKOLLI*
XHIKOLLI
DUGOLLI
DRANQOLLI*ēa = s
ĒAVOLLI =ē*
CAKOLLI
HAVOLLI
MAKOLLI
ZOGOLLI
BERLJANOLLI
MANXHOLLI
MANXHOLLI+*
PACOLLI
RIZVANOLLI.........
.......

Cili ėshtė mendimin yni se, ēfarė fshifet pas kėtyre emrave te familjeve ?

Mendoj se nuk gabohem por, pas shumė perpjekjeve tona kėta emra mund tė lexohen ndryshe, perndryshe, duke bėrė krahasime tek popuj tjerė si te skocezet me numrin e madh tė emrave atje me rrenjen ''Mac'' qė do thotė .'biri i. ..'' qė nė franke ėshtė e barabart ''fis de. ..'' apo tek arabet ''ibin i...'' tek sllavet ''sin od. ...'' e tek turqit ''Olli ''....

Tė Fillojmi me emrin MAKOLLI tė cilin do ta shkruajmi me njė form tjetėr ;
《 Mc Olli 》 formim dy gjuhesor, anglishte & turqishte (mak me shkurtesen Mc nė anglishte dhe vijon rrokja e dytė ''olli'' nė turqishte.
Mendojmi se kėta emra janė emertuar nga epoka e pushtimit perandorak osman mirėpo duket se kėta emra qė perfundojne me 《OLLI》janė kombinime nga disą gjuhė tė huja.

Emri AGOLLI ;
''Ą. G. OLLI '' tregon se kėta fėmijė janė tė gjinis mashkullore ''biri i...'' (olli) nė turke ose ''mak'' nė angleze ''fis de '' franke janė shenja se kėta emra janė shenuar si iniciale ; A.G. (olli)....biri i A, G. ...qė nė angleze do ishte shkruar keshtu; MakAg (mak aj )qe jep mbiemrin 《s 'Makaj 》Smakaj ose 《s'Makiēi》biri i Ch. ....iniciali ''ch'' mund tė spjegoje si sot prejardhjen e automjeteve me regjistrime tė Zvicrės (CH) qe do thotė (Cantones Helvético )...?

E lehtė do t ishte sikur donim ta spjegojmi rrenjen e familjes 《KASAPOLLI》...biri i....kasapit, nė franke do tė thuhej ; fils du boucher. ...《Fisdybuše》.......ose tė krahasojmi me ''biri kovaēit '' nė sllave ''sin kovača '' ...fis de forržerō....
Tani tė shkojmi edhe mė tutje, ta zėmi emrin 《Dranēolli》 (biri dr. A.N.Ch.) emra tė mdhenjė apo tė klases mė tė lartė si ; Andre Nikola Chevalier. ...?

Emri tjetėr interesante ėshtė 《Rizvanolli》i cili mund tė spjegohet si ; ''biri Rich ''van'' Ris Van. ...(olli ) kjo ''van '' haset tek grupi i familjeve nerlandeze (holandeze ) apo belgo-flamane. ...
Ne shumė raste rrėnja 《Beg》kujton termin pėr tituj klase tek personat me influanc gjatė sundimit osman, mirėpo gabohemi sepse nė tė shkruar mė inicialet B.G. shqiptimi do ishte 《B-e G-e》''BeGe olli '' biri B.G.-sė si te rasti familjes ''Bege-ja'' qė forcon edhe mė shumė bindjet tona se kėto familje shqiptare kanė prejardhjet ndoshta nga vende te tjera europiane ?
Historia e femijve jetim tė mbetur pa prinder ka shtyer mbreterit europiane qė tė ndermirren masa urgjente se si tė shpetohen kėto foshnje tė lindura jashtė martesės si bie fjala, vetėm se nė Paris nė njė ēerdhe brenda vitit mblidheshin 5000 fėmijė te cilėt i quanin 《les enfants trouvée 》....femijet e gjetur te cilve iu vinin nė ndihmė personalitete tė shquara duke i shpetuar keto beba tė mos vdisnin nė mjerim. Pothuajse nė te gjitha qytetet e mėdha europiane ishin lajmruar raste identike; fėmijė tė gjetur !

Pėr ti ruajtur kėta fėmijė ishte ndermarrur njė 《kryqezat e femijve tezgjetur 》...nėpėr tėrė Europėn nė shekullin XVII e XVIII-TĖ. ...!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 23:19   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,841
Thanks: 4,381
Thanked 4,730 Times in 3,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė domethenja e kėtyre mbiemrave ?

interesante si sēarim !
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2019, 07:33   #3
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,767
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Cila ėshtė domethenja e kėtyre mbiemrave ?

Ti analizojmi njė nga njė keta emra poqese do tė na lejonte koha.

E permendem mė sipėr shembullin e rrenjes se familjės ''Begolli'' qė mendohej se vjenė préj titullit ''beg'' nga turqishtja mirepo kemi edhe emra tė ngjashėm si;

《Zekolli》
《Manjolli》
《Spanjolli》
Tek ne kemi mbiemra tjerė interesant,si ;
《Franca》
《Arapi》
《Harapi》
Mirepo, ą ėshtė e vertetė kjo se emri ''begolli'' ''belegi'' ''agolli'' ''zogolli'' janė me kuptime nga turqishtja ?

Dėshmohet se tek 《Meshari 》i Buzukut kemi gjetur pėrplotė kuptime fjalesh tė ndertuara vetėm prej shkurtesave apo inicialeve si fjala ''beso'' e cila nxjerr set me kėto tri shkronja tė medhają si vula;
《B》mė tej ėshtė 《C》dhe 《O》pak mė e vogėl se tjerat.

Ky rreshtė lexohet nga studiuesit e shqipes ;
《Beso》pa patur fare pas shkronjes ''B'' (e) ėshtė njėsoj si tek shkurtesa pėr epoken ''p.e.s) para eres sonė si tek definicioni anglo-sakson 《B.C. 》para Kristi e mas Krishti, nė franke shenohet 《AvJ.C》para Kristi ..
Njėjtė tek ky rreshtė nė Meshar kemi kėto iniciale préj tė cilave u krijuan fjalė si ''beso'' ''beko'' etj.
Nė vendin e fjales latine ''Omnia '' ėshtė grrithur tėrėsisht kjo fjalė me ndihmen e gerrsherve dhe iu ėshtė lėshuar vendi. .besonje. ..
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur