Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Ndihmoni njėri-tjetrin

Ndihmoni njėri-tjetrin Jeni te ftuar tė kėrkoni ndihmėn qė ju nevojitet dhe do bėjmė tė pamundurėn qė ta merrni atė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-09-2019, 01:07   #1
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,675
Thanks: 5,571
Thanked 11,495 Times in 3,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Nese eprori juaj...

Mardheniet profesionale jane pjese e jetes sone . Ne cdo fushe profesionale, kemi te bejme me dy kategori bashkpunetoresh. Me ata te cilet na japin direktiva dhe me ata te cileve ju japim ne direktiva.

Ne te dyja rastet kerkohet me te drejte te kemi nje relate formale ne raport me punen.


Midis shume skenareve qe perseriten vazhdimisht dicka me terhoqi sot vemendjen.

Nje njeri qe ka ne dore dosjet e kontrollit te punes sime , sot ne nje mbledhje kur u pershendetem me tha “ sweety”. Nuk reagova por ne fakt mendja me ngeli. Nuk eshte tip flirtues dhe pozita qe ka e ben edhe me shume te rrepte nga c’eshte ne te vertete.

Disa pyetje me linden e mendova t’i ndajme ketu se bashku e temesojme nga eksperienca e njeri-tjetrit:
Me thirri ashtu sepse...


-ndoshta ngaqe eshte me i madh?
-ndoshta ngaqe jam ne cdo raport me vleresim maksimal ?
-mund te jete shprehi e tij?
-mos valle mirsjellja ime eshte interpretuar djallezisht ne mendje te tij?

-po alarmohem kot?Si mendoni?
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 01:23   #2
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,867
Thanks: 1,524
Thanked 8,672 Times in 3,834 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Ndoshta shprehi e tij. E perdor me te tjeret? Find out. Ka mundesi shprehi.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 01:25   #3
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,675
Thanks: 5,571
Thanked 11,495 Times in 3,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Ndoshta shprehi e tij. E perdor me te tjeret? Find out. Ka mundesi shprehi.
S’e kam degjuar. Ndoshta fakti we ne fushen ku une jam s’ka femra shume ...
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 01:56   #4
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,867
Thanks: 1,524
Thanked 8,672 Times in 3,834 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Idk, hard to tell. But pretend u didn’t hear it. Ndoshta dhe atij I rreshkiti goja. Ndodh ndonjehere. Nese e perdor prape... fillo alarmohu
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 05:26   #5
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,299
Thanks: 4,137
Thanked 6,872 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Asnje nga eproret e mi nuk eshte kaq i embel.

Mund te jene te gjitha variantet qe parashtron. Mbaje nen vezhgim Leaf.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 06:49   #6
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,685
Thanks: 5,848
Thanked 6,233 Times in 3,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Nese eprori juaj...

Personalisht do te ja vija ne dukje/alarmohesha ....duke marre parasysh seriozitetin e lidhjeve ne k’te rast dhe sa e rendesishme eshte .

Vete do te ja ktheja .... pls call me ( ur name ) dhe kaq .

Dyshoj tek pika 4 .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 07:20   #7
Oxygen
Shy
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 6,142
Thanks: 0
Thanked 468 Times in 350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Mund te kete ngaterruar per momentin me Sandren
Keshtuqe prit a do te thot prap se pale alarmoheni ose ju behet qefi kot
__________________

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Oxygen nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 07:29   #8
Lea
Duaj né di te duash!
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Pran saj, sot e pergjithmon :)
Posts: 9,210
Thanks: 3,657
Thanked 3,037 Times in 1,928 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Une mendoj te paren ndoshta ngaqe eshte me i madh, edhe mua me ndodhte me quante ciccolina, ngaqe mund te isha mbesa e tij,por e perdorte me te ter kete fjal, edhe me te salles, atij ju dukte si perkedhelje babai Jo perher duhet menduar se ka djallezi ne mes! ( mendimi im)
__________________
Jeta ime je vetem ti,zgjohem cdo mengjes me ty, e bie te fle prap me aromen tende jam e dashuruar mbas teje sot e pergjithmon, kuklla ime ti, qetesia ime shpirterore!!
Kush ka goca boten ka:* 😍😍😍😍😍
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:19   #9
MiM@
♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
 
Avatari i MiM@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: N'shpin Time :P
Posts: 10,373
Thanks: 4,833
Thanked 4,846 Times in 1,473 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 223
MiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Nqs eshte hera pare dhe ndoshta i ka shkare goja ... nqs perseritet thuaj qe te ve ne siklet kjo e folur kaq e aferet
Nje her vjerri im duke u pershendet ne tlf me nje punonjese te nje dyqani i tha puthje
__________________
♡°°°●💐○•°°°●💮○•°°°•○💐●°°°•○💮●°°°♡

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga MiM@ : 11-09-2019 nė 08:23
MiM@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:22   #10
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,937
Thanks: 23
Thanked 2,908 Times in 1,802 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Une mendoj ta ka lyp
Ty po ta lyp Dragja ne Forum jo mo shefi ne zyre

Pertej Shakas mendoj se nje here mund te jet shprehje emocionesh casti,puna eshte mos te behet rruge dhe rruge behet kur ta degjosh per here te dyte nje kompliment te kesaj natyre, se nuk mendoj qe ta bej te njejtin gabim dy here Eprori.

Ehhhhhhhh cna ka gjet me kto femrat mer jahu keq me i bo kompliment keq mos me i bo
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:30   #11
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,685
Thanks: 5,848
Thanked 6,233 Times in 3,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Nese eprori juaj...

E ngaterron se ky nuk eshte kompliment , dhe as nuk eshte drejtuar ne forme komplimenti.

Por gjithmone varet nga ambienti dhe situata perballe, ne nje rast te tille me nje ankese zyrtare, ja tregon vendin eprorit.

Hč can call his Wife sweety , this would make iT Correct And ok .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:35   #12
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,937
Thanks: 23
Thanked 2,908 Times in 1,802 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
E ngaterron se ky nuk eshte kompliment , dhe as nuk eshte drejtuar ne forme komplimenti.

Por gjithmone varet nga ambienti dhe situata perballe, ne nje rast te tille me nje ankese zyrtare, ja tregon vendin eprorit.

Hč can call his Wife sweety , this would make iT Correct And ok .
He is not marired
Ku e njef ti Birin e botes
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:38   #13
Khaleesi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 5,668
Thanks: 2,762
Thanked 2,576 Times in 1,622 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Mardheniet profesionale jane pjese e jetes sone . Ne cdo fushe profesionale, kemi te bejme me dy kategori bashkpunetoresh. Me ata te cilet na japin direktiva dhe me ata te cileve ju japim ne direktiva.

Ne te dyja rastet kerkohet me te drejte te kemi nje relate formale ne raport me punen.


Midis shume skenareve qe perseriten vazhdimisht dicka me terhoqi sot vemendjen.

Nje njeri qe ka ne dore dosjet e kontrollit te punes sime , sot ne nje mbledhje kur u pershendetem me tha “ sweety”. Nuk reagova por ne fakt mendja me ngeli. Nuk eshte tip flirtues dhe pozita qe ka e ben edhe me shume te rrepte nga c’eshte ne te vertete.

Disa pyetje me linden e mendova t’i ndajme ketu se bashku e temesojme nga eksperienca e njeri-tjetrit:
Me thirri ashtu sepse...


-ndoshta ngaqe eshte me i madh?
-ndoshta ngaqe jam ne cdo raport me vleresim maksimal ?
-mund te jete shprehi e tij?
-mos valle mirsjellja ime eshte interpretuar djallezisht ne mendje te tij?

-po alarmohem kot?Si mendoni?

Nqs te beri mos te ndihesh rehat dhe e perdor ate fjal prap sigurohu tia besh te ditur qe ajo fjal nuk te ben te ndihesh rehat. Por nga pershkrimi qe thua besoj se po alarmohesh kot. Sidomos nqs eshte njeri serioz dhe nuk te ka bere te ndihesh uncomfortable here tjeter. Nqs nuk e perdor prap harroje si ngjarje. Nqs e perdor prap dhe te shikon lart e posht dhe lepin buzet lol kemi problem dhe duhet lajmeruar hr.

"Sweety" ka shume domethenje nga menyra qe perdoret. Mund te thuhet ne menyre si sexual harrassment (nqs personi eshte flirtues in which case eshte problem), mund te thuhet ne menyre 100% te pafajshme ose mund dhe te thuhet me perbuzje. Shpjegimi qe solle duket si menyr e pa fajshme dhe ndoshta nga qe eshte me i madh.
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:39   #14
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,685
Thanks: 5,848
Thanked 6,233 Times in 3,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
He is not marired
Ku e njef ti Birin e botes
Can u just stop .

Per c’fare flas une e per c’fare flet ti ... Jane gjera serioze k’to .

E kupton thelbin se ku te nxjerr apo jo ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:41   #15
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,937
Thanks: 23
Thanked 2,908 Times in 1,802 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Can u just stop .

Per c’fare flas une e per c’fare flet ti ... Jane gjera serioze k’to .

E kupton thelbin se ku te nxjerr apo jo ?
Okay i stop
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 08:42   #16
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,685
Thanks: 5,848
Thanked 6,233 Times in 3,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Khaleesi Shiko postimin
Nqs te beri mos te ndihesh rehat dhe e perdor ate fjal prap sigurohu tia besh te ditur qe ajo fjal nuk te ben te ndihesh rehat. Por nga pershkrimi qe thua besoj se po alarmohesh kot. Sidomos nqs eshte njeri serioz dhe nuk te ka bere te ndihesh uncomfortable here tjeter. Nqs nuk e perdor prap harroje si ngjarje. Nqs e perdor prap dhe te shikon lart e posht dhe lepin buzet lol kemi problem dhe duhet lajmeruar hr.

"Sweety" ka shume domethenje nga menyra qe perdoret. Mund te thuhet ne menyre si sexual harrassment (nqs personi eshte flirtues in which case eshte problem), mund te thuhet ne menyre 100% te pafajshme ose mund dhe te thuhet me perbuzje. Shpjegimi qe solle duket si menyr e pa fajshme dhe ndoshta nga qe eshte me i madh.
Mbase menyra per te dalur ne nje konkluzion te qarte eshte qe :

A do ndihej rehat dhe ok qe burri i Seciles apo i dashuri qe nje epror te te therrasi ( sweety) ???
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 09:05   #17
Khaleesi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 5,668
Thanks: 2,762
Thanked 2,576 Times in 1,622 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Mbase menyra per te dalur ne nje konkluzion te qarte eshte qe :

A do ndihej rehat burri i Seciles apo i dashuri qe nje epror te te therrasi ( sweety) ???
Besoj se prap varet. Nuk e di si eshte ku je ti apo ne canada por ne juge te amerikes pershembull "sweety" "hun" "dear" thuhet si ti therasesh dikujt ne emer. E perdorin dhe shpesh me perbuzje. Varet si thuhet. Me ca toni zeri, body language etc.
Personalisht ktyre fjalve ju shmangem 100% nuk i them vet. I used to say "dear" and "hun" me para por kam ndaluar. Por kam patur plot kolege (jo vetem ne juge te usa) qe kto fjal i perdorin me te gjith. Meshkuj dhe gra. It's not a big deal unless it makes people uncomfortable.
Burri seciles apo i dashuri duhet te ket trust ne femren e tij that she knows how to handle situations at work. Varet dhe ca burri eshte se ka nga ata qe cmenden nqs dikush ben eye contact me femren jo me te thot sweety. Kur isha martuar ne fillim kisha nje koleg nga nje vend arab qe habitej pse me linte burri te punoja LOL e pyeta pse? "femra nuk duhet te punoj ne ambient ku eshte ne kontakt me burra" thot. So per ca lloj burrash e ke fjalen ti?
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 09:14   #18
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,082
Thanks: 13,080
Thanked 7,241 Times in 4,587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Sometimes kete term e perdorin dhe me ironi, te bejne te ndihesh small compare to them....
Personally nuk me pelqen!

Next time don’t ignore him
Just tell him “you can call me .... thanks “
Do e mari mesazhin
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 09:29   #19
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,330
Thanks: 4,505
Thanked 3,500 Times in 1,668 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

thjesht per te treguar qe te ben besim, shenje familjariteti
te pakten une keshtu do e merrja dhe s'do e vrisja mendjen

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 11-09-2019 nė 10:17
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 09:51   #20
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,082
Thanks: 13,080
Thanked 7,241 Times in 4,587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: Nese eprori juaj...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Khaleesi Shiko postimin
Besoj se prap varet. Nuk e di si eshte ku je ti apo ne canada por ne juge te amerikes pershembull "sweety" "hun" "dear" thuhet si ti therasesh dikujt ne emer. E perdorin dhe shpesh me perbuzje. Varet si thuhet. Me ca toni zeri, body language etc.
Personalisht ktyre fjalve ju shmangem 100% nuk i them vet. I used to say "dear" and "hun" me para por kam ndaluar. Por kam patur plot kolege (jo vetem ne juge te usa) qe kto fjal i perdorin me te gjith. Meshkuj dhe gra. It's not a big deal unless it makes people uncomfortable.
Burri seciles apo i dashuri duhet te ket trust ne femren e tij that she knows how to handle situations at work. Varet dhe ca burri eshte se ka nga ata qe cmenden nqs dikush ben eye contact me femren jo me te thot sweety. Kur isha martuar ne fillim kisha nje koleg nga nje vend arab qe habitej pse me linte burri te punoja LOL e pyeta pse? "femra nuk duhet te punoj ne ambient ku eshte ne kontakt me burra" thot. So per ca lloj burrash e ke fjalen ti?
Nuk ka qene Arab ai jo, ka qene Kurti
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur