Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Ndihmoni njėri-tjetrin

Ndihmoni njėri-tjetrin Jeni te ftuar tė kėrkoni ndihmėn qė ju nevojitet dhe do bėjmė tė pamundurėn qė ta merrni atė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-07-2019, 16:09   #21
Linda
❤❤❤❤

Data e antarėsimit: Apr 2010
Shuma e pikėve qė jep: 147
Linda ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Une prandaj e hapa temen, qe te me shikojne me sy tjeter vajzat e Forumit --ato qe banojne ne Tirane (kutpohet), se keto femrat shqiptare ne SHBA bejne me shume leke se meshkujt
E paske pas hapjen e temės mė tė futme Dimri

Paret si ha as qeni

Unė pėr vete i kam marė me vete,plus kam qen me familjen dhe qė kėshtu i kemi shpėrndarė qė tė veproj me bangat nė shqipėri nuk kam shum besim

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Linda : 11-07-2019 nė 16:14
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:13   #22
lonely_lion
.

Data e antarėsimit: Jul 2015
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linda Shiko postimin

Paret si ha as qeni
I ha , i ha. E veme me bast ? I marr parate, i lyej me nje cike leng mishi dhe e shef . I ha apo nuk i ha qeni. Vite e vite me pare i dhane graso nje qeni aty ne lagje dhe atij i pelqeu . S'e pashe me ate qenin verdalle. Me duket se filloi pune xhenerik tek plenat e Sharres ose tek lana
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:17   #23
Meri
...

Data e antarėsimit: Sep 2009
Shuma e pikėve qė jep: 352
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linda Shiko postimin
pyte icik, ku e ka shpin aty ku rri ?
se ktej nga deshiron qe te vije, ja fal une nje hyrje...
i vjetėr 11-07-2019, 16:23   #24
cool_shqype
cun per s'mari

Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Shuma e pikėve qė jep: 483
cool_shqype ka mbyllur reputacionin

Porosit nje rryp mesi apostafat per mbajtje xhixhash ne Amazontttt, ktheji ne Benjamina te hekuros nga banka me fature edhe selloja pastaj pa frike.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:27   #25
Linda
❤❤❤❤

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Unė do e pysnja po tė vite tranzit ktej

Pėr matan oqeanit po ja lejmė detyrė Xhinės ta pyesi

Andej nga ty e di vet ti, sta kam merakun hyrje+mėngjesin sa kohė tė rri moj😜😜😜

😘😘😘
i vjetėr 11-07-2019, 16:28   #26
Erdhi Dimri
me ortekė

Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Ore une nuk dua ta shikoj me sy Shqiperine, por po me cmendet plaka... aman, aman, me thote per dite, mos me ler te vdes ne Amerike.

Do i blej nje shtepi plakes atje, meqe ka gjithe fareefisin ne Tirane, dhe sa here te merzitet kendej do e hip ne avion dhe do i them Lindes te dale te ma pres plaken me lule ne dore, per 200$ lol
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:29   #27
Linda
❤❤❤❤

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
I ha , i ha. E veme me bast ? I marr parate, i lyej me nje cike leng mishi dhe e shef . I ha apo nuk i ha qeni. Vite e vite me pare i dhane graso nje qeni aty ne lagje dhe atij i pelqeu . S'e pashe me ate qenin verdalle. Me duket se filloi pune xhenerik tek plenat e Sharres ose tek lana

Po e the ti e tėrheq unė atė qė shkrova
i vjetėr 11-07-2019, 16:31   #28
Angelisa
V.I.P

Data e antarėsimit: Sep 2014
Shuma e pikėve qė jep: 417
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm

Deklaroj, jep prova ku i ke mare, si dhe arsyen Pse te duhen Kaq shum cash me vete! Paguaj tax Dhe kaq

Problem do kesh ne albania, aty bejne si CIA se kerkojne kafe
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:31   #29
B.E.V
V.I.P

Data e antarėsimit: Dec 2017
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E para.... Nuk do i cosh me nje dore. Kujdesu qe mos kalojne 10 milion leke(ne konvertim) se i cajne trapin atij qe do i marre ne llogarine bankare ku do i hedhesh (qofte te jete dhe llogaria jote) ose qofte dhe te shkosh ti vete t'i terheqesh ne Shqiperi nga llogaria jote pas tranfertes banke me banke. Pra kujdes me shumen. Kjo eshte kryesore.

E dyta. Une Nuk e kam perdorur kurre por shiko njehere

Bankat shqiptare te rrjepin. Pavaresisht se kur kam derguar une kam zgjedhur opsionin qe paguaj une gjysmen e transfertes dhe gjysmen tjetri (sepse me eshte dashur t'i coja ne momentet e fundit dhe versioni e paguaj une te gjithe transferten kerkonte ca dite me shume - se di pse ) , prap personi qe i ka terhequr ne Shqiperi ka paguar mbi 15 EU ose 25 EU per 7000 EU ( nderkohe qe une kisha paguar dhe vete ne krahun tjeter).

Ki parasysh qe shumat mund ti bijesh dhe vete CASH por duhet t'i deklarosh. Me sa di une , deri ne 100.000 dollare mund ti levizesh me vete CASH(pra t'i deklarosh por e paske shkruar ti 140000 dollare). Nuk e di ne Shqiperi,por qe mos te te mberthejne e mira eshte t'i deklarosh ne doganen shqiptare kur hyn. Shumica e vendeve ne Europe kerkojne deklarimin e parave kur ke me vete mbi 2000 EU. Sidoqofte niveli 10.000 Dollare eshte niveli praktikisht SAFE, qe nuk te nxjerrin probleme (por ti deklarosh, sepse mbi kete shume te bejne pyetje qysh e tek e si e pse dhe te fusin ne liste qe je ne gjithe boten). Ne 2007 une kam hyre ne Kine me 100.000 dollare apo 50.000 dollare (nuk e mbaj mend). Ai shoku te cilin e shoqerova si perkthyes me tha: Merri keto dhe i ke ti(se nuk i mbaj dot une te tera se nuk lejohet). Kur te dalim nga aeroporti m'i jep prap.Ne avjon na dhane nje cope leter dhe na thane: deklaroni me sa para po hyni ne Kine dhe nuk e di se cfare plotesuam tjeter leter ne aeroport ne nje zyre doganore.

Po qe se do blesh dicka ne Shqiperi, atehere atij tipit kaloja me banke (jo me shume se 7000 euro ne nje dore). LLogarit nje 25 Euro komision qe mbajne bankat shqiptare.Sa paguan ti per transferte me banken tende kete une nuk e di. Personalisht e urrej pagesen me credit card per shume e shume aresye. CASH eshte mbreti i botes, por sa po vjen dhe po e limitojne blerjen me CASH kudo.

Per atyre qe nuk i mbushet mendja.
Para nje viti me thote djali i xhaxhait(punon ne banke ai). Ke leke ? Kam ca i them. Nja 3000 EU te qelbura. Ku i ke ? Ne banke i them.Jo me tha. Po nuk i pate ne xhep, parate nuk jane te tuat por te bankes. Dhe ka plotesisht te drejte, Ne te gjithe boten, kush shkon kerkon CASH mbi nje sasi te caktuar, o do lajmerosh ca dite perpara ose be vaki dhe nuk ti japin. Po pagove online me karte, nuk i rruhet kujt se sa paguan se praktikisht ke paguar flu !!! Pra ke paguar me ajer. Eshte nje film ne internet ( Fundi i parase ashtu sic e njohim ne). Jane dy versione dhe une i kam te dyja. Njeri tregon origjinen e parase qe nga lashtesia deri ne ditet e sotme. Pislliku i parase u trash, kur nje vend morri iniciativen (USA - Federal Reserve, qe per pronar nuk ka qeverine e USA ) shtypi letra dollari me shume se vlera qe mund t'a mbulonte me flori. Kaq per informacion.
Jashte teme Po me ngacmoi kjo pjesa e fundit .
Cash vetem cash. Vetem cash nuk te kontrollojne dot. Karte krediti apo bankomat e ēdo lloj pagese tjeter eshte qe te te mbajne nen kontroll .
Eshte nje lloj diktature shume fine.
🖤 (1)
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:35   #30
Meri
...

Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Ore une nuk dua ta shikoj me sy Shqiperine, por po me cmendet plaka... aman, aman, me thote per dite, mos me ler te vdes ne Amerike.

Do i blej nje shtepi plakes atje, meqe ka gjithe fareefisin ne Tirane, dhe sa here te merzitet kendej do e hip ne avion dhe do i them Lindes te dale te ma pres plaken me lule ne dore, per 200$ lol
Uuu po ti fol qarte !
Mos n'a konfondo me ato deklaratat aty me lart...
Se desh kalova ne "strabizem"...

ps : mos e blej se ke shpenzime, t'a shes une thashe !
i vjetėr 11-07-2019, 16:37   #31
AAO
Against All Odds

Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Shuma e pikėve qė jep: 161
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Ca conto e ke fjalen? 200$ desha me i derguar njerit qe kishte llogari ne Credins Bank dhe banka ime ketu donte 60$ takse...
Cjane kto taksa $60 per $200?

Ka plot njerez nga USA qe kane ble biznese dhe apartamente knej dhe te gjitha transfertat me Wire transfer i bejne , nuk pagun me shume se $40-$50 per shumėn qe kerkon te dergosh ti.

Menyra tjeter pastaj , mire e tha buzeqeshje , rinasi ka limit 7000 eur ti kesh n'xhep pa pas nevoje ti deklarosh. Ndaj ne 10 veta dhe ishalla te vijne shnosh , se helbete avion hesapi lol
i vjetėr 11-07-2019, 16:37   #32
shoku_tanku
patriot

Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm

Po pse i thuaj lindes ti,ta pres une per 150.
🖤 (2)
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:39   #33
Meri
...

Ja ky, Bossi i dodharit !
i vjetėr 11-07-2019, 16:41   #34
Erdhi Dimri
me ortekė

Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Cjane kto taksa $60 per $200?

Ka plot njerez nga USA qe kane ble biznese dhe apartamente knej dhe te gjitha transfertat me Wire transfer i bejne , nuk pagun me shume se $40-$50 per shumėn qe kerkon te dergosh ti.

Menyra tjeter pastaj , mire e tha buzeqeshje , rinasi ka limit 7000 eur ti kesh n'xhep pa pas nevoje ti deklarosh. Ndaj ne 10 veta dhe ishalla te vijne shnosh , se helbete avion hesapi lol
Po nese i deklaroj kendej dhe nuk me nxjerrin probleme, ca probleme do kem andej? Do them edhe atje kaq solla, do tregoj faturen e SHBA dhe po me nxoren probleme nje telefonate Ambasades dhe nje artikull te bukur te Panorama per Shqiperine e Rilindasve...

Atje me sa di une problemi eshte me nxjerr para, jo me futur...

Kur vajta vjet tha polici a ke gje me deklaru, dhe bera sikur nuk degjova... as formulare asgje. Dhe po me kapen, ja faturen e SHBA dhe mbaroi muhabeti (se ne avion as na dha njeri formular kur hyme ne Shqiperi). Kur del eshte muhabet tjeter...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 11-07-2019 nė 16:43
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:41   #35
ZET
Cursum Perficio

Data e antarėsimit: Aug 2011
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin

Perdor wire transfer llogari private bankare ne llogari private bankare. Musnd te transferosh me shume se 10K dhe ka gjithnje nje tarife fikse, qe do te thote se tere transferta nuk shkon me shume se $60-$100 ne varesi te bankes.

Lexo me poshte:
https://www.citizensbank.com/learnin...-transfer.aspx
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:43   #36
Linda
❤❤❤❤

Citim:

Pėr nėnėn mirė do bėsh nuk i vej faj ,pleqėria do njerėz.Edhe prindėrit e mi kur vinin ke unė mė shumė se 2 javė nuk rrinin,ishin mėsuar me njerėz,sa njiherė mė thot nėna ime,qyqe mi goc a keni komshinj ju ktu,se nuk shof komshinj fare,jo mi gocė atje ka lezet dhe jevgu(pa ofendu njeri,por si shprehje qė ėsht) kur bėrtet nėpėr lagje kur thėrret hajde lavatrēe hajde kush ka soba tė vjetra

Ndėrsa pėr ta pritur nėnėn tėnde atje,po tė isha dhe tė mė thoje ta prisja do shkoja ta prisnja,pėr respekt dhe jo pėr lekė.
Linda nuk ka nevojė pėr lekė,ndoshta ke ngatėrruar njeriun e gabuar.
lol
i vjetėr 11-07-2019, 16:44   #37
Jolene
🇦🇱

Data e antarėsimit: Jan 2010
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin

Citim:
Kshu beri dhe per nusen ky Dimri, hapi nje teme gjere e gjate, dhe vendosi te mos martohej!
Ka gjasa as shpi sdo bleje
i vjetėr 11-07-2019, 16:45   #38
shoku_tanku
patriot

Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Ik o meri mos me prish pazarin.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:45   #39
cool_shqype
cun per s'mari

Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Shuma e pikėve qė jep: 483
cool_shqype ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Pse te shpenxohesh me shokun ti?....

Ta pres une me 120.99 dalaaa, tufe me lulka dhe me limuzine....cmim shoqnor forumor dhe i mbajme edhe valixhen e dores me kujdes dhe dashtuni bile.
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:45   #40
Linda
❤❤❤❤

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Tanku me gjithė qef meri dhe atė 50 tjetėr,pra 200 ,po deshe tė blej dhe njė tufė me lule

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim