Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2018, 07:57   #1
Unik
Anėtar
 
Avatari i Unik
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 34
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Unik ėshtė nė rrugė tė mbarė
Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

Zbatimi i disa parimeve pėr njė jetė mė tė lumtur ėshtė e thjeshtė.

Tė gjithė ne synojmė tė jetojmė njė jetė qė na bėn tė ndihemi mirė dhe tė lumtur. Dhe ky synim ngjason me stoicizmin si doktrinė filozofike e periudhės sė lashtė greko-romake. Kjo doktrinė pranonte botėn e jashtme materiale, por predikonte etikėn idealiste si nėnshtrim ndaj fatit dhe e kėrkonte lumturinė te jetesa nė pėrputhje me natyrėn.

Stoicizmi ėshtė kryesisht i koncentruar nė dy gjėra:

Lumturi

Potencial

Kur vjen puna pėr tė, kėto janė me tė vėrtetė dy gjėrat qė ne tė gjithė kėrkojmė.

Ne duam tė jetojmė njė jetė tė lumtur dhe tė kuptojmė potencialin tonė tė plotė.

Ndaluni njė moment pėr tė menduar pėr kėtė. Nėse bėheni gjithēka qė keni imagjinuar se mund tė bėni ndonjėherė dhe keni gjetur lumturinė, ēfarė tjetėr ju ka mbetė?

Kėtu janė njėmbėdhjetė parime stoike qė duhet tė pėrdoren pėr njė jetė mė tė kėnaqshme:

Mendja ėshtė fuqia jote

Ju keni pushtet mbi mendjen tuaj – jo jashtė ngjarjeve. Kuptoni kėtė dhe do tė gjeni forcė.
– Marcus Aurelius

Njė nga gjėrat qė ka ndihmuar stalinizmin tė dalė nė popullaritet ėshtė se ajo ka shumė gjėra tė pėrbashkėta me filozofinė qė shpesh shoqėron meditimin e vėmendjes.

Ky parim ka gjithēka tė bėjė me vetėdijen dhe tė kuptuarit se duke kontrolluar mendjen tuaj, ju jeni nė gjendje tė jetoni njė jetė mė tė lumtur dhe mė paqėsore.

E vetmja gjė qė ju duhet ėshtė tė keni kontroll mbi mendjen tuaj. Ju mund tė punoni pėr tė ndikuar nė rrethanat e jashtme, por kjo ėshtė njė pėrpjekje qė mund tė has nė kundėrshtime.

Duke mėsuar pėr tė zotėruar mendjen, ju do tė zotėroni jetėn tuaj dhe tė kuptoni njė fuqi shumė mė tė madhe se ēdo gjė jashtė vetes.

2.Koha ėshtė burimi juaj mė i ēmuar

Tė mos jetosh sikur tė kishit vite tė pafund para jush. Vdekja ju errėson. Ndėrsa jeni tė gjallė dhe tė aftė – tė jeni tė mirė.

– Marcus Aurelius

Ne kuptojmė nė njė bazė logjike se koha jonė ėshtė e fundme. Megjithatė, mėnyra se si shumica prej nesh jeton ėshtė kontradiktore me kėtė. Ne i humbim vitet nė punėt qė ne urrejmė, qėndrojmė me njerėz qė nuk jemi plotėsisht tė lumtur pėr tė qenė dhe pėrgjithėsisht pranojmė situata qė nuk na bėjnė tė ndihemi plotėsisht tė pėrmbushur.

Kujtohuni rregullisht se koha ėshtė burimi juaj mė i ēmuar. Ju keni vetėm kaq kohė pėr tė jetuar, kėshtu qė pėrpiquni me zell pėr tė jetuar nė njė mėnyrė qė do t’ju bėjė tė ndjeni lumturinė.

3.Jini tė pranishėm

Aftėsia pėr tė qėnė nė heshtje me veten, tė pranishėm nė mėnyrė paqėsore dhe tė vetėdijshėm pėr atė qė po ndodhė rreth jush, ėshtė njė shenjė qė ju keni punuar shumė pėr cilėsinė e mendjes suaj.

Megjithatė, ju mund tė filloni tė praktikoni kėtė tani pa ndonjė sfond ose trajnim fare. Thjesht ndaloni njė moment pėr tė qenė me veten nė heshtje. Vini re ndjenjėn e frymėmarrjes, ngritjen e gjoksit, ndjenjat nė trup, dhe pėrvojat shqisore rreth jush.

Thjeshtė tė jesh nė moment ėshtė njė pėrvojė e fuqishme plot pėrfitime. Pėrfitoni nga kjo.

4.Jini mirėnjohės pėr atė qė keni

Pėrfitimet e mirėnjohjes mbėshteten tani nga hulumtimet, por Marcus Aurelius dhe stoikė tė tjerė flasin pėr moshėn e tij tė fuqisė para nesh.

Jini mirėnjohės pėr atė qė keni. Jo sepse ėshtė e gjitha qė keni ose se nuk do tė fitoni mė shumė, por pėr shkak tė ndryshimit nė mendjen qė krijon mirėnjohja. Mirėnjohja ndryshon mendjen nga “Unė kam nevojė”, “Nuk kam mjaft” dhe “Uroj qė tė kisha” pėr “Unė jam aq i lumtur qė kam”, “Unė jam mirėnjohės qė jam” dhe “Unė” gėzohem unė mund. “Pėrpjekja e nevojshme pėr tė ndryshuar kėtė ėshtė minimale, por ndryshimi nė atė se si ndiheni me kalimin e kohės ėshtė monumental.

5.Mos kėrkoni lumturi nė gjėra materiale

Pasuria nuk konsiston nė zotėrim tė madh, por nė pak dėshira.

Materializmi i tepruar ėshtė vetėm njė shenjė tjetėr e asaj qė e quajmė “boshllėk” – kjo ėshtė rezultat i

Kėrkoni lumturi tė vėrtetė dhe afatgjatė duke u bėrė me njerėzit qė doni tė bėni gjėrat qė doni.

6.Shih se gjithēka qė pėrjetojmė vjen nga brenda

Ėshtė e lehtė tė harrosh se ēdo gjė qė pėrjetojmė ndodhė nė hapėsirėn midis veshėve tanė: frikė, zemėrim, keqardhje, gėzim, dhembje, paqe, mendime tė dyta, mbingarkesė, stres, besim dhe gjithēka nė mes. Emocionet tona pėrcaktojnė pėrvojat tona. Dhe ėshtė nė tru se ne vendosim se ēfarė emocionesh duhet t’i pėrgjigjen bazuar nė kėto pėrvoja. Mėsoni tė menaxhoni domenin e emocioneve tuaja dhe do tė mėsoni se si tė zotėroni njė pjesė tė madhe tė lumturisė.

7.Zbatoni atė qė mėsoni

Mos thuaj vetėm qė ke lexuar libra. Tregoni se pėrmes tyre keni mėsuar tė mendoni mė mirė, tė jeni njė person mė diskriminues dhe reflektues. Librat janė peshat e trajnimit tė mendjes. Ata janė shumė tė dobishėm, por do tė ishte njė gabim i keq tė supozohej se njėri ka bėrė pėrparim thjesht duke e brendėsuar pėrmbajtjen e tyre.


Artikulli: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!
__________________
www.unikportal.com
Unik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2018, 08:41   #2
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

e me e di...
mos i beso zotit
dhe mos i beso djallit!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2019, 11:41   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,005
Thanks: 15,697
Thanked 9,564 Times in 5,503 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 278
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

https://higherawarenesslifestyle.blo...ecies.html?m=1
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2019, 11:49   #4
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,830
Thanks: 1,744
Thanked 1,256 Times in 519 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

Parimi Nr.1
Te qendroj larg inteligjenteve.
Nr.2 larg budallenjve.
Nr.3 larg hipokriteve.
Po te qendroni larg ktyre njerezve do e shikoni cfare eshte lumturia.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2019, 13:52   #5
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,975
Thanks: 6,892
Thanked 1,964 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

Te jesh i lumtur duhen vetem dy gjera ne jete, nje pune te thjeshte dhe nje dashnore te bukur dhe te thjeshte qe te don ajo me shume se ti e don ate. Asgje me shume.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2019, 15:48   #6
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 242
Thanks: 321
Thanked 99 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

"Pranvera nuk vjen me njė lule!" - Atė qė t'i ke nė duarė e bėn, por
atė qė tė tjerėt ta bėnė, si qėndron puna? Po natyra (Zoti) s'tė pyet gjė!
Ėshtė i pamėshirshėm. Ta merr, tė merr ēka tė don, kend tė don..., dhe ti
vetėm bėn sehir! Tė qash tė ēlirohesh, tė hudhesh pėrpjetė nga dhembja....
...dhe nė fund thua: nė rrs kjo jetė!


Nė fakt, shumė lehtė do ta kisha s'ikur tė mos tė kisha ndjenja, por ja qė
ato mė bojnė "njeri": tė lumtur pa skaj , por edhe tė mallėngjyeshėm,
tė mėrzitur, tė mllefosur... etj., etj., etj.. C'est la vie! - Ą propos ndjenjat,
kush e ka parė filmin Equilibrium e kupton pėr ēfarė po flas....
ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 02:46   #7
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 139
Thanks: 103
Thanked 122 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

Regulli Nr 1
asnjehere mos u bė Nr2!
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-07-2019, 15:33   #8
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,273
Thanks: 7,196
Thanked 3,337 Times in 1,357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Parime qė duhet ti zbatoni pėr tė jetuar njė jetė mė tė lumtur!

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur