Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-10-2013, 17:01   #121
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Kryepiskopi, Ilia, (e kuptoj pozicionin tend si prift), eshte grek. Greqia ka mjaftueshem kishat e saj. Me e poshter se propaganda greke, eshte propaganda qe bejne disa tipa qe po u thahen xhepat tani sepse s'po marrin me ato cka merrnin.
I nderuar, te siguroj se je 100 % gabim, pas mentaliteti juaj eshte i tille qe nuk mund te kuptoje dot nje veprim te kryer pa ndonje interes material apo financiar....
Ate qe thua ti e kane ata qe zaptuan dhe perdhosen KISHEN TONE, pervec zaptimit nepermjet njerezve te paguar, perdhosen vendin e SHENJTE, ndertesen e Kishes dhe truallin perreth, si dhe perdhosen kambanaren me Kryqin dhe shkulja e Kryqit ballor, Shkrimi i Shenjte, kupa e Kungates, ikonat dhe sendet e tjera te shenjta u hodhen ne kamionin e plehrave, u rrahen prifterinj deri ne thyerje te dhembeve dhe mjeket ligjore u shmangen, u plagosen nga rrahja besimtare deri per ne spital,...
dhe e gjitha keto per truallin e lakmueshem prej autoreve te ketij skandali, me interes financiar, ndertime kazinosh, shumekateshe, etj., keta jane te etur per para dhe per kete vjedhin pronen e tjetrit,...
por sic e thashe juve e keni te veshtire te kuptoni "besimin" dhe detyren e shenjte, por ne jemi ne te drejten e ZOTIT, sepse, NESE PERENDIA ESHTE ME NE, KUSH MUND TE JETE KUNDER NESH
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 17:08   #122
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
I nderuar, te siguroj se je 100 % gabim, pas mentaliteti juaj eshte i tille qe nuk mund te kuptoje dot nje veprim te kryer pa ndonje interes material apo financiar....
Ate qe thua ti e kane ata qe zaptuan dhe perdhosen KISHEN TONE, pervec zaptimit nepermjet njerezve te paguar, perdhosen vendin e SHENJTE, ndertesen e Kishes dhe truallin perreth, si dhe perdhosen kambanaren me Kryqin dhe shkulja e Kryqit ballor, Shkrimi i Shenjte, kupa e Kungates, ikonat dhe sendet e tjera te shenjta u hodhen ne kamionin e plehrave, u rrahen prifterinj deri ne thyerje te dhembeve dhe mjeket ligjore u shmangen, u plagosen nga rrahja besimtare deri per ne spital,...
dhe e gjitha keto per truallin e lakmueshem prej autoreve te ketij skandali, me interes financiar, ndertime kazinosh, shumekateshe, etj., keta jane te etur per para dhe per kete vjedhin pronen e tjetrit,...
por sic e thashe juve e keni te veshtire te kuptoni "besimin" dhe detyren e shenjte, por ne jemi ne te drejten e ZOTIT, sepse, NESE PERENDIA ESHTE ME NE, KUSH MUND TE JETE KUNDER NESH
Une do thoja se nese ju jeni ne te drejten tuaj lereni Zotin te veproje.
Nese jo, mos e perdorni imazhin e tij se do t'ju vije turp nje dite!
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 17:28   #123
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Kjo po qe i perket pjeses se injorances shqiptare.
C'pune kane prifterinjte ne pallatin e kultures?
Kjo eshte mbrojtje e ligjshme, pasi ty nese te hyn hajduti ne shtepi do te kapesh edhe armen po te kesh, ose po te erdhi armiku te te cnderoje gruan dhe motren, nuk besoj se do lesh gje pa bere per te mbrojtur nderin dhe familjen, qofte edhe me veteflijim..
Keshtu qe ne mbrojtem shtepine tone dhe u treguam tolerante per te ruajtur paqen, sepse ne kete rast hajduti eshte shteti dhe nuk deshem te rrebelohemi,...
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 18:14   #124
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albo Shiko postimin
Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Une qe po ju shkruaj, jam lindur e rritur ne Permet deri ne moshen 18 vjecare. Prej 17 vjetesh se bashku me familjen time kam emigruar ne Amerike. Po ulem te shkruaj pasi jam indinjuar jashte mase me ate qe po ngjet ne qytetin tim te lindjes dhe eshte nje ngjarje qe nuk duhet te shqetesoje vetem permetaret, por gjithe shqiptaret paqedashes e liridashes, pa dallim besimi fetar. Nje grup "policesh private" kane dhunuar nje godine qe sherbente prej 16 vjetesh si Kishe, kane dhunuar fizikisht klerin qe sherbente ne ate Kishe, kane dhunuar te gjitha objektet e shenjta ne kishe qe nga ikonat e deri tek enet e shenjta qe kleri perdor gjate Liturgjise Hyjnore. Jane dhunuar edhe njerezit e mediave te vendit, qe erdhen ne vendin e ngjarjes per te marre informacion mbi ate qe po ndodhte nga njerezit e "policise private". Keta "police private" pretendojne se po vinin ne vend nje vendim gjykate qe godina e Kishes ti kthehej ne pronesi Bashkise Permet, edhe pse ky vendim ishte marre mbi 10 vjet me pare. Arsyeja tjeter qe mora mundimin te shkruaj ka te beje se eshte e paimagjinueshme per mua, se si ky akt kaq denigrues kalohet me heshtjen e organeve te shtetit, pa vemendjen e duhur te mediave shqiptare dhe pa reagimin e bashkeqytetareve te mi ne Shqiperi e ne bote. Nuk me takon mua te flas ne emrin e Permetit e permetareve, qytetit me historine me te lavdishme ne historine e Shqiperise dhe me njerezit me paqedashes e kulturuar te Shqiperise. Por me takon mua si qytetar i atij vendi, si qytetar permetar, si nje besimtar i thjeshte orthodhoks, qe te ndaj me ju reagimin tim per kete ngjarje, dhe pse kjo duhet te na shqetesoje te gjithe. Dhe uroj qe ky reagim i imi te inkurajoje gjithe permetaret, gjithe shqiptaret, te medhenj e te vegjel, qe te gjejne kurajon qe te ngrejne zerin e tyre si qytetare te atij vendi sa here qe shkelen hapur lirite e tyre universale si njerez te lire.

E verteta historike mbi Kishen e Shen Marise se Pazarit

Duke qene se une i perkas brezit te lindur pas "revolucionit kulturor" te 1967 ne Shqiperine komuniste, une nuk kam mundur qe te shikoj me syte e mi Kishen e Shen Marise, apo te mesoj mbi besimin fetar. Ne kohen qe une linda, ishte e ndaluar te perdorje fjalen "Zot" e nuk kish "kisha" apo "xhami" apo "teqe" ne Permet. Por ajo qe une di mbi kete Kishe, eshte ajo qe kam mesuar nga goja e familjes sime, brezit te gjyshit tim, lindur ne fillim te shekullit te XX, brezit te babait e nenes sime, lindur pas clirimit te Shqiperise ne 1944 qe e deshmuan me syte e tyre jo vetem pranine e Kishes ne mes te qytetit, por edhe aktet transformuese qe ndodhen me te me pas, me urdher te rregjimit komunist te kohes ne vitin 1967. Ne kohen qe une kam lindur e jetuar ne Permet, godina njihej si "shtepia e kultures". Burimi tjeter historik qe hedh drite mbi historikun e kesaj kishe, jane deshmite e permetareve te tjere te vjeter qe perkonin plotesisht me deshmite e familjes sime, dhe librat e shumte qe jane botuar mbi historine e Permetit e permetareve ne keto 20 vitet e fundit te demokracise. Keto libra, per here te pare hidhnin drite mbi historine e vertete te Permetit e permetareve, te cliruar nga diktati dhe frika e rregjimit komunist te kohes, qe revizionoi jo vetem historine e Permetit, por revizionoi sic i vinte per mbare gjithe historine e popullit shqiptar, qe nga gjeneza e historise. Dhe burimi i fundit qe hedh drite jane deshmite e vete Kishes Orthodhokse ne Shqiperi qe ka mbledhur dhe i ka servirur publikut ne keto 20 vjet.

Me rrenien e komunizmit, pas vitet 90 ajo qe njihej si "shtepi kulture" e humbi jo vetem funksionin e saj gjate kohes se komunizmit, por u ritransformua ne nje godine ku u hapen biznese private nga persona te caktuar qe moren ambientet e godines me qera. U hapen bilardo, lojra fati, lojra argetimi per femije me pagese dhe dhoma e madhe e shtepise se kultures u perdor vetem per takime elektorale politike te partive politike te kohes. Lulishtet qe rrethonin godinen u "pushtuan" po nga lokalet private. I shkruaj te gjitha keto, fakte qe i njohin gjithe permetaret qe kane jetuar ne ate qytet, per te bere transparencen me publikun e gjere shqiptar. Shume eshte shkruajtur per kete problem ne media, por theksi nuk eshte vene asnjehere tek faktet dhe e verteta.

E verteta historike per mua, eshte e qarte si drita e diellit: vendi dhe godina qe ne quanim "shtepi kulture" ka qene per me shume se 3 shekuj Kishe Orthodhokse, ngritur e trasheguar brez pas brezi nga vete besimtaret orthodhokse permetare. Nuk ka asnje dileme, asnje hije dyshimi mbi te verteten historike. Kushdo qe pretendon se nuk eshte keshtu, apo se shteti ka "investuar" e "ndryshuar" strukturen e godines, eshte ose duke genjyer hapur, ose eshte duke u munduar te shtremberoje te verteten per qellime te tjera qe nuk kane lidhje me te verteten. Se cfare apo kush i shtyu gjykatat e gjyqtaret qe te marrin vendime kaq arbitrare e te gabuara ne lidhje me pronen e Kishes e komunitetit orthodhoks shqiptar, kete vetem Zoti ne qiell e di.

Cfare ishte "shtepia e kultures" ne Permet?

Nje diplomat amerikan vizitoi Permetin ne nje mision fakt-mbledhes mbi problemin e Kishes se Shen Marise disa vite me pare. Kur arriten para Kishes ne Permet, perkthyesi i tij shqiptar i thote: "Kjo ka qene shtepia e kultures ne Permet dhe tani e ka marre Kisha." Diplomati ngriti vetullat dhe iu drejtua perkthyesit te tij shqiptar me fjalet: "Shtepi Kulture?" Ishte menyra e tij per te thene qe nuk e kuptoj se cdo te thuash. Perkthyesi i shpjegoi qe ne komunizem ajo kish sherbyer si "shtepi kulture". Diplomati nuk insistoi me tej, por e shenoi togefjaleshin "shtepi kulture" ne bllokun e tij dhe e mbylli ate dileme me fjalet: "Nuk e dija qe Kultura kishte nje shtepi, tani e mesova!" Kur u kthye ne Tirane, merr ne telefon nje intelektual te nderuar ne Tirane dhe e fton per nje kafe e bisede ne nje lokal ne Tirane. Misioni i diplomatit: Te zhbirroje kuptimin e "shtepise se kultures" ne Permet.

Intelektuali shqiptar e sqaroi diplomatin se ato qe shqiptaret njohin si "shtepi kulture" nuk ishin gje tjeter vecse vatra te indoktrinimit te popullsise shqiptare me propaganden komuniste te rregjimit komunist. Ato u ngriten ne Shqiperi ne vitet 60 sipas modelit kinez te revolucionit kulturor komunist te Mao Ce Dun ne Kine. Ne to nuk prodhohej art e kulture, ato sherbenin si vatra te indoktrinimit te qytetareve te vendit, neper te cilat kalonin gjithe popullsia e vendit, qe nga femijet e vegjel ne bankat e shkollave, e deri tek pleqte pensioniste, ku duhet te mesonin "moralin e njeriut te ri komunist". Dhe nuk ishte rastesi qe ne shumicen e rasteve, keto "shtepi kulture" u ngriten mbi godinat e objekteve te kultit te vendit, kishave e xhamive, pasi rregjimi komunist e kish te qarte qe duhej te shkaterrohej tradita shekullore fetare e shqiptareve para se shqiptaret te mund te indoktrinoheshin me ideologjine komuniste. Morali i ngritur mbi traditen shekullore fetare te shqiptareve, u zevendesua me moralin komunist. Ungjilli e Kurani ia lane vendin Veprave te shokut Enver! Frika ndaj Perendise ia la vendin frikes ndaj Partise dhe Shokut Enver qe me veglat qorre te Sigumit te Shtetit te denonin, persekutonin, internonin.

Dhe njerezit qe drejtonin keto "shtepi kulture" ne Permet e ne mbare qytetet e Shqiperise nuk ishin njerez dosido. Keta ishin njerez te perzgjedhur nga Partia, shume prej te cileve u derguan edhe ne Kine, per te mesuar nga vellezerit tane komuniste kineze se si te benim edhe ne nje revolucion kulturor ne Shqiperi. Se kush ishin keta persona ne Permet, kete gje i njohin gjithe permetaret dhe jane te njejtet persona qe mbushin faqet e gazetave shqiptare here pas here me artikuj nostalgjike per te kaluaren komuniste, dhe sulme ndaj Kishes Orthodhokse dhe klerit orthodhoks ne Permet e mbare Shqiperine. Kjo eshte menyra se si ata ruajne nostalgjine per te kaluaren ne te cilen, u linden, rriten e thinjen. Dhe me vjen tmerresisht keq te konstantoj nga larg, se edhe pas 20 vjet ne liri kategori njerezish nuk ka mundur qe te clirohen nga fryma ateisto-komuniste qe propoganduan dhunshem mbi 2 breza permetaresh. Shtepia e Kultures ishte vatra e indoktrinimit per moshat e medha, dhe simotra e shtepise se kultures ishte "shtepia e pionierit", ku indoktrinoheshin e brumoseshin femijet me ideologjine komuniste.


Kultura komuniste, njolle e zeze ne kulturen shqiptare

Nje tjeter aspekt qe me irriton jashte mase eshte kur lexoj nga permetare te ndryshem, kryesisht nostalgjike te se shkuares komuniste, qe perpiqen te barazojne kulturen komuniste me kulturen e traditen shekullore te Permetit e permetareve. Zoterinj, nuk ka ngelur kultura permetare qe te barazohet me kulturen komuniste! Permeti eshte parajsa shqiptare. Per shekuj permetaret e besimeve dhe etnive te ndryshme jetojne ne paqe me njeri-tjetrin. Nese do te mesosh per bashkejetesen e harmonine fetare te shqiptareve, shkoni e vizitoni Permetin, qytetin e kishave orthodhokse, xhamive muslimane, teqeve bektashije, bashkesive ungjillore protestante. Revolucioni kulturor komunist i vitit 1967 ishte oguri me i zi ne historine e atij populli qe nga gjeneza e tij! Me i rende se vete pushtimi osman, pasi as osmanet nuk iu diktuan me dhune shqiptareve cfare te besonin ne ate menyre! Akte te tilla te dhunshme qe ndodhin sot ne Permet nuk kane se si te mos risjellin ne mendjen e permetareve e gjithe shqiptareve ate qe ngjau me ta ne vitin e mbrapshte 1967. Me keto akte, ju nuk po perdhosni nje Kishe, ju po perdhosni kulturen permetare, po shkaterroni bashkejetesen e harmonine fetare te qytetit e mbare Shqiperise. Ne Permet do te gjeni edhe qytetare qe u perkasin grupeve etnike te ndryshme, por qe ndajne te njejtin besim e adhurojne Zotin ne te njejten Kishe, te gjithe se bashku. Kjo eshte kultura shekullore e Permetit, kjo eshte bukuria e tradites sone si qytet e si krahine dhe jo politikat famekeqe te dhunshme te komunizmit qe perdhosen kete kulture e keto tradita.

Permeti eshte djepi i rilindjes sone kombetare, qe nxorri me shume rilindas se gjithe trojet shqiptare te marra se bashku. Permeti eshte qyteti i Naim Frasherit qe i kendon Perendise ne vjershat e tij dhe qe ju u munduat t'ia redaktonit per t'ia pershtatur propagandes komuniste te kohes. Permeti eshte vendlindja e Jani Vretos nga Postenani, mikut me te mire te Naim Frasherit ne Stamboll, qe i thosh mikut te tij ne Stamboll: "As pema nuk leshon gjethe pa bekimin e Perendise!" Cfare do te thosh Naimi e Jani Vreto po te mesonin se permetaret e tyre te dashur sulmojne sot me dhune shtepine e Perendise ne mes te Permetit?! Cila eshte pergjegjesia e ketij brezi permetaresh sot, qe t'e bejme sakrilegje te tilla ndaj Kishes dhe Zotit, apo ti ruajme e trashegojme keto brezit tjeter qe vjen pas nesh?

Keto Kisha shekullore nuk jane vetem prona te Kishes Orthodhokse dhe besimtareve orthodhokse, por jane edhe kontributi me i madh shqiptar ne kulturen universale te njerezimit! Ato kishat e shenjta shekullore qe gjejme ne Permet, vizitohen jo vetem nga permetaret e vjeter ne diten e festave te tyre, por vizitohen edhe nga turistet e huaj te shumte qe vizitojne Permetin, qe mrekullohen nga afresket kishtare. Familjet e vjetra permetare, qe kane levizur ne qytetet e tjera te vendit apo jashte tij, nuk kthehen ne Permet per tu cmallur me "shtepine e kultures", vijne per te vizituar kishat e shenjta te qytetit dhe fshatrave pereth qytetit, prej nga kane origjinen. Dhe kjo nuk eshte vetem nje deshmi e tradites se tyre fetare familjare, kjo eshte nje deshmi se shpirti i shqiptarit, ishte kalaja e vetme qe komunistet nuk arritin t'a vene nen kontroll. Permetaret e gjithe shqiptaret po i rikthehen tradites se tyre fetare ne liri te plote. Dhe ate qe e mbolli dhuna, po e shkaterron sot liria!

Per veshet e kujt bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Bie per veshet e besimtareve te thjeshte orthodhokse, si ne Shqiperi edhe ne bote. Eshte detyra jone si besimtare qe te lutemi per Kishen, lutje drejtuar vete Zotit tone Krisht e Nenes sone te Tereshenjte, Virgjereshes Mari. Duhet t'i lutemi jo vetem qe te mbroje Kishen tone nga i ligu, t'iu japi force e besim klerit orthodhoks, por duhet te lutemi edhe qe te ndricoje erresiren shpirterore te atyre njerezve qe bejne akte te tilla. Sic na meson Zoti yne Krisht, kush ve dore mbi Kishen, kush ve dore mbi sherbetoret qe Perendia ka thirrur per te sherbyer ne ate Kishe, kush ve dore mbi besimtaret qe mblidhen te adhurojne Zotin ne ate Kishe, ka bere mekatin qe nuk falet e nuk njeh meshiren e Perendise. Mekatin ndaj Frymes se Shenjte, qe gjen strehe ne ate Kishe dhe qe e shenjteron ate Kishe, ate toke, ate qytet, ate vend. Nje mekat qe do te rendoje mbi shpirtrat e tyre, mbi shpirtrat e familjareve te tyre, mbi shpirtrat e femijeve te femijeve te tyre ne perjetesi. Kjo eshte arsyeja qe besimtaret orthodhokse hyjne ne Kishe me frike dhe besim Perendie. Nuk duhet te deshperohemi per keto qe ndodhin, pasi Perendia eshte gjithmone me ne! Asnjehere nuk ka braktisur dhe asnjehere nuk do te na braktisi. Kjo eshte edhe nje test per besimin tone, nje test qe vete Perendia lejon te ndodhi, per te pare nese ne do te jemi gati te deshmojme ate qe besojme, jo vetem ne kohe paqeje, por edhe kur e gjejme veten nen sulmet e dhunshme te demoneve me fytyre njeriu. Ata qe i kane shpallur lufte Zotit e Kishes ne Shqiperi, sot nuk u gjendet as varri!

Bie per veshet e shqiptareve te te gjitha besimeve fetare ne vend. Sot dhunohet nje Kishe ne Permet, neser do te dhunohet nje xhami, nje teqe, nje bashkesi ungjillore. Ky nuk eshte nje sulm vetem ndaj Kishes Orthodhokse apo komunitetit orthodhoks te Permetit, ky eshte nje sulm ndaj lirise fetare te gjithe shqiptareve qe zgjedhin te praktikojne ne liri besimin e tyre. Te gjithe duhet te ngrejme zerin se bashku, qe nga kreret e komuniteteve fetare, e deri tek besimtaret e thjeshte. Ky eshte nje sulm dhe padrejtesi qe nuk i behet vetem Kishes Orthodhokse, por gjithe komuniteteve fetare te vendit. Ka ardhur koha qe te ngrejme zerin te gjithe se bashku, per te mbrojtur lirite tona kushtetuese qe kercenohen nga i njejti pushtet, nga te njejtat gjykata qe jane ngritur per te na mbrojtur ne qytetareve keto liri. Duhet ta bejme vete pasi pushtetaret nuk respektojne dinjitetin tone si njerez me besim dhe mediat e kontrolluara prej tyre jane artopolantet e se njejtes propagande komuniste denigruese ndaj fese e njerezve me besim.

Bie per veshet e gjithe inteligjences shqiptare, si brenda edhe jashte vendit. Te gjithe asaj inteligjence ne vend qe nuk ka kurajon te vrasi heshtjen pasi i tremben raprezaljes se njerezve me pushtet qe fshihen pas akteve te tilla. Po zgjodhet te heshtni, nuk jeni qytetare te lire, jeni vasale te atij rregjimi e atij sistemi aspak demokratik. Dhe heshtja eshte thjeshte nje ftese per rikthimin e tiranise ateisto-komuniste ne Shqiperi. Edhe inteligjenca shqiptare qe jeton jashte Shqiperise nuk eshte pa faj, perfshi une qe po ju shkruaj. Jeta ne mergim me rutinat dhe problematiken e vete na ka kthyer ne indiferente per ate qe ngjet ne Shqiperi. Eshte detyra jone qe te ngrejme zerin tone te lire per probleme te tilla dhe te mos mjaftohemi vetem me kaq, pasi jemi ne pozita per te bere shume me shume se ngritja e zerit. Injoranca triumfon vetem ne ato vende ku inteligjenca zgjedh te heshti.

Bie edhe per veshet e gjithe shqiptareve te thjeshte. Shteti e gjykatat jane ngritur per t'iu sherbyer ju, e jo ju atyre! Ne komunizem sovrani ishte diktatori dhe partia-shtet, ne demokraci ne jemi sovrani. Secili prej nesh dhe te gjithe se bashku. Sa here qe shikoni sulme te tilla mbi lirite kushtetuese tuaja, sa here shikoni padrejtesi ku prona nuk shkon tek pronari i ligjshem por vidhet me dhune, duhet te protestoni jo vetem me ze por edhe me voten tuaj. Te gjithe ata pushtetare qe prishin paqen dhe dhunojne hapur lirite tuaja per te besuar e praktikuar kete besimi, te gjithe ata gjyqtare te korruptuar qe marrin vendime te tilla arbitrare me pasoja per gjithe shoqerine, te gjithe ata burra shtetesh qe zgjedhin te heshtin, meritojne ndeshkimin me voten tuaj. Duhet t'iu shkruani letra e dergoni email te gjithe perfaqesuesve tuaj per deputet, pushtetareve lokale, qe t'iu beni te qarte indinjimin tuaj, dhe humbjen e mbeshtetjes suaj me vote. Vetem nese e bejme kete gje, klasa jone politike dhe pushtetaret do te mesojne se cdo te thote te jetosh me friken e sovranit, me friken e votes se lire. Ne u japim pushtetin me vote, ne i rrezojme po me voten tone.

Po e mbyll me nje lutje drejtuar Nenes se Tereshenjte te Zotit, Virgjereshes Mari: "Mbroje o Nene e Tereshenjte Kishen Orthodhokse dhe ndicoje erresiren shpirterore te popullit tim me lutjet e Tua drejtuar Zotit tone Krisht!"


Ilirjan Papa
Philadelphia, SHBA

* Autori eshte themeluesi e drejtuesi i komunitetit te pare ne gjuhen shqipe ne Internet, Albasoul.com dhe **************.com.
Sot pas 7 vjetesh besimtaret e Permetit vazhdojne te mblidhen ne oborrin e Kishes se Shen Marise, marre me force nga regjime okulte, por qe pergjegjesia i bie qeverise se sotme dhe sistemit gjyqesor te korruptuar, pasi edhe sot Kisha eshte lene si ne gjendjen para 7 vjeteve. Per kete nevojitet te rihapet procesi gjyqesor, pas pastrimit nga vetingu. Edhe shoqeria aulona qe vuri dore mbi Kishen e ka pesuar. Zoti vonon por nuk harron.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 28-03-2019 nė 18:23
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 19:46   #125
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,183
Thanks: 15,633
Thanked 13,234 Times in 8,363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Tė kishte Zot vėrtet ta kishte futur kokėn nė b*thė ty dhe Albo grekut.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 19:49   #126
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Tė kishte Zot vėrtet ta kishte futur kokėn nė b*thė ty dhe Albo grekut.
Do te kthehet Kisha sepse eshte e jona, ndersa ti ateist s`ke pse futesh ne kete forum. Ju turqit doni shpaten e shenjte te Gjergj Kastriotit, se ajo ju vjen pas oreksit. Do te vije edhe ajo dite, mos u merzisni, se Kisha vetem me shpate ruhet prej banditeve
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 28-03-2019 nė 19:56
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:22   #127
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,183
Thanks: 15,633
Thanked 13,234 Times in 8,363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Jam i sigurtė qė po tė bėsh analizat e ADN-sė ti do dalėsh 100% produkt i njė sperme nga pjesa aziatike e Turqisė, njėlloj si 90% e vėllezėrve tė tu grek.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:30   #128
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,524
Thanks: 3,659
Thanked 2,960 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Sot pas 7 vjetesh besimtaret e Permetit vazhdojne te mblidhen ne oborrin e Kishes se Shen Marise, marre me force nga regjime okulte, por qe pergjegjesia i bie qeverise se sotme dhe sistemit gjyqesor te korruptuar, pasi edhe sot Kisha eshte lene si ne gjendjen para 7 vjeteve. Per kete nevojitet te rihapet procesi gjyqesor, pas pastrimit nga vetingu. Edhe shoqeria aulona qe vuri dore mbi Kishen e ka pesuar. Zoti vonon por nuk harron.
Ju kur do ta beni vetingun te Kisha?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:39   #129
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Jam i sigurtė qė po tė bėsh analizat e ADN-sė ti do dalėsh 100% produkt i njė sperme nga pjesa aziatike e Turqisė, njėlloj si 90% e vėllezėrve tė tu grek.
I shari shan gjithmone. Derisa te permenda Gjergj Kastriotin dhe mbrojtjen qe i beri Krishterimit, tregon pretendimet e tua bien poshte, se Ai ja tregonte qarte dhe e dinte se c`gjuhe pranonin ata qe permend ti. Sa i perket grekeve dhe shqiptareve ata kane prejardhje pellazge qe te dy racat. Gjithesi se kush jam une dhe ke kam vella eshte puna ime. Sic te thash kam hero Gjergj Kastriotin, bile ky eshte shenjtor i pashpallur dhe ky do ta mbronte Kishen po te ngjallej, ate Kishe qe ju se shihni dot me sy..... dhe perfundimisht do tua tregonte qejfin se sa pare u ben lekura spermes tuaj
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 28-03-2019 nė 20:58
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:46   #130
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,626
Thanks: 13,615
Thanked 7,565 Times in 4,806 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Qenka teme thashethemesh kjo
Kur Gjergji quhej Skender dhe anasjelltas
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:48   #131
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Ai eshte Gjergj dhe do vije koha te quhet Shen Gjergj, skender ja vune pushtuesit
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:53   #132
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,183
Thanks: 15,633
Thanked 13,234 Times in 8,363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
I shari shan gjithmone. Derisa te permenda Gjergj Kastriotin dhe mbrojtjen qe i beri Krishterimit, tregon pretendimet e tua bien poshte, se Ai ja tregonte qarte dhe e dinte se c`gjuhe pranonin ata qe permend ti. Sa i perket grekeve dhe shqiptareve ata kane prejardhje pellazge qe te dy racat. Gjithesi se kush jam une dhe ke kam vella eshte puna ime. Sic te thash kam hero Gjergj Kastriotin, bile ky eshte shenjtor i pashpallur dhe ky do ta mbronte Kishen po te ngjallej, ate Kishe qe ju se shihni dot me sy..... dhe perfundimisht do tua tregonte qejfin se sa pare u ben lekura
Nė qoftė se ty tė vjen turp se po tė pėrmėnd paraardhėsit e tu atėhere po, tė kam sharė.
Ti dhe shokėt e tu nuk keni lidhje fare me krishtėrimin, ju jeni anadollak me raso prifti.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:54   #133
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,524
Thanks: 3,659
Thanked 2,960 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
I shari shan gjithmone. Derisa te permenda Gjergj Kastriotin dhe mbrojtjen qe i beri Krishterimit, tregon pretendimet e tua bien poshte, se Ai ja tregonte qarte dhe e dinte se c`gjuhe pranonin ata qe permend ti. Sa i perket grekeve dhe shqiptareve ata kane prejardhje pellazge qe te dy racat. Gjithesi se kush jam une dhe ke kam vella eshte puna ime. Sic te thash kam hero Gjergj Kastriotin, bile ky eshte shenjtor i pashpallur dhe ky do ta mbronte Kishen po te ngjallej, ate Kishe qe ju se shihni dot me sy..... dhe perfundimisht do tua tregonte qejfin se sa pare u ben lekura
Citim:
Mehmed therefore sought the most anti-Western cleric he could find as a figure of unity for the Greeks under Turkish rule – and Gennadius as leading anti-Union figure was a natural choice. On 1 June 1453, just three days after the fall of the city, the new Patriarch's procession passed through the streets where Mehmed received Gennadius graciously and himself invested him with the signs of his office – the crosier (dikanikion) and mantle. This ceremonial investiture would be repeated by all sultans and patriarchs thereafter.
dhe
Citim:
After the conquest of Constantinople, Mehmed claimed the title "Caesar" of the Roman Empire (Qayser-i Rūm), based on the assertion that Constantinople had been the seat and capital of the Roman Empire since 330 AD, and whoever possessed the Imperial capital was the ruler of the Empire.[13] The contemporary scholar George of Trebizond supported his claim.[14][15] The claim was recognized by the Eastern Orthodox Church, but not by the Catholic Church and most of, if not all, Western Europe.Gennadius Scholarius, a staunch antagonist of the West because of the Sack of Constantinople committed by the Western Catholics led by Latins and theological controversies between the two Churches, had been enthroned the Ecumenical Patriarch of Constantinople-New Rome with all the ceremonial elements, ethnarch (or milletbashi) status and rights of property that made him the second largest landlord in the said empire by the Sultan himself in 1454, and in turn Gennadius II recognized Mehmed the Conqueror as successor to the throne.

Dhe ishte ky zoteri, Patriarku dhe Kisha Ortodokse qė kėrkuan nga tė krishterėt tė pranonin njė nėnshtrim total ndaj osmanėve dhe ta pranonin kėtė si ndėshkim nga Perėndia per mekatet qe kishin bere dhe tė prisnin njė kalorės me flokė tė verdhe dhe me njė kalė tė bardhė qė do tė ēlironte ato. Ortodoksia gjeti nė Perandorinė Osmane njė aleat tė rėndėsishėm nė luftėn kundėr Evropės Perėndimore. Ata shpiken edhe njė profeci pėr tė shplare trute e njerėzve te zakonshėm:Burimi: Narrative of a journey from Constantinople to England by Robert Walsh Published 1831
https://archive.org/details/narrativ...goog/page/n384


Sir C.N.E. Eliot's Turkey in Europe (first published in 1900):
Citim:
"There was a strong party for the reelection of Jeremias, who, finding that the Porte refused to accept his candidature, offered 40 000 ducats if his brother Nicephorus could be elected. Metrophanes, by unheard of efforts, collected a like sum and laid it at the Sultan's feet. "The man is worthy of his office", said his Majesty; "let him alone". In 1620, the Grand Vizier demanded from Timotheus 100 000 ducats, on the ground that he had named 300 Metropolitans during his 10 years tenure of office. Cyrillus Lucaris, the successor of Timotheus, was deposed by the Jesuits and their party for 40 000 ducats and reinstated for 180 000 more.

"Naturally, these enormous sums did not come from the pockets of the Patriarch. As the Turks treated him, so he treated his own subordinates. The tribute of the Patriarchate was paid from the money received from consecrating bishops, the bishop paid his money from consecrating priests, who in their turn found the wherewithal by insisting on payments from their flocks for the performance of the simplest religious rite. The visitations of Metropolitans were dreaded almost as much as those of Pashas, and the whole fabric of the Church seemed converted into a vast mechanism of extorting money from the unhappy Christians for the most shameful purposes" (pp. 246-347 - 1965 ed.).
Nderkohe cfare ndodhte me Shqiptaret:
In April 1465, at the Battle of Vaikal, Skanderbeg fought and defeated Ballaban Badera, an Ottoman Albanian sanjakbey of Ohrid.[167] However, during an ambush in the same battle, Ballaban managed to capture some important Albanian noblemen, including cavalry commander Moisi Golemi, chief army quartermaster Vladan Gjurica, Skanderbeg's nephew Muzaka, and 18 other officers.[162]These were immediately sent to Constantinople where they were skinned alive for fifteen days and later cut to pieces and thrown to the dogs. Skanderbeg's pleas to have them back, by either ransom or prisoner exchange, failed.[162]

Skanderbeg
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:06   #134
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Patjeter qe renia e Perandorise Romake te Lindjes dhe e Kostandinpojes ishte ndeshkim nga Perendia, por Perendia nxorri edhe Gjergj Kastriotin dhe shpaten e Tij cudiberese per te mbrojtur Krishterimin. Por vetem perkohesisht. Keto llahtarira te fisnikeve qe u rropen, tregon qarte se kush ishin pushtuesit. Por nuk eshte kjo me e keqja. Me e keqja eshte se mehmet fatihu, gjakatari i shqiptareve, eshte perjetesuar ne prizren sot, ...kjo eshte sperma e atyre qe ropen kapedanet,...te suguroj qe u behet qejfi edhe sot e kesaj dite dhe nuk jane pak derisa kane ngritur xhami,..tani kane ngritur edhe ne Durres...kjo sperme qe i thur lavde turkut dhe erdoganit sot , ashtu si mehmetit dje, e ke kembekryq ketu ne kete forum.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:10   #135
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,524
Thanks: 3,659
Thanked 2,960 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Patjeter qe renia e Perandorise Romake te Lindjes dhe e Kostandinpojes ishte ndeshkim nga Perendia, por Perendia nxorri edhe Gjergj Kastriotin dhe shpaten e Tij cudiberese per te mbrojtur Krishterimin. Por vetem perkohesisht. Keto llahtarira te fisnikeve qe u rropen, tregon qarte se kush ishin pushtuesit. Por nuk eshte kjo me e keqja. Me e keqja eshte se mehmet fatihu, gjakatari i shqiptareve, eshte perjetesuar ne prizren sot, ...kjo eshte sperma e atyre qe ropen kapedanet,...te suguroj qe u behet qejfi edhe sot e kesaj dite dhe nuk jane pak derisa kane ngritur xhami,..tani kane ngritur edhe ne Durres...kjo sperme qe i thur lavde turkut dhe erdoganit sot , ashtu si mehmetit dje, e ke kembekryq ketu ne kete forum.
Domethene, Sulltani dhe Patriarku benin rave party ne Shen Sofia(Kisha embleme e Krishterimit) ndersa pasardhesit e Konstandinit te Madh rripeshin te gjalle disa metra me tutje.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 28-03-2019 nė 21:13
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 12:06   #136
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Te kish qene gjalle Shen Konstandini do te konsideronte dhurate nga Zoti qe Kisha Orthodhokse shpetoi. Por edhe Perandori Justinian qe ndertoi Kishen e Shen Sofise, te cilen neosulltanati kerkon ta ktheje ne xhami. Te dy keto jane dardane me origjine. Shen Konstandini nga Nishi.
Dhe ne vend te ketyre ne Prishtine eshte nje rruge e vogel me emrin e perandorit dioklecian edhe ky ilir, te cilit i "dedikohen" shpirtrat e 11 milion te krishtereve te "ekzekutuar", prej vitit 284-305, pas Krishtit. Per dy te tjeret nuk bezahet. Eshte e qarte pra fjala e sulltanatit kosova eshte turqi.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur