Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-08-2013, 23:35   #41
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Shenim moderues: Nese shoh edhe nje shkrim tjeter qe ngre ne qiell nje fe te caktuar se si eshte me e mire se fete e tjera, emrat s'me hyjne fare ne pune se si i kane, Qurresi apo Sklepimizem apo cfaredolloj, kjo tema do te mbyllet dhe do jete kandidat per tu fshire komplet. Propaganden secili ke rubrika perkatese e zones fetare! Nuk do e pranoj fare shnderrimin e nje diskutimi qe ka te beje me kombin dhe problematike qe merret me korrupsion dhe nacionalizma, te bajatet ne gafurrje fetare!
Gurax, duhesh te mesohesh me " shqiptaret "

1. Ēdo gje e lidhin me fe

2. Per cdo gje e fajesojn iluminatin

3. Katoliket behen me katolik se Papa

4. Keta qe lexojn 2 libra fetar islame i kerkojn debat edhe nje doktorri

5. Ortodokset ne Shqiperi jane bere sikur zezaket ne USA, per cdo gje thojne ti na bene neve keshtu se ne jemi te zi - ankohen

6. Ne fund per patriotizem jane numer 1, kur i kerkon vendi heshtin


Keto jane per "shqiptare" e jo taman shqiptare, qe te mos keqkuptohem.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 00:32   #42
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Lumi per fat te keq Shqiptaret nuk lidhin c'do gje me fene, e kunderta, nuk e perfillin shume Perendine.

Mbase do ishte me mire te konsideronim perendin per c'do gje, por nuk e bejme.
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 00:33   #43
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga user010 Shiko postimin
Lumi per fat te keq Shqiptaret nuk lidhin c'do gje me fene, e kunderta, nuk e perfillin shume Perendine.

Mbase do ishte me mire te konsideronim perendin per c'do gje, por nuk e bejme.
User,

Se di ku po jeton, por ne cdo portal qe shkruhet diqka, pa e permendur fejen ne komente nuk e lene.

Nje pyetje per tye, pse nje njeri shkon ne xhami dhe kishe, medoemos eshte njeri i mire ?
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 09:59   #44
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 207 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Ka then Janua !u be edhe topi nuk e luan.Ne Islam lejohet qe gjamia te largohet ne rast se behet penges ,si ne rastin.... ,nese ndertrohet hidrocentral ,rruge ,etj.,kurse aty, kisha te shendrrohet ne kafiteri,bigjozi,kumar etj nuk eshte e ndershme.Lejone kishen amani o burra .pore nderin ma lini mu... e jo ati mjekerr cjapit JANO.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 11:10   #45
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

O Gano, ti me sa shikoj une nuk je i krishter.
C'i fut turinjte ne punet e te krishtereve. I zgjidhim vet problemet tona ne. Nuk ke pune me Kryepishkopin e krishter ti, qe je mysliman. Keto jane probleme te te krishtereve. Nuk jane probleme kombetare te fusesh hundet edhe ti.
Ik kendo ndonje lutje ne arabisht andej dhe na lere ne rehat. Mos na u fut ne hise. Asnje i krishter nuk i fut hundet ne arablliqet tuaja.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 11:42   #46
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
O Gano, ti me sa shikoj une nuk je i krishter.
C'i fut turinjte ne punet e te krishtereve. I zgjidhim vet problemet tona ne. Nuk ke pune me Kryepishkopin e krishter ti, qe je mysliman. Keto jane probleme te te krishtereve. Nuk jane probleme kombetare te fusesh hundet edhe ti.
Ik kendo ndonje lutje ne arabisht andej dhe na lere ne rehat. Mos na u fut ne hise. Asnje i krishter nuk i fut hundet ne arablliqet tuaja.
Po te te hapnin gjoksin vetem nje here te vetme ty dhe t'a shihnin zemren, do te kuptonin se sa te zez 'cung' e ke ti ate!! Fanatik, ofendues, urrejtjenxites e gjithcka tjeter ishe ti.. E keqja e te keqes eshte se ti mundohesh te luash rolin e te 'modernizuarit te krishter'!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 12:09   #47
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Goni, mos jep mendime per keta krishteret, se keta nuk duhet te kete guxim as te pemenden , ok? Se perndryshe do ta kesh punen piks me ta - kujto imazhet qe i pame dite me pare nga "njerezit e zotit"! Pak ju duhet ketyre te charten Le te shpresojme qe nuk do te fillojne praktiken e perndjekjes se shtrigave dhe denimin ne turren e druve. Te rezikshem jane sic e pame . As njohin shtet as ligj as kurgjo, kejt mafiozo.


.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 12:21   #48
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rina Shiko postimin
Goni, mos jep mendime per keta krishteret, se keta nuk duhet te kete guxim as te pemenden , ok? Se perndryshe do ta kesh punen piks me ta - kujto imazhet qe i pame dite me pare nga "njerezit e zotit"! Pak ju duhet ketyre te charten Le te shpresojme qe nuk do te fillojne praktiken e perndjekjes se shtrigave dhe denimin ne turren e druve. Te rezikshem jane sic e pame . As njohin shtet as ligj as kurgjo, kejt mafiozo.
.
Ke te drejte, por te imponohet te thuash dicka kur te bien ne sy te tilla shkrime si te ketij tipit Peshkaqenit :s
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 13:08   #49
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sinodi:
kriepiskopi grek
mitropolis i Beratit Ignatios grek
mitropisis i gjinoskastros Dimitrios
mitropoliti i karnavale te Korces Joani.
Sinodi:

Kryepeshkopi Anastas
Mitropoliti i Beratit,Ignati(arvanitas,flet shqipen qe femije)
Mitropoliti i Korces,Joani(shqiptar)
Mitropoliti i Gjirokastres,Dhimitri(grek)
Episkopi i Apollonise,Nikolla (shqiptar)
Episkopi i Krujes,Andoni(shqiptar)
Episkopi i Amantias,Nathanaeli(grek,ka 20 vjet ne shqiperi dhe e flet shqipen rrjedhshem)
Episkopi i Bylisit,Asti(shqiptar)
Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 13:33   #50
3d1
V.I.P
 
Avatari i 3d1
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 2,372
Thanks: 162
Thanked 472 Times in 308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Davidi Shiko postimin
Sinodi:

Kryepeshkopi Anastas
Mitropoliti i Beratit,Ignati(arvanitas,flet shqipen qe femije)
Mitropoliti i Korces,Joani(shqiptar)
Mitropoliti i Gjirokastres,Dhimitri(grek)
Episkopi i Apollonise,Nikolla (shqiptar)
Episkopi i Krujes,Andoni(shqiptar)
Episkopi i Amantias,Nathanaeli(grek,ka 20 vjet ne shqiperi dhe e flet shqipen rrjedhshem)
Episkopi i Bylisit,Asti(shqiptar)
Ptu.... na sou xeso ta miala sou malaka.
Flet shqip thote....ante more gamisou esi kai ellada sou.
__________________
Sa me shume i njoh njerezit,aq me shume me pelqejne kafshet.
3d1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 13:53   #51
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 3d1 Shiko postimin
Ptu.... na sou xeso ta miala sou malaka.
Flet shqip thote....ante more gamisou esi kai ellada sou.
pyet nje here nga katoliket sa peshkop te huaj kane,madje qe kete vit konferencen ipeshkvnore te tyre e udheheq angelo masafra dhe jo rrok mirdita
ai i ke degjuar ndonjehere keta:angelo masafra,otavio vitale,george frendo,ecc ecc
Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 14:57   #52
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Davidi Shiko postimin
Sinodi:

Kryepeshkopi Anastas
Mitropoliti i Beratit,Ignati(arvanitas,flet shqipen qe femije)
Mitropoliti i Korces,Joani(shqiptar)
Mitropoliti i Gjirokastres,Dhimitri(grek)
Episkopi i Apollonise,Nikolla (shqiptar)
Episkopi i Krujes,Andoni(shqiptar)
Episkopi i Amantias,Nathanaeli(grek,ka 20 vjet ne shqiperi dhe e flet shqipen rrjedhshem)
Episkopi i Bylisit,Asti(shqiptar)
Miredita.
E para kur deshironi juve i emertoni ashtu sic duhet,pra ne shqip.
Tingellojne me bukur apo jo?
E dyta ai mitropoliti i Korces eshte me origjine shqiptare por i greqizuar.
Ai i Beratit ka qene Arvanitas por eshte filo grek(Zerva si shembull).
Ai i Amantias(kete emer e ka njeri diku) grek qe ka 20 vjet ne Shqiperi dhe flet shqip(duhet pergezuar).
Keta te tre shqiptaret e tjere jane fundi i sinodit,sepse po te ishin te gjithe greqiris(apo ofendohesh) cfare kuptimi do kishte kisha autoqefale shqiptare???
@Peshkaqeni
Me gjithe respekt nuk po ofendon asnjeri shqiptaret ortodokse!
Mbase mund te jem une gabim
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 15:16   #53
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 13 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Duke pare shkembimet qe beni dhe urretjen qe tregoni ndaj njeri tjetrit per pune feje, me duket sikur shoh kosovaret dhe nje serbet e Mitrovices!!!
A nuk ju vjen turp qe shkoni deri ne keto lloj konsideratash ndaj njeri-tjetrit vetem se i perkisni ferave te ndryshme? Ka 20 vjet, ju (dhe une perfshire me ju) sdinit asnje "mut" per ferat", tani na dolet specialista te thekur?
Lerini Zoterat e secilit menjane dhe mundohuni te shihni problemet e verteta te kombit tone dhe si te mundohemi ti zgjidhim se me kete rruge qe tregoni ketu ne forum, nuk kane per te marre asnjehere fund...!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 28-03-2019 nė 20:33
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 15:52   #54
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Po te te hapnin gjoksin vetem nje here te vetme ty dhe t'a shihnin zemren, do te kuptonin se sa te zez 'cung' e ke ti ate!! Fanatik, ofendues, urrejtjenxites e gjithcka tjeter ishe ti.. E keqja e te keqes eshte se ti mundohesh te luash rolin e te 'modernizuarit te krishter'!
O Gon
Nese do te thuash qe nuk jam hipokrit, kete mund t'a thoshe edhe me fjale, nuk ishte nevoja te futeshe ne ndonje nevojtore, te frymezoheshe dhe te krijoe poezi.

Nuk jam hipokrit, jo!

Midis nesh, miqesisht. Me vjen keq si njeri, qe ne trurin tend qarkullokan mendime kaq te pista dhe te beshtira(uroj te mos jet i semur). Kisha tjeter mendim per ty. Nejse, te keshilloj ta kontrollosh kete lloj shperthimi te neveritshem ndjenjash. Me ato qe lexova, ben mire ti lexosh ato qe shkruan para se ti postosh. He vella. Nuk t'a ka ngen njer te lexoj pornofilmat qe luhen ne trurin tend.

Nejse, zemerohu njeriut per aq sa kupton.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 17:51   #55
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
O Gon
Nese do te thuash qe nuk jam hipokrit, kete mund t'a thoshe edhe me fjale, nuk ishte nevoja te futeshe ne ndonje nevojtore, te frymezoheshe dhe te krijoe poezi.

Nuk jam hipokrit, jo!

Midis nesh, miqesisht. Me vjen keq si njeri, qe ne trurin tend qarkullokan mendime kaq te pista dhe te beshtira(uroj te mos jet i semur). Kisha tjeter mendim per ty. Nejse, te keshilloj ta kontrollosh kete lloj shperthimi te neveritshem ndjenjash. Me ato qe lexova, ben mire ti lexosh ato qe shkruan para se ti postosh. He vella. Nuk t'a ka ngen njer te lexoj pornofilmat qe luhen ne trurin tend.

Nejse, zemerohu njeriut per aq sa kupton.
Nuk jane 'mendime' ato qe ti kam thene jo, ato jane plotesisht te verteta.. ja se tash t'a dokumentoj me fjalet e tua ate qe e kam thene me larte !

Ka ca kohe qe percjell shkrimet e tua ne kete forum, te cilat jane te mbushura me plote vrere! Arsyeja eshte se ti ke krijuar nje urrejtje te madhe brenda vetes per shqiptaret e besimit islam dhe ajo urrejtje vec sa vjen e shtohet tek ti! E me kete urrejtje ti do te helmosh edhe te tjeret..

Nuk kam nevoje te rrespektohem nga ata njerez qe flasin te tilla fjale per shqiptaret e besimit islam si me poshte:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ketu feja nuk hyne. Prandaj le te na kursejne budalliqet qe shkruajne ultra ortodoksit dhe otomanet arabo-musliman.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ik kendo ndonje lutje ne arabisht andej dhe na lere ne rehat. Mos na u fut ne hise. Asnje i krishter nuk i fut hundet ne arablliqet tuaja.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Dardan, mos ma merr per keq.
T'a them shume sinqerisht, qe une kam shume respekt per ju jevgjitet.
Ka edhe shume e shume postime te tilla, te cilat t'i i ke shperndar si 'dhuratat e babadimrit' neper forum. E si mund te me rrespektosh ti mua kur ne te njejten kohe hedh vrere mbi besimin tim?! E si mund te me rrespektosh ti mua duke me quajtur turk e arab?! Si po pret ti qe une te reagoj pas leximit te ketyre fjalive tua ofenduese?! A po pret qe te kthej edhe faqen tjeter??
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 18:05   #56
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Peshkaqeni ne bolt apo ka shkruajtur:
Ketu feja nuk hyne.Prandaj le te na kursejne budallallaqet qe shkruajne ultra ortodoksit dhe otomanet arabo-mysliman.
Pagan
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 18:55   #57
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Nuk jane 'mendime' ato qe ti kam thene jo, ato jane plotesisht te verteta.. ja se tash t'a dokumentoj me fjalet e tua ate qe e kam thene me larte !

Ka ca kohe qe percjell shkrimet e tua ne kete forum, te cilat jane te mbushura me plote vrere! Arsyeja eshte se ti ke krijuar nje urrejtje te madhe brenda vetes per shqiptaret e besimit islam dhe ajo urrejtje vec sa vjen e shtohet tek ti! E me kete urrejtje ti do te helmosh edhe te tjeret..

Nuk kam nevoje te rrespektohem nga ata njerez qe flasin te tilla fjale per shqiptaret e besimit islam si me poshte:

Ka edhe shume e shume postime te tilla, te cilat t'i i ke shperndar si 'dhuratat e babadimrit' neper forum. E si mund te me rrespektosh ti mua kur ne te njejten kohe hedh vrere mbi besimin tim?! E si mund te me rrespektosh ti mua duke me quajtur turk e arab?! Si po pret ti qe une te reagoj pas leximit te ketyre fjalive tua ofenduese?! A po pret qe te kthej edhe faqen tjeter??
Gon jam idhnu me ty.
Deri neser ne oren 10 te mengjesit nuk do t'a drejtoj fjalen, mirpo ne oren 10 e 1'minute do te flase perseri.

O Gon, une nuk kam gje me asnje nga ata, qe citove ti, as me ty si njeri, por me vjen inat me te gjithe ju, qe na e kthyet Shqiperin ne Arabi.
Opssss sa eshte ora... do ket vajtur ora 10 e 1'minute.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 19:41   #58
gangastar
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: ne catine e perrendis
Posts: 50
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
gangastar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Thumbs down Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albo Shiko postimin
Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Une qe po ju shkruaj, jam lindur e rritur ne Permet deri ne moshen 18 vjecare. Prej 17 vjetesh se bashku me familjen time kam emigruar ne Amerike. Po ulem te shkruaj pasi jam indinjuar jashte mase me ate qe po ngjet ne qytetin tim te lindjes dhe eshte nje ngjarje qe nuk duhet te shqetesoje vetem permetaret, por gjithe shqiptaret paqedashes e liridashes, pa dallim besimi fetar. Nje grup "policesh private" kane dhunuar nje godine qe sherbente prej 16 vjetesh si Kishe, kane dhunuar fizikisht klerin qe sherbente ne ate Kishe, kane dhunuar te gjitha objektet e shenjta ne kishe qe nga ikonat e deri tek enet e shenjta qe kleri perdor gjate Liturgjise Hyjnore. Jane dhunuar edhe njerezit e mediave te vendit, qe erdhen ne vendin e ngjarjes per te marre informacion mbi ate qe po ndodhte nga njerezit e "policise private". Keta "police private" pretendojne se po vinin ne vend nje vendim gjykate qe godina e Kishes ti kthehej ne pronesi Bashkise Permet, edhe pse ky vendim ishte marre mbi 10 vjet me pare. Arsyeja tjeter qe mora mundimin te shkruaj ka te beje se eshte e paimagjinueshme per mua, se si ky akt kaq denigrues kalohet me heshtjen e organeve te shtetit, pa vemendjen e duhur te mediave shqiptare dhe pa reagimin e bashkeqytetareve te mi ne Shqiperi e ne bote. Nuk me takon mua te flas ne emrin e Permetit e permetareve, qytetit me historine me te lavdishme ne historine e Shqiperise dhe me njerezit me paqedashes e kulturuar te Shqiperise. Por me takon mua si qytetar i atij vendi, si qytetar permetar, si nje besimtar i thjeshte orthodhoks, qe te ndaj me ju reagimin tim per kete ngjarje, dhe pse kjo duhet te na shqetesoje te gjithe. Dhe uroj qe ky reagim i imi te inkurajoje gjithe permetaret, gjithe shqiptaret, te medhenj e te vegjel, qe te gjejne kurajon qe te ngrejne zerin e tyre si qytetare te atij vendi sa here qe shkelen hapur lirite e tyre universale si njerez te lire.

E verteta historike mbi Kishen e Shen Marise se Pazarit

Duke qene se une i perkas brezit te lindur pas "revolucionit kulturor" te 1967 ne Shqiperine komuniste, une nuk kam mundur qe te shikoj me syte e mi Kishen e Shen Marise, apo te mesoj mbi besimin fetar. Ne kohen qe une linda, ishte e ndaluar te perdorje fjalen "Zot" e nuk kish "kisha" apo "xhami" apo "teqe" ne Permet. Por ajo qe une di mbi kete Kishe, eshte ajo qe kam mesuar nga goja e familjes sime, brezit te gjyshit tim, lindur ne fillim te shekullit te XX, brezit te babait e nenes sime, lindur pas clirimit te Shqiperise ne 1944 qe e deshmuan me syte e tyre jo vetem pranine e Kishes ne mes te qytetit, por edhe aktet transformuese qe ndodhen me te me pas, me urdher te rregjimit komunist te kohes ne vitin 1967. Ne kohen qe une kam lindur e jetuar ne Permet, godina njihej si "shtepia e kultures". Burimi tjeter historik qe hedh drite mbi historikun e kesaj kishe, jane deshmite e permetareve te tjere te vjeter qe perkonin plotesisht me deshmite e familjes sime, dhe librat e shumte qe jane botuar mbi historine e Permetit e permetareve ne keto 20 vitet e fundit te demokracise. Keto libra, per here te pare hidhnin drite mbi historine e vertete te Permetit e permetareve, te cliruar nga diktati dhe frika e rregjimit komunist te kohes, qe revizionoi jo vetem historine e Permetit, por revizionoi sic i vinte per mbare gjithe historine e popullit shqiptar, qe nga gjeneza e historise. Dhe burimi i fundit qe hedh drite jane deshmite e vete Kishes Orthodhokse ne Shqiperi qe ka mbledhur dhe i ka servirur publikut ne keto 20 vjet.

Me rrenien e komunizmit, pas vitet 90 ajo qe njihej si "shtepi kulture" e humbi jo vetem funksionin e saj gjate kohes se komunizmit, por u ritransformua ne nje godine ku u hapen biznese private nga persona te caktuar qe moren ambientet e godines me qera. U hapen bilardo, lojra fati, lojra argetimi per femije me pagese dhe dhoma e madhe e shtepise se kultures u perdor vetem per takime elektorale politike te partive politike te kohes. Lulishtet qe rrethonin godinen u "pushtuan" po nga lokalet private. I shkruaj te gjitha keto, fakte qe i njohin gjithe permetaret qe kane jetuar ne ate qytet, per te bere transparencen me publikun e gjere shqiptar. Shume eshte shkruajtur per kete problem ne media, por theksi nuk eshte vene asnjehere tek faktet dhe e verteta.

E verteta historike per mua, eshte e qarte si drita e diellit: vendi dhe godina qe ne quanim "shtepi kulture" ka qene per me shume se 3 shekuj Kishe Orthodhokse, ngritur e trasheguar brez pas brezi nga vete besimtaret orthodhokse permetare. Nuk ka asnje dileme, asnje hije dyshimi mbi te verteten historike. Kushdo qe pretendon se nuk eshte keshtu, apo se shteti ka "investuar" e "ndryshuar" strukturen e godines, eshte ose duke genjyer hapur, ose eshte duke u munduar te shtremberoje te verteten per qellime te tjera qe nuk kane lidhje me te verteten. Se cfare apo kush i shtyu gjykatat e gjyqtaret qe te marrin vendime kaq arbitrare e te gabuara ne lidhje me pronen e Kishes e komunitetit orthodhoks shqiptar, kete vetem Zoti ne qiell e di.

Cfare ishte "shtepia e kultures" ne Permet?

Nje diplomat amerikan vizitoi Permetin ne nje mision fakt-mbledhes mbi problemin e Kishes se Shen Marise disa vite me pare. Kur arriten para Kishes ne Permet, perkthyesi i tij shqiptar i thote: "Kjo ka qene shtepia e kultures ne Permet dhe tani e ka marre Kisha." Diplomati ngriti vetullat dhe iu drejtua perkthyesit te tij shqiptar me fjalet: "Shtepi Kulture?" Ishte menyra e tij per te thene qe nuk e kuptoj se cdo te thuash. Perkthyesi i shpjegoi qe ne komunizem ajo kish sherbyer si "shtepi kulture". Diplomati nuk insistoi me tej, por e shenoi togefjaleshin "shtepi kulture" ne bllokun e tij dhe e mbylli ate dileme me fjalet: "Nuk e dija qe Kultura kishte nje shtepi, tani e mesova!" Kur u kthye ne Tirane, merr ne telefon nje intelektual te nderuar ne Tirane dhe e fton per nje kafe e bisede ne nje lokal ne Tirane. Misioni i diplomatit: Te zhbirroje kuptimin e "shtepise se kultures" ne Permet.

Intelektuali shqiptar e sqaroi diplomatin se ato qe shqiptaret njohin si "shtepi kulture" nuk ishin gje tjeter vecse vatra te indoktrinimit te popullsise shqiptare me propaganden komuniste te rregjimit komunist. Ato u ngriten ne Shqiperi ne vitet 60 sipas modelit kinez te revolucionit kulturor komunist te Mao Ce Dun ne Kine. Ne to nuk prodhohej art e kulture, ato sherbenin si vatra te indoktrinimit te qytetareve te vendit, neper te cilat kalonin gjithe popullsia e vendit, qe nga femijet e vegjel ne bankat e shkollave, e deri tek pleqte pensioniste, ku duhet te mesonin "moralin e njeriut te ri komunist". Dhe nuk ishte rastesi qe ne shumicen e rasteve, keto "shtepi kulture" u ngriten mbi godinat e objekteve te kultit te vendit, kishave e xhamive, pasi rregjimi komunist e kish te qarte qe duhej te shkaterrohej tradita shekullore fetare e shqiptareve para se shqiptaret te mund te indoktrinoheshin me ideologjine komuniste. Morali i ngritur mbi traditen shekullore fetare te shqiptareve, u zevendesua me moralin komunist. Ungjilli e Kurani ia lane vendin Veprave te shokut Enver! Frika ndaj Perendise ia la vendin frikes ndaj Partise dhe Shokut Enver qe me veglat qorre te Sigumit te Shtetit te denonin, persekutonin, internonin.

Dhe njerezit qe drejtonin keto "shtepi kulture" ne Permet e ne mbare qytetet e Shqiperise nuk ishin njerez dosido. Keta ishin njerez te perzgjedhur nga Partia, shume prej te cileve u derguan edhe ne Kine, per te mesuar nga vellezerit tane komuniste kineze se si te benim edhe ne nje revolucion kulturor ne Shqiperi. Se kush ishin keta persona ne Permet, kete gje i njohin gjithe permetaret dhe jane te njejtet persona qe mbushin faqet e gazetave shqiptare here pas here me artikuj nostalgjike per te kaluaren komuniste, dhe sulme ndaj Kishes Orthodhokse dhe klerit orthodhoks ne Permet e mbare Shqiperine. Kjo eshte menyra se si ata ruajne nostalgjine per te kaluaren ne te cilen, u linden, rriten e thinjen. Dhe me vjen tmerresisht keq te konstantoj nga larg, se edhe pas 20 vjet ne liri kategori njerezish nuk ka mundur qe te clirohen nga fryma ateisto-komuniste qe propoganduan dhunshem mbi 2 breza permetaresh. Shtepia e Kultures ishte vatra e indoktrinimit per moshat e medha, dhe simotra e shtepise se kultures ishte "shtepia e pionierit", ku indoktrinoheshin e brumoseshin femijet me ideologjine komuniste.


Kultura komuniste, njolle e zeze ne kulturen shqiptare

Nje tjeter aspekt qe me irriton jashte mase eshte kur lexoj nga permetare te ndryshem, kryesisht nostalgjike te se shkuares komuniste, qe perpiqen te barazojne kulturen komuniste me kulturen e traditen shekullore te Permetit e permetareve. Zoterinj, nuk ka ngelur kultura permetare qe te barazohet me kulturen komuniste! Permeti eshte parajsa shqiptare. Per shekuj permetaret e besimeve dhe etnive te ndryshme jetojne ne paqe me njeri-tjetrin. Nese do te mesosh per bashkejetesen e harmonine fetare te shqiptareve, shkoni e vizitoni Permetin, qytetin e kishave orthodhokse, xhamive muslimane, teqeve bektashije, bashkesive ungjillore protestante. Revolucioni kulturor komunist i vitit 1967 ishte oguri me i zi ne historine e atij populli qe nga gjeneza e tij! Me i rende se vete pushtimi osman, pasi as osmanet nuk iu diktuan me dhune shqiptareve cfare te besonin ne ate menyre! Akte te tilla te dhunshme qe ndodhin sot ne Permet nuk kane se si te mos risjellin ne mendjen e permetareve e gjithe shqiptareve ate qe ngjau me ta ne vitin e mbrapshte 1967. Me keto akte, ju nuk po perdhosni nje Kishe, ju po perdhosni kulturen permetare, po shkaterroni bashkejetesen e harmonine fetare te qytetit e mbare Shqiperise. Ne Permet do te gjeni edhe qytetare qe u perkasin grupeve etnike te ndryshme, por qe ndajne te njejtin besim e adhurojne Zotin ne te njejten Kishe, te gjithe se bashku. Kjo eshte kultura shekullore e Permetit, kjo eshte bukuria e tradites sone si qytet e si krahine dhe jo politikat famekeqe te dhunshme te komunizmit qe perdhosen kete kulture e keto tradita.

Permeti eshte djepi i rilindjes sone kombetare, qe nxorri me shume rilindas se gjithe trojet shqiptare te marra se bashku. Permeti eshte qyteti i Naim Frasherit qe i kendon Perendise ne vjershat e tij dhe qe ju u munduat t'ia redaktonit per t'ia pershtatur propagandes komuniste te kohes. Permeti eshte vendlindja e Jani Vretos nga Postenani, mikut me te mire te Naim Frasherit ne Stamboll, qe i thosh mikut te tij ne Stamboll: "As pema nuk leshon gjethe pa bekimin e Perendise!" Cfare do te thosh Naimi e Jani Vreto po te mesonin se permetaret e tyre te dashur sulmojne sot me dhune shtepine e Perendise ne mes te Permetit?! Cila eshte pergjegjesia e ketij brezi permetaresh sot, qe t'e bejme sakrilegje te tilla ndaj Kishes dhe Zotit, apo ti ruajme e trashegojme keto brezit tjeter qe vjen pas nesh?

Keto Kisha shekullore nuk jane vetem prona te Kishes Orthodhokse dhe besimtareve orthodhokse, por jane edhe kontributi me i madh shqiptar ne kulturen universale te njerezimit! Ato kishat e shenjta shekullore qe gjejme ne Permet, vizitohen jo vetem nga permetaret e vjeter ne diten e festave te tyre, por vizitohen edhe nga turistet e huaj te shumte qe vizitojne Permetin, qe mrekullohen nga afresket kishtare. Familjet e vjetra permetare, qe kane levizur ne qytetet e tjera te vendit apo jashte tij, nuk kthehen ne Permet per tu cmallur me "shtepine e kultures", vijne per te vizituar kishat e shenjta te qytetit dhe fshatrave pereth qytetit, prej nga kane origjinen. Dhe kjo nuk eshte vetem nje deshmi e tradites se tyre fetare familjare, kjo eshte nje deshmi se shpirti i shqiptarit, ishte kalaja e vetme qe komunistet nuk arritin t'a vene nen kontroll. Permetaret e gjithe shqiptaret po i rikthehen tradites se tyre fetare ne liri te plote. Dhe ate qe e mbolli dhuna, po e shkaterron sot liria!

Per veshet e kujt bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Bie per veshet e besimtareve te thjeshte orthodhokse, si ne Shqiperi edhe ne bote. Eshte detyra jone si besimtare qe te lutemi per Kishen, lutje drejtuar vete Zotit tone Krisht e Nenes sone te Tereshenjte, Virgjereshes Mari. Duhet t'i lutemi jo vetem qe te mbroje Kishen tone nga i ligu, t'iu japi force e besim klerit orthodhoks, por duhet te lutemi edhe qe te ndricoje erresiren shpirterore te atyre njerezve qe bejne akte te tilla. Sic na meson Zoti yne Krisht, kush ve dore mbi Kishen, kush ve dore mbi sherbetoret qe Perendia ka thirrur per te sherbyer ne ate Kishe, kush ve dore mbi besimtaret qe mblidhen te adhurojne Zotin ne ate Kishe, ka bere mekatin qe nuk falet e nuk njeh meshiren e Perendise. Mekatin ndaj Frymes se Shenjte, qe gjen strehe ne ate Kishe dhe qe e shenjteron ate Kishe, ate toke, ate qytet, ate vend. Nje mekat qe do te rendoje mbi shpirtrat e tyre, mbi shpirtrat e familjareve te tyre, mbi shpirtrat e femijeve te femijeve te tyre ne perjetesi. Kjo eshte arsyeja qe besimtaret orthodhokse hyjne ne Kishe me frike dhe besim Perendie. Nuk duhet te deshperohemi per keto qe ndodhin, pasi Perendia eshte gjithmone me ne! Asnjehere nuk ka braktisur dhe asnjehere nuk do te na braktisi. Kjo eshte edhe nje test per besimin tone, nje test qe vete Perendia lejon te ndodhi, per te pare nese ne do te jemi gati te deshmojme ate qe besojme, jo vetem ne kohe paqeje, por edhe kur e gjejme veten nen sulmet e dhunshme te demoneve me fytyre njeriu. Ata qe i kane shpallur lufte Zotit e Kishes ne Shqiperi, sot nuk u gjendet as varri!

Bie per veshet e shqiptareve te te gjitha besimeve fetare ne vend. Sot dhunohet nje Kishe ne Permet, neser do te dhunohet nje xhami, nje teqe, nje bashkesi ungjillore. Ky nuk eshte nje sulm vetem ndaj Kishes Orthodhokse apo komunitetit orthodhoks te Permetit, ky eshte nje sulm ndaj lirise fetare te gjithe shqiptareve qe zgjedhin te praktikojne ne liri besimin e tyre. Te gjithe duhet te ngrejme zerin se bashku, qe nga kreret e komuniteteve fetare, e deri tek besimtaret e thjeshte. Ky eshte nje sulm dhe padrejtesi qe nuk i behet vetem Kishes Orthodhokse, por gjithe komuniteteve fetare te vendit. Ka ardhur koha qe te ngrejme zerin te gjithe se bashku, per te mbrojtur lirite tona kushtetuese qe kercenohen nga i njejti pushtet, nga te njejtat gjykata qe jane ngritur per te na mbrojtur ne qytetareve keto liri. Duhet ta bejme vete pasi pushtetaret nuk respektojne dinjitetin tone si njerez me besim dhe mediat e kontrolluara prej tyre jane artopolantet e se njejtes propagande komuniste denigruese ndaj fese e njerezve me besim.

Bie per veshet e gjithe inteligjences shqiptare, si brenda edhe jashte vendit. Te gjithe asaj inteligjence ne vend qe nuk ka kurajon te vrasi heshtjen pasi i tremben raprezaljes se njerezve me pushtet qe fshihen pas akteve te tilla. Po zgjodhet te heshtni, nuk jeni qytetare te lire, jeni vasale te atij rregjimi e atij sistemi aspak demokratik. Dhe heshtja eshte thjeshte nje ftese per rikthimin e tiranise ateisto-komuniste ne Shqiperi. Edhe inteligjenca shqiptare qe jeton jashte Shqiperise nuk eshte pa faj, perfshi une qe po ju shkruaj. Jeta ne mergim me rutinat dhe problematiken e vete na ka kthyer ne indiferente per ate qe ngjet ne Shqiperi. Eshte detyra jone qe te ngrejme zerin tone te lire per probleme te tilla dhe te mos mjaftohemi vetem me kaq, pasi jemi ne pozita per te bere shume me shume se ngritja e zerit. Injoranca triumfon vetem ne ato vende ku inteligjenca zgjedh te heshti.

Bie edhe per veshet e gjithe shqiptareve te thjeshte. Shteti e gjykatat jane ngritur per t'iu sherbyer ju, e jo ju atyre! Ne komunizem sovrani ishte diktatori dhe partia-shtet, ne demokraci ne jemi sovrani. Secili prej nesh dhe te gjithe se bashku. Sa here qe shikoni sulme te tilla mbi lirite kushtetuese tuaja, sa here shikoni padrejtesi ku prona nuk shkon tek pronari i ligjshem por vidhet me dhune, duhet te protestoni jo vetem me ze por edhe me voten tuaj. Te gjithe ata pushtetare qe prishin paqen dhe dhunojne hapur lirite tuaja per te besuar e praktikuar kete besimi, te gjithe ata gjyqtare te korruptuar qe marrin vendime te tilla arbitrare me pasoja per gjithe shoqerine, te gjithe ata burra shtetesh qe zgjedhin te heshtin, meritojne ndeshkimin me voten tuaj. Duhet t'iu shkruani letra e dergoni email te gjithe perfaqesuesve tuaj per deputet, pushtetareve lokale, qe t'iu beni te qarte indinjimin tuaj, dhe humbjen e mbeshtetjes suaj me vote. Vetem nese e bejme kete gje, klasa jone politike dhe pushtetaret do te mesojne se cdo te thote te jetosh me friken e sovranit, me friken e votes se lire. Ne u japim pushtetin me vote, ne i rrezojme po me voten tone.

Po e mbyll me nje lutje drejtuar Nenes se Tereshenjte te Zotit, Virgjereshes Mari: "Mbroje o Nene e Tereshenjte Kishen Orthodhokse dhe ndicoje erresiren shpirterore te popullit tim me lutjet e Tua drejtuar Zotit tone Krisht!"


Ilirjan Papa
Philadelphia, SHBA

* Autori eshte themeluesi e drejtuesi i komunitetit te pare ne gjuhen shqipe ne Internet, Albasoul.com dhe **************.com.
ALBO teme e lexova me vemendje , du te them se nuk je i sinqert per keto qe ke shkrujtu , sepse E fjala e pare qe ti thua qe ne vitin 90 ti ke ikur ne USA ishe 18 vjec , po te mendoshe ne vitin 1967 dri ne vitin 1990 i bie te jene 23 vjet , kjo eshte genjeshter sheshit, ti e tregone kete histori nga gojdhenat e te pareve tuaj , dhe ne raste te tilla gojdhenat jane 99% e rasteve jo te verteta , sa per kishen qe pretendone qe ka pronen e saje nuk eshte e vertet , sepse se po te kishte te drejte kisha nuk do e merrte mundimin te bente rremuje dhe protesta duke paguar njerz , por do vazhdone me rrug ligjore dhe me fakte te pa kundershtushem gjykatat doni apo sdonin do ja ktheni prone , ne raste jo, sote ka dhe rruge te tjera ,por jo me dhun, me ka bere pertypje deklerat e priftit ne qutetin e ELBASANI i cili ka kritikuar protesten e prifterive ne PERMET perse e ka kritikuar ky si ka mundesi nje prift ortodoks deklaron qe eshte kunder prifterinjeve dha akuzoi direkt kr pi JANOLLATOS,
pra ALBO djelli nuk mbulohet me shoshe ne shqiperi ka dhe prifterinje patriote dhe qe e thojne te verteten ne sy, POR zoti JANOLLATOS qe kur u vu ne kryet te kishes AUTOQEFALE shqiptare ka shpallur lufte te heshtur me fete e tjera qe kur erdhi ne detyre dhe detyren qe ka basibuzuk GREK ka ardhur me synimin perca e sundo ,
__________________
ZOTE NA RUAJ NGA INJERANCA QE NA KA MBYTUR , DHE MBRO INTELIGJENCEN QE BOTEN E KA NDRYSHU`bam`
gangastar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 20:04   #59
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Do merrem te lexoj zhgarravinat e jevgjeve te Permetit ...s'kam pune tjeter ...
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 23:51   #60
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Per ke bie kambana e Shen Marise se Permetit?

Prap kjo me jevgjit? Ca i ngaterron ata kot, te jan bere fiksim me duket, ca po ecen shtrember tema, fut dhe racizmin midis Shqiptarve tani.. e te behet lemsh fare. Mbase jam gabim, por nuk dija qe jevgjit jane besimtar ortodoks.
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur