Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-01-2014, 14:24   #1
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė SHBA

Universiteti amerikan Fordham i Nju-Jorkut, nė SHBA, do tė shpallė “Doktor Honoris Causa” Kryepiskopin e Tiranės dhe tė Gjithė Shqipėrisė, Anastasin. Ceremonia zyrtare e dorėzimit tė titullit “Doktor Nderi” do tė mbahet pasditen e sė martės, 28 janar 2014, nė kampusin universitar “Rose Hill”, afėr kopshtit botanik tė kėtij metropoli. Gjatė ceremonisė sė dhėnies sė titullit Fortlumturia e Tij do tė mbajė fjalėn me temė: “Duke pėrhapur Ungjillin nė njė vend multifetar. Meditime theologjike pėr fetė e tjera”.
Universiteti Fordham, u themelua nė vitin 1841 nga Kryepiskopi i Nju Jorkut, Rev. John Hughes, nė zonėn me po tė njėjtin emėr tė qytetit dhe ka qenė Universiteti i parė romano-katolik nė bregun veri-lindor tė SHBA. Universiteti ndoqi traditėn arsimore tė jezuitėve, qė ishte zhvilluar nė Evropė nė shekullin XVI dhe u kthye nė njė qendėr tė rėndėsishme tė arsimit tė lartė, e specializuar nė Shkencat Humanitare (Theologji, Filozofi, Histori, Sociologji, Pedagogji). Ky universitet sot tėrheq studentė nga mbarė bota dhe vlerėsohet lart nė mes tė universiteteve tė tjera amerikane.
Pėrveē kėtij titulli, Fortlumturia e Tij, Kryepiskopi i Tiranės dhe i Gjithė Shqipėrisė, Anastasi, ėshtė Profesor Emeritus i historisė sė feve nė Universitetin e Athinės dhe Anėtar Nderi i Akademisė sė Athinės. Deri mė sot ka marrė tituj tė ngjashėm nderi tė Shkencave Humanitare (nė Theologji dhe Filozofi) nga 17 universitete nė shumė vende tė botės: Greqi, SHBA, Rumani, Qipro, Gjeorgji, Shqipėri, Itali.
15. 01. 2014

Zyra e Shtypit
e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė

Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 14:33   #2
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Dhe pse do e kurorezojne the? Cfare kontributi ka dhene per kete universitet ky prift?
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 15:09   #3
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

K a jep kontribut per greqin jo per shqiperin kjo plehra ortodokse.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 15:13   #4
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Pas lajmit per perdhunim, ky eshte lajmi i dyt qe duhet te beje buje neper mediat tona, jane lajm i njejet veq me ndryshime personazheve.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 15:15   #5
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Pas lajmit per perdhunim, ky eshte lajmi i dyt qe duhet te beje buje neper mediat tona, jane lajm i njejet veq me ndryshime personazheve.
Mediat heshtin shumicen e kohes kur permenden keta popat e flliqure qe nuk lene gje pa bere...

Ky njeri sja don te miren shqiptareve ky se meriton te nderohet po te kryqezohet.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 17:41   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,106
Thanks: 11,744
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Davidi Shiko postimin
Universiteti amerikan Fordham i Nju-Jorkut, nė SHBA, do tė shpallė “Doktor Honoris Causa” Kryepiskopin e Tiranės dhe tė Gjithė Shqipėrisė, Anastasin. Ceremonia zyrtare e dorėzimit tė titullit “Doktor Nderi” do tė mbahet pasditen e sė martės, 28 janar 2014, nė kampusin universitar “Rose Hill”, afėr kopshtit botanik tė kėtij metropoli. Gjatė ceremonisė sė dhėnies sė titullit Fortlumturia e Tij do tė mbajė fjalėn me temė: “Duke pėrhapur Ungjillin nė njė vend multifetar. Meditime theologjike pėr fetė e tjera”.
Universiteti Fordham, u themelua nė vitin 1841 nga Kryepiskopi i Nju Jorkut, Rev. John Hughes, nė zonėn me po tė njėjtin emėr tė qytetit dhe ka qenė Universiteti i parė romano-katolik nė bregun veri-lindor tė SHBA. Universiteti ndoqi traditėn arsimore tė jezuitėve, qė ishte zhvilluar nė Evropė nė shekullin XVI dhe u kthye nė njė qendėr tė rėndėsishme tė arsimit tė lartė, e specializuar nė Shkencat Humanitare (Theologji, Filozofi, Histori, Sociologji, Pedagogji). Ky universitet sot tėrheq studentė nga mbarė bota dhe vlerėsohet lart nė mes tė universiteteve tė tjera amerikane.
Pėrveē kėtij titulli, Fortlumturia e Tij, Kryepiskopi i Tiranės dhe i Gjithė Shqipėrisė, Anastasi, ėshtė Profesor Emeritus i historisė sė feve nė Universitetin e Athinės dhe Anėtar Nderi i Akademisė sė Athinės. Deri mė sot ka marrė tituj tė ngjashėm nderi tė Shkencave Humanitare (nė Theologji dhe Filozofi) nga 17 universitete nė shumė vende tė botės: Greqi, SHBA, Rumani, Qipro, Gjeorgji, Shqipėri, Itali.
15. 01. 2014

Zyra e Shtypit
e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė

Do te kete ardhur per tu dhene shembull ketyre redneck-ve se si perdhoset e tjetersohet nje komb.......teme e vecante ku ky pushti me gjyzylyka dhe paraardhesit e tij kane se c'tju mesojne leprave te "Fordham"
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 18:59   #7
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,487
Thanks: 1,692
Thanked 2,282 Times in 1,197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Do te kete ardhur per tu dhene shembull ketyre redneck-ve se si perdhoset e tjetersohet nje komb.......teme e vecante ku ky pushti me gjyzylyka dhe paraardhesit e tij kane se c'tju mesojne leprave te "Fordham"
Cool_Shqype

nuk can koken presidenti i Fordham per kete pise. Ata as qe e kan iden se kush eshte ky. Por nuk eshte rastesi qe pikerish peshkopi i kishes ortodokese shqipetare i cili eshte grek, ka krijuar kaq shume trazira dhe pislliqe ne Shqiperi dhe meqe eshte figure shume e dyshimte, greket dhe shqipetaret qe shiten per 5 dhramiqiris kan DHEN nje 'mesazh' me kete dekorim. Cfar kujton ju se ben loby grek ketu, bashk me ndryrsirat shqipetare qe i lepien ati qe ketu.

Ja kan mbushur xhepat presidentit ose i kan dhen ndo nji vlile ne ishujt e greqise, se per ndryshe nuk te dekoron njeri. Edhe ketu ndodhin pislliqe te tilla sa te duash. Fordham dekoron janullatusin....Cfar lajmi qesharak

p.s harrova te shkruaj edhe dicka tjeter. Fordham University eshte shkoll private e financuar nga 'kisha'.

Ja ku e keni nese keni dyshim. Nuk kam kohe ta perkthej...

"Fordham University is a private, nonprofit, coeducational research university[5] based in New York City, United States. It was founded by the Catholic Diocese of New York in 1841 as St. John's College, placed in the care of the Society of Jesus shortly thereafter, and has since become an independent institution under a lay board of trustees, which describes the University as "in the Jesuit tradition."[6]..."

Eshte e lezetshme se thone qe me vone eshte financuar nga organizata indipentente. ...Described as "in the Jesuit tradition". Qeka shume indipendent
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 19:01   #8
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Cool_Shqype

nuk can koken presidenti i Forham per kete pise. Ata as qe e kan iden se kush eshte ky. Por nuk eshte rastesi qe pikerish peshkopi i kishes ortodokese shqipetare i cili eshte grek, ka krijuar kaq shume trazira dhe pislliqe ne Shqiperi dhe meqe eshte figure shume e dyshimte, greket dhe shqipetaret qe shiten per 5 dhramiqiris kan DHEN nje 'mesazh' me kete dekorim. Cfar kujton ju se ben loby grek ketu, bashk me ndryrsirat shqipetare qe i lepien ati qe ketu.
Mano i ke rene pikes skam qka shtoj me teper ketu...
Kur dekorohet edhe ky ska mbet edhe ndonje kasapi me i jep titull nderi.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 19:13   #9
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,487
Thanks: 1,692
Thanked 2,282 Times in 1,197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Ja dhe nje prove tjeter qe Fordham eshte i finuancuar nga 'kisha' Per ata qe nuk din anglishten, ne artikullin me posht thuhet se nji nga lendet e detyrueshme per tu studjuar tek ky unirevsitet eshte Theologjia...

"Core curriculum[edit]


Tognino Hall, a common guest lecture venue at Rose Hill.
All undergraduates at Fordham are required to complete the Core Curriculum, a distribution of 17 courses in nine disciplines: English, mathematics, social science, philosophy and ethics, history, fine arts, religious studies, natural science, and modern or Classical languages. Based on the curriculum established by the Society of Jesus in the sixteenth century, the Core is shared by Jesuit schools all over the world and is intended to provide a sound liberal arts education.[12]
Students are expected to fulfill most of the Core requirements prior to the completion of their sophomore year; ..."
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 19:26   #10
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,632
Thanks: 6,988
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

urime urime urime min.12-te

http://www.youtube.com/watch?v=GvjZsr5MNAs
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2014, 15:12   #11
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S
U zhvillua ceremonia e dorėzimit Kryepiskopit Anastas
tė titullit “Doktor nderi i Shkencave Humane”,
nga Universiteti Katolik Fordham, Nju Jork
Nė datėn 28 janar pasdite (kur nė Shqipėri ishin orėt e para tė mėngjesit tė datės 29), nė kishėn e Universitetit tė Fordham u zhvillua ceremonia e nderimit tė Kryepiskopit Anastas me titullin “Doktor Nderi i Shkencave Humane”.
Nė ceremoni, ku morėn pjesė rreth 500 vetė, anėtarėt e bordit tė fondacionit tė Universitetit, studente, klerikė, personalitete, besimtarė etj., shumė tė ardhur nga larg, me gjithė temperaturat e acarta, nderuan edhe Kryepiskopi i Kishės Orthodhokse nė Amerikės, Hirėsia e Tij Dhimitri, Mitropoliti i Korēės, Hirėsi Joani, Kryepiskopi i Neė Englad dhe Dioqezės shqiptare tė Kishės Orthodhokse nė Amerikė, Hirėsi Nikoni, episkopi Dioqezės shqiptare tė Kishės Orthodhokse tė Amerikės, Hirėsi Ilia Ketri etj.
Ceremonia u hap nga provosti Stivėn Fridman, i cili bėri fjalėn e hapjes duke theksuar se Universiteti e quan veten tė bekuar qė ėshtė njė shtėpi pėr Orthodhoksinė dhe qė ka tė vetmin prgram orthodhoks tė studimve nė SHBA. Pastaj, ai ftoi Presidentin e universitetit, z. Josif M. MkKshejn, tė paraqiste nė detaj veprėn shumė vjeēare tė Kryepiskopit.
“Sot Fordhami ėshtė krenar tė nderojė Hirėsinė e tij, Anastasios, Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe Gjithė Shqipėrisė, njė udhėheqės frymėzues, i cili gjithmonė bindet tė shkojė aty ku e thėrret Perėndia, qoftė nė Lindje, nė Afrikė apo nė Shqipėri – ku triumfoi tė ringjallte Kishėn Ortodokse pas tiranisė komuniste.” , tha Presidenti i universitetit.
Presidenti e vazhdoi fjalėn e tij me njė pėrmbledhje tė shkurtėr tė biografisė tė Kryepiskopit Anastas dhe mė tej theksoi veprėn e tij nė Afrikė, arritjet e mėdha aty qė pėrfshinin themelimin e Seminarit tė Patriarkanės, ku u dorėzuan 62 priftėrinj afrikanė dhe u bekuan 42 vepra leximi nga tetė fise afrikane. Mė pas ai foli pėr sfidėn e madhe, kur Patriarkana Ekumenike e caktoi Kryepiskop tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė, mė 1992. Z. MkKshejn foli pėr arritjet e Kishės gjatė kėtyre viteve, veēuar ndėrtimin e Katedrales “Ngjallja e Krishtit”, nė Tiranė, njė nga mė tė mėdhatė nė botė, ndėrtimin e Akademisė fetare nė Durrės, nga ku kanė dalė 145 klerikė tė rinj, themelimin e njė shtėpie fėmijėsh, shkollave tė ndryshme dhe universitetit “Logos”.
Presidenti veēoi punėn bamirėse tė Kishės jo vetėm pėr besimtarėt, por pėr tė gjithė shqiptarėt. Nėn udhėheqjen e Kryepiskopit Kisha shpėrndau qindra ton ushqime dhe furnizimesh pėr refugjatėt e gjithė besimeve gjatė krizės nė Kosovė. Nė mėnyrė tė palodhur Kryepiskopi ka dhėnė kontributin e tij pėr tė lehtėsuar tensionet nė Ballkan dhe pėr kėtė nė vitin 2000 ai u zgjodh kandidat pėr Ēmimin Nobel pėr Paqen.
Fjala e Presidentit vuri gjithashtu nė dukje arritjet e Kryepiskopit nė fushėn akademike. Hirėsia e Tij ka studiuar fetė e botės: Krishtėrimin, Hinduizmin, Budizmin, Taoizmin, Konfucianizmin, Islamin dhe fetė afrikane – nė vende tė ndryshme. Pėrkushtimi i tij nė dialogun ndėrkristian i ka dhėnė atij njohje ndėrkombėtare. Ai flet katėr gjuhė dhe lexon pesė. Ėshtė autor i njė shumice botimesh, duke pėrfshirė kėtu dhe njė studim tė Islamit nė vitin 1975, i pari i botuar nė Greqi dhe i pari nga njė i teolog i krishterė orthodhoks.
Nė mbyllje tė fjalės sė tij, Presidenti, sė bashku me sekretaren e bordit tė fondacionit tė universitetit, znj. Nora Ahern Grose i dhanė Kryepiskopit Anastas nderimin e lartė, Doktoraturėn e nderit nė Letrat Humane.
Nė ceremoni pėrshėndeti edhe Kryepiskopi i Kishės Orthodhokse tė Amerikės, Hirėsia e Tij Dhimitri.
Mė pas, fjalimin kryesor nė ceremoni e mbajti Kryepiskopi Anastas, i cili me shumė pėrulėsi tha qė unė jam thjesht njė qiri para shenjtorėve. "Ndarja e Lajmit tė Mirė nė njė vend Multifetar: Reflektime Teologjike mbi Fetė e tjera”, ishte tema tė cilėn ai ndau me tė gjithė pjesėmarrėsit.
Fortlumturia e Tij tha se: “Lajmi i mirė ėshtė se Biri i Perėndisė, fjala u bė njeri dhe u ringjall dhe ėshtė gjithmonė me ne. Besimi i krishterė thekson se mishėrimi i Perėndisė ėshtė dashuri dhe nė tė njėjtėn kohė ofron hir hyjnor. Padyshim ēdokush ėshtė i lirė t’i pranojė ose t’i kundėrshtojė kėto mėsime, por marrėdhėniet e krishtera vazhdojnė tė shpallin me dashuri se liria pėr tė dashur nuk ėshtė e kufizuar nga feja e tė tjerėve... Kemi kuptuar se pėr tė ruajtur njė dialog mirėkuptimi midis komuniteteve tė ndryshme fetare kanė shumė rėndėsi kėto vlera: mbrojtja e mjedisit natyror, kundėrshtimi i dhunės kudo, pajtimi, zhvillimi, drejtėsia botėrore dhe paqja nė nivel lokal dhe ndėrkombėtar.“… –
…“Pra, jemi thirrur tė ofrojmė tė gjitha ngjyrat e spektrit tė dritės: Dritėn e paqes, Dritėn e drejtėsisė, Dritėn e sė vėrtetės, Dritėn e krijueshmėrisė, Dritėn e shpresės, Dritėn e ngjalljes, Dritėn e dashurisė… Misioni dhe detyra parėsore e Kishės ėshtė tė transmetojė nė ēdo qoshe tė planetit spektrin e plotė tė kėsaj drite tė Krishtit tė Ngjallur, pėr tė bashkuar tė gjithė njerėzit me burimin e Fjalės, Dashurisė, dhe Dritės, Krishtin”, pėrfundoi fjalimin e tij Kryepiskopi Anastas.
Tė pranishmit e shumtė nga shtete tė tė ndryshme tė Amerikės dhe juridiksione tė ndryshme Orthodhokse u miktpritėn nga Universiteti i Fordham nė pritjen e organizuar pėr kėtė ceremoni.
29. 01.2014
Zyra e Shtypit
e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė
Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2014, 15:14   #12
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kryepiskopi Anastas shpallet “Doktor Nderi” i Universitetit Fordham nė S

Universiteti Jezuit Fordham nderon kryepeshkopin e Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė, Anastasios me Doktoraturėn e Letrave Njerėzore honoris causa/

Pėrgatiti per DIELLIN: Aida Bode/

Universiteti i Fordhamit ėshtė njė universitet jezuit nga mė tė vjetrit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. I themeluar nė vitin 1841 universiteti qėndron me njė mision tė patundshėm: tė zbulojė urtėsinė dhe tė transmetojė mėsimdhėnien nėpėrmjet studimit dhe arritjeve mė tė larta mėsimore. I udhėhequr nga tradita katolike dhe jezuite, ky universitet mbėshtet zhvillimin intelektual, moral dhe fetar tė studentėve dhe i pėrgatit tė udhėheqin njė shoqėri globale. Ky universitet nderoi tė martė nė datėn 28 Janar, 2014 Kryepeshkopin e Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė me Doktoraturėn e Letrave Njerėzore Honoris Causa (nė latinisht “pėr hir tė nderit”). Ceremonia u zhvillua nė kishėn e Universitetit nė kampin Rose Hill (kodrina e trėndafilit).

Ndonėse njė natė e ftohtė me temperatura tė pazakonta dhe shumė tė ulėta, kisha ishte e mbushur plot me studentė, pėrfaqsues tė ndryshėm tė feve, shumė prej tė cilėve kishin udhėtuar nga larg pėr tė marrė pjesė nė kėtė ceremoni nderi, siē ishte, At Aleksandri, njė prift katolik, qė kishte udhėtuar nga Pensilvania (rreth 250 km) pėr tė nderuar kryepeshkopin e Shqipėrisė. Veē tė ardhurve dhe studentėve kishte gjithashtu pėrfaqsues tė bordit tė universitetit, drejtues dhe profesorė qė bashkarisht kishin vendosur nė dhėnien e kėtij nderi tė lartė.

Ceremonia u hap nga provosti Stivėn Fridman, i cili ndėrsa bėri fjalėn e hapjes ftoi vetė presidentin e universitetit z. Josif M. MkKshejn tė paraqiste nė detaj veprėn shumė vjeēare tė kryepeshkopit. “Sot Fordhami ėshtė krenar tė nderojė Hirėsinė e tij, Anastasios, Kryepeshkop i Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė, njė udhėheqės frymėzues i cili gjithmonė bindet tė shkojė aty ku e thėrret Perėndia, qoftė nė Lindje, nė Afrikė apo nė Shqipėri – ku triumfoi tė ringjallte Kishėn Ortodokse pas tiranisė komuniste.”

Presidenti e vazhdoi fjalėn e tij me njė pėrmbledhje tė shkurtėr tė biografisė tė kryepeshkopit dhe mė tej theksoi veprėn e tij nė Afrikė, arritjet e mėdha aty qė pėrfshinin themelimin e Seminarit tė Patriarkanės ku u urdhėruan 62 priftėrinj afrikanė dhe u bekuan 42 vepra leximi nga tetė fise afrikane. Mė pas ai foli pėr sfidėn e madhe kur Patriarkana Ekumenike e caktoi Kryepeshkop tė Kishes Ortodokse Shqiptare nė 1992. Z. MkKshejn foli pėr arritjet e Kishės gjatė kėtyre viteve duke bėrė tė dallojnė sidomos rindėrtimi i katedrales Ringjallja nė Tiranė, njė nga mė tė mėdhatė nė botė, ndėrtimi i akademisė fetare nė Durrės ku u urdhėruan 145 klerikė tė rinj, themelimi i njė shtėpie fėmijėsh, shkolla tė ndryshme dhe universiteti Fjala. Presidenti veēoi punėn bamirėse tė Kishės jo vetėm pėr besimtarėt, por pėr tė gjithė Shqiptarėt, pėrfshi kėtu riparimin i rrugėve, urave, klinikave, si dhe mbledhjen e donacioneve pėr riparimin e njė xhamie. Nėn udhėheqjen e kryepeshkopit kisha shpėrndau qindra ton ushqimesh dhe furnizimesh pėr refugjatėt e gjithė besimeve dhe kombėsive sidomos gjatė krizės nė Kosovė. Nė mėnyrė tė palodhur kryepeshkopi ka dhėnė kontributin e tij pėr tė lehtėsuar tensionet nė Ballkan dhe pėr kėtė nė vitin 2000 ai u zgjodh kandidat pėr Ēmimin Nobel pėr Paqen. Fjala e presidentit vuri gjitashtu nė dukje arritjet e kryepeshkopit nė fushėn akademike. Hirėsia e Tij ka studiuar fetė e botės: Krishtėrimin, Hinduizmin, Budizmin, Taoizmin, Konfushianizmin, Islamin dhe fetė afrikane – nė vende tė ndryshme. Pėrkushtimi i tij nė dialogun ndėrkristian i ka dhėnė atij njohje ndėrkombėtare. Ai flet katėr gjuhė dhe lexon pesė. Ėshtė autor profilik i njė shumice botimesh, duke pėrfshirė kėtu dhe njė studim tė Islamit nė vitin 1975, i pari i botuar nė Greqi dhe i pari nga njė i teolog i krishterė ortodoks. Nė mbyllje tė fjalės sė tij, presidenti i dhuroi nderin e lartė, Doktoraturėn e Letrave Njerėzore honoris causa kryepeshkopit Anastasios i cili mė pas vazhdoi me leksionin e tij.

Fjala e Hirėsisė e titulluar “Ndarja e Lajmit tė mirė nė njė vend shumė-fetar si dhe reflektime teologjike mbi fetė e tjera” ishte e ndarė nė tre pjesė. Ai filloi me paraqitjen e punės sė tij nė Afrikė dhe mė pas tregoi me hollėsi momentet e para tė vizitės sė tij tė parė nė Tiranė nė vitin 1991 ku u takua me njė grup tė vogėl besimtarėsh tė cilėt e ēuan nė ndėrtesėn qė kishte qėnė kishė, por qė sistemi diktatorial e kishte shndėrruar nė palestėr. Aty kryepeshkopi zbuloi se fjalėt e tij tė para nė shqip ishin “Krishti u ngjall” tė cilat i mėsoi nga shoqėruesit e tij dhe me tė cilėt ndezėn qirinj dhe kantuan deri nė pėrlotje kėto fjalė tė shenjta. Pjesa e dytė ishte mbi botėkuptimin teologjik tė feve tė tjera, dhe pjesa e tretė mbi tre konstantet ekumenike tė cilat i hapin horizontin mendimit: fjala, dashuria dhe drita. Fjala – vetė ky term perfshin nje hapėsirė tė madhe dhe tė pasur tė mendimit njerėzor. Kėshtu fjala (logos) pėrdorej gjerė nga filozofėt grekė ne periudhen e parakrishterė. Kryepeshkopi tregoi se fjala e Perėndisė udhėheq mendjen duke vepruar tek tė gjithė dhe pėr tė gjithė, pavarėsisht fesė sė dikujt. Dashuria e cila ėshtė shpalosur aq e plotė nė vetė jetėn e Krishtit dhe Drita e cila ndonėse e bardhė nė dukje, ėshtė e pėrbėrė nga njė mori ngjyrash dhe gjithė besimtarėt janė pikėrisht drita e Perėndisė pasi sjellin tek ai gjithė larmishmėrinė e shpirtit dhe veprės sė tyre.

Ndonėse pjesa nė vazhdim e fjalimit tė Hirėsisė sė Tij ishte nė fillim tė lekturės sė tij, po e paraqis nė fund tė kėtij artikulli pasi ėshtė thelbi i gjithė kėtij takimi kaq tė rėndėsishėm jo pėr nga vlerėsimi qė iu bė njė udhėheqėsi tė pėrkushtuar, por siē pohoi Kryepeshkopi, vetė Kishės Ortodokse Shqiptare.

“Lajmi i mirė ėshtė se Biri i Perėndisė, fjala u bė njeri dhe u ringjall dhe ėshtė gjithmonė me ne. Besimi i krishterė thekson se mishėrimi i Perėndisė ėshtė dashuri dhe nė tė njėjtėn kohė ofron hir hyjnor. Padyshim ēdokush ėshtė i lirė t’i pranojė ose t’i kundėrshtojė kėto mėsime, por marrdhėniet e krishtera vazhdojnė tė shpallin me dashuri se liria pėr tė dashur nuk ėshtė e kufizuar nga feja e tė tjerėve. Kėshtu i tha Krishti dhe Shėn JoanitĖ “Lum ti qė je i aftė t’i duash tė gjithė njėsoj” Kemi kuptuar se pėr tė ruajtur njė dialog mirėkuptimi midis komuniteteve tė ndryshme fetare kanė shumė rėndėsi kėto vlera: mbrojtja e mjedisit natyror, kundėrshtimi i dhunės kudo, pajtimi, zhvillimi, drejtėsia botėrore dhe paqja nė nivel lokal dhe ndėrkombėtar.“

Takimi u mbyll me njė darkė shoqėrore nė sallėn Tognino tė Duane Library; sallė nė njė nga bibliotekat e Universitetit.

- See more at: http://gazetadielli.com/universiteti....fJZuuthD.dpuf
Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur